Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

Toshiba presenteert single package-ssd met dikte van 1.3mm

Door Olaf van Miltenburg, 3 augustus 2017 21:3626 reacties

Toshiba brengt een compacte nvme-ssd op basis van zijn 3d-tlc-nand met 64 lagen uit. Het gaat om een ssd zonder dram, waardoor de omvang beperkt kan blijven en Toshiba de kosten laag kan houden. De dikte bedraagt 1,3mm.

De BG3-ssd's zijn gebaseerd op een single package-ontwerp waarbij de Toshiba-controller en het flashgeheugen geïntegreerd zijn. De ssd's hebben geen dram; Toshiba maakt gebruik van de host memory buffer-functionaliteit zoals beschreven in de nvme revisie 1.2.1-specificatie.

De pci-e 3.0 x2-ssd's leveren sequentiële leessnelheden van tot aan 1520MB/s en schrijfsnelheden van maximaal 840MB/s. Ze komen beschikbaar in bga-varianten met m2 1620-formfactor en als verwijderbare m2 2230-modules. Toshiba brengt de BG3-ssd's met opslaghoeveelheden van 128GB, 256GB en 512GB uit.

Momenteel stuurt het bedrijf de eerste samples naar partners. Wanneer de BG3-serie beschikbaar komt is niet bekend.

Toshiba BG3

Reacties (26)


FBI arresteert Britse onderzoeker die WannaCry-verspreiding stopte - update

Door Olaf van Miltenburg, 3 augustus 2017 19:16126 reacties, submitter: iTeV

De Brit Marcus Hutchins is woensdag door de FBI aangehouden om onbekende redenen. De man was onder het pseudoniem MalwareTech verantwoordelijk voor de ontdekking van de killswitch in de ransomware WannaCry. Hierdoor werd de verspreiding een halt toebracht.

Motherboard heeft van Amerikaanse autoriteiten vernomen dat Hutchins is aangehouden door de FBI, maar verdere details zijn niet bekend. De Brit was in Las Vegas voor de hackersconferenties Black Hat en Def Con. Beveiligingsonderzoeker Andrew Mabbitt bevestigt dat de Brit is aangehouden. Het National Crime Agency van het VK erkent dat een Brit is aangehouden, maar laat aan Motherboard weten dat het zaak is voor de autoriteiten in de VS.

De laatste berichten van MalwareTech, het pseudoniem van Hutchins, dateren op het moment van schrijven van 21 uur geleden. De Britse onderzoeker kreeg half mei bekendheid door de vondst van een killswitch voor WannaCry. Hij registreerde de domeinnaam waar de ransomware contact mee zocht en stopte zo de verspreiding. Via Britse media kwam zijn naam naar buiten, waar de onderzoeker niet blij mee was aangezien hij geen aandacht wilde.

Update, 21.00: De Brit is verdacht van het meehelpen aan het maken, verspreiden en beheren van de trojan Kronos tussen 2014 en 2015. Kronos is een trojan die gericht is op het binnensmokkelen van tools om informatie zoals creditcardgegevens te stelen. De software kan onder andere versleuteld communiceren met c&c-servers en av-suites omzeilen. Hutchins zou de malware onder andere op de onlangs gesloten darknet-marktplaats AlphaBay hebben aangeboden volgens de aanklacht.

wannacry

Reacties (126)


Onderzoek: Xiaomi is marktleider wearables

Door Olaf van Miltenburg, 3 augustus 2017 18:5383 reacties

In het afgelopen kwartaal groeide Xiaomi uit tot marktleider op het gebied van wearables. Dankzij groei in de verkoop van goedkope fitnessbandjes wist de fabrikant een marktaandeel van 17 procent te halen volgens onderzoek.

Xiaomi Mi band 2 Zwart (Zwart)Met zijn marktaandeel is Xiaomi in de afgelopen drie maanden Fitbit en Apple gepasseerd. Volgens onderzoeksbureau Strategy Analytics leverde Xiaomi 3,7 miljoen wearables, een stijging van 23 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De Mi Band van Xiaomi zou erg populair zijn in China.

Fitbit leverde 3,4 miljoen wearables, voor een marktaandeel van 16 procent, waar dat een jaar geleden nog 29 procent was. Apple zou volgens het onderzoek 2,8 miljoen Apple Watches hebben verkocht in het afgelopen kwartaal, een groei van 56 procent tegenover vorig jaar. Apple richt zich op de high-end markt en maakt meer marge op zijn wearables.

Wegens de sterke positie van Apple op de high-end markt en de komst van goedkope Chinese wearables zoals die van Xiaomi, verwacht Strategy Analytics dat Fitbit het nog moeilijker gaat krijgen.

Reacties (83)


Dekking 4g stijgt in België naar 94,5 procent

Door Olaf van Miltenburg, 3 augustus 2017 18:2395 reacties

België heeft in de afgelopen jaren een flinke inhaalslag gemaakt met de uitbreiding van 4g-dekking. De dekkingsgraad is gestegen van 67,8 procent in 2014 naar 94,5 procent vorig jaar. Inwoners maken echter relatief weinig gebruik van snel mobiel internet.

Met de dekking van 94,5 procent van de huishoudens die over 4g kunnen beschikken, staat België op plek 7 van de 28 Europese lidstaten, boven buurlanden als Nederland, Frankrijk en Duitsland. Volgens de overheidsdienst FOD Economie heeft België met de uitbreiding van de 4g-dekking 'de achterstand meer dan ingehaald'. Het gemiddelde in Europa ligt op 84,41 procent.

FOD Economie baseert zich bij de Barometer van de informatiemaatschappij op de studie Broadband Coverage in Europa, dat IHS en Point Topic in opdracht van de Europese Commissie hield. De cijfers hebben betrekking op juni 2016.

De cijfers staan in schril contrast met het daadwerkelijk gebruik van mobiel breedbandinternet, gemeten naar het aantal abonnementen per 100 inwoners. In België beschikt 67,88 procent van de inwoners over een 3g- of 4g-abonnement, terwijl het gemiddelde in de EU op 83,9 procent ligt. "Het is zaak de bevolking, en met name de senioren, te blijven sensibiliseren voor het gebruik van mobiel internet", concludeert FOD Economie.

Met name in Wallonië is de 4g-dekking nog relatief gefragmenteerd: veel regio's in het zuiden worden bediend door slechts een of twee aanbieders. "Dit wordt deels verklaard door de lagere bevolkingsdichtheid in het zuiden van het land", aldus FOD Economie. ZDNet constateert daarnaast dat de Belgische prijzen van smartphones en telecomdiensten in de afgelopen maanden minder sterk daalden dan in omringende landen. Abonnementen met kleinere bundels zouden wel voordelig zijn, maar met hogere volumes zouden de prijzen hoog liggen.

4g Belgie juni 2016

Reacties (95)


WikiLeaks publiceert werkwijze van CIA om webcams te blokkeren bij fysieke hacks

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 16:0494 reacties, submitter: Moozzie

WikiLeaks heeft documentatie van het CIA-programma Dumbo online gezet. Dumbo wordt door de inlichtingendienst gebruikt om bij het verkrijgen van fysieke toegang tot Windows-computers opnameapparatuur als webcams uit te schakelen en gemaakte opnames te beschadigen.

Volgens de beschrijving van de software is Dumbo bedoeld om te voorkomen dat CIA-medewerkers van de zogenaamde Physical Access Group herkend worden tijdens hun missie. De software wordt gedraaid vanaf een usb-stick, waarbij adminrechten op systeemniveau zijn vereist. Dumbo werkt volgens de documentatie, die uit 2015 stamt, op Windows-versies vanaf XP en nieuwer, met uitzondering van de 64bit-versie van XP.

Het programma zoekt naar processen die toegang hebben tot opnameapparaten zoals webcams of microfoons en blokkeert vervolgens die processen. Opnames die in bewerking zijn worden beschadigd, zodat ze niet meer te bekijken of af te luisteren zijn. Ook worden alle netwerkverbindingen uitgeschakeld. De software lijkt geen gebruik te maken van kwetsbaarheden in software, omdat uitgegaan wordt van adminrechten.

In het programma zitten verschillende afsluitopties. Zo kan er een timer ingesteld worden waarna alle instellingen weer worden hersteld, zodat opnames ook weer worden hervat. Een PAG-agent zou op die manier ongezien weg kunnen komen. Een tweede optie is het veroorzaken van een blue screen of death, gevolgd door een herstart van het systeem.

De handleiding toont screenshots van de interface van het programma en beschrijft dat het is aanbevolen om virusscanners uit te zetten. Dat lijkt met name te gelden voor Windows XP-systemen, omdat daarop voor de werking van Dumbo een driver geïnstalleerd moet worden en dat wordt tegengegaan door beveiligingssoftware.

Volgens WikiLeaks is de Physical Access Group een speciaal onderdeel van het CCI, het Center for Cyber Intelligence. Deze agenten hebben als taak om middels fysieke toegang computers te benaderen in operaties van de CIA. De documenten zijn onderdeel van de Vault7-publicatiereeks. Onder die noemer heeft WikiLeaks al tal van methodes van de CIA onthuld.

Dumbo-interfaceDumbo-interfaceDumbo-interfaceDumbo-interface

Reacties (94)

Lees meer


Verzekeraar mag beschadigde smartphone vervangen door refurbished model

Door Joris Jansen, 3 augustus 2017 15:57185 reacties

Het financiële klachteninstituut Kifid heeft in een uitspraak bepaald dat een verzekeraar een kapotte smartphone van een consument mag vervangen door een refurbished toestel, indien er een toestelverzekering is afgesloten.

De elf maanden oude beschadigd geraakte Sony Xperia Z5 hoeft volgens het Kifid niet te worden vervangen door een nieuw toestel. Dat heeft te maken met het feit dat de schade wordt gedekt door een schadeverzekering, waarbij zaken in principe niet zijn verzekerd tegen nieuwwaarde, maar tegen vervangingswaarde. Dit wordt volgens de wet gedefinieerd als het bedrag dat benodigd is voor het verkrijgen van een gelijkwaardige zaak.

Op basis hiervan hoeft de verzekeraar de Sony Xperia Z5 enkel te vervangen door hetzelfde type of een toestel met vergelijkbare specificaties, en dus niet door een nieuw toestel. Bij het afsluiten van de verzekering is ook niet afgesproken om af te wijken van de maatstaf om enkel de vervangingswaarde te vergoeden ingeval van een beschadiging.

De consument stelt dat hem tijdens de aanschaf van de Xperia Z5 in de winkel is gezegd dat hij wel degelijk recht zou hebben op een nieuw toestel. Dit heeft hij echter niet kunnen aantonen. Bovendien stelt het Kifid dat het hier ging om een tussenpersoon, waarschijnlijk de winkelier, en voor deze uitspraken van een tussenpersoon kan de verzekeraar niet verantwoordelijk worden gehouden. De consument vindt het onredelijk dat hij genoegen moet nemen met een tweedehands toestel, mede omdat zijn kapotte smartphone pas elf maanden oud was.

De verzekeraar heeft een refurbished toestel van het type Sony Xperia Z3+ aangeboden als vervanging. Daarbij heeft het vervangende toestel alle kwaliteitstesten voor nieuwe toestellen doorstaan en het toestel zou bestaan uit nog nooit gebruikte fabrieksonderdelen. Bovendien heeft de verzekeraar een garantie aangeboden van drie maanden met betrekking tot defecten. Dit alles is voor het Kifid genoeg om te stellen dat de verzekeraar aan de wettelijke eisen voor vervanging heeft voldaan. Volgens het klachteninstituut hoeft de verzekeraar hierbij geen inzicht te geven in de ouderdom en gebruiksintensiteit van de onderdelen van het vervangende toestel.

Deze uitspraak betreft een bindend advies; beide partijen hebben hiervoor gekozen. De consument kan hier niet tegen in beroep bij het Kifid, omdat het reglement van de Commissie van Beroep van het Kifid voorschrijft dat er alleen beroep openstaat, als de vordering minimaal om een schadebedrag van 25.000 euro gaat. De consument kan nog wel naar een reguliere rechter, maar bij een bindend advies van het Kifid zal een rechter alleen inhoudelijk naar de zaak kijken als het Kifid grote fouten heeft gemaakt. Het klachteninstituut Kifid behandelt doorgaans zaken van consumenten die klagen over bank- en verzekeringsproducten, waarbij het bijvoorbeeld in beleggingszaken doorgaans over schadeposten van vele tienduizenden of honderdduizenden euro's kan gaan.

In juli 2016 oordeelde een Nederlandse rechter dat een consument met een iPhone die binnen de garantieperiode gebreken vertoonde, wel een volledig nieuwe iPhone moest krijgen en geen genoegen hoefde te nemen met een refurbished model. Het verschil tussen deze zaak en de Kifid-uitspraak, is het feit dat het bij de iPhone ging om een defect, terwijl het bij de Xperia Z5 ging om schade die waarschijnlijk door de gebruiker is veroorzaakt. Daardoor kon de consument zich bij de Kifid-zaak enkel beroepen op wettelijke bepalingen rondom verzekeringen, terwijl de iPhone-bezitter zich kon beroepen op een andere, gunstigere consumentenrechtelijke bepaling. In april 2017 oordeelde een rechter dat een consument met een defecte iPad Air 2, ook geen genoegen hoefde te nemen met een remanufactured model.

Productfoto Sony Xperia Z5

Reacties (185)


Samsung brengt high-end klaptelefoon met twee oledschermen uit in China

Door Andrew Kambel, 3 augustus 2017 15:3749 reacties, submitter: Mirr0r

Samsung heeft een high-end klaptelefoon in China uitgebracht. De Samsung SM-G9298 is voorzien van twee 4,2"-oledschermen. Onbekend is of Samsung de telefoon buiten China gaat verkopen, maar het toestel komt waarschijnlijk niet naar de Benelux.

De Android-telefoon, die volgens een Engelse vertaling Leader 8 heet, heeft een zogeheten clamshell-ontwerp en beschikt over een 4,2"-touchscreen aan de buitenkant van de telefoon en nog zo'n scherm aan de binnenkant. De oledschermen hebben een full-hd-resolutie. Het scherm aan de buitenkant heeft capacitieve menuknoppen, terwijl aan de binnenkant hardwareknoppen gebruikt worden. Het frame van de telefoon is gemaakt van 6013 Series-aluminium, dat Samsung ook gebruikte voor de Samsung Galaxy S6.

Het toestel bevat een Snapdragon 821-soc van Qualcomm en heeft 4GB ram. Er is 64GB opslagruimte beschikbaar en dat is uit te breiden met een sd-kaart. Verder heeft de Leader 8 een accucapaciteit van 2300mAh en is er een vingerafdrukscanner op de achterkant van het toestel te vinden, onder de camera. De accu kan draadloos opgeladen worden.

Leader 8Leader 8

De Leader 8 heeft aan de achterkant een 12-megapixelcamera met een diafragma van f/1.7 en pixels van 1,4μm. Daarmee zijn de specificaties gelijk aan die van de camera in de Galaxy S8. Aan de binnenkant van de klaptelefoon zit een camera met een diafragma van f/1.9 en een 5-megapixelresolutie.

Samsung heeft nog niet bekend gemaakt of het bedrijf de telefoon buiten China gaat aanbieden. Momenteel is de klaptelefoon alleen beschikbaar via provider China Mobile. Waarschijnlijk komt de Leader 8 niet naar de Benelux. Samsung biedt dergelijke Android-klaptelefoons wel in Azië aan, maar niet in Europese landen.

Leader 8

Reacties (49)


Fractal Design presenteert Define C-behuizingen met gehard glas

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 14:4671 reacties, submitter: jeroenvangoch

Fractal Design heeft de Define C TG en Define Mini C TG aangekondigd. Het zijn de eerste behuizingen van de fabrikant met een raam van gehard glas. Aan de binnenkant zit geluiddempend materiaal.

De kasten zijn gebaseerd op de bestaande Define C en Define Mini C. Fractal Design heeft ook al Window-varianten van deze kasten in zijn assortiment, maar die hebben een raam van kunststof. Bij de TG-varianten is dat tempered glass, ofwel gehard glas.

Het Define Mini C TG-model is bedoeld voor builds op basis van een mini-itx- of micro-atx-moederbord. Hoewel de kast is gemaakt voor kleine moederborden, zijn er wel vijf expansieslots waardoor bijvoorbeeld sli- of crossfire-opstellingen van videokaarten gebruikt kunnen worden. Er zijn vijf posities voor een ventilator en er is ruimte om een 280mm-radiator te plaatsen.

De grotere Define C TG biedt plaats aan een volledige atx-moederbord en heeft zeven expansieslots. Er is ruimte voor een radiator van maximaal 360mm en er kunnen tot zeven fans geplaatst worden. In beide kasten is ruimte voor een cpu-koeler tot 172mm hoog, gpu's tot 315mm lang en voedingen van 175mm lang.

Volgens Tom's Hardware kost het grote model 95 dollar en de kleine versie 90 dollar. Omgerekend met btw is dat respectievelijk 97 en 92 euro. Dat is ongeveer 15 euro duurder dan de bestaande Window-modellen.

Fractal Design Define C TG en Define Mini C TGFractal Design Define C TG en Define Mini C TG

Fractal Design Define C TG en Define Mini C TG

Reacties (71)


Gerucht: Intel Core i3-8300 is quadcore met acht threads op 4GHz

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 14:30122 reacties

Via een Chinese website zijn screenshots online verschenen die de specificaties tonen van de Intel Core i3-8300. De Coffee Lake-processor zou over vier cores en acht threads beschikken en op 4GHz draaien.

Dat Intel zijn komende Core i3-processors van meer cores gaat voorzien is aannemelijk. Momenteel hebben de i3's twee cores en vier threads, maar Intel is dit jaar begonnen met het leveren van Pentium-processors met eenzelfde configuratie. Om de i3's te onderscheiden zouden meer cores een optie zijn. Daarmee kan Intel ook antwoorden op AMD, dat onlangs zijn goedkope Ryzen 3-processors uitbracht met vier cores en vier threads.

Als Intel daadwerkelijk een Core i3 met vier cores en acht threads uitbrengt is dat desondanks opvallend, omdat de configuratie daarmee gelijk is aan de huidige i7-modellen. Een onderscheid is wel dat de Core i3 niet over turbo-functionaliteit beschikt, maar volgens de screenshots heeft de processor een behoorlijk hoge kloksnelheid van 4GHz. Daarmee zouden de prestaties dus in de buurt kunnen komen van de huidige i7-7700, die op maximaal 4,2GHz draait.

Eerder verscheen er al informatie over de komende Core i5-8600K en Core i7-8700K. Deze processors zouden zes cores krijgen, maar alleen de i7 heeft ondersteuning voor hyperthreading. Daarmee zou de i5 met zes cores dus over maximaal zes threads beschikken, wat minder is dan de acht threads van de i3-8300. In de praktijk zijn fysieke cores echter beter dan hyperthreading, waardoor de Core i5 in toepassingen die goed gebruikmaken van meerdere cores nog altijd een voordeel heeft.

Intel Core i3-8300Intel Core i3-8300
Processor Cores/Threads Kloksnelheid Turbo Turbo (1c) L3 Tdp
Core i7-8700K 6/12 3,7GHz 4,3GHz 4,7GHz 12MB 95W
Core i7-8700 6/12 3,2GHz 4,3GHZ 4,6GHz 12MB 65W
Core i5-8600K 6/6 3,6GHz 4,1GHz 4,3GHz 9MB 95W
Core i5-8400 6/6 2,8GHz 3,8GHZ 4GHz 9MB 65W
Core i3-8300 4/8 4GHz - - ? ?

Intel Coffee Lake-specificaties volgens geruchten

Volgens VideoCardz heeft de Chinese website PCEva ook nieuwe Intel-slides online gezet, waar meer informatie op staat over de komende Coffee Lake-processors. De afbeeldingen maken duidelijk dat de processors de lga1151-socket gebruiken en dat de 'enthusiast'-chips een tdp van 95W hebben, terwijl dat bij de mainstream modellen 65W is. Het Coffee Lake-S-platform heeft net als Kaby Lake-S de beschikking over maximaal 24 pci-e-lanes. De processors zouden tussen 21 augustus en 9 oktober in productie moeten gaan en dat zou betekenen dat ze nog dit jaar op de markt komen.

Intel-slides over Coffee Lake-SIntel-slides over Coffee Lake-SIntel-slides over Coffee Lake-SIntel-slides over Coffee Lake-S

Reacties (122)


Symantec verkoopt bedrijfsonderdeel voor certificaten en websitebeveiliging

Door Sander van Voorst, 3 augustus 2017 14:0613 reacties

Symantec heeft zijn afdeling voor digitale certificaten en websitebeveiliging verkocht aan het Amerikaanse bedrijf DigiCert. Google en Mozilla stellen al langere tijd vraagtekens bij de manier waarop de organisatie certificaten uitgeeft.

Symantec meldt dat het voor de afdelingen een bedrag krijgt van 950 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 800 miljoen euro. Daarnaast verwerft het een aandeel van 30 procent in DigiCert, dat zich hoofdzakelijk bezighoudt met digitale certificaten en een van de medeoprichters is van het CA/Browser Forum. Het in 2003 opgerichte bedrijf heeft meer dan duizend medewerkers. Symantec-klanten gaan dan ook over naar DigiCert; die overgang moet in het derde kwartaal van het fiscale jaar 2018 plaatsvinden.

Symantec en Google zijn al langer verwikkeld in een discussie over de certificaten van het beveiligingsbedrijf. In maart maakte Google bekend de certificaten niet langer te vertrouwen, omdat dertigduizend certificaten ten onrechte zouden zijn uitgegeven. Zo wordt het vertrouwen in oude certificaten afgebouwd en duurt het vertrouwen in nieuwe certificaten korter voort. Daarnaast werd de extended validation-status geschrapt.

Recentelijk maakte Google zijn definitieve beslissing bekend, waaronder alle Symantec-certificaten die onder een oude infrastructuur zijn uitgegeven het vertrouwen van de Chrome-browser verliezen tegen de tijd dat versie 70 uitkomt. Dat moet in het najaar van 2018 gebeuren. Symantec gaf aan eind dit jaar over te gaan op een nieuwe pki. Mozilla heeft een pagina gewijd aan het onderzoek naar Symantec-certificaten.

DigiCert gaat in een blogpost in op de problemen. Ceo John Merrill schrijft dat 'de huidige overeenkomst tegemoetkomt aan de wensen van de browsergemeenschap'. Bovendien 'communiceert DigiCert de overeenkomst naar de gemeenschap en blijft het daarmee samenwerken tot de transactie is voltooid'.

Google-planning Symantec

Google-planning m.b.t. Symantec-certificaten

Reacties (13)


Rechter: dwarslaesiepatiënt hoeft camera niet weg te halen voor privacy buren

Door Joris Jansen, 3 augustus 2017 13:57162 reacties

Een rechter heeft in hoger beroep bepaald dat een man met een dwarslaesie een camera aan zijn huis niet hoeft te verwijderen. De privacy van de buren wordt daarmee weliswaar enigszins geschonden, maar deze inbreuk is volgens de rechter niet groot genoeg voor een verbod.

De rechter woog bij zijn oordeel mee dat de veiligheid van de man, wegens zijn dwarslaesie, belangrijk was en dat de camera in beeld bracht wat een mobiel persoon had kunnen zien bij een blik uit zijn raam. Daarnaast speelde een rol dat de camera niet op de woning van de buren gericht was, maar wel op een belangrijke plek, waar andere camera's geen zicht hadden.

De man met de dwarslaesie heeft in 2009 een viertal bewakingscamera's op zijn eigen perceel geplaatst. Zowel zijn woning als die van zijn buren is te bereiken via dezelfde toegangsweg. Een van de in totaal vier geïnstalleerde camera's is geplaatst op een hoek van het huis, waardoor ook de toegangsweg is te zien. Dat betekent dat de buren en hun eventuele bezoekers ook in beeld komen, op het moment dat zij van en naar hun woning gaan.

De buren van de immobiele dwarslaesiepatiënt vinden dit een schending van hun privacy en hebben de man in 2010 verzocht de camera's te verwijderen. Daar werd geen gehoor aan gegeven. Vervolgens zijn de buren van de dwarslaesiepatiënt naar de rechter gestapt, waarbij zij eisten dat de bewuste camera binnen twee dagen zou worden verwijderd. De rechter wees alle vorderingen af, waarna de buren hoger beroep hebben aangetekend. Ook in hoger beroep kregen ze van de rechter geen gelijk.

De rechter stelt dat het schenden van de privacy een onrechtmatige daad kan opleveren, tenzij er een rechtvaardiging is voor de schending. Of er sprake is van een rechtvaardiging moet per situatie worden beoordeeld, waarbij onder meer de ernst van de inbreuk en de belangen van de inbreukmakende partij een rol spelen. Ook wordt daarbij meegewogen of het doel van een grotere veiligheid, ook had kunnen worden bereikt door een minder verregaand middel dan het plaatsen van een camera.

In zijn oordeel stelt de rechter dat via camera slechts een klein deel van de toegangsweg is te zien, en dat de camera niet draaibaar is, niet kan inzoomen en niet is gericht op de woning van de eisers. Mocht deze camera worden weggehaald, dan zou dit deel van de toegangsweg zich buiten bereik van het cameratoezicht bevinden, omdat de andere drie camera's op andere plekken zijn gericht. Dat zou volgens de rechter inbrekers eventueel de kans geven via dit deel van de toegangsweg ongezien de woning van de dwarslaesiepatiënt te betreden.

De rechter vindt het gevoel van veiligheid van de man belangrijk en acht de stelling van de buren dat er in geen honderd jaar is ingebroken, onbelangrijk. Bovendien stelt de rechter vast dat de camera in feite enkel in beeld brengt wat voor een mobiel persoon met het blote oog te zien zou zijn, als er uit de zijramen van het huis van de dwarslaesie-patiënt naar buiten zou worden gekeken. Op basis van deze vaststellingen oordeelt de rechter dat de inbreuk op de privacy beperkt en niet disproportioneel is. Omdat er volgens de rechter dus voldoende rechtvaardiging is voor deze schending van de privacy, is er in deze zaak niet ingegaan op het belang van de man om postbodes en pakketbezorgers via de camera aan te zien komen.

Reacties (162)


Onderzoeker Troy Hunt stelt 306 miljoen uitgelekte wachtwoorden beschikbaar

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 13:1485 reacties, submitter: luuj

Troy Hunt, beheerder van website Have I Been Pwned, heeft een database met 306 miljoen gehashte wachtwoorden beschikbaar gesteld. Een doel daarvan is dat websites kunnen voorkomen dat mensen zich nogmaals registeren met een wachtwoord dat eerder is uitgelekt.

Het bestand van 5,3GB met wachtwoorden is in zijn geheel te downloaden, maar het is voor gebruikers ook mogelijk om op een nieuwe Password-pagina op de Have I Been Pwned-website een wachtwoord op te zoeken. Zo kunnen ze zien of een bepaald wachtwoord bij een eerdere hack is buitgemaakt. De beheerder van de website benadrukt dat het nooit is aanbevolen om wachtwoorden in te voeren die nog actief gebruikt worden, ook niet op zijn pagina. Het was al mogelijk om op zijn site te zoeken op e-mailadres of gebruikersnaam.

Pwned Password-voorbeeldIn een blogpost legt beveiligingsonderzoeker Troy Hunt uit waarom hij de wachtwoorden online heeft gezet. Hij doet dat onder andere omdat het NIST websites waar authenticatie is vereist aanbeveelt om gebruikers niet de mogelijkheid te geven een wachtwoord te kiezen dat eerder is uitgelekt. Door de gehashte wachtwoorden beschikbaar te stellen, kunnen websites bijvoorbeeld bij hun aanmeldprocedures een blacklist inbouwen waardoor eerder uitgelekte wachtwoorden niet meer gebruikt kunnen worden.

De 306 miljoen wachtwoorden in de database zijn een verzameling die Troy Hunt heeft samengesteld uit eerdere lekken. Het gaat voornamelijk om 'vreselijk slechte' wachtwoorden. Volgens Hunt benadeelt het beschikbaar stellen van de wachtwoorden gebruikers in geen enkele vorm, omdat ze niet in platte tekst worden weergeven en niet gekoppeld zijn aan bijvoorbeeld e-mailadressen of gebruikersnamen. Hij heeft alle wachtwoorden met sha-1 gehasht, voornamelijk omdat hij niet wil dat criminelen de database gebruiken als een hulpmiddel om bruteforce-aanvallen uit te voeren.

Pwned Password

Reacties (85)

Lees meer


Asus en ASRock verklappen komst van AMD Threadripper 1920 met tdp van 140W

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 12:1646 reacties

Asus en ASRock noemen in een lijst met compatibele cpu's voor hun X399-moederborden de AMD Threadripper 1920. Het zou gaan om een processor met een tdp van 140 watt, in plaats van de 180 watt van de 1920X. Het aantal cores is met twaalf gelijk.

AMD heeft de Threadripper 1920 zelf nog niet aangekondigd, maar Asus noemt de cpu in de lijst met compatibele cpu's voor zijn RoG Zenith Extreme-moederbord. Ook ASRock maakt melding van de Threadripper 1920, bij de cpu-lijst van zijn X399 Taichi-moederbord.

De AMD Threadripper 1920 heeft net als de 1920X 12 cores en dus 24 threads. Volgens Asus is de baseclock met 3,5GHz gelijk aan die van de 1920X, maar volgens ASRock is de kloksnelheid 3,2GHz. Dat laatste lijkt aannemelijker, omdat het tdp lager is. De boostsnelheid wordt niet vermeld, maar vermoedelijk is die iets lager dan de 4GHz van de 1920X.

Tot nu toe heeft AMD drie Threadripper-processors officieel aangekondigd. De 1950X en 1920X komen vanaf 10 augustus uit en aan het einde van de maand komt de goedkopere 1900X. Of en wanneer AMD de door Asus genoemde 1920-variant zal aankondigen is nog niet duidelijk.

Update, 18.30: Op Gigabyte's website staan ook details over de Threadripper 1920. Gigabyte noemt een kloksnelheid van 3,2GHz en Boost van 3,8GHz.

AMD Ryzen Threadripper 1920AMD Ryzen Threadripper 1920
1900X 1920 (onofficieel) 1920X 1950X
Socket TR4 TR4 TR4

TR4

Cores/threads 8/16 12/24 12/24 16/32
Kloksnelheid 3,80GHz 3,20GHz 3,50GHz 3,40GHz
Boostsnelheid 4,00GHz 3,8GHz 4,00GHz 4,00GHz
Xfr-snelheid 4,20GHz ? 4,20GHz 4,20GHz
L3-cache ? 32MB 32MB 32MB
TDP ? 140W 180W 180W
Adviesprijs 549 dollar ? 799 dollar 999 dollar
Verkrijgbaar 31 augustus ? 10 augustus 10 augustus

Reacties (46)


Personen achter WannaCry-ransomware legen bitcoinwallets met losgeld

Door Sander van Voorst, 3 augustus 2017 11:46192 reacties

Drie bitcoinwallets die waren opgezet om betalingen van WannaCry-slachtoffers in ontvangst te nemen, zijn sinds donderdagochtend volledig leeg. Er vonden kort achter elkaar verschillende verplaatsingen naar andere wallets plaats.

De drie wallets bevatten in totaal ongeveer 51,8 bitcoin, wat momenteel neerkomt op bijna 120.000 euro. In de meeste gevallen waren er twee opnametransacties om de bitcoins te verplaatsen naar andere wallets. Van daar uit hebben inmiddels ook weer verschillende betalingen naar andere adressen plaatsgevonden. Het is het eerste teken van leven van de personen achter de WannaCry-ransomware, of in ieder geval de personen die toegang hebben tot de bitcoinwallets.

Bij de WannaCry-besmettingen werd slachtoffers gevraagd om een bedrag van 300 dollar in bitcoin te betalen, wat na verloop van tijd verdubbelde naar 600 dollar. De eerste infecties vonden plaats in mei en sindsdien waren er nog af en toe betalingen, bijvoorbeeld nog op 24 juli. Uit de tracker van onderzoeker MalwareTech, die de versleuteling van veel systemen voorkwam door een 'killswitch' te ontdekken, blijkt dat er af en toe nog steeds nieuwe WannaCry-infecties plaatsvinden.

Het is nog steeds onduidelijk wie verantwoordelijk is voor de verspreiding van de WannaCry-ransomware, die veel systemen trof door gebruik te maken van een exploit voor een SMB-kwetsbaarheid. Verschillende beveiligingsbedrijven vonden links met de zogenaamde Lazarus-groep, die op zijn beurt weer in verbinding zou staan met Noord-Korea. In het geval van de NotPetya-malware, die volgde op WannaCry, werden eveneens de bijbehorende bitcoinwallets geleegd. In dat geval ging het gepaard met een mededeling van de personen achter de malware.

Reacties (192)


Video toont prototypes van RED Hydrogen-smartphone

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 11:3949 reacties, submitter: Hadeway

YouTuber Marques Brownlee heeft een video online gezet waarin hij prototypes van de RED Hydrogen-smartphone laat zien. Het toestel staat uit en het 'holografische scherm' wordt dus nog niet getoond. Wel laat hij een module zien met een sensor en lensvatting.

De hands-onvideo van Marques Brownlee laat de smartphone voor het eerst in het echt zien. RED bracht zelf bij de aankondiging alleen renders naar buiten. Brownlee kreeg drie prototypes te zien. Een niet-functioneel model, waarvan de behuizing wel volledig af is, een model met werkend holografisch scherm en een variant met een Triplet-lens die bevestigd is op een module met een sensor. Het is niet bekend hoe groot de beeldsensor is in die module.

De YouTuber heeft de telefoon ook mogen uitproberen, maar mag in zijn video het scherm niet laten zien als dat aan staat. De behuizing zelf lijkt in een vergevorderd stadium te zijn. Aan de achterkant zijn contactpunten zichtbaar die dienen om modules aan te sluiten.

Eerder kwamen er patenten naar buiten waarin informatie staat over hoe RED de modulaire smartphone voor zich ziet. In de afbeeldingen is te zien dat de smartphone met verschillende modules omgetoverd kan worden tot een grote camera. Exacte details over specificaties en functies ontbreken nog.

RED Hydrogen One-patentRED Hydrogen One-patentRED Hydrogen One-patentRED Hydrogen One-patent

Camerafabrikant RED kondigde de Hydrogen One-smartphone begin juli aan. Het is de eerste smartphone van het Amerikaanse bedrijf, dat gespecialiseerd is in professionele cinemacamera's. De fabrikant noemt de telefoon 'de eerste holografische mediamachine ter wereld'. De fabrikant geeft nauwelijks details over het 'holografische scherm', maar het gaat om een 5,7"-scherm gaat dat normale 2d-beelden en stereoscopische 3d-content kan weergeven. Voor de holografische weergave gebruikt het toestel REDs Hydrogen 4-View-beelden in het H4V-formaat. De smartphone moet ogenschijnlijk look around depth bieden en voor virtual reality-, augmented reality- en mixed reality-ervaringen zonder bril kunnen zorgen.

De Hydrogen One is bovendien te verbinden met de Scarlet-, Epic- en Weapon-camera's van RED, om bijvoorbeeld als monitor te dienen. De Android-smartphone heeft een usb-c-aansluiting en micro-sd-kaartsleuf. RED biedt het toestel als pre-order aan vanaf 1195 dollar. De fabrikant verwacht binnen 30 tot 45 dagen een volledig werkend prototype met het holografische scherm gereed te hebben.

Reacties (49)


Chrome-extensie voor ontwikkelaars bevatte kortstondig kwaadaardige code

Door Sander van Voorst, 3 augustus 2017 10:5752 reacties, submitter: Nutellaah

De Chrome-extensie Web Developer bevatte kortstondig kwaadaardige code, nadat onbekenden toegang hadden verkregen tot het Gmail-account van de ontwikkelaar. Er is inmiddels een update beschikbaar waarin de code is verwijderd. De extensie was ongeveer drie uur lang besmet.

Ontwikkelaar Chris Pederick waarschuwde op Twitter dat zijn extensie van een kwaadaardige update was voorzien, nadat onbekenden zijn account hadden overgenomen via phishing. De versie met de aangepaste code was 0.4.9; inmiddels heeft Pederick versie 0.5 vrijgegeven die volgens hem veilig is.

De extensie in kwestie heeft ongeveer 1 miljoen gebruikers. De Firefox-extensie is niet getroffen, aldus de ontwikkelaar. Hij deelde een voorbeeld van de kwaadaardige code die hij in de Chrome-extensie tegenkwam. Die lijkt specifiek uit te zijn op Cloudflare-api's, maar het is onduidelijk of dat bij Web Developer ook het geval was. Er zouden geen tekenen zijn dat wachtwoorden zijn onderschept, maar gebruikers meldden wel dat zij advertenties te zien kregen.

Eerder deze week waarschuwden de ontwikkelaars achter de Chrome-extensie CopyFish dat hen iets soortgelijks was overkomen. Op vrijdag werden ze eveneens slachtoffer van een phishingpoging, waardoor het wachtwoord van hun ontwikkelaarsaccount in verkeerde handen viel. Daarna werd de extensie door onbekenden naar een ander account verplaatst en verspreidde de software spam en adware. Inmiddels is de extensie weer in handen van de oorspronkelijke eigenaren, maar Google heeft het ontwikkelaarsaccount ingetrokken en de extensie is niet meer beschikbaar.

Op Hacker News gingen berichten dat ook andere Chrome-extensies verdacht gedrag vertoonden, waaronder User Agent Switcher, die eveneens wordt ontwikkeld door Pederick. Populaire extensies zijn een aantrekkelijk doelwit voor kwaadwillenden, omdat daarmee een groot aantal gebruikers te bereiken is.

Reacties (52)


Rechters willen gespecialiseerde rechtbankkamers voor internetcriminaliteit

Door Sander van Voorst, 3 augustus 2017 10:0888 reacties

Christiaan Baardman, rechter bij het gerechtshof Den Haag en coördinator van het Kenniscentrum Cybercrime, vindt dat er gespecialiseerde kamers in rechtbanken en hoven moeten komen voor internetcriminaliteitszaken. De President van het hof Den Haag, Leendert Verheij, deelt die mening.

Baardman en Verheij doen hun uitspraken tegenover het juridische blad Mr. en in de Volkskrant. Omdat internetcriminaliteit zich voortdurend technisch ontwikkelt, is het nodig dat rechters zich voortdurend bijscholen, aldus Baardman. Daarnaast zouden er aparte, voor high tech-zaken gespecialiseerde kamers moeten komen, waarin meerdere rechters aanwezig zijn. Volgens Verheij is er al voor zo'n aanpak gekozen bij zaken over mensenhandel, waar ook specialistische kennis is vereist.

Jan-Jaap Oerlemans, onderzoeker aan de Universiteit Leiden, zegt tegenover het vakblad dat alle rechters in ieder geval een basiskennis moeten hebben van digitale criminaliteit. Vanwege de vaak technische aspecten ziet hij ook de noodzaak voor gespecialiseerde kamers. Advocaat Noud van Gemert, gespecialiseerd in internetcriminaliteit, zegt dat deze kamers alleen nut hebben bij specifieke zaken. "Het zou zonde van de tijd zijn als telkens opnieuw moet worden uitgelegd wat het verschil is tussen een ‘distributed’ en een ‘gewone' dos-aanval", legt hij uit.

Om alle internetcriminaliteitszaken in een aparte kamer te behandelen ziet Van Gemert niet zitten, omdat dit soort zaken 'de fietsendiefstal van de toekomst' zullen worden, waarbij hij erop duidt dat het een breed rechtsgebied is. Telecomexpert René Pluijmers zegt tegen de Volkskrant dat rechters vaak te weinig technische kennis bezitten. Hij illustreert dit aan de hand van een voorbeeld waarbij een verdachte was veroordeeld, omdat de politie zei dat hij tijdens een schietincident niet kon hebben gebeld, doordat hij geen verbinding had gemaakt met een bepaalde mast. Uit onderzoek van Pluijmers bleek dat de verdachte echter ook met een andere mast verbinding had kunnen maken en werd de verdachte vrijgesproken.

Het Openbaar Ministerie benoemde in zijn jaarverslag over 2016 dat er meer internetcriminaliteitszaken voor de rechter moeten komen. De Nederlandse politie maakte begin dit jaar bekend dat de tien regionale eenheden worden uitgebreid met gespecialiseerde teams voor de opsporing en preventie van internetcriminaliteit.

Reacties (88)


Battlefield 1 krijgt testomgeving voor PlayStation 4 en Xbox One

Door Joris Jansen, 3 augustus 2017 10:0622 reacties

De zogeheten Community Test Environment voor Battlefield 1, waarin ontwikkelaar DICE vroege versies van aanpassingen en toevoegingen aan de game kan testen, komt nu ook beschikbaar voor de PlayStation 4 en de Xbox One. Deze testomgeving is al een half jaar beschikbaar voor de pc.

De ontwikkelaar zegt met de testomgeving het ontwikkelingsproces van de game te willen delen met de spelers, zodat er eerder feedback kan worden verkregen omtrent Battlefield 1-updates, nieuwe maps en andere wijzigingen van de game. Ook wil de ontwikkelaar met de testomgeving de stabiliteit van nieuwe Battlefield 1-updates verbeteren.

Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden voor de Community Test Environment via het hoofdmenu van Battlefield 1, onder de tab 'more'. Volgens Twitter-account Battlefield Bulletin neemt de installatie voor de testomgeving op de PlayStation 4 zo'n 40GB in beslag en bij de Xbox One komt daar nog 2GB bij. De schijfruimte die bij de PlayStation 4 nodig is, kan overigens per regio verschillen en oplopen tot 52GB.

Voor bijvoorbeeld Battlefileld 4 bestond ook al een Community Test Environment, maar voor toegang moesten gamers een premium-editie van de game hebben en een uitnodiging krijgen. Die voorwaarde van de uitnodiging is bij de Community Test Environment van Battlefield 1 komen te vervallen; er is alleen een Battlefield 1 Premium Pass nodig om toegang tot de testomgeving te krijgen. Een Xbox Live Gold-abonnement of PlayStation Plus-abonnement is ook noodzakelijk.

Sinds eind januari is de Community Test Environment al beschikbaar voor de pc. Aanvankelijk werd er alleen toegang verleend aan selecte leden van de Battlefield-gemeenschap en 'veteranen' die aantoonbaar verschillende Battlefield-games hebben gespeeld. Dice gaf bij de introductie van de testomgeving voor pc-gamers aan dat het de bedoeling was om de testomgeving ook zo snel mogelijk beschikbaar te maken voor de consoles.

Reacties (22)


EKWB presenteert waterblok voor RX Vega-videokaarten

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 08:5750 reacties

EKWB heeft een full cover-waterblok gepresenteerd voor de AMD Radeon RX Vega-videokaarten. Het blok, dat opgenomen dient te worden in een custom loop-waterkoelsysteem bedekt de gpu, het hbm2-geheugen en de vrm's.

Volgens EKWB is het EK-FC Radeon Vega-blok compatibel met zowel de Radeon Vega Frontier Edition als de Radeon RX Vega 64 en Vega 56. De basis is gemaakt van koper en klanten kunnen ook kiezen uit een vernikkelde variant. Voor de bovenkant is er keuze uit doorzichtig acryl of een variant van polyacetaal. De varianten van acryl hebben gaatjes van 3mm waar leds in geplaatst kunnen worden.

Het blok heeft een uitsparing zodat het logo van de Vega-videokaarten zichtbaar blijft. Verder levert de fabrikant een singleslot i/o-bracket mee. Daarnaast biedt EKWB optionele backplates aan, die volgens de maker niet alleen het uiterlijk verbeterd, maar ook de passieve koeling van de vrm's. Het waterblok is ook compatibel met de backplates die fabrikanten bij Radeon Vega-kaarten leveren.

EKWB levert de waterblokken vanaf 14 augustus en de backplates worden vanaf 25 augustus verzonden. Het waterblok kost in standaardkoperuitvoering 109,95 euro en de vernikkelde variant kost 119,95 euro. De backplates zijn er vanaf 29,95 euro.

EK-FC Radeon VegaEK-FC Radeon VegaEK-FC Radeon Vega

Reacties (50)


LG V30 krijgt 6"-oledscherm met dunne bezels en resolutie van 1440x2880 pixels

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 08:3088 reacties

LG heeft bekendgemaakt dat zijn eerstvolgende 'belangrijke' smartphone, vermoedelijk de V30, een FullVision-oledscherm krijgt. Onder die noemer schaart de Zuid-Koreaanse fabrikant het scherm met dunne randen aan de boven- en onderkant van het toestel.

Het is voor het eerst sinds de LG G Flex 2 uit 2015 dat LG weer een oledscherm in een smartphone gaat plaatsen. De fabrikant stelt dat dit ideaal is voor vr-toepassingen. In de aankondiging toont LG een afbeelding van de onderkant van de smartphone. Daarop is te zien dat het scherm ver doorloopt tot de onderkant, net als bijvoorbeeld bij de Samsung Galaxy S8-toestellen.

Mogelijk zijn de schermranden ook afgerond. LG noemt dat zijn plastic-oled-technologie het mogelijk maakt om de schermranden te buigen voor een meer ergonomisch ontwerp. LG plaatst de pixels op een substraat van plastic, waardoor het scherm flexibel kan worden gemaakt. De smartphone krijgt een beschermlaag van Gorilla Glass 5.

Het scherm waar LG over spreekt heeft een 6"-diagonaal en een resolutie van 1440x2880 pixels. Vanwege de 2:1-verhouding en dunne schermranden zal de smartphone daardoor kleiner zijn dan 6"-modellen met een traditioneel 16:9-scherm. Ook in de al uitgebracht LG G6 en Q6 zit een scherm dat een groot deel van de voorkant van de telefoon beslaat, maar dat is een lcd en geen oled.

LG toont oledscherm van V30-smartphone

LG claimt dat het scherm 148 procent van de srgb-kleurruimte kan weergeven en 109 procent van de dci-p3-kleurruimte kan tonen. Ook krijgt de telefoon ondersteuning voor weergave van hdr10-materiaal. Wat de maximale helderheid is van het scherm, zegt LG nog niet.

LG V30-documentIn de aankondiging noemt LG de smartphone waar het scherm in komt niet bij naam, maar het is vrijwel zeker dat het gaat om de V30. Zo vergelijkt de fabrikant het nieuwe toestel met de V20: het nieuwe model heeft volgens LG een kleinere behuizing, met schermranden die aan de boven- en onderkant 20 en 50 procent kleiner zijn.

Eerder verschenen er al renders online van de V30, gemaakt aan de hand van cad-bestanden. Ook plaatste @OnLeaks een afbeelding uit een handleiding op Twitter, waarop hetzelfde ontwerp te zien is. LG heeft zelf een uitnodiging verstuurd voor een presentatie van de telefoon op 31 augustus.

Reacties (88)


Take-Two haalt hoogste omzet tot nu toe uit GTA: Online

Door Julian Huijbregts, 3 augustus 2017 08:06128 reacties

Uitgever Take-Two Interactive heeft in het afgelopen kwartaal de hoogste omzet tot nu toe behaald uit GTA: Online. In juni en juli werd de game uit 2013 meer dan ooit gespeeld en werd er door spelers meer geld uitgegeven aan ingame-aankopen.

Hoeveel actieve spelers er precies waren en wat het bedrag is dat zij uitgaven in GTA: Online, maakt Take-Two niet bekend in zijn kwartaalcijfers. Wel zegt de uitgever dat het online gedeelte van Grand Theft Auto V goed is voor het merendeel van de inkomsten uit 'terugkerende uitgaven'. Onder die noemer schaart Take-Two inkomsten uit ingame-aankopen zoals virtueel geld.

De uitgever behaalde in totaal met al zijn verkopen van games in het kwartaal dat eindigde op 30 juni een omzet van 418 miljoen dollar, omgerekend 353 miljoen euro. Daarvan was 41 procent afkomstig uit terugkerende uitgaven. Dat is een stijging van 71 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder. De totale omzet was 34 procent hoger dan vorig jaar en de nettowinst kwam uit op 60 miljoen dollar.

Informatie over verkoopaantallen van GTA:V in het afgelopen kwartaal gaf de uitgever niet in zijn bespreking van de cijfers. Meestal doet Take-Two dat wel. Bij de vorige kwartaalcijfers werd bekendgemaakt dat de game tachtig miljoen keer is geleverd.

Grand Theft Auto V stamt uit 2013, maar Rockstar blijft dlc voor GTA: Online uitbrengen. Die uitbreidingen zijn gratis te downloaden, maar voor veel items in die uitbreidingen moeten spelers een grote hoeveelheid ingame currency betalen. Dat virtuele geld kan verdiend worden door de game veel te spelen, maar is ook direct te verkrijgen door zogenaamde Shark Cards aan te schaffen voor echt geld.

Nieuwe informatie over komende games heeft Take-Two niet bekendgemaakt. De uitgever bevestigde nog eens dat Rockstar in het voorjaar van 2018 met Red Dead Redemption 2 komt en dat ook die game een online component krijgt.

Reacties (128)