Fastneds kwartaalomzet stijgt opnieuw met 44 procent

Fastneds omzet is voor het tweede kwartaal op rij met 44 procent toegenomen, in vergelijking met een jaar eerder. Het Nederlandse snellaadbedrijf had in het laatste kwartaal van vorig jaar een omzet van 38,1 miljoen euro. Naar schatting was de omzet per laadstation in heel 2025 335.000 euro.

De omzetgroei kwam deels doordat het aantal laadsessies en de hoeveelheid geleverde energie toenamen. Het aantal laadsessies nam met 25 procent toe tot 2,1 miljoen en de hoeveelheid energie nam met 29 procent toe tot 54,8GWh, meldt Fastned. Deze cijfers betekenen dat mensen meer kWh laden per Fastned-sessie, maar ook meer betalen per kWh.

Het bedrijf opende in het laatste kwartaal van vorig jaar 26 nieuwe snellaadstations in België, Frankrijk, Duitsland, Nederland, Zwitserland en het Verenigd Koninkrijk. Het bedrijf opende ook de eerste Spaanse stations. Het bedrijf heeft inmiddels 406 Fastned-stations in negen Europese landen. Van die stations zijn er 35 in het afgelopen kwartaal uitgebreid, herontwikkeld of geüpgraded.

Het bedrijf noemt het resultaat niet. Die wordt in maart gedeeld in het jaarverslag. Fastned mikt op een operationele ebitdamarge van 35 tot 40 procent. Fastned wil dit jaar groeien naar 476 tot 506 operationele stations en een omzet van 350.000 tot 400.000 euro per station. In 2030 wil Fastned 1000 laadstations hebben. Het bedrijf zegt nu 662 locaties 'zeker gesteld te hebben voor ontwikkeling'.

Fastned Q4 2025

Door Hayte Hugo

Redacteur

15-01-2026 • 21:07

152

Submitter: Sonicfreak

Reacties (152)

Sorteer op:

Weergave:

54,8GWh geleverde energie. Voor diegene die het zich ook afvroegen: dat zijn een kleine 800.000 volle accu's van 70kWh. Weet niet hoeveel volle benzine tanks er geleverd worden door reguliere pompen per kwartaal, maar lijkt toch behoorlijk veel... :)
Er zijn 9,2 miljoen auto's in Nederland waarvan 75% op benzine rijdt. (CBS https://www.cbs.nl/nl-nl/visualisaties/verkeer-en-vervoer/vervoermiddelen-en-infrastructuur/personenauto's). Dat zet wellicht 800k volle accu's/tanks over al hun locaties in een kwartaal in perspectief.

Ik denk dat de benzinepompen nog steeds best ok gaan. Fastned is concurrent met het stopcontact aan mijn huis en niet met Tango zoals bijvoorbeeld Shell.
Van die 9,2 miljoen zijn er dus al 1,6 miljoen elektrisch of hybride. Dat is al een hele hoop minder brandstof, maar uiteraard gaat het gros van de energie erin via thuis laden of AC laadpalen op straat. Dan moet Fastned ook concurreren met andere DC laders zoals Tesla, Shell, etc etc.

De benzinepompen draaien wel OK, maar de dieselpompen gaan toch minder lekker dan een paar jaar terug... En voor alle pompen samen is het toch zo'n 10-12% minder brandstof verkopen dan voorheen (16% aandeel van ev en PHEV, meeste kilometers elektrisch, dus ik schat 10-12% van de kometers elektrisch).

Het elektrische segment is het enige dat groeit. Van alle nieuwe auto's is dat nu al meer dan 40% (2025), dus ieder jaar krimpt de behoefte aan benzine. Ongeveer 4,5% van het wagenpark wordt jaarlijks vervangen. Daarvan is dan 1,8% elektrisch. De behoefte aan brandstof daalt dus met dat percentage per jaar. Alleen groeit het aandeel EVs onder de nieuwe verkopen nog steeds, dus het versnelt ook nog eens.

Over 5 jaar zou dat aandeel benzine best al naar 60% kunnen zijn gezakt. Dan gaan er toch echt wel tankstations in de problemen komen.
Ik denk dat je geen rekening houdt met het verloop van leaseauto's. Na 5 jaar zijn de meeste leaseauto's aan vervanging toe. Normaliter stromen leaseauto's door naar de consumentenmarkt, maar EVs zijn inmiddels niet meer aantrekkelijk voor consumenten. Gevolg is export. Ongeveer 5 jaar geleden is de grote lease exodus naar EVs begonnen, dus ik ben ergens wel benieuwd wat er gaat gebeuren. Ikzelf heb na het bezitten van een 2e hands EV (zonder mankementen) de rekensom gemaakt en kwam uit op een 2e hands benzineauto (als consument dus)
Ook voor consumenten zijn EV's interessant, zeker tweedehands. Maar er worden nog te weinig financiële plaatjes gemaakt voor als mensen privé een auto kopen. Er zit nog teveel irrationeel gedrag in.

En qua exodus: daar ligt nu de focus op maar in het verleden ging het gros van de ex-leaseauto's ook heel snel de grens over. We hebben pas op het werk eens zitten kijken en vrijwel alle auto's van meerdere collega's in de afgelopen 15 jaar waren binnen een paar weken na inlevering geëxporteerd volgens finnik.
Het lastige aan privé EV rijden is ook dat het erg per situatie verschilt. Heb je thuis zonnepanelen of een gunstig energiecontract op 19 ct/kWh en kun je thuis laden, dan is het spotgoedkoop. Maar hier in het dorp zijn alle openbare laadpalen 55 cent per kWh en dan wordt het al snel heel erg duur.

Niet negatief bedoeld trouwens, maar wel realistisch. Ik rijd al ruim 11 jaar tevreden volledig elektrisch.
Het probleem is niet per se dat niemand een EV wil, maar de ontwikkeling is zo snel gegaan dat een nieuwe EV veel handiger is dan een 5 jaar oude qua range en vooral laadsnelheid.
Natuurlijk helpt het zwalkende overheidsbeleid ook niet mee, maar het is meer dan alleen een centen kwestie.
Valt wel mee hoor? Een dual motor model 3 2019 zelfs met batterij degradatie rijdt nog steeds meer dan bijv een gloednieuwe i4 of i5.
Er zijn meer soorten auto's dan model 3's. Ik denk dat de gemiddelden behoorlijk verbeterd zijn (korter laden, langer rijden).
zal vast zo zijn maar de cijfers zijn denk ik een betrouwbardere meeting. Ten opzichte van 5 jaar geleden is het aandeel elektrische auto's (BEV) toch verdriedubbeld. Elektrisch vervoer - Personenauto's - Nederland

en ja ruim 12 procent van de auto's is lease en 7,3 procent van de auto's is BEV en 5,6 procent PHEV. De lease markt zal hier een groot aandeel van hebben maar niet alles.

5 jaar geleden heb ik een EV geleased. Ik kon hem via het infotainment systeem volgen tot hij bij de dealer stond omdat ze hem nog niet gereset hadden. Hij stond gewoon bij een NL dealer en is nu ook gewoon in bezit van een NL eigenaar kan ik via kentekencheck van het rdw zien. Anders was hij namelijk niet meer op een NL kenteken. Mijn leaseauto lijkt dus gewoon in NL te zijn gebleven.

[Reactie gewijzigd door t2012 op 16 januari 2026 09:55]

de export van leaseauto's naar het buitenland heeft niks met EV's te maken. Dit is iets van alle tijden. Ik kan me nog herinneren toen ik nog een leaseauto had, die redelijk populair was, dat die na 4 á 5 jaar nergens tweedehands te vinden was. Die gingen allemaal al naar het buitenland. Heb ik zelfs nog naar geïnformeerd. En dan heb ik het over 20 jaar geleden. Ik rij nu overigens zelf een een ex-lease EV, die in overvloed tweedehands te vinden is.
Kun je me die rekensom eens laten zien?
Je vergeet dat er een groot deel van de auto's worden geimporteerd. Afgelopen jaar rond de 300k en overwegend alleen maar benzine. Het grootste gedeelte van de EV'S worden geexporteerd
Das dus gewoon onzin:

Opvallend is dat meer dan twee derde (ongeveer 67%) van alle geïmporteerde auto’s in 2025 een OVC-HEV (plug-in hybride auto) was, terwijl ongeveer één derde (33%) nog bestond uit NOVC-HEV’s (niet-oplaadbare hybrides). Dat onderstreept hoe snel de ‘elektrificatie’ van de importmarkt doorgaat.
https://importeer.nu/top-10-import-autos-2025/

Er worden inderdaad ook weer Ev's geexporteerd met de tesla model 3 als koploper met 8000 stuks, maar dat is lang niet alle ev's, of het volledige exportbeeld.
Geen idee waar Fastnet naartoe gaat.

Fastnet kost ca 75 cent per kw/h.

Thuis kost dit ca 30 cent.

Simpel weg vraag ik me af in hoeverre fastnet bij niet lease auto's interessant is/blijft op lange termijn met deze prijzen. Laten we zeggen een laadpaal kost thuis 3000 euro. dan moet je ca 7000 kwh laden om goedkoper uit te zijn. De standaard tesla heeft 55kwh accu. Die moet je 127x vol laden. Met een lading per week zou je dat er in 2 jaar ongeveer uit hebben.

Alleen voor vakantie ritten of consulatants enzo op de weg is het zeker interessant. Maar voor normale mensen weet ik niet hoe dit op lange termijn gaat uitpakken. En wie er klanten blijven.
Ik vind het geen probleem om het dubbele te betalen als ik zonder stroom dreig te komen. Het is ook maar 30 piek ipv 15. Dat blijft nog steeds heel wat anders dan tanken. En laden bij fastned gaat ongekend snel en handig in vergelijking met de andere snelladers langs de snelweg.


Overigens denk ik ook niet dat ze het gaan redden want iedereen laadt liever goedkoper en het komt niet heel vaak voor dat je in NL een afstand op één dag moet overbruggen dat hoger is dan de range van je auto lijkt me. Zou het jammer vinden want de spaarzame keren dat ik ze gebruik bevalt het me wel.
De vraag naar snelladen langs de snelweg zal er altijd zijn, dus als FastNed daar een grote hap van kan pakken denk ik dat het wel een succesvol business model kan zijn. Als de stations er eenmaal staan en gebruikt worden zullen de operationele kosten minimaal en de marges gigantisch zijn. Ik denk wel dat ze verder moeten uitbreiden dan alleen NL/Benelux maar daar zijn ze dus ook mee bezig.
Goedkoper voor de particulier ja. Mijn baas betaald het laden, in heel Europa overigens. Daarom laad ik al het zo uitkomt graag bij Fastned.

Gemiddeld gezien is het overigens niet vaak nodig om op de snelweg te laden aangezien Nederland maar klein is en er ook een paal in de straat staat.
Fastned is ook niet per se gericht op dagelijks gebruik voor de meesten. Zie het meer als tankstation aan de snelweg, voor wie tijd belangrijker is dan geld (ritjes voor werk of een incidentele vakantierit). Daarmee onderscheiden ze zich dan ook van menig Tesla/Ionity/whatever snellader die juist op een wat goedkopere plek zit net wat verder van de snelweg af.

Daarbij zorgen ze ook steeds meer voor goede plekken voor auto's met iets op de trekhaak (caravans bijvoorbeeld), wat ze zeker voor vakantieritten beter geschikt maakt dan menig ander snellader.

Wat mij betreft fijn dat ze bestaan, maar zelf ben ik als Nederlander toch geneigd om wel even wat verder te rijden voor een (stuk) goedkopere Tesla supercharger.
Is interessant als je op baan bent; FastNed is uit mijn persoonlijke ervaring één van de weinige die écht betrouwbaar (snel) is. De meerderheid van de klant betaald ook minder dan 75c; door membership bij FastNed of via een andere tankkaart.
wat betekent 'op baan zijn' ?
Niemand gaat laden bij een snel(weg)laadstation als het niet hoeft, ook leaserijders niet, niemand gaat voor zijn lol 1-20 minuten staan wachten bij een laadpaal als het niet nodig is. Fastned is gemak, dat is aanstekkeren omdat je er langs komt en stroom nodig hebt. De prijs is van relatief ondergeschikt belang.

Dus het is geen concurrentie met je stopcontact thuis, want je gaat toch geen tijd verspillen aan opladen als je met dat stopcontact (of laadpaal) thuis ook uit komt.
Moet je bedenken dat je een consultant, die je voor €150, of 200,- per uur weg kan zetten, elke dag? 20 minuten gaat staan opladen, niet om pauze te pakken, nee omdat het moet omdat deze geen laadpaal krijgt van de baas.

Dan heb je het dus over bijna €70 per dag dat iemand dat doet + de extra laadkosten = €1500 aan gederfde inkomsten in de maand, je zorgt wel dat dat niet nodig is lijkt me als werkgever.

Daarnaast denk ik niet dat er, met de huidige EV ranges écht consultants zijn die niet op een volle accu rondkomen op een dag. Een beetje accupakket haal je wel 350km per dag mee, binnen NL, uitgaande van 100km/u heb je het dan dus al over 3,5 uur in de auto zitten, de helft! van de werkdag van je dure personeel. Dan heb je het écht over vertegenwoordigers oid die hun dagen super-inefficient inrichten en van hot naar her rijden heel het land door en relatief weinig daadwerkelijk "doen".

Ze zullen er vast zijn, maar het is ongetwijfeld een minderheid.

TL:DR: Snelweg-laden is omdat je het nodig hebt. Omdat je vergeten bent aan te stekkeren, de publieke paal in de straat bezet was, je onverhoopt toch verder weg moet dan nodig etc. Niet om je laadplek thuis te vervangen, want niemand gaat voor zijn lol zijn auto voldruppelen aan een snellaadpaal langs de snelweg.
Voldruppelen? De eerste keer dat ik bij fastned laadde had ik niet door hoe snel het was. Ik ging even een (gore, kartonnen) hamburger eten. Binnen die twintig minuten was de auto vol.

Ik zorg wel dat het zo min mogelijk hoeft want ik heb die twintig minuten liever daar waar ik zijn moet maar het is geen noemenswaardige tijd verder.

[Reactie gewijzigd door Exactor it op 16 januari 2026 20:46]

Ik noem het zo, omdat het zo voelt als je erop zou moeten wachten. Herken het verder ook niet voor mezelf na bijna 8 jaar (en bijna 400.000km) BEV rijden. Maar als ik smorgens om 7:30 mensen bij de fastned zie staan zal het haast zo moeten voelen, want ik kan me niet anders dan bedenken dat het voor die mensen “normaal” is om zo hun auto op te laden.
Mijn snellaadsessies in NL zijn er slechts enkele per jaar. En dan voor 5 a 10 minuten maximaal, om thuis te komen. Dus aan mij verdienen ze niet veel. Maar ik zie eigenlijk altijd wel autos staan onder de gele zonnedaken.
Fastned is concurrent met het stopcontact aan mijn huis en niet met Tango zoals bijvoorbeeld Shell.
Ik zet ‘m dan weer meestal aan de eigenmerk snellader van het pompstation, dus iets van concurrentie is er wel.
Volgens de cijfers uit het plaatje:

54.8GWh / 2.2M laadsessies = 26kWh per sessie.

En verder schatten ze zelf dat de auto's daar in totaal 273M kilometer mee gereden hebben, ik heb geen flauw idee hoeveel kilometer we met zn allen rijden. Die vergelijking met benzine wordt ook lastig, Fastned zit in meerdere landen, in ieder land met een andere dekkingsgraad.

Hoe ga je dat statistisch aan elkaar knopen?

Edit: toevoeging

Voor die 273M km heb je zo'n 19M liter benzine nodig. Aan 45 l/tankbeurt zijn dat 425k tankbeurten. Dat lijkt me nou weer niet zo veel op jaarbasis voor meerdere landen.

[Reactie gewijzigd door EmbeddedPower op 15 januari 2026 22:39]

Brandstof autos beginnen dan weer niet met een volle tank na werk of weg van huis. EVs meestal/vaak wel, dus fastned zal misschien eerder worden gebruikt om even bij te laden zodat je de bestemmeng haalt, en is daarom lastig te vergelijken met tankstations.
EV's in particulier bezit vaak wel, maar zakelijk gereden EV's niet zo vaak omdat er geen voordeel uit voortkomt om thuis steeds vol te laden. Dan kan je net zo goed onderweg eens bij de dure snellader laden, de baas betaalt toch wel. En laat nu net het gros van de EV's zakelijk gereden te worden.
Een voordeel is dat de baas betaald voor de door jouw geleverde energie. Als je deze op 45 cent zet, maar je toch best een leuke bijverdienste.
Als je baas dat toe staat wel. Bij ons staat de vergoeding op 28c. Meeste wn hebben ook een paal gratis van de zaak.

Er de laadpassen worden ook nagekeken op duur laden. Gebeurt trouwens ook voor de benzine en dieselauto's, actief beleid op niet langs de snelweg tanken.
Het mag ook niet hoger zijn dan de werkelijke kosten. Uiteraard wordt er naar boven afgrond en kan je met een dynamisch contract het risico laten afkopen maar als er 45 cent zou uitgekeerd worden kan je problemen krijgen met de belastingdienst. Dan wordt het gezien als loon. KG:204:2024:13 Vergoeding laadkosten auto van de zaak | Kennisgroepen Belastingdienst
Het voordeel van thuisladen is tijdwinst. Je gaat toch niet op weg naar huis 25 minuten extra langs een snelweg staan voor een volle batterij als je thuis kunt inpluggen en de kosten ook vergoed krijgt via werk?

Misschien voor mensen zonder eigen laadpaal, maar dan zet je hem thuis op de hoek aan een openbare paal en betaal je ook met de pas van de baas.
Nou 80% laad ik fastned ookal heb ik laadpaal thuis.

Leasing via werk

Ik vind het zalig om opt gemak te netflixen tijdens het laden :) (tesla)

[Reactie gewijzigd door SmokingSig op 16 januari 2026 09:46]

Dus jij zit liever Netflix te kijken bij een Fastnet locatie dan thuis op de bank?

Ik wil zo snel mogelijk weer op weg zijn, gastnet laders zijn goed, maar niet iets om voor je plezier te gaan zitten wachten.
Jup wees maar zeker, even weg van de kids. Rust. Zeteltje plat en genieten
Fijn zo'n vader/ partner.
Beter dan die dat elke avond op cafe zitten
Wat dacht je van geen van beide ;)
niet alleen tijds winst maar ook aan de laadsessies;

Voorbeeld:
Je rekent €0,40 per kWh aan de baas
Je hebt zelf een dynamich contract en met slim laden + (zoveel mogelijk eigen zonnestroom) kom je uit op een kost prijs van ca €0,21 per kWh

Hiermee "verdien" je dan dus netto €10,45 per volle accu (uitgaande van 55 kW)

Iedereen wint: jij krijgt een kleine vergoeding voor het gebruik van je energieaansluiting, Je baas want hij betaald minder dan de helft als bij FastNet
Ja maar de belastingdienst vindt daar wel wat van...
Allemaal leuk maar in be heb je capaciteitstarief dat aardig oploopt als je die duracell auto id stekker steekt. Als je dan id winter nog maar de helft vd kilometers er mee doet denk je wel 2 keer na... Het tarief dat in belgie wordt voorgesteld als zijnde een alles dekkend tarief houdt geen rekening met dat capaciteitstarief waardoor je ladpas vd werkgever de kosten niet dekt..
Je kunt toch ook laden met 3 kW? En de helft van de range in de winter is niet mijn ervaring. Maar goed er zijn dus mogelijk uitzonderlijke gevallen dat je niet thuis wilt laden, maar dat doet echt af aan het feit dat de meeste mensen liever thuis zullen laden dan ergens stil te moeten staan voor het laden.
Hier een lease auto rijder. De keren dat ik bij een snel laad station stop is op één hand te tellen. De rest thuis laden. Voordeel is tijdwinst, gemak, altijd een volle accu, al doe ik alleen laden als ik onder de 30% zit of een lange rit heb. Ofwel 1 tot 2 keer per week laden. Mij zal je niet vaak zien bij de snellader. Heeft niks met prijs te maken.
Zelfde hier. Plus dat mijn werkgever ook gewoon vraagt om zo weinig mogelijk te snelladen omwille van de hoge kost. Dus doe het enkel als ik niet thuis of op mijn bestemming geraak. En dan ook maar net voldoende om er wel te geraken. Wat vorig jaar dus voor minder dan 10% van de kost was, of minder dan 5% van de gereden km's.
Dan kan je net zo goed onderweg eens bij de dure snellader laden, de baas betaalt toch wel.
Ligt misschien aan het bedrijf waar je werkt, maar zijn genoeg werknemers die niet zo denken en ook netjes laagste kosten voor het bedrijf nastreven. Baas betaald toch wel werknemers ben je als bedrijf denk ik liever ook kwijt dan rijk.
Het vergoeden van elke kost die met mobiliteit te maken heeft is net vaak een punt waarmee werkgevers zich in de markt plaatsen als ze willen dat je bij hen komt werken.

Al ben ik akkoord dat opzettelijk voor hogere kosten zorgen die niet nodig zijn, ook gewoon dom is. Een iets of wat denkende werkgever zal immers zorgen dat je op de plaatsen waar je wagen het meest stilstaat, er voldoende laadcapaciteit is en die voor hen een voordelig tarief heeft. Niets dat zo motiveert als gemak en comfort.
Mijn werkgever betaald alle laadkosten terug, los van waar ze gemaakt zijn en of mijn laadpas van het werk op die plaats werkte.Maar vanzelfsprekend verkiezen ze dat je laad op de parking van het werk. En ik vind het zelf ook het handigste om dat te doen. Toekomen, inpluggen en bij vertrek naar huis is mijn wagen weer handig volgeladen zonder dat ik met iets moet rekening houden.
Uhhh, geen voordeel? Wat dacht je van niet langs de weg moeten wachten tot de auto opgeladen is? Alle mensen met een zakelijke elektrische auto die ik ken krijgen direct ook een laadpaal thuis en die wordt ook goed gebruikt want het scheelt ze gewoon een ritje benzine pomp.
Geen voordeel? Thuis laden wordt vergoed door werkgever en auto laad vol met zonnepanelen. Nu met salderingsregeling is dit 100% winst voor mij.
Wij hebben op het werk allemaal een thuislader. Een hoop van ons hebben bovendien een auto als secundaire arbeidsvoorwaarde en dus minder omdat we op pad zijn. Dan zit niemand er op te wachten om op weg naar huis eerst nog naar een snellader te gaan. En naar klanten is dat ook helemaal niet handig.
Als ik op vakantie ga naar het buitenland dan is mijn accu na 300 a 400KM (afhankelijk van de maximumsnelheid) gewoon leeg. Dan kan ik thuis wel een laadpaal hebben die goedkoper is maar daar heb ik niets aan als ik in Duitsland of Frankrijk op de snelweg zit...
Zeker wel voordeel. Krijg 40 cent per KWH vergoed en dat kost het niet om thuis te laden.
Er is zeker wel een voordeel om thuis vol te laden, ongeacht of je zakelijk of prive rijdt. Zeker als je een EV hebt met niet al teveel range (die veelal ook niet al te snel snellaadt) wil je gewoon vol vertrekken. Waarom bij een snellader gaan staan wachten als je ook kunt laden terwijl je auto toch staat te nietsen (op eigen oprit of publiek)?

Vind dat argument van "de baas betaalt toch wel" trouwens ook uitgaan van een zeer opportunistische instelling. Merendeel van de zakelijke rijders is niet zo, ik iig niet. Ik laad alleen snel als het niet anders kan, en dan zoveel als nodig om op mijn bestemming te komen (waar ik dan vaak weer traag kan laden).
jawel, ik heb nu 3 zakelijke leaseauto's gehad en allemaal heb ik ze zelden onderweg geladen omdat thuis laden eenvoudiger is en goedkoper (al is die tweede voor mij niet van belang). Als ik dan onderweg laadt doe ik net genoeg om weer thuis te komen. dus misschien maar 5% van mijn maximale capaciteit. Er zijn maar weinig mensen die dat doen met een brandstofauto.
Er is wel voordeel door thuis vol te laden en dat is dat ik niet bij een snellader hoef te gaan staan. Wat ik overdag thuis kan laden van mijn panelen is de beste manier van salderen.

Ik vind het trouwens altijd zon rare gedachte dat de hoge snellaadprijs niet uitmaakt want de werkgever betaald immers toch. Die werkgever betaald jouw salaris, als er meer aan de strijkstok blijft hangen des te beter voor het bedrijf, en dan uiteindelijk ook voor jou.
Penny wise pound foolish is een uitdrukking om een verkeerde bezuiniging uit te leggen. Eentje die je op lange termijn meer geld kost.

Leg me eens uit hoe goedkoper thuis laden op de langere duur een slechte financiële beslissing is?
Ik heb het over de stelling
Ik vind het trouwens altijd zon rare gedachte dat de hoge snellaadprijs niet uitmaakt want de werkgever betaald immers toch. Die werkgever betaald jouw salaris, als er meer aan de strijkstok blijft hangen des te beter voor het bedrijf, en dan uiteindelijk ook voor jou.
Alsof het besparen op de pennies van de manier van opladen, uit zou maken voor de pounds later in het totaalplaatje van de financien van het bedrijf.
Lees even andere reacties. Veel werkgevers vragen om niet te veel te snelladen, of naast de snelweg te tanken.

Geldt telt.
Het klinkt misschien zeurderig, maar je moet ook rekening houden met, volgens mij, tot 10% verlies. Ik zie het bij mijn laadsessies ook regelmatig dat er 25kwh "ingaat" bij een accu met een capacitiet van slechts 21kwh. Kortom als fastned 55gwh doorgeeft, is dat feitelijk "maar" 50gwh vermogen wat vereden kan worden. Ik ga er gemakshalve vanuit dat fastneds schattingen mbt gereden kilometers de rooskleurige variant is op basis van vermogen geladen ex transmissieverlies.
Er zit zeker omvormingsverlies in, voel alleen al de warmte die afgevoerd moet worden van de snelladers. Alleen het verschil met thuisladen is de plaats van dat verlies. Bij snelladers wordt het vermogen via DC aan je auto geleverd. Daar zit geen verlies meer op, want het gaat als DC ook in je batterij. Bij thuisladen zit het verlies in de on-board charger van je auto. Jouw laadpaal rapporteert daarom de geleverde energie vóór de omvorming.

Ik denk echter wel dat Fastned de netto geleverde energie rapporteert (dus na omvormingsverlies), volgens mij mogen ze ook niet meer in rekening brengen dan hetgeen via DC is geleverd.
Ikzelf (en ik denk de meeste EV rijders) laden misschien maar 5% van de elektriciteit bij snelladers. Ik denk dat ik daar zelfs onder zit. Dit is maar een fractie van de gereden elektrische km's. En er zijn ook veel andere partijen waar je kan snelladen.
45 l/tankbeurt!?!

Nu heb ik al een hele poos niet meer getankt, maar geen van mijn laatste auto's had überhaupt een 45 liter tank, laat staan dat ik hem altijd helemaal leeg reed. Is 45 liter per tankbeurt niet een beetje ruim bemeten?
Ok, misschien rij ik mn tank wat verder leeg of zo, maar ik heb hier toevallig het eerste beste bonnetje gepakt:

Volume: 44,80 l
Prijs: e 1,899 / l
Totaal: e 85,08

Nog een bonnetje (van begin 2025):
Volume: 55,73 l
Prijs: e 1,779 / l
Totaal: e 99,14

Maar goed, het ging meer om een orde-grootte. Ondertussen hebben anderen er al meer getallen bij gehaald.
Mijn skoda superb had een 70L tank
een acculading komt lang nog niet overeen met een benzinetank en het "geladen aantal kilometer" is natuurlijk onzin als je niet weet hoeveel er mee gereden is. Ik heb nog nooit aan een paal m'n km-stand moeten doorgeven en de laadpas die gekoppeld kan worden aan m'n auto (maar dat dus niet is) zal die data ook nooit willen doorgeven (want data=money).

Het aantal mensen dat je op de snelweg ziet tanken is naar mijn gevoel véél hoger dan die 25% (PH)EV's dat er staan te laden en dan spreken we nog niet over hoeveel langer het duurt.

Het prijsverschil tussen snelladers en gewone laders is wel monsterachtig. Daar waar voor brandstof maximumprijzen zijn vastgelegd, lijkt dat voor electriciteit niet het geval te zijn, want zonder blozen (of duidelijk aankondigen) het dubbele vragen is bijna eerder regel dan uitzondering:

Zo moest ik uitzonderlijk eens een snellader gebruiken om thuis te geraken (ik woon in Vlaanderen) :
13 minuten aan een Allego snellaadpaal voor 17.33kWh kostte excl btw 10.99€ ofte 63,4c/kWh
223 minuten aan een TotalEnergies paal op straat voor 40.41kWh kostte excl btw 12.95€ ofte 32,0c/kWh

De prijzen van fastned zijn teruggerekend 60.3c (zonder laadpaskosten of hun eigen speciaal goldmember tarief van 42c), want ik heb bij geen een van de 3 een speciaal tarief.
Daar waar voor brandstof maximumprijzen zijn vastgelegd,
Dit had ik nog niet eerder gehoord en online kan ik niets over vinden. Waar leid je dat uit af?

Daarnaast kun je snelladen en een 'gewone' laadpaal niet 1:1 vergelijken, want snelladen vergt een grote investering, levert een significante tijdwinst en het aantal aanbieders is nog schaars. De prijzen verschillen maar de geleverde producten / diensten verschillen ook.
[...]

Dit had ik nog niet eerder gehoord en online kan ik niets over vinden. Waar leid je dat uit af?
daar heeft sterreke al op geantwoord
Daarnaast kun je snelladen en een 'gewone' laadpaal niet 1:1 vergelijken, want snelladen vergt een grote investering, levert een significante tijdwinst en het aantal aanbieders is nog schaars. De prijzen verschillen maar de geleverde producten / diensten verschillen ook.
het gaat over de vergelijking van brandstof met snelladen en daarin lijkt die laatste zowel qua snelheid als prijs te verliezen. De investering en lopende kosten van een benzinestation lijken me echter veel hoger dan van een snellader, al heb ik geen idee hoeveel beiden zijn.
Interessant, dat er in België een maximumprijs is, dat wist ik niet, maar in Nederland is dat niet zo, zover ik na kan gaan.
het gaat over de vergelijking van brandstof met snelladen
Maar dit (quote hieronder) is toch een vergelijking tussen snelladen en niet-snelladen?
Zo moest ik uitzonderlijk eens een snellader gebruiken om thuis te geraken (ik woon in Vlaanderen) :
13 minuten aan een Allego snellaadpaal voor 17.33kWh kostte excl btw 10.99€ ofte 63,4c/kWh
223 minuten aan een TotalEnergies paal op straat voor 40.41kWh kostte excl btw 12.95€ ofte 32,0c/kWh
Het verschil tussen een benzinestation en de snellaadstations van Fastned is niet alleen de investering qua hardware, grond, vergunningen aanvragen etc. op zich, maar hierbij telt ook mee, dat Fastned is opgezet met durfkapitaal. Immers, er is veel geld geïnvesteerd door de (investeerders in) Fastned, jaren vooruit, op een moment dat het nog aanzienlijk minder zeker was, of en op welke termijn die investering zichzelf zou terugverdienen. Investeren in een 'gewoon' pompstation is veel veiliger, want de komende jaren blijven er nog miljoenen benzine-auto's rijden.

Durfkapitaal is allicht duurder, want hoger risico en dan eisen investeerders ook een hoger rendement als het wél lukt. Simpeler gezegd: Fastned zal een hogere rente hebben betaald toen ze jaren geleden geld leenden dan een tankstation.
Nog een vergelijking: de Nederlandse Spoorwegen gebruiken een ruime TWh per jaar. Fastnet zit nu ongeveer op 1/5e daarvan. Dat is niet weinig.
54,8GWh Fastned, en de NS verbruikt rond de 1.2TWh

Ze hebben op al hun laadlocaties in binnen en buitenland dus 4,6% van het verbruik van de NS geleverd.

Of dat veel of weinig is laat ik in het midden.
Maar dat is Fastned in 1 kwartaal vs NS in 1 jaar. Dan is de 20% toch dichter in de buurt.
Volgens bovenstaande tekst zitten ze op ongeveer 5% toch? Niet 20%.
Kwartaal vs jaarlijks, dus toch 20%
800,000 volle accu's / 400 stations is 2,000 sessies per station of 5 a 6 per dag. Ik vind dat eigenlijk bedroevend weinig. Nu snap ik dat men geen volle accu's afvult normaliter, maar al zou je met 1/3e gaan dan praat je nog steeds over slechts 15 a 18 klantjes per dag. Nu rij ik zelf niet meer maar die anderhalve keer dat ik bij een tankstation kom, staan er vaak op dat moment meer auto's laat staan het aantal auto's dat er in een hele dag doorheen gaan.

Er zal best wel data bestaan, maar ik heb een sterk vermoeden dat een normaal tank station op z'n minst 100 klantjes doorzet per dag.
Nu laadt natuurlijk helemaal niemand een accu vol op bij een FastNed, dus ik vermoed dat het aantal sessies minimaal het dubbele zal zijn.

Maar je punt blijft geldig, zelfs bij 20 sessies per dag is het niet heel erg veel.
Fastned heeft daar interessante cijfers over vrijgegeven, zie op https://bsky.app/profile/electricfelix.bsky.social/post/3mch4peogcs27

In BE, NL en DK heeft Fastned gemiddeld 74 laadsessies per dag per laadstation.
Dat is bijzonder want dat zou erop neer komen dat men gemiddeld hun batterij slechts 10% oplaad. Of onze initiele berekening voor 800,000 volle accu's is off, alternatief Fastned doet iets bijzonders met hun calculatie per station.
Zie op https://bsky.app/profile/joshdoug.bsky.social/post/3mchx3y5ozs25

Gemiddeld zou er 27 kWh per laadsessie geladen worden, voor een gemiddelde auto (bv. Tesla Model Y/80 kWh capaciteit) komt dat er dan op neer dat je zo'n 35% gaat bijladen.

Komt een beetje overeen hoe ik zelf snelladers gebruik: even snel 10 minuten aan de lader. Volledig volladen doe ik wel aan een trage lader wanneer ik aan het werken/slapen/eten/whatever ben.
Je hebt ook bijna nooit een snellader nodig, meestal laad je gewoon thuis of op werk op...
Er zijn zat mensen die geen laadpaal aan huis hebben. En op werk opladen moet ook maar net kunnen
Er zijn ook steeds meer vrachtwagens die laden, zo tussen de 300 en 600 kWh aan capaciteit die per se bij een Fastned laden omdat er geen capaciteit op de standplaats is.
Dat zijn circa 5,5 auto per dag per laadstation. Dus dat vind ik nog wel meevallen.
Wat is jouw punt dan?

780.000 heet een kleine 800 duizend.

720.000 heet een ruime 700 duizend.

780.000 noem je geen ruime 700 duizend.
Dat is een gezonde marge en ja, ik weet dat geen winst is.
Fastned is in serieuze financiële problemen.

2025: 133,4 miljoen omzet. 89,5 miljoen verlies. Het verlies wordt elk jaar hoger en is totaal niet te verantwoorden tav de groei. Ze maken misbruik van onwetende particulieren om zogenaamd "veilige" obligaties aan te bieden voor 6% rente. Het is echt de vraag of die ooit terugbetaald gaan worden. Mensen: gooi die brief weg als je hem weer krijgt. Als je wilt investeren en niet weet wat je met je geld moet stop dit dan gewoon in een wereldindex etf. (aanbieders die willen dat je investeerd en "hoge" redementen bieden en hiervoor adverteren is altijd een rode vlag, nooit doen. Als het zo fanstastisch is waren ze wel naar de bank gegaan voor een lening)

[Reactie gewijzigd door friketje1 op 16 januari 2026 07:15]

In een nieuwe markt waar schaalgrootte belangrijk is, zijn de cijfers helemaal niet zo raar. Denk bijvoorbeeld aan de eerste jaren van Amazon. Als je wilt bereiken wat Fastned wil bereiken moet je flink groeien en flink schulden maken in het begin. Uiteindelijk willen ze een soort Shell of Esso worden. Dat redt je niet door heel langzaam te groeien en alleen investeringen uit je winst te doen. Tegen de tijd dat je dan een beetje market présence hebt hebben Shell en Esso al lang veel meer laders uit de grond gestampt.
Fastned is geen Amazon.

Er worden hele lage marges behaald en de investeringen kunnen eigenlijk niet worden terugverdiend. Het is hele domme buissiness waarbij ze geen voordeel hebben tov de concurrentie, behalve dat ze op hele dure plekken gaan zitten waarbij het moeilijk is om uit de kosten te komen. Dit is lang gefinancierd door aandeelhouders. En nu door particulieren die obligaties kopen. Geld wordt er bijna niet verdiend. In tegenstelling tot een Amazon die wel marktvoordeel hebben en investeringen uit het eigen opbrengsten kunnen financieren.

Daarbij speelt ook nog dat het concept -en daar is Rijkswaterstaat mede schuldig aan door die concessies te verkopen- niet klopt. Wat je eigenlijk wilt bij elektrisch laden is gewoon je auto parkeren. Stekker erin. Even wat anders doen en weer weg. En ook als je niet perse hoeft te laden is het wel zo prettig dat je laagdrempelig de auto op kan laden bij een pauze. Gewoon omdat het kan. Zonder gedoe. Eigenlijk zou dus gewoon 20-30% van de parkeerplekken langs de snelweg een laadpaal moeten krijgen. Met verschillende prijzen, snelheden en aanbieders zodat er concurrentie ontstaat. Zoals je dat vaak in Duitsland ziet, daar staan altijd een paar van die palen van verschillende aanbieders naast tankstations.

Daar is niet veel geld mee te verdienen in tegenstelling tot bijvoorbeeld een tankstation op een A locatie.

De overheid moet hier dus ook geen concessies voor vragen. Dit hoort een aanbodgestuurde markt te zijn. Waar een product geleverd wordt tegen lage kosten met veel concurrentie op de locatie. En dat maakt elektrisch rijden wel zo aantrekkelijk en is goed voor de energie transitie, dat willen we toch?

En dat kwartje gaat echt nog wel een keer vallen bij Rijkswaterstaat. Dat is einde Fastned. Maar waarschijnlijk valt Fastned al eerder om als de schulden niet meer geherfinancierd kunnen worden.
Ik ga nooit naar Fastned is 2x zo duur dan Tesla chargers. Is echt 60-70 cent vs 29-33 cent per kwh. Dat Tesla paar honderd meter naast de snelweg ligt is nu ook weer niet zo erg.
Maar dan rijd je zeker in een Tesla waardoor je korting krijgt? De laatste keer dat ik met mijn niet-Tesla ging laden bij de supercharger Leusden was ik 55ct/kWh kwijt.
Dat is wel veel ja. Zag in Frankrijk 41ct/kWh voor niet Tesla.
Ergens is het natuurlijk idioot dat er zo een groot prijsverschil want product is identiek. Enige onderscheid dat er is laadsnelheid, maar dat is bij snelladers meestal wel okay. Een paar cent per kWh oke, maar dubbel of driedubbel is niet normaal. Bij een crematorium zag ik 1,12euro/kWh.

https://www.tesla.com/findus/location/supercharger/303792
https://www.mac4ever.com/auto/183252-voila-a-quoi-ressemble-le-premier-tesla-lounge-de-france dit is wel mooie laadplek, wachtruimte met airco, eten en drinken, Switch console, toiletten. Is nu ook overdekt, met zonnepanelen.
https://www.tesla.com/findus/location/supercharger/303792
https://www.mac4ever.com/auto/183252-voila-a-quoi-ressemble-le-premier-tesla-lounge-de-france dit is wel mooie laadplek, wachtruimte met airco, eten en drinken, Switch console, toiletten. Is nu ook overdekt, met zonnepanelen.
Geweldig, dat is dan wel weer het geld waarde natuurlijk 😃
Maar dan rijd je zeker in een Tesla waardoor je korting krijgt? De laatste keer dat ik met mijn niet-Tesla ging laden bij de supercharger Leusden was ik 55ct/kWh kwijt.
Bij Tesla is de prijs per kWh nogal afhankelijk van het tijdstip. Sommige drukke(?) uren

Ik laad niet zo vaak snel (bereik is ruim voldoende voor de meeste ritten), maar bij Zwolle ligt er gunstig een Tesla plein, en daar waren de prijzen heel schappelijk, ik meen zo om en nabij de 30 ct/kWh. Zal wel zondagavond laat geweest zijn.
Zal wel zondagavond laat geweest zijn.
Haha bij mij was het ook op een zondagavond om 19:15, maar goed om te weten dat het dus variabel tarief is. Heb Tesla laders sindsdien links laten liggen maar zal volgende keer weer eens de prijs checken!
Ik weet te niet zeker, maar volgens mij staan ze in de app, nog voor je aansluit. Inclusief de variatie op de dag.

Maar, als ik al zei: ik hoef niet zo vaak te snel laden. De range van m'n e-up! is ruim 100km.
De 'grap' van een obligatie is dat je een hoger rendement krijgt, dan de bank je geeft.

Het is net alsof het grotere risico dat je neemt, je ook meer oplevert.

Bank: Super veilig en gegarandeerd: 0-3%
Obligatie: minder veilig, niet gegarandeerd: 6-10%

Sparen doe je met euro's die je niet kunt missen, maar toch wegzet voor het geval dat: Risico dekken (voor de kapotte wasmachine, onverwacht hoge onderhoudskosten, pijnlijke zaken)

Beleggen doe je met euro's die je wèl kunt missen, en die je anders zou gebruiken voor een etentje, vakantie of die nieuwe videaokaart (of geheugen-stripje). Groter rendement mogelijk, en als het geld weg is, doet het hooguit vervelend. Geen pijn.

Helaas: als je dat niet begrijpt, en toch valt voor de reclame van FastNed obligaties, tja.. dan val je waarschijnlijk ook voor de Enjoy Hotels .nl reclame voor een Alles-inclusief-vakantie. Dan denk je ook dat je een 5-daagse super vakantie krijgt voor maar 269,95 euro per persoon in de Elzas ( hier nu, naast mij in de krant). Kleine lettertjes: Vanafprijs is de laagste prijs in een bepaalde periode).

Risico's: het leven zit er vol mee.
Fastned hoort eigenlijk aandelen uit te geven voor het risico dat ze bieden, maar dat kan al niet meer.

Dit is een bedrijf dat aan de rand staat van faillissement omdat er geen geld wordt verdiend en heel veel wordt verbrand. Particulieren worden hier echt opgelicht.

Als particulier moet zowiezo niet beginnen aan bedrijfsobligaties, je bent tenslotte geen bankier. Er is echt kennis voor nodig. Kies altijd voor een obligatie fonds ipv individuele obligaties. En houdt rekening met 2% vermogensbelasting als je die moet betalen in box 3. Eigenlijk gewoon niet doen dus.
Fastned hoort eigenlijk aandelen uit te geven voor het risico dat ze bieden, maar dat kan al niet meer.
FastNed geeft toch ook aandelen uit. Ik weet niet of er iets speelt waardoor een nieuwe emissie niet mogelijk zou zijn? Met aandelen uitgeven doe je wel iets wat ansich de kans op een (onvrijwillige) overname vergroot: Aandeelhouders hebben invloed. Obligatiehouders veel minder.
Eigenlijk gewoon niet doen dus.
Ik ben oprecht geïnteresseerd: Zijn obligaties van bedrijven altijd slecht, of is het vooral FastNed dat er in jouw ogen slecht voorstaat, zodat obligaties niet aan te raden zijn? Ik zie en krijg ook reclame voor The Good Roll obligaties. Slecht? I really don't know.

En hoe zit dat: Vermogensbelasting: of het nou een obligatie is, of spaargeld bij de bank,. of aandelen: vermogen is vermogen en wordt boven de drempel belast. Tegen welk (fictief) rendement is afhankelijk van welke vorm, maar het is toch niet zo dat je vermogen vrijgesteld van belasting is als je het op een andere manier inzet?
Fastned en aandelen uitgifte: het geld wordt te snel verbrand om nog investeerders te vinden. Ze zouden 25% extra aandelen moeten uitgeven. Daar ga je geen investeerders voor vinden. De beurskoers is te laag.

Tav bedrijfsobligaties:

High yield bedrijfsobligaties (junk bonds) zijn een hele goede investering. Maar als Nederlandse particulier loop je tegen een aantal problemen aan. Euro high yield bonds doen nu gemiddeld slechts 5%. Dit kun je eigenlijk niet via een ETF doen (ETF's werken niet voor obligaties, want de grootste schuldeiser zal de grootste positie in nemen. Precies omgekeerd bij aandelen ETF's waarbij het meest succesvolle bedrijf het grootst is, zal je bij een obligatie ETF veel investeren in de zwakste assets) maar moet via een fonds. Zeg 1% kosten. En dan mag je van wat er over blijft nog 2% box 3 belasting over betalen. Rest 2%. Dan is een spaarrekening de betere keus. Er zijn wel fondsen die hogere rendementen halen maar dit niet zonde risico. Box 3 zoals het nu is dwingt je eigenlijk om voor hoger risico (en hoger potentieel rendement) te gaan omdat je altijd 2% moet afdragen zolang je minimaal 6% maakt. Aandelen dus. Of spaargeld, dan val je onder het lagere tarief. Alle andere assets zijn historisch gewoon niet goed genoeg. Behalve bitcoin, maar dat heeft een te kort track record en daar moet je dan wel in geloven.

[Reactie gewijzigd door friketje1 op 16 januari 2026 13:46]

Je weet toch ook niets over de marge?
Ebitba-marge van 30-40% is in het artikel genoemd, die is aan de hoge kant en indicatief voor de winst.
Ebitda is exclusief rente en afschrijving toch? Lijken mij twee gigantische kostenposten voor een exploitant van snellaadstations.
Betreft de afschrijving weet ik niet hoeveel ze dat hebben.

Rente betalen ze flink. Ze hebben 280 miljoen aan obligaties uitgegeven, het gros tegen 6% rente. Dat is elk jaar 16.8 miljoen aan rentelasten.

Verspreid over de 406 laadstations die ze hadden eind 2025 komt dat uit op 41k aan rentelasten per laadstation.
Met een gemiddelde omzet van 335k is dus ruim 10% daarvan al puur rentelasten. Geen inkoop van stroom, onderhoud, etc.
De EBITDA die ze binnen 2 maanden aankondigen zal ons iets zeggen over de winstgevendheid in 2025. En die kan positief zijn, maar dat betekend nog niet dat het bedrijf uit de problemen is. Want ze zijn de afgelopen jaren ook enorm veel schulden aangegaan, en de interesten en aflossingen daarop zullen ook niet mals zijn.
Uit de problemen? Zit FastNed in de problemen?

Met de herinvestering in groei (strategische keuze) en daarvoor schuldenlast aangaan is toch echt iets anders dan bijvoorbeeld een Blokker die omviel door schulden in een krimp-markt.

Ja, de omzetgroei is natuurlijk niet in steengebeiteld en afhankelijk van allerlei factoren buiten FastNed om ( rente, groei elektrisch rijden, energietransitie ) maar je kunt de EV markt geen krimp markt noemen. Ook als de verkoop zou stageneren, is de kans dat absolute groei binnen 10 jaar uit de markt is, echt heel klein.

Risico ligt (mijnsinziens) volgens mij niet in de elektrische-laad-markt zelf, maar in externe factoren. Overnames, Economie, etc etc. Op dit moment laten ze de grootste winst-voor-belastingen-zien-ever en jij zegt dat het bedrijf in de problemen zit?
Het is eerder zelfs omgekeerd: de zekerheid dat elektrisch rijden nog belangrijk blijft is gelinkt aan het aantal snelladerstations dat er beschikbaar zijn.
Voor de infrastructuur zelf maakt dat trouwens niet uit. Stel dat Fastned ooit om valt, staan al die laadstations er gewoon nog. Pas als de schuldeisers het koper uit de kabels los willen verkopen wordt het behelpen, maar ik gok dat als ze alles voor een prikkie (ze hebben immers die leningen waarschijnlijk al deels afgeschreven) kunnen krijgen, ze de stations gewoon operationeel houden en een mooie winst kunnen draaien.
Wat een rare opmerking/verwijt, als dit reclame is is alles reclame...
Het is 44% meer ten opzichte van een jaar geleden, niet ten opzichte van het vorige kwartaal. Nog steeds mooie groei, maar andere dan de intro van het artikel doet vermoeden.
je ziet ook steeds vaker auto's staan, in het verleden dacht ik altijd 'man man man' hoe kan dat bedrijf blijven bestaan, er kwam nooit iemand!
Vind het persoonlijk ook de iets aangenamere laadpalen. Ze werken bijna altijd en zijn netjes onderhouden. In tegenstelling tot sommige oude krengen die je hier Belgie soms tegenkomt van de concurrenten… bij Fastned eigenlijk nog nooit problemen gehad met laden, plus ze staan onder een overdekt gebeuren wat het ook bij regenweer niet zo vervelend maakt om even uit de wagen te gaan :).

Ga geen namen noemen maar daar kunnen sommige concurrenten echt nog wat van leren. Laatst nog eens geprobeerd. 6 snelladers waarvan er 5 niet functioneerde maar het laadpunt wel zei dat alles gewoon ok was. De ene start de lading niet, tweede herkent de laadkabel niet, derde reageert het scherm niet, enzovoort. Snapte ineens waarom het volledig verlaten was :).

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 15 januari 2026 21:19]

Mee eens. Rij sinds 2022 een EV en ben al meermaals op vakantie geweest naar Frankrijk en Spanje. Laden in België mijd ik als de pest: de laatste Fastned pak ik in Nederland en daarna jakker ik in 1x door naar Frankrijk. Dan is het nog eventjes rijden en sta ik weer bij Fastned aan de paal. Ik heb 1x moeten laden in België omdat het station in Nederland bezet was, maar dat is me echt verdomd slecht bevallen.
Bij bv. Baraque Fraiture is het prima laden: Fastned en Ionity, naast elkaar. En er zijn meer prima Fastned stations in België. Meestal kan ik de vouwwagen gewoon achter de auto laten

Overigens, leaserijder, dus bij dagelijks verkeer probeer ik altijd in de wijk of op werk te laden. De snellaadstations probeer ik zoveel mogelijk te voorkomen. Tenzij ik bv koffie wil.
Het is voor mij wat de Coolblue van de laadnetwerken geworden. Meestal gewoon de meerprijs waard omdat het gewoon altijd werkt en altijd de handigere locaties zijn.

Alleen Electra doet het ook goed, maar hun locaties zijn wat minder handig (in België). De truc is om het Electra-abo te nemen waar ook lage Fastned-prijzen in zitten voor een lage maandelijkse kost dankzij de Spark Alliance. En dan heb je toegang tot beide.
echt? bijzonder hoe verschillend ervaringen kunnen zijn. zelf laad ik veel liever bij Tesla. meer plek, meer rust, prettige voorzieningen, en soms scheelt het de helft in prijs!!
True. Tesla's Superchargers zijn over het algemeen ook goed en prijstechnisch vaak 10-20 cent per KWH goedkoper. Vaak iets verder van de snelweg af, maar meer dan 5 minuten omrijden is het ook niet. Altijd plek. Het enige dat Tesla niet heeft (maar goed, misschien komt dat omdat ik geen Tesla heb), is dat het niet plug & play is. Bij Fastned wel: simpelweg je auto eenmalig aanmelden via de app en daarna is het een kwestie van pluggen en hij begint automatisch te laden.
Ionity en Tesla werken eigenlijk ook altijd is mijn ervaring.
Je zou bijna denken dat dat komt doordat het aandeel elektrische auto's in Nederland toeneemt.

Inmiddels rij ik 7 jaar volledig elektrisch en ook 7 jaar geleden was het gezellig bij de Fastned's.
Een succesvolle ondernemer zijn in het Nederlandse bedrijfsleven - die niet aan de overheid levert - is anno 2026 ook bijna onmogelijk.
Action? Gaslicht.com? Bol? Booking.com? Thuisbezorgd? Galapagos? Odido? Al die energieboeren? Zzp'ers?
Hoewel accuraat vind ik de wereld bijzonder. Thuisbezorgd heeft constant stevig verlies gedraaid en voor het eerst winst halverwege 2025 ofzo. Success is blijkbaar niet perse winst maken. Odidose aandelen zit inmiddels niet meer in Nederland dus als een bedrijf succesvol is is er blijkbaar een drang om het bedrijf te verkopen. Booking was een vet rijk bedrijf, maar kreeg 1,8 miljard staatssteun tijdens corona.

Uw reactie is volledig terrecht, maar mijn simpele denkbeeld over een succesvol bedrijf starten waar zelfstandig winst zonder subsidie gemaakt wordt is blijkbaar niet van deze tijd. De uitdaging is gewoon net zo lang vermogen aantrekken van onduidelijke partijen, totdat iemand je aandelen koopt, zodat het bedrijf vele jaren later toch nog winst kan maken.


Geldt overigens overal. Spotify, uber, twitch, andere maaltijdbezorgers waren ook niet een succes vanaf de start

[Reactie gewijzigd door Niema op 15 januari 2026 22:35]

1,8 miljard? Roepie zeker....

Ze kregen 65 miljoen euro corona gerelateerde steun. (Welke ze volledig terug betalen).
Je kunt nog steeds prima succes hebben met een nieuw bedrijf. U noemt nu een aantal heel bekende, heel grote namen maar Spotify, Uber, Twitch zijn geen van allen Nederlandse bedrijven.

Ik snap wel dat dit soort namen veel aandacht krijgen, maar dat betekent nog niet dat zij de norm zijn. Dit zijn bedrijven die heel succesvol zijn, vaak omdat ze grote risico's hebben genomen, maar daar staat een veelvoud aan bedrijven tegenover die ook 'groot gegokt' hebben, maar dan op het verkeerde paard en die het niet gered hebben. Alleen: daar hoor je nooit meer wat over.

Op RTLZ bijvoorbeeld gaat het bijna altijd over beursgenoteerde bedrijven, want dat vinden thuisbeleggers interessant, maar van alle 2,6 miljoen Nederlandse bedrijven zijn er minder dan 200 beursgenoteerd. Reken maar dat er heel wat private bedrijven zijn die hoge rendementen maken. Een beursgang is mooi als je veel geld wil ophalen, maar het is nog veel mooier als je het met een 'gewone' lening af kan en nog veel mooier als je jezelf kunt bedruipen.
Goed gezien, in de afbeelding staat inderdaad "vs Q4 2024"
Het staat inderdaad een beetje raar geformuleerd.
De Tesla laders zijn toch aanzienlijk goedkoper dan Fastned.
Klopt maar met de laadkaart van de baas boeit het de meesten niet. Als prive EV rijders laden wij wel liever bij Tesla (meestal gewoon thuis) en gebruiken we Fastned bijna nooit.
Ik weet niet hoe bij andere kaarten is, maar wij hebben op het werk een Shell kaart en daarbij maakt het niet uit waar je laadt. Er wordt altijd hetzelfde bedrag per kWh in rekening gebracht.
Volgens mij kun je met een Shell kaart niet bij Tesla laden. Moet je de Tesla app voor gebruiken.
Dus de prijzen zijn ook fors hoger geworden, de groei van de omzet is hoger dan de geleverde energie. Dat is wel jammer dan weer :P.
Ja dus ondanks dat het duurder is geworden is er alsnog meer vraag geweest! Imo niet jammer maar positief...

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 16 januari 2026 10:31]

Fastned zijn prima palen, geen idee hoe het kan maar geen enkele andere aanbieder heeft palen die even goed werken. Zelfs bij de Shell palen heb ik vaak gedoe als er bijvoorbeeld een andere auto aankoppelt.

Dus ze zijn goed bezig!
Het Nederlandse snellaadbedrijf had in het laatste kwartaal van vorig jaar een omzet van 38,1 miljoen euro. Naar schatting was de omzet per laadstation in heel 2025 335.000 euro.

Dat kan natuurlijk niet. Ze hadden dat kwartaal rond de 350 laadstations, dan draai je dus minder dan een ton omzet per laadstation.

Ik vind dat nog steeds enorm tegenvallen, en moet nog steeds zien dat Fastned het op de lange termijn gaat redden.
335.000 per jaar = 83.750 per kwartaal per station.
83.750 x 350 =~ 29M euro.

Dat kan dus wel.

Vraagt blijft of het hele model kostendekkend is, etc.

Overigens: als dit een AI bedrijf was, dan zouden ze nu heel hard roepen dat ze boven de 100M per jaar omzet draaien (en zou de beurskoers x5 gaan).

[Reactie gewijzigd door JaQ op 16 januari 2026 10:12]

En ze zouden een order uitzetten voor stekkers voor 1 miljoen palen en de prijs van stekkers wereldwijd zou vervijfvoudigen :P
Het is een beetje verwarrend dat jaarcijfers en kwartaalcijfers door elkaar worden gebruikt, maar dat is waar jouw rekenfout ontstaat.
Mijn aandeel bij alleen FastNed is 810 kWh in 2025. Hopelijk komen er meer snellaadstations.

Het enige nadeel is de prijs per kWh en de laadcurve voor mijn Tesla (die piekt niet boven de 190 kW terwijl ik bij Tesla 250 kW kan halen).
Best blij met hen service (abo) en best mooi europees bereik.

Enkel wat me een beetje stoord aan het elektrische laden in het algemeen in NL zijn de "vaste" kWh prijzen van veel aanbieders.

Elektriciteit wordt zowat altijd met piek en dal verhandeld, zeker met deze volumes, dus deze reflectie niet terug zien in laadstations bij commerciele partijen is wel frappant. Het zal wel ergens in de berekeningen verwerkt zijn, maar het voelt wel een beetje uitbuiterig zonder transparantie. Het is gewoon geen traditionele brandstof.

Tesla maakt(e) hier bijv. wel gebruik van, gewoon om competitief te zijn qua prijzen.


Wat FastNed echt onverslaanbaar had gemaakt:

Als ze hen abonnement houders aan konden bieden om bijvoorbeeld tussen 23:00/0:00 - 06:00 met dal prijzen te laden, had de service alleen maar nog populairder gemaakt en zou ook de fysieke drukte op de stations wellicht verdelen.

Zeker voor wat langere sessies om van bijv 20% tot 90% te laden, ook voor de klanten die geen thuis of wijkstation hebben.

[Reactie gewijzigd door josh.e op 16 januari 2026 10:27]

Zo wat een enorme omzetgroei. Het uiteindelijke resultaat? Och minder belangrijk. Ik ga obligaties van FastNed kopen.

Nee natuurlijk niet. FastNed is een zinkend schip. Laat je niet verleiden door omzetplaatjes. Ze draaien fors verlies. Koop die junk obligaties niet.
Is dat niet wat te kort door de bocht?

Maar laat je inderdaad niet verleiden denk ik, dit artikel is op een heel andere toon als dat er gisteren bijvoorbeeld op iex.nl stond, de koers ziet er ook sinds die piek in 2021 al niet zo faai uit.
Zo wat een enorme omzetgroei. Het uiteindelijke resultaat? Och minder belangrijk. Ik ga obligaties van FastNed kopen.

Nee natuurlijk niet. FastNed is een zinkend schip. Laat je niet verleiden door omzetplaatjes. Ze draaien fors verlies. Koop die junk obligaties niet.
tuurlijk draaien ze verlies ze zijn nog vol aan het groeien. als jij 100 omzet per jaar en een winst van 80 miljoen per jaar maar je bouwt nieuwe laadpunten dat je 120 miljoen kost. ga je op papier voor 20 miljoen het schip in.. terwijl zonder die investering je 80 miljoen in de plus staat. ben je dan nog steeds een zinkend schip?
Wel als de financiering vanuit particuliere koop van obligaties komt en niet van banken die het geld niet willen uitlenen. Als het bedrijf zoveel potentie had, dan waren de banken wel ingestapt of private equity. Trap er niet in.

[Reactie gewijzigd door old_spice op 18 januari 2026 21:48]

Het gaat niet specifiek om deze casus maar meer in algemeen dat negatieve cijfers niet direct betekekent dat het een zinkend schip is.
Dit artikel, en mijn opmerking, ging specifiek wel over deze casus. Een algemene opmerking daarbij plaatsen die geen betrekking heeft op deze casus is je eigen keuze, maar is niet on-topic.
Maar je eerst stuk is wel vrij algemeen en zoals iemand anders al zij kort door de bocht. En dat wilde ik duidelijk maken. En ze zullen vast wel levensvatbaar zijn als ze eet en drink gelegenheden er bij mogen plaatsen(nu nog een groot probleem). Maar we gaan zien waar Fastnet op uit komt.
Hoezo algemeen? Ik benoem 2x duidelijk FastNed.
Omdat je niet veder in gaat op de cijfers van fastnet zelf? Want waarom is het dan een zinkend schip? Gewoon + en - bij elkaar optellen werkt niet.
De cijfers zijn duidelijk, er is omzetgroei, maar het resultaat is flink negatief. Geld krijgen ze niet meer van banken, PE is ook niet geinteresseerd. De groei van het bedrijf en de schuldenlast worden gefinancierd door obligaties van particulieren. Dit is een schoolboek voorbeeld van een zinkend schip. Het is hopen voor FastNed dat een buitenlandse partij ze wil overnemen voor een appel en een ei. Maar ik zie ze eerder failliet gaan en dat een buitenlandse partij de oplaadpunten voor een appel en ei uit de failliete boedel koopt.
Kijken we naar bv Sharing group die maken ook veel verlies. Banken lenen gaat niet meer. PE idem zover ik weet. Maar zonder investingen maken ze wel gewoon winst. Of zij het gaan redden is ook de vraag. Maar dat is altijd met een groeiend bedrijf

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn