Een Amerikaans bedrijf heeft een alternatief voor koeling met behulp van ventilators ontwikkeld en in een laptop gebouwd. De ionenwind die de componenten koel moet houden zou niet alleen efficiënt, maar ook volledig stil zijn.
Tessera, een bedrijf uit Californië dat van origine chipverpakkingen ontwikkelde en produceerde, verkreeg in 2008 een licentie op de ionenwindtechnologie die twee jaar eerder door een onderzoeker van de universiteit van Washington werd ontwikkeld. Het Amerikaanse bedrijf heeft de technologie van deze Alexander Mamishev doorontwikkeld en aangepast voor gebruik in een laptop. Volgens Tessera levert de techniek een koelmethode op die dertig procent efficiënter is dan een luchtkoeler die met een ventilator werkt, aldus MIT Technology Review. Bovendien zou de ionenwindgenerator met slechts de helft van de energie genoegen kunnen nemen en is deze dankzij het ontbreken van bewegende delen geruisloos.
De koeler van Tessera werkt door een spanning op scherpe punten te zetten: de lucht rondom de punten ioniseert en wordt door het opgewekte elektrisch veld bewogen. Twee van zulke elektrohydrodynamische ionenwindpompen werden in een laptop gebouwd om de standaard 65mm-ventilators te vervangen. De temperaturen van de componenten en de buitenkant van de laptop werden vergeleken met de temperaturen die de ventilators veroorzaakten. De ehd-koelers hielden de componenten iets warmer dan de luchtkoelers, maar de onderkant van de laptop werd daarentegen juist iets minder warm. Tessera werkt inmiddels aan een tweede generatie ionenwindkoelers die de koelprestaties verder moeten verbeteren.
