Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

'Qualcomm is bereid tot overname door Broadcom voor som van 160 miljard dollar'

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 22:0948 reacties

Qualcomm heeft aangegeven dat het openstaat voor onderhandelingen met Broadcom over een overname. Volgens de Financial Times wil Qualcomm dan wel een verhoogd overnamebod van Broadcom op tafel hebben ter hoogte van 160 miljard dollar.

Qualcomm heeft zelf bekendgemaakt dat het openstaat voor nadere onderhandelingen met Broadcom over de prijs en de voorwaarden voor een eventuele overname. Daarmee lijkt de chipontwerper niet langer negatief te staan tegenover een overname door Broadcom.

Volgens de Financial Times melden bronnen die bekend zijn met de onderhandelingen dat Qualcomm alleen bereid is zijn verzet tegen een overname te staken als het overnamebod wordt verhoogd naar 160 miljard dollar. Broadcom zou ook stappen hebben gezet om eventuele mededingingsbezwaren weg te nemen, wat er mede toe zou hebben geleid dat leidinggevenden van Qualcomm niet meer negatief staan tegenover een overname.

Broadcom heeft onlangs nog zijn bod op chipontwerper Qualcomm verlaagd van 121 naar 117 miljard dollar, nadat Qualcomm afgelopen week zijn bod op de Nederlandse chipontwerper NXP verhoogde. Broadcom verlaagt zijn bod, omdat het bedrijf het niet eens is met de verhoging van Qualcomms overnamebod op NXP. De overname van NXP door Qualcomm is bijna rond en gaat definitief door als voldoende aandeelhouders van NXP akkoord gaan en de Chinese mededingingsautoriteit de overname goedkeurt.

Qualcomm en Broadcom zijn nu al enige maanden in gesprek over een overname. Vorig jaar november werd bekend dat Broadcom Qualcomm over wil nemen. Broadcom bood toen 105 miljard dollar voor Qualcomm en noemde het latere, hogere bod van 121 miljard dollar zijn 'beste en laatste aanbod'.

Reacties (48)

Lees meer


Panasonic komt met 50-200mm f/2.8-4.0-Leica-objectief voor mft-camera's

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 21:3925 reacties, submitter: Verwijderd

Panasonic komt in samenwerking met Leica met een 50-200 f/2.8-4.0-objectief. De relatief lichtsterke telezoom is geschikt voor micro four thirds-camera's en is afgedicht tegen stof en vocht. In de Verenigde Staten gaat het objectief 1700 dollar kosten.

Het optische ontwerp van de 50-200mm-zoom bestaat uit eenentwintig lenselementen in vijftien groepen, waarbij er twee asferische elementen, twee Extra-low Dispersion-elementen en één Ultra Extra-low Dispersion-element zijn gebruikt. Deze elementen moeten een hoge scherpte en een hoog contrast opleveren. Het diafragma bestaat uit negen lamellen.

De afmetingen bedragen 76x132mm en het objectief is 655 gram zwaar. Er kunnen filters met een diameter van 67mm gemonteerd worden aan de voorzijde. Panasonic voorziet het objectief van zijn Power OIS-beeldstabilisatietechniek en de minimale focusafstand is 0,75 meter.

Panasonic heeft nog geen Europese adviesprijs bekendgemaakt, maar in de Verenigde Staten gaat het objectief voor camera's met een micro four thirds-vatting volgens DPreview 1700 dollar kosten. In juni zou het objectief daar moeten uitkomen.

Panasonic 50-200mm f/2.8-4.0 Leica

Reacties (25)


YouTube gaat livestreams voorzien van automatische ondertitels

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 21:0654 reacties

YouTube heeft aangekondigd dat binnenkort ook livestreams kunnen worden voorzien van automatische captions. Deze Engelstalige ondertitels komen tot stand via spraakherkenningstechnologie die de gesproken tekst in een video omzet in woorden.

YouTube wil hiermee de toegankelijkheid van livestreams op het videoplatform vergroten. Zodra er geen professionele ondertitels beschikbaar zijn, zullen de captions beschikbaar zijn. Deze functionaliteit, die in 2009 werd geïntroduceerd en in 2010 algemeen beschikbaar kwam, wordt in de komende weken toegevoegd. Volgens YouTube is de lasr-spraakherkenningstechnologie verder verbeterd, zodat er minder fouten worden gemaakt en de vertraging kleiner wordt.

Om de ervaring van YouTube-gebruikers bij livestreams verder te verbeteren, maakt YouTube de live chat, die tijdens een livestream aan de rechterkant is te zien, ook beschikbaar voor gebruikers nadat de stream is afgesloten. Zodra de stream naderhand opnieuw wordt bekeken, zal de live chat synchroon meelopen met de video. Tot slot kunnen streamers op YouTube binnenkort ook hun locatie via geotagging beschikbaar maken.

YouTube lasr

Reacties (54)


Netgears Nighthawk M1-router met 4g komt uit in Nederland

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 20:4024 reacties, submitter: Balance

De draadloze hotspot van Netgear, de in begin 2017 aangekondigde Nighthawk M1, komt naar Europa en in ieder geval ook in Nederland op de markt. De router was al beschikbaar in onder meer Australië, maar het was eerder onduidelijk of deze ook in Nederland uit zou komen.

Volgens Hardware.info heeft Netgear op het Mobile World Congress in Barcelona officieel bevestigd dat de router naar Nederland komt. Het apparaat beschikt over 4g met een maximale downloadsnelheid van 1Gbit/s. Tevens heeft de mobiele hotspot een accu met een capaciteit van 5040mAh, waardoor de router ook onderweg is te gebruiken.

De 4x4-mimo-router is voorzien van een Qualcomm X16-modem, dat is geschikt voor cat 16 lte. Deze versie van de M1-router ondersteunt 4g op frequenties van 700, 800 900, 1800, 2100 en 2600MHz. De router, met een gewicht van 240g, ondersteunt wifi zowel via 2,4 als 5GHz en heeft een verwijderbare 5040mAh-accu aan boord. Die moet in staat zijn de router gedurende 24 uur te laten draaien.

Verder is er een 2,4"-lcd op het apparaat aangebracht, waarmee bijvoorbeeld het dataverbruik in te zien is. De M1 heeft een micro-sd-kaartslot, ethernetpoort en usb-c-aansluiting, naast een usb-a-poort. Het beheer van de router is uit te voeren met een daarvoor ontwikkelde app. In de Pricewatch zijn nog geen prijzen van de router verschenen, maar volgens Hardware.info kost het apparaat een ruime 300 euro.

Netgear Nighthawk M1

Reacties (24)


Micron kondigt 256GB-opslag voor smartphones op basis van 64-laags 3d-nand aan

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 20:0629 reacties

Micron heeft op het Mobile World Congress in Barcelona de tweede generatie 64-laags 3d-nand aangekondigd voor mobiele apparaten. Er is ondersteuning voor de ufs 2.1-standaard en er komen varianten uit met een capaciteit van 256, 128 en 64GB.

Micron logoHet gaat om 64-laags 3d-tlc-nandgeheugen dat volgens de fabrikant smartphonemakers in staat stelt om de volgende generatie mobiele telefoons uit te rusten met geavanceerde functionaliteiten zoals kunstmatige intelligentie en virtual reality. Daarbij is volgens Micron steeds meer behoefte aan snellere en efficiëntere toegang tot opgeslagen data.

De fabrikant meldt dat het het nieuwe nandgeheugen vijftig procent sneller is dan het 3d-tlc-nandgeheugen uit de vorige generatie. In vergelijking met dit nandgeheugen van de eerste generatie is volgens Micron de opslagdichtheid bij het nieuwe geheugen verdubbeld, terwijl het niet meer ruimte in beslag neemt.

De architectuur van het nandgeheugen van Micron zou zijn geoptimaliseerd voor mobiel gebruik, in de zin dat er sprake is van een lage latency en meer cellen zijn gestopt in dezelfde oppervlakte. Ook zou het stroomverbruik zijn geminimaliseerd door een speciaal daarvoor bestemd systeem.

Reacties (29)


'EU wil grote techbedrijven deels gaan belasten op basis van locatie gebruikers'

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 19:17181 reacties

De Europese Commissie heeft volgens persbureau Reuters een conceptvoorstel geschreven waarin de inkomsten van grote techbedrijven zoals Facebook, Google, Amazon, Airbnb en Uber ten dele zullen worden belast op basis van waar hun gebruikers zich bevinden.

Het zou gaan om een inkomstenbelasting met een tarief van tussen 1 en 5 procent, waarbij deze belastingheffing dus niet meer uitgaat van het land waarin het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Hiermee probeert de Europese Commissie ervoor te zorgen dat grote techbedrijven in totaal meer belasting gaan betalen en minder snel kiezen voor landen met lage belastingen. Reuters meldt dat het inzage heeft gehad in het conceptvoorstel.

Het zal gaan gelden voor bedrijven met een wereldwijde omzet van meer dan 750 miljoen euro, waarbij er in de Europese Unie een 'digitale omzetsdrempel' van 10 miljoen euro per jaar moet zijn bereikt. Streamingdiensten zoals Netflix, online gamingdiensten en clouddiensten zouden van de belasting zijn uitgezonderd.

De publicatie van het definitieve voorstel moet ergens in maart volgen. Er kunnen nog wijzigingen worden aangebracht en alle EU-lidstaten moeten er uiteindelijk mee akkoord gaan. Het zou een tijdelijke belastingmaatregel betreffen die wordt ingesteld totdat er een definitief voorstel is voor een eerlijke vorm van 'digitale belasting'.

Reacties (181)


SanDisk introduceert micro-sd-kaart van 400GB met leessnelheid van 160MB/s

Door Olaf van Miltenburg, 26 februari 2018 18:3657 reacties

Western Digital, moederbedrijf van SanDisk, heeft de leessnelheid van zijn micro-sd-kaart van 400GB verbeterd zodat er nu met 160MB/s gelezen kan worden. De kaart draagt de A2-aanduiding voor het snel opstarten van apps.

SanDisk Extreme 400GB  UHS-I De leessnelheid van de SanDisk Extreme uhs-I micro-sd-kaart met opslagcapaciteit van 400GB is maximaal 160MB/s en de schrijfsnelheid bedraagt tot 90MB/s. De 400GB-variant in de SanDisk Ultra-lijn van vorig jaar behaalde een leessnelheid van maximaal 100MB/s; een schrijfsnelheid voor die kaart maakte WD nooit bekend.

De nieuwe kaart is bovendien voorzien van een A2-aanduiding, om aan te geven dat de kaart bij willekeurig lezen tot aan 4000 iops en bij willekeurig schrijven maximaal 2000 iops behaalt. De aanduiding is door de SD Association bedacht om aan te geven dat geheugenkaarten snel genoeg zijn voor het goed kunnen draaien van apps die erop opgeslagen zijn.

De vorige 400GB-micro-sd-kaart van SanDisk had een A1-aanduiding waarbij de snelheden voor willekeurig lezen en schrijven op respectievelijk 1500 en 500 iops lagen. Die Ultra-kaart kostte bij verschijning 250 euro. Wat de SanDisk Extreme-kaart gaat kosten is nog niet bekend.

Reacties (57)


Wiko brengt View2-smartphones uit met 19:9-schermverhouding en randloos ontwerp

Door Joris Jansen, 26 februari 2018 18:1246 reacties

Wiko heeft twee verschillende View2-smartphones gepresenteerd die beschikken over schermen met een 19:9-verhouding en een uitsparing bovenaan het scherm voor de frontcamera. Ook toont de fabrikant drie nieuwe telefoons uit de View-serie en drie budgetsmartphones uit de Y-serie.

De View2-telefoons, de View2 en de View2 Pro, hebben als kenmerkende eigenschap een scherm dat een relatief groot deel van de voorkant van de smartphones beslaat, waarbij bovenaan het scherm ruimte is gemaakt voor de frontcamera door middel van een ronde uitsparing. Deze lijkt op die van de Essential Phone, terwijl er aan de onderkant van beide Wiko-telefoons nog wel een relatief grote bezel aanwezig is.

De Wiko View2 Pro beschikt over een dubbele camera achterop, waarbij er een gebruikmaakt van een lens die een beeldhoek van 120 graden oplevert. De tweede camera, die net als de groothoekcamera een resolutie van 16 mexapixel heeft, is een exemplaar met een diafragma van f/1.75. De View2-smartphone heeft geen dubbele camera en beschikt net als de grotere View2 Pro over een frontcamera met een diafragma van f/2.0 waarbij de lichtopbrengst verder zou zijn verbeterd doordat de pixelinformatie van vier pixels wordt samengevoegd tot een pixel. De camera achterop de View2 is een 13-megapixelexemplaar.

Wiko View2Wiko View2

Links de Wiko View2 Pro.

Onder de motorkap wordt de View2 Pro aangedreven door een Qualcomm Snapdragon 450-soc, terwijl de kleinere View2-telefoon het moet doen met een Snapdragon 435. De grotere van de twee krijgt 4GB ram en 64GB opslagruimte; de View2 heeft werkgeheugen met een capaciteit van 3GB en opslagruimte van 32GB. Op beide telefoons kan de opslagruimte worden vergroot met een micro-sd-kaartje. De schermgroottes en -resoluties zijn niet bekendgemaakt door de fabrikant. Beide toestellen beschikken over een 3.000mAh-accu, draaien op Android 8.0 Oreo en ondersteunen dual sim; voor dat laatste wordt het tweede slot van de micro-sd-kaart gebruikt. De Wiko View2 komt in de loop van april beschikbaar voor 199 euro, terwijl de grotere View2 Pro in mei zal uitkomen voor 299 euro.

In de afwijkende View-serie heeft Wiko drie nieuwe smartphones gepresenteerd. De View Go heeft een 5,7"-scherm met een resolutie van 1440x720 pixels, 2GB werkgeheugen, 16GB opslagruimte, een 13-megapixelcamera en een frontcamera met een resolutie van 5 megapixel. De View Lite heeft een 5,45"-scherm met dezelfde resolutie en dezelfde camera achterop, maar de frontcamera is een 16-megapixelexemplaar met een flitser. De View Max heeft een scherm met een diagonaal van 5,99" met wederom een resolutie van 1440x720 pixels, wat wordt gecombineerd met 3GB ram, 32GB opslagruimte en een accu met een capaciteit van 4000mAh. De schermen van de drie View-telefoons hebben een 18:9-verhouding. De View Go kost 149 euro, de View Lite 159 euro en de View Max 179 euro. Wanneer de toestellen uitkomen is nog niet bekend.

Wiko View Lite Max GoWiko View Lite Max GoWiko View Lite Max Go

V.l.n.r.: WIko View Max, View Lite en de View Go.

Tot slot brengt de Franse fabrikant ook een drietal budgettelefoons uit met 18:9-schermen in de Y-serie, welke op Android Go draaien. De Lenny5 heeft een 5,7"-scherm met een resolutie van 1440x720 pixels en beschikt over stereospeakers. De Tommy3 en Jerry3 beschikken over een 5,45"-scherm met een resolutie van 854x480 pixels. De Tommy3 en Lenny5 hebben een 8-megapixelcamera achterop en de Jerry een exemplaar van 5 megapixel. De Lenny5 krijgt een 2800mAh-accu, terwijl de andere twee toestellen het met een accucapaciteit van 2500mAh moeten doen. De Lenny5 en Tommy3 gaan 99 euro kosten; de Jerry3 krijgt een prijskaartje van 79 euro. De Tommy3 beschikt waarschijnlijk als enige over een nfc-chip en ondersteuning voor 4g. Wanneer de toestellen uitkomen is nog niet bekend.

Wiko Y-serieWiko Y-serieWiko Y-serie

V.l.n.r.: Wiko Tommy 3, Lenny5 en Jerry3.

Reacties (46)


Khronos kondigt opensourcetools aan voor Vulkan-ondersteuning op macOS en iOS

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 16:2022 reacties

Khronos, de organisatie achter onder andere de OpenGL- en Vulkan-api's, heeft bekendgemaakt dat het in samenwerking met Valve en andere bedrijven verschillende opensourcetools beschikbaar heeft gesteld om Vulkan te ondersteunen op macOS en iOS.

Volgens Khronos gaat het bij de andere bedrijven om The Brenwill Workshop en LunarG, die beide software vrijgeven in het kader van het zogenaamde Vulkan Portability Initiative. Daaronder is MoltenVK van Brenwill, een softwarebibliotheek die calls vanuit Vulkan moet omzetten in calls van Apples eigen Metal-api. MoltenVK zal gratis te gebruiken zijn door alle ontwikkelaars, aldus Khronos. Daarnaast is de LunarG Vulkan-sdk open source gemaakt. Daarmee kunnen ontwikkelaars Vulkan-applicaties op macOS bouwen en debuggen.

Phoronix schrijft dat onduidelijk is hoe de overeenkomst tussen de bedrijven tot stand is gekomen. Het zou alleen duidelijk zijn dat het aan Valve te danken is dat Brenwill zijn software open source wilde maken. Valve zelf wil Vulkan-ondersteuning voor Dota 2 op macOS in de komende maanden via een update uitbrengen. Volgens Valve, dat MoltenVK intern al gebruikte, draait deze versie sneller dan de versie met native OpenGL-ondersteuning.

De 1.0-versie van de Vulkan-api werd iets meer dan twee jaar geleden uitgebracht door Khronos. Het is een lowlevel-api voor het aansturen van de gpu. De api is grotendeels afgeleid van AMD's Mantle en geeft direct toegang tot diepere lagen van grafische hardware, zodat de overhead wordt verminderd.

Khronos VulkanKhronos VulkanKhronos Vulkan

Reacties (22)


Google toont General Mobile GM8 Go op telecombeurs MWC

Door Arnoud Wokke, 26 februari 2018 16:1027 reacties

Google heeft op telecombeurs Mobile World Congress de General Mobile GM8 Go laten zien. Het is de eerste telefoon van de Turkse fabrikant met Android Oreo Go, de lichte versie van Googles mobiele besturingssysteem.

De GM8 Go is een variant van de al bestaande GM8 met Android Go. De telefoon draait op een MT6739-soc van MediaTek. Dat is een quadcore met vier Cortex A53-kernen op maximaal 1,5GHz, voorzien van een Imagination PowerVR GE7100-gpu op 570MHz. General Mobile heeft daar 1GB aan lpddr3-geheugen bijgedaan, terwijl de emmc-opslag 16GB is.

Screenshots General Mobile GM8 GoScreenshots General Mobile GM8 GoScreenshots General Mobile GM8 GoScreenshots General Mobile GM8 GoScreenshots General Mobile GM8 GoScreenshots General Mobile GM8 Go

De telefoon heeft een 5,5"-scherm met een resolutie van 1440x720 pixels en een beeldverhouding van 18:9. De Turkse fabrikant heeft aan de achterkant een vingerafdrukscanner geplaatst, waarmee het tot nu toe de enige Android Go-telefoon is met die functie.

Het is nog onbekend wanneer, waar en tegen welke prijs General Mobile de GM8 Go zal uitbrengen. Google laat de telefoon zien op zijn stand op telecombeurs Mobile World Congress, samen met andere aangekondigde modellen met Android Go, zoals de Nokia 1 en Alcatel 1X.

General Mobile GM8 GoGeneral Mobile GM8 GoGeneral Mobile GM8 GoGeneral Mobile GM8 Go

Reacties (27)


'EU werkt aan wet om data bij bedrijven buiten EU op te eisen in strafzaken'

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 15:3253 reacties

Volgens bronnen van persbureau Reuters werkt de Europese Unie aan wetgeving die het mogelijk moet maken in bepaalde strafzaken gegevens op te vragen bij bedrijven buiten de EU. Dat zou moeten kunnen zolang de bedrijven in de regio actief zijn.

Het persbureau meldt dat de EU eerder al had aangegeven toegang te willen tot gegevens die in de 28 lidstaten zijn opgeslagen, maar dat het bereik van de nieuwe regels zich volgens de bronnen buiten de EU-grenzen uitstrekt. Het gaat om gegevens die als bewijs kunnen dienen in strafzaken bij misdrijven met een minimumstraf van drie jaar cel, al zou hier momenteel nog discussie over gevoerd worden. Daarbij zou het ook om gegevens van niet-EU-burgers kunnen gaan, zolang ze deel uitmaken van een Europees onderzoek, aldus een van de bronnen. De EU wil de regels in maart presenteren, waarna het nog jaren kan duren voordat ze uiteindelijk van kracht worden.

Aan de hand van de ontwerpregels zouden Europese openbaar aanklagers bedrijven kunnen dwingen om gegevens te overhandigen zonder gebruik te maken van bestaande overeenkomsten, die zijn aangeduid als mlat's. Reuters stelde vragen aan Eurocommissaris Věra Jourová, die zei dat bestaande middelen 'zeer langzaam en inefficiënt werken' en dat opsporingsdiensten sneller moeten kunnen handelen dan criminelen. Google uitte in het verleden kritiek op het huidige stelsel.

Volgens de bronnen van Reuters zijn de ontwerpregels een zet van de EU om een betere onderhandelingspositie te krijgen in gesprekken met de VS over een regeling. Momenteel speelt de kwestie van toegang tot gegevens buiten de eigen jurisdictie in een zaak die gaat over het overhandigen van in Ierland opgeslagen e-mails aan de VS door Microsoft. Het Amerikaanse Hooggerechtshof buigt zich deze week over de vraag of een Amerikaanse rechter in 2016 had mogen oordelen dat Microsoft deze niet hoeft te overhandigen, aldus The Wall Street Journal.

Reacties (53)


HaveIBeenPwned voegt inloggegevens van 26 miljoen nieuwe e-mailadressen toe

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 14:4172 reacties

Beveiligingsonderzoeker Troy Hunt, die de site Have I Been Pwned runt, waar mensen kunnen controleren of hun inloggegevens voorkomen in uitgelekte databases, heeft iets meer dan tachtig miljoen records toegevoegd aan zijn dienst. Daarvan stond een derde nog niet in HIBP.

Hunt schrijft in een blogpost dat de nieuwe gegevens afkomstig zijn uit 2844 datalekken en dat hij niet precies kan aangeven welke wachtwoorden uit welk datalek afkomstig zijn. Hij heeft toch besloten om de gegevens aan zijn collectie toe te voegen en zo doorzoekbaar te maken, omdat hij heeft gemerkt dat 'mensen graag willen weten of hun gegevens zijn buitgemaakt'. Hunt schrijft dat het in totaal om gegevens van 80,12 miljoen e-mailadressen gaat, waarvan een derde nog niet in de HIBP-database stond. Hij heeft bovendien een lijst gepubliceerd met de bijna 3000 sites waar de gegevens vandaan kunnen komen.

De onderzoeker voegt daar de waarschuwing aan toe dat hij geen idee heeft hoeveel van de gegevens echt zijn en dat hij ze daarom de status van 'ongeverifieerd' heeft gegeven. Er zou wel een groot aantal records tussen zitten die deel uitmaakten van datalekken die hij in het verleden heeft geverifieerd. Tussen de in de gepubliceerde lijst genoemde domeinen zijn zes Nederlandse en tien Belgische sites te vinden. Een woordvoerder van een van de Nederlandse sites, shopzoekpaleis.nl, zegt tegen Nu.nl dat er twee jaar geleden sprake was van een datalek, maar dat het niet duidelijk is of de gegevens daaruit voortkomen of dat er sprake is van een nieuw incident.

De nu toegevoegde gegevens zijn afkomstig uit een verzameling van 8,8GB en 2889 tekstbestanden die Hunt na een tip aantrof op een hackerforum. Er zaten ook gegevens van bekende datalekken tussen, zoals van MySpace en Dropbox. Hunt zegt dat hij de gegevens nog niet op unieke wachtwoorden heeft onderzocht en dat de verzameling geen deel uitmaakt van de half miljard gehashte wachtwoorden die hij vorige week beschikbaar stelde. De dienst voor het controleren op uitgelekte inloggegevens is te bereiken op haveibeenpwned.com.

Reacties (72)

Lees meer


IMEC boekt vorderingen bij enkele euv-belichting voor 5nm-node

Door Olaf van Miltenburg, 26 februari 2018 13:4525 reacties

Onderzoeksinstituut IMEC toont de resultaten van de inzet van single patterning euv-belichting om patronen voor de 5nm-node op wafers aan te brengen. Bij zowel logic als dram zijn de resultaten volgens IMEC veelbelovend.

IMEC toont afbeeldingen van de met euv-machines in een enkele keer aangebrachte lijnen en gaten op structuren voor de 5-nanometernode. Daarbij maakt het details van het procedé deze week bekend, tijdens het jaarlijkse evenement van de International Society for Optics and Photonics, of SPIE. Volgens het instituut zijn de elektrische eigenschappen van de structuren veelbelovend.

Het Belgische instituut beschrijft dat euv naar verwachting gebruikt gaat worden voor de massaproductie van 7nm-processors, voor de metalen contactlijnen met een pitchlengte van 36 tot 40nm. IMEC zelf richt zich op de volgende generatie, de 5nm-node met een pitchlengte van 32nm.

Vorig jaar presenteerde IMEC de vorderingen op dit gebied met hybride multipatterning. Hierbij worden de wafers meer dan eens belicht en wordt euv met immersielithografie gecombineerd voor kritische lagen. Een enkele belichting met euv levert de chipindustrie aanzienlijke tijdbesparingen en daarmee lagere kosten op.

Voor de 5nm-resultaten heeft IMEC met zijn partners optimalisaties doorgevoerd bij onder andere de fotoresistlaag, optische correctie, het masker en postprocessing. De chipindustrie maakt zich intussen op voor gebruik van euv-machines voor de 7nm-chips en latere generaties. Samsung maakte vorig week bekend een euv-lijn van machines gereed te maken in zijn Hwaseong-fab in Zuid-Korea. Deze moet in de tweede helft van 2019 gereed zijn en in 2020 de massaproductie beginnen.

IMEC 5nm single patterning

Vlnr: single patterning van een 5nm-node met euv van een 32nm metal-2-laag, 32nm pitch-lijnen, 40nm hexagonale contactgaten en 40nm 'pilaren'

Reacties (25)


Jolla kondigt Sailfish 3 aan en breidt uit naar meer toestellen

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 13:4160 reacties

Jolla heeft in het kader van het Mobile World Congress versie 3 van zijn Sailfish-besturingssysteem voor mobiele apparaten aangekondigd. Daarmee breidt het bedrijf uit naar nieuwe toestellen, waaronder de Sony Xperia XA2, die in maart moet uitkomen.

Het Finse bedrijf meldt dat er behalve voor de Xperia XA2 ondersteuning komt voor de Gemini-pda-smartphone van het bedrijf Planet Computers. De derde categorie is een tablet van het Russische merk Inoi. Los van deze apparaten komt Sailfish ook beschikbaar voor featurephones met ondersteuning voor 4g. Jolla zei tijdens zijn MWC-presentatie dat die een eigen appwinkel krijgen en 'geselecteerde Android-apps' kunnen draaien. De interface is ingericht op besturing met hardwareknoppen en niet door middel van aanrakingen. Naast 4g moet een ook VoLTE, oftewel bellen via 4g, ondersteund worden.

Verder heeft Jolla een pagina over Sailfish 3 online gezet, waarop het vermeldt dat dit in het derde kwartaal van dit jaar uit moet komen. Deze versie moet dertig procent sneller zijn dan zijn voorganger en biedt ondersteuning voor vingerafdrukscanners en geïntegreerde vpn's. Jolla noemt geen details bij de eigenschappen van de nieuwe versie van zijn besturingssysteem.

Onlangs bleek dat de Russische telecomprovider Rostelecom een aanvraag heeft gedaan om een bedrijf te kopen dat een meerderheidsbelang heeft in Jolla. De Finse onderneming maakte Sailfish OS als doorontwikkeling van het MeeGo-platform van Nokia. De eerste Jolla-telefoon met Sailfish OS kwam in 2013 uit. Behalve Rusland is ook China bezig met het aanpassen van Sailfish OS voor gebruik door ambtenaren. Beide landen zien het besturingssysteem als alternatief voor iOS en Android, respectievelijk van Apple en Google.

Reacties (60)


Virgin Hyperloop One toont ontwerp van prototype podcapsule

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 13:05194 reacties

Het Amerikaanse Virgin Hyperloop One heeft in Dubai het ontwerp getoond van een prototype-podcapsule, die uiteindelijk ingezet moet worden om mensen tussen Abu Dhabi en Dubai te vervoeren. Het bedrijf heeft samengewerkt met de transportautoriteit van de stad.

De ceo van Virgin Hyperloop One, Rob Lloyd, zegt in een interview met The National dat zijn bedrijf een jaar heeft samengewerkt met de Roads and Transport Authority. Daarbij werd onder meer gekeken naar prijzen, passagiersaantallen en de beste routes. De route tussen Abu Dhabi en Dubai moet uiteindelijk deel gaan uitmaken van een groter netwerk. De reis tussen de steden, met een onderlinge afstand van 150km, moet minder dan een kwartier in beslag nemen met een topsnelheid van meer dan 1000km/u.

Een overheidsbericht noemt een topsnelheid van 1200km/u en claimt dat er tienduizend passagiers per uur in beide richtingen vervoerd kunnen worden. Op de gepubliceerde foto's zijn twee verschillende indelingen van de capsules te zien, waarbij de ene ruimte biedt aan zes zittende passagiers en de andere ruimte lijkt te hebben voor veertien zittende passagiers.

Hyperloop One, dat sinds december de naam Virgin Hyperloop One draagt en destijds ook Virgin-oprichter Richard Branson als voorzitter aanstelde, toonde in 2016 al een concept van de verbinding tussen Abu Dhabi en Dubai. Tesla-topman Elon Musk presenteerde in 2013 zijn idee voor de Hyperloop: een transportsysteem dat goedkoper, sneller en efficiënter moet zijn dan huidige vervoermiddelen. Virgin Hyperloop One, dat oorspronkelijk bekendstond als Hyperloop Technologies, is een van de bedrijven die het concept in de praktijk willen brengen.

virgin hyperloop onevirgin hyperloop onevirgin hyperloop one

Foto's via Virgin Hyperloop One en The National

Reacties (194)


Lenovo introduceert Yoga 730- en Yoga 530-convertibles

Door Julian Huijbregts, 26 februari 2018 11:2935 reacties

Lenovo presenteert op het Mobile World Congress drie nieuwe Windows 10-convertibles. Het gaat om de Yoga 730 in 13,3"- en 15,6"-uitvoering, en om de Yoga 530 met een 14"-scherm. Ten opzichte van hun voorgangers zijn de nieuwe versies iets lichter.

Volgens Lenovo is de nieuwe Yoga 730 in de 15,6"-uitvoering met een gewicht van 1,89kg dertien procent lichter dan de Yoga 720 van hetzelfde formaat. Uitgebreide specificaties heeft de fabrikant nog niet bekendgemaakt, maar er komen versies met een GTX 1050-videokaart en een 4k-scherm. Goedkopere modellen hebben een scherm met een resolutie van 1920x1080 pixels. Die full-hd-uitvoering heeft een accuduur tot elf uur volgens de fabrikant.

In de huidige 15,6"-versie van de Yoga 720 stopt Lenovo Intel-quadcores met een tdp van 45W, zoals de Core i7-7700HQ. Wellicht krijgt de nieuwe Yoga 730 een hexacoreprocessor met diezelfde tdp. Intel heeft die processors nog niet aangekondigd, maar vermoedelijk komen dergelijke laptopprocessors met zes cores in mei op de markt.

De 13,3"-versie van de Lenovo Yoga 730 weegt 1,12kg en krijgt waarschijnlijk quadcore-cpu's van de Kaby Lake-R-generatie. De accu gaat volgens de fabrikant tot elf en een half uur uur mee. De behuizing van zowel de kleine als de grote Yoga 730-convertible is gemaakt van aluminium en Lenovo voorziet ze van gevoelige microfoons, die een goede spraakherkenning moeten opleveren bij gebruik van Cortana en Alexa. Lenovo levert de 730-modellen inclusief de Active Pen 2.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Lenovo Yoga 730

Lenovo presenteert ook de Yoga 530, een 14"-model dat de Yoga 520 opvolgt. Het nieuwe model is 17,6mm dik en daarmee iets dunner dan zijn voorganger. Het gewicht is 1,6kg. Specificaties heeft Lenovo nog niet bekendgemaakt, maar waarschijnlijk zit er weer een zuinige quadcore-cpu in, net als in de huidige versie.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Lenovo Yoga 530

Lenovo brengt de Yoga 730-modellen uit in april. De prijs van het 13,3"-model begint bij 999 euro en voor het 15,6"-model is de startprijs 1099 euro. De Yoga 530 komt in juni op de markt, met een vanafprijs van 549 euro.

Lenovo Yoga 530 en Yoga 730Lenovo Yoga 530 en Yoga 730

Reacties (35)


Sony brengt Xperia XZ2-toestellen met 18:9-scherm en Snapdragon 845 uit in maart

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 11:10126 reacties

Sony heeft de Xperia XZ2 en Xperia XZ2 Compact aangekondigd in Barcelona. De telefoons zijn voorzien van 18:9-schermen en iets dunnere schermranden dan hun voorgangers. Er is geen 3,5mm-jack aanwezig.

Sony heeft de Xperia XZ2 een 5,7"-scherm gegeven, met een resolutie van 2160x1080 pixels en een verhouding van 18:9, terwijl het de kleinere Compact-variant heeft voorzien van een 5"-scherm met dezelfde beeldverhouding, resolutie en hdr-ondersteuning. Beide telefoons beschikken over dezelfde camera's aan de voor- en achterkant. De achtercamera is een negentienmegapixelmodel met 1/2,3"-sensor, pixels van 1,22 micron en een f/2.0-lens. Daarnaast is het mogelijk om superslowmotionbeelden vast te leggen met 960fps, wat het Japanse bedrijf introduceerde met zijn Xperia XZ Premium. Ook 4k-hdr-opnames behoren tot de mogelijkheden.

Bij de frontcamera gaat het in beide gevallen om een vijfmegapixelmodel met een 1/5"-sensor en een f/2.2-lens. De telefoons hebben 64GB opslag en 4GB aan werkgeheugen aan boord, naast ruimte voor een micro-sd-kaart. De XZ2 heeft een accu met een grotere capaciteit dan zijn kleinere tegenhanger. Deze is 3180mAh ten opzichte van de 2870mAh van de Compact-variant. Een ander verschil is dat de XZ2 draadloos opgeladen kan worden. De telefoons zijn voorzien van een Snadragon 845-soc van Qualcomm en kunnen snel worden opgeladen met behulp van Quick Charge 3.0 via een usb-c-poort.

Sony heeft de vingerafdrukscanner aan de achterkant van de toestellen geplaatst, onder de camera. De modellen zijn niet voorzien van een 3,5mm-jack, waardoor muziek te beluisteren is via bluetooth 5.0 of via een usb-c-adapter. Daarnaast zijn er stereoluidsprekers aan de voorkant en is naast High Resolution Audio ondersteuning voor aptX aanwezig. Sony meldt dat de XZ2 met geluid meetrilt, dankzij een Dynamic Vibration System.

Beide telefoons draaien op Android 8 en komen halverwege maart wereldwijd uit. De XZ2 kost 799 euro en de Compact-variant heeft een prijs van 599 euro.

xz2xz2xz2

De XZ2

xz2 compactxz2 compactxz2 compact

De XZ2 Compact

Reacties (126)


Commit wijst op mogelijke ondersteuning voor Linux-vm's in Chrome OS

Door Sander van Voorst, 26 februari 2018 10:0965 reacties, submitter: Carharttguy

Aan Chrome OS toegevoegde code wijst erop dat het besturingssysteem in de toekomst misschien ondersteuning krijgt voor het draaien van Linux-virtual machines. Op die manier zijn bijvoorbeeld Linux-applicaties te gebruiken.

De commit werd opgemerkt door Chrome Unboxed. De site maakt melding van een 'nieuw apparaatbeleid' dat het draaien van Linux-vm's op Chrome OS mogelijk maakt. Als dit beleid is ingeschakeld, wordt er volgens de site bovendien een menu getoond met de naam 'better together settings', wat moet wijzen op het draaien van Linux naast het op Gentoo gebaseerde Chrome OS.

Het project draagt de naam Crostini, wat een verwijzing lijkt te zijn naar Crouton. Dat is een verzameling scripts die het nu al mogelijk maakt om Linux in een browservenster binnen Chrome OS te draaien. Daarvoor is echter 'developer mode' vereist, wat volgens Chrome Unboxed gevolgen heeft voor de veiligheid van het besturingssysteem.

Uit de code is verder op te maken dat de release van de nieuwe functie is gepland voor versie 66 van Chrome OS, die eind april moet uitkomen.

Reacties (65)


Vivo presenteert conceptsmartphone waarbij helft scherm vingerafdrukscanner is

Door Julian Huijbregts, 26 februari 2018 09:56105 reacties

Vivo heeft Apex aangekondigd, een concept voor een smartphone met minimale bezels waarvan het oledscherm volgens de fabrikant 98 procent van de voorkant inneemt. De onderste helft van het scherm kan als vingerafdrukscanner worden gebruikt.

Vivo ApexApex is nog geen daadwerkelijk product, maar een concept dat Vivo aankondigt op het Mobile World Congress. De fabrikant heeft een werkend prototype gemaakt dat is bekeken door onder andere The Verge. Vivo claimt een telefoon met minimale bezels te kunnen maken, met randen aan de zijkanten en bovenkant van 1,8mm en aan de onderkant een rand van 4,8mm. Vivo claimt dat dit een screen-to-bodyratio van 98 procent oplevert.

De complete onderste helft van het oledscherm kan gebruikt worden als vingerafdrukscanner, al is dat volgens de hands-on van The Verge bij het prototype een kleiner gebied, ongeveer een derde. Vivo maakte eerder al een smartphone met een vingerafdrukscanner onder het scherm; dat ging om een scanner van Synaptics. Tweakers maakte een hands-on van dat toestel tijdens de CES begin dit jaar. Hoe Vivo bij het Apex-concept de scanner precies laat werken over een groot deel van het scherm, is nog niet bekend. Vivo stelt dat het door het grotere oppervlak van de vingerafdrukscanner ook mogelijk is om betere beveiliging te bieden, door de afdruk van twee vingers te scannen.

Omdat het scherm vrijwel de hele voorkant van de conceptsmartphone inneemt, heeft Vivo een frontcamera geplaatst die wordt ingeklapt als hij niet in gebruik is. Volgens de fabrikant schuift de achtmegapixelcamera in 0,8 seconden uit als deze nodig is. Ruimte voor een traditionele luidspreker is er evenmin aan de voorkant, daarom laat Vivo het scherm trillen om het zodoende te gebruiken als luidspreker. Vivo noemt dat Screen SoundCasting Technology. Dit idee is niet nieuw; onder andere Xiaomi paste het al toe in zijn Mi Mix-smartphone.

Vivo zegt dat de Apex niet als zodanig op de markt zal komen. Misschien gaat de Chinese fabrikant echter technieken uit het concepttoestel in daadwerkelijke producten gebruiken.

Hands-on van The Verge met het Apex-concepttoestel

Reacties (105)


Remasters van Turok-games komen naar Xbox One

Door Olaf van Miltenburg, 26 februari 2018 09:0461 reacties

Op 2 maart komen voor de Xbox One remasters uit van Turok: Dinosaur Hunter en Turok 2: Seeds of Evil, twee games die eind jaren negentig voor de Nintendo 64 verschenen. Remasters voor de pc verschenen drie jaar geleden.

De remasters komen van Nightdive Studios, die in 2015 verantwoordelijk was voor de pc-remasters van de Turok-games. Niet bekend is of de remasters voor de Xbox One afwijken van die opgepoetste versies. De remasters voor de pc's brachten onder andere verbetering met ondersteuning voor de 16:9-beeldverhouding, belichting, textures en framerate. De grafische weergave bleef verder wel gebaseerd op de originelen.

Turok: Dinosaur Hunter verscheen in 1997 en Turok 2: Seeds of Evil in 1998. In beide gevallen gaat het om Nintendo 64-games die ook voor Windows uitkwamen. In de op comics gebaseerde fps kruipt de speler in de huid van tijdreiziger Turok, die delen van het Chronoscepter-relikwie moet vinden en onder andere dinosaurussen en aliens op zijn pad vindt. Op 2 maart komen de beide remasters voor de Xbox One uit.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (61)


MediaTek kondigt Helio P60-octacore met A73-cores aan

Door Olaf van Miltenburg, 26 februari 2018 08:3622 reacties

MediaTek heeft de Helio P60 aangekondigd. De fabrikant richt zich met deze op een 12nm-procedé geproduceerde octacore op midrangesmartphones. De soc zou krachtiger en zuiniger zijn dan de vorige generatie.

MediaTek maakt bij de Helio P60 de overstap van een big.Little-configuratie van acht A53-cores naar een variant met vier krachtiger A73-cores en vier zuinigere A53-varianten. De prestatiewinst ten opzichte van de vorige P23- en P30-socs kan volgens de fabrikant oplopen tot zeventig procent en ook de Mali G72MP3 moet een stuk krachtiger zijn.

De overstap van TSMC's 16nm-procedé naar het 12nm-productieproces maakt tegelijkertijd dat de soc zuiniger is, volgens MediaTek werkt de chip over het geheel genomen twaalf procent efficiënter. Ook de image signal processor heeft een upgrade gehad en deze ondersteunt een duale cameraset-up van twintig en zestien megapixel.

MediaTek maakt verder melding van een ai-accelerator die in combinatie met zijn Neuropilot-sdk werkt en zo onder andere overweg kan met Googles Android Neural Network-api en met frameworks als TensorFlow en Caffe2. Dit moet de soc helpen bij onder andere gezichts- en objectherkenning en bij toepassingen voor augmented reality.

Helio P-serie P60 P23 P30 P20 P25
Cpu 4x A73 @ 2GHz
4x A53 @ 2GHz
4x A53 @ 2,3GHz
4x A53 @ 1,6GHz
4x A53 @ 2,3GHz
4x A53 @ 1,7GHz
4x A53 @ 2,3GHz
4x A53 @ 1,6GHz
4x A53 @ 2,6GHz
4x A53 @ 1,6GHz
Gpu Mali G72MP3 at 800MHz Mali G71MP2 @ 770MHz Mali G71MP2 @ 950MHz T880MP2 @ 900MHz T880MP2 @ 900MHz
Geheugen lpddr4 @ 1800MHz lpddr4 @ 1600MHz lpddr4 @ 1600MHz lpddr4 @ 1600MHz lpddr4 @ 1600MHz
Modem 4g @ 300/150Mbit/s
Dual sim, dual standby
4g @ 300/150Mbit/s
Dual sim, dual standby
4g @ 300/150Mbit/s
Dual sim, dual standby
4g @ 300/50Mbit/s 4g @ 300/50Mbit/s
Camera Single: 32MP
Dubbel: 20+16MP
Single: 24MP
Dubbel: 13+13MP
Single: 25MP
Dubbel: 16+16MP
Single: 24MP
Dubbel: 13+13MP
Single: 24MP
Dubbel: 13+13MP
Procedé TSMC, 12nm TSMC, 16nm TSMC, 16nm TSMC, 16nm TSMC, 16nm

Reacties (22)


LineageOS 15.1 op basis van Android 8.1 verschijnt

Door Olaf van Miltenburg, 26 februari 2018 07:5263 reacties, submitter: GertMenkel

De ontwikkelaars van LineageOS hebben versie 15.1 van de custom Android-rom aangekondigd. De software is gebaseerd op Android 8.1. In eerste instantie is er ondersteuning voor dertien toestellen.

Lineage LineageOS logoDe versie van LineageOS 15.1 die maandag verschijnt is een nightly build, nadat afgelopen weekend al een experimental-build verscheen. Aanvankelijk is er dan ook ondersteuning voor alleen de Nexus 6P en 5X, de LeEco Le Pro3 en Pro3 Elite, de OnePlus 3, 3T, 5 en 5T, de Samsung Galaxy Tab S2 9.7 en 8.0 en de Xiaomi Mi 5, 5S en 5S Plus.

De ontwikkelaars van LineageOS hebben Android 8.0 overgeslagen, versie 14.1 was op Android 7.1 Nougat gebaseerd. Nieuw bij versie 15.1 is de functionaliteit Styles, waarmee gebruikers kleuren kunnen kiezen en kunnen schakelen tussen een lichte en donkere modus. Verder ondersteunt de camera-app nu standaard het scannen van qr-codes en heeft de Trebuchet-launcher een metamorfose ondergaan; deze ondersteunt nu onder andere adaptieve iconen en icon packs.

De belangrijkste verandering is wat het ontwikkelteam Project Treble noemt; de code voor het beheer van hardware is aangepast aan de actuele Android-standaard. Dit betekent dat nieuwe versies van LineageOS sneller kunnen verschijnen na een Android-release. Daarnaast is de code opgeschoond en zijn verouderde en ongebruikte onderdelen verwijderd.

Met de release is de ondersteuning voor LineageOS 13.0 beëindigd en deze versie krijgt alleen nog beveiligingsupdates. Versie 14.1 blijft nog wel ondersteund worden maar krijgt waarschijnlijk geen nieuwe functionaliteit meer nu de ontwikkelaars zijn overgestapt op Android Oreo.

Reacties (63)


Canon presenteert twee nieuwe instap-dslr's, flitser en systeemcamera met 4k

Door Jeroen Horlings, 26 februari 2018 06:0087 reacties

Canon heeft vier nieuwe fotoproducten aangekondigd: de EOS 2000D- en 4000D-instap-dslr's, de EOS M50-systeemcamera en de Speedlite 470EX met automatisch draaiende flitskop. Tweakers kon er kort mee kennismaken tijdens een kleinschalig evenement in een fotostudio.

De EOS 2000D en 4000D vervangen de 1300D aan de onderkant van de markt. De camera's bevatten hardware die vergelijkbaar is met die van hun voorganger, maar de 2000D is uitgerust met een nieuwe 24,1-megapixelsensor, terwijl de 4000D de oudere achttienmegapixelsensor gebruikt. Beide camera's gebruiken de Digic4+-processor voor de beeldverwerking en kunnen video opnemen in 1080p. Ze bieden een negenpuntsautofocussysteem en een maximale burstsnelheid van drie foto's per seconde. Er is voorzien in wificonnectiviteit, maar alleen bij de 2000D is nfc present. Verder is er nog een klein verschil in schermmaat; het scherm van de 2000D meet 7,5cm en dat van de 4000D 6,8cm. Beide modellen borduren voort op het aangepaste hulpmenu dat eerder in de 200D, 800D en 77D opdook, waarbij bij iedere instelling uitleg wordt gegeven, aangevuld met voorbeeldfoto's. De body van de 4000D is gestript van enkele kenmerken, zoals de metalen mount en aanduidingen op de knoppen, om de productie goedkoper te maken.

Canon EOS 2000D en 4000DCanon EOS 2000D en 4000DCanon EOS 2000D en 4000DCanon EOS 2000D en 4000D

Canon ziet volgens eigen zeggen de verkoop van systeemcamera's toenemen en wil hierop inspringen met nieuwe modellen. Net als bij de dslr-lijn is ervoor gekozen om verschillende instap- en geavanceerde modellen aan te bieden. De EOS M5 en M6 bedienen de bovenkant van de markt, met en zonder zoeker, en de M100 en de nieuwe M50 moeten de onderkant van de markt voor hun rekening nemen.

Doordat de M50 is uitgerust met de nieuwe Digic 8-processor, loopt hij op bepaalde fronten wat voor op de hoger geplaatste modellen. Zo is dit de eerste Canon systeemcamera die kan filmen in 4k. Verder is hij uitgerust met dezelfde 24,1-megapixelsensor als de 2000D, kan hij in 1080p filmen met 120fps en biedt hij burstsnelheden van 7,1 tot en met 10 foto's per seconde, met respectievelijk continue en eenmalige autofocus. In een microfoonaansluiting is ook voorzien. De M50 is de eerste camera met het nieuwe CR3-14bit-rawbestandsformaat en met een nieuwe 'C-raw'-optie, waarbij gebruik wordt gemaakt van compressie en daardoor dertig tot veertig procent opslagcapaciteit wordt bespaard. Ook is hij voorzien van een elektrische zoeker en een draai- en kantelbare lcd.

Canon EOS M50Canon EOS M50Canon EOS M50

Ook nieuw is de Speedlite 470EX-AI-flitser. Deze onderscheidt zich met 'AI Bounce', waarbij de flitskop volautomatisch van positie kan wisselen als er indirect geflitst wordt. Dit werkt via een testflits waarmee de perfecte hoek voor een natuurlijke belichting wordt berekend, waarna de gemotoriseerde flitskop automatisch in de optimale stand wordt gebracht. Bij iedere opname met afwijkend standpunt wordt de positie van de flitskop opnieuw automatisch aangepast, mits de flits in de automodus staat. Een semiautomatische modus biedt gebruikers met meer ervaring met flitsfotografie de mogelijkheid om zelf de flitshoek in te stellen voor verschillende opnamescenario’s. De 470EX-AI past de flitskop dan automatisch aan aan de verschillende camerastanden. Verder heeft de flitser een richtgetal van 47 en een flitsbereik van 24mm tot 105mm, en 14mm met de ingebouwde adapter.

Canon Speedlite 470EX-AICanon Speedlite 470EX-AI

De producten worden begin april op de markt verwacht. De EOS 2000D heeft een adviesprijs van 410 euro voor de body en 510 euro met de EF-S 18-55 IS-kitlens. De EOS 4000D wordt standaard geleverd met de 18-55mm-DC-lens voor 410 euro. De Canon EOS M50 heeft een adviesprijs van 579 euro voor de body en 969 euro voor een kit met EF-M 15-45mm, EF-adapter plus EF 50mm-f/1.8. De prijs van de Speedlite 470EX-AI was op het moment van schrijven nog niet bekend.

Enkele testfoto's gemaakt tijdens het eventEnkele testfoto's gemaakt tijdens het eventEnkele testfoto's gemaakt tijdens het eventEnkele testfoto's gemaakt tijdens het event

Enkele testfoto's, gemaakt tijdens het evenement (met de Canon 2000D en M50)

Reacties (87)