Tip de redactie

Safari-bètafunctie kan delen van websites blokkeren, maar geen advertenties

Door Hayte Hugo, 5 augustus 2024 20:5453 reacties

Apples Safari-browser kan met een bètafunctie 'afleidende' elementen van websites blokkeren. Het gaat bijvoorbeeld om pop-ups of cookiebanners. De functie kan geen advertenties blokkeren, iets wat de functie volgens AppleInsider voorheen wel kon.

De Distraction Control-functie is in de iOS 18-, iPadOS 18- en macOS Sequoia-ontwikkelaarsbèta's verschenen, schrijft onder meer AppleInsider. De functie zit dus nog niet in een publieke bèta. De functie laat gebruikers via Page Menu en Smart Search delen van websites selecteren, die ze door de browser kunnen laten verbergen, laat een gebruiker zien op Reddit. Gebruikers zien die elementen, zoals een pop-up om aan te melden voor een nieuwsbrief, of een cookiebanner, daardoor niet meer bij een volgend bezoek.

Gebruikers kunnen deze elementen zelf weer terughalen en de functie werkt niet crossplatform. De functie werkt ook alleen met statische elementen. Videopop-ups worden dus niet geblokkeerd als de site een andere video laat zien. Distraction Control blokkeert ook geen advertenties, in tegenstelling tot eerdere claims van AppleInsider.

Dit medium schreef in mei dat Apple aan een Web Eraser-functie werkte, een AI-tool die vergelijkbaar werkt als de op maandag geïntroduceerde Distraction Control-functie. Web Eraser kon echter ook advertenties blokkeren. Onder meer een Britse krantenbrancheorganisatie was hier niet blij mee en vreesde dat deze adblocker voor grote financiële schade zou zorgen. Het is niet duidelijk of Apple op basis van dergelijke feedback de functie heeft aangepast.

Reacties (53)


'VS werkt aan verbod op Chinese software in zelfrijdende voertuigen'

Door Hayte Hugo, 5 augustus 2024 19:05138 reacties, submitter: wildhagen

De Verenigde Staten werken aan een verbod op het gebruiken van Chinese software voor zelfrijdende auto's op Amerikaanse wegen. Auto's mogen straks ook geen 'geavanceerde' draadlozecommunicatiemodules van Chinese makelij gebruiken, schrijft Reuters.

Onder het plan moeten autofabrikanten bewijzen dat hun auto's geen geavanceerde zelfrijdende systemen gebruiken die ontwikkeld zijn door Chinese bedrijven of organisaties voordat ze op Amerikaanse wegen gebruikt mogen worden, schrijft Reuters op basis van anonieme bronnen. Dit verbod betekent ook dat dergelijke Chinese systemen niet getest mogen worden op Amerikaanse wegen. In het verbod wordt China niet expliciet genoemd, maar wordt gesproken over 'zorgwekkende buitenlandse entiteiten'. Daarmee zou de VS wel China bedoelen, stellen de Reuters-bronnen.

Systemen die de automobilist ondersteunen tijdens het rijden, zoals rijstrookhulpsystemen en adaptieve cruisecontrol, mogen wel van Chinese makers zijn. Het verbod zou alleen gelden voor systemen die Level 3 of hoger zijn, waarbij de bestuurder de handen niet aan het stuur hoeft te houden en de ogen ook niet op de weg hoeft te houden. De bestuurder moet wel op elk moment kunnen ingrijpen.

De regels zouden nodig zijn vanwege de 'nationale veiligheid' van de Verenigde Staten. De Amerikaanse overheid heeft eerder aangegeven bezorgd te zijn over connected voertuigen, omdat de systemen ook gebruikt zouden kunnen worden om bijvoorbeeld gesprekken in auto's op te nemen. Daarnaast zou de Amerikaanse overheid ervoor vrezen dat zelfrijdende auto's op afstand worden overgenomen door de fabrikant. De nieuwe regels zouden binnen enkele weken gepresenteerd kunnen worden.

Reacties (138)

Lees meer


Elon Musk klaagt OpenAI opnieuw aan voor contractbreuk

Door Hayte Hugo, 5 augustus 2024 18:04108 reacties, submitter: wildhagen

Elon Musk heeft OpenAI en diens ceo Sam Altman opnieuw aangeklaagd voor contractbreuk. Daarnaast stelt Musk dat Altman fraude heeft gepleegd en Musk heeft gemanipuleerd. Musk trok een vergelijkbare rechtszaak in juni nog in.

Altman zou Musk 'bewust hebben bedrogen' om te investeren in OpenAI, staat in de aanklacht. Zo zou Altman hebben beloofd dat OpenAI een stichting zonder winstbejag zou blijven, met het doel een artificial general intelligence te ontwikkelen die open source zou worden. Musk claimt dat hij 'significant veel tijd' en tientallen miljoenen in OpenAI investeerde, voordat Altman 'samen met Microsoft' het bedrijf overnam om er geld mee te verdienen.

In de aanklacht verwijst Musk naar onderzoeken en rechtszaken naar OpenAI en Altman, waaronder van Amerikaanse en Europese autoriteiten. Musk zegt dat hij en het publiek zijn bedrogen door OpenAI en Altman, en wil met de rechtszaak onder meer dat wordt voldaan aan het oorspronkelijke contract dat tussen hem en OpenAI zou bestaan. Daarnaast wil Musk een schadevergoeding en wil hij dat Microsoft geen gebruik meer mag maken van GPT-4-modellen, omdat deze agi's zouden zijn en daardoor niet onder de licentie met Microsoft zouden vallen.

Musk startte vijf maanden eerder om vergelijkbare redenen een rechtszaak tegen OpenAI. Kort daarna openbaarde OpenAI meerdere mails tussen Musk en het bedrijf, waarin Musk onder meer aangaf het eens te zijn met een closedsourcestrategie, in tegenstelling tot wat hij in zijn aanklacht beweerde. OpenAI beweerde daarnaast dat er geen contract was met Musk en claimde dat Musk het bedrijf juist aan Tesla wilde 'koppelen' om te helpen bij het ontwikkelen van zelfrijdende auto's. Daarbij wilde Musk ceo worden van OpenAI. OpenAI stelt verder dat Musk het eens was met een for-profit-strategie van het bedrijf.

In juni dit jaar trok Musk die eerdere rechtszaak in. Musk gaf destijds niet aan waarom die rechtszaak werd ingetrokken. Musks advocaat Marc Toberoff zegt maandag tegen The New York Times dat de nieuwe aanklacht 'krachtiger' is.

Reacties (108)

Lees meer


Duitse chipmaker Infineon gaat 1400 banen schrappen

Door Hayte Hugo, 5 augustus 2024 17:2392 reacties, submitter: wildhagen

De Duitse chipmaker Infineon gaat wereldwijd 1400 banen schrappen om kosten te besparen. Daarnaast worden 1400 banen verplaatst naar landen waar arbeid goedkoper is. Het bedrijf zegt gedwongen ontslagen in Duitsland uit te sluiten.

Van de 1400 banen worden er 'honderden' geschrapt bij een fabriek in het Duitse Regensburg, zegt ceo Jochen Hanebeck volgens Reuters. Het bedrijf had in september 2023 58.600 werknemers. Infineon publiceerde maandag de kwartaalcijfers; het afgelopen kwartaal had het bedrijf een omzet van 3,7 miljard euro, 9 procent minder dan een jaar eerder. De winst was 403 miljoen euro, ruim vijftig procent minder dan een jaar eerder. Infineon maakt vooral chips voor de auto-industrie en zegt last te hebben van de zwakke economie. Intel maakte afgelopen week bekend ruim 15.000 banen te schrappen.

Reacties (92)


Zoom maakt kantoorsoftware Zoom Docs beschikbaar

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 17:0227 reacties

Videobeldienst Zoom heeft kantoorsoftware Zoom Docs uitgebracht. De AI-toepassing is gratis voor betalende klanten. Gebruikers met een gratis Zoom-versie kunnen de dienst in beperkte mate gebruiken.

Uit de aankondiging van Zoom blijkt dat niet-betalende gebruikers maximaal tien gedeelde documenten kunnen aanmaken en een ongelimiteerd aantal persoonlijke documenten kunnen beheren. Deze gebruikers krijgen geen toegang tot de AI Companion, de AI-assistent van Zoom.

Zoom Docs werd in het najaar van 2023 aangekondigd. De tekstverwerker is bedoeld om documenten op te maken op basis van vergaderingen, projecten, rapporten en kalenderitems. De AI Companion kan die samenvatten en het samenwerken aan projecten vergemakkelijken. Zoom Docs is vanaf vandaag beschikbaar via de Zoom Workplace-app of via de Zoom-webapp.

Zoom Docs
Zoom Docs

Reacties (27)


Neuralink plaatst hersenimplantaat in tweede patiënt

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 16:13114 reacties

Neuralink heeft voor de tweede keer een hersenimplantaat in een mens geplaatst. De operatie duurde acht uur en er zijn volgens ceo Elon Musk ongeveer vierhonderd elektroden actief. Het bedrijf wil dit jaar nóg acht patiënten van een hersenimplantaat voorzien.

Musk vertelde tijdens de Lex Fridman-podcast dat de operatie goed verlopen is. Er is niet bekendgemaakt op wie en wanneer de ingreep heeft plaatsgevonden. Het is ook niet duidelijk of Neuralink sinds de eerste patiënt nog wijzigingen heeft aangebracht aan het ontwerp van het hersenimplantaat. Dat bestaat volgens de website uit 1024 elektroden, verdeeld over 64 verschillende 'draden'.

Neuralink heeft begin dit jaar voor het eerst een implantaat in de hersenen van een mens geplaatst. Het ging toen om de 29-jarige Noland Arbaugh, die door een ongeluk verlamd was geraakt vanaf zijn schouders. Dankzij het implantaat kon de man vlotter communiceren met de buitenwereld en een computer bedienen met zijn hersenen. Afgelopen mei werd bekend dat er problemen waren ontstaan met Arbaughs hersenimplantaat. Een aantal draden ervan had zich naar verluidt teruggetrokken uit zijn brein. Neuralink paste onder andere enkele algoritmes van het implantaat aan, waardoor de nog actieve elektroden gevoeliger werden.

Neuralink is een Amerikaans bedrijf dat in 2016 is opgericht door Elon Musk. Het maakte in 2019 bekend dat het werkt aan flexibele elektroden die diep in de menselijke hersenen geïmplanteerd worden, wat communicatie tussen het brein en een computer mogelijk maakt. Deze technologie moet op termijn verder ontwikkeld worden om een symbiose met kunstmatige intelligentie te bereiken. In mei 2023 kreeg Neuralink toestemming van de Amerikaanse FDA om proeven op mensen uit te voeren.

Neuralink
Neuralink

Reacties (114)


Apple begint uitbetaling schadevergoeding aan klanten met Butterfly-toetsenbord

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 15:1282 reacties

Apple is begonnen met het betalen van schadevergoedingen aan Amerikaanse klanten die problemen hebben ondervonden met het Butterfly-toetsenbord in MacBooks. De Amerikaanse techgigant trof in 2022 een schikking met de gedupeerden.

Diverse lezers van techwebsite 9to5Mac melden dat ze onlangs een schadevergoeding van Apple hebben ontvangen vanwege de vermeende problemen met het Butterfly-toetsenbordmechanisme. Volgens 9to5Mac hangt de hoogte van de schadevergoeding af van het aantal en het soort reparaties dat deze klanten in het verleden hebben laten uitvoeren. Klanten die twee keer of meer het bovenste deel van een MacBook-behuizing moesten laten vervangen, komen in aanmerking voor een schadevergoeding van maximaal 395 dollar. Klanten die deze reparatie maar één keer lieten uitvoeren, kunnen rekenen op 125 dollar schadevergoeding. Voor klanten die enkel individuele toetsen lieten vervangen, ligt de schadevergoeding op maximaal 50 dollar.

Deze schadevergoedingen komen er nadat Apple eerder in 2022 een schikking had getroffen in een class-action lawsuit in de Verenigde Staten. Deze rechtszaak werd in 2018 aangespannen naar aanleiding van de vermeende problemen met het Butterfly-toetsenbordmechanisme dat Apple tussen 2015 en 2019 in zijn laptops plaatste. Kort na de introductie van dit toetsenbordmechanisme klaagden gebruikers over haperende toetsen en toetsaanslagen die niet of juist dubbel geregistreerd werden.

Apple ontkende tijdens de rechtszaak dat er problemen waren met het mechanisme, maar bood wel een schikking aan. Dit gebeurde met een fonds van ongeveer 50 miljoen dollar. De schadevergoedingen zijn enkel bestemd voor de personen die deelnamen aan de rechtszaak en in de Amerikaanse staten Californië, Florida, Illinois, Michigan, New Jersey, New York of Washington wonen. Het is niet bekend hoeveel slachtoffers in de zeven Amerikaanse staten aanspraak maken op het schikkingsfonds.

Apple Macbook Pro Butterfly iFixit
Apple MacBook Pro Butterfly-toetsenbord - Bron: iFixit

Reacties (82)

Lees meer


DigiTimes: Chinese geheugenfabrikant begint productie HBM2-geheugenchips

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 14:1015 reacties, submitter: 86ul

De Chinese geheugenfabrikant ChangXin Memory Technologies is begonnen met de productie van HBM2-geheugenchips, schrijft DigiTimes. Als de geruchten kloppen, loopt het bedrijf voor op schema. Het is niet duidelijk wanneer de chips op de markt verschijnen.

DigiTimes heeft de geruchten naar eigen zeggen vernomen van Zuid-Koreaanse bronnen. Het is niet duidelijk hoeveel HBM2-geheugenchips de Chinese geheugenfabrikant jaarlijks wil maken en welke bedrijven hij als voornaamste potentiële klanten beschouwt. Op de website van ChangXin Memory Technologies wordt geen melding gemaakt van de HBM2-chips.

ChangXin Memory Technologies heeft volgens Tom’s Hardware eerder dit jaar apparatuur aangekocht die noodzakelijk is om HBM2-geheugen te kunnen produceren. Het bedrijf zou daarvoor bij Japanse en Amerikaanse toeleveranciers hebben aangeklopt. De Amerikaanse bedrijven Applied Materials en Lam Research worden genoemd. Van de Japanse bedrijven zijn de namen niet bekend.

HBM staat voor High Bandwidth Memory. Dit type geheugen bevat een relatief hoge geheugenbandbreedte en wordt vooral gebruikt in videokaarten. HBM-geheugen wordt tegenwoordig ingezet in datacenter-gpu’s en bij AI-toepassingen. De HBM2-standaard werd in januari 2016 geïntroduceerd. Deze tweede generatie HBM-geheugen heeft een bandbreedte per pin van 2,4Gbit/s. De bandbreedte per geheugenmodule bedroeg bij introductie 256GB/s en later werd de standaard uitgebreid tot 307GB/s.

Inmiddels is de HBM-standaard meermaals vernieuwd. In 2018 werd de HBM2E-standaard geïntroduceerd. Dat was een verbeterde HBM2-variant met hogere bandbreedtes tot 3,2Gbit/s per pin, wat neerkomt op 406GB/s per module. In 2021 verscheen HBM3. Hierbij is de bandbreedte per pin 6,4Gbit/s, oftewel 819GB/s per module. De recentste standaard is HBM3E. Bij deze standaard ligt de bandbreedte per pin op ongeveer 9,0Gbit/s en de bandbreedte per module op 1,15TB/s.

Reacties (15)


ByteDance trekt TikTok Lite-beloningsfunctie definitief terug uit EU

Door Daan van Monsjou, 5 augustus 2024 13:5413 reacties

ByteDance stopt binnen de Europese Unie definitief met de Rewards-feature van TikTok Lite. Met de functie konden gebruikers punten verdienen voor het bekijken van video's. De feature werd eerder al geschorst in de EU na klachten van de Europese Commissie.

De Europese Commissie bevestigt op maandag dat de beloningsfunctie uit TikTok Lite niet meer terugkeert in de EU. De Commissie zegt dat ByteDance heeft toegezegd het programma definitief terug te trekken uit de EU en dat het niet met een alternatief zal komen. De Europese Commissie heeft vandaag besloten om die beloftes bindend te maken.

ByteDance deed de beloftes in het kader van de Digital Services Act. Onder de DSA moeten 'zeer grote onlineplatforms', waaronder TikTok valt, risicoanalyses uitvoeren voordat ze nieuwe functionaliteiten uitbrengen. Ook moeten ze duidelijk maken welke maatregelen ze nemen om die mogelijke risico's te beperken. De Europese Unie begon in april een onderzoek naar TikTok Lite Rewards, omdat die feature mogelijk verslavend kan werken, vooral onder jongeren. De feature werd kort daarna geschorst in de EU en zal nu dus ook niet meer terugkeren.

Met de beslissing van maandag wordt het DSA-onderzoek naar ByteDance ook gesloten, bevestigt de EU. Het is de eerste DSA-zaak die door de Europese Commissie is afgesloten sinds die wet eind augustus 2023 van kracht werd. De Europese Commissie blijft de naleving van de DSA-toezeggingen in de gaten houden.

Met het TikTok Lite Rewards-programma konden gebruikers punten verdienen voor het bekijken van video's op het socialemediaplatform. Die punten konden bijvoorbeeld ingewisseld worden voor cadeaukaarten.

Reacties (13)


OpenAI heeft tool om AI-teksten van watermerk te voorzien en op te sporen

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 12:5641 reacties

OpenAI beschikt over een nog niet uitgerolde tool waarmee het AI-teksten een watermerk kan geven en kan opsporen. Deze zou zeer accuraat zijn bij kleine redactionele aanpassingen via AI, maar minder nauwkeurig als teksten in hun geheel door AI zijn bewerkt.

OpenAI schrijft in een blogpostupdate dat de tool minder 'robuust' is als teksten aangepast zijn door vertaalsystemen of door andere taalmodellen. De effectiviteit zou ook afnemen als gebruikers met behulp van AI op systematische wijze leestekens aan een tekst hebben toegevoegd en die vervolgens weer hebben verwijderd.

Het Amerikaanse bedrijf overweegt het gebruik van de tool, maar heeft hem nog niet uitgerold. Volgens The Wall Street Journal is de functie al een jaar klaar om uitgerold te worden. "Er moet enkel op een knop worden gedrukt", klinkt het bij een bron. Binnen OpenAI werd er naar verluidt twee jaar lang nagedacht over een mogelijke release. Tijdens dit beslissingsproces zou het bedrijf een enquête onder ChatGPT-gebruikers hebben gehouden om hun mening te peilen. Volgens The Wall Street Journal ziet ongeveer een derde van de ondervraagde gebruikers de tool liever niet verschijnen.

In de blogpostupdate vermeldt OpenAI de enquête niet. Het bedrijf zegt wel dat de watermerktool ertoe kan leiden dat AI gestigmatiseerd wordt als schrijfhulpmiddel. Dat kan volgens de organisatie dan weer 'een disproportionele impact' hebben op sommige groepen gebruikers. OpenAI verwijst specifiek naar mensen met een andere moedertaal dan het Engels. In de post is ook te lezen dat er nog andere manieren worden verkend om AI-teksten op te sporen. Het bedrijf zou bijvoorbeeld nagaan hoe het hiervoor metadata kan inzetten.

Reacties (41)


Statcounter: Microsoft Edge behaalt 13,74 procent wereldwijd marktaandeel

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 09:55191 reacties

Microsoft Edge heeft in juli een wereldwijd marktaandeel van 13,74 procent behaald. Dat is het hoogste in een jaar. De webbrowser zou momenteel de op een na meestgebruikte webbrowser ter wereld zijn, na Google Chrome. Die browser heeft een marktaandeel van 64,73 procent.

De huidige top vijf wordt volgens Statcounter vervolledigd door Safari, Firefox en Opera. Safari behaalde deze zomer een wereldwijd marktaandeel van 9,09 procent, Firefox heeft een marktaandeel van 6,64 procent en Opera beschikte in juli over een wereldwijd marktaandeel van 2,48 procent.

Uit de cijfers blijkt dat Microsoft Edge in juli van vorig jaar een marktaandeel van 10,76 procent had en toen op de derde plaats stond, na Safari. De browser van Microsoft heeft dus in een jaar 3,1 procent marktaandeel gewonnen. Opvallend: Safari kon in juli van 2023 nog op een marktaandeel van 13,13 procent rekenen. Een jaar later is het wereldwijde marktaandeel van deze browser echter naar 9,09 procent gedaald.

Wereldwijd marktaandeel webbrowers van juli 2023 tot en met juli 2024 - Bron: Statista
Wereldwijd marktaandeel webbrowers van juli 2023 tot en met juli 2024. Bron: Statista

Reacties (191)


Gerucht: Nvidia stopt met productie GeForce RTX 3060

Door Jay Stout, 5 augustus 2024 08:5487 reacties

Nvidia heeft de productie van de GeForce RTX 3060 stopgezet. Dat claimt een gebruiker op het Chinese techforum Board Channels. De videokaart zou nog maar enkele maanden te koop zijn. Nvidia heeft de geruchten nog niet bevestigd.

De gebruiker beschikt naar eigen zeggen over 'accurate' informatie en meldt volgens Tom’s Hardware dat de laatste bestellingen van de RTX 3060 voorlopig nog geplaatst kunnen worden. Het is niet duidelijk waar het forumlid de informatie vandaan heeft gehaald. Uit geruchten van eind vorig jaar bleek al dat Nvidia de productie van de RTX 3060 met 12GB geheugen in dit jaar wilde stopzetten.

De Nvidia RTX 3060 kwam in het voorjaar van 2021 op de markt. Het betreft een midrangevideokaart die bij introductie 349 euro kostte. De RTX 3060 bevat een GA106-chipset op basis van de Ampere-architectuur. De gpu telt 3584 CUDA-cores, 112 Tensor-cores en 28 RT-cores. De baseclock van deze gpu ligt op 1320MHz, terwijl de boostclock 1777MHz bedraagt. De videokaart beschikt over een 192bit-geheugenbus en 12GB GDDR6-vram dat op 15Gbit/s draait. De geheugenbandbreedte bedraagt 360GB/s. Tweakers schreef kort na de introductie van het product een uitgebreide review over de RTX 3060.

Nvidia RTX 3060-family

Reacties (87)

Lees meer