Tip de redactie

Larian Studios kondigt Baldur's Gate III voor pc en Google Stadia aan

Door Olaf van Miltenburg, 6 juni 2019 21:2770 reacties, submitter: rlkz

De Gentse gamestudio Larian heeft Baldur's Gate III aangekondigd. De rpg verschijnt op pc en Googles Stadia-platform maar wanneer is nog niet bekend. Wel is er een cinematische trailer uitgebracht.

Baldur's Gate III heeft inmiddels een Steam-pagina met een tba als verschijningsdatum. In de trailer die Larian Studios publiceert is een lid van de Flaming Fist-organisatie van huurlingen in Balder's Gate te zien, die langzaam verandert in een Mind Flayer-monster, oftewel een Illithid. Gameplaybeelden zijn nog niet te zien en ook overige details over het spel ontbreken nog, behalve dat dit op pc en Google Stadia verschijnt.

De directeur van de Belgische studio Larian Studios, Swen Vincke, vertelt dat hij Dungeons & Dragons-uitgever Wizard of the Coasts benaderde om Baldur's Gate III te maken, maar aanvankelijk afgewezen werd. Na het verschijnen van Larians Divinity: Original Sin 2 nam de uitgever toch contact op met de studio met het aanbod de game te ontwikkelen. Vincke vertelt dat het om de grootste game van de studio tot nu toe gaat en dat zijn bedrijf in omvang moest verdrievoudigen.

Baldur's Gate is een serie van rpg's die plaatsvinden in de Forgotten Realms-fantasiewereld van Dungeons & Dragons. Het eerste spel verscheen in 1998, gemaakt door BioWare, en nadien is Baldur's Gate in twee series opgesplitst: de Bhaalspawn Saga en de Dark Alliance. Al eerder was sprake van een Baldur's Gate III, namelijk The Black Hound , maar dat spel werd in 2003 geschrapt. Een Baldur's Gate III die in 2009 moest verschijnen en die door Obsidian Entertainment gemaakt zou worden kwam er uiteindelijk ook niet.

Larian Studios is in 1996 opgericht door Swen Vincke en heeft zich gespecialiseerd in omvangrijke rpg's. De studio kreeg bekendheid met zijn langlopende Divinity-serie, waarvan Divinity: Original Sin 2 de recentste is.

Reacties (70)

Lees meer


Destiny 2 krijgt gratis versie, Shadowkeep-uitbreiding en crosssaves

Door Olaf van Miltenburg, 6 juni 2019 19:5673 reacties

Bungie heeft enkele toekomstplannen voor zijn Destiny 2-titel bekendgemaakt. Het spel krijgt in september een nieuwe uitbreiding met de naam Shadowkeep. Ook komt er een free-to-playversie en crosssaves over meerdere platformen.

Bungie brengt de free-to-play-versie van Destiny 2 onder de naam Destiny 2: New Light uit en hierbij gaat het om de basisversie van het spel. Dat is inclusief de content die Bungie in het eerste jaar na verschijning uitbracht zoals Curse of Osiris en Warmind. De gratis versie bevat onder andere de campagne en enkele pvp-modi.

Het gamebedrijf kondigde tijdens een livestream ook de nieuwe uitbreiding voor het spel aan, Shadowkeep. Deze speelt zich af op de maan en markeert een reünie met een oude bekende, Eris Morn. De uitbreiding is standalone te spelen en de aanschaf van eerdere uitbreidingen is dus niet vereist. Hetzelfde zal gelden voor komende expansiepakketten.

Opvallend is verder de aankondiging van crossplay-saves. Dit betekent dat spelers hun voortgang bij het ene platform kunnen opslaan om het spel op een ander platform weer op dat punt te kunnen hervatten. Bungie toonde in zijn aankondigingsvideo nog de opties voor crossplay op de Xbox One, pc en Google Stadia, maar inmiddels spreekt het bedrijf van 'alle platformen', waarmee duidelijk is dat ook Sony aan boord is.

Destiny 2 crossplay

Het is de eerste grote aankondiging van Bungie zonder Activision als uitgever. Dat betekent onder andere dat Destiny 2 voor de pc vanaf september niet meer via het Battle.net-platform maar via Steam gedistribueerd wordt. Bungie belooft dat bestaande spelers die zo bijvoorbeeld Shadowkeep kopen alle progressie behouden. Tenslotte beloofde Bungie niet meer aan exclusives te doen zodat wapens en maps voor alle platformen beschikbaar komen.

Reacties (73)


Google Stadia Pro-gamedienst start november in Nederland en België voor 10 euro

Door Olaf van Miltenburg, 6 juni 2019 18:47332 reacties, submitter: Qondar

Google heeft de eerste games, de prijzen en de introductiedatum van zijn gamestreamdienst Stadia bekendgemaakt. De Pro-versie van de dienst start in november in veertien landen waaronder Nederland en België voor 10 euro per maand.

Google Stadia verschijnt in november in een Pro- en een Base-versie. Met Stadia Pro kunnen gamers in 4k op 60fps gamen en ook biedt de dienst dan 5.1-audioweergave. Google belooft Pro-afnemers regelmatig van nieuwe games te voorzien en onder andere krijgen ze eind dit jaar direct Destiny 2 inclusief alle add-ons en de Shadowkeep-uitbreiding. Stadia Pro kost 10 euro per maand.

Gamers die nu al weten dat ze Pro willen afnemen kunnen voor 129 euro het zogenoemde Founder's Edition-pakket reserveren.Voor dat bedrag krijgen ze drie maanden Pro-toegang, een blauwe Stadia-controller en een Google Chromecast Ultra die nodig is voor gamestreamen naar tv's. Bovendien kunnen ze als eerste een Founder's Stadia-accountnaam kiezen.

Stadia Founder's Edition

Tenslotte is er het Base-aanbod, dat volgend jaar beschikbaar komt. Dit is de gratis versie die gamen op maximaal 1080p op 60fps met stereogeluid biedt. Voor zowel Base als Pro geldt dat gamers games moeten kopen, de prijzen daarvan zijn nog niet bekend. Games gekocht als onderdeel van een Pro-abo blijven ook te spelen via Stadia Base na opzeggen van het abonnement.

Stadia Pro Stadia Base
Resolutie tot 4k tot 1080
Framesnelheid tot 60fps tot 60fps
Geluid 5.1 Stereo
Games kopen Ja Ja
Extra gratis games Ja Nee
Korting op bepaalde gameaankopen Ja Nee
Prijs €10 per maand Kosteloos
Beschikbaar Vanaf november Vanaf volgend jaar

Wie een losse Stadia-controller wil aanschaffen kan dat voor 69 euro doen, maar de dienst ondersteunt ook PlayStation- en Xbox-controllers, evenals uiteraard muis en toetsenbord. De Stadia-controllers komen in het wit, zwart en mint beschikbaar, de blauwe is exclusief voor Founder's Edition.

Google Stadia Controllers

Google noemde met nadruk dat Stadia bedoeld is voor gamen in Chrome-browsers. Onduidelijk is of het bedrijf andere browsers ondersteunt. Ook is de dienst niet direct geschikt voor alle smartphones. In eerste instantie is deze alleen in combinatie met de Pixel 3 en 3A te gebruiken. Die moeten daarvoor de Stadia-app draaien. Voor Stadia op tv's is een Chromecast Ultra vereist.

De 4k-weergave met hdr op 60fps met 5.1-audio werkt bovendien het best in combinatie met een internetsnelheid van 35Mbit/s. Voor 1080p-weergave met hdr zou 20Mbit/s voldoende zijn en Google houdt 10Mbit/s als minimum aan, voor gamen op 720p met stereogeluid.

Google kondigde een reeks games aan die vanaf november beschikbaar zijn op zijn gameplatform. Onder andere verschijnt de rpg Baldur's Gate 3 van Larian Studio's uit Gent op Stadia. De studio is onder andere bekend van de Divinity-serie. Ook komen de shooter Tom Clancy’s GhostRecon Breakpoint, de shooter-rpg Tom Clancy’s The Division 2 en de duistere avonturengame Gylt van TequilaWorks naar Stadia. In totaal gaat het om 28 games die vanaf de start te spelen zijn.

Google Stadia

Assassin’s Creed Odyssey Dragon Ball Xenoverse 2 Gylt Rage 2 Baldur’s Gate 3 Farming Simulator 19 Just Dance 2020
Samurai Shodown Borderlands 3 Final Fantasy XV Metro Exodus The Crew 2 Darksiders Genesis Football Manager 2020
Mortal Kombat 11 The Elder Scrolls Online Destiny 2 Get Packed (in 2020) NBA 2K Thumper DOOM Eternal
GRID Power Rangers: Battle For The Grid Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint Tomb Raider Trilogy Trails Rising Wolfenstein: Youngblood

Reacties (332)

Lees meer


Google stopt ota-update Android Q bèta 4 na bootloops Pixel-toestellen

Door Olaf van Miltenburg, 6 juni 2019 17:4136 reacties

Google begon woensdag met het vrijgeven van de vierde bèta van Android Q maar stopte de ota-distributie nadat sommige Pixel-telefoons bootloopproblemen vertoonden. Het lijkt voornamelijk om de Pixel 2 XL te gaan.

Google kondigde woensdag de komst van Android Q bèta 4 aan maar Android Police constateerde dat de rollout op pauze is gezet. De pauzering van de ota-update volgt op berichten van gebruikers van met name de Pixel XL 2 dat hun toestel na het updaten in een bootloop terechtkwam. Niet iedere Pixel-gebruiker kreeg hiermee te maken en tegelijkertijd leek het probleem ook niet beperkt tot alleen de Pixel XL 2. Rebooten via de recovery mode zou soelaas bieden maar sommigen moeten overgaan tot een factory reset.

De vierde bèta bevat de uiteindelijke api's van Android Q waardoor app-ontwikkelaars er mee aan de slag kunnen. Daarnaast is de sdk nu gereed en kunnen voor Q ontwikkelde apps in de Play Store gepubliceerd gezet worden. De bèta bevat verder een eenvoudige toggle om de donkere modus te activeren en een optie om wel of geen gevoelige content weer te geven op het lockscreen, Bovendien is Cards & Passes aan lang indrukken van de aan- en uitknop van een smartphone te koppelen voor snelle toegang tot bijvoorbeeld Android Pay. Google publiceert release notes met een lijst van potentiële problemen bij de release.

Android Q bevat uitgebreide besturing via veegbewegingen, een donkere modus en diverse verbeteringen op het gebied van privacy. Meer over de nieuwe versie van het besturingssysteem lees je in de previews. Een eerste blik op Android Q en Android Q Bèta 3 Preview.

Android Q

Reacties (36)


NS-app geeft reiziger stationroute naar perron en resterende tijd voor vertrek

Door Joris Jansen, 6 juni 2019 16:5071 reacties

De NS heeft een nieuwe app voor treinreizigers uitgebracht. De app genaamd NS Lab is te beschouwen als een aanvulling op de welbekende reisplanner-app. NS Lab kan bijvoorbeeld de route naar een perron weergeven of de resterende tijd voor een vertrekkende trein tonen.

NS LabNS Lab wordt omschreven als een 'proeftuin voor nieuwe functionaliteiten' die de reis van een treinreiziger 'leuker en beter kunnen maken'. De app is geen reisplanner, maar biedt volgens de NS een vorm van reisbegeleiding. Voor sommige onderdelen van de app, die beschikbaar is voor zowel iOS als Android, is het nodig om in te loggen met een Mijn NS-account.

Het is de bedoeling dat de reiziger zijn reis via de reisplanner-app plant en dat deelt met de NS Lab-app. Deze nieuwe app geeft dan 'handige informatie en entertainment voor onderweg', zoals het aantal minuten dat je nog hebt om een trein te halen, navigatie op een station waarmee je naar het juiste perron wordt begeleidt, of informatie waar en wanneer je moet overstappen.

Op het vlak van entertainment voor onderweg gaat het bijvoorbeeld om MindfulNS, waarmee reizigers een cursus mindfulness kunnen krijgen, waarbij het volgens de bedenker gaat om je reistijd 'op een andere manier te ervaren' en 'niet als verloren tijd'. Verder kan er naar een van de beschikbare podcasts worden geluisterd of kunnen reizigers de quiz Spoorwijs spelen, al is dat exclusief voor de treinreis tussen Amsterdam en Eindhoven.

Ook degenen die hun reis niet eerst doorgeven via de reisplanner krijgen via de NS Lab-app de nodige reisinformatie te zien. Dat gaat op basis van de locatiegegevens. Er wordt dan bijvoorbeeld getoond in welke trein de reiziger zit en op welke stations er nog gestopt wordt.

NS Lab wordt door de NS omschreven als een 'uitgeklede versie', waarbij nieuwe functies worden getest door gebruikers, waarbij deze functies worden doorontwikkeld op basis van gebruikerservaringen. Het kan dat bepaalde functies af en toe niet werken, aldus de NS. Functies die bevallen en naar tevredenheid worden gebruikt, worden volgens de NS toegevoegd aan de NS-app, die vooral gebruikt wordt voor de reisplannerfunctie.

Reacties (71)


Nieuwe Android One-instapsmartphone Nokia 2.2 gaat 119 euro kosten

Door Valentijn Demandt, 6 juni 2019 16:3273 reacties

HMD kondigt de Nokia 2.2 aan. De Android One-smartphone in de 2-serie krijgt een adviesprijs van 119 euro. Het toestel heeft onder andere een 5,7''-scherm, een accu van 3000mAh en een MediaTek Helio A22-soc. Naar verwachting komt de telefoon midden juni uit.

De Nokia 2.2 is de eerste smartphone in de 2-serie die onder het Android One-programma valt, geeft HMD aan in een persbericht. De telefoon heeft onder andere een MediaTek Helio A22-soc, een 5.7''-scherm met een resolutie van 720 bij 1520-pixels en 2- tot 3GB aan werkgeheugen. Verder heeft de smartphone een accu van 3000mAh en een micro-usb-poort om de telefoon op te laden of bestanden over te zetten. De hoeveelheid opslaggeheugen van het toestel bedraagt 16- of 32GB, wat nog uitgebreid kan worden met een micro-sd-kaart met volgens de fabrikant een maximale geheugencapaciteit van 400GB.

Er is ondersteuning voor het gebruik van gezichtsherkenning voor het ontgrendelen van de smartphone en ook heeft het toestel een 13-megapixelcamera en een Google Assistant-knop. Het toestel is van verwisselbare Nokia Xpress-covers te voorzien. Deze covers komen uit in de kleuren Pink Sand, Ice Blue en Forest Green.

Het toestel komt ergens midden juni uit en heeft een adviesprijs van 119 euro. Tevens geeft HMD aan dat de Nokia 3 uit 2017 een update krijgt naar Android Pie. Het bedrijf voorziet zijn telefoons twee jaar lang van reguliere updates en drie jaar lang van maandelijkse beveiligingsupdates.

Nokia 2.2-smartphone

Reacties (73)


T-Mobile-klanten ontvangen Thuis-installatiepakket met vertraging - update

Door Olaf van Miltenburg, 6 juni 2019 15:43145 reacties, submitter: MikeN

Het lukt T-Mobile niet om de installatiepakketten voor T-Mobile Thuis op tijd aan nieuwe klanten te verstrekken. Het bedrijf claimt dat er In de meeste gevallen met zo'n twee dagen vertraging geleverd wordt. Vrijdag meldt het bedrijf de problemen opgelost te hebben.

T-Mobile ThuisVolgens T-Mobile komt het door het grote aantal aanmeldingen van de Beter-stap-je-over-weken dat het niet lukt om installatiepakketten op tijd te leveren. Ook afspraken met monteurs kunnen enkele dagen vertraging oplopen. Dit kan er voor zorgen dat het abonnement bij de oude provider al is opgezegd voordat klanten hun T-Mobile Thuis-pakket in huis hebben en de aansluiting kunnen afronden. Ondanks het afnemen van Overstapsservice kunnen klanten daardoor zonder internet komen te zitten.

Het gaat volgens T-Mobile 'om minder dan duizend klanten' die met vertraagde levering van installatiepakketten te maken hebben. De provider hoopt de pakketten vanaf volgende week weer op tijd te kunnen leveren maar dat geldt in ieder geval niet voor klanten die een TV Box met opnamefunctie hebben besteld: "We zijn op dit moment nog aan het inventariseren wat de mogelijkheden voor uitlevering hiervan zijn", schrijft de provider op het forum.

Update, vrijdag 16.30: T-Mobile meldt de leveringsproblemen opgelost te hebben.

Reacties (145)


Stemacteur van The Witcher 3 lijkt op komst van Nintendo Switch-port te hinten

Door Joris Jansen, 6 juni 2019 15:1246 reacties

Doug Cockle, de stemacteur die verantwoordelijk is voor de gesproken teksten van het hoofdpersonage uit The Witcher 3, heeft op Twitter een bericht geplaatst waarin hij wellicht hint op de komst van een versie van het spel voor Nintendo Switch. Officieel is daarover niets bekend.

Doug Cockle zegt letterlijk het volgende in zijn Twitter-bericht: 'Wie wil dit nog meer zien'. Daarbij plaatst hij een andere tweet, waarin het gaat over een wensenlijstje voor de komende E3-beurs. In die tweet gaat het over de wens van de komst van een Nintendo Switch-versie van The Witcher 3: Wild Hunt, waarbij er ook afbeeldingen zijn gecreëerd van een Nintendo Switch-gamedoosje van het spel en een Switch-console in handheldmodus waarop The Witcher 3 wordt gespeeld.

Cockle geeft met zijn bericht in ieder geval aan dat hij graag een Nintendo Switch-versie van het spel ziet verschijnen. In theorie kan dat vrij betekenisloos zijn en niet veel meer zijn dan een poging om te peilen hoeveel animo er is voor een port van The Witcher 3: Wild Hunt. Het lijkt echter om meer dan dat te gaan, mede gelet op zijn functie als de stemacteur van Geralt of Rivia en omdat hij een knipoog-emoticon gebruikt aan het einde van zijn opmerking. Daarmee is het wellicht te beschouwen als een soort teaser voor een toekomstige aankondiging van de komst van de game naar de Switch. Nintendo heeft overigens nog niks officieels hierover bevestigd of naar buiten gebracht.

The Witcher 3: Wild Hunt

Reacties (46)


Amazon-app kan met ai klerenfoto scannen en geeft productsuggesties voor webshop

Door Joris Jansen, 6 juni 2019 14:1647 reacties

Amazon kondigt StyleSnaps aan, een feature in de Amazon-app waarmee gebruikers een gemaakte foto kunnen laten scannen, waarna kunstmatige intelligentie op basis daarvan suggesties geeft met links naar Amazon-producten die op het gefotografeerde kledingstuk lijken.

Met StyleSnap kunnen gebruikers een screenshot of een zelfgemaakte foto selecteren en deze door de tool laten scannen. Nadat de foto op een aantal punten is gescand, wat ongeveer een of een paar seconden in beslag neemt, worden vergelijkbare items uit de Amazon-webshop getoond die wat het uiterlijk betreft overeenkomen met het kledingstuk van de foto.

Amazon stelt dat het bouwen van deze feature geen eenvoudige opgave was, mede omdat gemaakte foto's volgens het bedrijf onvoorspelbaar kunnen zijn doordat de perspectieven, poses en locaties heel gevarieerd kunnen zijn. Om toch de gefotografeerde kledingstukken te kunnen identificeren heeft Amazon computer vision en deep learning toegepast, om bijvoorbeeld de items te kunnen classificeren in categorieën zoals 'flanellen shirts' of een bepaalde soort jurk.

Om het toegepaste neurale netwerk een groot aantal klassen te laten identificeren zijn er meerdere lagen gebruikt. Zo worden bij de eerste lagen vooral de hoeken en kleuren geïdentificeerd, terwijl het netwerk bij de middelste lagen patronen als spijkerstof of gebloemde kleding herkent. Nadat het algoritme door alle lagen heen is, zou het in staat moeten zijn om vrij accuraat de pasvorm en de maat uit het kledingstuk van de afbeelding te identificeren.

Volgens Amazon wordt daarbij het vanishing gradient problem omzeild. Daarbij gaat het om de situatie waarbij het signaal van de trainingsdata van het neurale netwerk te ver wordt uitgesmeerd over de verschillende lagen, waardoor er effectief geen sprake meer kan zijn van identificeren. Naar eigen zeggen heeft Amazon om dit probleem op te lossen residual networks ingezet; daarmee worden er als het ware snelkoppelingen toegepast om het trainingssignaal bepaalde lagen in het netwerk te laten overslaan.

Dat zou het netwerk helpen om basisaspecten eerst te leren, waarna het zich vervolgens op complexere aspecten kan richten. Daarmee zou het netwerk nieuwe concepten kunnen leren, maar tegelijkertijd ook zaken onthouden die het in het verleden heeft geleerd. Volgens Amazon is dat laatste cruciaal voor StyleSnap, omdat het gaat om het effectief verwerken van grote datavolumes

Vooralsnog werkt de toevoeging alleen op het Amerikaanse gedeelte van de app. Eerder bracht Amazon ook de Echo Look uit, een speaker annex kledingstijl-adviseur. Stylesnap lijkt overigens een doorontwikkeling van de al langer in de Amazon-app aanwezige 'search with camera'-functie. Daarbij kan er direct een foto vanuit de app worden genomen van een willekeurig product, waarna er op dezelfde manier suggesties van Amazon-producten worden getoond.

Reacties (47)


Storing bij provider leidt tot landelijke pinproblemen in Nederland - update 2

Door Olaf van Miltenburg, 6 juni 2019 13:56137 reacties

Donderdagmiddag ervaren Nederlandse consumenten landelijk problemen met pinnen. De oorzaak lijkt bij een storing bij een telecomprovider te liggen. Gebruikers maken melding van een KPN-storing.

De Betaalvereniging Nederland, die het betalingsverkeer in Nederland coördineert, bevestigt tegen Tweakers dat er sprake van een pinstoring is. "We krijgen meldingen binnen van verschillende schakels in de pinketen dat er sprake is van grillig pinverkeer", zegt woordvoerder Berend-Jan Beugel.

Volgens hem gaat het om een landelijke storing, maar is lang niet elk pinapparaat getroffen. "Ik heb zelf net zonder problemen via pin afgerekend en van collega's hoor ik hetzelfde. Het probleem lijkt zich toe te spitsen op een telecomprovider."

Daarbij lijkt het om KPN te gaan. Veel gebruikers maken op onder andere Twitter bekend dat ze een internetstoring bij KPN ervaren en ook Allestoringen maakt melding van een storing bij de provider.

KPN bevestigt wel dat er een storing was, maar verwijst naar een andere netwerkaanbieder. KPN-woordvoerder Stijn Wesselink: "Er lijkt een korte verstoring te zijn geweest bij een andere netwerkprovider, waardoor KPN-klanten, maar mogelijk ook van andere dienstverleners, hier tijdelijk hinder van hebben ondervonden. Het lijkt erop dat het probleem technisch weer verholpen is, maar we hebben een en ander nog in onderzoek."

Update, 14.07: Ook op Gathering of Tweakers maken gebruikers melding van de KPN-storing, waarbij een user het vermoeden uitspreekt dat er even sprake leek van een bgp-hijack omdat ip-sessies via China gerouteerd werden. Dat vermoeden wordt ook uitgesproken door Wieger Bontekoe van Telindus op Twitter. Bij bgp-hijacks kondigen providers per ongeluk of met opzet foutieve blokken van ip-adressen aan waardoor internetverkeer wordt omgeleid via netwerken in soms totaal andere continenten. Dergelijke hijacks zijn mogelijk doordat het border gateway protocol moeilijk te configureren is. Bontekoe verduidelijkt dat de verbinding van zijn vpn-tunnel vanaf Haarlem naar een KPN-klant in Amsterdam via twee hops in China terug naar KPN liep.

Update 2, 16.10: KPN heeft een verklaring voor de storing afgegeven: "Door een foutieve configuratiewijziging in het netwerk bij een derde partij, een zogenaamde transitpartij in Zwitserland, werd het internetverkeer van een deel van de KPN-klanten niet meer goed afgehandeld. Doordat deze derde partij deze wijziging ongedaan heeft gemaakt, is dit weer hersteld."

KPN traceroute China Telecom

KPN China bgp

Reacties (137)


Logitech verkoopt vernieuwde MX518-muis in Benelux voor 60 euro

Door Joris Jansen, 6 juni 2019 12:56171 reacties

Logitech maakte enkele maanden geleden bekend dat het de bedrade MX518-muis opnieuw uitbrengt en inmiddels is de verkoop in de Benelux begonnen. De vernieuwde versie van de voorheen populaire muis kost 60 euro.

De MX518 is wat de ergonomie en de vorm betreft niet veranderd ten opzichte van de oorspronkelijke MX518, al zijn er onderhuids wel een aantal vernieuwingen doorgevoerd. Ook de zwart-grijze kleurstelling is onveranderd en hetzelfde geldt voor de aanwezige acht knoppen, die overigens programmeerbaar zijn. Volgens Logitech zijn er wel nieuwe materialen gebruikt. De nieuwe versie was al enige tijd te koop voor de Amerikaanse markt. De MX518 is te bestellen via de webshop van Logitech of via de MediaMarkt.

Onderhuids is er wel het nodige veranderd. Zo beschikt de muis over de Hero 16K-sensor, die bijvoorbeeld ook in de G502 Hero zit. Deze sensor heeft een resolutie van 16.000dpi. Toen de oorspronkelijke MX518 in 2005 uitkwam ging dit niet verder dan 1800dpi. Verder krijgt de nieuwe versie een 32bit arm-processor, wat moet leiden tot een reactietijd van 1ms. Ook heeft de MX518 een ingebouwd geheugen waarmee los van de computer profielen en voorkeuren zijn op te slaan.

Logitech mx518

Reacties (171)


KPN legt voornemen om te stoppen met Xs4all voor aan ondernemingsraad

Door Tijs Hofmans, 6 juni 2019 11:16396 reacties

KPN wil toch stoppen met de merknaam Xs4all. Dat blijkt uit een adviesaanvraag die de provider aan de Xs4all-ondernemingsraad heeft voorgelegd. KPN wil onder andere de klantenservice en de technische afdeling integreren. De OR van Xs4all moet daar nog wel mee akkoord gaan.

In de adviesaanvraag staat dat KPN voor 'een volledige integratie van Xs4all in KPN' wil gaan. KPN kondigde in januari aan dat submerken van het bedrijf zoals Xs4all en Telfort onder 'de merknaam van KPN werden ondergebracht.' De provider heeft nooit expliciet in het openbaar gezegd dat Xs4all zal ophouden te bestaan, maar inmiddels is wel steeds duidelijker wat de plannen van het bedrijf zijn. In de adviesaanvraag staat dat medewerkers op korte termijn naar KPN moeten gaan. Dat gebeurt voor 'het overgrote merendeel van de medewerkers.' Ook wordt de OR van Xs4all opgeheven, schrijft de OR in een persbericht.

"We willen op dit moment nog niet te diep ingaan op de specifieke eisen van KPN vanwege de gevoeligheid", zegt Daan Willems tegen Tweakers. Hij is vicevoorzitter van de OR van Xs4all . "We hebben wel onze zorgen geuit over met name bedrijfseconomische risico's." Willems gaat verder niet in op wat voor risico's dat zijn, maar vermoedelijk gaat het onder meer om het mogelijke verlies van klanten die vertrekken bij het merk.

KPN zegt in een verklaring dat het van plan is de Xs4all-afdelingen commercie, techniek & operatie, klantcontact, en HR samen te voegen met die afdelingen binnen KPN. Met name de integratie van de klantenservice is voor fans van het merk een klap; de helpdesk werd geroemd vanwege zijn kennis op technisch gebied. Wel komen er 'specifieke diensten binnen het KPN-aanbod'. "Zo zal er onder andere een nieuw klantcontactcentrum met een technische helpdesk worden ingericht met experts van Xs4all", schrijft KPN in een verklaring. "Ook zullen er diensten worden ontwikkeld waarbij klanten bijvoorbeeld keuzevrijheid hebben bij de aanschaf van een modem. Xs4all-klanten kunnen hun huidige modem en email-adres behouden."

De OR van Xs4all had in eerdere gesprekken met KPN afgedwongen dat er eerst een adviesaanvraag zou komen. Xs4all is daar woensdag over ingelicht. De OR had eerder al een sensitiviteitsanalyse gedaan en die aan KPN voorgelegd. Daarin stond dat er 'substantiële risico's bestaan die wezenlijke impact op het plan hebben', maar ook daarover wil Willems in verband met de gevoeligheid niets kwijt.

KPN is nog steeds van plan per 1 augustus 2019 te starten met de integratie van de afdelingen. In de loop van 2020 verdwijnt uiteindelijk de naam Xs4all, maar voor die tijd blijft die nog wel bestaan. "Het streven is dat het integratieproces eind 2020 zal zijn voltooid", schrijft KPN in een verklaring.

Het is overigens maar de vraag of die deadline wordt gehaald. De OR van Xs4all komt 'in de komende weken' met een uitgebreider antwoord. "We hebben nog tijd nodig om een definitief advies en een mening te geven over deze aanvraag", zegt Willems. Hij hoopt dat dat voor het eind van de zomer kan. "De deadline van 1 augustus wordt dus krap." Willems zegt wel dat er 'weinig punten zijn aangepast' naar aanleiding van de risicoanalyse. Het advies dat Xs4all uitbrengt op basis van KPN's aanvraag is niet bindend. Willems: "Maar de bestuurder moet dat advies wel zwaar meewegen, ze kunnen het niet zomaar naast zich neerleggen."

Nadat KPN de beslissing over Xs4all bekend maakte ontstond veel ophef, zowel onder medewerkers als klanten. Die laatste groep verenigde zich in een comité dat een petitie startte waarin het opriep Xs4all te laten bestaan. Die petitie werd meer dan 50.000 keer ondertekend. Daarop besloot KPN in gesprek te gaan met de actievoerders. Later zei KPN naar alternatieven te kijken.

Update: aanvankelijk stond in dit artikel dat de merknaam Xs4all per 1 augustus 2019 zou verdwijnen. Dat was niet correct: KPN wil vanaf dat moment met de interne integratie van afdelingen beginnen. Het stuk is aangepast.

Reacties (396)

Lees meer


Battlefield V-trailer toont nieuwe maps en teaser van strijd in Stille Oceaan

Door Joris Jansen, 6 juni 2019 10:50104 reacties

Dice heeft een trailer gepubliceerd over het vierde hoofdstuk dat als dlc voor iedereen wordt toegevoegd aan Battlefield V. Er zijn vijf maps te zien in de trailer. Daarnaast is er een heel kort fragment waaruit blijkt dat hoofdstuk vijf gewijd de strijd in de Stille Oceaan introduceert.

Vanaf 27 juni wordt hoofdstuk vier uitgebracht, genaamd Chapter 4: Defying the Odds. Als onderdeel daarvan worden er verschillende nieuwe multiplayermaps toegevoegd aan het spel, waaronder als eerste Al Sundan, een groot Afrikaans speelveld met veel ruimte voor voertuigen. Daarna volgt de map Marita, de tweede map waarin de Slag om Griekenland centraal staat. Deze map draait om gevechten in smalle straten en komt in juli uit. Eind mei kwam de eerste Griekse map al uit, Mercury, waarin het gaat over de strijd om Kreta.

Vervolgens komen er in augustus twee nieuwe maps bij, waarbij de strijd onder meer plaatsvindt op het kleine Noorse eiland Lofoten, waarbij er nauwelijks sprake is van bebouwing. De andere map betreft een stad in de Franse Provence met veel hoge gebouwen. In oktober volgt Operation Underground, een op Operation Metro uit Battlefield 3 geïnspireerd speelveld, waarbij er gevechten plaatsvinden in onder meer ondergrondse tunnels en treinen.

Aan het einde van de trailer is een kort fragment te zien van wat het vijfde hoofdstuk van Battlefield V gaat brengen. Eerdere hints van EA leken al te wijzen op de introductie van de strijd in de Stille Oceaan. Dat wordt bevestigd met het korte fragment waarin een Japanse soldaat te zien is die wordt aangevallen door een Amerikaanse soldaat. Daarbij is het karakteristieke ping-geluid van een afgestoten munitieclip van het Amerikaanse M1 Garand-geweer te horen. Vooralsnog zijn er geen nadere details, zoals de vraag of bijvoorbeeld bekende gevechten zoals de Slag om Midway of de Landing op Iwo Jima worden omgevormd tot multiplayermaps. Meer details maakt EA wellicht bekend tijdens de E3-beurs.

Reacties (104)


Xiaomi's camera achter display maakt gebruik van gedeeltelijk transparant scherm

Door Arnoud Wokke, 6 juni 2019 07:4850 reacties

Xiaomi's camera achter het scherm van een smartphone maakt gebruik van een scherm dat voor een klein gedeelte transparant is. Dat heeft de smartphonemaker uitgelegd in een toelichting op de demonstratie van eerder deze week.

Xiaomi maakt gebruik van een grotere camerasensor dan gebruikelijk om meer licht binnen te krijgen bij de frontcamera, meldt topman Wang Xiang van Xiaomi. Door het gedeelte van het scherm voor de camera transparant te maken, kan het licht erdoorheen bij het gebruik van de camera. Als de camera niet in gebruik is, functioneert het als regulier display.

De techniek lijkt wel wat op die van de optische vingerafdrukscanner achter het scherm. Ook daarbij maken smartphonemakers gebruik van een deels transparant gedeelte van het scherm waar een camera achter zit. In het geval van de vingerafdrukscanner is dat voor het waarnemen van de vingerafdruk van een gebruiker, niet om een foto te maken. Bij huidige smartphones is de scanner niet te zien achter het scherm.

Het gaat volgens de slides om een 20-megapixelcamera, maar andere details zijn niet bekend. Ook is onduidelijk of Xiaomi de techniek gaat toepassen in een aankomende smartphone. Behalve Xiaomi toonde ook Oppo de techniek deze week. De demonstraties waren onderwerp van gesprek in de aflevering van de Tweakers Podcast van deze week.

Update, 11:22: In de kop en het artikel stond oorspronkelijk dat Xiaomi het scherm gebruikt als lens. Het is echter niet zeker of het glas van het scherm een bolling of holling heeft, waardoor onduidelijk is of het inderdaad in gebruik is als lens voor de camera of alleen als beschermingsglas voor de cameramodule.

Xiaomi frontcamera achter scherm

Reacties (50)


'Asus moet stoppen met verkopen smartphones onder naam Zenfone in India'

Door Arnoud Wokke, 6 juni 2019 07:0730 reacties

Asus moet in India waarschijnlijk stoppen met het gebruik van de naam Zenfone. Een ander bedrijf had eerder het recht op de verkoop van telefoons met de naam Zen erin, zo heeft het Gerechtshof van Delhi bepaald in een zaak.

Asus heeft acht weken gekregen van het Hof om te stoppen met het gebruik van de naam Zenfone in India, meldt Bar and Bench. Die acht weken gingen in op 28 mei, waardoor Asus eind juli moet zijn gestopt met het gebruik van de naam op de Indiase smartphonemarkt. Er komt nog een hoorzitting over de zaak op 10 juli, maar of de beslissing daar nog kan worden teruggedraaid, is onduidelijk.

De aanklager was Telecare Network India, een bedrijf dat eerder onder de naam Zen smartphones had uitgebracht op de Indiase markt. Het Hof met een enkele rechter bepaalde dat Asus inbreuk maakt, omdat het gaat om een soortgelijke naam voor een soortgelijk product dat via soortgelijke kanalen te koop is. Daardoor is het volgens de rechter mogelijk dat klanten in de war raken over van wie het product is.

Asus gebruikt de naam Zenfone voor zijn smartphones nu een jaar of vijf. De meest recente aankondiging is de Zenfone 6, een smartphone met omklapbaar camerasysteem. India is een van de grootste afzetmarkten voor smartphones ter wereld.

ZENFONE 5Z FPA

Reacties (30)