De rechtbank van eerste aanleg in Brussel heeft de auteursrechtenzaak van Sabam tegen de Belgische sociale-netwerksite Netlog doorverwezen naar het Europese Hof van Justitie en de eisen van de auteursrechtenvereniging afgewezen.
Volgens Sabam maakten leden van Netlog, dat meer dan twee miljoen gebruikers kent, massaal inbreuk op auteursrechten. De organisatie dagvaardde de sociale-netwerksite op 29 juni 2009 en eiste van de rechter een dwangsom van 1000 euro per inbreuk per dag. Sabam beriep zich op de Belgische auteurswet, die bepaalt dat 'de rechter een bevel tot staking kan uitvaardigen tegenover tussenpersonen wier diensten door derden worden gebruikt om inbreuk op het auteursrecht te plegen.'
De rechtbank in Brussel heeft de zaak nu echter doorverwezen naar het Europese Hof van Justitie, waardoor het nog wel twee jaar kan duren voordat er een uitspraak op tafel ligt. De rechtbank tekende nog aan dat de eisen van Sabam neerkwamen op het instellen van een omvangrijk filter en dat dit mogelijk een inbreuk op de privacy van klanten zou betekenen.
Netlog baseerde zijn verweer op de wet over diensten van de informatiemaatschappij, waarin staat dat een aanbieder niet aansprakelijk is voor de doorgegeven informatie als zijn dienst bestaat uit 'het doorgeven in een communicatienetwerk van door een afnemer van de dienst verstrekte informatie' of uit 'het verschaffen van toegang tot een communicatienetwerk'. De site verwees volgens Trends daarbij naar een vergelijkbare zaak uit 2004, toen Sabam isp Scarlet verantwoordelijk stelde voor inbreuk door zijn klanten. Die zaak ligt momenteel eveneens bij het EU Hof van Justitie, dat moet oordelen of de auteurswet of de wet over diensten van de informatiemaatschappij prevaleert.