Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

Call of Duty: Modern Warfare krijgt cross-platform-play en gratis dlc

Door Jurian Ubachs, 1 augustus 2019 19:0179 reacties

Uitgever Activision en ontwikkelstudio Infinity Ward hebben de multiplayer-modus van het later dit jaar te verschijnen schietspel Call of Duty: Modern Warfare onthuld. Daarbij werd onder meer bekendgemaakt dat de game cross-platform-play tussen pc en consoles ondersteunt en dat er geen sprake is van een 'season pass'. Alle dlc voor het spel wordt gratis voor alle spelers.

Activision en Infinity Ward deden de aankondigingen over Call of Duty: Modern Warfare tijdens het 'Multiplayer Reveal Event' dat eerder deze week werd gehouden in Los Angeles. Ter plaatse vertelden ontwikkelaars van de studio dat pc-, PlayStation 4- en Xbox One-gamers tegen elkaar zouden kunnen gaan spelen. De game kan daarbij filteren op bedieningsmethode, zodat gamers die spelen met een controller niet aan gamers spelend met een toetsenbord en muis gekoppeld worden.

De bekendmaking dat deze Modern Warfare-reboot geen betaalde downloadable content en/of season pass zal bevatten is noemenswaardig, maar niet geheel onverwacht. Na aanhoudende kritiek op verdienmodellen die uitgevers na release van een game gebruiken, kiezen steeds meer bedrijven voor een aanpak zonder betaalde dlc-pakketten of seizoenspassen. Activision sluit zich met Call of Duty nu dus aan in die rij.

Call of Duty Modern Warfare official screenshotsCall of Duty Modern Warfare official screenshotsCall of Duty Modern Warfare official screenshotsCall of Duty Modern Warfare official screenshots

Na het bekendmaken van cross-platform-play en de afwezigheid van een season pass, was er tijdens het evenement vooral veel aandacht voor de inhoud van de multiplayer-modus van het spel. Een van de kernpunten is dat er veel verschillende spelopties zijn, waarbij gamers potjes met vier, maar ook met veertig personen tegelijk kunnen spelen, op grotere maps dan gamers tot nu toe van Call of Duty gewend zijn. De game kent een aantal nieuwe spelmodi, zoals Gunfight en Cyber Attack en brengt met Headquarters een ooit populaire spelmodus terug, die sinds Black Ops II niet meer in een Call of Duty-game te spelen is geweest. Daarnaast zullen gamers in het spel maar één vorm van progressie hebben, waar de singleplayer, multiplayer en Spec-Ops allemaal aan bijdragen. Meer inhoudelijke informatie over de multiplayer-modus van Call of Duty: Modern Warfare is te vinden in de preview die Tweakers maakte naar aanleiding van de speelsessie.

Geen battle royale

De meest omvangrijke spelmodus uit Call of Duty: Black Ops 4, de battleroyale-modus Blackout, zit niet in Modern Warfare. Infinity Ward heeft vooralsnog geen plannen om een battleroyale-modus in het spel te stoppen, al werd het desgevraagd ook niet volledig uitgesloten.

Call of Duty: Modern Warfare is in ontwikkeling voor Windows, de PlayStation 4 en de Xbox One en staat voor 25 oktober op de kalender. Gamers kunnen het schietspel voor die tijd echter al wel uitproberen; vanaf 12 september begint Infinity Ward met open bètatests. Daarbij komt de PlayStation 4 als eerste aan de beurt, terwijl de andere platforms op een later moment zullen volgen.

Door Tweakers opgenomen gameplayvideo die de nieuwe spelmodus Gunfight in beeld brengt. Helaas is de beeldkwaliteit door een te laag ingestelde bitrate tijdens het capturen niet optimaal. De beelden geven echter nog steeds een goed beeld van hoe de spelmodus eruitziet.

Reacties (79)


Google stopt tijdelijk met beluisteren Nederlandse Assistant-opnames

Door Tijs Hofmans, 1 augustus 2019 18:08107 reacties

Google stopt tijdelijk met het verzamelen en analyseren van Nederlandse audiofragmenten via de Google Assistant. Het bedrijf wil na de ophef vorige maand kijken hoe het kan verduidelijken wat het met de gegevens doet.

Het bedrijf is daarmee gestopt nadat vorige maand geluidsopnames van Nederlandse Assistant-gebruikers uitlekten naar journalisten van de NOS en de Vlaamse VRT. Na dat lek ontstond veel ophef onder gebruikers die vaak niet doorhadden dat personen binnen Google de opnames in sommige gevallen persoonlijk beluisterden. Dat deed het bedrijf om beter te begrijpen wat gebruikers tegen de Assistant zeiden, of door welke geluiden het wekwoord onterecht werd geactiveerd. De stop duurt 'tijdelijk', maar het is niet bekend hoe lang dat is. "Ondertussen bekijken we hoe we nog duidelijker kunnen maken wat we met gegevens doen om onze spraaktechnologie te verbeteren", schrijft het bedrijf. Google zegt dat het 'kort nadat we hadden gehoord dat er fragmenten waren gelekt' is gestopt met het transcriberen van zulke fragmenten.

Tegelijkertijd maakt Google het verzamelen van data optioneel bij het gebruik van de Assistant. Tot nu toe was het verplicht voor gebruikers om 'spraak- en audioactiviteit' met Google te delen als zij de slimme assistent gebruikten, maar inmiddels is die functie opt-out geworden. Gebruikers kunnen er dus voor kiezen het verzamelen van zulke audio uit te schakelen.

Google zei eerder al een onderzoek te zijn gestart naar het lekken van de audiofragmenten. Eerder deze week bleek bovendien dat Apple-medewerkers konden meeluisteren met Siri-opnames.

Reacties (107)


Ondernemingsraad Xs4all dreigt KPN voor rechter te slepen wegens wanbeleid

Door Tijs Hofmans, 1 augustus 2019 17:43222 reacties

De Ondernemingsraad van Xs4all dreigt KPN voor de rechter te slepen als de provider 'geen maatregelen neemt om het voortbestaan van het bedrijf te garanderen.' De OR verwijt KPN 'wanbeleid en waardevernietiging.'

Dat staat in een brief die de OR aan de directie van zowel KPN als Xs4all heeft gestuurd. De beslissing komt voort uit het enquêterecht van de OR, waarbij het een onafhankelijk onderzoek kan laten uitvoeren naar de gang van zaken binnen een bedrijf. De OR geeft KPN een maand om te reageren op de brief, anders kan het naar de Ondernemingskamer stappen. Die kan dan beslissen vervolgstappen te nemen.

De Ondernemingsraad van Xs4all is al lang ontevreden over de manier waarop KPN de provider wil opdoeken. KPN besloot eerder dit jaar om te stoppen met de merknamen Xs4all en Telfort, wat tot veel kritiek van klanten leidde. Die waren juist tevreden met de dienst en wilden niet overstappen. Vorige maand legde KPN het voorstel om te stoppen officieel voor aan de OR, die daar weer advies op kon geven. Woordvoerder van de Xs4all-OR Daan Willems zegt dat daar nog geen resultaat uit is gekomen, maar dat de OR desondanks dit 'zware middel' alvast inzet.

Met het enquêterecht kan een OR bij een Ondernemingskamer van een rechtbank terecht als er vermoedens zijn van slecht beleid. Dat is volgens Willems nu het geval. "We hebben de laatste tijd veel info boven tafel gehaald waaruit blijkt dat het opheffen van Xs4all niet de beste stap is voor KPN. Bovendien denken we dat er wanbeleid en mismanagement rond deze beslissing is geweest", zegt Willems tegen Tweakers. "Het plan dat er nu ligt levert weinig waarde op voor KPN, zij hebben er meer aan om Xs4all voort te laten bestaan. Daarom denken we ook dat dit plan haalbaar is." Willems wil dat de essentiële onderdelen inclusief de cultuur van Xs4all behouden blijft. "Dat betekent ook dingen als de strijd voor privacy, security en internetvrijheid. Dat willen we zowel voor onze medewerkers als voor onze klanten voortzetten." De OR wil volgens Willems dat het voorgestelde besluit van KPN helemaal moet worden teruggetrokken, en dat er 'een duurzaam plan komt om Xs4all voort te laten bestaan.'

KPN krijgt van de OR dertig dagen om te reageren op zijn besluit. "Daarna gaan we ons beraden op vervolgstappen", zegt Willems. "Dat kan bijvoorbeeld zijn dat we door een rechter een onafhankelijk rapporteur laten aanstellen die onderzoek gaat doen naar de besluitvorming en communicatie rondom deze beslissing. Als daaruit wanbeleid blijkt kunnen we naar maatregelen grijpen." Zulke maatregelen kunnen bijvoorbeeld zijn dat de directie wordt vervangen of dat aandelen van KPN kunnen worden afgenomen. Willems: "Dat is een heftig middel, dat we daarom ook nooit eerder hebben ingezet. Maar nu vinden we dat wel nodig."

De directie van KPN en Xs4all zeggen de brief van de OR 'te betreuren.' In een reactie schrijven de directies dat zij nog steeds voornemens zijn het uitfaseren door te zetten omdat dat 'het beste toekomstperspectief biedt.' De directies zeggen dat ze 'de brief zorgvuldig zullen bestuderen en de eventuele implicaties ervan in kaart willen brengen'.

Reacties (222)


Lenovo komt waarschijnlijk met drie nieuwe Chromebooks met Intel-cpu's

Door Joris Jansen, 1 augustus 2019 16:4728 reacties, submitter: TheVivaldi

Lenovo heeft een video gepubliceerd waarin het een drietal nieuwe Chromebooks toont. Twee van deze nog niet officieel aangekondigde Chromebooks lijken de opvolgers van de bestaande S330 en C330 te worden en krijgen een Intel-cpu in plaats van een exemplaar van Mediatek.

Uit de gegevens in de video en pagina's van Lenovo valt af te leiden dat de nieuwe Chromebooks voorzien worden van verschillende Intel-cpu's van de achtste generatie. De bestaande C330 en S330 beschikken nog over de MT8173-soc van Mediatek.

De Chromebook C340-11 is een convertible met een aanraakgevoelig 11,6"-scherm met een resolutie van 1366x768 pixels en een Intel Celeron N4000 als cpu. Verder krijgt de laptop 4GB ram en geïnteresseerden kunnen kiezen uit 32GB of 64GB opslagruimte.

Daarnaast lijkt Lenovo te komen met de S340-14. Deze Chromebook krijgt ook de Intel Celeron N4000 en heeft een 14"-scherm met een resolutie van 1920x1080 of 1366x768 pixels. Deze 2-in-1 heeft een scherm dat 180 graden kan worden gekanteld zodat de laptop geheel plat kan worden gemaakt. Het model met het fullhd-scherm is optioneel aanraakgevoelig. Er is 4GB werkgeheugen aanwezig en maximaal 64GB opslagruimte.

De Chromebook C340-15 is net als de vorige twee een convertible, al wordt dit model uitgerust met een krachtigere Intel Core i3-cpu of een Pentium Gold-cpu, zoals de Pentium Gold 4417U of de Intel Core i3-8130U. Dit model heeft een aanraakgevoelig 15,6"-scherm met een resolutie van 1920x1080 pixels, een volledig toetsenbord met backlight, 4GB ram en maximaal 128GB opslagruimte.

Lenovo heeft de modellen nog niet officieel aangekondigd. Daardoor is er nog geen definitieve informatie over de prijzen, beschikbaarheid en de releasedata.

Reacties (28)


LightSail-2-satelliet wordt succesvol voortgestuwd door enkel zonlicht

Door Joris Jansen, 1 augustus 2019 15:1254 reacties

Het eind juni gelanceerde LightSail-2-ruimtevaartuig heeft op basis van alleen zonlicht een hogere baan om de aarde bereikt. Dat is gelukt door gebruik te maken van de fotonen die op het eerder uitgeklapte zonnezeil vallen.

Volgens The Planetary Society, de organisatie achter het experimentele LightSail-2-ruimtevaartuig, is de missie hiermee een succes. Het is voor het eerst dat een ruimtevaartuig in een baan om de aarde op basis van alleen zonlicht wordt voortgestuwd. De organisatie stelt dat LightSail-2 ook het eerste kleine ruimtevaartuig is dat 'zonnezeilen' succesvol heeft gedemonstreerd. Het eerste ruimtevaartuig dat zich op basis van alleen fotonen uit zonlicht in de ruimte heeft voortbewogen, is het Japanse ruimtevaartuig Ikaros uit 2010.

Een week geleden had LightSail-2 al succesvol zijn zonnezeil uitgeklapt, wat de voortstuwing door middel van fotonen mogelijk maakt. Sinds dat moment is The Planetary Society bezig om het in kaart brengen van de zon door het ruimtevaartuig te verfijnen. Het team gaat in de komende tijd door met het verhogen van de prestaties van het zonnezeil om te kijken tot hoever het hoogste punt kan worden opgerekt. Tussen 26 en 30 juli is dat met zo'n 2km opgehoogd tot 727km.

De verfijningen worden onder meer toegepast bij LightSail-2's enkele reactiewiel, dat wordt gebruikt voor het draaien of oriënteren van het ruimtevaartuig. Daarmee kan de voortstuwing door de zon als het ware worden in- en uitgeschakeld. Deze reactiewielen kunnen echter verzadigd raken als ze hun vooraf bepaalde snelheidslimiet halen; daarna zijn ze niet meer effectief om het ruimtevaartuig te laten roteren. In tegenstelling tot de meeste ruimtevaartuigen gebruikt LightSail-2 geen chemische aandrijving voor het laten afremmen van het wiel, maar magnetische reactiestangen. Die kunnen het ruimtevaartuig oriënteren door zich als het ware af te zetten tegen het magnetische veld van de aarde.

Momenteel bereikt het reactiewiel een paar keer per dag zijn snelheidslimiet. Het weer vertragen van het wiel leidt ertoe dat de satelliet niet meer de juiste oriëntatie heeft voor het inzetten van het zonnezeil. Om dat te verminderen, heeft het team inmiddels een software-update doorgevoerd waarmee de tijd tussen verzadigingsmomenten wordt vergroot. Daarnaast wordt geprobeerd om het proces waarmee het reactiewiel wordt vertraagd, te automatiseren. Deze twee verfijningen moeten leiden tot verbeterde zonnezeilprestaties.

Nadat gedurende een maand is geprobeerd om de baan om de aarde verder te verhogen, zal LightSail-2 uiteindelijk zijn baan om de aarde verlaten en in grofweg een jaar vanaf nu in de aardse atmosfeer terechtkomen. Het zonnezeil kan momenteel vanaf de aarde worden waargenomen, zowel overdag als 's nachts. Op een website van The Planetary Society is in real time te zien waar de satelliet zich precies bevindt.

LightSail-2 meet 11,3x11,3x48,7cm en het uitgeklapte zeil heeft een oppervlakte van 32m². Daarmee worden fotonen afkomstig van de zon opgevangen. Deze ketsen van het reflectieve oppervlak van het zeil af, wat een klein beetje momentum genereert. Deze zwakke stralingsdruk drijft de satelliet aan.

LightSail-2 zonnezeil
Deze foto is gemaakt op 23 juli toen het zeil bijna volledig was uitgeklapt. Het zeil lijkt bij de hoeken af te buigen, maar dat is een illusie die wordt veroorzaakt door het 185-graden-fisheyeobjectief van de camera.

Reacties (54)


Intel maakt details van op 10nm gemaakte Ice Lake-laptopprocessors bekend

Door Julian Huijbregts, 1 augustus 2019 15:0071 reacties

Intel heeft alle specificaties bekendgemaakt van zijn komende Ice Lake-processors voor laptops. Er komen zes modellen in de U-serie en vijf varianten in de zuinige Y-serie. Het zijn de eerste 10nm-processors van Intel.

De Ice Lake-processors zijn de eerste chips van Intels tiende generatie Core-processors en gebaseerd op de nieuwe Sunny Cove-microarchitectuur. Tijdens de Computex-beurs eind mei kondigde Intel zijn Ice Lake-processorgeneratie al aan, maar toen gaf het bedrijf nog weinig details over de specifieke processors. Er komen Ice Lake-processors in de Core i3-, i5- en i7-serie met maximaal vier cores en met tdp's van 9, 15 of 28 watt. Alle processors hebben een geïntegreerde wifi 6-controller en een usb-c-controller die tot vier Thunderbolt 3-aansluitingen kan aansturen. De Ice Lake-processors ondersteunen lpddr4(x)-3733-geheugen en ddr4-3200.

Intel Ice Lake
Ice Lake-chip

Ice Lake-processors bestaan uit twee chips. Het gedeelte met de cpu- en gpu-cores, geheugen- en pci-express-controllers is op 10nm gemaakt. Daarnaast zit een op 14nm gemaakte platform controller hub. Die pch neemt de i/o voor zijn rekening, zoals de usb- en satapoorten.

Intel wijzigt de naamgeving van zijn processors vanaf de tiende generatie. Voorheen zette Intel de U- en Y-aanduidingen, die aangeven hoeveel de processors ongeveer gebruiken, in de naam. Bij de Ice Lake-processors doet Intel dat niet meer. De U-versies hebben nu een 5 als laatste getal in het productnummer en bij de Y-versies is dat een 0. De nieuwe namen geven wel meer details over de gpu. Intel zet nu G7, G4 of G1 achter de naam en dat vertaalt zich in gpu's met respectievelijk 64, 48 of 32 execution units.

Intel Ice Lake U-processors
Processor Cores /
threads
Tdp Kloksnelh. Turbo
(1 core)
Turbo
(all core)
Cache Gpu / eu's Gpu-snelh.
Core i7-1068G7 4/8 28W 2,3GHz 4,1GHz 3,6GHz 8MB Iris Plus / 64 1,10GHz
Core i7-1065G7 4/8 15/25W 1,3GHz 3,9GHz 3,5GHz 8MB Iris Plus / 64 1,10GHz
Core i5-1035G7 4/8 15/25W 1,2GHz 3,7GHz 3,3GHz 6MB Iris Plus / 64 1,05GHz
Core i5-1035G4 4/8 15/25W 1,1GHz 3,7GHz 3,3GHz 6MB Iris Plus / 48 1,05GHz
Core i5-1035G1 4/8 15/25W 1,0GHz 3,6GHz 3,3GHz 6MB UHD / 32 1,05GHz
Core i3-1005G1 2/4 15/25W 1,2GHz 3,4GHz 3,4GHz 4MB UHD / 32 0,90GHz

Intel komt met zes Ice Lake U-processors, waarvan het merendeel een tdp van 15 watt heeft. Laptopfabrikanten kunnen die versies ook instellen op 25 watt, zodat ze langer hun maximale turbosnelheid kunnen behouden. Het snelste model is een 28W-variant die geen lagere tdp-configuratie heeft. Dat vertaalt zich in een hogere basiskloksnelheid. Vier varianten hebben een Iris Plus-gpu, die op een nieuwe graphics engine is gebaseerd.

Intel Ice Lake Y-processors
Processor Cores /
threads
Tdp Kloksnelh. Turbo
(1 core)
Turbo
(all core)
Cache Gpu / eu's Gpu-snelh.
Core i7-1060G7 4/8 9/12W 1,0GHz 3,8GHz 3,4GHz 8MB Iris Plus / 64 1,10GHz
Core i5-1030G7 4/8 9/12W 0,8GHz 3,5GHz 3,2GHz 6MB Iris Plus / 64 1,05GHz
Core i5-1030G4 4/8 9/12W 0,7GHz 3,5GHz 3,2GHz 6MB Iris Plus / 48 1,05GHz
Core i3-1000G4 2/4 9/12W 1,1GHz 3,2GHz 3,2GHz 4MB Iris Plus / 48 0,90GHz
Core i3-1000G1 2/4 9/12W 1,1GHz 3,2GHz 3,2GHz 4MB UHD / 32 0,90GHz

In de Y-serie komt Intel met vijf varianten. Die zijn vrijwel identiek aan de U-modellen, maar hebben wat lagere kloksnelheden. Dat resulteert in een tdp van 9W, al kunnen laptopfabrikanten er ook voor kiezen om het in te stellen op 12W voor betere prestaties.

Volgens Intel zijn de Ice Lake-processors bedoeld voor dunne en lichte laptops en 2-in-1's. Apparaten met die hardware moeten in het najaar op de markt komen. Op de Computex-beurs eind mei toonden enkele fabrikanten al laptops met de processors. Dell presenteerde bijvoorbeeld een XPS 13 2-in-1 met 10nm-processor. Andere laptops die de nieuwe processors krijgen, zijn de Acer Swift 5, HP Envy 13 en Lenovo S940.

Intel zegt later deze maand meer laptopprocessors van de tiende generatie aan te kondigen die meer rekenkracht bieden. Details maakt Intel daarover nog niet bekend, maar waarschijnlijk gaat het om de Comet Lake U-processors, die op een roadmap staan die Tweakers eerder heeft gepubliceerd. Die processors worden nog op 14nm gemaakt en er komen varianten met zes cores. Het zijn de opvolgers van de Whiskey Lake-processors zoals Core i7-8565U en de i5-8265U. De U-processors hadden tot nu toe maximaal vier cores.

Tweakers publiceerde eind mei een preview van Intels Ice Lake-processors met meer details over de nieuwe microarchitectuur. Onderstaande slides zijn afkomstig uit de presentatie die Intel over zijn 10nm-processors gaf op de Computex-beurs.

Reacties (71)

Lees meer


Consumentenbond begint rechtszaak tegen Philips over prijsafspraken

Door Joris Jansen, 1 augustus 2019 13:34153 reacties

De Consumentenbond is een bodemprocedure begonnen tegen Philips. De Nederlandse organisatie wil dat er compensatie komt voor consumenten die in het verleden schade hebben geleden door prijsafspraken van onder andere Philips over beeldschermen.

Sandra Molenaar, de directeur van de Consumentenbond, zegt dat Philips en andere beeldbuisfabrikanten zich jarenlang over de rug van consumenten hebben verrijkt. De consumenten hebben volgens haar ongeveer tien procent te veel betaald voor televisies en monitoren. "We hebben geprobeerd om met Philips tot een snelle oplossing te komen, maar dat is niet gelukt. Maar linksom of rechtsom, dat geld moet terug naar de consument. Daarom stappen we nu naar de rechter", aldus Molenaar.

Met de bodemprocedure wil de Consumentenbond bereiken dat voor recht wordt verklaard dat Philips aansprakelijk is voor de volledige schade die het gevolg is van de prijsafspraken van de verschillende fabrikanten. Het is in deze kwestie niet mogelijk rechtstreeks een schadevergoeding voor alle gedupeerden te eisen. Dat betekent dat gedupeerden vermoedelijk alsnog in een aparte, individuele zaak schadevergoeding moeten vorderen.

De Consumentenbond spreekt bij dit onderwerp over een beeldbuiskartel. Daaraan namen naast Philips ook fabrikanten als Samsung, LG en Panasonic deel. De verboden prijsafspraken leidden tot hogere prijzen voor consumenten. Eind 2012 legde de Europese Commissie boetes op aan alle deelnemende bedrijven; Philips kreeg een boete van in totaal 509 miljoen euro voor zijn aandeel in het kartel. Dat bedrag kwam tot stand door een boete van 313 miljoen euro met daarbij de helft van de boete van 392 miljoen euro voor de joint venture met LG.

Reacties (153)


UWV gaat beleid rond verwerken ziekmeldingen aanpassen na klacht AP

Door Tijs Hofmans, 1 augustus 2019 11:56146 reacties

Het UWV gaat strengere eisen opstellen voor het verwerken van ziekmeldingen van mensen met een uitkering. De uitkeringsinstantie kreeg een waarschuwing van de Autoriteit Persoonsgegevens omdat dat proces niet aan de wet voldeed.

Het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen verwerkt gezondheidsgegevens van werknemers op basis van de Ziektewet. De privacytoezichthouder deed in 2017 onderzoek naar de wijze waarop dat gebeurde en sommeerde het UWV de werkwijze aan te passen omdat die niet aan de wet voldeed. De uitkeringsinstantie geeft nu aan dat te doen.

Het UWV moet iemands verzuim beoordelen om te kijken of een werknemer in aanmerking komt voor een ziektewetuitkering. Dat mag echter alleen onder verantwoordelijkheid van een arts, maar dat deed het UWV niet. De instantie gaat dat proces nu verbeteren door voortaan al het verzuimbeheer te doen onder supervisie van een verzekeringsarts, schrijft de toezichthouder. "Cliënten van het UWV moeten erop kunnen vertrouwen dat hun gegevens goed worden beschermd", schrijft de AP.

De autoriteit wijst daarnaast ook op een last onder dwangsom die zij in oktober 2018 aan het UWV heeft opgelegd. Die krijgt het UWV voor de slechte beveiliging van het werkgeversportaal. Dat is bijvoorbeeld niet beveiligd met tweestapsverificatie, wat wel verplicht is als een organisatie medische data verwerkt. Het UWV gaf eerder al aan daaraan te werken, maar heeft van de AP tot 31 oktober 2019 gekregen om aan die eis te voldoen. Als dat niet gebeurt, krijgt het UWV een boete van 150.000 euro per maand, met een maximum van 900.000 euro.

Reacties (146)


Eerste boot die onbemand de oceaan moest oversteken kapseist in stormweer

Door Michel van der Ven, 1 augustus 2019 11:50152 reacties

De Mahi One, de Belgische boot die bezig was om onbemand de Atlantische Oceaan over te steken, is in zwaar stormweer gekapseisd. Er is wel nog steeds contact met de boot mogelijk, meldt de Facebook-pagina van Project Mahi. Een team is onderweg om de schade op te nemen.

Het moest de eerste keer worden dat een boot zonder menselijke tussenkomst de Atlantische Oceaan overstak. De Mahi One begon vrijdag aan zijn tocht van de Franse westkust naar Guadeloupe, zo’n 6500 kilometer verderop. Daar zou hij na drie maanden hebben moeten arriveren, maar enkele dagen na vertrek ging het al mis.

De boot kwam dinsdag terecht in een zware storm met golven van meer dan zes meter hoog, staat op de Facebook-pagina van Project Mahi te lezen. "De eerste 24 uur van de storm werden nog goed doorstaan, ook al rolde de boot meerdere malen om. Daarna gaven de sensoren én de boordcamera’s aan dat de boot gekapseisd was en om nog onduidelijke redenen zich niet meer heeft kunnen herstellen, wat normaal gesproken wel moet gebeuren".

Intussen is er een team onderweg naar de Mahi One. Het is nog niet duidelijk of de boot zijn tocht kan hervatten of dat er later een nieuwe oversteekpoging moet worden ondernomen. Mocht de boot verder kunnen varen, dan wordt het in elk geval niet het eerste vaartuig dat volledig autonoom, dus zonder menselijke tussenkomst de oceaan oversteekt.

De Mahi One is het project van vier ingenieurs uit het Belgische Leuven. Het gaat om een vaartuig van vier meter lang en 1,20 meter breed dat aan de bovenkant nagenoeg volledig bedekt is met zonnepanelen en dat wordt bestuurd door software die de ingenieurs zelf hebben ontwikkeld.

Aan de krant De Tijd legden de makers uit dat de boot vier ijkpunten meekrijgt die onderweg gepasseerd moeten worden. Tussen die punten bepaalt de Mahi alles zelf. "Hij voelt de stroming en weet op basis van gps-data wanneer hij van het traject wordt afgeduwd en moet bijsturen". Onderweg verzamelt de Mahi One atmosferische en oceanografische gegevens die via een satellietverbinding naar de website van het project worden geseind.

Project Mahi
Foto: Project Mahi

Reacties (152)


Google test abonnementsdienst voor mobiele apps en games uit Play Store

Door Joris Jansen, 1 augustus 2019 11:3030 reacties

Google is bezig met het testen van Play Pass, een abonnementsdienst voor Android-apps uit de Play Store. Dat heeft een woordvoerder van de zoekgigant aan de website Android Police bevestigd. Het aanbod lijkt vooral uit een verzameling games te gaan bestaan.

Android Police heeft screenshots van een gebruiker ontvangen waarop is te zien dat de Google Play Pass-dienst vijf dollar per maand gaat kosten. In een beschrijving op een van de screenshots staat dat de dienst toegang geeft tot honderden premium-apps en games, zonder dat er sprake is van advertenties of in-app aankopen. De te gebruiken apps hoeven niet individueel te worden aangeschaft en de content die normaal via in-app aankopen beschikbaar komt, is standaard ontgrendeld en dus meteen beschikbaar.

Ervan uitgaande dat de screenshots authentiek zijn, kan ook alvast iets gezegd worden over de apps die beschikbaar komen als onderdeel van de Google Play Pass. Zo zijn games als Star Wars: Knights of the Old Republic, Stardew Valley, Marvel Pinball en Limbo te zien. Uit een beschrijving op een van de screenshots blijkt dat de catalogus bestaat uit 'puzzelgames tot premiummuziek-apps en alles ertussenin'. Er wordt ook gesproken over fitnesstrackers en actietitels. Het gaat in totaal om 'honderden toegankelijke apps', al is nog geen volledige lijst bekend. Ook is nog onbekend wanneer de dienst wordt uitgebracht en in welke regio's dat gaat gebeuren.

Vermoedelijk wil Google met de Play Pass tegenwicht bieden aan Apple Arcade. Het bedrijf uit Cupertino kondigde deze abonnementsdienst voor mobiele games eind maart aan en deze moet in het najaar beschikbaar komen. Met Apple Arcade kunnen exclusieve games op de iPhone, iPad, Mac en Apple TV worden gespeeld voor een vast bedrag per maand en zonder in-game aankopen, al is nog geen prijsinformatie bekend.

Google Play Pass screenshotsGoogle Play Pass screenshotsGoogle Play Pass screenshotsGoogle Play Pass screenshotsGoogle Play Pass screenshotsGoogle Play Pass screenshots

Screenshots: Android Police

Reacties (30)


Fastned vangt bot bij rechter met bezwaar tegen laadpaal van nabije benzinepomp

Door Joris Jansen, 1 augustus 2019 11:04268 reacties

De Raad van State heeft de bezwaren van Fastned tegen een laadpaal van een benzinepomp afgewezen. Direct daarnaast heeft Fastned een eigen energielaadpunt. De rechter zegt dat de vergunning voor de benzinepomp terecht is toegekend en er geen gevaarlijke situatie ontstaat.

De kwestie betreft de situatie op verzorgingsplaats Den Ruygen Hoek-West, langs de Nederlandse A4, in de buurt van Hoofddorp. Daar heeft Fastned een energielaadpunt met verscheidene snelladers voor elektrische auto's. Direct daarnaast bevindt zich een benzinestation en door een in januari 2014 toegekende vergunning mag de eigenaar van het benzinestation ook een energielaadpunt openen. Dat is gebeurd in de vorm van een enkele laadpaal die zich bij de parkeerplaats naast de shop van het benzinestation bevindt. De procedure gaat over de vergunningverlening door het ministerie voor zover die het plaatsen van een energielaadpunt als aanvullende voorziening bij het benzinestation betreft.

Fastned is het er onder meer niet mee eens dat naast een energielaadpunt als basisvoorziening ook een energielaadpunt als aanvullende voorziening mag worden geplaatst. De laadpaal van het benzinestation is hier de aanvullende voorziening. Volgens Fastned is hier sprake van ongelijke behandeling van een energielaadpunt als basisvoorziening en als aanvullende voorziening. De minister heeft volgens de Raad van State echter terecht geoordeeld dat de laadpaal van de benzinepomp geen eigen toe- en afrit heeft, geen extra ruimte in beslag neemt en geen andere verkeersbewegingen veroorzaakt. Op grond daarvan wordt dit argument van Fastned afgewezen.

Vervolgens betoogt Fastned dat het aanbieden van meer dan één energielaadpunt op een verzorgingsplaats niet doelmatig is, omdat de weggebruiker bij een tweede snellaadstation op dezelfde verzorgingsplaats niet extra wordt gefaciliteerd. De Raad van State stelt dat Fastned niet aannemelijk heeft gemaakt waarom de vergunning vanuit doelmatigheidsoogpunt had moeten worden geweigerd, mede omdat het benzinestation al aanwezig was op de verzorgingsplaats en het daar geplaatste energielaadpunt geen extra ruimte in beslag neemt.

Daarnaast stelt Fastned dat door de situatie van twee naast elkaar gelegen energielaadpunten sprake is van een onveilige verkeerssituatie. Het bedrijf betoogt dat er een gevaarlijke verkeerssituatie ontstaat doordat bestuurders meteen na de snelwegafrit moeten kiezen tussen het ene of het andere energielaadpunt. Bestuurders zouden deze keuze in korte tijd moeten maken, terwijl ze volgens Fastned niet over alle informatie voor een weloverwogen keuze beschikken. Dat zou leiden tot onzeker en onvoorspelbaar gedrag. Het gaat dan onder meer om informatie over het aantal laadpalen, de beschikbaarheid ervan en de eventuele wachttijd.

Bovendien zegt Fastned dat sommige bestuurders gaan spookrijden om van het ene naar het andere energielaadpunt te rijden, bijvoorbeeld als bij het ene punt alle laders bezet zijn. Volgens de Raad van State is er echter genoeg informatie te vinden op het bord bij de splitsing, zodat onzeker en onvoorspelbaar gedrag wordt tegengegaan. Het ministerie erkent dat rijden tegen de rijrichting soms voorkomt, maar concludeert dat de gevolgen daarvan klein zijn. De bestuursrechter stelt vast dat de minister terecht heeft geoordeeld dat er geen zodanig verkeersonveilige situatie ontstaat dat de vergunning op grond daarvan had moeten worden geweigerd.

Fastned is bij de Raad van State uitgekomen, omdat het in eerste instantie bot ving bij de minister en daarna ook bij de rechtbank. Omdat de Raad van State in Nederland de hoogste bestuursrechter is, is er voor Fastned geen nieuwe mogelijkheid om in beroep te gaan.

Reacties (268)


Google biedt Advanced Protection Program aan voor systeembeheerders

Door Tijs Hofmans, 1 augustus 2019 10:4317 reacties

Systeembeheerders die met Googles G-Suite werken, kunnen binnenkort bepalen welke gebruikers extra beveiliging kunnen krijgen. Het gaat dan om gebruikers die meer risico lopen om gehackt te worden, zoals hooggeplaatste personen in een organisatie.

Het Advanced Protection Program van Google komt daarmee beschikbaar voor alle Enterprise-gebruikers. Het bedrijf kondigde dat aan tijdens netwerkconferentie Cloud Next '19. Het Advanced Protection Program bestaat al sinds 2017 en was aanvankelijk bedoeld voor hooggeplaatste personen of gebruikers die veel risico lopen op misbruik, zoals ceo's, systeembeheerders en journalisten.

Gebruikers die bij het programma zijn aangemeld, kunnen alleen maar inloggen met een hardwaretoken op hun Google-account, zoals Googles eigen Titan Security Key of een Yubikey. Tegelijk met de aankondiging komt de Titan Key ook te koop in Canada, Frankrijk, Japan en het Verenigd Koninkrijk. Google raadt aan er twee in te stellen: een voor de gebruiker en een voor de systeembeheerder.

Naast het verplicht stellen van het gebruik van sleutels gaat Google ook de toegang tot Gmail en Google Drive door externe apps blokkeren. Het gaat om programma's zoals e-mailclients van derde partijen die niet door een systeembeheerder als vertrouwd zijn aangemerkt. Tot slot krijgen deelnemers aan het programma en syteembeheerders geavanceerdere mogelijkheden om e-mails en bijlagen op phishing en malware te scannen.

De nieuwe beschermingsmaatregelen komen beschikbaar voor beheerders van G-Suite en Google Cloud Platform, en voor Cloud Identity-klanten. Individuele gebruikers konden zich al wel aanmelden voor het programma, maar moesten dat zelf doen. Nu kunnen systeembeheerders het op organisatieniveau aanpakken en kiezen wie zij toevoegen.

Reacties (17)


Proximus-dochter Scarlet stopt op 30 november definitief met prepaidkaarten

Door Michel van der Ven, 1 augustus 2019 10:1867 reacties, submitter: Tomsworld

De Belgische telecomprovider Scarlet stopt op 30 november definitief met vooraf betaalde formules voor mobiele telefonie. Het budgetmerk van Proximus zal klanten met een prepaidkaart in de komende dagen een abonnementsvoorstel doen.

Scarlet was in september 2017 al gestopt met de verkoop van prepaid-simkaarten. Klanten konden hun bestaande prepaidkaart wel gewoon blijven gebruiken en herladen, maar daarin komt in de herfst dus verandering. Volgens een woordvoerder van Scarlet kunnen klanten hun kaart nog tot 31 oktober opwaarderen en hun krediet tot en met 29 november gebruiken.

Er zouden momenteel nog 'enkele duizenden' Scarlet-klanten zijn die met een prepaidkaart mobiel bellen, sms’en en internetten. Zij worden in de komende dagen persoonlijk geïnformeerd en 'gestimuleerd om een abonnement te overwegen', aldus de telecomprovider.

Reacties (67)


Ubisoft komt in China met Rabbids-partygame voor Nintendo Switch

Door Julian Huijbregts, 1 augustus 2019 09:5015 reacties, submitter: Zerora

Ubisoft heeft in China de game Rabbids: Adventure Party aangekondigd voor de Nintendo Switch. Het lijkt te gaan om een game die alleen in China uitkomt. Nintendo brengt zijn console dit jaar uit in dat land.

Details en een filmpje over de game staan op een Chinees blog van Ubisoft. De game zelf speelt zich ook af in China en is gemaakt door Ubisoft Chengdu Studio. Volgens de omschrijving is de spelwereld geïnspireerd door Chinese traditionele literatuur. De partygame kan met verschillende spelers tegelijk op één scherm worden gespeeld.

Ubisoft heeft geen internationale aankondiging gedaan van het spel. Rabbids: Adventure Party lijkt dan ook alleen in China uit te komen. Nintendo brengt daar dit jaar zijn Switch voor het eerst uit. Consoles zijn in China aan strenge regels gebonden. Tussen 2000 en 2015 was er een totaalverbod op de levering van gameconsoles, omdat de overheid deze als potentieel schadelijk zag.

In 2017 bracht Ubisoft de game Mario + Rabbids Kingdom Battle uit voor de Nintendo Switch. Dat spel werd positief ontvangen en kreeg ook een uitbreiding, maar nieuwe Rabbids-games zijn verder nog niet aangekondigd voor de Switch.

Reacties (15)


Klanten van Mobile Vikings kunnen niet meer dataroamen buiten de EU

Door Julian Huijbregts, 1 augustus 2019 08:49180 reacties, submitter: pieterdebie

Mobile Vikings heeft dataroaming buiten de EU onmogelijk gemaakt voor zijn klanten. De provider doet dat naar eigen zeggen om klanten te beschermen voor hoge kosten. Roamen buiten de EU kostte 13 euro per MB.

De provider informeert zijn klanten via een nieuwsbrief en heeft de uitleg online geplaatst. Volgens Mobile Vikings is dataroaming buiten de EU niet gewenst omdat klanten dan snel aan het bedrag van 50 euro zitten dat standaard is ingesteld als maximumbedrag buiten de bundel. Als dat bedrag bereikt wordt, is het ook niet meer mogelijk om te bellen of te sms'en.

Mobile Vikings raadt zijn klanten aan om buiten de EU wifi op te zoeken of om een lokale simkaart te gebruiken. Het blijft voor klanten wel mogelijk om buiten de EU te bellen, en sms'jes te sturen en ontvangen. Veel providers bieden databundels aan om roamen buiten de EU betaalbaar te maken, maar Mobile Vikings heeft dergelijke bundels niet.

Providers mogen volgens Europese regelgeving geen kosten meer rekenen voor dataroaming in de EU en de tarieven voor bellen en sms'en zijn aan banden gelegd. Het staat providers echter vrij om hoge bedragen in rekening te brengen voor roamen buiten de EU. Mobile Vikings is een virtuele provider die opereert op het netwerk van Orange Belgium.

Reacties (180)


Toshiba Memory introduceert RD500- en RC500-nvme-ssd's

Door Julian Huijbregts, 1 augustus 2019 08:0715 reacties

Toshiba Memory komt met twee nieuwe ssd-series. De RD500- en RC500-modellen gebruiken 96-laags tlc-nandgeheugen. De RD500-serie haalt snelheden van meer dan 3GB/s; bij de RC500-modellen is dat ongeveer de helft.

In de RD500-serie komen ssd's uit met een capaciteit tot 2TB en bij de langzamere RC500-modellen is dat maximaal 1TB. Beide series gebruiken BiCS-nandgeheugen van Toshiba Memory. Dat is tlc-geheugen dat uit 96 lagen bestaat. De pci-e 3.0 x4-ssd's hebben slc-cache aan boord en komen beschikbaar in de m2-2280-formfactor.

Het snelheidsverschil komt door de verschillende controllers die Toshiba Memory gebruikt. De RD500, die sequentiële lees- en schrijfsnelheden van 3,4 en 3,2GB/s haalt, is voorzien van een geheugencontroller met acht kanalen en de variant in de RC500-ssd's heeft vier kanalen. Welke controllers precies gebruikt worden, zegt de fabrikant niet in zijn aankondiging.

Toshiba Memory brengt de RD500- en RC500-ssd's nog uit onder zijn huidige naam. In juli maakte het bedrijf bekend dat het per oktober zijn naam wijzigt in Kioxia. De voorgangers in de RD400-serie werden nog uitgebracht onder de merknaam OCZ, die in handen is van Toshiba. Ook die naam verdwijnt per oktober.

De RD500- en RC500-nvme-ssd's moeten in het vierde kwartaal van dit jaar verschijnen. Wat ze gaan kosten, is nog niet bekendgemaakt.

RD500 (500GB, 1TB en 2TB) RC500 (250GB, 500GB en 1TB)
Nand 96-laags-tlc 96-laags-tlc
Geheugencontroller Acht kanalen Vier kanalen
Sequentiële leessnelheid Tot 3400MB/s Tot 1700MB/s
Sequentiële schrijfsnelheid Tot 3200MB/s Tot 1600MB/s
Random Read (4KiB, QD32, T8) Tot 685.000iops Tot 355.000iops
Random Write (4KiB, QD32, T8) Tot 625.000iops Tot 410.00iops
Formfactor m2-2280 m2-2280
Garantie 5 jaar 3 jaar

Toshiba Memory RD500 en RC500

Reacties (15)


Nvidia brengt Android 9-upgrade uit voor Shield TV

Door Julian Huijbregts, 1 augustus 2019 07:45147 reacties, submitter: Philos31

Nvidia is begonnen met het uitbrengen van zijn Shield Software Experience 8.0. Daarmee krijgt de Shield TV, die in 2015 voor het eerst verscheen, een upgrade naar Android 9. Het is de vierde upgrade voor de settopbox.

De nieuwe softwareversie brengt onder andere een verbeterd Settings-menu met zich mee en het instellen van het kastje als nieuw apparaat moet gemakkelijker zijn doordat accountgegevens en opgeslagen wifiwachtwoorden van een ander Android-apparaat overgezet kunnen worden.

In de nieuwe software voor de Shield TV is het volumebereik van headsets die via usb en bluetooth worden aangesloten, vergroot en in de systeeminstellingen kunnen gebruikers de ventilator instellen. Er is keuze uit een Cool- en een Quiet-modus. Ook nieuw is de mogelijkheid om de usb-poorten uit te schakelen als de settopbox in slaapstand verkeert.

Nvidia heeft een lijst met alle vernieuwingen en verbeteringen op zijn forum gepubliceerd. Er zijn al enige tijd aanwijzingen dat Nvidia ook met nieuwe Shield TV-hardware komt, maar daarover heeft de fabrikant nog niets bekendgemaakt. Een variant van het kastje met een revisie van de Tegra X1-soc verscheen vorige week bij de Amerikaanse keuringsinstantie FCC.

De Nvidia Shield TV kwam in 2015 voor het eerst uit en werd toen met Android 5.1 geleverd. In 2017 volgde een nieuw model, maar ook de eerste uitvoering bleef software-updates krijgen en ontvangt nu ook de upgrade naar Android 9.

Nvidia Shield Software Experience Upgrade 8.0 (Android 9)

Reacties (147)


Vr-hallen van The Park beginnen in België met interstedelijke teamcompetities

Door Michel van der Ven, 1 augustus 2019 06:0122 reacties

De drie hallen voor freeroaming-vr van The Park Playground houden vanaf 15 augustus zogeheten 'intercity vr-competities', waarin spelers het kunnen opnemen tegen een team in een andere stad. Moederbedrijf Telenet noemt het een volgende stap naar de toekomst van e-sports.

Bij de nieuwe vr-experience van The Park in de virtualrealityhallen in Antwerpen, Gent en Hasselt spelen groepen tot acht personen live tegen een team in een van de andere steden. Het bedrijf stelde vast dat bij 28 procent van de bezoekers de vraag leeft naar een dergelijke, meer competitieve belevenis. Volgens The Park staat de 'klassieke' teamervaring onbetwist op de eerste plaats, maar staat competitive play vooral bij mannen stevig op de tweede plaats.

Vr-beleving van dienst bij de interstedelijke teamcompetities is NanoClash XL, een game in een futuristische omgeving waarin beide ploegen strijden om een bom die op springen staat. Het ene team moet de bom laten ontploffen, het andere team doet er alles aan om dat te voorkomen. NanoClash XL is een aangepaste versie van NanoClash 2121, met als belangrijkste verschil dat het geschikt is voor grotere spelersgroepen.

Op woensdag 31 juli werd de nieuwe vr-ervaring al een keer geprobeerd door een dertigtal bekende Vlamingen. Het ging onder meer om deelnemers, presentators en acteurs uit programma’s als Love Island, Ketnet en wtFock, die in teams tegen elkaar streden. Vanaf 15 augustus kunnen de interstedelijke vr-teamcompetities in principe uitsluitend geboekt worden door 'bedrijven en grotere groepen'.

Telenet laat verder weten dat de drie virtualrealityhallen van The Park in het eerste jaar van hun bestaan meer dan vijftigduizend boekingen hebben gekregen. Het gaat daarbij om veertig procent vrouwelijke spelers en ruim dertig procent teambuildings. De gemiddelde leeftijd van de bezoekers is 31 jaar.

The Park lifestyle

Reacties (22)