Meer dan een derde van pc's in Nederland en België draait nog Windows 10

Windows 10 staat in Nederland en België nog steeds op meer dan een derde van alle pc's. Met nog twee weken tot het officiële einde van de ondersteuning heeft het besturingssysteem nog altijd een marktaandeel van 38,7 procent. Dat is wel iets kleiner dan het wereldwijde marktaandeel.

Dat blijkt uit cijfers van Statcounter. Daar is te zien dat Windows 10 in september van deze maand een totaal marktaandeel van 38,7 procent heeft in Nederland. Windows 11 staat in Nederland op 58,86 procent van alle pc's.

StatCounter Windows 10 september Nederland

In België zijn vergelijkbare cijfers zichtbaar. Daar staat Windows 10 op 38,52 procent van alle pc's en Windows 11 op 60,35 procent.

StatCounter Windows 10 september Belgie

Het verschil tussen Windows 10 en Windows 11 neemt gestaag toe, maar is nog opvallend klein gezien de timing. Over twee weken, op 14 oktober, stopt de ondersteuning van Windows 10. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de beveiligingsondersteuning dan helemaal zou stoppen, tenzij gebruikers daarvoor betaalden. Inmiddels heeft Microsoft die termijn verlengd; Windows 10 krijgt nog een jaar extra ondersteuning zonder betaling, maar gebruikers moeten wel een Microsoft-account hebben.

In juli van dit jaar behaalde Windows 11 voor het eerst meer marktaandeel in Nederland dan Windows 10. Twee maanden later is dat verschil enigszins groter geworden, maar niet enorm. In Nederland en België gaat het wel beter met de migratie naar Windows 11 dan internationaal. Windows 11 heeft wereldwijd weliswaar een hoger marktaandeel dan Windows 10, met 49,23 procent, maar Windows 10 staat op 41,18 procent van alle pc's.

Opvallend aan de cijfers van Statcounter is de stijging van Windows 7. Dat had in augustus van dit jaar nog een wereldwijd marktaandeel van 3,59 procent, maar dat steeg in september naar 8,63 procent. Dat lijkt ten koste te gaan van Windows 10 en niet van Windows 11; dat laatste OS blijft nagenoeg gelijk in populariteit, maar Windows 10 verliest in aandeel.

StatCounter Windows 7 september

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

29-09-2025 • 13:48

110

Reacties (110)

Sorteer op:

Weergave:

Uiteindelijk lijkt het me interessanter om de groep Windows 10 op te delen in kan niet en wil niet. Er zijn een hoop PC’s die geen Windows 11 aan kunnen nog niet vervangen. Het is niet goed dat mensen worden gedwongen om een nieuwe PC te kopen.
Je wordt helemaal niet gedwongen om een nieuwe pc te kopen, want er zijn zat alternatieven die prima werken en veilig zijn. Zo heb ik vorige maand bij mijn pa Linux Mint erop gezet ter vervanging van Windows 10. En hij kan zich prima redden na een beetje gewenning.

Als Microsoft weigert om de TPM 2.0-eis te laten vallen, dan is het toedeledoki met Microsoft. Geen haar op mijn hoofd die om die reden een nieuwe pc zou kopen of aanraden.
Gebruikers die regelmatig met ms office werken hangen toch echt vast aan Windows. Onlangs geprobeerd bij mijn vrouw, want je kan office 365 ook in de browser gebruiken. Maar dat is geen manier van werken…

Winapps geprobeerd, maar dat is ook geen goede oplossing.

Ikzelf ben een blije Linux gebruiker. En kan iedereen die geen multiplayer games speelt of vaak ms office nodig heeft, het aanraden.

[Reactie gewijzigd door BlaDeKke op 29 september 2025 14:07]

onlyoffice? of cursusje libreoffice, doen het ook best goed met enige gewenning
Lood om oud ijzer.
Het ene probleem proberen op te lossen met een ander probleem. Mensen houden juist niet van verandering.
maar, dan wil je toch überhaupt niet naar linux als je niet van verandering houdt?
Dan heb je geen cloud-opslag. Ik heb het geprobeerd op Linux, maar voor mij onwerkbaar. Ik wil overal met mijn bestanden kunnen werken, ook op Android. Libre-of openoffice is dan geen optie.
er zijn prima clouddiensten (pcloud, hetzner e.d. en hell, zelfs MS accounts) die werken onder linux. Dus dat is geen goed argument volgens mij
Multiplayer games werken ook, hoor. Alleen spellen met aggressieve (kernel mode) anticheat werken niet op Linux. Bijvoorbeeld Tekken werkt prima. Ook zoiets als Baldur's Gate 3 multiplayer spelen werkt zonder problemen. Je moet per game kijken of ze aggressieve anticheat gebruiken, voor de kleine groep games die niet werken heb ik specifiek daar voor Windows er naast.

Libreoffice werkt voor mij overigens ook prima voor basis office werk!
Ik heb het zelf nog niet geprobeerd, maar wellicht helpt dit je vrouw om Windows-apps onder Linux te draaien. https://www.winboat.app/
can office op mac ook gebruiken, daarnaast ondersteund de apple ecosystem compatibiliteit met ms.
Je wordt helemaal niet gedwongen om een nieuwe pc te kopen, want er zijn zat alternatieven die prima werken en veilig zijn.
Maar als je Windows wilt blijven gebruiken wel... dat zie je dan toch hopelijk wel in (?)... dat je gedwongen wordt nieuwere onderdelen te kopen? Simpelweg zeggen dat er zat alternatieven zijn gaat niet voor iedereen op. Als ze het überhaupt al willen.
Maar als je Windows wilt blijven gebruiken wel... dat zie je dan toch hopelijk wel in (?)... dat je gedwongen wordt nieuwere onderdelen te kopen? Simpelweg zeggen dat er zat alternatieven zijn gaat niet voor iedereen op. Als ze het überhaupt al willen.
Wanneer jij bij windows wilt blijven dan heb je toch je keuze gemaakt. Ga dan niet klagen dat je geen keuze hebt, je wilt gewoon een optie die niet bestaat.
Dat is kort door de bocht... die keuze heb je gewoon meestal niet. Veel zaken werken niet of niet eenvoudig op linux.
Deze week wou mijn vriendin een e-book van de bib op haar e-reader plaatsen. Kon enkel met Windows ( of Mac).
e-ID reader gebruiken? Enkel Windows...
Kan zo wel nog even doorgaan.
Zo heb ik vorige maand bij mijn pa Linux Mint erop gezet ter vervanging van Windows
Je zegt het zelf: "zo heb ik..."

Zat mensen zonder handig neefje of zoon die gewoon vrolijk op win10 of erger draaien. Vorig jaar b.v. kreeg ik een telefoontje van een club waar ik ooit wat leden admin software in 4D*voor had geschreven....in 2001 dus 24 jaar geleden !!!! De PC was dood gegaan en nu draaide de software niet meer op de nieuwe win11 laptop. Wat bleek. Ze hebben gewoon ergens in 2007 een nieuwe PC gekocht, de oude HD overgezet door zo'n handig neefje en vrolijk verder gedraaid met XP. totdat ook die stuk ging. Gelukkig werkte de oude 4D binaries onder Wine, anders had ik de data niet eens terug kunnen halen (al was dat wel behoorlijk graven in oude manuals, die ik gelukkig nog had)
Mijn ouders hebben ook erg veel moeite met technologie, vooral als er weer eens iets plots anders werkt en dat gebeurt nogal eens, dus die laat ik lekker op Windows10. Krijg ik ook geen berichtjes dat die rotlaptop ging herstarten voor zo'n rotupdate toen mijn vader net even een kopje koffie ging halen. (Met natuurlijk een koekje erbij, even naar het toilet, mijn invalide moeder even helpen etc).
zo herkenbaar...aan de andere kant zie ik gelukkig ook 'ouderen' (80+) die wél meegaan. Laten we niet vergeten dat die in de tijd van PC privé projecten als fanatieke 50ers de computer in huis haalden en daar vaak fantastische dingen op deden. Mijn vader was er zo één: op z'n 55ste gedwongen om Autocad te leren. Bij z'n pensioen in 2003 was hij een soort van expert en vroegen ze of hij 'alsjeblieft' niet nog even advies aan de jonkies kon blijven geven.
Je zou nu maar autocad moeten leren op je 55e.. is wel eve wat anders dan 30-40 jaar geleden.. :P
Tja zo gaat dat... Vroeger moest je output voor je beeldscherm instellen, parameters voor de hardware stellen, vectors d.m.v coördinaten in cli inkloppen (wat trouwens nog steeds de nauwkeurige manier van tekenen oplevert). Ik weet niet veel van CAD software behalve dat ik ooit mijn badkamer in libreCAD heb getekend, maar ik denk dat de complexiteit van de software gedaald is hoor.

(Op zichzelf kan dat juist extra complexiteit geven, het is veel makkelijker om nu iets aan te vinken waardoor het programma niet doet wat jij denkt dat het gaat doen)
Al is het natuurlijk niet moeilijk de TPM eisen te omzeilen. Sterker nog, Rufus doet het vanzelf
Niet vanzelf, dat moet je altijd nog zelf even aanvinken..
"Alles gaat automatisch, maar niet vanzelf"
Toch zou ik nog steeds nóóit Linux aanbevelen aan een digibeet niet-IT'er. Vorige week met Linux Mint 'even' wat bestanden op een USB-stick gezet...3GB aan bestanden stond er zogenaamd binnen 2 seconden op, maar na het opnieuw starten van de laptop kon hij de USB-stick niet meer openen. Dus geformateerd, bestanden gekopieerd, "safely eject" en vervolgens 10 minuten gewacht tot alle bestanden daadwerkelijk waren weggeschreven. Nergens zichtbaar wat hij deed en hoe ver hij was (voorheen kon je dat nog wel zien).

Misschien een issue na het upgraden van 22.1 naar 22.2, maar de zoveelste simpele handeling die veel te veel ergenis veroorzaakt. Eerder dit jaar al het issue gehad dat grote bestanden niet gekopieerd werden en legio programma's die "even wat commands in de terminal" nodig hebben om fatsoenlijk te werken.

Prima als je wat affiniteit met computers hebt en weet waar het probleem waarschijnlijk zit, maar voor de gemiddelde gebruiker heeft Linux (Mint) nog steeds de gebruiksvriendelijkheid van een kernreactor.

[Reactie gewijzigd door Moortn op 29 september 2025 15:18]

Niet voor iedereen is Linux een alternatief, bij mij niet bijvoorbeeld. Ik zal dus diep in de buidel moeten tasten voor een nieuwe computer :(
Ik vraag me af wat het echte risico is, als je niet op vreemde links gaat klikken.
Zeer beperkt gok ik, maar als iemand een bugje ontdekt in Windows 10 waardoor hij toegang krijgt tot je systeem, ben je wel ver van huis - of dat zou kunnen.
Je hebt er lang genoeg voor kunnen sparen.
Soms zijn er nog wel wat opties om enkel bepaalde onderdelen zoals moederbord of CPU vervangen. Moet je wel een handig neefje/nichtje/computerclub zijn. Er zijn nog wat truuks om zonder aanpassingen over te kunnen.
Ha ha ha ja dat zou kunnen, al was het huis ook geen verwaarloosbare uitgave ;)

De PC is uit 2011, dus de voeding wil ik dan ook vervangen hebben. Dus behalve scherm, toetsenbord en andere hardware, is hooguit de kast herbruikbaar.

Ander iets is dat ik Windows 11 een beetje creepy vind worden. Dat maakt het niet makkelijker/leuker. Het alternatief, het Apple portfolio, ben ik nu aan het bekijken, maar heet niet mijn voorkeur. Qua ondersteuning is Linux gewoon nog niet klaar voor de desktop, vooral qua hardware, maar ook qua software. Ik kan niet wachten op de dag dat dat in orde is, moet ik eerlijk zeggen.
Tip, onder de rug een Mac Mini M4 ;) altijd gratis OS upgrades en eindelijk weg van Macrohard
Voor huis-tuin-en-keukengebruik ben ik het hier zeker mee eens, maar ook met wat @divvid zegt. Op het moment dat het niet meer werkt, gaan mensen niet zomaar hun pc met belangrijke data omgooien om er Linux op te zetten.

Persoonlijk, zou ik heel graag over willen gaan op Linux. Ik gebruik mijn pc voor gamen, en dat houd mij ook tegen om over te stappen. Mijn pc kan geen Windows 11 aan, maar als ik over zou gaan op Linux, werken verschillende games niet meer door kernel-level anitcheat. Als EA Linux gaat ondersteunen, dan is de keuze voor mij ook simpel!
Die restricties zijn heel makkelijk te omzeilen..ook als je vanuit windows een upgrade naar 11 wil doen.
en de gewwnning is misschien wel minder dfan van win 10 naar win 11!
Leuk dat jouw pa iemand kent die dat voor hem kan doen.
Meeste hebben dat helemaal niet.
En die gaan nooit Linux zelf installeren.
Er zijn ook repair cafe's en computerhobby clubs die je helpen. Kwam laatst langs op mastodon.
Vooral voor PC's jonger dan 10 jaar vind ik het moeilijk uit te leggen dat deze niet gewoon naar Windows 11 kunnen gaan of gewoon netjes beveiligingsupdates krijgen op Windows 10.
Ik heb vorige maand mijn PC geupdate vanwege mijn GPU en daarmee ook de CPU geupdate. Het was een i7-6700K. Ik zie nu dat die al 10 jaar oud was :P Die ondersteunde geen TPM.

Op het werk gebruik ik Windows 11 en ik vind het maar niks. Start menu is onhandig. Taakbalk weer aangepast om links uit te lijnen. Na een hibernate zijn veel icoontjes van de taakbalk 'stuk'. Bv Visual studio laat een wit icoon zien.

Thuis blijf ik op Windows 10 tot dat het niet meer kan.

[Reactie gewijzigd door PoweRoy op 29 september 2025 13:58]

Ik heb laatst precies dezelfde upgrade gemaakt, maar ik blijf ook liever nog zo lang het kan op windows 10. Er zijn gelukkig gratis methoden om die 3 jaar upgrades voor Windows 10 te krijgen dus de komende 3 jaar zit ik nog goed (hoop ik).
komen ze wel van terug - wanneer er 'miljoenen' computers op win10 zitten, en er is een kwetsbaarheid welke al die devices doe veranderen in een groot bot-netwerk, zal microsoft 'gewoon' een security update gaan uitbrengen. verleden heeft geleerd dat het zo werkt.
Ze kunnen het vaak wel maar niet volgens de normale gangbare procedure.
Het is best wel een vreemde keuze van MS, zekers als ze nu alsnog een jaar extra support geven.
Voor de TPM 2.0-eis valt wat te zeggen i.v.m. informatiebeveiliging. Alleen daarmee zouden al veel systemen van de afgelopen ~12 jaar ondersteund worden.

De minimale eisen voor de CPU (gebaseerd op generatie, niet op rekenkracht) vind ik gekker. Sinds Windows 11 24H2 maakt Windows gebruik van POPCNT, dus ik snap dat zeer oude CPU's niet meer werken. Echter zit er nog een enorm bereik aan hardware tussen oude CPU's die wel POPCNT ondersteunen maar die officieel niet door Windows 11 ondersteund worden.
Ik heb een Dell Workstation uit 2017 die ondersteunt geen TPM 2.0 maar ook de processor zou ontoereikend zijn.

Ik draai al vanaf de introductie Windows. 11 al consument en heb helemaal geen problemen ondervonden.
Alleen in het begin duurde het een paar maanden voordat alle drivers beschikbaar waren, zo werkte de vingerscan tijdelijk niet.

Voor thuis gebruik heb je die zaken waarop de uitsluiting gebaseerd is niet echt nodig.

POPCNT Is al beschikbaar sinds 2008 .
Idd, ik heb hier nog een laptop in gebruik uit 2017/2018 oid die het nog prima doet en welke ik alleen gebruik voor internet en simpele office-zaken. Geen enkele noodzaak om die te vervangen. Deze kan niet naar Windows 11 en ik vertik het om deze weg te gooien en een nieuwe, gelijkwaardige laptop te kopen zonder dat ik daar eigenlijk iets mee opschiet. Goed dus dat het een jaartje verlengd wordt, maar dat is natuurlijk uitstel van executie, want over een jaar schat ik in dat 90% van betreffende systemen nog steeds gebruikt worden en dan zit je weer met precies hetzelfde probleem.

Ik ga al wat jaartjes mee met computers en de situatie van nu is ook niet meer te vergelijken met bijv. jaren 90 of 00 waarbij een pc na 2-3 jaar compleet afgeschreven was en de nieuwere modellen twee keer zo snel waren. Of dat applicaties niet meer draaiden op een 2-3 jaar oude pc. Tegenwoordig is alles wat 10-15 jaar geleden snel was nu nog steeds goed bruikbaar.
Ook die laptop kan naar 11..

Even een registerfixje en je kan upgraden.
Dat heb ik stiekem ook allang gedaan, maar kwam er bij de jaarlijkse upgrade wel achter dat ie die niet automatisch installeert. Dan moet je het truukje opnieuw doen via een nieuwe install. En er wordt gesuggereerd dat Windows 11 op een gegeven moment fysiek niet meer op niet-ondersteunde hardware geïnstalleerd kan worden. En dan zit je opeens met een probleem dat je alsnog snel iets moet, want niemand waarschuwt je tijdig dat jouw gemanipuleerde windows 11 niet meer geüpdatet wordt. Dat is ook de reden waarom ik dit soort truukjes niet bijv. op de pc van mijn ouders ga doen (hebben ook nog een niet-ondersteunde pc die Windows 10 draait), want het is gewoon niet-ondersteund en dan loop je vroeg of laat toch weer tegen problemen aan (en dan ben jij - vinger wijzend naar jezelf - degene die het mag oplossen ;)).
Als je alleen wat webbrowser en simpele Office taken nodig hebt, dan kun je met Linux Mint waarschijnlijk ook uit de voeten. Scheelt je een hoop kopzorgen.
Zou ik idd weer eens kunnen proberen. Heb de afgelopen 20 jaar regelmatig periodes gehad dat ik weer eens Linux ging proberen, maar elke keer liep dat weer op een dood spoor omdat er toch iets niet helemaal lekker werkte. Bijv. een hotkey die niet aan de praat is te krijgen of een scherm dat niet op standby gaat. Van die kleine dingetjes... Maar de laatste keer is jaren geleden, dus zou weer eens kunnen kijken hoe de vlag er nu bij hangt ;)
Aan kunnen? Als je 10 aan kan dan 11 ook. Dat er een kunstmatige blokkade is is heel wat anders.

[Reactie gewijzigd door TWeaKLeGeND op 29 september 2025 14:00]

Onjuist. Windows 11 heeft de TPM 2.0-eis, die Windows 10 niet heeft. Daar zit het grootste probleem namelijk ook. Pc's die nog steeds snel genoeg zijn voor alledaagse simpele taken, maar die niet de TPM 2.0-chip hebben.

Edit na jouw toevoeging van de tweede zin: dat is helemaal niet anders. Microsoft heeft gewoon een keiharde eis. Klaar. Dat je op dit moment (nog) met trucjes e.d. dat kan omzeilen, doet er helemaal niet toe, want Microsoft is in control en wie zegt mij dat over een x aantal maanden Microsoft de boel niet alsnog op slot gooit en workarounds blokkeert? Zit je dan met je Windows-installatie...

[Reactie gewijzigd door Saekerhett op 29 september 2025 14:06]

Daar doelt hij ook op met:
Dat er een kunstmatige blokkade is is heel wat anders.
Want dat is wat het is! Het is overigens ook te omzeilen en daaruit blijkt dan ook dat het kunstmatig is :)
Die tweede zin voegt hij later pas toe. Daarnaast maakt het niets uit dat het kunstmatig is. Microsoft kan te allen tijde alle workarounds blokkeren.
Daarnaast maakt het niets uit dat het kunstmatig is.
Voor zijn statement zeker wel! Hij stelt enkel dat de PC het aan kan (niet zozeer dat het kan, maar aan kan).

En dat is gewoon correct want dat is al vanaf dag 1 bewezen door die kunstmatige blokkade te omzeilen.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 29 september 2025 14:19]

onjuist, de online tool voor upgrade heeft een TPM 2.0 eis. De alternative ISO en ander updates NIET. Kan je perfect 10j oude systemen momenteel naar 24h2 brengen. Dat maakt dan ook nog in vele gevallen zo dat je de win10 lic digitaal omzet naar win11 en dus als je toch nieuwe hw koopt je deze digitale lic overzet naar je nieuwe pc (dit afh van type lic)
Heb je een bron voor je bewering of wat bedoel je met 'alternatieve' ISO?

Want ik heb met de officiële ISO ook geprobeerd om een systeem zonder TPM 2.0 van Windows 11 te voorzien. Ging hem niet worden.
Ik denk dat die een ISO bedoeld met een niet officiële Windows installatie, maar waar aan geknutseld is.

Dan is het inderdaad mogelijk om 24h2 op niet TPM 2.0 te installeren. Zelf ook gedaan bij de PC van mijn moeder, die stof staat te happen, maar toch Je moet wel even zoeken op niet legale plekken om zo'n ISO te bemachtigen.
Mij was t wel gelukt met officiele ISO en TPM1.2 (en Intel gen4).
"AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU" toevoegen, ISO mounten, setup.exe starten.
Dat was niet met 24H2 maar langer geleden n oudere versie, later wel geupgraded naar 24H2.
Ook die online tool upgrade kan je werkend maken met een registerfix
Mijn oude i7 7700k kan prima Windows 10 draaien anders, maar Windows 11 is toch echt een no-go. Gelukkig doet de CPU nu vooral dienst als homelab server.
Ja precies. Ik heb een pc staan die ik zelf heb gebouwd en die nog perfect volstaat voor alles dat ik doe. Als ik wil upgraden naar Windows 11 heb ik een (hardware- of softwarematige) tpm nodig. Daarvoor zou ik in ieder geval mijn moederbord moeten vervangen, en dan automatisch ook de processor en waarschijnlijk de RAM-modules. Dat is de investering gewoon niet waard.

Een jaar geleden heb ik een laptop van werk overgenomen en daar Kubuntu op geïnstalleerd, en ik moet zeggen dat het heel goed bevalt. Op de pc zal dus ook Linux komen, waarschijnlijk Kubuntu, maar wellicht een andere distro als experiment.

Op dit moment mis ik eigenlijk vrij weinig. Het is even wennen in LibreOffice omdat ik al 25 jaar in Word werk. Gelukkig game ik niet (meer), dus ook daar geen problemen. Al met al was het de trigger om serieus met Linux aan de slag te gaan, nog geen moment spijt van gehad. En een goede stap in minder afhankelijk worden van Amerikaanse softwarebedrijven.
welk type cpu heb je?
Enkel een andere CPU zou voldoende moeten zijn om aan de eisen te voldoen.
Hier draait een stokoude AM4 met een oude videokaart en moderne 5700x3d processor erin. Zoon speelt nagenoeg alle games op zijn win11 machine zonder enige issues.
Goed om te weten, had die optie niet meer overwogen. Kijkend in de pricewatch kost me dat toch minstens €120, dat is al heel veel beter (lees: goedkoper) dan ik dacht. De vraag is nu of ik bereid ben om die stap te nemen voor een upgrade naar Windows 11, of dat een alternatief besturingssysteem aantrekkelijker is.

Bedankt voor de tip, ik ga dat eens rustig laten bezinken. Wie weet is er een goede aanbieding tijdens Black Friday of Cyber Monday...
zoals bij mac-os wel gebeurt, bedoel je? Of bij Android. Of bij iOS
je hoeft niet te vervangen, of nieuw te kopen, hier al meermaals aangegeven. het probleem is de media overal en de online tool die zegt dat je niet kan upgraden, echter kan je zelfs een 10j oude PC perfect naar 24H2 brengen en dus nog wel even verder met die oude HW.
Nou hier een kan wel maar wil niet. Vind w11 best een achteruitgang en zal ook niet snel gaan wisselen. Voorheen was ik voor aan de rij te vinden voor nieuwe Windows versies maar nu kan er niet snel genoeg een volwaardig alternatief komen. Mocht het op termijn een probleem gaan worden dan wordt mijn hoofd systeem Linux een kijk ik wat ik met bazite kan bereiken oid of een virtual machine met Windows. Voor nu krijgt deze LTSC versie van w10 tot 2032 beveiligingsupdates en zie ik wel wat voor capriolen microsoft gaat uithalen om mij te forceren om een keuze te gaan maken.
mijn CPU kan 't niet draaien, daarnaast heb ik win11 op mijn laptop en ik ben geen fan van de UI dus sla hem graag over... win12 is vast wel weer goed, hoewel met het vooruitzicht van al die AI copilot kak die in de aankondigen zitten, vrees ik van niet :)
Ik heb ook altijd gezegd dat Windows een goede versie heeft, dan een slechte, dan een goede, en weer een slechte.

MSDOS 6: goed
Windows 95 slecht
Windows 98 goed
Windows ME slecht
Windows XP goed
Windows Vista slecht
Windows 7 goed
Windows 8 slecht
Windows 10 goed
Windows 11 slecht

Maar gezien ze windows 12 echt vol willen proppen met AI meuk, verwacht ik dat meer en meer mensen naar Linux gaan stappen
goed gezegd, maar is ook al een hele oude internet meme.... :D
Dat hoor ik al 25 jaar. Onderaan de streep is het marktaandeel op PC nog steeds 3%.
Windows 3 doet uberhaupt niet mee bij jou? Jij ging van MSDOS direct naar Windows95?
Voor veel mensen gold dat wel denk ik. Voor Windows 95 pielde ik zelf wel eens met Windows 3.0 en Windows 3.11 for Workgroups maar dat was dan vaak meer "erbij" dan dat het DOS compleet verving. Het was niet echt een compleet OS maar meer een soort van shell bovenop DOS.
Windows 3 was een programma dat je onder MSDOS draaide. Niet echt een operating system.
En ja, technisch gezien deden Windows 9x hetzelfde, alleen merkte je daar niet veel van.
Bij win 3 startte je echt eerst MSDOS, en daarna, als je zin had, Windows 3.11.

Vandaar dat ik MSDOS wat handiger vond in de rij.
Je mist Windows 2000 en (in mindere mate) Windows 8.1. Die laatste repareerde alle fouten van Windows 8 en verschilt functioneel gezien eigenlijk niet zoveel van Windows 10.

Windows 95 vond ik trouwens zelf niet echt slecht en het was commercieel gezien natuurlijk een daverend succes. Met Vista heb ik zelf weinig problemen gehad, en daarbij was het vooral zo dat (als ik het goed begrijp) je vooral problemen kreeg als je hardware niet over goede drivers beschikte. Iets vergelijkbaars speelde bij Windows ME waar ik die problemen zelf helaas wel heb mogen ervaren.

Windows 11 zou ik trouwens ook niet 'slecht' willen noemen. De interface is even wennen maar qua snelheid en betrouwbaarheid is er geen verschil met Windows 10. En wat ik specifiek fijn vind is dat ze op configuratie-vlak veel zaken eindelijk eens naar een moderne standaard gebracht hebben.
Windows 2000 heb ik opzettelijk overgeslagen omdat het tegelijkertijd uit kwam met windows ME. 2000 was voor zakelijk gebruik, en in de tijd dat het uit kwam, had het een echt flinke computer nodig, die op thuis hardware niet vooruit te branden was. Ondanks was Windows 2000 wel héél goed en stabiel, maar ik denk niet dat heel veel mensen het thuis gebruikt hebben.

8.1 heb ik eerlijk gezegd niet veel gebruikt, ik ging er altijd met een grote boog omheen vanwege het start menu. (Ook al is dat wel aangepast bij 8.1), maar ik had ook nog Windows 7 en die was gewoon helemaal prima. Er was geen reden om over te stappen.

Windows 95 heb ik ook echt veel gebruikt, maar dit was wel in de tijd dat je gewoon nog heel vaak naar MSDOS terug moest booten. Het was altijd wel wat geklungel om iets aan de gang te krijgen, en dat probleem was bij Windows 98 helemaal weg.
Dat zou bij mij dan Windows 12 LTSC worden.
Maar op dit moment ben ik zeer tevreden met Windows 10 LTSC
XP was pas goed na SP2. Windows 10 was ook erg instabiel tot een bepaalde build ong 2 jaar na release.

Mensen overdrijven nogal waneer ze win11 slecht noemen. Ik durf eigenlijk wel te zeggen dat het een van de meest stabiele windows versies is op moment van launch.
Je CPU kan 't vast wel draaien. Misschien vindt de updater van niet, maar ik heb een oude Acer laptop probleemloos op W11 kunnen krijgen na het aanmaken van één regkey (de rest van het huis draait inmiddels netjes Linux overigens): The registry key still works even though Microsoft took it down if you still want to upgrade to Windows 11 : r/Windows10
moeite. ik blijf lekker op win10 totdat deze PC naar het ijzerboertje gaat... (wat long overdue is, dat is het probleem eigenlijk :D)
Ik heb 5 maanden terug mijn i7 4770k vervangen door een 5900x en heb gewoon windows 10 pro geinstalleerd :+ Heb al wat computers gemaakt voor familieleden met windows 11 erop en ik stel het persoonlijk zo lang mogelijk uit omdat ik het geen vooruitgang vindt.

Het word steeds minder een Persoonlijke computer (PC) en meer een Microsoft Computer. (MC) net zoals je apple computers hebt zeg maar en alles op 1 apple manier werkt en moet en wil jij iets anders zoek het uit! en zelfs al bieden we je de keuze dan veranderen we elke reboot die persoonlijke keuze terug naar de microsoft keuze en elke versie word dit erger. En ja het liefste zou ik een moderne versie van windows 7 draaien maar dat kan niet dus blijf ik zo lang mogelijk hangen bij windows 10 puur omdat windows 11 erger is. Ditzelfde had ik met windows 8.1 naar windows 10 etc.

En ja ik installeer mijn eigen start-icoon/menu etc dus ik verander het al vaak naar windows 7 op die manier. Deinstalleer zoveel mogelijk MS troep/bloatware/spyware.
Ik heb laatst op die manier de keuze gemaakt voor Linux Mint. Ik zou zeggen, download die en zet die op een USB stick met Rufus zodat je het daar vanaf kunt draaien en test het uit of het voor jou voldoet.

Werkt het (deze keer, als je het eerder geprobeerd hebt), kun je over erop en heb je weer controle over je PC, werkt het niet, dan weet je wat je hebt en moet je je daarmee blijven behelpen.
Ik ben de andere kant van het spectrum dan denk ik, toen de eerste officiële build uitwas heb ik meteen een USB gemaakt en van alle belangrijke dingen backups. Toen meteen Windows 11 erop gezet.

Nu ben ik wel een fan van de verbeterde search, als ik naar een app zoek (en internet zoekopdrachten uitzet) dan krijg ik altijd eerst de app die ik ook echt zoek.

Maar sinds ik MS Power Toys heb ge-installeert gebruik ik eigenlijk het startmenu niet meer. Veel fijner zo'n finder die alles vindt en kan doen net als MacOS.

Wel heb ik de belofte gemaakt dat als mijn huidige install eraan gaat door een Windows BS oopsie ik eerst Linux opnieuw ga proberen (de vorige keer werkte scaling van 4k naar 1440p niet goed op een rotated monitor, dat was wel een deal breaker. En ik wou gewoon geen tijd eraan besteden. Toen maar Windows 10 ge-installeert.

En je hebt zeker gelijk er zit genoeg troep in Windows 11, maar als Software Tweaker moet je met een beetje Tweaken dat wel weg kunnen halen (desnoods met een scriptje die je elke keer automatisch draait) :Y)
Kleine nota: Linux en OS X zitten niet in deze grafieken. De grafieken tonen enkel Windows-gebruikers.
Ik ben benieuwd hoe deze cijfers vergelijken tov Windows XP toen dat uit de support liep. Is het ongeveer hetzelfde (dan zouden de lijnen ongeveer hetzelfde moeten zijn) of zien we een effect van de aangescherpte hardware-eisen?
Tiny 11 draait prima op al mijn systemen, inclusief Surface pro 3 tablet. Geen van allen voldoet aan de officiele eisen en ik ga niet zomaar prima apparatuur weggooien omdat Microsoft belachelijke eisen stelt. Mocht MS een truc vinden om alsnog alle installs van Tiny11 op afstand te saboteren, ga ik me verder verdiepen in Linux alternatieven. Mac OS geprobeerd, maar dat is voor mij echt een hel.
Ik denk dat we de vraag moeten omdraaien. De meeste mensen spreken van niet kunnen upgraden wegens hardware, kosten enz. Maar de echte vraag is: Waarom zou je willen upgraden naar Windows 11.

Het enige grote argument is security, wat een gedwongen keuze is vanuit Microsoft zelf. Het is niet alsof Microsoft ineens stopt met security patching. Microsoft gaan dat nog doen de volgende 5+ jaar (voor betalende corporate klanten), en zal me niet verbazen dat dit nog verlengt word.

Het probleem is dat er eigenlijk geen nut is voor de huidige klanten om te upgraden naar W11, buiten de gedwongen keuze. Wat is er beter in W11 voor mij, dat ik nu niet kan?
  • Een hoop meer bugs omdat nieuw feature toegevoegd worden op W11, terwijl W10 enorm stabiel is wegens het niet rondspelen met nieuwigheden.
  • Gedwongen Microsoft account (ja, je kan het bypassen met de nodige werk maar toch)...
  • Meer telemetrie data dat naar buiten moet
  • Volgepropt met AI meer en meer. En als IT developer, dat LLMs gebruiken, ben ik het buitenbeen maar ik zie niet veel nut in op men OS, buiten een paar keer its genereren of specifieke Agent acties in men dev omgeving. Spullen dat ik kan doen via 3th party of ironisch genoeg, MS hun eigen VSC.
  • De Recall crap dat ik 10000% NIET wil op men PC. Het is al erg genoeg als je in een omgeving werkt met camera's rondom je, maar je PC dat iedere 3 seconden een screenshot maakt, uch...
Waar is de nieuwigheid? Als je van W7 naar W10 sprong, had je WSL als toevoeging wat een toegevoegde waarde was (en we sprongen over de W8... yay). Als ontwikkelaar wat is er in W11 voor mij extra? Als gamer, als gewone gebruiker, enz...

Ik HAAT meer en meer wat onze levensomgeving geworden is, de telemetrie, de logging... Je phone, je auto dat alles registreert en de data verkoopt naar andere bedrijven (zoals verzekeringen), alles moeten ze weten van je leven. Wat je eet, wanneer je eet, wat je ziet, wat je schrijft en met wie, en wie zijn die mensen, wat je poept en wat je neukt...

Noem me ouderwets maar ondanks dat ik al 30+ jaar als ITer werk, heb ik nooit de noodzaak gehad om data te hebben van men gebruikers/klanten, buiten het puur essentieel voor de werking van men systemen. Ja, het kan interessant zijn voor sommige, om een "profiel" te hebben van je klanten, maar verdien je daar echt meer mee, of zijn we gewoon een hoop marketing mensen te betalen voor eigenlijk niets toegevoegd. Ik heb de vraag al meerdere keren gesteld aan mensen in de industrie en wat halen ze uit die data, waar is de winst buiten het proberen om iets meer geld uit mensen te halen, via wegen dat hun veel geld kosten.

Windows 11 is voor mij gewoon de zoveelste schakel in een ketting van een industrie dat leeft op data maar eigenlijk niet meer geld verdient omdat mensen maar zoveel "disposable income" hebben. Je kan een citroen niet meer uitpersen dat wat het heeft. Het is jammer dat onze privacy gewoon een speel ding geworden is, in een markt dat zichzelf in leven houd. Zeg nu zelf, als al deze data tracking op 1 dag ineens stopt, en men kan enkel de beperkte data halen van feiten (x verkochten artikelen, y botsingen met je auto, ...).

Zal de wereld ineens minder kopen? Valt onze economie in elkaar, wel, technisch niet,m maar de val van al die data bedrijven zal een knokon effect kunnen hebben, maar ik spreek van puur goederen en diensten. Nee ...

Ik blijf wel met men oude Windows 10 dat debloated is, en ik zoek wel de vinkjes in men apps for telemetrie af te zetten, en men oude auto moet niet vervangen worden door 1 met een ingebouwde sim kaart om lekker te communiceren (dat is nog een andere discussie van die gadgets in autos en hun afleidende natuur).

Het is jammer waar we naartoe aan het gaan...
Waarom zou je willen upgraden naar Windows 11 ??

Omdat het gratis is, een logische upgrade en nagenoeg hetzelfde is.

Het is DE opvolger en geen Linux die daar tegen op kan.

Bovendien hebben we nog een jaar extra. Gratis.

Wat jij er mee doet, gaat de gewone gebruiker ver boven zijn pet.
Waarom? Omdat de andere versies niet meer ondersteund worden en geen security updates meer krijgen.
Die zijn dus gewoon onveilig.
1 zero day weg van al je bankgegevens gestolen te zien.
Windows 10 word nog een jaar gewoon volledig en gratis ondersteund.

Dus volgend jaar maar wee even kijken naar een alternatief. Waarschijnlijk gewoon windows 11 erop.

Zoals iedereen.
Valt het iemand anders ook al op dat er wereld wijd een enorme piek te zien is in het gebruik van Windows 7? Ik heb moeite dit te verklaren.
De beste verklaring zijn denk ik niet-menselijke handelingen. Statcounter telt alleen hoevaak zijn pixel wordt gedownload. Het kijkt niet of een mens of een bot die pixel download. Als er op Windows 7 een bepaalde gebeurtenis is, bijvoorbeeld een programma wat wegens een update in-line een webpagina toont, kan het zijn dat al die Windows 7-machines opeens die pixel gaan downloaden.
of kopen van een cheap win7 OEM licentie voor ~7 euro die gratis te upgraden is naar win10 (en vervolgens gratis te upgraden is naar win11?) want dat is goedkoper dan win10 of 11 kopen.
Als ik het goed begrijp is de gratis upgrade van Windows 7 naar Windows 10 sinds 2023 al niet meer mogelijk. Zie o.a. https://www.zdnet.com/article/its-official-no-more-free-windows-10-upgrades/
Ik weet niet waar statcounter de info haalt,

Maar misschien mensen dat allemaal hun oude PC van onder het stof uit halen om eens te kijken of die nog werkt en daarmee dat hij online komt ?

Om dan te kijken of ze daar dan geen Linux op kunnen zetten er er meteen evenveel mee kunnen als met windows 11 :)
Thuis staat Win10 op 4 van de 5 pc's.

Ik heb Win11 nu een jaar en die ander 4 gaan overgeschakeld worden op linux. Win11 is geen optie. Een VM voor de win specifieke toepassingen, sure. Als main OS, nope.
Dat zou ook de toename van Windows 7 kunnen doen verklaren, PC omzetten naar Linux en een Windows 7 VM erop voor het spul dat niet anders kan. W7 is immers minder zwaar dan W10, want je hebt ook nog het Linux OS en de VM die wat geheugen en processor kost om de hele combinatie te draaien.
En heel wat moderne software draait helemaal niet op Windows 7, dat nu al 5 jaar end-of-life is.
Dus geen idee waarom je juist daarvan een VM wil opzetten.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn