De overheid trekt extra geld uit om Crisis.nl te vernieuwen. Een van de eisen is dat de site 'ijzersterke hosting' krijgt om downtime, zoals na de brand in Moerdijk, te voorkomen. De hosting kostte de eerste drie jaar bijna 8000 euro per maand.
De huidige website van Crisis.nl heeft in de eerste drie jaar van zijn bestaan bijna een half miljoen euro gekost. Welke kosten na die periode nog zijn gemaakt, lijkt in nevelen gehuld. Dit blijkt uit interne stukken van het ministerie, waar NOS op 3 de hand op wist te leggen.
Het leeuwendeel van de kosten is opgegaan aan hosting. Omgerekend kostte de hosting van Crisis.nl de eerste drie jaar bijna 8000 euro per maand. De kans is groot dat de kostenpost voor de hosting van de nieuwe website hoger zal uitvallen: de infrastructuur moet immers robuuster en de overheid beschouwt clouddiensten nog niet als een serieuze optie.
Eind april liet Minister Donner nog aan de Tweede Kamer weten dat de nadelen van cloudcomputing 'op dit moment globaal zwaarder wegen dan de voordelen'. Zo is de markt volgens Donner 'onvolwassen' en zou slechts een klein aantal aanbieders van clouddiensten 'volwassen genoeg' zijn om voor overheidsdoeleinden te kunnen worden ingezet. Het is niet bekend of een hybride model, hierbij wel bespreekbaar is. Bij een hybride model zou de hosting intern kunnen worden geregeld, waarbij er voor de incidentele piekbelasting gebruik zou kunnen worden gemaakt van een aanvullende 'burst-dienst' zoals CloudFlare.
Sinds de start van Crisis.nl in 2005 is het project moeizaam verlopen. Zo bleek de site na de brand in Moerdijk niet goed te werken en had Crisis.nl ook in 2007, ten tijde van een grote storm, te kampen met downtime. Na de Moerdijk-brand heeft het Ministerie van Veiligheid en Justitie extra geld ter beschikking gesteld om een nieuwe site te ontwikkelen.
"Na de brand in Moerdijk heeft Minister Opstelten aangegeven dat www.crisis.nl nooit meer down mag", staat onder meer te lezen in de stukken. "Met dat gegeven en het feit dat er veel kritiek was op het ontbreken van social media, is er begin dit jaar een toezegging gedaan voor geld om een nieuwe website te ontwikkelen."
Uit de documenten blijkt dat er een externe projectleider is aangesteld om orde op zaken te stellen. Een van de eisen voor de vernieuwde website, is dat deze is voorzien van 'ijzersterke hosting'. De externe projectleider zou momenteel bezig zijn met de hostingselectie en op basis van eerder geïnventariseerde behoeften een cms willen selecteren.
Het is niet bekend op basis van welke criteria een hostingbedrijf en achterliggende infrastructuur wordt geselecteerd. Zo is niet bekend of de huidige versie van Crisis.nl ooit is onderworpen aan een stresstest en ontbreekt concrete informatie over de infrastructuur.
Eerder al liet TDC Lighthouse, dat het cms van de website leverde, aan Tweakers.net weten dat Crisis.nl zo is ontworpen dat deze veel bezoekers aankan. Zo serveert de website bij een calamiteit enkel statische pagina's, die door het cms - dat op een andere server draait - vooraf worden gegenereerd. Dit leidt tot een lagere serverbelasting dan wanneer een pagina bij elk bezoek opnieuw moet worden gegenereerd.
Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.
Videoreportage van NOS op 3 op Crisis.nl