Panasonics GH5 schiet 4k-video op 60fps en komt begin 2017

Panasonic heeft tijdens de Photokina-fotografiebeurs in Keulen zijn Lumix DMC-GH5 getoond en enkele details over de systeemcamera bekendgemaakt. De GH5 is in staat om 4k-videobeelden op 60fps op te nemen en er is een 6k-Photo-modus.

De komende camera van Panasonic schiet 4k-video op 60fps/50fps en kan daarnaast 4k-beelden met 4:2:2-subsampling en een kleurdiepte van 10 bits opnemen. De DMC-GH5 is de opvolger van de GH4, de eerste systeemcamera van Panasonic die 4k-video op 30fps/25fps op kon nemen.

Panasonic gaf een glimp van de camera tijdens de Photokina-beurs die momenteel in Keulen plaatsvindt. De fabrikant onthulde dat de camera de 4K Photo-functie van de GH4 inruilt voor een 6K-variant: aan 4k/60fps-videoclips kunnen 8-megapixelfoto's onttrokken worden; bij de burstmodus geldt dat voor 18-megapixelfoto's.

Op de productafbeelding van Panasonic zelf is de camera nauwelijks zichtbaar, maar DPReview kon op de beursvloer, waar de GH5 achter glas te bewonderen was, betere foto's van de systeemcamera nemen. Een prijs is nog niet bekend en de verschijningsdatum is ergens in de eerste helft van 2017.

Panasonic Lumix DMC-GH5Panasonic Lumix DMC-GH5Panasonic Lumix DMC-GH5Panasonic Lumix DMC-GH5

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

20-09-2016 • 08:44

50

Submitter: LittleBrittany

Reacties (50)

50
50
27
0
0
6
Wijzig sortering
Als hij 4k op 60 frames kan draaien...hoeveel frames doet hij dan op full hd???
gh4 schiet al op 100fps op 1080 uit mn hoofd, dus zal wrs. verdubbeld worden
Zo en als de prijs dan ook nog binnen de perken zal blijven.
1080p op 96 fps maar dat ziet er niet uit. ;-)
De Gh4 doet 96 fps.

populaire 4k 60 fps cinema camera's van Sony (Fs5-Fs7) doen 180-240 fps.

Denk dat Panasonic wel op die markt wil mikken met een agressief prijspunt. (min de video ergonomie)

Vraag is wat er haalbaar is
Aangezien 4K op 60fps mogelijk zal zijn, zal 1080p dan op 240fps kunnen? Op papier zou het mogelijk moeten zijn, maar dat zou ook een aardige upgrade zijn van de bestaande 96fps :)
Dat heeft met de uitleessnelheid van de sensor te maken. 4K op 60FPS vergt gewoon enorm veel van de processor. Terwijl de sensor het aankan. Maar 1080P met meer dan 120FPS moet je heel snel kunnen uitlezen, en dat wil niet altijd. Je kan wel truucjes toepassen als line skipping. Maar daardoor neemt de kwaliteit ook af.
Ik vraag me ook af op welke bitrate hij opneemt. Leuk 60fps maar als de bitrate laag is....
Mijn sony fdr-ax100 neemt op met 4k 25fps 100Mbit/s. Zou je naar de 50 fps gaan dan moet je toch een kaartje hebben wat minimaal 200 Mbit/s kan schrijven of inleveren op de bitrate.

Ik las ook al in de discussie van de nieuwe gopro dat men zich verbaasde waarom die geen 4k 60fps functie heeft.
Mensen kijken in het algemeen alleen maar naar de resolutie maar de beeldkwaliteit is meer dan dat.
Als ik op YouTube kijk hoeveel er 4k bagger opstaat. (Ook mooi spul dus is niet het probleem van youtube)

Soms komt HD er mooier uit dan menig 4k filmpje.
Oa een hoge bitrate en subsampeling is daar een groot onderdeel van.

[Reactie gewijzigd door Tasz op 22 juli 2024 20:08]

Onzin, je bent voor dubbele framerate geen dubbele bitrate nodig. Veel mensen maken deze denkfout al heel snel. Vaak heb je maar 1,25 of 1,5x meer nodig, zeker als je gebruik maakt van H265.

Ook bij het verhogen van de resolutie van 1080p naar 4k heb je niet zozeer 4x de bitrate nodig maar voldoende om de video juist weer te geven. Dit verschilt heel erg per video. Een gaming video met 60fps met veel beweging zal een hogere bitrate nodig hebben dan een van statief genomen natuurfilmpje waar nauwelijks beweging is.

Bron: Eigen ervaring en testen waarbij ik vele testrenders heb gemaakt in H264, onder andere voor mijn YouTube kanaal. Ik heb gevonden dat 1080p met 8mbit meer dan zat is (25fps). Ook op 50fps zag dit er goed uit, maar zag je bij wat meer beweging pixelation. Na het verhogen naar 10 en respectievelijk 12mbit was dat helemaal weg. Een hogere bitrate is zeker niet altijd een hogere kwaliteit.
Logies dat je geen verbetering zag op YouTube.
De maximale bitrate met 25 fps is 8 Mbit/s en bij 50 fps is dat 12 Mbit/s

Bron https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=nl

Dus hoger heeft totaal geen zin voor youtube.

Ik gebruik mijn video's niet voor youtube dus mijn eisen liggen ietsjes hoger dan de gemiddelde youtuber ;)
En echt wel dat ik verschil zie in mijn raw footage

Ik beweer ook nergens dat een hogere bitrate altijd voor betere kwaliteit zorgt. Maar vaak ligt die te laag en dan is het heel gaaf om te zeggen dat je camera 4k resolutie heeft maar daar houd het dan ook mee op

Mijn punt is dat mensen zich alleen maar blind staren op de aantal pixels. Terwijl er meer is dan dat.

Ik vraag mij dan ook oprecht af wat deze camera doet op 60fps

[Reactie gewijzigd door Tasz op 22 juli 2024 20:08]

Ik heb de kwaliteit uiteraard ook niet bekeken op YouTube maar in het lokaal aangemaakte bestand. :)

De conversie van YouTube is natuurlijk geen maat om kwaliteit te vergelijken.

Wat de bitrate betreft ben ik juist voor een zo laag mogelijke... Mijn Galaxy S5 levert met 50mbit al prima kwaliteit voor een mobiele telefoon, en ik vraag mij dan ook af wat een duurdere camera 'meer' nodig heeft. Het kan op 50mbit. ;)
Ben ik niet met je eens 50 Mbit/s is echt te weinig voor hoog waardige 4k footage.
Ik kan op 60Mbit/s of 100Mbit/s draaien en daarin zie ik wel degelijk verschil. Het is weinig maar ik ben nou eenmaal kritisch ;)

Ik ben juist voor een hoge bitrate. Compressie doen we wel in post. Omlaag kan altijd. Omhoog niet.
Laten we aub niet vergeten dat h264 een oplever formaat is. Bitrate is voornamelijk belangrijk in intermediate formaten. Als je kleuren gaat bewerken dan is bitrate oppeens enorm belangrijk. Een conclusie zoals hierboven getrokken wordt is dan ook van een compleet andere orde, aangezien we het daar hebben over een eindproduct, en niet over iets wat uit een camera komt.

Hogere bitrate, bitdiepte etc. is enorm belangrijk voor de professionals onder ons.
Dat zijn geen limieten maar simpelweg richtlijnen.

Onder de beschrijving van de H.264 codec op Youtube word ook het volgende vermeld;
"Er is geen bitsnelheidlimiet vereist, hoewel we hieronder ter referentie wel aanbevolen bitsnelheden op een rij hebben gezet"

[Reactie gewijzigd door Scraxxy op 22 juli 2024 20:08]

Kopt maar in de praktijk blijkt toch dat je weinig verschil ziet.
Dus veel hoger ligt het limiet niet waarschijnlijk.

Maar goed. we dwalen af. Dit is geen youtube discussie en heeft verder niets met de gh5 te maken.

[Reactie gewijzigd door Tasz op 22 juli 2024 20:08]

En juist bij natuur filmpjes met beplanting en een beetje wind gaan de lagere codecs direct op hun bek.

Al die blaadjes die individueel bewegen zijn zeer lastig efficient te comprimeren.

veel Lastiger als een potje call of duty waar dynamische effecten nog steeds ver te zoeken zijn.
Dit is echt een hele serieuze videocamera. In deze klasse is er volgens mij nog geen tegenhanger.

De GH4 was al bijzonder dat hij 4:2:2 kon doorgeven (je had een externe recorder nodig) maar met de opvolger is zelfs dat overbodig geworden _/-\o_

En dan natuurlijk 4K @ 60fps, dat zie je bijna nergens.
Elke nieuwe camera in de Panasonic GH serie brengt features naar een camera onder de 1500 euro die tot dan toe alleen in professionele 6000+ euro camera's beschikbaar zijn.
Het is echt bizar hoe ze elke keer weer de lat een gigantisch stuk hoger leggen.
Probeer maar eens een camera te vinden die 4k 60fps 10:2:2 8 bit of 4k 30fps 10:2:2 10bit opneemt (en dan ook nog eens intern).
Ik vind het meer spektaculair dat hij 6K kan filmen dan die 4K op 60 fps. Btw: het is geen DSLR maar een mirrorless... De GH4 is ontzettend populair bij filmmakers, dus zal voor de GH5 ook wel een gouden toekomst zijn weggelegd.

Edit: Ik zie inderdaad dat hij geen 6K kan filmen, enkel 6K foto's uit de 4K film trekken.

[Reactie gewijzigd door elhopo op 22 juli 2024 20:08]

Dit is toch redelijk spectaculair voor een consumenten camera in deze price range: 4k-beelden met 4:2:2-subsampling en een kleurdiepte van 10 bits opnemen.
Dat is het zeker... alleen kan de GH4 dat ook al.

edit: OK, deze kan het intern. Das wel nieuw en indrukwekkend inderdaad.

[Reactie gewijzigd door sys64738 op 22 juli 2024 20:08]

Waarschijnlijk zullen er dan cfast kaartjes in moeten, kan alsnog een dure grap worden dan
Hij kan geen 6K filmen, hij kan enkel 6K foto's nemen aan een hoge burst-rate. En is inderdaad geen DSLR
Edit: Ik zie inderdaad dat hij geen 6K kan filmen, enkel 6K foto's uit de 4K film trekken.
Ook dat kan 'ie niet. Zal ik anders gewoon de ene zin uit het artikel van twee zinnen citeren voor de duidelijkheid? Hij kan dus 6K halen uit burst footage, maar niet uit reguliere 4K opnames.
The GH5 will also offer a 6K Photo mode that will allow you to extract 18MP stills from burst footage, or 8MP stills from 60p 4K clips.
Kan niet wachten om een dikke bak te bouwen deze camera erop, en een 4K TV. en dat maal 2.

4K60 web video conference.

Vraag mij de data-rate af, moet mogelijk zijn om dat live binnen te krijgen. hmmmm
Ik wil niet als pietje precies overkomen maar: "betere foto's van de dslr nemen."

Het is geen dslr, het is een systeemcamera...
Indrukwekkende specificaties en mogelijkheden! Zelf heb ik nu een aantal maanden de GX80, 4K filmen met 25 fps. Volgens mij is 30 fps niet mogelijk (niet bij instellingen) maar staat wel hier en daar bij product pagina's.

Maar ik kan als amateur in ieder geval dat filmen in 4K echt mooie beelden oplevert. Zelf render ik alsnog naar 1080p maar dat levert betere kwaliteit op dan rechtstreeks 1080p filmen.

En de GH5 dus 4K op maar liefst 60 fps. Ben benieuwd naar de prijs.
Als het nog een half jaar gaat duren voordat deze op de markt komt, dan ben ik bang dat Sony in de tussentijd weer met een betere aankondiging gaat komen.
Denk dat ik deze nog eerder koop naast m'n bestaande Canon DSLR dan een dure 5D mark IV.
Kan je tenminste 4K60 filmen ipv 4K30.
De 1D X mark II kan ook 4K60 maar is onbetaalbaar.

[Reactie gewijzigd door MadButcher op 22 juli 2024 20:08]

Opzich zijn er wel 4k @ 60P oplossingen te koop voor niet extreme bedragen. Bijv. pana hc-x1000 doet het ook al en ligt in de winkels.
Ik ben wel erg benieuwd naar de ISO performance. Dat was/is bij de GH4 namelijk nog wel een dingetje. Voor de rest,.. opnieuw mooie stappen voorwaarts. :)
Wat denken jullie dat de prijs ongeveer gaat worden? Hoger dan de GH4 of denken jullie dat de GH5 rond het zelfde bedrag te koop zal zijn?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.