Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

'Kabinet wil aanschaf elektrische auto subsidiëren met 6000 euro in 2021'

Door Olaf van Miltenburg, 29 november 2018 21:32634 reacties, submitter: DeComponeur

Het Rijk en de mobiliteitssector leggen volgens de NOS de laatste hand aan plannen die het kopen van elektrische auto's betaalbaarder moet maken voor veel Nederlanders. Zo zou er in 2021 een aanschafsubsidie van 6000 euro moeten komen.

De subsidie moet gaan gelden voor nieuwe elektrische auto's die voor privégebruik aangeschaft worden. Het bedrag van 6000 euro daalt jaarlijks, tot 2200 euro in 2030. Dat staat in documenten van de Mobiliteitstafel, waarin het Rijk en de mobiliteitssector overleggen. De NOS heeft deze ingezien.

Andere maatregelen die voortkomen uit het overleg en die elektrisch rijden moeten stimuleren zijn dat elektrische auto's tot 2025 vrijgesteld blijven van de belasting van personenauto's en motorrijwielen en van motorrijtuigenbelasting. Deze laatste vrijstelling geldt voor tweedehands elektrische auto's eveneens tot 2025.

Ook zakelijke rijders komen in aanmerking voor een aanschafsubsidie. Deze bedraagt 3430 euro in 2021 en is tegen 2024 verlaagd naar 1830 euro, als de plannen doorgang vinden. Daar staat tegenover dat de milieu-investeringsaftrek voor elektrische auto's of laadpunten na 2020 vervalt. Tegelijk met het aantrekkelijker maken van elektrisch rijden, lijkt het gebruik van diesel- en benzineauto's duurder te worden.

Zo zijn er voorstellen om de motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen te verhogen en de accijns op benzine en diesel vanaf 2020 met 1 cent te verhogen. Over met name het verhogen van de accijns zou de Mobiliteitstafel nog discussiëren. Aan het overleg doen onder andere ANWB, BOVAG, het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat, Stichting Natuur en Milieu, Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen en RVO.nl mee.

Reacties (634)


China verplicht fabrikanten locatiedata elektrische auto's door te sturen

Door Olaf van Miltenburg, 29 november 2018 20:15113 reacties, submitter: Chocoball

De Chinese overheid verzamelt op grote schaal real-time locatiedata en andere gegevens van elektrische auto's. De overheid zegt dit te doen om de veiligheid en infrastructuur te kunnen verbeteren, maar critici wijzen op de surveillancerisico's.

Beijing heeft alle fabrikanten volgens Associated Press verplicht de locatiedata en andere gegevens van in China rijdende elektrische auto's te verstrekken. De regel geldt niet voor auto's met benzinemotor. De elektrische auto's van onder andere Tesla, VW en Nissan geven de data nu door aan monitoringfaciliteiten in het land, zonder dat de eigenaar dat vaak weet. De fabrikanten melden AP aan de wet in China te voldoen door mee te werken.

De Chinese overheid claimt de gegevens te analyseren om de publieke veiligheid te verbeteren, de infrastructuur te optimaliseren en fraude met subsidies te voorkomen. De AP haalt critici aan die melden dat China de data ook kan gebruiken om autofabrikanten in het land een betere concurrentiepositie te geven. Daarnaast wijzen critici op de mogelijkheden met surveillance. China zou de dataverzameling op termijn kunnen integreren in een omvangrijker systeem voor ubiquitous surveillance, zegt bijvoorbeeld Michael Chertoff, die onder voormalig VS-president George Bush secretaris bij het Department of Homeland Security was.

Shanghai Electrical Vehicle Public Data Collecting, Monitoring & Research Centre
Shanghai Electrical Vehicle Public Data Collecting, Monitoring & Research Centre

Reacties (113)


Gerucht: Microsoft overweegt AMD-processor te gebruiken voor Surface Laptop

Door Olaf van Miltenburg, 29 november 2018 19:3262 reacties

Microsoft wil eind volgend jaar een nieuwe Surface Laptop uitbrengen en de kans bestaat dat deze een AMD-processor zal bevatten, volgens een Microsoft-insider, die een Surface-roadmap heeft opgesteld.

Microsoft zou zijn twijfels over Intel hebben vanwege de problemen met de 10nm-productie, die pas eind 2019 van start gaat, te laat voor een eventuele update van de Surface Laptop volgend jaar. Daarom zou Microsoft AMD als alternatief overwegen, schrijft Brad Sams in zijn boek Beneath A Surface. Het zou gaan om AMD Picasso-apu's op basis van Zen 2, die AMD volgend jaar naar verluidt uitbrengt. Onder andere GeekWire schrijft over de publicatie.

Sams gaat in het boek in op de totstandkoming van de Surface-lijn van hardware binnen Microsoft. De schrijver publiceert ook een roadmap, op basis van gesprekken met Microsoft-medewerkers. Op die roadmap staat niet alleen de komst van een nieuwe Surface Laptop, maar ook van een Surface Pro. Deze zou over usb-c, smallere schermranden en minder scherpe hoeken beschikken.

In 2020 zou Microsoft een nieuwe generatie Surface Book-modellen onthullen, evenals een nieuwe Surface Studio, die dan net als de Surface Hub 2 een 'modulair ontwerp' zou krijgen. Verder noemt hij de komst van goedkopere Xbox One S-consoles zonder optische drive en de 'Andromeda'. Over dit apparaat gaan al langer geruchten en Microsoft zou er nog steeds aan werken.

Het apparaat met twee schermen zou aan de grote kant zijn, meer pc dan smartphone zijn en eind volgend jaar uit kunnen komen, claimt Sams.

Andromeda-renders-gerucht
Render van wat de Microsoft Andromeda zou kunnen zijn, op basis van de geruchten

Reacties (62)

Lees meer


Criminelen kregen toegang tot 32.000 RTL-accounts

Door Olaf van Miltenburg, 29 november 2018 18:1378 reacties

Internetcriminelen hebben met succes weten in te loggen bij 32.000 accounts van RTL-gebruikers, door op grote schaal inloggegevens uit te proberen die al op internet rondzwierven. Zo kregen ze toegang tot persoonsgegevens.

De criminelen konden door het datalek de volledige naam, het e-mailadres, het woonadres en de woonplaats van accountgebruikers inzien, voor zover deze gegevens ingevuld waren. Er waren geen betalingsgegevens in het geding. De accounts worden onder andere gebruikt voor RTL-diensten als Videoland, Buienradar en RTL Nieuws.

De systemen van RTL zelf zijn niet binnengedrongen maar wel was de beveiliging niet volledig op orde, aangezien de criminelen grote hoeveelheden inloggegevens konden uitproberen bij hun poging in te breken op de tienduizenden accounts. Ze maakten daarbij gebruik van wachtwoorden die eerder via andere datalekken op straat kwamen te liggen. Veel gebruikers hanteren hetzelfde wachtwoord voor meerdere diensten.

RTL meldt dat het de accounts van gedupeerden heeft geblokkeerd en hen heeft ingelicht met de waarschuwing dat ze hun wachtwoord moeten wijzigen. Het bedrijf heeft het datalek gemeld aan de Autoriteit Persoonsgegevens en werkt de beveiliging van zijn systemen bij.

Reacties (78)


Intel brengt zijn eerste Universal Windows Drivers uit

Door Olaf van Miltenburg, 29 november 2018 17:5440 reacties

Intel begint vanaf deze maand met het gebruik van Universal Windows Drivers. Hiermee kunnen fabrikanten met een enkele package hardwaredrivers bieden voor de verschillende Windows-versies.

Vanaf november 2018 zijn alle driverupdates voor Intel-producten op Windows 10 en Windows Server 2019 'Windows Modern Drivers', zoals Intel de Universal Windows Drivers noemt. Het nieuwe formaat drivers vervangt op systemen de oude en gebruikers kunnen nog wel terug naar drivers oude stijl, maar dat is niet eenvoudig en kan tot instabiliteit leiden, waarschuwt Intel. De eerste UWD van de chipgigant is de Intel Graphics Driver 25.20.100.6444.

Microsoft kondigde de komst van Universal Windows Drivers tijdens Build 2018 aan en stelt dit formaat verplicht vanaf Windows 10 October 2018 Update, oftewel versie 1809. Volgens Microsoft is het voordeel voor fabrikanten dat ze met een enkele package drivers leveren voor de verschillende Windows 10-varianten, zoals Windows 10, Windows 10 IoT en het OS voor de Xbox One.

Daarnaast kan Microsoft universele drivers voor hardware verspreiden via Windows Update en laten testen door Insiders. Verder verloopt het aanbod van apps voor hardwareondersteuning via de Microsoft Store. Zo is voor de Universal Windows Driver van Intel een internetverbinding noodzakelijk, zodat Windows automatisch het Intel Graphics Control Panel uit de Microsoft Store kan downloaden.

Reacties (40)


'Nederlanders brengen maandelijks 61 uur online door op hun smartphone'

Door Olaf van Miltenburg, 29 november 2018 17:17137 reacties

De totale tijd die Nederlanders maandelijks spenderen aan online apps en sites op hun smartphone is gegroeid van 27 uur in 2014 tot 60,9 uur in 2018. Dat claimt de SIDN op basis van onderzoek naar trends in internetgebruik.

De tijd die Nederlanders online met smartphoneapps doorbrengen is met name sterk gegroeid: van 27 uur naar 55 uur per maand. Gebruikers spenderen veel minder tijd aan het bezoeken van sites op hun mobiel, al nam die tijd ook wat toe, van 2,4 naar 5,9 uur per maand. Mobiele gebruikers brengen gemiddeld 2 tot 3 minuten door op een site. Het aantal websites dat Nederlanders bezoeken via laptop, pc en tablet daalt. Dat meldt de SIDN in zijn tweejaarlijkse Trends in Internetgebruik, op basis van cijfers die het van GfK over het gedrag van tienduizend internetgebruikers ontving.

De platforms van Google en Facebook zijn met afstand marktleider wat de online tijd betreft die Nederlandse smartphonegebruikers spenderen. Van de 60,9 uur brengen internetgebruikers zo’n
26 uur door op websites en apps van die twee partijen en in de top tien van bereik nemen Facebook en Google negen plekken in. Instagram staat daarbij nog niet eens in de top tien, maar groeit wel hard en volgens de SIDN bereikt Instagram inmiddels 72 procent van de jongeren onder jongeren tot negentien jaar. Dat is meer dan Facebook, met zijn bereik van 64 procent onder jongeren.

Reacties (137)


Leverancier Samsung aangeklaagd wegens stelen geheimen buigbare oledschermen

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 15:4965 reacties

De directeur en acht medewerkers van een Samsung-leverancier hebben een aanklacht gekregen van de Zuid-Koreaanse justitie wegens het doorverkopen van bedrijfsgeheimen van Samsung. Ze zouden zijn betaald voor informatie over de productie van flexibele oledschermen.

De aanklager claimt dat de directeur en acht medewerkers omgerekend ongeveer 12,1 miljoen euro kregen van een Chinese schermproducent in ruil voor de bedrijfsgeheimen van Samsung, schrijft Bloomberg.

De techniek in kwestie is '3d-laminering', vermoedelijk een manier om het beschermglas en het daadwerkelijke scherm op een gelijkmatige manier bij elkaar te brengen op de plek waar de display buigt. Het is onbekend wie de Chinese concurrent is van Samsung Display, dat in een verklaring zegt de rechtszaak met interesse te volgen.

Bedrijfsspionage is in veel landen een belangrijk thema. De techniek om buigbare schermen te maken geeft Samsung een groot competitief voordeel, maar andere schermmakers, zoals het Zuid-Koreaanse LG en het Chinese BOE, kunnen die displays inmiddels ook produceren.

Samsung Galaxy Note Edge

Reacties (65)


Opensourcetelefoon Necuno Mobile gaat KDE Plasma-interface draaien

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 15:0496 reacties, submitter: Electric Vibes

De opensourcetelefoon Necuno Mobile zal draaien op een mobiele versie van de KDE Plasma-interface. Dat hebben beide organisaties bekendgemaakt. Het is nog onbekend wanneer de telefoon uitkomt.

Necuno ziet KDE Plasma Mobile als alternatief voor het 'walled garden duopolie' van iOS en Android, zo zegt het bedrijf. Necuno wil het apparaat niet beperken tot een enkel OS en zal het dus openstellen voor andere besturingssystemen, al is nog onbekend welke dat zijn.

De Necuno Mobile heeft een 5,5"-scherm met onbekende resolutie. De telefoon beschikt over een NXP i.MX6, een quadcoreprocessor met vier Cortex A9-processorkernen op 1,2GHz en een Vivante-gpu. Dat is niet de krachtigste processor, maar NXP stelt de hele broncode van zijn processor openbaar beschikbaar en daarom is dit volgens Necuno de juiste keuze.

Het toestel heeft een micro-usb-poort en een 3,5mm-jack. Het beschikt over een knop die gebruikers zelf kunnen programmeren, naast de gebruikelijke knoppen voor volume en uit- of aanzetten van de telefoon. Het is nog onbekend wanneer en voor welke prijs de telefoon uitkomt.

KDE kondigde drie jaar geleden zijn mobiele versie aan. De Necuno is niet de enige die KDE Plasma Mobile zou gaan draaien. De Purism Librem 5, die volgend jaar moet uitkomen, heeft ook dit besturingssysteem aan boord.

Necuno Mobile met KDE Plasma

Reacties (96)


Foto's en video tonen Vivo Nex-telefoon met twee schermen en 3d-scanner

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 14:3932 reacties

Er zijn foto's en video's verschenen van een Vivo Nex-telefoon met twee schermen, een ledring voor notificaties en een 3d-scanner voor augmented-realitytoepassingen. De telefoon moet volgende maand verschijnen.

Vivo Nex met twee schermen op WeiboEr staan duidelijke foto's van de smartphone op Weibo, terwijl YouTuber MrWhoseTheBoss in een video een 'mysterieuze smartphone' toont, waar in een van de shots het woord Nex op de achterkant te lezen is. De telefoon die hij bespreekt, heeft twee schermen, een ledring en een time of flight-scanner voor 3d-toepassingen. De YouTuber lijkt geheimhouding te hebben afgesproken met de fabrikant en mag bijvoorbeeld niet het hele ontwerp laten zien of meer specs vertellen.

Door het toevoegen van een scherm aan de achterkant is de frontcamera niet langer nodig; gebruikers zouden foto's kunnen maken van zichzelf met de drie camera's aan de achterkant. Het is onbekend wat de specs en features van deze camera's zijn. De tof-scanner kan de omgeving in kaart brengen en daardoor bijvoorbeeld een gebruiker virtueel kleren laten passen. De scanner werkt tot een afstand van drie meter. Hij werkt door lasersignalen uit te sturen en te meten hoe lang het duurt voordat het signaal terug is. Door de tijd exact te meten, kan de software die tijd vermenigvuldigen met de lichtsnelheid om de precieze afstand te bepalen.

De Vivo Nex kwam vijf maanden geleden uit. Het zou niet de eerste smartphone met dubbel scherm zijn. Het Russische Yota combineerde in enkele modellen een normaal scherm aan de voorkant met een e-inkscherm aan de achterkant. Onlangs bracht ook Nubia een telefoon met twee schermen uit. Ook de tof-sensor zit op meer telefoons. Zo heeft de Oppo RX17 Pro, van hetzelfde moederbedrijf BBK, eveneens die sensor aan boord.

Reacties (32)


Lenovo biedt consumenten VS schadevergoeding voor meeleveren Superfish-adware

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 14:2444 reacties, submitter: himlims_

Lenovo gaat Amerikaanse consumenten die in 2015 laptops van het bedrijf kochten, in totaal 7,3 miljoen dollar aan genoegdoening geven vanwege het meeleveren van de Superfish-adware. Die onderschepte beveiligde verbindingen en maakte gebruikers kwetsbaar voor hackers.

Het geld gaat naar iedere Amerikaan die kan aantonen dat hij of zij Superfish VisualDiscovery op zijn Lenovo-laptop had staan, meldt Hackread. De genoegdoening hoort bij een schikking die Lenovo heeft getroffen in een rechtszaak bij de rechtbank voor Noord-Californië. Die heeft de schikking onlangs goedgekeurd.

Lenovo had eerder al een schikking getroffen met de Federal Trade Commission over het meeleveren van Superfish VisualDiscovery. Dat gebeurde vorig jaar. Superfish zelf zal ongeveer een miljoen dollar uitkeren. Er is geen schikking bekend voor mensen buiten de VS, zoals in de Benelux, waar VisualDiscovery ook op laptops stond.

De Chinese fabrikant leverde de adware begin 2015 mee en stopte daarmee nadat er klachten kwamen. De software draaide op de achtergrond en injecteerde advertenties in websites met pop-ups van productafbeeldingen. De software maakte het bovendien mogelijk https-verkeer af te luisteren. Laptopfabrikanten voorzien hun systeem vrijwel altijd van extra software, waarvan soms van derde partijen tegen betaling. Adware die pop-ups toont, komt echter niet vaak voor.

Lenovo laptop adware malware

Ceci n'est pas adware (maar een afbeelding van de adware)

Reacties (44)


Grid Autosport komt in 2019 naar de Nintendo Switch

Door Loïs Franx, 29 november 2018 14:0733 reacties

Grid Autosport komt in de loop van 2019 uit voor de Nintendo Switch. Een specifieke verschijningsdatum is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk of een Nintendo Switch Online-abonnement nodig is om online te kunnen spelen.

Behalve de aankondiging van de port is er nog vrij weinig bekend over de Switch-versie. Zo is het bijvoorbeeld nog niet duidelijk op welke versie de port wordt gebaseerd: op een van de consoleversies of op de iOS-versie die vorig jaar uitkwam. Ontwikkelaar Codemasters meldt via een blogbericht dat een verschijningsdatum in de komende maanden bekend wordt gemaakt.

Grid Autosport is oorspronkelijk ontwikkeld voor Windows, de PlayStation 3 en de Xbox 360. Het spel kwam in juni 2014 uit. Een jaar later volgden de macOS- en Linux-versies. Codemasters specialiseert zich in het ontwikkelen van racespellen. Het bedrijf is de licentiehouder van de officiële F1-spellen en de studio achter Dirt Rally.

Reacties (33)


Smartphonemaker Nubia presenteert smartphone met capacitieve schouderknoppen

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 12:0935 reacties

De Chinese smartphonemaker Nubia heeft de Red Magic Mars gepresenteerd, een smartphone met capacitieve schouderknoppen en optionele aanklikbare controllers. De telefoon komt volgende week uit in China.

Nubia presenteerde de Red Magic Mars op een eigen evenement in China en het is na de Red Magic de tweede gamesmartphone van de fabrikant. Ten opzichte van zijn voorganger heeft de Mars met de Snapdragon 845 een nieuwere soc; de Red Magic had de Snapdragon 835. Het maximale werkgeheugen is omhooggegaan naar 10GB, het maximale dat nu verkrijgbaar is.

Het toestel heeft een 6”-lcd met een resolutie van 2160×1080 pixels. Er lijkt, in tegenstelling tot in andere gametelefoons als de Razer Phone 2, Asus ROG Phone of Xiaomi Black Shark, geen scherm met een hogere framerate dan 60fps in te zitten.

Aan de zijkanten zitten capacitieve gedeeltes die dienst kunnen doen als schouderknoppen, iets dat Nubia aanduidt als Mars Triggers. Bovendien kunnen gebruikers controllers aanklikken aan de zijkanten van de telefoon om zo te kunnen gamen met fysieke knoppen in plaats van met het touchscreen. Op de achterkant is een rgb-ledstrip te vinden die meekleurt met games.

De gametelefoon komt volgende week uit in China voor 2699 yuan voor de goedkoopste versie met 6/64GB. Dat is omgerekend momenteel ongeveer 341 euro. De duurste variant met 10GB werkgeheugen en 256GB opslag kost rond 507 euro. Gamesmartphones kwamen kort aan bod in de recentste aflevering van de Tweakers Podcast over handheldgaming.

Nubia Red Magic Mars

Reacties (35)


Nieuwe game van Rust-ontwikkelaar Facepunch Studios komt in december uit

Door Mark Hendrikman, 29 november 2018 12:0114 reacties

Facepunch Studios, maker van Rust en Garry's Mod, brengt zijn nieuwe game Clatter uit in december. Dat is een turnbased-game waarin het draait om tactische gevechten tussen teams van robots. De game wekt de indruk van een kruising tussen schaken en XCOM.

De ontwikkelaar meldt op Twitter dat de game in december uitkomt, zonder een specifieke releasedatum te noemen. Clatter wordt een game die ontworpen is voor multiplayer, maar die ook in singleplayer gespeeld kan worden. Teams hebben verschillende soorten robots, zoals grabbers, flippers en mortars, die allemaal hun eigen sterke en zwakke punten hebben en op verschillende manieren binnen een team passen. Ook in de speelvelden is er variatie; screenshots laten zien dat er niet alleen hoogteverschillen zijn, maar ook tegels die volledig onbegaanbaar lijken te zijn.

Een prijs voor de game is op dit moment nog niet bekend. Het is aannemelijk dat Facepunch Studios het spel voor de kerst op de markt wil hebben. Facepunch Studios is bekend van het inmiddels twaalf jaar oude Garry's Mod; deze game leverde de studio tussen 2006 en 2014 dertig miljoen dollar op. De studio is ook verantwoordelijk voor Rust, een populaire online survivalgame.

Reacties (14)


Keuringen verklappen komst Moto G7 Power-smartphone met 5000mAh-accu

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 11:5946 reacties

Keuringsinstanties hebben de komst verklapt van een Lenovo-smartphone met de naam Motorola G7 Power en een accu met een capaciteit van 5000mAh. De afmetingen van de telefoon zijn ook bekend, maar andere details zijn niet duidelijk.

De Thaise NBTC en de Amerikaanse FCC hebben de Moto G7 Power, met typenummer XT1955, beide gekeurd. De NBTC gaf de naam weg, terwijl de FCC meerdere details en een foto vrijgaf, meldt Nashville Chatter. De foto toont de achterkant van het toestel, met hetzelfde ontwerp als de Moto G6 en een enkele camera.

De specs vermelden verder dat het toestel 159x76mm groot zal zijn, met een scherm dat vermoedelijk een diagonaal zal hebben van rond 6,2”. De dikte van het toestel is onbekend. De telefoon zal bij release draaien op Android 9.0 Pie, zo blijkt uit de informatie. De soc is vermoedelijk een Qualcomm Snapdragon 632.

De Moto G7-serie bestaat volgens eerdere geruchten uit vier modellen: naast de G7 zelf gaat het om een G7 Play, G7 Plus en deze Power-variant. Daarbij verwijst de naam naar de relatief hoge accucapaciteit. Het is onbekend wanneer Lenovo de opvolgers van de Motorola Moto G6-smartphones zou willen presenteren. Voorgaande generaties kwamen in het voorjaar uit, maar de huidige keuringen wijzen erop dat de G7 eerder in het jaar zal uitkomen. Keuringen vinden meestal plaats in de laatste maanden voor de release.

Vermoedelijke Moto G7 Power bij FCCVermoedelijke Moto G7 Power bij FCCVermoedelijke Moto G7 Power bij FCC

Reacties (46)


Gerucht: McLaren-editie OnePlus 6T heeft 10GB werkgeheugen

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 11:4576 reacties

De McLaren-editie van de OnePlus 6T zal een werkgeheugen met een capaciteit van 10GB hebben. Dat meldt de Chinese website MySmartPrice. Daarmee is het een van de eerste smartphones met zoveel werkgeheugen. De reguliere 6T heeft 6GB of 8GB aan werkgeheugen.

OnePlus kondigde in samenwerking met McLaren voor 11 december al een evenement aan met snelheid als thema, maar zei tot nu toe niet wat de fabrikant daar zal laten zien. Volgens MySmartPrice heeft de McLaren-editie een opslag met een capaciteit van 256GB. Dat is ook de capaciteit van de duurste versie van de 6T die vorige maand uitkwam.

Diverse fabrikanten hebben het werkgeheugen van 10GB toegepast in nieuwe modellen. Het is het maximale geheugen dat fabrikanten momenteel kunnen inkopen. Het zit onder meer in de duurste variant van de Xiaomi Mi Mix 3 en vermoedelijk in een komende variant van de Oppo Find X.

OnePlus bracht de 6T vorige maand uit. De smartphone verschilt van zijn voorganger door de integratie van een vingerafdrukscanner achter het scherm, het weglaten van de 3,5mm-jack en verwijderen van de optie met 64GB-opslag. Tweakers publiceerde bij release een review van de OnePlus 6T.

Terugkijken: videoreview OnePlus 6T

Reacties (76)


BMW kan hybride auto's forceren om volledig elektrisch te rijden

Door Joris Jansen, 29 november 2018 11:43232 reacties

In het kader van de Los Angeles Auto Show heeft een BMW-topman, Klaus Froehlich, gezegd dat zijn bedrijf de eigen hybride modellen in een modus kan zetten waarmee de auto alleen nog van de accu gebruikmaakt.

Froehlich zegt tegen Reuters de hybride auto's in een volledig elektrische modus te kunnen zetten als de auto's rijden in hevig vervuilde binnengebieden van steden. Dit is waarschijnlijk nodig om nu of in de toekomst te kunnen voldoen aan strenge emissieregels voor steden. In Duitsland mag bijvoorbeeld al een dieselverbod voor bepaalde voertuigen worden ingesteld in stadskernen of delen daarvan.

Volgens Froehlich schakelt de hybride-auto automatisch de verbrandingsmotor uit. Hoe dit precies gaat, is niet duidelijk, maar de topman wijst hierbij op de connectiviteits-navigatiesystemen in de BMW-auto's. Froehlich zegt dat bijvoorbeeld de nieuwe X5 zonder de hulp van de verbrandingsmotor een bereik van 80km heeft. BMW is de technologie momenteel aan het demonstreren bij lokale autoriteiten van verschillende Duitse steden.

BMW X5

Reacties (232)

Lees meer


Nintendo staakt omstreden Creators Program

Door Loïs Franx, 29 november 2018 11:1330 reacties

Nintendo beëindigt het Nintendo Creators Program. Het programma eindigt eind december 2018. Deelnemers, zoals YouTubers en Twitch-streamers kunnen dan geen video's meer opgeven. In mei 2019 gaat de website van het NCP offline.

Nintendo meldt op zijn website dat het van plan is om het programma stop te zetten. Er wordt geen specifieke reden gegeven voor het beëindigen van het NCP. Nintendo heeft aangegeven dat er in plaats van het programma nieuwe richtlijnen komen.

De richtlijnen over het produceren van video's met inhoud van Nintendo tonen overeenkomsten met de richtlijnen van Sony en Microsoft. Zo zijn content creators bijvoorbeeld weer vrij om te produceren wat zij willen, zolang de video voorzien is van commentaar dat ingaat op de inhoud.

Via het NCP konden deelnemers aanspraak maken op een deel van de advertentieopbrengsten door hun video's over Nintendo-producten te registreren. Voor de komst van het programma in 2015 ging die opbrengst alleen naar Nintendo. Kleine kanalen kregen via het NCP zestig procent van de opbrengst en grote kanalen zeventig procent. Daarnaast liepen zij geen risico dat hun video's of kanalen uit de lucht werden gehaald wegens een auteursrechtclaim van Nintendo.

Het NCP was echter niet onomstreden. Het duurde drie dagen voordat een video volledig was bekeken en goedgekeurd. Menig YouTube-gebruiker vreesde dat zij te afhankelijk zouden worden van het programma, waardoor zij niet meer vrij hun eigen mening konden uiten. Ook werden in 2017 livestreams niet meer toegestaan.

Reacties (30)


Dell maakt melding van datalek

Door Mark Hendrikman, 29 november 2018 11:0935 reacties, submitter: keranoz

Dell maakt melding van een datalek. Indringers hebben wellicht namen, e-mailadressen en wachtwoorden-hashes bemachtigd. Volgens de computermaker is daar echter geen sluitend bewijs voor.

Dell LogoVolgens Dell is het lek op 9 november ontdekt en direct gedicht. Op een andere pagina over het incident stelt Dell dat er 'geen indicatie' is dat creditcardgegevens of andere 'gevoelige klantgegevens' in het vizier van de indringers waren.

De gebruikers die mogelijk getroffen zijn door het lek, krijgen te maken met een vanuit het bedrijf verplichte wachtwoord-reset. Dell doet verder geen uitspraken over de mate van versleuteling van de wachtwoorden.

Verder zegt het Amerikaanse bedrijf dat het direct een onderzoek heeft ingesteld. Daarvoor is een digital forensics-bureau van buitenaf ingeschakeld. Ook zijn de autoriteiten op de hoogte gesteld van het incident.

Reacties (35)


WW2-multiplayershooter Hell Let Loose komt in 2019 uit op Steam Early Access

Door Joris Jansen, 29 november 2018 10:2647 reacties

De pc-game Hell Let Loose, een multiplayershooter die gesitueerd is in de Tweede Wereldoorlog en waarbij het draait om realisme, komt ergens volgend jaar beschikbaar als Steam Early Access-titel. De makers hebben ook een trailer uitgebracht.

Hell Let Loose is een first person shooter waarbij naast realisme de ondersteuning voor maximaal honderd spelers per slagveld een belangrijk kenmerk van de game is. In het spel draait het om een verschuivende frontlinie, waarbij strategie en de strijd om grondstoffen ook een grote rol spelen. De game wordt ontwikkeld door Black Matter en uitgegeven door Team17.

In de trailer zijn gameplaybeelden te zien van gevechten die zich afspelen in waarschijnlijk het Hürtgenwald, een map die het bosgebied in het westen van Duitsland nabootst. Hier is aan het einde van de oorlog stevig gevochten door Amerikaanse en Duitse troepen. De makers zeggen dat deze slagvelden op werkelijke schaal in de game zitten, waarbij gebruik is gemaakt van archieffoto's en satellietbeelden. In de trailer is te zien dat naast infanterie ook artillerie en tanks een belangrijke rol spelen.

De makers van Hell Let Loose begonnen in oktober 2017 een Kickstarter-campagne, waarbij al snel het doel van 100.000 dollar werd gehaald. Er is in totaal meer dan 300.000 dollar opgehaald. Het is nog onduidelijk wanneer de game precies beschikbaar komt als Early Access-titel.

Reacties (47)


Amerikaanse leger gaat Microsofts HoloLens op slagveld inzetten

Door Mark Hendrikman, 29 november 2018 10:22107 reacties

Het Amerikaanse leger heeft met Microsoft een overeenkomst gesloten om maximaal 100.000 aangepaste HoloLens-headsets te leveren voor trainingen en gebruik op het slagveld. De opdracht levert het Redmondse bedrijf 480 miljoen dollar op, omgerekend 421 miljoen euro.

De headsets worden aangevuld met night vision en thermal vision en moeten de gezondheidsstatus van een soldaat kunnen schatten op basis van in ieder geval het ademhalingstempo. Daarnaast moet de headset bescherming bieden tegen gehoorschade en in de gaten houden of de drager een hersenschudding oploopt.

De headsets moeten volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie 'de dodelijkheid van soldaten vergroten door te zorgen dat ze kunnen detecteren, besluiten en aanvallen voordat de vijand dat doet', schrijft persbureau Bloomberg op basis van een beschrijving van de Amerikaanse overheid. Het programma heet het Integrated Visual Augmentation System.

Volgens het Amerikaanse persbureau heeft Microsoft in het verleden ook al HoloLens-headsets geleverd aan Israël en de VS voor gebruik bij trainingen, maar nog niet voor gebruik op het slagveld. De 100.000 exemplaren overschaduwen de bestaande verkoopcijfers; in een promotievideo van april van dit jaar stelt Microsoft dat het 50.000 exemplaren heeft verkocht aan particulieren en bedrijven.

Ook Magic Leap, dat een concurrerende mixedrealitybril maakt, en 23 andere bedrijven waren in de race om het contract met het Amerikaanse leger in de wacht te slepen. Dergelijke contracten kunnen omstreden zijn. Klanten, maar ook werknemers van techbedrijven zijn niet altijd blij met de kennis dat ze geassocieerd worden met een bedrijf dat een bepaalde rol speelt bij oorlogsvoering.

Microsoft HoloLens

Consumentenversie van de HoloLens

Reacties (107)


Marketingslides tonen vermoedelijk Nokia 8.1-smartphone van HMD

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 09:2559 reacties

Er zijn marketingslides verschenen van de Phoenix, een smartphone die de Finse fabrikant HMD wellicht zal uitbrengen als Nokia 8.1. De telefoon heeft dezelfde specs als de Nokia X7, die eerder dit jaar in China verscheen.

Volgens de slides die NPU online zette, krijgt de Nokia 8.1 een 6,18"-lcd met een resolutie van 2280×1080 pixels. Die display heeft een inkeping aan de bovenkant. Ondanks de breedte lijkt het erop dat de notch alleen een frontcamera en de gebruikelijke sensors en luidspreker omvat, maar geen 3d-gezichtsscanner. Aan de achterkant van de telefoon is op de renders een vingerafdrukscanner te zien.

De soc is een Qualcomm Snapdragon 710, terwijl de iets kleinere Nokia 7.1 een Qualcomm Snapdragon 636-soc heeft. Beide zijn socs voor midrangetelefoons, waar de Nokia 8 en 8 Sirocco een Snapdragon 835 hebben, uit de serie van processors voor high-end telefoons. Dat wijst erop dat HMD in de toekomst telefoons met een hoger cijfer gaat uitbrengen, zoals Nokia 9. Dat gebeurde met de Lumia-serie van Nokia zes jaar geleden ook; daar was eerste de Lumia 800 het duurste model, maar de 800-serie werd voor midrangetelefoons, terwijl high-end modellen uitkwamen in de Lumia 900-serie.

De slides leggen veel nadruk op de frontcamera, die met een sensorgrootte van 1/2,55" en een pixelgrootte van 1,4 micron aan de grote kant is voor een frontcamera. De resolutie is maximaal twintig megapixel. Het screenshot wijst bovendien op een portretmodus voor de frontcamera. De camera's aan de achterkant hebben Zeiss-lenzen en resoluties van twaalf en dertien megapixel, maar de slides vermelden daar verder niet veel over.

HMD presenteerde een toestel met dit uiterlijk en deze specs in oktober in China, onder de naam X7. Er komen varianten met 4GB ram en 64GB opslagruimte, of 6GB aan werkgeheugen en 128GB opslagruimte. Er zijn nog geen prijzen van de Phoenix bekend. HMD houdt volgende week een evenement in Dubai, waar het vermoedelijk de nieuwe smartphone zal laten zien.

Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1
Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1Nokia Phoenix - vermoedelijk 8.1

Reacties (59)


Europese Commissie had twijfels over levensvatbaarheid Tele2 in Nederland

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 07:30108 reacties

De Europese Commissie heeft de overname van Tele2 door T-Mobile mede goedgekeurd omdat het twijfels had bij de levensvatbaarheid en concurrentiekracht van Tele2 op de Nederlandse markt. Dat zegt een hoge ambtenaar.

T-Mobile - Tele2Door een gebrek aan concurrentiekracht van Tele2 was een goedkeuring van de overname veel logischer, zei een hoge ambtenaar van de Europese Commissie op het gebied van mededinging op een congres, meldt het FD. Daarmee lijkt de Commissie te zijn meegegaan in de redenering van Tele2, dat zelf vorige maand zei dat de Nederlandse tak niet zelfstandig had kunnen overleven. Tele2 heeft in de afgelopen jaren honderden miljoenen euro's moeten toeleggen op de Nederlandse divisie.

Volgens de ambtenaar duidt het goedkeuren van de overname niet op nieuw beleid. De Europese Commissie heeft nog altijd liever vier mobiele providers dan drie, maar het is niet het enige argument. "Er is geen magisch getal, anders zou ons werk wel erg eenvoudig zijn", aldus de hoge ambtenaar. De Nederlandse politiek lijkt zich ook nog niet te richten op het ruimte maken voor een nieuwkomer, zo bleek woensdagavond.

De Europese Commissie maakte dinsdagavond bekend de overname van Tele2 door T-Mobile goed te keuren. Tele2 heeft woensdag klanten ingelicht en een faq gepubliceerd, waaruit blijkt dat er vooralsnog niets verandert. De merknaam Tele2 blijft vooralsnog bestaan en alle abonnementen lopen door onder dezelfde voorwaarden. Tweakers publiceerde dinsdagavond een achtergrondverhaal over de mogelijke gevolgen van de overname.

Reacties (108)


Directeur Qualcomm: oplossing juridisch conflict met Apple is nabij

Door Arnoud Wokke, 29 november 2018 07:0729 reacties

Apple en Qualcomm zijn dicht bij een oplossing voor hun juridische conflict. Dat zegt de directeur van de chipontwerper in een interview met een Amerikaans tv-station. Het juridische conflict duurt nu bijna twee jaar.

Qualcomm-directeur Steve Mollenkopf vergelijkt de huidige situatie in een interview met CNBC met het laatste kwart van een sportwedstrijd en zegt dat eind dit jaar of begin volgend jaar beide bedrijven 'op de drempel van een oplossing' zijn. "We zien niets anders dan dat", aldus de Qualcomm-directeur.

De verklaring van Mollenkopf wijkt af van een eerder gerucht, waarin stond dat beide bedrijven niet eens onderhandelen over een oplossing en het op een rechtszaak willen laten aankomen. Vaak schikken bedrijven liever, omdat een rechtszaak langer duurt, de uitkomst onzeker is en er soms bedrijfsinformatie naar buiten komt die bedrijven liever geheim houden.

Het conflict begon begin 2017, toen Apple Qualcomm aanklaagde omdat de chipontwerper te veel geld zou vragen voor het in licentie geven van de benodigde technologie. In het kader van dit conflict over royalty's wil Apple dat een aantal patenten ongeldig wordt verklaard en eist het dat Qualcomm een miljard dollar terugbetaalt.

Qualcomm klaagde Apple vorig jaar terug aan, omdat het bedrijf uit Cupertino contractbreuk zou hebben gepleegd met betrekking tot softwarelicenties. Hierdoor zou Apple Intel hebben bevoordeeld met de levering van modems voor mobiel internet. Ook stelt Qualcomm dat Apple zijn patenten schendt en wilde het eerder al een verkoopstop op iPhones afdwingen in bijvoorbeeld de VS en Duitsland.

Qualcomm-ceo Steve Mollenkopf in interview met CNBC, 29-11-2018
Qualcomm-ceo Steve Mollenkopf in interview met CNBC over Apple

Reacties (29)