Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

Deutsche Bahn gaat zelfrijdendetaxidienst testen met betalende passagiers

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 21:06100 reacties

Deutsche Bahn gaat in de buurt van Frankfurt een dienst met zelfrijdende taxi's aanbieden. Het gaat om een test die betalende klanten gaat vervoeren. De auto's zijn aangepaste NIO's met techniek van Intel-bedrijf Mobileye.

De dienst heet KIRA en werkt met zes aangepaste NIO ES8-suv's. Het systeem gebruikt een combinatie van zes radarsensors, dertien camera's en negen lidars. Dit systeem is ontwikkeld door Mobileye, een dochteronderneming van Intel. De radar- en lidarsystemen werken samen; dit gecombineerde systeem werkt onafhankelijk van de camera's. Zo kan het ene systeem het andere overnemen, bijvoorbeeld bij slecht weer.

Het systeem is level 4-autonoom, wat wil zeggen dat de auto's volledig zelfstandig rijden binnen een bepaald gebied. Tijdens de huidige testperiode zit er een veiligheidsbestuurder in de auto, die indien nodig kan ingrijpen. Het uitgangspunt is echter dat de auto rijdt en dat de bestuurder dus alleen de auto bestuurt als het fout dreigt te gaan. Bij de proef wordt ook technische ondersteuning op afstand getest, die de auto op afstand kan besturen op basis van de cameradata. Deze teleoperatie zou de fysieke veiligheidsbestuurder op termijn moeten overnemen. Dan moet er ook een knop in de auto komen zodat inzittenden kunnen praten met de teleoperator, indien gewenst.

Zelfrijdende KIRA-taxi van Deutsche BahnDe auto's kunnen tijdens de test maximaal drie passagiers vervoeren en tot 130km/u rijden. De actieradius is maximaal 400 kilometer. Knut Ringat, ceo van de Rhein-Main-Verkehrsverbund, denkt dat KIRA een aanvulling kan zijn op het openbaar vervoer, 'zeker op het platteland'. "Als zelfrijdende auto's die je flexibel kan boeken 24/7 rijden op plaatsen waar lijnbussen maar een paar keer per dag rijden, wordt het openbaar vervoer toegankelijk voor iedereen en significant aantrekkelijker."

Rhein-Main-Verkehrsverbund is samen met Deutsche Bahn verantwoordelijk voor KIRA. KIRA is het eerste project dat in Duitsland zelfrijdende taxi's aanbiedt en daarmee ook het eerste Europese project. Uber en naar verluidt Baidu willen eveneens in Europa robotaxi's aanbieden. De KIRA-dienst werkt vooralsnog alleen in in de plaatsen Langen en Egelsbach, beide net onder Frankfurt am Main. Later dit jaar moet de dienst ook naar Darmstadt komen, verder ten zuiden van Frankfurt.

KIRA werkt met de KIRA-app waar gebruikers zich vooraf voor moeten aanmelden. DB en RMV spreken over een beperkt aantal testers, maar noemen geen concreet aantal. De test loopt in ieder geval tot eind dit jaar; mogelijk wordt deze verlengd. Het project wordt onder meer gefinancierd door een subsidie van 2,2 miljoen euro van de Duitse overheid. KIRA wordt al langer zonder passagiers getest.

Reacties (100)

Lees meer


Remakes van Dragon Quest I en II verschijnen op 30 oktober voor pc en consoles

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 19:4238 reacties

Square Enix brengt op 30 oktober remakes uit van Dragon Quest I en II. Deze verschijnen voor Windows, Nintendo Switch 1 en 2, PlayStation 5 en Xbox Series-consoles. De eerste Dragon Quest verscheen in 1986.

De remakes verschijnen als één bundle en hebben een 'hd-2d'-stijl met geüpdate gameplay en nieuwe content. Square Enix wil later meer delen over de 'grote toevoegingen aan het verhaal', maar zegt nu wel dat het gevechtssysteem verbeterd is en spreekt over 'veel kwaliteitsverbeteringen'. De uitgever bracht eind vorig jaar de Dragon Quest III HD-2D Remake uit. De gebeurtenissen van I en II spelen zich af na de gebeurtenissen van III. Daarom brengt het bedrijf I en II later uit dan III.

Dragon Quest I en II RemakeDragon Quest I en II RemakeDragon Quest I en II RemakeDragon Quest I en II RemakeDragon Quest I en II RemakeDragon Quest I en II Remake

Beelden van de remakes van beide games. Boven Dragon Quest I, onder Dragon Quest II.

Reacties (38)


WhatsApp brengt iPad-versie uit

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 18:1980 reacties, submitter: KorteGebruiker

WhatsApp heeft een iPad-versie van de chatapp uitgebracht. Het gaat om de eerste native iPad-app van het platform. Eerder op dinsdag hintte het bedrijf al naar de komst van de tabletversie. De iPad-versie heeft een aangepaste interface voor het grotere schermformaat.

De iPad-versie van WhatsApp is per direct te downloaden via de App Store. Voorheen moesten iPad-gebruikers bijvoorbeeld WhatsApp Web gebruiken en daardoor bepaalde functies missen. Met de native tabletapp krijgen gebruikers dezelfde functies als iPhone-gebruikers, maar dan met een interface toegespitst op het grotere tabletscherm. WhatsApp werkt naar verluidt al in ieder geval sinds 2019 aan de iPad-app.

WhatsApp iPad

Reacties (80)


AP: wetsvoorstel geeft archieven te veel ruimte met persoonsgegevens van mensen

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 17:5641 reacties

Een voorstel om de Nederlandse Archiefwet te wijzigen geeft archiefinstellingen te veel ruimte om 'bijzonder persoonlijke informatie' van levende mensen online te delen. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Persoonsgegevens, die ook pleit voor concrete waarborgen.

Het Nederlandse kabinet wil de Archiefwet wijzigen om het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging online beschikbaar te maken. Dit archief bevat dossiers van mensen die zijn onderzocht omdat ze met de bezetters zouden hebben samengewerkt tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het archief is nu beperkt digitaal toegankelijk, het kabinet wil de beperkingen opheffen zodat iedereen het archief onbeperkt kan doorzoeken en kan kopiëren. Daarvoor moet de Archiefwet gewijzigd worden. Deze wijzigingen treffen niet alleen het CABR.

De Autoriteit Persoonsgegevens is kritisch op de voorgestelde wetswijziging en zegt dat deze te ver gaat. "Zo maakt het voorstel in feite een einde aan de wettelijke bescherming van gevoelige persoonsgegevens in archieven. En geeft het veel te veel ruimte aan archiefinstellingen om bijzonder persoonlijke informatie van levende mensen online te zetten, en voor iedereen doorzoekbaar en deelbaar te maken."

De wetswijziging 'doorstaat de toets niet', stelt de AP. De toezichthouder wijst erop dat de juiste balans tussen online beschikbaarheid en gegevensbescherming iedereen aangaat en dat zulke keuzes daarom 'bij de democratisch gekozen wetgever' horen te liggen. Met de wetswijziging komt die keuze te veel bij archiefinstellingen te liggen, vindt de toezichthouder.

Volgens de toezichthouder gaat het om mogelijk honderden tot duizenden mensen. Ook die hebben wat het AP betreft recht op bescherming van gegevens. De toezichthouder pleit daarom voor 'concrete waarborgen', zoals het weglaten van persoonsgegevens die buiten een zoekopdracht vallen, een verbod op het maken van kopieën, of een maximum aan het aantal archiefstukken dat iemand per dag kan raadplegen. Het advies van de Autoriteit Persoonsgegevens gaat samen met andere adviezen en het wetsvoorstel naar de Raad van State, die de Tweede Kamer adviseert over onder meer de wetmatigheid van de wet.

Reacties (41)


TSMC wil later dit jaar chipontwerpstudio openen in München

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 16:244 reacties

De Taiwanese chipfabrikant TSMC wil dit jaar een chipontwerpstudio openen in München. Die moet Europese klanten ondersteunen bij het ontwerpen van chips. De studio is de tweede grote recente uitbreiding van TSMC in Duitsland, naast een nieuwe chipfabriek in Dresden.

De studio moet Europese klanten helpen bij het ontwerpen van snelle chips met een hoge dichtheid, schrijft onder meer Reuters. Deze energie-efficiënte chips zouden vooral gebruikt moeten worden voor automotive-, AI-, iot- en industriële toepassingen. De studio moet in het derde kwartaal van dit jaar openen. Het is niet duidelijk hoeveel mensen er moeten werken.

Het is de tweede recente, grote investering van TSMC in Duitsland. Het bedrijf bouwt nu namelijk ook zijn eerste Europese chipfabriek. Deze komt in Dresden en moet eind 2027 volledig operationeel zijn. TSMC bouwt de fabriek niet zelf; Bosch, Infineon en NXP steunen het project en hebben elk tien procent van de aandelen van de fabriek. Het Taiwanese bedrijf bezit de overige 70 procent.

Reacties (4)


OnePlus brengt OnePlus AI in drie fasen uit

Door Dennis de Vries, 27 mei 2025 16:1018 reacties

OnePlus wil OnePlus AI in drie fasen uitbrengen. De kunstmatige intelligentie van de Chinese fabrikant komt in eerste instantie voor de OnePlus 13 en nieuwe 13s uit. De laatstgenoemde smartphone komt niet in Europa uit.

OnePlus AI kernprincipesOnePlus wil naar eigen zeggen een AI-tool maken die multimodaal en gepersonaliseerd is, en die agents ondersteunt. Volgens de Chinese fabrikant wordt er nu aan het tweede principe gewerkt, dat Creating Personalised AI Solutions genoemd wordt. In deze fase moet de AI de gebruiker zo goed mogelijk leren kennen en zijn behoeftes altijd accuraat kunnen inschatten.

Daarin staat het principe Plus Mind volgens OnePlus voorop. De eerste fase van dit principe draait om het registreren van alle content die op het scherm te zien is. Dat gebeurt in verschillende vormen, waaronder screenshots, video's en aantekeningen. Het bedrijf gebruikt naar eigen zeggen een eigen zoekfunctie om content in op te kunnen zoeken, ook voor de gebruiker. Daarna wil OnePlus een 'persona' op basis van het gedrag van de gebruiker maken. In deze fase zegt het bedrijf de functie ook in grote taalmodellen te willen integreren.

De laatste fase van het principe draait volgens de fabrikant om het aanbieden van een persoonlijke AI-assistent op basis van de vermelde persona en de opgeslagen informatie. OnePlus AI moet als agent daarbij handelingen in bepaalde apps autonoom kunnen uitvoeren.

De uitrol van OnePlus AI begint 'zeer binnenkort', al deelt de fabrikant geen exacte datums. Ook over de release van verschillende functies en fases doet OnePlus geen mededelingen. De OnePlus 13 en 13T, of 13s zoals de smartphone in bepaalde regio's heet, zijn de eerste toestellen die gebruik kunnen maken van de nieuwe AI-functies. Het laatstgenoemde toestel kan de opgeslagen content via de knop die de Alert Slider vervangt oproepen. De OnePlus 13 kan dit door met drie vingers omhoog te swipen. De OnePlus 13R wordt vooralsnog overgeslagen.

Privacy

OnePlus benadrukt dat beveiliging en privacy hierbij erg belangrijk zijn. De fabrikant deelt de verschillende aspecten van zijn AI op in drie verschillende categorieën: On Device, Private Computing Cloud en Cloud Processing.

Gevoelige gegevens worden in eerste instantie lokaal verwerkt. Voor het tweede gedeelte van de gegevensverwerking, waarbij volgens OnePlus ook gevoelige data verwerkt wordt, wordt de Private Computing Cloud gebruikt. Deze is voorzien van encryptie en moet volgens OnePlus voorkomen dat deze gegevens in de verkeerde handen terechtkomen. 'Gemiddeld gevoelige gegevens' worden in de reguliere cloud verwerkt.

De fabrikant laat aan Tweakers weten dat de gebruikte hardware niet krachtig genoeg is om volledig lokaal alle gegevens te verwerken. Daarom zou OnePlus voor een systeem hebben gekozen dat grotendeels op basis van een cloudverbinding werkt.

Enkele voorbeelden van OnePlus AIEnkele voorbeelden van OnePlus AIEnkele voorbeelden van OnePlus AI

Enkele voorbeelden van OnePlus AI

Reacties (18)


EU onderzoekt of grote pornosites gebruik door minderjarigen voldoende tegengaan

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 15:05200 reacties, submitter: Noxious

De Europese Commissie onderzoekt of vier grote pornosites er genoeg aan doen om gebruik door minderjarigen tegen te gaan. Het gaat om Pornhub, Stripchat, XNXX en XVideos. De vraag is of de huidige leeftijdsverificatietools van de platforms voldoende werken.

De Commissie zegt op basis van voorlopig onderzoek dat de leeftijdsverificatietools van de vier sites onvoldoende werken om gebruik door kinderen te voorkomen. Dit zou ten koste gaan van de privacy en veiligheid van de kinderen, stelt de Europese Commissie. Daarom start de Commissie een diepteonderzoek om met onder meer interviews en inspecties extra informatie te verzamelen. Op basis van de uitkomsten van dat onderzoek kan de Commissie vervolgstappen afdwingen.

De vier sites gebruiken op dit moment pop-upmeldingen met de vraag of gebruikers 18 jaar of ouder zijn. De gebruikers hoeven dus bijvoorbeeld geen geboortedatum in te vullen. Mogelijk gaan de pop-ups de Commissie niet ver genoeg. De EU werkt wel aan eigen leeftijdsverificatietools. Zo moet er deze zomer een leeftijdsverificatieapp beschikbaar komen. Eind volgend jaar zouden gebruikers ook met de Europese digitale wallet hun leeftijd kunnen verifiëren. Het is niet duidelijk of de Commissie het gebruik van deze tools wil afdwingen.

Pornhub, Stripchat, XNXX en XVideos zijn aangemerkt als 'zeer grote online platforms' onder de DSA-wet, waardoor ze onder extra maatregelen vallen om bijvoorbeeld minderjarigen te beschermen. Daarom start de EU dit diepteonderzoek. Overigens blijkt Stripchat niet langer genoeg gebruikers te hebben om als zo'n zeer groot online platform te worden aangemerkt, waardoor dit platform over vier maanden niet langer aan de aanvullende eisen hoeft te voldoen. De Commissie blijft het platform tot die tijd echter wel als zeer groot online platform behandelen.

Kleinere platforms vallen onder het toezicht van landelijke Digital Services Coordinators. Die hebben toegezegd beter te willen samenwerken om te controleren dat ook kleinere pornoplatforms er voldoende aan doen om minderjarigen te weren.

Reacties (200)

Lees meer


Touch Bar-achtige gadget Flexbar krijgt Linux-ondersteuning via AppImage

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 15:0423 reacties, submitter: TheVivaldi

Het Hongkongse bedrijf Eniac heeft Linux-ondersteuning toegevoegd aan de Flexbar, een via USB aangestuurde Apple Touch Bar-achtige toolbar. De configuratiesoftware is beschikbaar als AppImage-bestand.

De Flexbar werkt via USB met pc's, laptops, tablets en smartphones. Gebruikers kunnen het apparaat instellen met de 'Flex Designer'-app, die ook firmwareupdates kan installeren. Deze app is nu beschikbaar voor Linux als AppImage-bestand, aldus de website OMG Ubuntu.

De Flexbar biedt een touchscreeninterface voor snelkoppelingen en bedieningselementen. De hardware vereist geen drivers en is daarmee 'plug-and-play'. Eniac financierde het apparaat aanvankelijk via Kickstarter. Linux-ondersteuning werd al tijdens de crowdfundingcampagne aangekondigd, maar Eniac gaf geen garantie dat het er effectief zou komen.

Reacties (23)


Browser Company wil Arc-browser 'ooit' opensource beschikbaar stellen

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 14:2242 reacties, submitter: johnydoe

The Browser Company wil zijn Arc-browser 'op een dag' opensource beschikbaar stellen. Het is echter niet duidelijk wanneer dat zal zijn. Het bedrijf zegt daarnaast dat er nu niet aan nieuwe functies wordt gewerkt voor de browser, maar dat er op Dia wordt gefocust.

De browsermaker The Browser Company zegt 'op een dag' Arc opensource beschikbaar te willen stellen, maar dat dat nu niet mogelijk is. Het bedrijf werkt namelijk aan AI-browser Dia, die dezelfde ontwikkelaarskit ADK gebruikt als Arc. "Hoewel we Arc graag opensource zouden willen maken, kunnen we dat niet goed doen zonder ook ADK te opensourcen. En ADK is nog steeds van groot belang voor ons bedrijf. Maar dat betekent niet dat het nooit zal gebeuren." Zodra het opensourcen van ADK niet langer 'een risico is' voor het bedrijf, wil The Browser Company Arc opensource maken, zegt het bedrijf. Het is niet bekend welke opensourcelicentie er dan gebruikt zou worden.

In de blogpost zegt de organisatie ook te hebben overwogen Arc te verkopen. Het is niet duidelijk of er gegadigden zijn, maar het lijkt er ook niet op dat het bedrijf nu van plan is Arc van de hand te doen. The Browser Company zegt ook dat er niet wordt gestopt met Arc en dat de browser nog steeds wordt ondersteund met Chromium-upgrades en beveiligingsupdates. Nieuwe functies worden echter niet langer 'zoals voorheen' actief ontwikkeld.

De Arc-browser onderscheidt zich vooral door de andere interface, met bijvoorbeeld een zijbalk die tabbladen en favorieten combineert en in mappen indeelt. In plaats van een URL-balk is er ook een 'command line' midden in het scherm voor het invoeren van zoekopdrachten en URL's. Niet alle functies worden even goed gebruikt, erkent het bedrijf in de blogpost. Zo wordt 'een van onze favoriete functies', de Calendar Preview on Hover, door maar 0,4 procent van de dagelijks actieve gebruikers gebruikt. Het totaal aantal gebruikers van Arc bleef ook achter bij wat voor het bedrijf nodig was, stelt The Browser Company.

Mede daarom besloot het bedrijf te stoppen met de ontwikkeling van nieuwe Arc-functies en in plaats daarvan te focussen op Dia, een browser met AI-functies zoals autofill en agents. Het was lastig om die AI-functies in Arc te integreren, omdat Dia een 'snellere architectuur' krijgt, terwijl die van Arc volgens het bedrijf te 'opgeblazen' is. Die Dia-architectuur is volgens het bedrijf ook veiliger. Het bedrijf zei eerder dat Dia begin dit jaar zou verschijnen. Op dit moment wordt de browser getest onder studenten. Huidige Arc-gebruikers krijgen als volgende groep toegang tot een testversie van Dia.

Reacties (42)


Klantendata Adidas gestolen via externe serviceprovider

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 14:1071 reacties

Adidas meldt een datalek. Hackers zouden een provider van klantendiensten hebben gehackt. Het Duitse sportmerk heeft maatregelen genomen om de schade te beperken en is een onderzoek gestart.

De gestolen gegevens bevatten contactinformatie van klanten, maar volgens Adidas zijn er geen betaalgegevens of wachtwoorden uitgelekt. Het bedrijf heeft de bevoegde instanties geïnformeerd. Het moet getroffen klanten nog op de hoogte stellen. Adidas heeft nog geen details vrijgegeven over de identiteit van de getroffen serviceprovider. Het is niet bekend van hoeveel klanten de gegevens zijn buitgemaakt en of de eigen systemen van Adidas zijn getroffen.

Dit is niet het eerste datalek bij het sportmerk. Eerder in mei meldde Adidas lekken bij klanten in Turkije en Zuid-Korea. Ook toen werden contactgegevens gelekt, waaronder telefoonnummers, namen, e-mailadressen, adressen en geboortedata. Ook in juni 2018 werden contactgegevens en wachtwoorden van Amerikaanse gebruikers gestolen. Toen ging het om miljoenen gebruikers.

Reacties (71)


Rabobank-klanten kunnen door storing geen geld overmaken - update

Door Hayte Hugo, 27 mei 2025 12:50130 reacties, submitter: Calamor

Rabobank-klanten kunnen door een storing geen geld overmaken via de app of browser. De bank bevestigt dat er een 'technisch probleem' is waardoor transacties niet ondertekend kunnen worden. De storing begon rond 10.45 uur dinsdagochtend.

De Nederlandse bank zegt op zijn site en sociale media aan een oplossing te werken. Het bedrijf zegt nog geen inzicht te hebben in hoe lang de storing gaat duren. Volgens Allestoringen begon de storing rond 10.45 uur. De storing treedt op wanneer klanten geld willen overmaken via de site of app en de transactie moeten ondertekenen. Dit ondertekenen blijkt op dit moment niet mogelijk te zijn.

Update, 14.24 uur - De bank meldt op sociale media en zijn site dat de storing is verholpen.

Reacties (130)


Chinese versie RedMagic 10S Pro heeft standaard ingebouwde Windows-emulator

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 12:2243 reacties, submitter: TheVivaldi

De twee varianten van de gamingsmartphone RedMagic 10S Pro bevatten in China een vooraf geïnstalleerde Windows-emulator die games van Steam en Epic Games kan draaien. Het is niet bekend of de smartphones in Europa uitkomen en of ze standaard over de emulator beschikken.

Waar gebruikers normaliter zelf Windows-emulators moeten installeren en instellen, levert RedMagic de functionaliteit kant-en-klaar mee. Het bedrijf zegt niet veel over de prestaties, maar beweert dat sommige oude AAA-games ‘speelbare’ framerates behalen.

De telefoons, de 10S Pro en 10S Pro+, gebruiken een overgeklokte Snapdragon 8 Elite Leading Edition-processor die op 4,47GHz draait. Het 6,85”-scherm heeft een resolutie van 2688x1216 pixels met een maximale verversingssnelheid van 144Hz. De piekhelderheid bedraagt 2000 cd/m². Vooraan zit een 16-megapixelcamera onder het scherm, achteraan bevindt zich een hoofdcamera van 50MP en een breedhoekcamera van 50MP.

De basisversie, de 10S Pro, heeft een 7050mAh-accu met 80W-snelladen. De Pro+ krijgt een accu van 7500mAh met snelladen op 120W. De 10S Pro is beschikbaar met 12 of 16GB geheugen en 256 of 512GB opslag, terwijl de 10S Pro+ beschikbaar is met 16GB en 512GB of 24GB en 1TB.

De Chinese prijzen starten bij 4999 yuan, omgerekend 611 euro, voor de gewone versie, en 5999 yuan of 733 euro voor de Pro+. De telefoons komen vanaf 5 juni ook naar andere landen, maar het is niet duidelijk of en wanneer ze in Europa uitkomen.

RedMagic 10S Pro en 10S Pro+RedMagic 10S Pro en 10S Pro+RedMagic 10S Pro en 10S Pro+

Reacties (43)


Apple rolt Tap to Pay uit in België en zeven andere Europese landen

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 11:3060 reacties

Apple maakt het voortaan mogelijk om in België en zeven andere Europese landen contactloze betalingen via iPhone te ontvangen. Ondernemers kunnen daardoor betalingen accepteren zonder extra betaalterminal. In Nederland is de functie sinds 2022 beschikbaar.

De dienst werkt op iPhones vanaf model XS, mits het toestel de recentste iOS-versie draait. Klanten kunnen een betaling uitvoeren door hun iPhone, betaalkaart of digitale portemonnee tegen het toestel van de verkoper te houden. Het systeem ondersteunt contactloze kaarten van onder meer Visa, Mastercard, American Express en Discover. De gegevens worden via nfc overgedragen en met dezelfde versleuteling beveiligd als bij Apple Pay.

In België ondersteunen tien betaalplatforms de dienst: Stripe, Viva, Mollie, Pay.nl, Adyen, myPOS, SumUp, Revolut, Worldline en Axepta. Betalingen met Bancontact verlopen via Axepta of Viva. Naast België komt de functie ook beschikbaar in Luxemburg, Griekenland, Denemarken, Kroatië, IJsland, Cyprus en Malta. De dienst was eerder beschikbaar in de VS, Australië en tien Europese landen, waaronder Nederland.

Reacties (60)


Russische hackersgroep zat achter hack bij Nederlandse politie

Door Arnoud Wokke, 27 mei 2025 11:2788 reacties, submitter: Flavius

De Russische hackersgroep Laundry Bear zat achter de aanval op de Nederlandse politie vorig jaar. Bij de hack in september vorig jaar maakte de hackersgroep zakelijke contactgegevens van politiemensen buit.

De inlichtingendiensten hebben niet kunnen vaststellen dat er andere gegevens zijn gestolen, zo schrijft de AIVD. Laundry Bear werkte vermoedelijk met steun van de Russische staat. De groep heeft het vooral gemunt op overheden, techbedrijven en de NAVO. "Laundry Bear is uit op informatie over de aanschaf en productie van militair materieel door westerse overheden en westerse leveringen van wapens aan Oekraïne."

Laundry Bear gebruikt daarbij mailservers, vooral op basis van Microsoft Exchange. Daarom gaat het bij veel hacks om contactgegevens, hoewel de hackers soms ook bij bestanden kunnen. De aanval bij de politie was vermoedelijk een pass-the-cookieaanval, waarbij de hackers doen alsof zij de cookie van een gebruiker hebben en daardoor geen gebruikersnaam of wachtwoord hoeven in te vullen. De cookie kwam vermoedelijk van een crimineel forum.

Vorig jaar bleek dat de gegevens van praktisch alle 63.000 werknemers van de Nederlandse politie buit waren gemaakt bij een hack. Veel werknemers hoorden daar pas via de media over en niet door interne communicatie. Het was al wel bekend dat er 'statelijke actoren' van een ander land achter de hack zaten, maar welk land dat was, was nog niet bekend.

Behalve cookies gebruikt de groep ook 'password spraying'. Daarbij probeert de groep een set veelvoorkomende wachtwoorden in te vullen bij een groot aantal accounts. Systeembeheerders krijgen daar vaak geen meldingen van, omdat het gaat om een laag aantal inlogpogingen per tijdseenheid.

Reacties (88)

Lees meer


WhatsApp hint naar release eerste native iPad-app

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 08:5464 reacties, submitter: eprillios

WhatsApp heeft voor het eerst gereageerd op verzoeken van gebruikers voor een native iPad-app met een ogenemoji op sociale media. De reactie suggereert dat moederbedrijf Meta mogelijk een tabletversie van WhatsApp zal uitbrengen.

WhatsApp kan wel worden gebruikt op de iPad, maar het gaat om de iPhone-versie zonder native interfaceoptimalisaties. WhatsApp heeft tot nu toe enkel een native app voor iPhone en Mac. Een testversie van een native WhatsApp-versie voor de iPad draait al bijna twee jaar via Apples TestFlight-programma voor bètagebruikers, maar tot de reactie van WhatsApp op X was er geen teken dat deze zou worden uitgebracht.

Ook Instagram zou naar verluidt werken aan een iPad-app. Dat meldde The Information in april. Enkele jaren geleden zei Instagram-topman Adam Mosseri nog dat het publiek daarvoor te klein was. Van Meta's vier grote apps heeft alleen Facebook momenteel een volwaardige iPad-versie.

Reacties (64)


Reuters: Nvidia komt met goedkopere Blackwell-chip voor Chinese markt

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 07:5835 reacties

Nvidia ontwikkelt een betaalbare AI-chip op basis van de Blackwell-architectuur specifiek voor China, met massaproductie gepland vanaf juni. Dat meldt persagentschap Reuters aan de hand van bronnen.

De nieuwe chip krijgt een adviesprijs tussen 6.500 en 8.000 dollar, lager dan de 10.000 tot 12.000 dollar van het H20-model. De kostenverlaging is mogelijk doordat de chips eenvoudiger te produceren worden en de specificaties zwakker zijn, zegt Reuters. Het ontwerp is gebaseerd op de RTX Pro 6000D-processor van Nvidia en maakt gebruik van standaard GDDR7-geheugen in plaats van high bandwidth memory. Ook vallen de geavanceerde packagingtechnieken van TSMC weg.

Om geëxporteerd te mogen worden, moet de bandbreedtecapaciteit van het geheugen beperkt blijven tot maximaal 1,8 terabytes per seconde, tegenover 4 terabytes per seconde bij de H20. Het bedrijf werkt volgens het persagentschap ook aan een tweede Blackwell-variant voor China. Deze zou in september in productie moeten gaan. Over de tweede variant is nog geen technische informatie over bekend.

Nvidia's marktaandeel in China daalde van 95 procent voor 2022 naar 50 procent door Amerikaanse handelsbeperkingen. Ceo Jensen Huang waarschuwde eerder dat verdere restricties Chinese klanten naar de Ascend 910B-chips van concurrent Huawei zullen drijven.

Reacties (35)


Meta start met AI-training op Europese gebruikersgegevens

Door Andrei Stiru, 27 mei 2025 07:2386 reacties

Meta begint vandaag met het gebruiken van openbare content van volwassen gebruikers voor de ontwikkeling van AI-modellen in Europa. De Autoriteit Persoonsgegevens waarschuwde gebruikers eerder om tijdig bezwaar aan te tekenen tegen deze dataverzameling.

Het techconcern verzamelt publieke posts, afbeeldingen en commentaren van Facebook- en Instagram-accounts voor machinelearningdoeleinden. Gebruikers die hier geen toestemming voor wilden verlenen, moesten voor de startdatum een opt-outverzoek indienen via dedicated webformulieren voor beide platforms. Wie dat niet heeft gedaan, kan de formulieren nog altijd invullen, maar volgens de AP is er geen garantie dat data van wie nu tekent nog niet gebruikt is. Data van privéberichten wordt hoe dan ook niet gebruikt. WhatsApp-berichten naar de AI-chatbot van Meta blijven ook uitgesloten van het trainingsproces. Dat liet Meta vorige week weten aan Tweakers.

Reacties (86)