Rijkswaterstaat gaat een nieuwe methode gebruiken voor de ontwikkeling van software van beweegbare bruggen en sluizen, die de organisatie veel tijd moet besparen. Het gaat om synthesis-based engineering, of sbe, dat met TNO-ESI en de TU/e is ontwikkeld.
Bruggen en sluizen kennen nogal wat risico's als ze niet goed aangestuurd worden. Een verkeerd aangestuurde brug kan bijvoorbeeld opengaan terwijl er nog auto's overheen rijden. Om dergelijke situaties te voorkomen stelt Rijkswaterstaat, of RWS, besturingseisen op waaraan de besturingssoftware moet voldoen. De software wordt vervolgens ontwikkeld door marktpartijen.
Voortaan gaat de organisatie bij de renovatie van bruggen en sluizen standaard de sbe-methode inzetten, dat een deel van het werk automatiseert. Waar engineers eerder nog meer zelf moesten nadenken hoe een besturingseis kan worden omgezet in logica die de software kan uitvoeren, wordt die logica nu automatisch gegenereerd. "Het synthesealgoritme rekent op een slimme manier alle mogelijke situaties door, soms vele miljarden, en garandeert dat de gegenereerde besturingslogica in al die situaties aan de besturingseisen voldoet", legt Dennis Hendriks, onderzoeker bij TNO-ESI, uit op de website van TNO. "Vervolgens kan door middel van simulatie het systeemgedrag worden gevalideerd en met codegeneratie automatisch de implementatie worden gemaakt.” Op die manier moet het ontwikkelproces sneller en efficiënter verlopen.
Deze methode stelt RWS in staat om in een vroeg stadium alle belanghebbenden mee te nemen in het ontwerp. "We kunnen bijvoorbeeld aan assetmanagers en bedienaars laten zien hoe het object uiteindelijk zal werken, via simulaties en visualisaties. Dat scheelt in latere fasen veel tijd", licht Harry Lammeretz, programmamanager bij RWS, toe. De methode zorgt er verder voor dat er sneller aanpassingen gedaan kunnen worden en er is tijdens de aanbesteding mogelijk minder afstemming met marktpartijen nodig.
RWS werkt al enige jaren met TNO en Technische Universiteit Eindhoven samen aan de methode. Ook zijn er al een aantal pilots geweest, waarbij sbe in de praktijk werd ingezet. Nadat deze succesvol bleken, werd besloten sbe standaard te gaan gebruiken bij de renovatie van bruggen en sluizen om de besturingseisen scherp te krijgen voor aanbestedingsdossiers. De opgestelde modellen worden meegeleverd bij de aanbesteding. In de toekomst wordt sbe mogelijk ook bij andere projecten gebruikt. Ook wordt verdere automatisering verkend, zoals codegeneratie.
De methode is volgens TNO niet alleen voor RWS en andere infrastructuurpartijen interessant, maar ook voor bijvoorbeeld de hightechindustrie. Zo werken halfgeleiderfabrikant ASML en productiebedrijf VDL-ETG binnen een project ook al met sbe. RWS, TNO-ESI, ASML, VDL-ETG en de TU/e werken bovendien samen aan sbe binnen een Nederlands sbe-ecosysteem. Hun resultaten delen ze via een opensourceproject genaamd Eclipse Escet.