Tip de redactie

Finse artsen maken slaapcycluswekker voor Nokia's

Door Mick de Neeve, 24 september 2008 20:5596 reacties

Finse medici hebben een wekker voor Nokia-telefoons gemaakt die voorkomt dat gebruikers op ongelukkige momenten van de slaapcyclus wakker worden gemaakt. Een ochtendhumeur zou zo tot het verleden moeten behoren.

Happywakeup De zogeheten Happywakeup-applicatie is het resultaat van postdoctoraal onderzoek aan de universiteiten van Tampere en Helsinki, schrijft Science Daily. De 'slimme wekker' luistert via de microfoon naar indicatoren aan de hand waarvan het punt in de slaapcyclus wordt bepaald waarin de gebruiker zich bevindt. Onder meer bewegingen en snurkgeluiden worden hiertoe in de gaten gehouden. De met het standaardalarm in de telefoon ingestelde tijd wordt door het programma als uiterste wektijd opgevat. Het doel van de toepassing is om het moment in de aanloop naar dat tijdstip te bepalen waarop de slaper van nature klaar is om wakker te worden.

Aan het einde van de slaap zijn er een aantal pieken waarop men feitelijk wakker is, de zogeheten arousals, maar die worden afgewisseld met korte periodes van droomslaap. Dat zijn de momenten waarop gewekt worden de meeste stress veroorzaakt en de slaper slaapdronken wakker wordt. Happywakeup probeert de gebruiker dan ook tijdens een arousal te wekken, zodat deze met het goede been uit bed stapt. Slaapt de gebruiker zonder indicatie van een arousal echter rustig door, dan wordt gewacht tot de ingestelde wektijd. De software is verkrijgbaar voor vijftig euro, voor een triallicentie moet twee euro worden opgehoest.

Happywakeup, slaapgrafiek

Reacties (96)


Sony introduceert blu-ray-drive die op 8x brandt

Door Willem de Moor, 24 september 2008 19:3968 reacties

Sony heeft een blu-ray-drive voor desktopcomputers aangekondigd die niet alleen blu-ray-schijfjes kan lezen, maar ze ook beschrijft. De drive brandt de schijven op achtvoudige snelheid.

Elektronicabedrijf Sony heeft dinsdag laten weten de BWU-300S, een interne blu-ray-brander voor desktop-pc's, binnenkort beschikbaar te maken. De drive kan zowel enkellaagse als dubbellaagse blu-ray-schijven beschrijven en doet dat met maximaal 8x-snelheid, wat overeenkomt met 36MB/s. Een enkellaags schijfje volbranden kost op die snelheid ongeveer een kwartier, en wanneer twee lagen beschreven moeten worden, duurt dat met een half uur ongeveer twee keer zo lang. De drive wordt in een standaard 5¼"-behuizing met sata-aansluiting en een buffer van 8MB geleverd.

Naast blu-ray-schijfjes kan de BWU-300S ook met dvd's en cd's overweg: de eerste worden op maximaal 16x-snelheid beschreven, terwijl cd's met maximaal 48x-snelheid gebrand kunnen worden. Sony levert de brander compleet met de film Men in Black op blu-ray en zou vanaf oktober beschikbaar moeten zijn. De drive, inclusief authoring- en afspeelsoftware van Cyberlink, zou volgende maand voor ongeveer 400 dollar verkrijgbaar moeten zijn.

Sony BWU-300S blu-raybrander

Reacties (68)


'Nokia presenteert zijn touchscreen-toestel op 2 oktober'

Door Arnoud Wokke, 24 september 2008 18:4252 reacties

Nokia presenteert zijn eerste touchscreentelefoon sinds meer dan drie jaar op 2 oktober, tegelijk met de lancering van de downloaddienst Comes With Music. Althans, zo luidt een gerucht dat de Britse site Pocketlint de wereld in hielp.

Pocketlint baseert zich op een 'industry source', die dat bericht van Nokia heeft vernomen. De anonieme bron weet verder te melden dat het, zoals al wordt vermoed, gaat om een Xpressmedia-toestel in de 5000-series van de Finse mobieltjesfabrikant. In die serie verschenen de laatste jaren alleen midrange-toestellen die zijn toegespitst op muziek.

Dat de lancering van de Tube aanstaande is, blijkt ook uit het opduiken van de eerste productfoto ervan. In het artikel wordt onder meer duidelijk dat de telefoon een stylus nodig heeft voor de bediening, wat te maken heeft met de interface van de nieuwe Symbian-versie voor touchscreens, Symbian S60v5.

The Unwired heeft inmiddels nog wat specificaties online gezet van het nieuwe toestel. In hoeverre de Tube en de 5800 Xpress Media hetzelfde toestel zijn, is onduidelijk. Eerder bleek namelijk al dat Nokia bezig is met meerdere van touchscreens voorziene smartphones die snel op de markt zouden moeten komen. Daarvan zou een Xpressmedia-toestel "de indrukwekkendste smartphone ooit" moeten worden.

Nokia 5800 Xpressmedia productfoto

Reacties (52)


Riaa bereikt overeenkomst over vergoeding die webcasters moeten afdragen

Door Hans Koevoet, 24 september 2008 17:4423 reacties

Vertegenwoordigers van Amerikaanse bedrijven die streaming muziek beschikbaar stellen, zijn met de Riaa een standaardregeling voor vergoeding van auteursrechten overeengekomen. Muziek via internetradio blijft buiten de regeling.

De overeenkomst heeft betrekking op de afdracht van royalties op twee gebieden: voor muziek die als streaming media wordt aangeboden, en voor muziek waarover de downloader een 'beperkte tijd' kan beschikken. In het laatste geval gaat het bijvoorbeeld om onlinewinkels als Napster to Go of Rhapsody.

Volgens de overeenkomst moet de organisatie die de muziek aan de eindgebruiker aanbiedt, in principe een royalty van 10,5 procent van de opbrengst afdragen. In bepaalde gevallen mag muziek ook royaltyvrij worden aangeboden wanneer dat de royaltydragende verkoop van die muziek kan bevorderen. Ook op andere punten kent de regeling de nodige flexibiliteit. De overeenkomst is gesloten tussen onder meer de Riaa, die optreedt als vertegenwoordiger van artiesten, en Dima, die de online-aanbieders vertegenwoordigt. Ook een aantal kleinere organisaties als de National Music Publishers' Association en de Songwriters Guild of America plaatsten een handtekening onder de overeenkomst.

De overeenkomst heeft alleen betrekking op muziekdiensten waarbij de eindgebruiker zelf kiest naar welke muziek hij wil luisteren. Voor de rechtenafdracht bij gebruik van de muziek op internetradio is nog geen oplossing gevonden. De overeenkomst is ook niet van toepassing op gevallen waarbij de eindgebruiker wél definitief in bezit van de muziek komt.

"Deze historische overeenkomst is het fundament voor een nieuwe generatie van muziekdistributie", meent David Israelite, bestuursvoorzitter van de Nmpa evenwel.

Reacties (23)


BMW bouwt hybride sedan met 120V-accu's

Door Willem de Moor, 24 september 2008 16:44125 reacties

Autofabrikant BMW heeft zijn nieuwste hybride-auto Concept 7 Series getoond. De V8-benzinemotor wordt bijgestaan door een kleine elektrische motor die in de versnellingsbak is aangebracht.

BMW noemt zijn hybride niet voor niets 'mild': de V8 levert een vermogen van 407pk, wat in schril contrast staat met de 20pk die door de elektrische motor in de versnellingsbak wordt geleverd. De elektrische motor moet niet alleen de rij-eigenschappen verbeteren, maar geeft BMW ook het recht de auto een hybride te noemen. Het zuinige gedrag van de auto wordt versterkt door een techniek die BMW Brake Energy Regeneration noemt. Wanneer de auto remt, wordt elektriciteit opgewerkt die weer herbruikt kan worden.

De energie voor de elektromotor wordt geleverd door een lithium-ion-accu die in de kofferbak is gehuisvest. Deze accu, die door onder meer het remsysteem wordt gevoed, voorziet behalve de motor ook andere elektrische componenten van spanning. De elektriciteitsvoorziening van de auto kent naast de standaard 12V ook een 120V-netwerk. BMW denkt het Activehybrid-concept, zoals de door de elektromotor ondersteunde verbrandingsmotor genoemd wordt, in 2009 als massaproduct op de markt te kunnen zetten.

BMW Activehybrid conceptauto BMW Activehybrid conceptauto BMW Activehybrid conceptauto

Reacties (125)

Lees meer

BMW toont iPad-integratie op autoshow
BMW toont iPad-integratie op autoshow Nieuws van 21 september 2010
'Intel moet  accu's gaan maken'
'Intel moet accu's gaan maken' Nieuws van 12 december 2008
BMW wil opensourceplatform in auto's
BMW wil opensourceplatform in auto's Nieuws van 24 oktober 2008

Nieuwe Gigabyte-moederborden krijgen Ultra Durable 3-technologie

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2008 15:5147 reacties

Gigabyte heeft zijn Ultra Durable 3-technologie aangekondigd, die de moederborden van het bedrijf lagere temperaturen, een betere energie-efficiëntie en meer stabiliteit bij het overklokken moet geven.

Gigabyte UD3 koper logoEen van de grootste aanpassingen van de nieuwe Ultra Durable-generatie is de verdubbeling van de hoeveelheid koper die voor de voedings- en de nullaag van de pcb wordt gebruikt. Volgens Gigabyte bevatten deze lagen bij de meeste moederbord-pcb's een ounce, omgerekend 28 gram, koper per laag. Ultra Durable 3-borden bevatten echter per laag twee ounce aan koper, oftewel 56 gram.

Volgens Gigabyte zorgt de nieuwe technologie voor lagere temperaturen, waardoor een moederbord zelfs op 50 graden Celsius lager dan een gemiddeld bord kan functioneren. Ook zou de impedantie met een factor twee dalen, waardoor minder energieverlies optreedt. Ten slotte zorgt de verhoogde hoeveelheid koper volgens de fabrikant voor een betere signaaloverdracht en daarmee voor meer stabiliteit; iets waar vooral overklokkers de vruchten van kunnen plukken.

Gigabyte UD3 koper
Gigabyte gaat in eerste instantie negen P45- en drie P43-moederborden uitrusten met de nieuwe printplaattechnologie. Deze moederborden zijn verder voorzien van hogekwaliteits-condensatoren, ondersteuning voor ddr2 op 1366MHz en Dynamic Energy Saver Advanced, maar waarin deze energiebesparingstechnologie verschilt van de eerdere versie van DES is niet duidelijk: nog steeds gaat het om een zesfase-pwm met ondersteuning voor VRD 11.1.

Reacties (47)


Lenovo presenteert X200-tablet

Door Willem de Moor, 24 september 2008 15:1227 reacties

Lenovo heeft zijn X200-laptops officieel aan het publiek voorgesteld. Het bedrijf heeft een notebook- en een tablet-versie van de X200 uitgebracht met beeldschermen van 12,1 inch. De standaardconfiguraties zijn op veel punten uit te breiden.

Lenovo noemt zijn Tablet-editie van de X200 Thinkpad simpelweg de X200 Tablet. De tablet-pc beschikt over een breedbeeldscherm met een diagonaal van 12,1 inch. Als cpu heeft het apparaat de Intel SU9300 aan boord: een Core 2 Duo processor die op lage spanning draait en geklokt wordt op 1,2GHz. De standaardhoeveelheid geheugen bedraagt 1GB ddr3, maar er past tot 4GB geheugen in de machine. Een harde schijf van 80GB en 5400 toeren per minuut wordt meegeleverd, en een viercellige accu zorgt voor de voeding. Voor een draadloze verbinding met de buitenwereld heeft de Chinese computer een b/g-netwerkkaartje aan boord.

Vanzelfsprekend kunnen de configuraties naar wens aangepast worden. Zo kan een achtcellige accu geleverd worden, die de machine ruim tien uur aan de praat zou moeten houden. De processor kan desgewenst ingeruild worden voor de SL9400, die een kloksnelheid van 1,86GHz biedt en met 6MB L2-cache het dubbele van de SU9300 aan boord heeft. Ook is de fsb van deze processor opgeschroefd van 800MHz naar 1066MHz. Al het geheugen dat Lenovo levert, met een maximum van 4GB, kan overigens met fsb's van 1066MHz overweg. Standaard wordt het beeldscherm door ccfl's verlicht, maar voor een meerprijs kan ook een door leds verlicht display worden geleverd. Voor een meerprijs van 680 dollar wordt de standaard harde schijf vervangen door een ssd van 64GB. De instapprijs van de ongeveer 1,6 kilo wegende Thinkpad X200 bedraagt 1690 euro exclusief btw.

De Thinkpad X200s, de lichtste variant van de X200, wordt net als de tablet-editie met een SU9300- of SL9400-dualcore van Intel geleverd. Ook de geheugenopties en de verschillende harde schijven waarmee de X200s kan worden uitgerust, zijn dezelfde als bij de tablet. Een belangrijk verschil is echter het meegeleverde scherm: standaard is dit een 12,1"-breedbeeld met led-verlichting. De X200s kan optioneel met een negencellige accu worden geleverd en heeft een minimumgewicht van ongeveer 1,1 kilo. De X200s wordt in de loop van oktober leverbaar, waarbij de prijzen van de laptops bij 1399 euro exclusief btw beginnen.

Lenovo Thinkpad X200s Lenovo Thinkpad X200s Lenovo Thinkpad X200 Tablet Lenovo Thinkpad X200 Tablet

Reacties (27)


CDA: providers mogen tarieven niet verhogen

Door Arnoud Wokke, 24 september 2008 13:5564 reacties

De Nederlandse telecomproviders mogen hun tarieven niet verhogen als reactie op de invoering van Europese tariefplafonds voor bellen en sms'en. Dat zegt Kamerlid Jos Hessels (CDA) tegen Tweakers.net. "Zorg eerst maar eens voor transparantie."

Vodafone en T-Mobile willen de binnenlandse tarieven verhogen, omdat ze zeggen minder geld binnen te krijgen door Europese regels. Eurocommissaris Viviane Reding kondigde deze week aan dat er nieuwe maximumtarieven komen voor bellen, sms'en en mobiel internetten naar het buitenland. KPN heeft zich nog niet uitgelaten over de kwestie.

Vodafone zegt alleen te denken over tariefsverhoging als de buitenlandse tarieven onder de kostprijs komen. "Als dat gebeurt, dan gaan we kijken waar we de gederfde inkomsten mee kunnen aanvullen. Tariefsverhoging kan dan een van de opties zijn", aldus woordvoerster Yvonne Koks. Of de plannen van Reding de buitenlandtarieven ook daadwerkelijk onder de kostprijs drukken, weet de provider niet. T-Mobile denkt ook aan een tariefsverhoging, zegt woordvoerster Priscilla Tomasoa. "Wij bieden abonnementen als pakket aan, dus inclusief buitenlandbellen. Als het ene onderdeel van het pakket minder geld oplevert, moeten we dat ergens anders vandaan halen."

CDA-Tweede Kamerlid Jos Hessels vindt het een 'zwak verhaal' van de providers. "Een sms vanuit het buitenland kost nu vijftig cent, maar de kostprijs voor providers is minder dan vijf cent. Dat vind ik onredelijke tarieven, die de providers niet kunnen uitleggen." Daarom zal het CDA in actie komen als de telecomproviders straks inderdaad een tariefsverhoging aankondigen. "Het lijkt me niet dat de tarieven nu erg laag zijn. Je krijgt gratis minilaptops en beeldschermen bij abonnementen. Je betaalt kennelijk niet alleen voor de minuten. Het is nu niet transparant wat de kosten zijn. Pas als providers dat duidelijk maken, mogen ze de tarieven verhogen." Het is onduidelijk of het standpunt van het CDA op een Kamermeerderheid kan rekenen.

VVD-Kamerlid Charlie Aptroot houdt de providers 'scherp in de gaten'. "Dat de EU maximumtarieven stelt, vind ik terecht. Ik krijg een raar gevoel van deze aankondigingen van de providers. Als ze dit zomaar kunnen doen, is de concurrentie dan wel groot genoeg?" De VVD zou het een goede zaak vinden als er meer providers met een eigen netwerk zouden komen.

KPN logo Vodafone-logoT-mobile logo

Reacties (64)


Star Wars: The Force Unleashed anderhalf miljoen keer verkocht

Door Jurian Ubachs, 24 september 2008 13:3577 reacties

Lucasarts' nieuwste Star Wars-spel is in de eerste week na de release wereldwijd meer dan anderhalf miljoen keer over de toonbank gegaan. Daarmee is het actiespel het snelst verkopende game van Lucasarts ooit.

Star WarsHet succes van de titel heeft er onder meer voor gezorgd dat Star Wars: The Force Unleashed in het Verenigd Koninkrijk vanuit het niets op de eerste plaats in de verkooplijsten terecht is gekomen. Anderhalf miljoen verkochte exemplaren wereldwijd betekent een record voor Lucasarts, nooit eerder zette het bedrijf in zo'n korte tijd zoveel exemplaren van een game af. "Het verkoopsucces van The Force Unleashed toont aan hoe populair Star Wars nog steeds is, ook in videogames", zo vertelde Activision-president Darrell Rodriguez aan MCV.

Star Wars: The Force Unleashed vult chronologisch gezien het gat tussen Star Wars Episode III: Revenge of the Sith en Star Wars Episode IV: A New Hope. Het spel richt zich op de bezigheden van de leerling die Darth Vader in het geheim onder zijn hoede heeft genomen. Deze Secret Apprentice doet tijdens zijn missie om de overgebleven Jedi uit te roeien allerlei voor Star Wars-fans bekende planeten aan en raakt, zoals dat kenmerkend is voor verhalen in het Star Wars-universum, verstrikt in de strijd tussen de Light Side en de Dark Side van The Force.

Reacties (77)


Sigma kondigt DP2 en SD15-dslr aan

Door Pieter Molenaar, 24 september 2008 12:5035 reacties

Sigma heeft op de Photokina opvolgers van de compacte DP1 en de SD14-dslr aangekondigd. Tevens heeft het bedrijf op de Keulse fotografiebeurs een hsm-versie van de 24-70mm f/2,8-lens getoond.

Al vrij snel na de introductie in maart dit jaar van de DP1, een compactcamera met een vaste lens en de beeldsensor van de SD14-dslr, komt Sigma nu met de opvolger. De DP2 is net als de DP1 uitgerust met een 14-megapixel Foveon X3-beeldsensor en heeft ook hetzelfde uiterlijk. Het grootste pijnpunt van de DP1, de relatief trage 16,6mm-lens met een maximale lensopening van f/4, is echter weggenomen door de DP2 uit te rusten met een f/2,8-lens. De DP2 levert met deze lens echter wel wat groothoek in: de fysieke brandpuntsafstand bedraagt 24,2mm. Vanwege de beeldsensorgrootte van 20,7mm bij 13,8mm geeft dit een kleinbeeldequivalent brandpunt van 41mm. Ook zal de DP2 volgens Jan-Willem Verschuuren, manager bij Sigma Benelux, beduidend sneller zijn werk doen, vanwege de nieuwe True II-beeldverwerkingschip.

Het DP2-prototype dat Tweakers.net op de Photokina korte tijd kon bekijken, was nog uitgerust met de DP1-software. Volgens Verschuuren zal de DP2 waarschijnlijk pas in april volgend jaar worden uitgebracht. Wat de prijs betreft kon Verschuuren alleen aangeven dat deze zich ergens tussen 599 en 799 euro zal bevinden.

Ook nieuw is de SD15-dslr. Dit is een bescheiden update van de SD14: de SD15 heeft een iets grotere lcd, die nu 3" meet, en beschikt nu eveneens over de nieuwe True II-beeldverwerkingschip; de beeldsensor is echter niet gewijzigd. Prijs en verschijningsdatum van de SD15 zijn nog niet bekend.

Een nieuwe lens in het programma van Sigma is de 24-70mm f/2.8 EX DG HSM. Deze update van de bestaande 24-70mm f/2,8 heeft een ingebouwde stille en snelle scherpstelmotor en is opgebouwd uit veertien lenselementen verdeeld over twaalf groepen. De minimale scherpstelafstand is 38 centimeter. Door het bereik is de lens uitstekend geschikt voor dslr's met een fullframe beeldsensor. Testen zullen uit moeten wijzen of de lens zich kan meten met de professionele 24-70mm-lenzen van onder meer Canon en Nikon. De nieuwe lens zal in eerste instantie worden uitgebracht voor Canon-, Nikon- en Sigma-dslr's, waarna onder meer versies voor Sony en Pentax zullen volgen. Informatie over de prijs en de leverdatum van de 24-70mm f/2,8 is nog niet voorhanden.

Sigma DP2 SD15 24-70mm f/2.8 Sigma DP2 SD15 24-70mm f/2.8 Sigma DP2 SD15 24-70mm f/2.8 Sigma DP2 SD15 24-70mm f/2.8 Sigma DP2 SD15 24-70mm f/2.8

Reacties (35)


Microsoft geeft nieuwe Windows Ultimate Extra's vrij

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2008 12:0083 reacties

Microsoft heeft drie nieuwe 'Extra's' vrijgegeven voor de Ultimate-editie van Windows Vista. Volgens Microsoft is het de zesde 'golf' van Ultimate-extra's, maar de vraag is of de nieuwe lichting de kritiek op de uitbreidingen zal doen verstommen.

Windows Vista Ultimate Extras Een van de drie nieuwe extra's is het spel Tinker: een puzzelspel waarbij een robot langs allerlei obstakels moet worden genavigeerd. Het spel is ontwikkeld door Fuel Industries, een partner van Microsoft, en de applicatie is de meest interessante extra in een jaar. In september 2007 introduceerde de softwarefabrikant Dreamscene, een applicatie die video naar de bureabladachtergrond brengt. Voor Dreamscene heeft Microsoft bij de laatste Ultimate Extra's-update een vierde Content Pack met natuurbeelden uitgebracht, terwijl de derde extra wordt gevormd door een Windows-geluidenschema gebaseerd op Tinker-geluiden.

De zesde 'golf' van extra's, zoals Microsoft het noemt, volgt op een update in april, die alleen uit twee nieuwe geluidenschema's en een nieuwe Dreamscene Content Pack bestond. De balans die na een jaar en acht maanden na de release van Vista opgemaakt kan worden, is dat de hoeveelheid extra's voor Vista Ultimate mager is.

Een jaar geleden leidde dat al meerdere keren tot kritiek van gebruikers en zelfs tot excuses van Microsoft voor het uitblijven van nieuwe toevoegingen. De softwaregigant rechtvaardigde de meerprijs van Ultimate onder andere met het argument dat er regelmatig extra's voor uit zouden komen. Het bedrijf omschreef die extra's destijds zelfs als 'cutting-edge programma's, innovatieve diensten en unieke publicaties'. Sindsdien heeft de omschrijving echter fors ingeboet aan superlatieven; nu zijn de extra's volgens Microsoft slechts 'ontwikkeld om de functionaliteit van Windows uit te breiden of het gebruik van de computer gewoon leuker te maken.'

Reacties (83)


Pretec toont cf-kaartje met 100GB opslag

Door Willem de Moor, 24 september 2008 11:4547 reacties

Tijdens de Photokina-beurs in Keulen heeft geheugenfabrikant Pretec compactflash-kaartjes getoond met capaciteiten van 64GB en zelfs 100GB. Pretec presenteerde ook de, volgens het bedrijf, snelste cf-kaartjes in de markt.

De Taiwanese fabrikant van geheugenkaartjes demonstreerde twee cf-kaarten die lees- en schrijfsnelheden tot 50MB/s halen, waardoor ze het opschrift 333x meekregen. Volgens Pretec zijn het de snelste cf-kaarten ter wereld. De kaartjes met die snelheden hebben een capaciteit van 32GB en 50GB, maar het bedrijf toonde tijdens de fotografiebeurs ook twee kaarten met grotere capaciteiten. Deze cf-kaartjes, met capaciteiten van 64GB en 100GB, moeten echter wel inboeten op snelheid: beide kaarten halen lees- en schrijfsnelheden van maximaal 35MB/s, wat goed is voor het snelheidspredikaat 233x.

Pretec 233x 64GB cd-kaartDe kaarten van Pretec zijn ondergebracht in een metalen behuizing, waardoor ze beter bestand zijn tegen schokken en stoten. Wanneer de 64GB-kaartjes hun beste tijd gehad hebben, raadt Pretec aan ze in hun Q-sata-behuizing onder te brengen. Vier kaartjes vormen dan een ssd met een capaciteit van 256GB, en Pretec denkt zo bij te dragen aan een groene lifecycle van zijn producten. De 32GB-kaarten met 333x-snelheden en de 233x 64GB-cf-kaarten zijn per direct verkrijgbaar voor respectievelijk 399 dollar en 630 dollar. Op de 233x 100GB-kaart en de 333x 50GB-versie moet nog tot eind van het jaar gewacht worden, en Pretec kon over de prijzen van deze kaarten nog niets zeggen.

Reacties (47)


Ensemble Studios werkte aan Halo-mmo

Door Jurian Ubachs, 24 september 2008 11:1032 reacties, submitter: KrKr

Halo Wars-ontwikkelaar Ensemble Studio's heeft een massively multiplayer online-versie van Halo in ontwikkeling gehad. Nu de studio de deuren gaat sluiten komt er informatie over de geannuleerde mmo boven water.

Ensemble werkte aan drie projecten, waarvan er inmiddels twee zijn geannuleerd. Een daarvan is een mmorpg die zich zou afspelen in het Halo-universum, zo meldt Gamasutra. De site heeft een aantal screenshots van het spel geplaatst, waaruit blijkt dat onder meer de user interface al voor een groot deel is ontwikkeld. De interface toont veel gelijkenissen met die van populaire mmo's zoals World of Warcraft en The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar. Op screenshots zijn verder herkenbare elementen zichtbaar, zoals een kapotte Warthog en een stukje van een van de Halo-ringen.

Dat Ensemble niet meer aan de mmo werkt wil niet zeggen dat de Halo-mmo volledig van de baan is. Mogelijk zijn er ook nog meer onaangekondigde Halo-projecten in ontwikkeling. Microsoft Game Studios-topman Phil Spencer liet onlangs doorschemeren dat 'meer dan twee of drie teams' momenteel aan Halo-spellen werken.

Halo mmo

Reacties (32)


Microsoft stelt nieuwe Windows Mobile uit

Door Arnoud Wokke, 24 september 2008 10:4194 reacties

De nieuwe versie van Windows Mobile zal waarschijnlijk pas over een jaar verschijnen. De release van Windows Mobile 7 komt daarmee dichtbij de geplande lanceerdatum van de nieuwe desktopversie, Windows 7.

De nieuwe versie van Windows Mobile werd oorspronkelijk al begin volgend jaar verwacht. Waaraan het uitstel te wijten is, is niet duidelijk. Het uitstel is onlangs meegedeeld aan telefoonfabrikanten en andere bedrijven die te maken hebben met de nieuwe Windows Mobile-versie, meldt Cnet.

Microsoft Windows Mobile 7

Versie 7 zou een grote update van het Windows Mobile-platform moeten worden. Volgens de geruchten zal de nieuwe versie gebaren ondersteunen. Zo kan de gebruiker een pagina terug gaan door naar links te vegen. Ook zou Microsoft het nieuwe systeem 'vingervriendelijk' moeten maken, waardoor gebruikers de stylus niet vaak meer nodig hebben. De iPhone van Apple werkt ook op deze manier, evenals het Android-besturingssysteem van Google. Nu plakken telefoonfabrikanten nog vaak een eigen schil om Windows Mobile om de telefoon gebruiksvriendelijker te maken, zoals bijvoorbeeld HTC dat met Touchflo gedaan heeft.

De release van Windows Mobile 7, ergens in de tweede helft van 2009, komt nu dichtbij de release van Windows 7, de nieuwe desktop-Windows. Die staat nu gepland voor eind 2009. De nieuwe versie van Internet Explorer voor het mobiele besturingsyssteem, gebaseerd op IE6, zou nog wel dit jaar verschijnen als update voor Windows Mobile 6.

Reacties (94)


Minister: NS-treinen krijgen voorlopig nog geen internet

Door Mick de Neeve, 24 september 2008 10:25132 reacties

Minister Eurlings van Verkeer weet nog niet wanneer reizigers in NS-treinen draadloos kunnen internetten, zo heeft de bewindsman de Tweede Kamer gemeld. Volgende maand hoopt Eurlings de Kamer nadere informatie te kunnen geven.

De regering heeft al enige tijd plannen om het gebruik van de trein te stimuleren door de passagiers te voorzien van internettoegang, maar de NS is nog niet begonnen met de daadwerkelijke implementatie. In treinen van Connexxion kan al wel worden geïnternet, wat voor Tweede Kamerlid Diederik Samsom aanleiding was Eurlings te vragen waarom dit in de voertuigen van de NS nog steeds niet mogelijk is. De PvdA'er wees de minister erop dat er eind vorig jaar vijftien miljoen euro is vrijgemaakt voor dit doel.

NS-trein Eurlings heeft in een brief aan de Tweede Kamer laten weten te vermoeden dat dit onder meer komt door de veel kleinere omvang van de Connexxion-vloot, waardoor er zonder aanbestedingstraject een systeem kon worden aangeschaft. Het vervoersbedrijf zegt slechts enkele duizenden euro's per trein te hebben geïnvesteerd. Ook de wens van de NS om het internetsysteem te combineren met informatieschermen in de trein, zou een extra complicatie opleveren ten opzichte van de relatief eenvoudige voorziening waarvoor Connexxion heeft gekozen.

Samsom verzocht de minister de NS te bewegen snel met de installatie van internet in de treinstellen te beginnen, maar volgens het vervoersbedrijf moet daar, onder meer door de omvang van de investering, een onderzoeksfase aan vooraf gaan. De NS kan al wel melden dat er tien marktpartijen geïnteresseerd zijn om het project uit te voeren. Mogelijk kan de NS echter niet zomaar een van die partijen selecteren, maar zal het project Europees moeten worden aanbesteed. Een inschatting van de tijd die zal verstrijken voordat de eerste NS-reizigers het internet op kunnen, zegt het vervoersbedrijf dan ook nog niet te kunnen maken. In oktober zal de NS-directie een beslissing nemen over de technische en financiële richting die het project op moet. Op basis daarvan hoopt Eurlings de Kamer nader te kunnen inlichten, zo zegt de minister in antwoord op de Kamervragen.

Reacties (132)


Nikon kondigt AF-S 50mm f/1.4G-objectief aan

Door Pieter Molenaar, 24 september 2008 09:5049 reacties

Nikon heeft op de Photokina-beurs in Keulen een lichtsterke 50mm-primelens met ingebouwde supersonische scherpstelmotor aangekondigd. De lens heeft een geheel nieuw ontwerp en is vanaf december leverbaar.

Het updaten van Nikons lenslijn van vaste brandpuntsafstanden begon in januari al voorzichtig met de aankondiging van de 60mm f/2,8-macrolens, met onder meer een geheel nieuw ontwerp en swm, maar is nu echt van start gegaan met de aankondiging van de AF-S 50mm f/1.4G-lens. Dat Nikon een dergelijk lichtsterk 'standaard'-objectief zou uitbrengen, lag met het aanbreken van het fullframe-tijdperk bij Nikon wel voor de hand. Toch zal de nieuwe Nikkor pas in december op de markt komen voor een adviesprijs van 429 euro.

Op de Photokina kon Tweakers de oude en de nieuwe 50mm-lens naast elkaar houden. Wat direct opvalt is dat de nieuwe versie 'dikker' is, met een filtermaat van 58mm, tegenover 52mm voor de oudere AF-D-versie, die al sinds 1995 op de markt is. De grotere behuizing is waarschijnlijk nodig om de supersonische scherpstelmotor te huisvesten. Net als bij alle AF-S-lenzen draait de scherpstelring niet mee bij het focussen en kan aan de ring te allen tijde worden gedraaid om handmatig te focussen. Nikon heeft ook het optische ontwerp volledig vernieuwd met acht lenselementen in zeven groepen, terwijl de AF-D-versie nog zeven lenselementen in zes groepen heeft.

Nikon AF-S 50mm f/1.4G Nikon AF-S 50mm f/1.4G Nikon AF-S 50mm f/1.4G

Nikon heeft de AF-S 50mm f/1.4G uitgerust met negen diafragmabladen in plaats van de zeven bladen die het oude model heeft. Dit kan ervoor zorgen dat de zogeheten bokeh-onscherpte in delen van de foto waar niet op is scherpgesteld, minder stoort. Tests moeten aantonen of Nikon in deze opzet is geslaagd. De oudere 50mm-Nikkor staat niet bekend om zijn goede bokeh.

Verder had Nikon weinig nieuws te vertellen. De D90 was al eind augustus aangekondigd en kon op de Nikon-stand naar hartelust worden bekeken. Wel werd voor het eerst de GP1-gps-module voor de D90 getoond. Binnenkort arriveert bij Tweakers een recensie-exemplaar van de D90.

Over de mogelijke komst van de D3x, met beduidend meer megapixels dan het huidige topmodel, de D3, kon René Dijk, marketingmanager bij Nikon, niets zeggen. De verwachting is dat deze uitgerust zal worden met de 24-megapixel cmos-beeldsensor van Sony die ook in de A900-dslr zit, maar er bestaat wat verontrusting over ruis bij die camera bij gebruik van hoge iso-waarden. Volgens de site van fotograaf Thom Hogan zal mogelijk in november nog een aankondiging omtrent de D3x worden gedaan.

Reacties (49)


Nokia plant vindservice via mobieltjescamera

Door Mick de Neeve, 24 september 2008 09:1924 reacties

Nokia zal binnen enkele maanden een nieuwe zoekdienst als bèta uitbrengen. Op basis van een kiekje dat de gebruiker met de mobieltjescamera maakt, tezamen met gps-data, gaat de nieuwe dienst op zoek naar informatie voor de gebruiker.

De dienst, die de naam Point & Find heeft meegekregen, verkeert momenteel nog in de gesloten bètatestfase, aldus het Nokia Conversations-blog, maar zal 'binnen enkele maanden' het publieke bètastadium ingaan. Het idee is simpel: hou de telefooncamera voor een object zoals een schilderij in een museum, en er wordt informatie over het kunstwerk op het scherm getoverd. Of hou het lensje voor een filmaffiche, en de gebruiker krijgt de bioscooptijden te zien en kan tevens een trailer bekijken en online een kaartje kopen. De identificatie vindt plaats door het combineren van image recognition-data en gps-data.

Volgens Noknok.tv wordt de dienst in eerste instantie enkel in de VS uitgerold voor gebruikers van de N95-telefoon. De site kreeg van Nokia te horen dat bioscoopaffiches bovenaan de agenda staan voor gebruik met Point & Find, omdat er al veel materiaal getagd zou zijn. Nokia zegt dat een van de redenen om de dienst te ontwikkelen was dat, volgens onderzoek, een site bij iedere link die aangeklikt moet worden, al gauw de helft van de bezoekers verliest. Bij mobiel internet zouden de gebruikers nog sneller afhaken. Onduidelijk is nog hoeveel verder Nokia de dienst wil uitbouwen dan het verstrekken van film- en museuminformatie.

Nokia Point and Find

Reacties (24)


Olympus toont Micro Four Thirds-ontwerp

Door Pieter Molenaar, 24 september 2008 08:4819 reacties

Olympus heeft op de Photokina-fotografiebeurs een model van een Micro Four Thirds-systeem getoond. Het ontwerp lijkt op een compactcamera, maar heeft wel een verwisselbare lens en een Four Thirds-beeldsensor.

Met het nieuwe Micro Four Thirds-systeem willen Panasonic en Olympus de voordelen van een dslr - een grote beeldsensor met weinig ruis en een verwisselbare lens - combineren met de bescheiden afmetingen van een compactcamera. Terwijl de eerder aangekondigde Lumix DMC G1 in Micro Four Thirds-formaat van Panasonic oogt als een sterk verkleinde dslr, gooit Olympus het over een andere boeg en toont het bedrijf op de Photokina een nog naamloze camera in de kleuren zilver en oranje, die lijkt op een compactcamera. Enkel de lens steekt uit. Dat het ontwerp nog in een vroege fase verkeert, blijkt wel uit het feit dat het model slechts nog een leeg omhulsel is, waarbij de lens met magneetjes vast zit aan de body. In tegenstelling tot de Lumix DMC G1 zal de camera van Olympus niet voorzien zijn van een elektronische zoeker, maar wordt het beeld via een live view-systeem op de lcd getoond.

Olympus Micro Four Thirds Olympus Micro Four Thirds Olympus Micro Four Thirds

Aan de keuze voor het Four Thirds-systeem, waarbij de beeldsensor een beeldratio van 4:3 in plaats van de gebruikelijke 3:2 heeft, kleven ook nadelen. De sensor is kleiner dan de sensor die wordt gebruikt in de consumenten-dslr's van Nikon en Canon, en door deze kleinere afmeting treedt gemakkelijker beeldruis op. De professionele E-3-dslr in de lineup moet het dan ook afleggen tegen de nieuwe fullframe-Canons en -Nikons.

Op de vraag of Olympus zelf werkt aan een fullframe-dslr, kon Martijn Peeters van Olympus Nederland geen antwoord geven: "Dat ligt momenteel niet in de lijn der verwachtingen". Vanwege het opgebouwde Four Thirds-lenzengamma is dat overigens ook niet erg waarschijnlijk.

Reacties (19)

Lees meer

Olympus kondigt E-600-dslr aan
Olympus kondigt E-600-dslr aan Nieuws van 31 augustus 2009
Olympus kondigt E-620-dslr aan
Olympus kondigt E-620-dslr aan Nieuws van 24 februari 2009