Panasonic presenteert Lumix GH5 met 4k60fps-filmfunctie en bitrate tot 400Mbit/s

Panasonic heeft op de CES alle details over zijn Lumix GH5-systeemcamera bekendgemaakt. De compacte systeemcamera met 20-megapixelsensor van het micro four thirds-formaat filmt in 4k-resolutie met maximaal 60fps en krijgt een maximale bitrate van 400Mbit/s.

Panasonic voorziet de GH5 van ingebouwde beeldstabilisatie, iets dat voorganger GH4 niet heeft. Net als dat toestel filmt de systeemcamera in 4k-resolutie, maar dat kan nu ook met een framerate van 50 of 60fps, naast 24, 25 en 30fps. Bij een resolutie van 1920x1080 pixels is het mogelijk om slowmotionopnames te maken met maximaal 180fps.

De bitrate van filmbestanden is 150Mbit/s en de camera neemt op met 4:2:2-subsampling en een kleurdiepte van 10 bits. De meeste camera's in dit segment filmen met een kleurdiepte van 8 bits en 4:2:0-subsampling. Bij gebruik van de 180fps-functie is de GH5 ook beperkt tot een kleurdiepte van 8 bits. In de tweede helft van 2017 komt er een firmware-update voor de Lumix GH5 beschikbaar die een all-intra-codec toevoegt met een bitrate van 400Mbit/s. Voor het filmen gebruikt de camera h264-compressie.

Eveneens nieuw is de 6K-fotofunctie, waarin de camera continu beelden vastlegt in 18-megapixelformaat met een snelheid van 30fps. Deze bestanden worden opgeslagen met h265-compressie. De functie is bedoeld om beelden achter elkaar op te nemen en daar foto's uit te halen, die hebben dan een formaat van 6000x3000 pixels. Het is ook mogelijk om de 6k-bestanden als filmpje af te spelen, maar daarbij wordt geen geluid opgenomen. Net als bij de GH4 is er ook een 4K-fotofunctie, met snelheid tot 60fps.

Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5Panasonic Lumix GH5

Bij fotograferen in raw-formaat is de snelheid maximaal 12fps. Er passen volgens Panasonic veertig raw-bestanden in de buffer, of honderd als er van jpg-compressie gebruik wordt gemaakt. De Lumix GH5 heeft twee sd-geheugenslots met ondersteuning voor uhs-II u3-kaartjes.

Hoewel de behuizing van de GH5 veel lijkt op die van de GH4, zijn er intern veranderingen doorgevoerd. Met name de elektronische zoeker krijgt een flinke upgrade: het nieuwe toestel heeft een oledzoeker met 3,68 miljoen beeldpunten. Het 3,2"-kantelscherm dat aan de achterkant is geplaatst telt 1,62 miljoen beeldpunten.

Het toestel beschikt over wifi en is afgedicht tegen stof en vocht. Op de behuizing is een 3,5mm-jack aanwezig voor het aansluiten van een koptelefoon en er is ook een microfooningang aanwezig. Optioneel is er een batterijgreep beschikbaar en een xlr-adapter voor het aansluiten van professionele microfoons.

De aankondiging van de Lumix GH5 volgt na een eerste introductie in september, toen Panasonic de camera op de Photokina-beurs toonde. Destijds waren nog niet alle specificaties bekendgemaakt. De fabrikant heeft nu ook duidelijk gemaakt wanneer het toestel op de markt komt: vanaf eind maart is de GH5 te koop voor een adviesprijs van 1999 euro.

Samen met de GH5 presenteert Panasonic de Lumix GX800, een zeer kleine micro four thirds-camera met verwisselbare lenzen. De sensor heeft een 16-megapixelresolutie en fotograferen kan met maximaal 5,8fps. Panasonic geeft de GX800 zijn 4K-fotomodus en het toestel kan ook filmen in uhd-resolutie van 3840x2160 pixels, met 25 of 30fps. Dat houdt de camera maximaal vijf minuten achterelkaar vol. In 1080p-resolutie geldt die beperking niet en kan er gefilmd worden met maximaal 60fps. Het toestel heeft een 3"-lcd dat 180 graden gekanteld kan worden, een zoeker ontbreekt. De accu is goed voor het maken van 210 foto's volgens de specificaties. De GX800 kost inclusief 12-32mm-kitlens 549 euro en komt medio januari op de markt.

Panasonic Lumix GX800Panasonic Lumix GX800Panasonic Lumix GX800

Ook presenteert Panasonic een bridgecamera met een kleine 1/2,3"-sensor en 60x optische zoom: de Lumix FZ82. Opvallend is dat het zoombereik begint bij een brandpuntsafstand van 20mm in fullframe-equivalent. Maximaal ingezoomd is dat 1200mm. De lens is voorzien van optische beeldstabilisatie.

De Lumix FZ82 heeft een elektronische zoeker die gebruikmaakt van een 0,2"-lcd met 1,17 miljoen beeldpunten. De zoeker heeft een verversingssnelheid van 60Hz. Aan de achterkant zit een 3"-touchscreen met 1,04 miljoen beeldpunten. Het toestel maakt foto's in 18-megapixelresolutie en met een snelheid tot 10fps. Filmen kan in uhd-resolutie van 3840x2160 pixels met 25 of 30 fps. In 1080p-resolutie is dat maximaal 60fps, in 720p-formaat 120fps en bij een resolutie van 640x480 pixels zijn opnames met 240fps mogelijk. Vanaf eind maart is de FZ82 te koop voor een adviesprijs van 349 euro.

Panasonic Lumix FZ82Panasonic Lumix FZ82Panasonic Lumix FZ82

Samen met de camera's introduceert Panasonic een nieuwe lens: de 12-60mm f/2.8-4.0 met optische beeldstabilisatie. De behuizing van het objectief is afgedicht tegen stof en vocht. Ook vernieuwt de fabrikant vier van zijn bestaande objectieven. De 12-35mm f/2.8, 35-100mm f/2.8, 45-200mm f/4-5.6 en 100-300mm f/4-5.6 krijgen allemaal een II achter de naam en bieden volgens Panasonic betere beeldkwaliteit. De 45-200mm en 100-300mm zijn nu ook stof- en spatwaterbestendig gemaakt, de andere lenzen waren dat al.

Het nieuwe 12-60mm-objectief komt medio februari in de winkels te liggen voor een adviesprijs van 999 euro. Panasonic geeft de nieuwe 12-35mm een adviesprijs van 999 euro. De 35-100mm kost 1099 euro, beide objectieven komen begin maart op de markt. De vernieuwde 45-200mm kost 429 euro, de 100-300mm krijgt een adviesprijs van 649 euro. De twee zooms zijn te koop vanaf eind januari.

Door Julian Huijbregts

Nieuwsredacteur

04-01-2017 • 19:45

44

Lees meer

Reacties (44)

44
44
15
5
1
28
Wijzig sortering
De GX800 doet mij ontzettend denken aan de oude GF8. Ik denk dat Panasonic hun verwarrende naamschema wil omgooien, zodat het duidelijker is waar de camera's staan:
GX (topmodel) GH5 GX8 enz
GXX mid range, GX80, G80
GXXX, low end. G800 enz

Dus de GF8 en de G7 krijgen geen "opvolger" meer maar worden opgevuld door andere aanduidingen
Het klopt dat deze op de GF8 lijkt, de GX800 is eigenlijk de GH9. Panasonic geeft (sommige) camera's in verschillende werelddelen een andere naam. Zo staat deze camera bekend als de GX800, GX850 en de GF9, terwijl het qua specs precies dezelfde camera is.
Ik zie al dagen CES onthullingen, maar die beurs is toch van 5 tot 8 januari?
De beursvloer gaat op 5 januari open. De persconferenties zijn in de twee dagen ervoor en sommige fabrikanten stuurden al een week geleden hun aankondigingen uit. Sommige informatie (zoals deze info van Panasonic) hebben we onder embargo gekregen zodat we het tijdig kunnen publiceren. Op dit moment zijn we met een team in Vegas voor hands-on previews :)
Ik baal soms wel dat ik al zoveel geinvesteerd heb in Nikon lenzen. De laatste tijd komen Sony en Panasonic echt met sexy camera's, die fantastische beelden schieten. Vooral die van Sony geven echt een mooie filmische look wat ik niet helemaal kan uitleggen. Ik ga alleen echt niet mijn lenzen collectie weer vanaf scratch opbouwen :/

Overigens een beetje vreemde keuze om de gx800 alleen op 25 of 30fps te laten filmen. Had dan liever 24 of 29fps gezien. Een probleem wat ik overigens ook heb met mijn Sony rx100 alhoewel het bij die schijnt te liggen aan of je de eu of us versie hebt.

[Reactie gewijzigd door ro8in op 23 juli 2024 06:05]

Ik heb precies hetzelfde als jou gehad. Had allemaal nikon lenzen liggen van mijn fotografie tijdperk. Ik heb me toen een gh4 gekocht en een speedbooster XL dat Nikon lenzen mogelijk maakt op micro fourth/third mounts. Zo neem je je hele collectie met twee hele goede upgrades mee naar een nieuw tijdperk ;)
Ik heb ook een Metabones Speedbooster om Nikon lenzen te gebruiken op mijn Sony camera (FS7). Een niet onbelangrijk detail: Voor Nikon zijn het domme adapters. Alle elektronische functies zoals auto focus en stabilisatie werken niet. Er zijn wel fabrikanten die een elektronische adapter proberen te maken, maar het is vooral geluk of de lens werkt en vaak werkt het gewoon niet goed.

Voor Canon lenzen is het een ander verhaal. Daar is de elektronische vertaalslag tussen Emount en Canon mount wat minder ingewikkeld en zijn er diverse fabrikanten die wel goed werkende elektronische adapters maken. Zelfs Sigma heeft een officiële voor hun eigen lenzen (die vaak ook met ander merk lenzen werkt). Hoe dan ook controleer wel even voordat je een adapter voor je lens koopt, of hij ook werkelijk op de lens werkt.

Als de A7S III uit komt gaat m'n oude D700 ook met pensioen.

[EDIT] Nog een opmerking: Een speedbooster vergroot het beeld van de lens. Dan kan je full frame lensen op een crop camera gebruiken. Als je crop lenzen wilt gebruiken op een crop camera, moet je dus geen speedbooster gebruiken (Maar een goedkope adapter zonder lensen).

[Reactie gewijzigd door satoer op 23 juli 2024 06:05]

Ik vind de sony a7 echt wow!! Weet je misschien of daar adapters voor zijn waarbij je nikon lenzen inclusief alle electronica kan blijven gebruiken?
De A7 is een full frame camera. Hier heb je een adapter zonder speedbooster voor nodig. Een speedbooster maakt min of meer van een fullframe-lens een crop-lens. Ze noemen het een speedbooster omdat de lichtgevoeligheid een stop omhoog gaat. Je maakt min of meer van een f2.8 een f1.8 lens.

Echter voor Nikon zijn de elektronische adapters simpel gezegd ruk. Ze maken ze wel hoor zoals de Commlite Nikon F to Sony E Adapter. Maar zoals je bijvoorbeeld in deze review kan lezen:
http://www.tommayphotogra...to-sony-e-adapter-review/
is het om te huilen.

En als de elektronica toch niet goed werkt, kan je net zo goed voor een tientje een domme adapter kopen op Ebay. Het is toch niets meer dan een holle pijp om het spiegelhuis op te vullen.

[edit] Je kan geen DX lensen gebruiken op je fullframe A7. Kan wel maar dan krijg je ronde vignetering om de randen.

[Reactie gewijzigd door satoer op 23 juli 2024 06:05]

Bedankt voor je uitleg, ik dacht dat adapters altijd speedboosters waren. Weer iets geleerd.

Dat de a7 een fullframe is en ik nu met aps-c lensen zit had ik nog niet aan gedacht toen ik reageerde inderdaad. Das ook stom van mij. Dus naar een a7 zou er sowieso nooit inzitten voor mij zonder allemaal nieuwe lenzen :/

Ik stond net toevallig in de mediamarkt en even de a7 met de kit lens lopen proberen. Wat een shots maakt dat ding zelfs in het slechte licht van de mediamarkt. Super mooie bokeh al bij 3.5 stops. Ik ben jaloers op iedereen die hier mee rond loopt haha.

[Reactie gewijzigd door ro8in op 23 juli 2024 06:05]

In die speedboosters zit een lens dat het beeld verkleint. Zo kan je het hele beeld wat de fullframe lens produceert op een kleinere (aps-c) sensor projecteren. Hierdoor krijg je ook meer licht binnen daarom heet het een speedbooster. hoe meer licht de lens door laat hoe "sneller" de lens. Waarom ze dat zo noemen weet ik zelf ook niet.

Als je echt een camera voor weinig licht wilt hebben moet je eens kijken naar een A7S of A7SII. Deze zijn echt de koning op dat gebied. Helaas is de autofocus ervan weer niet zo heel goed.
http://www.flabber.nl/lin...dag-is-ongelooflijk-20467

Maar full frame gaat al snel in de kosten lopen ja. Ook de full frame lenzen zijn een stuk duurder. En als je een top camera hebt, dan wil je ook een goede lens. 24-70 f2.8 ofzo. Dikke flitser erbij... En dan zit je ineens met zo'n bak gewicht dat je hem niet eens meer meeneemt voor wat casual foto's. Uiteindelijk had ik er destijds nog gewoon een NEX5 met kitlens bij gekocht omdat die handelbaarder was.

Het moet echt je hobby (of je werk) zijn om het perfecte plaatje te schieten, anders zou ik iets van een Sony A6000 / A6300 adviseren met een mooi lensje. Beetje inzoomen en je hebt ook een mooie bokeh.
Ik gebruik nu een d5300 met een aantal lenzen en heb altijd een sony rx100 in me zak zitten voor als ik zomaar toevallig een leuk foto momentje tegenkom. Fotografeer echt al jaren dus weet wat je bedoeld hoor. Altijd je dslr bij je hebben is gewoon niet prettig. Vandaar ook dat ik een sony rx100 erbij had gekocht. Prima compact voor ff een een leuke shot.

Ik ben toch wel een tijdje aan het spelen met het idee om de spiegel in de kast te hangen en voor een systeem camera te gaan. Vooral ook door mijn rx100 merk ik dat ik via het schermpje vaak beter de shot weet te realiseren die ik wil dan door de zoeker van me dslr. Ook het feit dat al je camera instellingen gewoon live terug komen op je scherm vind ik zelf erg prettig. Het is echt puur het geld wat mij weerhoud om nu een sony a7 aan te schaffen terwijl ik een d5300 heb liggen die nog prima voldoet.
Het is en blijft wel maar een hobby voor mij helaas. Mijn vrouw vind me sowieso al gek genoeg haha en dan heeft ze de fullframe nog niet gezien :D
Kun je dan diverse lensen op je camera zetten?
De "Nikon" speedbooster zorgt ervoor dat je alle Nikon lenzen op de GH4 kan gebruiken inderdaad. Zo heb je ook een speedbooster voor Canon.
De speedbooster veranderd alleen vaak het brandpunt en ook autofocus etc werkt vaak niet meer. Je moet ook steeds de speedbooster ertussen doen elke keer dat je van lens verwisselt. Ook zijn die speedboosters zo ver ik weet bedoeld voor full frame lenzen. Ik heb allemaal aps-c lenzen..
Ik heb er wel eens naar gekeken, maar het leek mij een beetje een noodgreep voor als je echt perse wil overstappen, maar echt ideaal en probleemloos is het volgens mij niet? Ben benieuwd wat jij er van vind.
€2000,- is een zeer nette prijs voor zo'n volledige camera! Ik ben benieuwd of Sony hiermee nog gaat concurreren op de CES. Nog een paar maandjes wachten voor de GH5 dus!
2000 euro is nog altijd serieus veel geld hoor. Voor velen is de EM1 II met een prijskaartje van 2000 euro ook heel stevig, ook al heeft ie bizar goede burst en buffer mogelijkheden.
Dat klopt zeker ja, maar als je deze bijvoorbeeld met de canon 5d mark IV gaat vergelijken dan is dit een koopje voor driedubbel de filmmogelijkheden.
Tja, appels en peren, zeg maar. Dit is echt op de filmers gericht. En qua filmen rent hij inderdaad rondjes om de 5D IV heen. Maar als je dan naar stills gaat kijken, dan maakt de Canon weer gehakt van deze M43 camera (ondanks dat die 20MP sensors erg goed is).

Tis maar net waar je prio ligt. Maar ben je een serieuze filmer dan kun je eigenlijk niet om deze camera heen (of nog even voor scherp prijsje een GH4 op de kop tikken natuurlijk :Y) )
Als je een serieuze filmer bent, dan koop je toch een videocamera?
Ligt er aan, tegenwoordig kiest men eerder voor dit soort camera's omdat deze makkelijker werkt met verschillende lenzen.
Omdat een serieuze videocamera met wisselbare lenzen stukken duurder is.
Ik vraag me af of je bij deze camera dan ook langer dan een half uur continu kunt filmen.
Ga er maar niet van uit. Het feest zal wel weer na 29 minuten en 59 seconden ophouden. Komt door die stomme belastingregels in EU.

Maar goed, is dat echt heel erg? Hoe vaak film je meer dan 30 minuten aan 1 stuk? En vaak is er wel een moment waarop je even de gelegenheid hebt om op Stop en Record te drukken zonder dat je wat mist.
Ik kan me voorstellen dat ze voor een apparaat waarbij video een belangrijke rol speelt die beperking weglaten, dan wordt de verkoopprijs in Europa maar wat hoger.

Bij een muziekoptreden kun je de opname wel stoppen aan het eind van een nummer, maar het is vaak toch vervelend als je een deel van de aankondiging van het volgende mist.

En op een conferentie waarbij je video's van de presentaties op een website zet wil je niet dat die halverwege een stukje overslaan.
Dat kan, die limiet is eindelijk weg ( is te lezen in GH5 press release )
Belangrijk detail dat niet vermeldt staat in het Tweakers artikel: 1080p 180fps is slechts 8 bit, geen 10!
Goed punt, voeg ik nog toe :)
Anoniem: 796629 @keejoz7 januari 2017 23:09
Klopt, maar zal voor de meesten geen heet issue zijn, tenzij je echt diep in de colorgrading zit. Alle camera's in deze prijsklasse en veel hoger zijn intern 8 bits, zelfs de Sony a7s mark II.
Je hoeft niet diep in color grading te zitten om een preset te selecteren uit Lumetri of zelfs Bullet Looks.
Kan je de GH5 ook in NL pre-orderen? Ik zie al wel een mogelijkheid op de website van B&H maar dat is US based.
Bij de meeste betere verkopers geen enkel probleem. Al sinds de introductie op de Kina zelfs al. Even 1 voorbeeld
Ik mis alleen de 12-60 Kit. Thanks voor je link!
Ik durf niet te zeggen over ie met de 12-60 als kit aangeboden gaat worden. Maar mochtdat zo zijn denk ik wel dat ie er morgen rond 9uur wel bij staat.
Volgens de podcast op http://hey.film wel! Ik check morgen effe.
Inderdaad, er staat een 12-60 kit in de lijst. Terwijl ik typ is iemand er razend druk mee bezig. Hou deze link in de gaten.
Wow. Die specs van de GH5 zijn weer om van te watertanden. Ze moesten natuurlijk ook wel want het moet een waardige opvolger van de GH4 worden maar daar zijn ze met vlag en wimpel in geslaagd. Ik film vrij weinig maar ook ik wordt hier wel blij van. Dit is voortaan de nieuwe benchmark als het op pro-sumer video aankomt.
Wauw, wat een camera is de GH5. Ik vind de prijs van 1999 netjes. Veel geld, maar wauw wat een specs.
Dat deze aankondigingen nu zijn gedaan, zou dat dan ook betekenen dat we deze CES geen opvolger van de Lumix LX100 hoeven te verwachten?
Daar ben ik nl. al wel een tijdje op aan het wachten. :9~
Schrijft hij 4k 60fps 4:2:2-subsampling 10-bit direct naar de sd kaart? Of is daar een externe monitor/recorder voor nodig?
Hiervoor is een externe recorder. Intern doet ie 4k 30 fps 4.2.2 en dat is al uniek op een sd card.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.