Tip de redactie

TomTom legt prepaid-kaarten voor aanvullende diensten in de winkel

Door Pieter Molenaar, 6 april 2009 21:1061 reacties

TomTom heeft prepaid-kaarten aangekondigd waarmee het gebruik van zijn aanvullende navigatiediensten, zoals HD Traffic en de kaartupdateservice, is te prolongeren. Het abonneren op de diensten was online al mogelijk.

TomTom voert een aantal redenen op om de prepaid-kaarten uit te brengen. 'De prepaid-kaarten voor de aanvullende navigatiediensten zijn bedoeld voor mensen die nog wat huiverig staan tegenover online betalen via een website. Ook wordt de zichtbaarheid naar de klant vergroot door de potentieel grotere schapruimte', stelt Marcus Honsbeek, bij TomTom verantwoordelijk voor de Nederlandse regio, tegenover Tweakers.net. Ook retailers kunnen volgens hem profiteren van het nieuwe aanbod. 'Winkeliers of providers kunnen de kaarten onder meer in een bundel met een nieuw apparaat aanbieden', aldus Honsbeek. TomTom deed zijn aankondiging voor de aanvang van de TeleVisie 2009-vakbeurs voor mobiele telefonie.

TomTom introduceert een viertal prepaid-kaarten. De LIVE Services-kaart komt er in een 6-maanden-variant voor 59,95 euro, terwijl voor een heel jaar 99,95 euro betaald moet worden. Met de LIVE Services-kaart hebben gebruikers onder meer de beschikking over actuele verkeersinformatie via HD Traffic, kunnen via Local Search - verzorgd door Google - onder meer restaurants en hotels in de buurt worden aangegeven, en zijn de goedkoopste pompstations op te zoeken.

Daarnaast is voor 79,95 euro de Kaartupdate Service-kaart aan te schaffen. Hiermee kunnen gebruikers 24 maanden lang de nieuwste routekaarten downloaden. Bij het huidige updatetempo komt dat neer op acht kaarten in twee jaar tijd. Ook biedt TomTom een Flitslocaties-kaart, waarvoor 29,95 euro moet worden neergeteld. Gebruikers hebben hiermee een jaar lang toegang tot de database en updates voor vaste flitslocaties in Europa. De kaarten bevatten een unieke activatiecode die ingevoerd moet worden in de TomTom Home-desktopapplicatie, waarna de dienst geactiveerd wordt.

Gebruikers konden zich al online op deze diensten abonneren; LIVE Services wordt door TomTom drie maanden op proef gegeven bij de aanschaf van een navigatiesysteem. Een maandabonnement op de LIVE Services-bundel kost 9,95 euro per maand, terwijl een abonnementsverlenging voor alleen de HD Traffic-dienst 7,95 euro per maand bedraagt. De kosten voor de huidige Kaartupdate Service hangen af van het TomTom-model.

TomTom prepaid LIVE Services TomTom prepaid Mapupdate

Reacties (61)


Twijfel over gerucht overname Twitter door Google

Door Mick de Neeve, 6 april 2009 19:5923 reacties

Analisten twijfelen aan de geruchten dat Google Twitter over wil nemen. Twitter heeft verklaard onafhankelijkheid na te streven maar gesprekken met partners niet af te wijzen. Google zou door te hoge prijzen momenteel geen aankopen overwegen.

Als reactie op het sinds vorige week de ronde doende gerucht dat Google miljoenen voor Twitter op tafel wil leggen, heeft medeoprichter Biz Stone van de microblogsite gemeld dat het bedrijf zich ten doel heeft gesteld een winstgevende onafhankelijke onderneming te worden. Hij zegt echter wel dat Twitter regelmatig met andere bedrijven in gesprek is, maar veel valt daar niet uit op te maken: het gaat om discussies 'over allerlei onderwerpen'. Stone wijst er wel op dat het internetbedrijf net komt kijken en er behoefte is aan getalenteerd personeel om de doelen te helpen verwezenlijken.

Google/Twitter Google zelf houdt de kaken stijf op elkaar, maar liet vorige maand bij monde van ceo Eric Schmidt wel weten dat het onwaarschijnlijk is dat Google op de korte termijn acquisities gaat doen. Dat zou komen omdat het bedrijf de prijzen momenteel nog te hoog acht. Sommige analisten wijzen er ondertussen op dat Twitter in een brede categorie valt van nieuwe internetbedrijven voor wie het lastig winst maken is, schrijft CRN. Een overnamepartner zal dus een bepaalde tijd verlies op de koop toe moeten nemen, maar ook rekening moeten houden met de mogelijkheid dat het stil wordt op de site wanneer een ander met een nieuw sociaal concept op de proppen komt.

Anderen zijn van mening dat een recente waardering van 230 miljoen dollar zelfs een overnamesom van een miljard dollar onwaarschijnlijk maakt. Durfkapitalist David Hornik stelt tegenover Cnet dat investeerders zoals Benchmark Capital, Twitter steunen met het oog op sterke groei op lange termijn, en een exitbedrag van een miljard dollar te laag zouden vinden. Bovendien heeft Twitter voldoende geld op de bank en heeft het geen last van twee belangrijke problemen die YouTube - dat eerder door Google werd overgenomen - wel parten speelde: een sterkgroeiende vraag naar bandbreedte en juridische aanklachten.

handen met dollars In het feit dat YouTube Google nog steeds niet erg veel geld oplevert wordt ten slotte een aanwijzing gezien dat Google niet happig zal zijn om nogmaals veel uit te geven aan een bedrijf waarvan nog onduidelijk is wat een goed business model zou zijn. Gesprekken tussen de twee zouden dan ook zeer wel beperkt kunnen zijn tot de mogelijkheid van een advertentiedeal of een overeenkomst waarbij Google zoekfunctionaliteit levert.

Reacties (23)


Intel werkt aan zuinige, koele processors op basis van nieuw materiaal

Door Willem de Moor, 6 april 2009 18:3335 reacties

Intel heeft vooruitgang geboekt met de ontwikkeling van een nieuw halfgeleidermateriaal voor gebruik in processors. Transistors zouden daardoor met de helft van de spanning van traditionele transistors toe kunnen.

De transistors die Intel ontwierp met het nieuwe materiaal zijn zogenoemde p-type transistors: het geleidingskanaal is positief gedoteerd en werd gemaakt van III-V-materiaal. Deze halfgeleiders, genoemd naar hun plaats in het periodiek systeem der elementen, lijken op silicium, dat in het periodiek systeem in kolom IV te vinden is, en bestaan uit onder meer materialen als galliumarsenide en indiumnitride. De p-type transistors moeten in combinatie met n-type transistors, ofwel transistors met een negatief gedoteerd geleidingskanaal, kunnen leiden tot cmos-circuits.

Intel ontwikkelde al eerder n-type transistors die uit III-V-halfgeleidermateriaal werden vervaardigd. Samen zouden de transistors in een cmos-circuit voldoende moeten hebben aan de helft van de spanning die de huidige generatie cmos-transistors vergen. Niet alleen zouden de spanningen gehalveerd kunnen worden, ook het stroomverbruik moet drastisch omlaag kunnen, tot ongeveer tien procent van het huidige verbruik, zo laat Intel weten. Als gevolg van de verlaagde spanning en verminderd gebruik van de transistors, zouden toekomstige processors een stuk koeler hun werk kunnen doen.

Reacties (35)


Profielensites halen content te snel weg na copyrightclaim

Door Mick de Neeve, 6 april 2009 17:3458 reacties

Veel communitysites, waaronder Hyves en MySpace, halen volgens juristenbureau ICTRecht content of zelfs complete profielen weg na een auteursrechtclaim, zonder na te gaan of deze wel juist is. Die praktijk is in strijd met de Nederlandse wet.

Het juridisch adviesbureau besloot tot een onderzoek na signalen van gebruikers van sociale netwerk-sites te hebben ontvangen dat content vaak ten onrechte wordt verwijderd. ICTRecht maakte daarop profielen aan op Blogger, Hyves, MySpace, Netlog, Punt.nl, Waarbenjij.nu en Web-log.nl over een fictieve Peter Pan-fan, en zette het boek 'The Little White Bird' integraal online. Dit werk is vrij van copyright omdat schrijver James Matthew Barrie in 1937 overleed en het auteursrecht in Nederland na zeventig jaar vervalt. Vervolgens werd namens de niet-bestaande Peter Pan Heritage Foundation een sommatie naar de webstekken gestuurd, en bij alle sites met uitzondering van Blogger en Punt.nl werd de content prompt verwijderd. Hyves, MySpace en Waarbenjij.nu haalden zelfs het volledige profiel weg.

wetboek met hamer De kennis omtrent auteursrecht bleek niet bijster hoog bij de supportafdelingen van de bedrijven. Zo beweerde de helpdesk van Web-log.nl bijvoorbeeld dat copyright helemaal niet kan vervallen. Dat de Nederlandse wet werd overtreden beseften de betreffende bedrijven nog minder: er mag namelijk alleen content worden verwijderd op basis van een auteursrechtclaim als deze onmiskenbaar juist is. De communitysites, Googles Blogger en Punt.nl uitgezonderd, bleken echter van mening dat ze verplicht zijn om materiaal onmiddelijk weg te halen na een copyrightclaim. Interactie tussen klager en profielhouder werd alleen door Punt.nl geboden, en enkel bij Blogger was een behoorlijke kennis van de wet te bespeuren.

De onderzoekers van ICTRecht komen met een aantal aanbevelingen voor communitysites, die er in het kort op neerkomen dat de sites het notice and takedown-beleid van YouTube moeten gaan volgen, zo legt Arnoud Engelfriet van ICTRecht uit aan Emerce. Bij YouTube, ook eigendom van Google, wordt na een klacht alleen de toegang tot de betreffende content geblokkeerd, en vervolgens wordt gekeken of de claim steek houdt. Hierbij krijgt ook de profielhouder de gelegenheid om deze te betwisten. Omdat het bedrijf van klagers eist dat deze schriftelijk verklaren dat de claim waar is, kan YouTube ze aanklagen indien ze ernaast zitten. Dat werpt volgens Engelfriet een goede barrière op om valse claims te weren. ICTRecht wijst de praktijk om meer content dan nodig te blokkeren of te verwijderen - zonder dat deze in het geval van bijvoorbeeld Hyves terug te halen is - met klem van de hand.

Reacties (58)


Asus laat HD 4890 tot 15 procent overklokken met 'Voltage Tweak'

Door Marc Rademaker, 6 april 2009 16:5348 reacties

De eerste twee Radeon HD 4890's die Asus uitbrengt zijn voorzien van een speciale chip, waarmee de spanning softwarematig kan worden aangepast. Met een verhoogde spanning zou een prestatiewinst van vijftien procent mogelijk zijn.

Asus heeft de HD 4890 en de HD 4890 TOP uitgebracht. De HD 4890 TOP-uitvoering heeft een gpu-kloksnelheid van 900MHz in plaats van 850MHz en het geheugen loopt op 4000MHz in plaats van 3900MHz. Zowel de standaard HD 4890 als de TOP-versie bieden de mogelijkheid om de spanning te verhogen. Vanuit de fabriek staat de spanning op 1,312V, maar die kan met het programma Asus SmartDoctor verhoogd worden naar maximaal 1,45V. De Taiwanese hardwarefabrikant claimt dat met een spanning van 1,4V kloksnelheden van 950MHz en 4600MHz voor respectievelijk de gpu en het geheugen behaald kunnen worden. Het is ook mogelijk om de spanning te verlagen naar minimaal 1,2V.

HD 4890 Overklok 975Mhz/4400MHzTweakers.net nam de HD 4890 van Asus eerder al onder de loep, en de eerste overklokresultaten zijn ook binnen. In een CrossFire-opstelling konden twee HD 4890's van Asus overgeklokt worden naar 925MHz en 4400MHz achtereenvolgens voor de gpu en het geheugen. Met behulp van de Asus Voltage Tweak werd de spanning op 1,45V ingesteld, waarna de kloksnelheid van de gpu verhoogd kon worden naar 975MHz. Het geheugen bleef steken op 4400MHz, omdat hogere kloksnelheden resulteerden in ernstige artefacten. De kans bestaat dat CrossFire roet in het eten gooit en dat een enkele HD 4890 wel in staat is om met een spanning van 1,4V op de geadverteerde snelheden te werken.

Asus HD 4890

Reacties (48)


Samsung introduceert beeldschermen met dunne bezel - update

Door Olaf van Miltenburg, 6 april 2009 16:1041 reacties

Samsung heeft in de Verenigde Staten drie lcd-schermen met dunne bezels voor de professionele markt uitgebracht. De 46"-schermen beschikken over randen die 2,4mm en 4,3mm dik zijn en zijn vooral bedoeld voor gebruik in videowalls.

De 460UT, 460UTn en 460UTn-UD hebben alledrie 46"-scherm en bezels van 2,4mm aan de rechterzijde en de onderkant, terwijl de bezels aan de linker- en bovenkant 4,3mm meten. De resolutie bedraagt 1366x768 pixels, de responsetijd is 8ms, de contrastratio is 3000:1 en de luminantie is 700 cd/m². De modellen zijn compatibel met de Interlocking Display Solution van Samsung zodat ze eenvoudig in een videowall kunnen worden geplaatst.

De 460UTn beschikt over een ingebouwde pc die Windows XP-embedded draait. De 460UTn-UD wordt op zijn beurt met software geleverd waarmee een videowall van 250 schermen kan worden gebouwd die via een enkele pc van beeld kan worden voorzien. De UT-serie komt volgens Samsung in april op de markt in de VS. Of de professionele schermen ook naar de Benelux komen is nog onbekend.

Update dinsdag 7 april 10:45: Samsung Nederland laat weten dat de schermen ook naar de Benelux komen maar wanneer is nog niet bekend.

Samsung 460UTn

Reacties (41)


OpenMoko: voorlopig geen opvolger opensourcetelefoon FreeRunner

Door Arnoud Wokke, 6 april 2009 15:5332 reacties

OpenMoko, het bedrijf achter de eerste telefoon met opensource-hardware, de FreeRunner, stopt met de ontwikkeling van een nieuwe telefoon. De GTA03 is van de planning geschrapt en de helft van het personeel wordt ontslagen.

OpenMoko FreeRunnerOpenMoko zet de ontwikkeling van het toestel GTA03 voorlopig stil, maar blijft de FreeRunner wel verkopen, zei ceo Sean Moss-Pultz tijdens de Opensource-beurs in Bern. Dat de helft van het personeel wordt ontslagen, is onvermijdelijk om een faillissement af te wenden, aldus de ceo. De GTA03 wordt nog wel ontwikkeld, maar zal dit jaar niet meer verschijnen.

De FreeRunner kwam halverwege vorig jaar op de markt en was vooral gericht op ontwikkelaars. OpenMoko schakelt nu over op 'Project B', wat een telecommunicatieapparaat voor de massa is, zegt Moss-Pultz. Verdere details wilde hij niet geven. Van de FreeRunner zijn inmiddels tienduizend exemplaren verkocht, blijkt uit de presentatie die de ceo gaf tijdens de beurs.

Reacties (32)


Europese kunstmaan voor mobiele satellietdiensten gelanceerd

Door Mick de Neeve, 6 april 2009 15:2812 reacties

Vrijdagmiddag is vanuit Kazachstan een satelliet van het Ierse Solaris Mobile op een Russische draagraket in een baan om de aarde gebracht. Het bedrijf wil op de S-band mobiele diensten via de satelliet mogelijk maken.

Russische draagraket van Solaris Mobile's S-band-satelliet Solaris Mobile werd vorig jaar opgericht als joint venture tussen de satellietoperators SES Astra en Eutelsat, met als doel zich samen op de Europese markt voor mobiele satellietdiensten te richten. Dit moet gebeuren via de zogeheten S-band, die het spectrum tussen 2 en 4GHz beslaat. Hierop moeten satellietgebaseerde video-, radio-, navigatie- en noodhulpdiensten voor mobiele apparaten worden gefaciliteerd. Volgens Solaris Mobile zal de lancering van de zogeheten W2A-kunstmaan tevens entertainment- en locatiegebaseerde diensten geschikt voor navigatiesystemen in de auto mogeljik maken.

De satelliet, gebouwd door Thales Alenia Space, wordt de komende tijd onderworpen aan een aantal tests, en moet eind mei volledig operationeel zijn. Aan het einde van dit jaar wil Solaris Mobile beginnen met het uitrollen van zijn dienstenpakket. Volgens de Financial Times zal de Europese Commissie deze week S-band-licenties toekennen aan Solaris Mobile en het Britse Inmarsat. Met deze beslissing haalt de commissie zich de woede op de hals van de International Telecoms Union van de Verenigde Naties. Deze organisatie stelt dat de S-band plaats kan bieden aan tien satellietuitbaters in plaats van twee. Ook vindt de organisatie dat er plek moet zijn voor aanbieders uit andere delen van de wereld. Anders zouden bijvoorbeeld Rusland of de VS ook hun eigen systemen aan hun eigen uitbaters gaan uitdelen, waarmee de traditie van internationale samenwerking op het gebied van satellietcommunicatie op de helling komt te staan, aldus de ITU.

Solaris Mobile's W2A-satelliet

Reacties (12)


Microsoft presenteert nieuwe OS-besturing met gebaren

Door Arnoud Wokke, 6 april 2009 14:4183 reacties

Microsoft heeft nieuwe ideeën gepresenteerd voor toekomstige interfaces die via gebaren bediend kunnen worden. Zo zou de Help-functie van een programma geopend kunnen worden door met de vinger een vraagteken in de lucht te tekenen.

Microsoft-gebaar voor ongedaan makenDe ideeën voor 'gestures' die Microsoft tijdens een conferentie in Boston presenteerde kunnen worden gebruikt voor interfaces van diverse apparaten, zoals Windows Mobile-mobieltjes of Microsoft Surface-systemen, de tafel-pc's van het bedrijf uit Redmond. Microsoft presenteerde de gebaren ten overstaan van de bezoekers van CHI2009, een conferentie over interfaces, meldt Cnet. Volgens Microsoft moeten niet alle commando's via gebaren kunnen worden ingegeven: dat zou niet intuïtief werken, omdat mensen niet alle commando's associëren met een bepaald gebaar.

Met sommige commando's zal de associatie volgens Microsoft wel eenvoudig verlopen. Zo kan het commando 'ongedaan maken' ingegeven worden door iets denkbeeldig uit te vegen. Voor de Help-functie moet een vraagteken getekend worden, terwijl knippen en plakken kan worden gedaan door een lijn te trekken door geselecteerde items en vervolgens te tappen waar het geplakt moet worden.

Microsoft-gebaar HelpDe gebaren zijn nu nog slechts ideeën: Microsoft weet nog niet eens hoe ze uitgevoerd zouden moeten worden. Zo zouden de gebaren kunnen worden ingegeven door ze voor een apparaat in de lucht te tekenen: een camera zou ze moeten registreren. Ze kunnen echter ook op een touchscreen getekend worden.

Het idee om een apparaat te besturen via handbewegingen in de lucht is niet nieuw. Samsung heeft een dergelijk idee voor mobiele telefoons al gepatenteerd en Toshiba biedt bij enkele notebooks de mogelijkheid de bediening via handgebaren te laten verrichten, terwijl het bedrijf EyeSight software op de markt heeft gebracht om spelletjes op Symbian-telefoons te besturen via handbewegingen, die de camera registreert.

Microsoft-gebaar Knippen en plakken

Reacties (83)


Twee nieuwe Archos-mediaspelers duiken op

Door Olaf van Miltenburg, 6 april 2009 14:2613 reacties

Er zijn twee nieuwe mediaspeler van Archos opgedoken. Het gaat om de Archos 2 en de Archos 4. De eerste heeft onder andere een 1,8"-scherm en een uitbreidingsslot voor microsd-kaarten, terwijl de Archos 4 een 4"-scherm heeft.

Archos 2De nieuwe Archos-spelers zijn nog niet officieel aangekondigd, maar ze worden al wel aangeboden door Amazon. De Archos 2 kan als de opvolger van de Archos 105 beschouwd worden, maar met zijn 1,8"-scherm en sober bediendingspaneel is het geen opvallend model.

Het scherm kan 128x160 pixels weergeven, er is een fm-radio aan boord en de 8GB aan opslagcapaciteit kan uitgebreid worden via de microsd-expansiesleuf. De Duitse Amazon-site maakt daarnaast melding van een 16GB-model. Het 8GB-model kost 48,50 euro en de 16GB-speler gaat voor 68,50 euro van de hand. Beide spelers zijn in het wit en in het zwart beschikbaar.

Van de Archos 4 is minder bekend. Deze speler zou over een 4"-scherm beschikken en 16GB flashgeheugen bieden. Foto's en verdere details over het model zijn er echter nog niet en ook de prijs is nog onbekend.

Reacties (13)


'Nieuwe iPhone heeft ondersteuning voor 802.11n-wifi'

Door Arnoud Wokke, 6 april 2009 13:5860 reacties

De volgende generatie iPhone en iPod Touch zal zijn uitgerust met het aanzienlijk snellere 802.11n-wifi, verwacht Apple Insider. De huidige iPhone 3G- en iPod Touch-modellen van Apple moeten genoegen nemen met 802.11b/g.

Apple Insider vond de aanwijzingen voor 802.11n-support in documenten die horen bij de bèta van firmware 3.0 voor de iPod Touch. Omdat het onlogisch zou zijn de iPod Touch wel uit te rusten met 802.11n en de nieuwe iPhone niet, vermoedt de geruchtensite dat ook de nieuwe iPhone ondersteuning voor de snellere wifi-standaard krijgt. Ook zouden de nieuwe modellen een ingebouwde fm-transmitter hebben, waarmee muziek van het apparaat bijvoorbeeld naar een autoradio gestreamd kan worden.

Apple iPhone 802.11n

De wifi-upgrade lijkt niet onlogisch: eerder rustte Apple andere producten al uit met 802.11n. De nieuwe versie van wifi kan doorvoersnelheden aan tot 600Mbps, terwijl 802.11b/g tot 54Mbps kan.

Het is niet het eerste gerucht over de nieuwe iPhone. Eerder berichtte de Taiwanese nieuwssite Digitimes dat de nieuwe iPhone een 3,2-megapixelcamera zou krijgen. Daarnaast zou Apple nog 5-megapixelcameramodules hebben besteld voor een ander product. Eerder ging al het gerucht dat de nieuwe iPhone een 1,2GHz-processor mee ging krijgen en 3g-snelheden tot 7,2Mbps zou ondersteunen.

Reacties (60)


Rechter verklaart organisatie achter ESWC failliet

Door Paul Hulsebosch, 6 april 2009 13:1931 reacties, submitter: Ins0mniA

Games-Services, de Franse organisatie achter de Electronic Sports World Cup, is failliet verklaard en alle medewerkers zijn ontslagen. De bezittingen van het bedrijf, waaronder de merknaam ESWC, zullen binnenkort worden geveild.

Naar nu bekend is geworden blijkt het Franse Games-Services op 30 maart failliet te zijn verklaard door een Parijse rechtbank. Al het personeel van Games-Services, dat vooral bekend is als de organisatie achter het gametoernooi Electronic Sports World Cup, is ontslagen en de bezittingen van Games-Services zullen door een curator worden geveild. Het gaat daarbij ook om de merknaam ESWC. Het is niet bekend of er al partijen zijn die interesse tonen in de naam en het bijbehorende toernooi.

De ESWC werd voor het eerst in 2003 georganiseerd. Het toernooi van 2008 was de laatste editie. Nederlandse spelers wisten een paar keer de competitie te winnen. In 2004 won Sander 'Vo0' Kaasjager bij Painkiller, het jaar daarop won Manuel 'Grubby' Schenkhuizen bij WarCraft III: The Frozen Throne en in 2007 won Freek 'XenoGear' Molema bij Trackmania Nations.

Games-Services is niet de eerste organisator van wereldwijde gametoernooien die zijn activiteiten heeft moeten staken. De Amerikaanse Cyberathlete Professional League, pionier op het gebied van dergelijke toernooien, kondigde in maart 2008 aan dat het economisch klimaat het bedrijf dwong af te zien van het verder organiseren van toernooien. Alleen de door electronicagigant Samsung gesubsidieerde Koreaanse World Cyber Games bestaan nog.

ESWC

Reacties (31)


Artsen pleiten voor vermindering dect en wifi

Door Olaf van Miltenburg, 6 april 2009 12:53269 reacties

Vijftig Nederlandse artsen doen een beroep op de gezondheidszorg en de politiek om maatregelen te nemen die tot minder blootstelling aan straling van dect-telefoons en wifi leiden. Volgens de artsen veroorzaakt de straling gezondheidsklachten.

Het appel is opgesteld op initiatief van het Nationaal Platform Stralingsrisico's. De artsen claimen een toename van chronische aandoeningen met onduidelijke oorzaken te zien en koppelen dit aan de 'explosieve toename van stralingsbelasting in de leefomgeving'. "Wij zijn van mening dat er oorzakelijke verbanden bestaan tussen zwakke stralingsbelasting door elektromagnetische velden en subtiele biologische effecten", aldus de artsen in hun appel.

Onlangs constateerde de Gezondheidsraad dat geen enkel goed opgezet wetenschappelijk onderzoek erop wijst dat straling van umts-masten tot gezondheidsklachten leidt, en dat de klachten die er zijn tussen de oren zitten. De organisatie, die de rijksoverheid van wetenschappelijk advies dient over gezondheidszaken, adviseert wel nader onderzoek te doen. "Dit tweeslachtige advies van de Gezondheidsraad stelt ons niet gerust", schrijven de artsen. Zij pleiten eveneens voor onafhankelijk onderzoek voor de lange termijn, maar vinden daarnaast dat wetenschappelijk onderzoek van alle nieuwe technologie vooraf in plaats van achteraf moet gebeuren.

Verder willen ze dat er voor met name scholen en openbare gebouwen een landelijk beleid komt, waarin bepaald is dat bedrade oplossingen de voorkeur genieten boven draadloze technologie. Ook moet de overheid landelijk gaan waarschuwen voor de gezondheidsrisico’s bij gebruik van mobieltjes, dect-telefoons en draadloze apparatuur.

Reacties (269)


'Medewerker Harmonix bevestigt bestaan Lego Rock Band'

Door Jurian Ubachs, 6 april 2009 12:1018 reacties

Een medewerker van Harmonix lijkt onbedoeld het bestaan van Lego Rock Band te hebben bevestigd. De titel zou in een uitgelekt document van designer Dan Teasdale staan, dat oorspronkelijk was geschreven voor zijn GDC-presentatie.

LegoHet uitgelekte document was in eerste instantie bedoeld voor de presentatie die Teasdale op de Game Developer Conference zou geven. Teasdale gebruikte in zijn speech echter een aangepaste versie van het document, waarin het vakje op de releasekalender met daarin 'Lego' niet meer was te zien. Volgens Kotaku duidt dit er op dat Teasdale weliswaar heeft besloten nog niet over Lego Rock Band te praten maar dat de game wel degelijk in ontwikkeling is.

Het is niet de eerste keer dat geruchten over Lego Rock Band de kop opsteken. Begin januari meldde VG247 op basis van een anonieme, maar volgens de website betrouwbare, bron dat Lego Star Wars- en Lego Indiana Jones-ontwikkelaar Travellers Tales aan Lego Rock Band werkte. Dat bericht is tot op heden door geen enkele partij officieel bevestigd.

Reacties (18)


'T-Mobile gaat tablet met 7"-scherm en Android uitbrengen'

Door Arnoud Wokke, 6 april 2009 11:4411 reacties

Provider T-Mobile gaat in de Verenigde Staten een thuistelefoon en tablet PC uitbrengen met als besturingssysteem Google's OS Android. Dat beweert New York Times op basis van documenten van een van de partnerbedrijven van T-Mobile.

De nieuwe Android-producten van T-Mobile zouden eind dit jaar en begin volgend jaar moeten uitkomen, claimt het Amerikaanse dagblad New York Times. De krant beweert dat op basis van interne documenten van bedrijven waar T-Mobile mee samenwerkt.

Naast een thuistelefoon zou T-Mobile een tablet uit willen brengen met een scherm van 7". Het tablet zou gaan draaien op Google's mobiele OS Android, waar T-Mobile eerder zijn G1 mee uitrustte, een smartphone die gemaakt was door HTC. Wie de tablet gaat maken, is onbekend. T-Mobile wilde alleen bevestigen dat de provider producten gaat uitbrengen met Android als besturingssysteem, maar om welke producten het gaat, wilde de woordvoerder niet zeggen.

Reacties (11)


'IBM heeft overnamebod op Sun ingetrokken'

Door Olaf van Miltenburg, 6 april 2009 11:0747 reacties

Nadat IBM en Sun aanvankelijk dicht bij een akkoord waren over een overname voor een lagere prijs dan eerder besproken, lijken de onderhandelingen in de laatste fase te zijn afgebroken en heeft IBM mogelijk zijn bod zelfs ingetrokken.

Halverwege maart kwamen de eerste berichten naar buiten dat IBM en Sun aan het onderhandelen waren over een overname. Dit weekend leken de onderhandelingen de laatste fase in te gaan: IBM zou bereid zijn 7 miljard dollar op tafel te leggen, 750 miljoen minder dan bij eerdere besprekingen werd geboden. In ruil daarvoor zou Sun de garantie eisen dat IBM de deal doorzet, ook al krijgt het concern flinke tegenwind van mededingingswaakhonden, berichtte de Wall Street Journal. IBM en Sun bezitten gezamenlijk 65 procent van de markt voor high-end Linux-servers en hebben vrijwel de gehele markt voor tape-storage in handen.

Zondag heeft Sun echter besloten het formele bod van IBM af te wijzen en niet meer exclusief met het computerconcern te onderhandelen, waarop IBM het bod introk, schrijft de WSJ. Het bestuur van Sun zou verdeeld zijn over de voorgestelde deal: de oprichter van Sun en voorzitter van het bestuur, Scott McNealy, zou tegen een overname zijn terwijl ceo Jonathan Schwartz voor zou zijn. Het geboden bedrag zou niet de voornaamste reden van de bezwaren van de kant van McNealy zijn geweest. Grootste struikelblok was dat IBM onder het voorstel toch nog te eenvoudig van een overname weg zou kunnen lopen, hetgeen Sun in een verzwakte positie zou achterlaten. Er zou nog wel contact zijn tussen de IBM en Sun, maar de situatie zou in een impasse zijn beland.

Reacties (47)


Crytek legt drie nieuwe merknamen vast

Door Paul Hulsebosch, 6 april 2009 10:5330 reacties

De Duitse ontwikkelaar Crytek heeft bij het United States Patent and Trademark Office de merknamen Gface, Carvatar en Kingdoms vast laten leggen. Er is niet meer bekend dan dat de merknamen slaan op games die Crytek wil ontwikkelen.

Mogelijk screenshot van Kingdoms op CryEngine 3Uit de online database van het United States Patent and Trademark Office blijkt dat de Duitse ontwikkelaar Crytek de namen Gface, Carvatar en Kingdoms heeft vastgelegd. Uit de omschrijving bij de aanvraag blijkt dat de merknamen slaan op games die Crytek wil ontwikkelen. Meer is er niet bekend, zo staat bij de aanvraag niet vermeld voor welk platform Crytek de games wil maken of wanneer ze klaar zouden moeten zijn.

Er zijn echter wel vermoedens. Zo zou de titel Carvatar kunnen slaan op een project dat Crytek voor een Duitse autofabrikant uitvoert. Tijdens de Game Developers Conference, die in maart in San Francisco plaatsvond, toonde Crytek de nieuwe versie van zijn engine, de CryEngine 3. In de demo waren beelden te zien van een stad die middeleeuws aandeed, een scène die volgens fans van de ontwikkelaar afkomstig zou kunnen zijn uit Kingdoms. Cevat Yerli, directeur van Crytek, liet over de vernieuwde engine los dat die niet alleen geschikt is voor games voor de Xbox 360 en de PlayStation 3, maar zo gemakkelijk kan worden aangepast dat er ook games mee kunnen worden gemaakt voor de opvolgers van deze consoles.

Reacties (30)

Lees meer

Crytek zoekt PSP-programmeur
Crytek zoekt PSP-programmeur Nieuws van 16 juni 2008

'Radiohead getuigt in rechtszaak tegen Riaa'

Door Willem de Moor, 6 april 2009 10:09101 reacties

De leden van de Engelse alternatieve band Radiohead zullen mogelijk getuigen in een rechtszaak tussen de RIAA, de organisatie die de belangen van de muziekindustrie behartigt, en een student die van filesharing wordt beschuldigd.

De student Joel Tenenbaum werd al in 2003 door de Recording Industry Association of America benaderd om een schikking van 3500 dollar te betalen als compensatie voor het downloaden van muziek via een p2p-dienst. Tenenbaum kwam met een tegenbod van 500 dollar, dat door de RIAA werd afgewezen. In 2007 kreeg de zaak een vervolg, waarbij Tenenbaum werd bijgestaan door 'internetadvocaat' Charles Nelson. Het team van Nelson zou nu bijval hebben gekregen uit onverwachte hoek: de muziekartiesten die de band Radiohead vormen, zouden bereid zijn tegen de RIAA te getuigen.

Het advocatenteam zou bij Radiohead op bezoek zijn geweest, met de manager van de band hebben gesproken en daar een positieve reactie hebben ontvangen. De bandleden zelf spraken zich in maart uit tegen platenmaatschappijen en vormden samen met andere artiesten een lobbygroep, de Featured Artists Coalition, teneinde de rechten van artiesten te beschermen en hen controle over hun werk terug te geven. Radiohead is het bovendien niet eens met de antipiraterij-wetgeving die door organisaties als de RIAA en de internationale IFPI wordt afgedwongen. In hun ogen worden consumenten onterecht als criminelen afgeschilderd.

Reacties (101)


Microsoft toont interface onbekende Windows Mobile-versie

Door Arnoud Wokke, 6 april 2009 09:5041 reacties

Microsoft heeft in een promofilmpje de interface getoond van een nog onbekende versie van Windows Mobile. De getoonde interface vertoont overeenkomsten met vermeende screenshots van Windows Mobile 7, die eerder opdoken.

De video is bedoeld als reclame voor 'software + services' van Microsoft en toont een zwarte Sony Ericsson Xperia X1, een HTC Touch HD en een HTC Touch Pro met een interface die doet denken aan screenshots van Windows Mobile 7, zoals die enkele weken geleden opdoken. Ze komen echter niet helemaal overeen: zo toont de middelste knop in de video altijd het Windows-logo, ongeacht welke applicatie er draait. De interface in de video werd ontdekt door het Russische blog Mac-Rulezz.

De eerste smartphones met Windows Mobile 7 zouden in april 2010 op de markt moeten komen, zo werd eerder al bekend. Voor die tijd brengt Microsoft met versie 6.5 eerst een tussentijdse update van het huidige Windows Mobile 6 uit. Die update brengt met name veranderingen op het gebied van de interface, die vooral makkelijker met de vingers bediend zou kunnen worden.

Still van Microsoft-video

Reacties (41)


Dells roadmap voor netbooks lekt uit

Door Willem de Moor, 6 april 2009 09:1626 reacties

Een Duitse website over netbooks heeft de hand weten te leggen op een presentatie van Dell waarin het bedrijf zijn plannen voor 2009 met betrekking tot netbooks uit de doeken doet. In de slides zijn onder meer releasedata en modellen te zien.

De uitgelekte roadmap laat de plannen van Dell op netbookgebied voor het komende jaar zien, waarbij een Mini 1110 met codenaam Argos opvalt, die in de loop van het tweede tot derde kwartaal van dit jaar moet worden uitgebracht. Deze mini-laptop zou een beeldscherm met een diagonaal van 11,6" krijgen, over ten minste 2GB geheugen en een harde schijf van 250GB beschikken en de 'netbook' zou Windows Vista draaien. Volgens de slides zou de Argos vanaf vijfhonderd dollar beschikbaar zijn.

In het iets lagere segment plaatst Dell de Mini 1010v, of 'Bear'-netbook en de Mini 1010, of 'Tiger', waarbij laatstgenoemde netbook door een Atom Z520 of Z530 wordt aangedreven en 720p-video zou kunnen weergeven. De Bear-serie wordt in de loop van april en mei uitgebreid met onder meer een tv-tuner, een grotere harde schijf en een accu met meer capaciteit. Ook zou deze netbook de snellere Atom N280, die zijn werk op 1,86GHz doet, krijgen en optioneel over 3g-connectiviteit beschikken. In de tweede helft van 2009 zou de Mini 10 worden vernieuwd en zal dan met Intels Pine Trail-D-platform. Dat platform, bestaande uit de Pineview-processor en Tigerpoint-chipset, zal onder meer de grafische chip en geheugencontroller op de cpu integreren en over pci-expresss interfaces beschikken.

Dell Mini roadmap

Reacties (26)


Kritiek op boekenplan van Google groeit

Door Arie Jan Stapel, 6 april 2009 08:4171 reacties

Er komt steeds meer kritiek op de overeenkomst die Google vorig jaar met de Amerikaanse bonden van schrijvers en uitgevers sloot over het publiceren van 'verweesde' boeken. De tegenstanders vrezen dat Google een monopolie krijgt.

Verweesde boeken zijn boeken waarop nog wel auteursrecht rust, maar waarvan niet bekend is wie dit recht bezit. Google wil ook deze boeken graag opnemen in zijn boekendienst en heeft hiervoor een overeenkomst gesloten met de American Publishers Association en het Authors Guild. Volgens de overeenkomst mag Google alle boeken waarop in de VS auteursrecht rust, inclusief de verweesde, opnemen in Google Books.

Lezers in de VS zullen maximaal 20 procent kunnen lezen van boeken waarop auteursrecht rust, en de collectie zal worden verkocht aan universiteiten en andere instituten. Openbare bibliotheken mogen hun bezoekers op één computer toegang geven tot de volledige tekst van alle boeken, terwijl personen online toegang tot afzonderlijke boeken kunnen kopen. Google zal 37 procent van de inkomsten houden, terwijl de rest naar de uitgevers en auteurs zal gaan.

Van verscheidene kanten, waaronder bibliothecarissen en deskundigen op het gebied van auteursrecht, klinkt de laatste tijd nogal wat kritiek op het plan, die zich richt op het feit dat Google nu een exclusief recht op verweesde boeken krijgt, zo meldt de New York Times. Volgens deskundigen valt het merendeel van de boeken in grote bibliotheken waarschijnlijk in deze categorie.

Google krijgt weliswaar geen exclusief recht op het online zetten van boeken, maar andere partijen kunnen dit recht alleen krijgen als de uitgever of schrijver hier toestemming voor geeft. Het probleem bij de verweesde boeken is nu juist dat deze niet bekend of onvindbaar zijn, zodat het verkrijgen van toestemming onmogelijk is. In feite heeft Google met de overeenkomst dus het monopolie gekregen op het online zetten van verweesde boeken.

Alhoewel ook de critici het een goed idee vinden dat verweesde boeken online beschikbaar komen, gaat het feitelijke monopolie hierop van Google hen te ver. Wanneer in juni een federale rechter de overeenkomst zal gaan beoordelen, zullen zij hun bezwaren zeker naar voren brengen.

Oude boeken

Reacties (71)