Twee derde van de domeinnamen van belangrijke Nederlandse sectoren gebruikt minstens één Amerikaanse clouddienst. Dat zegt de Nederlandse publieke omroep NOS op basis van onderzoek.
De NOS baseert het percentage van 67 procent op de DNS-records van 16.500 websites van maatschappelijk relevante sectoren. Het gaat onder meer om vitale infrastructuur, overheden, zorginstellingen en het onderwijs. Naast websites gaat het om diensten als e-mail en Microsoft Teams.
Ook patiëntenportalen van ziekenhuizen gebruiken vaak Amerikaanse clouddiensten; 29 van de circa 70 ziekenhuizen 'zijn gekoppeld aan' een server van Microsoft of Cloudflare. Bij in ieder geval drie ziekenhuizen zijn dossiers volledig naar Microsoft-servers verplaatst, laat patiëntendossierleverancier Chipsoft weten aan de NOS. Dit is een keuze van de ziekenhuizen zelf.
Uit het onderzoek blijkt dat de mediasector de enige sector is waarbij alle onderzochte domeinnamen minimaal één Amerikaanse clouddienst gebruiken. Mbo-scholen, gemeenten en zorgverzekeraars scoren ook hoog, met 98 procent. Microsoft is veruit de grootste leverancier, met een marktaandeel van 49 procent. Amazon heeft 16 procent, Cloudflare en Google 11 procent, en DigitalOcean 10 procent. DigiD-hoster Solvinity, die mogelijk in handen komt van het Amerikaanse bedrijf Kyndryl, heeft een marktaandeel van 1 procent.
De afhankelijkheid van Amerikaanse clouddiensten ligt op dit moment onder een vergrootglas. De vrees bestaat dat de Amerikaanse president Trump deze afhankelijkheid zou kunnen misbruiken.