Tip de redactie

Wetsvoorstel DuckDuckGo in VS verplicht sites Do Not Track-optie te respecteren

Door Arnoud Wokke, 1 mei 2019 20:57109 reacties

Zoekbedrijf DuckDuckGo wil van de Do Not Track-optie in browsers een wet maken in de Verenigde Staten. Daarvoor heeft het een wetsvoorstel geschreven. Tot nu toe zijn er geen parlementsleden die het voorstel openlijk steunen.

Onder het wetsvoorstel mogen derde partijen gebruikers niet langer tracken als ze Do Not Track hebben aangezet in de browser, zegt DuckDuckGo. Bovendien mogen website-eigenaren data alleen gebruiken op een manier 'die de gebruiker verwacht'. Zo mag Facebook geen data van dochterbedrijf WhatsApp gebruiken voor advertenties in Instagram, volgens het zoekbedrijf. DuckDuckGo heeft het voorstel online gezet.

Momenteel gebeurt er weinig met de Do Not Track-optie in browsers, omdat sites de keuze niet respecteren en gebruikers alsnog tracken. Ondanks dat hebben 75 miljoen internetgebruikers de optie aangezet. Apple heeft Do Not Track uit zijn browser Safari gehaald, omdat websites het gebruiken voor fingerprinting om zo gebruikers te kunnen tracken.

Het wetsvoorstel heeft in de VS vooralsnog geen steun onder politici, meldt The Verge. DuckDuckGo hoopt dat de publieke opinie politici ertoe beweegt dit om te zetten in een wet. DuckDuckGo is een zoekmachine die zich richt op privacy en zich afzet tegen tracking, waardoor het een belang heeft bij een dergelijke wet. Onder meer Google, Facebook en Amazon doen aan tracking van gebruikers voor gerichte advertenties.

Reacties (109)


Purism bundelt opensource-apps onder Librem-paraplu en begint verkoop abo's

Door Arnoud Wokke, 1 mei 2019 20:2222 reacties, submitter: Jelv

Purism, het bedrijf bekend van de Librem-laptop en aankomende smartphone, heeft een aantal opensource-apps onder eigen vlag uitgebracht en is begonnen met de verkoop van abonnementen voor clouddiensten.

De diensten heten samen Librem One, schrijft Purism. De eerste apps staan online en daarbij gaat het onder meer om een mailprogramma, chatapp, sociaal netwerk en een vpn-dienst. Het gaat daarbij om rebrands van bestaande opensource-apps, schrijft Purism woensdag. Zo is het mailprogramma gebaseerd op K9-Mail en de chatapp op Riot.

Purism belooft geen advertenties en geen tracking met de software, waarmee het een alternatief wil bieden voor diensten van bedrijven die hun geld verdienen aan advertenties, zoals Google. Behalve de nu bestaande apps komt er een webopslag en back-updienst, contacten-app met sync-functie en een betaaldienst. De apps verschijnen voor Android en iOS en voor PureOS, het eigen besturingssysteem dat op de Librem 5-smartphone komt te staan.

Het bedrijf is begonnen met een crowdfundingactie voor de abonnementsdienst voor de bundeling van de apps, voor 8 dollar per maand. Purism heeft op moment van schrijven rond 1300 van de benodigde 5000 backers binnen. De crowdfundactie loopt nog twee maanden.

Reacties (22)


Analisten: leveringen iPhones daalden met bijna een kwart

Door Arnoud Wokke, 1 mei 2019 19:35134 reacties

De leveringen van iPhones zijn afgelopen maanden met bijna een kwart gedaald ten opzichte van vorig jaar. Dat schatten analisten in aan de hand van Apples kwartaalcijfers. Apple is zelf gestopt met het weergeven van de leveringen in de eigen cijfers.

Strategy Analytics claimt dat Apple 43,1 miljoen iPhones geleverd heeft, Canalys schat in dat het er 40,2 miljoen waren en IDC houdt het op 36,4 miljoen. Daarmee denkt SA dat de daling 17 procent is, Canalys dat de daling rond 23 procent zit, IDC 30 procent. Het vierde analistenbureau dat de smartphonemarkt in de gaten houdt, Gartner, heeft nog geen cijfers gepubliceerd. Apple zelf meldt alleen de omzet uit iPhones, maar weigert langer te vertellen hoeveel telefoons het heeft geleverd. Het bedrijf stopte daarmee een half jaar geleden.

Hoewel de cijfers op detailniveau behoorlijk verschillen, laten ze allemaal dezelfde trends zien. Apple heeft de grootste daling en marktleider Samsung verliest rond 9 procent. Huawei wint 50 procent ten opzichte van een jaar geleden en gaat met dit groeitempo concurrent Samsung binnen afzienbare tijd voorbij. Xiaomi verliest licht, terwijl Oppo gelijk blijft. De markt als geheel loopt terug.

De analisten zijn het erover eens dat Apple het moeilijk heeft, mede door de trend dat gebruikers langer vasthouden aan toestellen. Kopers van high-end smartphones zouden volgens hen mogelijk wachten op modellen met 5g of vouwbare schermen, waardoor ze in de eerste maanden van het jaar geen toestel hadden om te kopen.

Reacties (134)


Google komt met optie om data automatisch te laten verwijderen na drie maanden

Door Arnoud Wokke, 1 mei 2019 19:0049 reacties

Google komt met een optie, waarbij gebruikers ervoor kunnen kiezen om data die de zoekgigant bijhoudt automatisch te laten verwijderen na drie of achttien maanden. De data is vanaf dan verwijderd uit het account.

Google auto delete dataBij de opties voor het bijhouden van 'locatiegeschiedenis' en 'web- en appactiviteit' geeft Google als de functie actief is een venster, waarbij gebruikers kunnen kiezen om de data te bewaren tot ze die handmatig verwijderen, drie maanden of achttien maanden.

Na het activeren van de functie zal Google de data automatisch verwijderen na de aangegeven periode van drie of achttien maanden, zegt het bedrijf. Dat gebeurt de hele tijd door. Het is onduidelijk of de data alleen verdwijnt uit het account van de gebruiker of dat Google die ook niet langer bewaart op de eigen servers.

Google gebruikt de data voor het personaliseren van diensten en voor het gerichter maken van advertenties. Alle advertentieproducten van Google leunen op de data die het bedrijf verzamelt over gebruikers en het bedrijf is voor veel van zijn inkomsten afhankelijk van advertenties. Het aanzetten van tracking van web- en appactiviteiten is onder meer nodig voor de installatie van Google Home-speakers en het zoeken naar al bezochte of favoriete plaatsen in Google Maps.

Update, 19:37: Google laat weten dat bij auto-delete hetzelfde retentiebeleid geldt als bij andere verwijderingen. Tools die populariteit meten als Google Trends of viewcounters op YouTube behouden de geanomiseerde telling. "Wij beginnen meteen het proces van het verwijderen van data van onze systemen. Het kan niet meer gebruikt worden voor het personaliseren van je Google-ervaring, zoals het personaliseren van advertenties."

Reacties (49)


Donateurssite Patreon verhoogt tarieven voor paginahouders volgende week

Door Arnoud Wokke, 1 mei 2019 18:5862 reacties

Donateurssite Patreon gaat de eerder aangekondigde verhoging van tarieven voor houders van pagina's volgende week doorvoeren. Voor huidige Patreon-paginahouders verandert er voorlopig niets, want zij blijven 5 procent afdragen. Voor donateurs verandert er ook niets.

Vanaf 7 mei krijgen mensen die een nieuwe pagina openen op Patreon de keuze uit drie abonnementen. De Patreon Lite-variant heeft geen optie om donateurs meer te laten betalen in ruil voor meer merchandise, content of toegang. Er is dan maar één prijs die donateurs kunnen betalen. Het huidige abonnement gaat Patreon Pro heten, terwijl succesvolle paginahouders die meer dan 300 dollar per maand afdragen aan het bedrijf Premium kunnen nemen met meer ondersteuning vanuit Patreon.

Patreon kondigde de wijzigingen in maart aan, maar ze gaan volgende week in. Iedereen die een pagina heeft voor 6 mei, blijft 5 procent afdragen. Dat geldt ook voor nieuwe gebruikers van de Lite-variant. Patreon Pro-gebruikers dragen 8 procent van hun inkomsten af aan Patreon, bij Premium is dat 12 procent. Voor donateurs verandert er niets.

Patreon is een site waar 'creators', vaak kunstenaars, muzikanten, illustrators of makers van podcasts of video's, kunnen vragen om een maandelijkse financiële bijdrage. Mensen die hen willen steunen, krijgen daar vaak voordeeltjes voor terug, zoals toegang tot exclusieve content.

Reacties (62)


Wear OS krijgt widgets voor snelle toegang tot info

Door Arnoud Wokke, 1 mei 2019 18:0429 reacties

Google voegt Tiles toe aan Wear OS, het voormalige Android Wear. Dt zijn widgets rechts van het homescreen met daarin data over gezette stappen, een weerbericht, een timer en een hartslagmeter. Nu zit op die plek alleen data van Google Fit.

Tiles in Wear OS
De grotere versie is een animated gif

De Tiles komen met een update op Wear OS-horloges, zegt Google. Dat gebeurt komende maand. Het is onbekend of alle functies in Tiles op alle horloges en in alle landen beschikbaar zullen zijn, want de zoekgigant zegt alleen dat het kan verschillen per model smartwatch. Het lijkt erop dat alle smartwatches die nu de nieuwste versie van Wear OS draaien de update zullen krijgen.

Gebruikers kunnen Tiles toevoegen, verwijderen of de volgorde bepalen in de Wear-app op hun smartphone of op het horloge zelf. Vervolgens zijn de widgets beschikbaar met een veeg naar links over het homescreen, de plek waar nu data van Google Fit staat. De data van Fit is een van de Tiles.

De timing van de aankondiging valt op, want Google houdt volgende week de eigen ontwikkelaarsconferentie I/O, waarop het altijd veel aankondigingen doet over eigen software en platformen.

Reacties (29)


'Huawei komt met een 8k-tv met ingebouwde 5g-modem'

Door Joris Jansen, 1 mei 2019 16:5942 reacties

Volgens bronnen van Nikkei brengt het Chinese Huawei nog dit jaar een 8k-televisie op de markt waar een module in zit om gebruik te maken van 5g. Huawei heeft de release van een dergelijke televisie nog niet officieel aangekondigd of bevestigd.

Nikkei zegt zich te baseren op bronnen die bekend zijn met de plannen van Huawei. Wanneer de televisie uit moet komen is niet duidelijk en er is verder nog niets bekend over specificaties of waarom specifiek een 5g-modem wordt geïntegreerd. De krant speculeert dat de ondersteuning voor 5g gebruikers de mogelijk geeft om bij de tv geen gebruik te hoeven maken van ethernetkabels of settopboxen. Daarnaast zou de tv hiermee kunnen dienen als een soort router voor andere apparaten. Huawei zou met deze tv komen, omdat het bedrijf, in feite in navolging van Samsung, tot een volledig consumentenelektronica-ecosysteem wil komen met onder andere wearables, pc's, smartphones en televisies.

Als deze 8k-televisie daadwerkelijk wordt uitgebracht, is het een product met technologieën die nog lang niet overal volop gebruikt kunnen worden. Ook al komen er langzaamaan wat meer 8k-tv's op de markt, buiten Japan is er voor 8k-tv's nog nauwelijks native content beschikbaar. Wellicht brengen de Olympische Spelen van Tokyo in 2020 daar verandering in, aangezien de Japanse omroep NHK dit evenement in 8k gaat opnemen. Daarnaast is 5g al wel beschikbaar in Zuid-Korea en in delen van de Verenigde Staten, maar in andere regio's zal dat pas in de komende jaren gebeuren.

Huawei is overigens niet geheel een buitenstaander op de tv-markt, aangezien het eigen chiponderdeel Hisilicon Technologies bijvoorbeeld een belangrijkere leverancier is van chips voor televisies. Ook maakt dit onderdeel 5g-modems. Op het vlak van 5g en de daarvoor benodigde apparatuur is Huawei in ieder geval wel een partij met een goede positie in de markt en met de nodige kennis.

Reacties (42)


BKR maakt gratis digitale inzage in gegevens mogelijk na kritiek van AP

Door Tijs Hofmans, 1 mei 2019 15:03185 reacties

Het Bureau Krediet Registratie maakt het voor consumenten makkelijker om online hun gegevens te bekijken. Daarvoor golden eerst nog restricties, maar na kritiek van privacywaakhond AP heeft het BKR het proces versimpeld.

Het BKR meldt dat burgers die hun kredietgegevens willen opvragen voortaan geen identificatiebewijs op de post hoeven te doen. Volgens het BKR gebeurde dit om identiteitsfraude te voorkomen, maar de Autoriteit Persoonsgegevens had hier kritiek op. De waakhond waarschuwde dat het BKR geen burgerservicenummer mag vragen voor een verzoek. In plaats daarvan stapt het BKR nu over op iDIN, het identificatiesysteem dat ook banken gebruiken.

Er worden in de toekomst ook geen beperkingen meer gesteld aan het aantal keren dat iemand een gratis inzageverzoek mag doen. Het BKR hanteerde aanvankelijk een norm van één gratis verzoek per jaar, maar die beperking verdwijnt. Ook gaat het BKR voortaan inzicht geven in 'externe registers' waar consumenten wellicht in staan. Dat zijn registers zoals het Political Exposed Persons en het sanctieregister. Alle aanvragen kunnen voortaan ook digitaal ingediend worden in plaats van alleen per post.

Het BKR kwam vorig jaar in opspraak door de strenge eisen die het stelde aan het opvragen van gegevens. Het Bureau zou dat alleen schriftelijk toestaan, en gebruikers moesten bij meer dan één aanvraag betalen voor een inzageverzoek. De Autoriteit Persoonsgegevens stelde dat dat tegen de Algemene Verordening Gegevensbescherming in ging. Het BKR zegt de regels nu te wijzigen om te voldoen aan de privacywet.

Reacties (185)


Assange krijgt vijftig weken gevangenisstraf voor schenden voorwaarden borgtocht

Door Hayte Hugo, 1 mei 2019 14:48137 reacties

Julian Assange moet vijftig weken de Britse cel in nadat hij zo'n zeven jaar geleden de voorwaarden van zijn borgtocht schond. De Britse rechter stelt dat Assange de wetten van het land bewust heeft geschonden en alleen is opgepakt omdat zijn asiel is ingetrokken.

Omdat Assange 'bewust de wetten van het land overtrad' en altijd 'de keuze had om zich over te geven', krijgt hij bijna de maximale straf van twaalf maanden. Dat schrijft rechter Deborah Taylor over de veroordeling van Assange. "Het is moeilijk om een ernstiger voorbeeld van dit vergrijp te bedenken", zegt de rechter.

Volgens de rechter bleef Assange bewust uit handen van de Britse politie toen hij bijna zeven jaar geleden naar de ambassade van Ecuador vluchtte toen Zweden om zijn uitlevering vroeg. Zijn handelingen hebben volgens Taylor 'zonder twijfel' de Zweedse rechtsgang belemmerd. In Zweden werd destijds onderzoek gedaan naar vermeende verkrachtingen en seksueel misbruik waar Assange zich in het land schuldig aan zou hebben gemaakt. Taylor neemt het Assange kwalijk dat hij alleen onder zijn eigen voorwaarden meehielp aan het Zweedse onderzoek.

Door de vlucht naar de ambassade was 'de Britse belastingbetaler' volgens Taylor 18,6 miljoen euro kwijt aan permanente bewaking die nodig was voor het geval dat Assange zou proberen te vluchten. Dit neemt Taylor Assange ook kwalijk, met name het feit dat Assange zichzelf niet overgaf.

Tegelijkertijd zegt Taylor bekend te zijn met het gegeven dat Assange bang was om uiteindelijk uitgeleverd te worden aan de Verenigde Staten. Volgens Taylor was dit punt echter nauwelijks van invloed op haar oordeel, aangezien het de eigen keuze van Assange was om naar de ambassade van Ecuador te vluchten. Daarnaast is ze het ook niet eens met het voorstel dat het verblijf van Assange in de ambassade strafverlichting op moet leveren. "U verbleef niet in gevangenisomstandigheden en had ieder moment de ambassade kunnen verlaten", zei de rechter tegen Assange.

Daarom heeft Assange een celstraf van vijftig weken opgelegd gekregen, al kan hij halverwege de duur voorwaardelijk worden vrijgelaten. Na zijn straf wacht hem een mogelijke uitlevering naar de Verenigde Staten, die een uitleveringsverzoek naar het Verenigd Koninkrijk heeft gestuurd. Daar kan hij maximaal vijf jaar de gevangenis ingaan, zo zei de openbaar aanklager eerder.

Assange werd op 11 april gearresteerd in de Ecuadoriaanse ambassade nadat het land zijn asiel introk. De president van Ecuador zei later dat hij zich in de ambassade had misdragen en claimde dat hij zijn verblijfadres als een spionagecentrum gebruikte.

Reacties (137)


Film1 stopt per 1 augustus met tv-kanalen en streamingdienst in Nederland

Door Hayte Hugo, 1 mei 2019 14:20234 reacties, submitter: Verwijderd

Film1 stopt per 1 augustus met alle Nederlandse activiteiten. Daardoor zijn de televisiekanalen van de Sony-dochteronderneming en de streamingdienst vanaf dat moment niet meer beschikbaar. Volgens 'ingewijden' kon Sony niet meer genoeg filmrechten bemachtigen.

Dat schrijft MediaNieuws op basis van 'ingewijden' en een toelichting van Lisa Broock, de onderdirecteur van de communicatieafdeling van Sony Pictures Entertainment. Momenteel biedt Film1 als dochteronderneming van Sony nog meerdere televisiekanalen aan in Nederland. Ook heeft het een eigen filmstreamingdienst. Volgens de site komen alle activiteiten van Film1 in de komende maanden te vervallen. De televisiekanalen zijn per 1 augustus niet meer bereikbaar; wanneer de streamingdienst offline gaat is niet geheel duidelijk. Tweakers heeft Sony om een reactie gevraagd over het stoppen van de Film1-diensten.

Volgens 'ingewijden' waar MediaNieuws mee heeft gesproken hangt het einde van Film1 in Nederland samen met een strijd om filmrechten. Zo zou Disney alle filmrechten hebben ingetrokken, omdat het vanaf november een eigen streamingdienst Disney+ begint. Daarnaast zouden partijen als Netflix, Amazon Prime en Videoland 'premiumfilmrechten' willen bemachtigen. Vermoedelijk doelt MediaNieuws hiermee op exclusieve contracten waarmee films al dan niet tijdelijk exclusief op een bepaalde dienst beschikbaar zijn. Daardoor zou Film1 niet genoeg films meer kunnen uitzenden en zouden de activiteiten moeten stoppen, schrijft MediaNieuws.

Film1 was tot 2015 eigendom van Liberty Global, het moederbedrijf van UPC. Volgens De Telegraaf moest het bedrijf Film1, de opvolger van Canal+, verkopen als voorwaarde voor de overname van Ziggo. Sony nam Film1 toen over, zodat het de betaalkanalen kon gebruiken voor de verkoop van zijn films, zegt de krant.

Reacties (234)


Blizzard is dit jaar niet aanwezig op Gamescom

Door Valentijn Demandt, 1 mei 2019 13:3961 reacties

Blizzard zal in augustus niet aanwezig zijn op de Gamescom in Keulen. Het bedrijf zegt zich te willen richten op het ontwikkelen van huidige en toekomstige games. Het is de eerste keer sinds de oprichting van het evenement tien jaar geleden dat Blizzard niet aanwezig zal zijn.

Het besluit om niet op de beursvloer van de 2019-editie van Gamescom aanwezig te zijn, maakte Blizzard bekend op zijn site, zonder er een duidelijke reden bij te vermelden. De Amerikaanse game-ontwikkelaar geeft aan in de toekomst wel weer aanwezig te willen zijn in Keulen, al zegt het bedrijf niet wanneer dat zal zijn.

Het is nog onduidelijk of de ontwikkelaar ook de E3 dit jaar overslaat, al heeft Blizzard doorgaans geen of geen grote aanwezigheid op deze Amerikaanse beurs. Dat heeft onder meer met Blizzcon te maken, het jaarlijkse eigen evenement van Blizzard dat begin november plaatsvindt. Bovendien gaf het bedrijf in februari tijdens de presentatie van de kwartaalcijfers aan dit jaar geen grote releases uit te brengen.

Gamescom is, op het gebied van bezoekers, het grootste game-evenement van de wereld. Vorig jaar trok het evenement in Keulen zo'n 370.000 bezoekers, terwijl de E3 in Los Angeles het met nog geen 70.000 moest doen. Wel zal er nog Blizzard-merchandise te koop zijn in het winkelgedeelte van Gamescom.

Overwatch Game of the Year Edition, Xbox One

Reacties (61)


'Samsung Galaxy Tab S5e heeft ontwerpfout waardoor wifi-signaal kan wegvallen'

Door Joris Jansen, 1 mei 2019 13:23103 reacties

De Samsung Galaxy Tab S5e heeft vermoedelijk een ontwerpfout waardoor gebruikers die de tablet horizontaal vasthouden te maken kunnen krijgen met een flink zwakker of geheel wegvallende wifi-verbinding. Dat stelt Samsung-fansite SamMobile.

Volgens SamMobile zit het probleem onderaan de tablet in de linkerhoek, als je de tablet in landscape-modus vasthoudt met de frontcamera aan de linkerkant. In die positie zit de hand van gebruiker doorgaans op deze plek en dat kan het wifi-signaal geheel of gedeeltelijk blokkeren.

Als gebruikers de tablet in portrait gebruiken, speelt dit probleem volgens SamMobile niet. Dat zou te maken hebben met het feit dat de wifi-ontvanger dan aan de bovenkant van de tablet zit, zodat de hand van de gebruiker niet in de weg zit.

Het zou niet altijd om een geheel wegvallend wifi-signaal gaan. SamMobile zegt dat ze bij tests enkel een vijftig procent zwakker signaal zagen, al is dat volgens de website nog altijd voldoende om de prestaties tijdens games of streams aan te tasten. Een softwareoplossing zit er volgens de website niet in en de enige 'oplossing' is de tablet in horizontale positie geheel anders vasthouden of 180 graden draaien zodat de frontcamera aan de rechterkant zit.

Er zouden al gebruikers zijn die hun exemplaren van de Samsung Galaxy Tab S5e op basis van deze problemen hebben teruggestuurd, waarna ze nieuwe exemplaren kregen, waarbij zich precies dezelfde problemen voordeden. Tweakers heeft Samsung Nederland om een reactie gevraagd; een woordvoerder zegt dat dit probleem niet bekend is en dat er ook geen meldingen van zijn binnengekomen.

Samsung heeft de Galaxy Tab S5e in april uitgebracht voor 399 euro. De tablet heeft een 10,5"-oledscherm met een 16:10-verhouding en een resolutie van 2560x1600 pixels. Het apparaat is dunner dan de Tab S4.

Samsung Galaxy Tab S5e

Reacties (103)


Facebook bevestigt universele chatfunctie voor Messenger, Instagram en WhatsApp

Door Michel van der Ven, 1 mei 2019 12:34111 reacties

Facebook werkt wel degelijk aan een functie die het mogelijk maakt om onderling te chatten via de drie messagingplatforms van het bedrijf: Messenger, Instagram en WhatsApp. Een Facebook-woordvoerder bevestigde op het ontwikkelaarscongres F8 dat die functionaliteit eraan komt.

Er gingen al lange tijd geruchten dat Facebook werkt aan een universele structuur voor Messenger, WhatsApp en Instagram. Die moet het bijvoorbeeld mogelijk maken om vanuit Facebook een versleuteld bericht naar een WhatsApp-gebruiker te sturen of omgekeerd. Op het ontwikkelaarscongres F8 in San Jose heeft Asha Sharma, hoofd consumentenproducten voor Facebook Messenger, de komst van 'interoperabiliteit' tussen de apps voor het eerst bevestigd.

Tegenover Engadget zei Sharma dat de functie, die zij 'inter-app messaging' noemt, op dezelfde manier zal werken als het voeren van een telefoongesprek. "Ook daarbij hoef je niet te weten bij welke operator de andere persoon zit; je kunt hem of haar gewoon bellen. Idem voor de messagingdiensten van Facebook: het bericht komt straks gewoon aan, ongeacht welke app de ander gebruikt", aldus Sharma.

De interoperabiliteit maakt naar verwachting deel uit van Facebook Project LightSpeed. Dat is een nieuwe versie van de Messenger-app voor smartphones waar het bedrijf momenteel aan werkt. Misschien zit de functionaliteit ook in de desktopversie van Messenger voor Windows en macOS, die Facebook dinsdag aankondigde. Over de verschijningsdata van deze toepassingen, en eventuele updates van Instagram en WhatsApp, is echter nog niets bekend.

Facebook Messenger Desktop
De nieuwe desktopversie van Messenger, die Facebook zopas aankondigde

Reacties (111)


Rechtbanken maakten fouten met tweefactorauthenticatie van uitspraken

Door Hayte Hugo, 1 mei 2019 11:3136 reacties

Rechters en griffiers hebben sommige digitale uitspraken niet volgens de wet ondertekend, zegt de Raad van State. Dit moest met tweefactorauthenticatie gebeuren, maar soms werd dezelfde authenticatiemethode twee keer gebruikt. De Rechtspraak gaat de werkwijze aanpassen.

Rechters en griffiers ondertekenen sinds 29 maart uitspraken in asiel- en bewaringszaken digitaal, schrijft de Raad van State. Daarbij moet volgens de wet gebruik worden gemaakt van tweefactorauthenticatie, om de betrouwbaarheid van de koppeling tussen de identiteit van de ondertekenaars en de uitspraak te waarborgen. In sommige gevallen is hier volgens de Raad van State echter niet aan voldaan. De problemen zouden optreden als de rechters of griffiers gebruikmaken van vaste of mobiele werkplekken van de Rechtspraak, ofwel autonome onderdelen die betrokken zijn bij het rechtssysteem.

Wanneer rechters en griffiers gebruikmaken van een mobiele werkplek om een uitspraak digitaal te ondertekenen, wordt bijvoorbeeld twee keer dezelfde authenticatiemethode gebruikt, schrijft de Raad van State. Welke methodes dat zijn, zegt de Raad niet, maar dit zou bijvoorbeeld kunnen betekenen dat gebruikers twee keer met een inlognaam en wachtwoord moeten inloggen.

Als rechters en griffiers gebruik willen maken van een vaste werkplek van de Rechtspraak, moeten ze inloggen met een Rijkspas, een smartcard voor ambtenaren. Dit is volgens de Raad van State geen authenticatiemethode, al wordt er geen reden gegeven waarom dit niet als authenticatiemethode wordt gezien. Als rechters en griffiers gebruikmaken van een 'eigen', mobiele werkplek, wordt volgens de Raad van State wel aan de wettelijke eisen voldaan.

Volgens de Raad van State is aan een uitspraak niet te zien vanaf welke werkplek de rechter en de griffier deze hebben ondertekend. Het is dan ook niet te zien of de uitspraak is geautoriseerd met tweefactorauthenticatie. Daarom worden uitspraken in asiel- en bewaringszaken nu weer met een geschreven handtekening ondertekend. De Rechtspraak zegt de werkwijze voor de digitale handtekening ook aan te passen om wel aan de wet te kunnen voldoen. Ook voor digitale civiele zaken zal de nieuwe werkwijze worden gebruikt. Binnen het strafrecht wordt volgens de Rechtspraak een 'andere digitale handtekening' gebruikt. Deze uitspraak van de Raad van State heeft voor het strafrecht dan ook geen consequenties.

Hoewel bepaalde uitspraken niet op de juiste manier zijn ondertekend, heeft dit geen gevolgen voor eerdere uitspraken, schrijft de Raad van State. Pas als er een hoger beroep wordt ingesteld en er over de ondertekening wordt geklaagd, zal de afdeling bestuursrechtspraak daar een oordeel over vellen.

Reacties (36)


Oud-Google-topman Eric Schmidt stapt uit de raad van bestuur van Alphabet

Door Michel van der Ven, 1 mei 2019 10:3860 reacties

Eric Schmidt stapt in juni uit de raad van bestuur van Alphabet, het moederbedrijf van Google. De voormalige ceo van Google trad in januari 2018 al terug als voorzitter van de raad van bestuur. Ook Diane Greene, tot voor kort ceo van Google Cloud, treedt af als bestuurslid.

Eric Schmidt was achttien jaar bestuurslid bij het bedrijf. Van 2001 tot 2011 was hij directeur bij Google, een functie die daarna werd overgenomen door Larry Page.

Schmidt werd in 2011 voorzitter van de raad van bestuur, eerst bij Google Inc, later bij het in 2015 opgerichte moederbedrijf Alphabet. Iets meer dan een jaar geleden legde hij die functie neer. Schmidt bleef wel lid van het bestuur en nam de functie van technisch adviseur aan. Die adviesfunctie blijft hij ook in de toekomst nog vervullen, laat Schmidt in een tweet weten.

Naast Eric Schmidt stapt ook Diane Greene uit de raad van bestuur, maakt Alphabet bekend. Zij was bestuurslid sinds 2012 en was van december 2015 tot januari 2019 ceo van Google Cloud. Schmidt en Greene worden in de raad opgevolgd door Robin L. Washington. Zij was sinds 2014 executive vice president en chief financial officer bij Gilead Sciences Inc, een biofarmaceutisch bedrijf.

Eric Schmidt Start Up Fest 2016

Reacties (60)


Apple Pay komt naar Nederland via ING-bank

Door Joris Jansen, 1 mei 2019 10:30523 reacties

De Nederlandse bank ING kondigt aan 'binnenkort' de betaaldienst Apple Pay in Nederland te gaan aanbieden. Een exacte datum of periode voor de introductie van de betaaldienst heeft de bank nog niet gegeven.

ING meldt alleen dat de dienst binnenkort wordt uitgebracht en dat er op korte termijn meer informatie over naar buiten komt. Op een speciale ING-pagina die aan Apple Pay is gewijd, zegt het bedrijf alleen dat het nog even duurt voordat klanten met hun Apple-apparatuur kunnen betalen en niet meer naar hun portemonnee hoeven te zoeken. Website Emerce heeft een woordvoerder van ING om meer informatie gevraagd, maar de voorlichter liet alleen weten dat de bank binnenkort meer bekendmaakt over wanneer de dienst beschikbaar komt.

De andere twee grote banken, ABN Amro en de Rabobank, hebben in tegenstelling tot ING nog geen informatie over het wel of niet aanbieden van Apple Pay bekendgemaakt. Twee weken geleden gaf de Rabobank wel meer duidelijkheid over de vraag waarom Apple Pay nog altijd niet breed in Nederland beschikbaar is, terwijl dat in België sinds eind vorig jaar al wel het geval is. Dat hangt onder meer samen met de lage betaaltarieven en het efficiënte betaalsysteem in Nederland, schreef iCulture op basis van een officiële brief van de bank. Daardoor zouden partijen als Apple te weinig geld kunnen verdienen met een eigen betaalsysteem. De Rabobank stelt dat Apple een behoorlijke vergoeding wil en ook aardig wat eisen stelt. Overigens is Apple Pay al in Nederland te gebruiken, maar dat geldt alleen voor klanten van bunq en werkt alleen via work-arounds. bunq biedt de dienst ook al in andere Europese landen aan.

Apple gaf tijdens de kersverse presentatie van de kwartaalcijfers aan dat Apple Pay tegen het einde van dit jaar in veertig landen beschikbaar moet zijn. Dat zijn er nu nog dertig, al gaf het bedrijf verder geen details. Apple zei alleen dat het transactievolume van Apple Pay is verdubbeld ten opzichte van een jaar geleden.

Apple Pay BunQ

Reacties (523)


Ev-accufabrikant LG Chem klaagt concurrent SK Innovation aan

Door Hayte Hugo, 1 mei 2019 10:1421 reacties

Het Koreaanse chemieconcern LG Chem, dat onder andere accu's voor ev's maakt, heeft het concurrerende SK Innovation in de VS aangeklaagd voor diefstal van bedrijfsgeheimen. SK zou voormalige medewerkers van LG Chem die bekend zijn met de geheimen, hebben ingehuurd.

Volgens een op BusinessWire gepubliceerd persbericht van LG Chem heeft SK Innovation 77 'uiterst bekwame en ervaren werknemers die eerder bij LG Chem hebben gewerkt' ingehuurd. Deze LG Chem-medewerkers zouden betrokken zijn geweest bij research and development, productie en kwaliteitszorg. In de aanklachten staan volgens de Amerikaanse tak van LG Chem dat 'een significant aantal' van deze werknemers bedrijfsgeheimen van LG Chem heeft gestolen om het Zuid-Koreaanse SK Innovation te kunnen helpen in de ontwikkeling en productie van pouch-type-lithium-ionaccu's. LG Chem claimt een van de grootste leveranciers te zijn in de markt voor deze accutechnologie.

Volgens een interne audit van LG Chem hebben de werknemers samengespannen om bedrijfsgeheimen te stelen en hebben ze deze geheimen gebruikt in onderhandelingsgesprekken met SK Innovation. Zo schrijft de aanklagende partij sollicitatiebrieven en cv's te hebben gevonden die specifiek voor SK Innovation zijn geschreven. Als voorbeeld voor deze brieven en cv's noemt LG Chem het cv van een LG Chem-werknemer dat voor SK Innovation was bestemd en waarin belangrijke geheime informatie over de productie van elektrodes stond. Enkele werknemers zouden ook 400 tot 1900 'belangrijke technische documenten' hebben gedownload van de servers van LG Chem voordat ze naar SK Innovation overstapten.

LG Chem claimt tot slot dat de contractuele accuproductie van SK Innovation meer dan veertien keer zo groot is geworden sinds de werknemers van het bedrijf eind 2016 zijn vertrokken. LG Chem vraagt nu onder meer de Amerikaanse International Trade Commission de import van SK Innovation-accu's te blokkeren en het importeren van de productiefaciliteiten die nodig zijn om de accu's te produceren ook onmogelijk te maken. Verder wil LG Chem voorkomen dat de bedrijfsgeheimen van LG Chem verder worden geopenbaard. LG Chem schrijft daarnaast vergelijkbare rechtzaken in Zuid-Korea te hebben gevoerd en daar gelijk te hebben gekregen van het Zuid-Koreaanse hooggerechtshof.

Eind vorig jaar kondigde SK Innovation aan een accufabriek te bouwen in de Amerikaanse staat Georgia, schrijft Electrek. Daarvoor zou het omgerekend zo'n anderhalf miljard euro investeren. De accu's zouden vooral worden gebruikt door Mercedes-Benz en Hyundai-Kia Motors. Het bedrijf zei toen niet hoeveel accu's het zou produceren en met welke techniek. Het is dus niet bekend of deze rechtszaak invloed heeft op de bouw van deze fabriek.

Reacties (21)


AMD: de eerste 7nm-Navi-gpu wordt goedkoper dan de Radeon VII

Door Joris Jansen, 1 mei 2019 09:47131 reacties

De eerste op 7nm gebakken Navi-gpu die uitkomt, zal minder kosten dan de Radeon VII-videokaart die het bedrijf begin dit jaar uitbracht. Dat zei AMD-ceo Lisa Su tijdens een mondelinge toelichting op de cijfers van het afgelopen eerste kwartaal.

De topvrouw van AMD van gaf geen nadere details over deze 7nm-Navi-gpu, maar als deze wat prijs betreft onder de Radeon VII wordt gepositioneerd, zal het vermoedelijk nog niet meteen een topmodel in de Navi-gpu-reeks zijn. Su zei dat de eerste 7nm-Navi-gpu's naar verwachting in het derde kwartaal verschijnen. Datzelfde geldt voor de Rome Epyc-serverprocessors. Volgens Lisa Su is bij de ontwikkeling van de tweede generatie Epyc-processors 'uitstekende vooruitgang geboekt' tijdens het eerste kwartaal. Deze chips moeten gedurende het tweede kwartaal verscheept worden, zodat ze in het derde kwartaal beschikbaar komen.

Uit de kwartaalcijfers blijkt dat AMD's kwartaalomzet uitkwam op 1,27 miljard dollar, wat neerkomt op een daling van 23 procent. Het bedrijf schrijft deze daling vooral toe aan het Computing and Graphics-segment. Uiteindelijk hield de fabrikant een nettowinst van 16 miljoen dollar over, terwijl dat winstcijfer een jaar eerder nog op 81 miljoen dollar uitkwam en in het vorige kwartaal op 38 miljoen dollar.

De kwartaalomzet van het Computing and Graphics-segment, waaronder Ryzen-cpu's en Radeon-gpu's vallen, kwam uit op 831 miljoen dollar, een daling van 26 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder en van 16 procent ten opzichte van het laatste kwartaal van 2018. AMD wijt de daling van de omzet in dit segment aan minder verkopen op grafisch gebied, die weliswaar deels werden gecompenseerd door leveringen van Ryzen-processors en datacenter-gpu's.

Het Enterprise, Embedded and Semi-Custom-bedrijfsonderdeel, waaronder de Epyc-serverprocessors vallen, haalde een omzet van 441 miljoen dollar, een daling van 17 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Waar AMD in dit segment in het vorige kwartaal nog een verlies van 6 miljoen dollar noteerde, was dat nu een winst van 68 miljoen dollar. In het eerste kwartaal van 2018 kwam dit uit op een winst van 14 miljoen dollar. Deze flinke stijging van de winst komt volgens AMD door licentieopbrengsten op basis van de op China gerichte joint venture Thatic.

Reacties (131)


Elon Musks schikking met beurswaakhond SEC krijgt goedkeuring van rechter

Door Joris Jansen, 1 mei 2019 08:3295 reacties

De schikking die tussen Elon Musk en de Amerikaanse beurswaakhond SEC is gesloten over het Twitter-gebruik van Musk is door een rechter goedgekeurd. Onderdeel van de schikking is dat de Tesla-topman alle Twitter-berichten met beursgevoelige informatie moet laten goedkeuren.

Eerder gaf een rechter al aan dat Elon Musk en toezichthouder SEC onderling hun Twitter-geschil moesten oplossen, waarna hun overeenstemming nog wel rechterlijke goedkeuring moest krijgen. Dat laatste is nu gebeurd, schrijft Reuters. Nadere details zijn niet bekendgemaakt, zoals de vraag of Musk als onderdeel van de schikking wederom een boete moet betalen; eerder moest hij al 20 miljoen dollar betalen aan de SEC. Daarover zei Musk eerder dat deze betaling het waard was. Hij moest toen ook zijn positie als bestuursvoorzitter opgeven.

Op grond van de door de rechter goedgekeurde deal met de SEC moet de Tesla-topman voortaan Twitter-berichten met beursgevoelige informatie over Tesla eerst voorleggen aan een advocaat binnen het bedrijf. Dit betekent dat hij niet zomaar Twitter-berichten meer mag plaatsen over de de financiële staat van dienst van Tesla, eventuele overnameplannen, of gegevens over leveringsaantallen.

Overigens heeft een commissielid van de SEC, Robert Jackson, openlijk zijn verontwaardiging geuit over de deal. "Gelet op Musks gedrag kan ik niet achter de schikking staan waarin hij niet toegeeft wat voor iedereen kristalhelder is die deze bizarre serie van gebeurtenissen heeft gevolgd", aldus Jackson. Hij vindt dat Musk de eerder gesloten overeenkomst met de SEC en Amerikaanse investeerders heeft gebroken.

Reacties (95)


Apples omzet uit geleverde iPhones daalt met 17 procent

Door Joris Jansen, 1 mei 2019 07:59301 reacties, submitter: Verwijderd

Apple heeft in de eerste drie maanden van 2019 iets meer dan 31 miljard dollar omzet behaald uit de leveringen van iPhones. Dat komt neer op een daling van 17 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder.

Deze gedaalde omzet uit de leveringen van iPhones duidt erop dat er minder iPhones zijn verkocht dan in het eerste kwartaal van 2018, al is dat niet met zekerheid te zeggen, omdat Apple in november vorig jaar aangaf geen specifieke cijfers meer te publiceren over de leveringen van de verschillende productcategorieën.

Waar het bij de iPhones minder goed ging, genereerde het bedrijf flink meer omzet uit diensten. Daar schaart Apple bijvoorbeeld zijn muziekstreamingdienst en de verkopen uit de iTunes Store onder. In de komende kwartalen zullen daar ook inkomsten uit de eigen streamingdienst Apple TV+ bij komen. De omzet uit diensten kwam uit op 11,5 miljard dollar, het beste kwartaalresultaat ooit en een stijging van zestien procent.

Apple deed het ook relatief goed op het vlak van de leveringen van iPads. Daar werd met 4,9 miljard dollar 22 procent meer omzet uit gehaald. De grootste groei maakte de categorie wearables en accessoires door; dit onderdeel was goed voor een omzet van 5,1 miljard dollar, wat neerkomt op een stijging van dertig procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal uit 2018.

In totaal behaalde Apple in de afgelopen drie eerste maanden van dit jaar een kwartaalomzet van 58 miljard dollar, wat neerkomt op een daling van vijf procent. In het vorige kwartaal was bij de omzet overigens ook al een daling te zien. De winst kwam in het afgelopen kwartaal uit op 11,6 miljard dollar, een daling van vijftien procent ten opzichte van het eerste kwartaal vorig jaar.

Tijdens een mondelinge toelichting op de kwartaalcijfers heeft Apple-ceo Tim Cook aangegeven dat het transactievolume van Apple Pay is verdubbeld ten opzichte van een jaar geleden. De dienst is nu beschikbaar in dertig landen en dat aantal moet aan het einde van het jaar uitkomen op veertig, al werden daar geen details over gegeven. Inmiddels is bekend dat Apple Pay binnenkort zijn weg naar Nederland zal vinden, doordat de ING-bank de betaaldienst gaat aanbieden.

iPhone XS en XS Max

Reacties (301)