Het Nederlandse Openbaar Miniserie merkte in 2024 op dat er een verschuiving van offline naar online criminaliteit plaatsvindt. Het aantal aangiftes van online fraude steeg in dat jaar met ruim twintig procent. Het aantal aanvallen op ict-doelwitten nam echter met ruim veertig procent af.
Het OM meldt in het Jaarbericht 2024 dat er een aanzienlijke afname van het aantal hacks en ransomwareaanvallen was, hetgeen de organisatie cybercrime noemt. Tegelijkertijd nam 'gedigitaliseerde criminaliteit', waaronder online fraude, dan weer met ruim twintig procent toe.
Volgens het OM lijkt er dan ook sprake te zijn van een verschuiving van de cijfers over digitale misdaad. Die is echter 'voor een deel van administratieve aard' omdat er voortaan meer verschillende vormen van gedigitaliseerde misdaad vastgelegd worden. Als de cijfers voor online misdaad en cybercrime samengevoegd worden, zou er een stijging van elf procent hebben plaatsgevonden van het aantal geregistreerde incidenten.
Het ministerie deed in 2024 twintig 'high-techcrime'-onderzoeken ten opzichte van zeventien een jaar eerder. In totaal werden er 217 onderzoeken naar reguliere cybercrime gedaan, vergeleken met 196 een jaar eerder. Cybercrime is na de synthetische drugs en cocaïne en heroïne de meest onderzochte vorm van misdaad voor een strafrechtelijk onderzoek onder arrondissementsparketten.
Update, dinsdag: In het oorspronkelijke bericht werden de statements over cybercrime en digitale misdaad toegeschreven aan de Nederlandse politie. De politie laat aan Tweakers weten dat dit niet juist was en dat dit aan het OM toegeschreven moet worden. Het bericht is hierop aangepast.