ASRock roept gebruikers van AM5-mobo's opnieuw op om biosupdate te installeren

ASRock heeft een bios-update uitgebracht voor zijn moederborden met AM5-sockets. In de releasenotes is onder andere te lezen dat daarin cpu-stabiliteitsproblemen zijn opgelost. Mogelijk heeft dat te maken met eerdere Ryzen-problemen.

ASRock schrijft over de update in een persbericht. Daarin schrijft het over bios-update 3.40 voor zijn reeks moederborden met AM5-sockets, waaronder de X870- en B650-serie. ASRock geeft geen uitbreide releasenotes, maar op een downloadpagina beschrijft de fabrikant kort welke nieuwe functies in die versie zitten. Opvallend daarbij is dat ASRock het heeft over 'verbeterde cpu-stabiliteit' en 'verbeterde geheugencompatibiliteit en systeemstabiliteit'.

Het is niet duidelijk wat voor specifieke verbeteringen dat zijn. Volgens gebruikers op de /r/ASRock-subreddit is onder andere de spanning voor de soc vastgezet op 1,2V en heeft ASRock de Load-Line Calibration vastgezet.

Mogelijk hebben de verbeteringen te maken met recente problemen met Ryzen-cpu's; eerder dit jaar kwam al in het nieuws dat die mogelijk konden doorbranden op bepaalde moederborden. Dat waren niet alleen moederborden van ASRock. ASRock bracht toen een andere firmware-update uit, en daarvoor deed het dat ook al met bios-versie 3.20.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

29-08-2025 • 17:00

37

Submitter: dennisd

Reacties (37)

Sorteer op:

Weergave:

Ik vraag me af of dit het daadwerkelijke probleem gaat oplossen. Iets wat ze met de vorige versie ook al zeiden.

Van m'n leven komt er iig geen AsRock bord in huis.
Begrijpelijk standpunt, alleen los je daar 'het probleem' niet mee op.

Alle MoBo-fabrikanten persen het maximale uit het moederbord en CPU. De reden erachter is eenvoudig; niemand wil 'het trage merk' zijn. Heel, heel veel mensen kijken bij de aanschaf van computeronderdelen naar €€€/prestatie. Als een fabrikant structureel achter blijft omdat ze 'te veel' kiezen voor stabiliteit, dan blijven mensen weg. Nu is er (weer eens) een grens bereikt waar componenten gewoon kapot gaan. Dit is trouwens niet nieuw, ook bij de 5090 videokaarten zijn er problemen zat.

Elke producent van computeronderdelen wil winst maken. Soms betekent dat ze beknibbelen op de stabiliteit, of hogere prijzen. Als een merk structureel te weinig doet aan innovatie, prestaties en stabiliteit gaan mensen vanzelf weg. Dit geldt helaas voor alle merken.
Als alle merken zo zijn, is het dan niet een USP om het 'betrouwbare' merk te zijn?
leuk idee maar stabiliteitsproblemen merk je meestal pas na langer gebruik dus voor reviews werkt het je tegen.
Probleem is dat mobo op prestaties gebenched worden. Het N=1 exemplaar hoeft het dus die bench run te voldoen met N=1 gebruikte geheugen. En dat cpu en mem standaard niet op stock datasheet setting draaien. En memory al met oc profielen komen. En cpu al licht oc krijgen en Vcore wat hoger zodat relatief stabiel kan. Maar ze zijn daarin doorgeslagen dat het ook ipv stabiel doorslaat.

Ik vind dat eigenlijk vervelend dat stock in spec niet default is. Af fab Klooien met Vcores voor cpu en mem eigenlijk not done moet zijn. Nu vraag welk merk is hier het extreems mee en welke volgen de standaard spect beter. Vooral wat betreft vcore. Instabiel is al erg maar kan je oplossen door tammere instellingen te kiezen. Maar wild groei in vage hoge vcore wil je niet hebben.

Zou ruk zijn als voor zekerheid een ECC mem supported Epyc socket AM5 supermicro. Moet nemen voor stock gevalideerde settings.

Of merk die meer richt op OEM builds. Biostar.
Zolang je geen X3D chip hebt zal het prima werken. Zelfs met X3D chip is de kans op issues niet bijster hoog. Daarnaast krijg je bij (hoog gewaardeerde) webshops in NL zeer goede garantie. Dan stuur je de verbrande zooi lekker terug en krijg je een vervangende moederbord+CPU.

Wel is de erkenning van de problemen bij ASRock ondermaats. Doen alsof er niks aan de hand is en dan toch een persbericht uitsturen om gebruikers te doen updaten is erg verdacht.
Op reddit genoeg te vinden over non x3d chips die ook dood gaan. Dus dat is niet helemaal waar. En rma mag nog zo goed zijn, als je cpu door brand door een fout van je mobo ga je niet nog een cpu in datzelfde moederbord zetten. Dus het levert je alleen maar gezeik op.
Emotioneel overdrijven is ook een vak. Alsof alle toekomstige Asrock borden bij voorbaat deze problemen zouden hebben.


Ik heb jarenlang Asrock borden gebruikt. van S939 tot AM4 zonder problemen, en al helemaal niet dat er processoren wegfikte of wat dan ook.
Ik zie ze op media nog dagelijks problemen geven mbt opgeblazen 9xxx CPUs, een dan is het vertrouwen op een gegeven moment wel weg. Je koopt ook liever niet iets wat mogelijk je processor kan opblazen binnen een korte tijd, los van al het extra werk, downtime, terugsturen voor garantie etc. Het is het gewoon niet waard imho.
Asus heeft al capaciteiten misgesoldeerd en garantie geweigerd, beta biosses uigebracht met als voorwaarde dat je je garnatie verliest, Gigabyte heeft al voedingen gemaakt die in brand vliegen en deze niet uit de handel genomen...en MSI heeft vast ook iets op zn kerfstok...

MoBo fabrikanten zijn ook niet altijd de schuldige in zulke gevallen...als zij zich aan de specs van AMD houden en er toch dingen kapot gaan...dan ligt de schuld niet altijd aan de MoBo fabikant ookal moeten zij de issues oplossen.
Emotioneel snap ik die reactie best, want ik had tussen 2016-2019 ook allerlei narigheid voor met mijn h170 moederbord van MSI.

Maar ja, eigenlijk klopt die redenering niet, want n=1.
Elk moederbord merk heeft weleens een flinke misser gemaakt. Zelf heb ik een heel slechte ervaring met een Asus moederbord gehad welke ook maar 1 BIOS update toendertijd gekregen heeft en die na een paar maanden actief uit de handel genomen is (begreep ik van de leverancier).

Nu is het wel zo dat ik vaker problemen hoor met ASRock, zelfs met ASRock Rack wat toch qua doelgroep niet voor zou mogen komen.
Mijn broertje heeft bij pc bouwer winkel gewerkt en daar kwa statistic gezien asus slecht uit de bus. Dus N= in de 1000+ zelf ook daarvoor al mindere ervaring met asus mobo. Dus al veel eerder gemeden. Met andere mobo merken decades geen problemen. Maar dat is allemaal in ver verleden.

Ik heb nu ouwe asrock thaichi zen1 threadripper. Maar ja een workstation HEDT platform is stock oc niet gangbaar en zal meer binnen spec zijn. Pc is 7 jaar oud en doet nog goed.

Al heeft grotendeels mac studio zijn rol overgenomen.

Maar asrock zal ik nu ook mijden. Iig de low budget en gamer high-end.

Asrock Rack pro spul zal wel in orde zijn.
Asrock Rack pro spul zal wel in orde zijn.
Als je denkt dat die er bovenuit zouden steken en geen foute series hebben, zoek dan vooral niet op de ASRock Rack X470 - die hebben een heel slechte naam en zelfs de opvolger (de X570) zijn legio problemen mee gemeld.
Voor n=1 brengen ze geen bios updates uit.
Op een gegeven moment blijft er dan niets meer over.

Bij mij komt er bijvoorbeeld geen Gigabyte en Asus meer. Heb nu ASRock en als ik die verban is er alleen nog MSI, daarna heb je merk X zoals NZXT.

Ben op dit moment zeer tevreden met mijn ASRock Z590 Steel Legend, dus mijn volgende bord word ook weer ASRock.

[Reactie gewijzigd door TheDeeGee op 30 augustus 2025 09:06]

NZXT borden worden door ASRock gemaakt en gebruiken hetzelfde BIOS, dus die vallen dan ook af :P
Want? 1 keer problemen en het deugd nooit meer? Bij ieder merk mb ga je dat vroeg if laat meemaken. Mij bevalt Asrock al meer dan 10 jaar. Ik heb nu een X670E bord daar is nu nog geen 3.40 versie.

Tot op heden ook met oudere modellen alleen goede ervaringen.
Heb zelf een maand geleden een nieuw pctje gebouwd - heel lang over nagedacht om de b850 itx te halen van asrock omdat qua specs het wel echt een van de betere itx boardjes is. Mede door de problemen en de aanhoudende meldingen van dode cpu’s zelfs met bios 3.20 er voor gekozen om het niet te doen, ik durfde het gewoon niet. Wel jammer voor mijn portomonee want het beste board na de asrock was die van asus, de x870.
Een merk kan je niet afkraken op basis van 1 aankoop. Maar je kan ze wel goed inschatten als je met een probleem aanklopt en dan kijkt hoe ze er mee om gaan.
Hier idem. Al erg lang probleemloos met Asrock in de weer. Ik heb de X670E SL met bios 3.08. Heb een 7700X en geen x3d variant, misschien dat ik daarom geen problemen heb?
Dat is vreemd. Ik heb een X870 Taichi Lite en die staat er (nog) niet tussen. Ik heb de berichten nauwlettend in de gaten gehouden en ben volgens mij weinig tot geen X870 Taichi Lite tegengekomen met CPU bricking issues. Zit daarom ook nog op 3.25. Keeping my fingers crossed though.

Ah, ik zie nu "more AM5 series BIOS will be released progressively" staan. Even in de gaten houden dus =).

[Reactie gewijzigd door Fontini op 29 augustus 2025 17:28]

Idem voor de gewone X870E Taichi.

Werkt overigens probleemloos met bios 3.30 en een 9950X3D

Afwachten maar.
ASRock geeft geen uitbreide releasenotes, maar op een downloadpagina beschrijft de fabrikant kort welke nieuwe functies in die versie zitten. Opvallend daarbij is dat ASRock het heeft over 'verbeterde cpu-stabiliteit' en 'verbeterde geheugencompatibiliteit en systeemstabiliteit'.
Dat kan schimmigheid van ASrock zijn, maar evengoed ook dat ze het zelf gewoon ook niet weten:

BIOS images worden aan elkaar geregen met ridicuul rare GUI applicaties van AMI, Phoenix en Insyde, waarmee een heel scala van aan binary blobs tot een image worden gemaakt. Die binary blobs zijn niet alleen allerhande BIOS code van de eerder genoemde bedrijven, maar ook code van AMD/Intel met die management engine van ze er in, je Realtek netwerkkaartje, RTC/HPET, RAID controller firmware en whatever aan hardware er nog meer op het moederbord zit.

Wie weet hebben ze ook maar iets van AMD gekregen met de boodschap "dit werkt beter", zonder verdere uitleg.
Ik denk dat hun dubbelblind testen na 40 dagen draaien op 5000 testpcs geen fouten meer gaven en we dus nu de rocksolid versie krijgen 🫨
Hmm ik heb een ASRock B650M-HDV/M.2 en heb vrijwel geen problemen meer sinds update 2.02 (17-11-2023). Het enige wat niet werkt is slaapstand - daar komt 'ie niet meer uit zonder een CMOS reset :P

Maar ik mis dan vast weer een boel AGESA updates met security fixes, even aankijken en dan misschien toch maar updaten..
edit:
ah, voor mijn specifieke moederbord is 'ie (nog) niet uit. Voor de niet-/M.2 versie wel

[Reactie gewijzigd door Noxious op 29 augustus 2025 17:18]

In het verleden een asrock moederbord gehad nadat een MSI moederbord ervoor zorgde dat zodra mijn computer in Windows kwam, over het gehele netwerk internet/tv eruit knalde. Nooit problemen gehad. Het doet mij nog steeds pijn om te zien wat een problemen er bij dit merk op het am5 platform zijn ontstaan. Hier wordt je als fabrikant echt niet vrolijk van; soms wel 7 dode 9800x3ds op een dag.
2 phantom gaming borden in huis merk eigenlijk geen problemen?

Beide b650

[Reactie gewijzigd door cptbuttlick op 29 augustus 2025 17:32]

Ik heb dit probleem toevallig gisteren gehad. Kwam terug van werk deed mn 3 weken nieuwe game pc aan. Niks. Geen post geen bios. Moederbord foute code “00”. Foute boel.

Standaard dingen geprobeerd: cmos, memory reseaten etc… geen success. Alles bij azerty gekocht ik ga morgen langs. Met onderdelen. Vast nog wel garantie :)

Amd 9950x3D , AsRock taichi X870e lite
Mijn X670E Pro RS heeft de patch (nog?) niet gehad. Hoop dat dat nog komt, althans volgens mij is dat wel een rede van de problemen die ik met mijn nieuwe 9800x3D heb.
Ik heb zelf een 9950X3D met een AsRock Taichi X870E, en tot nu toe is het alleen maar problemen, de 1e CPU heeft het niet overleeft, na 3 maanden zo onstabiel dat hij de BIOS niet meer uit kwam. Daarna een nieuwe gekregen, en ook deze begint nu steeds instabieler te worden. Echt om gek van te worden. Hopelijk lost deze update het nu op, maar ik heb er niet veel vertrouwen in.

EDIT:
Helaas, er is nog geen update voor mijn moederbord lijkt het :(

[Reactie gewijzigd door TimTurbo2 op 29 augustus 2025 21:50]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.