Microsoft onderzoekt bug waardoor Windows-pc's niet booten na update

Microsoft onderzoekt een bug, waardoor sommige pc's van klanten niet meer opstarten na de patches van deze maand. Klanten krijgen de foutmelding 'Unmountable boot volume' in beeld en de computer werkt niet meer.

Het probleem zit onder meer in Windows 11 25H2 en 24H2, zegt Microsoft. Het probleem treedt op na installatie van de patch van januari en de update die daarna kwam om diverse grote problemen op te lossen.

Het gaat alleen om fysieke computers en niet om virtuele machines, zo zegt Microsoft. Het systeem kan niet normaal opstarten, maar via recovery is het wel mogelijk om Windows 11 op te starten, zegt het bedrijf.

Het is onbekend hoeveel systemen te maken hebben met dit probleem. Microsoft onderzoekt de bug en heeft momenteel nog geen oplossing of workaround voor klanten die hiermee te maken hebben.

Windows 11: unmountable boot volume
Windows 11: Unmountable boot volume

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

26-01-2026 • 11:04

145

Reacties (145)

Sorteer op:

Weergave:

Wat is het toch een heerlijke tijd waarin klanten permament tot beta testers zijn verworden.
Met dank aan AI, was het niet Microsoft die laatst zat te pronken tig % code door AI te laten schrijven? Alles wordt maar complexer dus ik houd mijn hart vast voor MS gebruikers.
Ja, 20-30 procent.
"I'd say maybe 20-30% of the code that is inside of our repos today and some of our projects are probably all written by software," Nadella
A shockingly high amount of Microsoft code is now written by AI, CEO Satya Nadella admits | TechRadar

Er is ook een vinkje bij Windows update waar staat "Krijg de laatste updates zo snel mogelijk". Ik krijg daar nu al kriebels van als dat aanstaat :X
Heb het pas zelf ondervonden, voor de eerste keer, kon ik niet mijn SSD migreren naar een nieuw systeem.

Ging van een 5800X3D naar een 9800X3D, en bios gaf aan dat mijn SSD een Unmountable boot volume was. >_<
lelijk, heb je het werkend gekregen?
Ja, back-up > formatteren > nieuwe installatie
nou ja ruimt wel op. Ik ben bezig om een clone disk uit te voeren, alleen aan het hannesen met de SCSI drive die qua performance na 500 GB helemaal in stort. En dan heb ik ook een boot disk gemaakt van windows, en hoop op het beste. Als ik de boel opnieuw moet installeren denk ik dat ik overstap.

[Reactie gewijzigd door flossed op 27 januari 2026 20:10]

Heb het pas zelf ondervonden, voor de eerste keer, kon ik niet mijn SSD migreren naar een nieuw systeem.

Ging van een 5800X3D naar een 9800X3D, en bios gaf aan dat mijn SSD een Unmountable boot volume was. >_<
Microsoft heeft niet een handig tooltje zoals apple waarmee je triviaal (zelfs als complete leek) je hele pc kan overmeppen naar een nieuwe he?
Yep. :(

En als Apple IMHO niet zo een hebberig en bijna sociopathisch bedrijf was, zou ik dit op een Mac typen.
Niet dat M$ beter is, maar Windows kan ik iig opschonen, en kan ik zelf kiezen welke hardware ik gebruik.

Maar tegenwoordig voelt of je nu door de kat of de hond gebeten wordt, je wordt gebeten!
Hopelijk kan SteamOS me binnenkort van beide verlossen. :)
De quote "Written by software" is misleidend, ze hebben het niet specifiek over AI gegenereerde code. Bijvoorbeeld voor hardware drivers is het standaard dat register definities door een script worden gegenereerd.

Een voorbeeld hiervan is amdgpu in Linux, op een Hacker News post uit 2020 zeggen ze dat van de (destijds) 2,71 miljoen lijntjes aan code 1,79 miljoen machine gegenereerd zijn.
Idd. Maag ja, het is heel hip om alles wat met ai en Microsoft te bashen , dus krijg je desinformatie.
In deze tijd waarin we ons toch eens moeten afvragen hoe afhankelijk we willen zijn van Amerikaanse software, wellicht toch eens handig om te kijken of het het zonder Microsoft, Google en Apple kunnen doen. Een beetje ‘Tweaker’ kan dat best… toch? Bijvoorbeeld via Linux Mint..

Versterk Europa: https://www.goeuropean.org/
Bijvoorbeeld via Linux Mint..
Mint is gebaseerd op Ubuntu (Z.Afrikaans) en dat weer op Debian dus Amerikaans.
:)
Solus is Iers en onafhankelijk.

[Reactie gewijzigd door BeosBeing op 12 februari 2026 12:00]

Dat was ook wat me direct te binnen schoot :). Of er een verband is weet ik niet maar er komen toch echt merkbaar een pak meer grotere bugs tevoorschijn de laatste jaren in Windows.
Ik vraag me af of dit echt zoveel meer is. Over de jaren heen denk ik dat BSODs alleen maar minder voorkomen. Eigenlijk is het vanaf Windows 10, of mogelijk 7 al best wel stabiel. En waar gehakt wordt vallen spaanders. Voor die tijd had je veel vaker allerlei rare crashes. Grosso modo is denk ik op dat vlak best wel wat verbeterd (ik loop al zolang mee, dat een week Windows draaien op eens server, zonder reboot niet eens mogelijk was; nu kan Windows zich min of meer meten aan een willekeurige Linux distributie. Ik laat even UNIX servers buiten beschouwing. Dat was iig nog wel een paar slagen beter).

Als je bronnen weet te noemen dat er meer BSODs c.q. Microsoft minder aan testtijd besteed, dan houd ik me aanbevolen. Ik denk dat het lastig te bewijzen is, als deze cijfers onbekend zijn.
Het kan inderdaad ook gewoon zijn dat er vandaag veel meer aandacht voor is. Als systeembeheerders kunnen we tegenwoordig ook gewoon de meldingen omtrend deze problemen in onze inbox krijgen, en dan is het ook weer een stuk eenvoudiger om daarover te gaan bloggen of rapporteren voor sommigen.

Daarnaast is het vaak ook onder zeer specifieke scenarios dat een bug van toepassing is waardoor het slechts een zeer beperkte groep mensen treft. Maar met honderden miljoenen gebruikers is 0,01% van gebruikers alsnog een groot aantal mensen, ook al is het statistisch bijna verwaarloosbaar.
Als de verwachting is dat slechts 0,0001% van de mensen problemen zouden mogen hebben, dan wordt 0,01% opeens wel statistisch zeer relevant.
BSOD's zijn niet de enige vorm waarin bugs tot uiting komen. Programma's die crashen, menu's die weigeren te verschijnen, afsluiten voor updates die je computer herstarten ipv afsluiten, Notepad wat weigert te starten omdat de DRM kapot is zijn allemaal voorbeelden van bugs die geen bugcheck veroorzaken maar wel ontzettend hinderlijk zijn.
Het artikel start met een BSOD als plaatje. En DRM een notepad? Bestaat die combinatie echt (en niet starten). Maar goed, een bedrijf dat afhankelijk is van notepad als cruciaal bedrijfsproces is ook al wel heel bijzonder.
Vroeger kon een bsod nog behulpzaam zijn, omdat het vaak door hardware of drivers werd veroorzaakt. Nu kan ook een besturingssysteem update dit veroorzaken. Ik vind het zorgwekkend. Zeker als je kijkt naar de hoeveelheid update fouten er tegenwoordig voorkomen in windows 11
Het probleem is niet enkel de inzet van AI. Het is een combinatie van je QA team er uit gooien, verwachten dat developers hun eigen code testen, vertrouwen op het Windows Insider programma en inderdaad ook de inzet van AI gegenereerde code waar geen hond bij Microsoft nog een extra check op lijkt te doen. Het is eigenlijk gewoon treurig.
Met dank aan AI, was het niet Microsoft die laatst zat te pronken tig % code door AI te laten schrijven? Alles wordt maar complexer dus ik houd mijn hart vast voor MS gebruikers.
Al tijden geleden heeft Microsoft het dedicated team voor QA opgeheven. Deze taken zijn geïntegreerd in het development proces. Sinds dien komt eigenlijk bij elke bug wel bericht dat Microsoft niet of te weinig test.
Nou nou.
Wat ik heb kunnen vinden is dat er zo'n 500 miljoen windows 11 systemen draaien, Dat zal dan toch wel op minsten 1 miljoen verschillende configuraties zijn.

Zet maar eens een teststraat op om deze configuraties allemaal door te testen.
Laat het het anders formuleren dan: ik heb dit soort bras werk met XP en Win7 nooit meegemaakt. Onder 10 ook niet.
XP voor service pack 2 was echt dikke hell. Windows is er echt wel op vooruit gegaan de laatste jaren wat dat betreft. Mijn laatste BSOD is denk ik op 7 ultimate geweest.
Mijn laatste BSOD is denk ik op 7 ultimate geweest.
De mijne vorige week op mijn werk laptop met win11. Daarvoor de laatste denk ik in win xp.
Niet opstartende systemen en BSODs waren schering en inslag in de tijd van XP. Dat jij je dat niet meer herinnerd betekend niet dat er toen geen problemen waren.
Dat was voor mij toentertijd een reden om een alternatief te gaan gebruiken (Linux). Daar ben ik Microsoft nog steeds zéér dankbaar voor, want.... sindsdien eigenlijk zorgeloos computeren. Nooit spijt van gehad.
Ik neem aan dat Microsoft honderden zowel niet duizenden machines heeft staan met de gekste configuraties die geautomatiseerd updaten en dan herstarten enzo.

Dat je niet 100% alles afvangt is begrijpelijk. Het is nu alleen de laatste tijd wel vaak raak. Dat dit toevallig samenvalt met de MS 80% van hun code met AI schrijft, kan een verband zijn maar ook gewoon toeval.

Wat zonder insiders informatie niet te valideren is.
Microsoft had vroeger een gigantische testfarm staan waarbij ze zowel handmatig als geautomatiseerd tal van hardware- en softwarecombinaties testen (bij de ontwikkeling van Windows 95 werden medewerkers zelfs langs computerwinkels gestuurd om de meest obscure software te vinden om te kijken of het werkt op Win95, en zo nee, om te kijken of ze het aan de praat konden krijgen). Die hebben ze compleet met personeel omstreeks 2014 ontslagen waardoor MS volledig afhankelijk is van telemetrie.

En machines waarbij de netwerkstack niet online komt leveren geen telemetrie.
Een opstartprobleem heeft meestal te maken met het moederbord/BIOS. In theorie kan het ook de bootdrive zijn, maar dan verwacht je dat het BIOS al met een melding komt.

Er zijn natuurlijk ook behoorlijk wat moederborden in de handel, maar daar zitten ook heel wat families tussen die onderling slechts verschillen door een wat uitgebreidere feature set. Daar hoeft je niet alle varianten van te testen. Fabrikanten die custom moederborden voor hun computers maken mogen zelf testen via het insiders program.

Een bug in een update is nooit 100% te voorkomen, maar een opstartprobleem zou eigenlijk niet voor mogen komen en ik vind dat wel een verwijtbare fout van Microsoft.
Vroegah.... werd het OS door een hele rist aan betaalde medewerkers getest. Sinds Windows 10 leunt MS enorm op telemetrie.

Vandaar de miserie, deel 1. Herinner hierbij de gewiste bestanden in documenten, downloads.... mappen bij upgrade naar de oktober 2018 versie (https://www.zdnet.com/art...ober-update-version-1809/).

Miserie deel 2 (Windows 11) wordt verklaard door AI driven code. My 2 cts.
Herinner hierbij de gewiste bestanden in documenten, downloads.... mappen bij upgrade naar de oktober 2018 versie (https://www.zdnet.com/art...ober-update-version-1809/).
Ah, ik vroeg me al af waarom er bij windows installatie zo expliciet op "All your files are where you left them" gewezen werd - blijkbaar is dat dus niet vanzelfsprekend...


De volgende update zal dan vermoedeijk een een "All your disks are still working" melding krijgen.
Zet maar eens een teststraat op om deze configuraties allemaal door te testen.
Dan laat de gebruikers testen. Plenty configuraties.
Een waarheid als een koe. Gek genoeg krijgt een kleine speler (Debian), met veel minder budget, het wel voor elkaar om updates, decennia lang, vrijwel feilloos te laten werken, op minimaal net zo veel verschillende configuraties, maar waarschijnlijk veel meer, omdat ook oudere systemen worden ondersteund. Daarnaast zijn er talloze Linux-distro's gebaseerd op Debian, dus de aantallen zijn ook nog eens groter, dan alleen Debian-installaties.

Microsoft heeft er bewust voor gekozen hun systeem extreem complex te maken en niet te leren van andermans fouten. Nu ook nog steeds meer code door AI wordt geschreven, gaan de problemen alleen maar toenemen. Dat is een bewuste keuze, die te maken heeft met geld. Niet met dat het zo moeilijk is om software te testen.
Zet maar eens een teststraat op om deze configuraties allemaal door te testen.
Die had Microsoft. Maar hebben ze van de hand gedaan.
Tegenwoordig is het kleine beetje automated tests dat onderdeel is van build pipelines allemaal zaak van virtuele machines.

En je raadt het al - juist dit probleem treedt niet op op virtuele machines. Microsoft is voor deze klasse van problemen gewoon blind.
Helemaal met je eens.

Ik heb toevallig met enige regelmaat BSOD's. Maar het ligt eigenlijk altijd aan een device driver die vanwege performance veel privileges krijgt. Microsoft kan daar helaas weinig aan doen, anders dan de architectuur veranderen. In het geval van dit artikel ligt het probleem wel aan Microsoft, maar meestal zijn het dingen waar Microsoft relatief weinig aan kan doen. Dat nog los van het enorme aantal configuraties dat jij vermeldt.

[Reactie gewijzigd door jmvdkolk op 27 januari 2026 22:02]

Momenteel zet ik updates uit voor 5 weken. Dan laat ik hem updaten wanneer hij dat automatisch aangeeft. Vervolgens zet ik het weer 5 weken uit. Dat scheelt mij inmiddels een hoop gezeik. Ik weet niet of dat met iedere Windows versie kan, maar met pro kan dat wel. Het gebeurde mij sowieso te vaak dat ik terug kwam en de laptop uit slaapstand was wakker geworden voor updates. Heel je workflow weg en soms bleef hij nog aan ook, lekker warm in je tas.. Daarnaast heb ik net iets te vaak problemen gehad met updates. En noem me maar gek, maar ik zweer erbij dat bepaalde programma's vastlopen (zoals Visual Studio 2022) zodra Windows bezig is met updates.
Nou, nou, probleem met windows is natuurlijk wel de ontelbaar aantal configuraties, en met internet zal het nuet de eerste keer zijn dat 1 a 2 reddit posts al als 'heel veel mensen' gezien worden. We weten de omvang niet en de oorzaak niet, kan dus goed zijn dat het bij mensen voordoet die zeer afwijkende instellingen hebben.
Ik heb vorige week een vrij standaard Dell 16 laptop binnen gekregen voor een klant. Alles stond helemaal default. Ik installeer hem af, ding staat bij de eerste start even 10 minuten op de desktop en wil rebooten voor updates. Het start direct al niet meer op met exact deze melding.

Ik heb nog kunnen achterhalen dat de partitietabel ineens MBR was, terwijl de laptop alleen UEFI doet. Bitlocker stond ook al aan. WinPE liet de partitie niet meer zien. Terugzetten naar GPT kon niet, Bitlocker uitschakelen ook niet.
Het enige wat hij nog deed was OS herstellen, maar zodra hij daarmee klaar was boot ie weer niet, met exact dezelfde melding, want nog steeds MBR.

Gelukkig in dit geval stond er nog niets op. Ik heb hem maar terug gestuurd.
Ik denk niet dat dit met ontelbaar aantal configuraties te maken heeft.
In het algemeen heb je helemaal gelijk. Ik heb ook geen informatie over hoe vaak dit voorkomt. Van de 100 laptops op mijn werk heeft geen enkele dit probleem gehad. Maar privé is een vriend van mij toevallig geraakt. Sinds een maand een nieuwe desktop en na de updates dit probleem. Alleen bij hem deed systeemherstel het ook niet. Na opnieuw installeren vandaag dezelfde fout, nadat Windows besloot deze updates weer te installeren. Gelukkig werkte systeemherstel vandaag wel.

In mijn omgeving dus 1% mensen geraakt :-). Zegt helemaal niets over de rest van de wereld, helaas.
Het verbaast me dat MS daar maar blijft mee wegkomen, vooral in de VS dan, waar men om ieder wissewasje een hoge schadeclaim indient.

Mezelf stoort het niet zo, want ik heb al jaren geleden de upgrade naar Linux gemaakt.
Oh? Heb toch echt zo goed als nooit ergens een probleem mee.. en de pc's in mijn omgeving ook niet. Toch apart.
Ik heb sinds de recente update een waziger probleem. Ik heb elke keer bij het booten één bootloop.
PC post, windows laadscherm, reboot, nogmaals windows laadscherm en start dan door.
Nog geen zin gehad om te troubleshooten, maar kan wel weer bij het lijstje irritante dingen.

Ik heb afgelopen jaar al gehad:
-PC opnieuw geïnstalleerd na 9800X3D release; toen was er nét een bug dat als je windows met USB-install deed, je geen Microsoft Updates meer kon ontvangen. Fix was wéér opnieuw installeren. Daar dacht ik, doe ik later wel. Paar weken later begon m'n PC zich maar geforceerd opnieuw te installeren. Fijn.
(nieuws: Probleem met Windows 11-installatie via media verhindert beveiligingsupdates)
-Ik heb een DAC voor m'n koptelefoon. Die stopte na een update ineens met werken. Was in een Microsoft update iets mis gegaan dat de plug 'n play audio drivers als virus gezien werden. Ook dagen troubleshooten voordat ik er achter kwam dat het weer eens aan Microsoft lag. (https://www.reddit.com/r/FiiO/comments/1i2o4jg/after_the_latest_windows_update_win1011_many_dacs/)
-Een bug gehad dat windows elke keer m'n externe dac volume naar 100% pompte. (Windows gaming system external USB audio volume increases to 100-percent - Microsoft Support)

Bij die DAC issues had ik die windows update geuninstaled, was daarna m'n OS corrupt en kon ik wéééééér opnieuw installeren.

[Reactie gewijzigd door Valandin op 26 januari 2026 11:19]

Heb jij niet last van dit probleem :

nieuws: ASUS start onderzoek na meldingen defecte 9800X3D-cpu's op AMD 800-moederborden

lijkt qua klachten op wat wij hier ook in de werkplaats hebben gehad.
Ik heb een uitvoering: ASUS ROG Strix B650E-F GAMING WIFI, dus geen AMD 800 mobo.
Zit even te kijken, dit is elke ochtend de error die de boel een 2e start laat geven:

--
The driver \Driver\WUDFRd failed to load.
Device: ROOT\DISPLAY\0000
Status: 0xC0000365
--
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.
--

Zal binnenkort even gaan onderzoeken. Wellicht is dit dan eens geen Microsoft issue (:

[Reactie gewijzigd door Valandin op 26 januari 2026 13:36]

Bios geflashed, heb ik recent nog gedaan, maar blijkbaar was er 2025/12/03 weer een nieuwe.
Nu boot m'n PC weer in een keer door, daar zat 't 'm dus in.
Thanks, dat scheelt weer wat uurtjes onderzoek :)
Ha top!! Hopelijk was dit de oplossing ;)
Het gaat alleen om fysieke computers
OW, gelukkig maar, daar zijn er gelukkig niet zoveel meer van in de wereld

|:(
Klinkt als een uitgelezen kans het blauwe scherm te voorzien van een “accepteren en doorgaan naar een Azure-based virtual desktop”. Je data hebben ze toch al als je OneDrive en alle telemetrics samenvoegt.
Hebben ze geprobeerd om Copllot in de bootloader te stoppen ofzo?
Ik denk eerder dat het hier iets mee vandoen zal hebben:
Windows devices for home users, businesses, and schools with Microsoft-manage...

Microsoft's Secure Boot certificaten verlopen in Jun 2026 en naar dat moment toe rollen ze gradueel updates uit naar verschillende cohorten gebruikers om te pogen via de APIs die UEFI firmware beschikbaar stelt aan OSes, de geregistreerde keys bij te werken.

Ze doen dit gradueel omdat de verwachting is dat op een boel moederborden die functie niet goed werkt en er workarounds en patches van fabrikanten nodig gaan zijn.

Als dat niet goed werkt, dan kan het dus zijn dat je te maken krijgt met een situatie waar het OS gesigneerd is met een sleutel die niet overeenkomt met de secure boot keys die je nog in je mobo hebt staan. En dan zou je zo maar eens een UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME kunnen krijgen.

(Wat overigens een heel slechte naam is; want het boot volume is het volume waar de bootloader op staat. En die laadt weldegelijk - want dat is het ding wat dat Windows-specifieke splash screen met die fout laat zien ...)


Uiteraard zou Microsoft, als dit het probleem is, dat niet aan de grote klok gaan hangen. Als namelijk blijkt dat op elk moment door zo'n foutje-bedankt de PC van een eindgebruiker niet meer opstart; of als blijkt dat Windows 11 zonder updates vanuit de hardware-fabrikant voor een moederbord straks helemaal niet meer op te starten valt - omdat Secure Boot simpelweg afgedwongen wordt, dan breekt de pleuris uit.


Een flink deel van dit probleem wordt al verholpen doordat recentere moederborden rechtstreeks uit de fabriek al over de nieuwe key beschikken, naast de oude. En dat zou wel eens een aanzienlijk stuk van de motivatie kunnen zijn achter het feit dat Microsoft met Windows 11 niet alleen Secure Boot verplicht heeft gesteld, maar ook een boel oudere CPUs niet meer wildde ondersteunen. Oude CPUs met oudere sockets, op oudere moederborden die nog niet over deze nieuwe key beschikken en die mogelijk heel gammele UEFI implementaties hebben.

Trusted computing is leuk - totdat de certificaten verlopen en je geen enkele garantie hebt dat je ze correct bijgewerkt kunt krijgen.

[Reactie gewijzigd door R4gnax op 26 januari 2026 20:41]

.. als blijkt dat Windows 11 zonder updates vanuit de hardware-fabrikant voor een moederbord straks helemaal niet meer op te starten valt - omdat Secure Boot simpelweg afgedwongen wordt, dan breekt de pleuris uit.
...
En dat zou wel eens een aanzienlijk stuk van de motivatie kunnen zijn achter het feit dat Microsoft met Windows 11 niet alleen Secure Boot verplicht heeft gesteld, maar ook een boel oudere CPUs niet meer wildde ondersteunen.
Microsoft is al heel lang bezig met het Trusted Platform model. Dat heeft twee voornaamste drijfveren:
1) verhinderen dat medewerkers in bedrijven concurrentiegevoelige informatie en andere vertrouwelijke documenten naar buiten kunnen lekken. Dan mag je in de eerste plaats denken aan bedrijfsspionage maar ook aan klokkeluiders en de in Amerika gaande tendens om bij alle negatieve informatie over een bedrijf gelijk de poster aan te klagen voor smaad en/of laster, vooral ook als het nieuws dat de aangeklaagde naar buiten bracht ook echt waar is. Recent zijn dergelijke incidenten naar voren gekomen over Tesla maar dit speelde daar in de jaren 70 en 80 heel sterk met vervuiling en daardoor veroozaakte ziektes en veesterfte. Het is niet voor niets dat dergelijke scenario's in afleveringen van Knight Rider en The A-team voorkwamen.

2) belangen van de film- en muziekindustie beschermen door te verhinderen dat media gekopieerd kunnen worden.

Dit gaat er dus uiteindelijk ook voor zorgen dat je geen open source software meer kunt installeren en mogelijk zelfs dat je eigen foto's en homevideo's niet meer kunt delen.
Oude CPUs met oudere sockets, op oudere moederborden die nog niet over deze nieuwe key beschikken en die mogelijk heel gammele UEFI implementaties hebben.
Oud hoeft niet te betekenen dat ze gammel zijn. Het betekent enkel dat de fabrikant geen geld meer wilt uitgeven aan ondersteuning.
Trusted computing is leuk - totdat de certificaten verlopen en je geen enkele garantie hebt dat je ze correct bijgewerkt kunt krijgen.
En zo kunnen PC's die officieel niet door W11 ondersteund worden opeens - na een update - niet meer werken en zijn al je bestanden ontoegankelijk achter Bitlocker.

[Reactie gewijzigd door BeosBeing op 12 februari 2026 12:36]

Het houd maar niet op daar zeg :X
Scheelt wel een hoop bugreports voor andere issues.
Het houd niet op inderdaad, maar de andere kant is dat ik tientallen Windows 11 machines (diverse hardware configs) beheer, thuis Windows 11 draai en eigenlijk nog nooit tegen een blue screen ben aangelopen na het updaten, ondanks alle berichten.
Bofkont. Hopen maar dat het zo duurt.

Ik ken ook een paar mensen die nooit problemen met MS Windows hebben gehad.

Een paar.

[Reactie gewijzigd door moimeme op 26 januari 2026 13:50]

Onzin in de vorm van een suggestieve opmerking. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Op dit platform met zijn tien/honderdduizenden configuraties kan dit gebeuren. Deal with it of stap over.
Hey ChatGPT ik ben eigenaar van een Operating System en sommige gebruikers krijgen een BSOD bij het booten. Please fix.
Hey ChatGPT ik ben eigenaar van een Operating System en sommige gebruikers krijgen een BSOD bij het booten. Please fix.
Ik heb uw probleem opgelost. Zie de volgende wijziging om de kleur van het blauwe scherm te veranderen in paars. Wenst u liever een andere kleur, dan kunt u mij dit ook vragen. Hoe kan ik verder helpen?
In W11 25H2 is de "BSOD" nu Black, ipv Blue.
Paars had wel leuker geweest
Ah verrek, De echte ChatGPT is me voor geweest.
Je zou bijna medelijden krijgen er van voor Microsoft.

Bijna.
Al die computers waar ze geen reclame op kunnen serveren :+
Tja, verbaast me niets.
Microsofts CEO Satya Nadella heeft al gezegd dat tot 30% van de code van Microsoft wordt gegenereerd door LLMs. En het lijkt er op dat er helemaal geen QA meer plaatsvindt... dat hebben ze uitbesteed aan de Windows Insiders.
Ik ben zelf van mening dat microsoft geen reet meer om Windows geeft, omdat ze de meeste inkomen ontvangen via Windows Azure service , en Office365.

Maargoed 250eur om een beetje een beta-tester te zijn voor een OS Pro licenties met advertenties , op een 3000eur+ pc gaat mij een beetje te ver ;)
Als mensen stoppen met windows wordt office365 ook bedreigd
Ik heb geen boot probleem, maar het probleem dat windows niet alle nvme ssd kaarten lezen of zien is wel weer terug sinds de laatste update. Wat wel weer met een volledige uitschakeling (niet opnieuw opstarten) weer opgelost wordt. Best lullig als steam libary half leeg is en je meer dan 1 tb mist.

Iemand anders ook dit probleem ervaren??
Toevallig ook dezelfde drive als toen met de problemen van maanden terug.

Ik denk echt dat het door de laatste win update weer komt.
Welke NVME drive heb je? Hier 2 van Samsung beide 1TB stuk, geen issues, toen ook niet.
Kingston 1tb main geen problemen
2x samsung 990 evo plus 2tb, waarvan schijf D toen door windows niet elke start cyclus zichtbaar was en toevallig gisteren na een update ook een keer. tijdens het schrijven van dit bericht deden ze het wel allemaal met opstarten.
Hmm vreemd. Ben wel benieuwd wat de gemene deler is hier. Miss combinatie met MB? Bepaalde drivers? Lokaal vs MS account? BIOS versie?
Het is een beetje vaag, maar volgens mij lag het de vorige keer aan een windows beveilings update.

Even vlug een van de artikelen gezocht, Tweakers: Microsoft ssd-uitval , iets met geheugencontrollers op de ssd schijven.

[Reactie gewijzigd door Shizukana08 op 27 januari 2026 11:38]

Dat van de SSD's bleek uiteindelijk te liggen aan een beta bios van Physon controller die bij productiemodellen per-ongeluk naar buiten is gebracht.

Ongetwijfelt dat het de update is, maar ben wel benieuwd wat het triggered, gezien het een beetje at random op fysieke machines gebeurd.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn