Lala.com, de cd-ruildienst met artiestenwinstdeling, is bezig een gratis muziekstreamservice uit de grond te stampen. Die streamt tracks die gebruikers al bezitten, maar ook muziek van labels waarmee het bedrijf een overeenkomst heeft. Onlangs werd een deal met Warner beklonken.
Het idee om muziek die luisteraars al in hun bezit hebben via het internet aan te bieden, is niet nieuw. Het kostte Mp3.com zeven jaar geleden praktisch de kop: het bedrijf gaf gebruikers toegang tot de mp3-tracks van cd's die ze in hun bezit hadden, maar volgens de entertainmentindustrie werd daarmee copyrightwetgeving geschonden. Oprichter Michael Robertson bleef echter in het idee geloven om users door middel van streams van hun eigen muziek - waar ze immers rechten over betaald hebben - te laten genieten, en startte eind 2005 de dienst Mp3Tunes.com. Voor die dienst zouden eerdere juridische bezwaren van copyrightschending door Robertsons bedrijf niet meer gelden, omdat gebruikers zelf de content uploaden. Lala.com gaat nu een vergelijkbare dienst aanbieden. Daarbij kunnen gebruikers hun harde schijf laten scannen, waarna muzieknummers naar de servers van het bedrijf worden geüpload. Indien het nummer al op de server staat, kan de upload overigens worden overgeslagen. Vervolgens kan het materiaal vanaf een willekeurige aan het web gehaakte computer worden benaderd, iPod-bezitters kunnen hun spelertjes desgewenst via een speciaal interface voltanken.
Lala.com startte vorig jaar een dienst die gebruikers de mogelijkheid geeft om onderling cd's te ruilen. Daarvoor zijn verzendkosten verschuldigd en daarbovenop een dollar, waarvan 20 dollarcent naar de oorspronkelijke artiesten gaat. Voor de nieuwe streamingdienst is het bedrijf in onderhandeling met platenmaatschappijen; het heeft al een overeenkomst met Warner gesloten om de muziek uit diens catalogus naar zijn gebruikers te streamen. Over deals met andere labels wordt nog onderhandeld - volgens John Kuch van Lala.com lopen de bespreking 'vlot' - maar zelfs met enkel Warner, een van de 'grote vier' platenmaatschappijen, betekent de beschikbaarheid van een gratis streamingdienst een enorme doorbraak, zo merkt Ars Technica op. Tracks van labels waar nog geen overeenkomst mee is gesloten, worden overigens aangeboden als samples van een halve minuut.
Uiteraard kosten licentiedeals met de entertaimentindustrie klauwen vol geld. Lala.com heeft daar de komende twee jaar 140 miljoen dollar voor uitgetrokken. Dat geld moet natuurlijk ook door het bedrijf worden verdiend, en het achterliggende businessplan is het verkopen van muziek. Lala.com voelt zich gesterkt door onderzoeken die aangeven dat toegang tot gratis muziek, ook via p2p-netwerken, gebruikers in de verleiding brengt om meer muziek aan te schaffen. Het bedrijf zal zijn gebruikers dan ook de mogelijkheid geven om de muziek die ze bevalt, op cd of als drm-vrij aac-bestandje aan te schaffen. Kuch erkent tegenover Ars Technica dat de dienst klinkt als een versie van iTunes, maar dan met gratis streams van complete tracks erbij. 'Als Apple dezelfde kant opgaat als wij, dan zouden we in moeilijkheden kunnen geraken, maar ik betwijfel dat ze dat zullen doen', aldus Kuch. Hij ziet iTunes niet als concurrent, maar enkel als een middel om iPods te verkopen.
Verschillende ontwikkelaars hebben aangegeven tevreden te zijn met deze opstelling van de iPhone-bouwer. Zo liet John Casanata, developer van iClip, weten de uitlatingen van Jobs 'fantastisch' te vinden. Volgens Ross Rubin, analist bij NPD Group, is het een goede beslissing van Apple om de iPhone open te stellen voor thirdparty-ontwikkelaars: klanten krijgen hierdoor meer softwareopties en voor Apple is het een gelegenheid meer omzet te genereren. Daarnaast zorgt deze nieuwe opstelling van Apple ervoor dat zowel de iPhone als andere smartphones over dezelfde functionaliteit beschikken voor wat betreft thirdparty-applicaties, waardoor Apples product niet al direct op achterstand komt te staan.


HP voert de ranglijst nog steeds aan, net als in de vorige twee kwartalen. De best verkopende pc-fabrikant neemt 17,2 procent van de wereldwijde pc-sales voor zijn rekening. Volgens de cijfers van iSuppli volgt Dell met 14,4 procent van de markt. Het bedrijf van Michael Dell heeft in het afgelopen kwartaal 6,8 procent minder pc's geleverd dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van Acer is daarentegen gestegen met maar liefst 45,8 procent ten opzichte van Q1 2006. Vorig jaar oktober maakte Acer
Ondanks de vaak doeltreffende zoekresultaten, heeft Google het niet altijd bij het rechte eind. Om de zoekmachine zoveel mogelijk juiste resultaten uit te laten spuwen, wordt achter de schermen door een team ontwikkelaars continu nagedacht over betere algoritmes en, wanneer nodig, gesleuteld aan het achterliggende mechanisme. Een van hen is Amit Singhal, werkzaam voor de afdeling 'zoekkwaliteit' en de baas over het 'ranking algorithm'. Dit algoritme - door velen beschouwd als Google's kroonjuweel - moet bepalen wat het beste antwoord is op de vraag van de gebruiker.

Xandros richt zich met zijn server- en desktopproducten vooral op de professionele markt. Het bedrijf laat weten dat de afspraken met Microsoft er toe moeten leiden dat zijn serversoftware beter aansluit bij Microsofts producten, maar belangrijker lijken de afspraken over de patenten. Door de deal zal Microsoft Xandros-klanten vrijwaren van eventuele patentclaims. Eerder sloot de softwaregigant een vergelijkbare
De
Het goedkope apparaatje zal een low-end cpu bevatten, aldus Sean Maloney van Intel, maar hij weigerde specifieke details te onthullen. Er komen niet alleen modellen met een lcd-scherm van 7 inch, zoals eerder
Google heeft nu een marktaandeel weten te verwerven van 16,7 procent. YouTube is daarbij goed voor 53,5 miljoen unieke bezoekers en 1,1 miljard bekeken streams. Yahoo neemt de tweede plaats in met 434 miljoen streams, terwijl Fox Interactive Media - eigenaar van MySpace - de derde positie in handen heeft. Googles aartsvijand Microsoft is op de zesde stek te vinden, met een aandeel van 2,2 procent. Gisteren maakte Microsoft nog bekend dat het de videoportal Soapbox heeft heropend. Het bedrijf heeft met behulp van Audible Magic-software een contentfilter geïnstalleerd, die moet verhinderen dat op de website opnieuw auteursrechtelijk beschermd werk opduikt.