Tip de redactie

Europese Commissie steunt opening van vdsl-netwerk Belgacom

Door Pieter Molenaar, 3 januari 2008 19:2480 reacties

De Europese Commissie steunt het voornemen van de Belgische telecomwaakhond Bipt om Belgacom te dwingen haar vdsl-netwerk open te stellen voor concurrerende internetaanbieders.

Eurocommissaris Viviane Reding heeft dit donderdag medegedeeld. Een gelijke toegang tot het vdsl-netwerk zou naast eerlijker concurrentie ook zorgen voor meer investeringen en een betere keuzevrijheid van de consument, aldus de Europese commissaris voor Telecommunicatie. De Belgische consument betaalt volgens Reding nu per maand gemiddeld 38 euro per maand voor zijn internetaansluiting. Dit is zeven euro meer dan in Frankrijk en tien euro meer dan in Engeland.

Belgacom weigert tot nu toe derden toegang tot haar vdsl-netwerk en beschuldigt de telecomwaakhond van een verkeerde analyse. Zo houdt de Bipt er volgens Belgacom geen rekening mee dat de telecomaanbieder het vdsl-netwerk wil inzetten om een steviger positie te veroveren op de televisiemarkt en niet voor internet. Op dit moment is Belgacom een kleine speler op het gebied van televisie, maar heeft het een marktaandeel van 46,8 procent als isp. De door Belgacom gebruikte vdsl-techniek moet adsl en adsl2 opvolgen en wordt onder meer in Nederland door KPN getest. Met vdsl zijn snelheden tot 100 Mbps mogelijk.

Reacties (80)


Sparkle kondigt eerste videokaart met Displayport aan

Door Hielko van der Hoorn, 3 januari 2008 19:1966 reacties

Sparkle heeft ’s werelds eerste videokaart aangekondigd die is uitgerust met een Displayport-aansluiting. Displayport is de opvolger van de dvi-standaard en biedt onder andere een hogere bandbreedte.

Sparkle GeForce 8800 GT DisplayportDe videokaart is een GeForce 8800 GT die in plaats van twee dvi-aansluitingen, één dvi- en één Displayport-aansluiting heeft. De Displayport-aansluiting biedt een bandbreedte van 10,8Gbit/s waardoor drie 1080p hd-signalen en een 7.1-audiosignaal over één kabel verstuurd kunnen worden.

Dell is momenteel de enige fabrikant met een Displayport-scherm in het assortiment. De 30 inch 3008WFP, die twee weken geleden geïntroduceerd werd, is uitgerust met een dergelijke aansluiting. Daarnaast heeft Samsung aangekondigd dit jaar ook een 30 inch Displayport-lcd op de markt te zullen zetten.

Wanneer de Sparkle GeForce 8800 GT Displayport-videokaart in de winkelschappen zal verschijnen is onbekend. Voorlopig zijn alleen samples verkrijgbaar.

Reacties (66)


Dell komt met nieuwe Crystal-lcd

Door Willem de Moor, 3 januari 2008 18:4448 reacties

Vooruitlopend op de CES toont Dell alvast de Crystal-lcd. Deze eerste design-lcd van de computerfabrikant is een all-in-one monitor met ingebouwde speakers en een moderne vormgeving.

Eerder was de Crystal al te zien op shows en demonstraties, maar binnen enkele dagen zal de design-lcd van Dell voor het grote publiek te koop zijn. De Crystal is een zogenaamde all-in-one lcd: Dell claimt zelfs dat slechts één kabel benodigd is om de pc aan te sluiten. Het is onbekend of dat de video-aansluiting of de voeding zouden zijn.

Dell Crystal-lcd-monitorHet concept van een all-in-one wordt onder andere gerealiseerd door de ingebouwde speakers. In de rand van het beeldscherm zijn maar liefst vier luidsprekers ingebouwd, waarbij de bedrading zichtbaar blijft dankzij het transparante glas. Optioneel kan een externe subwoofer aangesloten worden. De knoppen om het scherm in te stellen zijn in touch-uitvoering in de onderrand van de Crystal aangebracht. De vier millimeter dikke glazen rand biedt ook voldoende ruimte voor een ingebouwde 2-megapixelcamera en een usb-hub.

De monitor is aan te sturen via hdmi of een dvi-aansluiting: een DisplayPort ontbreekt. De resolutie van de designer-display is 1680x1050 bij een beelddiagonaal van 22". De Crystal kost naar verwachting 1200 dollar, terwijl een vergelijkbare standaardmonitor van Dell slechts 300 dollar kost. Wie het designer-scherm in een opstelling met meerdere monitoren wil opstellen, zal een oplossing voor de brede glazen rand moeten verzinnen.

Reacties (48)


Lenovo werkt aan nieuwe productlijn notebooks

Door Pieter Molenaar, 3 januari 2008 18:1317 reacties

Lenovo brengt begin januari de Ideapad-notebooklijn uit gericht op consumenten. In eerste instantie zal de lijn bestaan uit een 15,4"- en een 17"-notebook, die in maart wordt uitgebreid met een ultraportable 11,1"-Ideapad.

De twee grootste Ideapad-notebooks bevatten een aantal nieuwe features. Zo moet de Veriface-gezichtsherkenningsoftware voor extra toegangsbeveiliging zorgen en biedt de Dolby Home Theater-audio met vier luidsprekers en een subwoofer volgens de fabrikant een betere positionering van het geluid.

De Ideapad Y510 heeft een 15,4"-scherm voor een maximale schermresolutie van 1280 bij 800 pixels en bevat een Intel Core 2 Duo T5550-processor die is geklokt op 1,83GHz. De notebook is verder voorzien van een geïntegreerde X3100 van Intel, 2GB geheugen, een duallayer dvd-brander en een 1,3 megapixel camera. De accu moet zo'n vier uur meegaan. De Y510 moet zo'n 799 dollar kosten.

De Ideapad Y710 is bedoeld voor het zwaardere grafische werk en voorzien van een 17"-scherm met een maximale resolutie van 1440 bij 900 pixels. De processorkeuze is mogelijk tot en met de Intel Core 2 Duo T9300 die is geklokt op 2,5GHz. Verder is de machine voorzien van een ATI Mobility Radeon X2600 met 256MB geheugen en 2GB intern geheugen. Gebruikers kunnen optioneel een blu-ray speler bijkopen. Ook is het mogelijk om een extra harde schijf te plaatsen. Deze is hot-swappable. De prijs van de Y710 zal beginnen bij 1199 dollar.

Eveneens nieuw is de Ideapad U110-ultraportable. Deze umpc is voorzien van een 11,1"-breedbeeldscherm en beschikt over ssd-opslag waardoor de U110 zeer licht uit kan vallen. De U110 wordt echter pas in maart geïntroduceerd, zo blijkt uit een op Gottabemobile.com gepubliceerd persbericht.

Ideapad notebooklijn Lenovo

Reacties (17)


THQ maakt spel van nieuwe Pixar-film

Door Tom Rosens, 3 januari 2008 17:4627 reacties

De uitgever THQ heeft aangekondigd dat hij zich zal storten op het filmspel Wall-E, dat is gebaseerd op de gelijknamige animatiefilm van Pixar. Ontwikkelaar Heavy Iron Studios, onderdeel van THQ neemt de ontwikkeling op zich.

Wall-E - robotIn het spel krijgt de speler controle over de robots Wall-E en Eve. Het eenzame robotje Wall-E is alleen achter gelaten op aarde, nadat de mensheid de planeet heeft verlaten om zich ergens anders te vestigen. Na honderd jaar eenzaamheid komt Wall-E de robot Eve tegen. Samen verkennen zij de ruimte, die in het spel is ingedeeld in tien werelden. Het verhaal zal grotendeels overeenkomen met die uit de film, maar er zijn ook een aantal alternatieve verhaallijnen aanwezig, aldus een persbericht van THQ.

Heavy Iron Studios heeft zich in het verleden al eerder bezig gehouden met spellen gebaseerd op films van Pixar. Zowel Ratatouille en The Incredibles kwamen uit de ontwikkelstal. Beide spellen stonden garant voor goede verkopen ondanks het feit dat de media niet enthousiast was. Het spel zal deze zomer verkrijgbaar zijn voor de pc, Xbox 360, PS3, PS2, PSP, Wii, DS, Mac en mobiele telefoon. De film verschijnt 30 juli in de Nederlandse bioscopen.

Reacties (27)


Consortium stelt draadloze hd-standaard voor

Door Olaf van Miltenburg, 3 januari 2008 17:3534 reacties, submitter: airell

Het WirelessHD-consortium heeft de specificatie afgerond van zijn draadloze hd-standaard. De communicatietechnologie moet gaan concurreren met uwb-alternatieven die al een draadloos hd-signaal mogelijk maken.

WirelessHD logoDe WirelessHD-specificatie beschrijft hoe de 60GHz-frequentieband gebruikt kan worden voor een digitaal high definition-signaal. De technologie kan onder andere geïntegreerd worden in televisies, hd-spelers, settopboxen en gameconsoles, aldus het WirelessHD-consortium. De groep bestaat uit veertig bedrijven, waaronder Intel, LG, Panasonic, NEC, Samsung, SiBeam, Sony en Toshiba. Hierdoor lijkt de kans groot dat de standaard uiteindelijk zijn weg zal weten te vinden naar een groot aantal producten. Daar komt bij dat de Motion Picture Association of America zijn zegen heeft gegeven aan de standaard, omdat deze ondersteuning biedt voor drm-systemen als dtcp.

De eerste generatie van de WirelessHD-technologie biedt een snelheid van 4Gbps, maar het consortium verwacht deze op te kunnen rekken tot 25 Gbps. De specificatie bevat ook bepalingen voor universele afstandsbedieningen voor apparaten die WirelessHD gaan ondersteunen. Er zijn al producten die draadloos een hd-signaal kunnen versturen en ontvangen, maar deze zijn gebaseerd op uwb en moeten zich bedienen van compressie. Het WirelessHD-consortium belooft transmissie van ongecomprimeerde hd-content.

Reacties (34)


Heemskerk wil duidelijkheid over koppelverkoop software

Door Dimitri Reijerman, 3 januari 2008 17:16165 reacties

De staatssecretaris voor Economische Zaken Frank Heemskerk wil het voor consumenten helder krijgen waar ze aan de bel moeten trekken als zij niet akkoord gaan met een voorgeïnstalleerd besturingssysteem op een nieuwe pc.

Momenteel wordt de koper, die bijvoorbeeld geen Windows Vista op zijn pc wil hebben, van het kastje naar de muur gestuurd. De winkelier verwijst naar de fabrikant, maar deze schuift de verantwoordelijk vaak weer terug naar de verkopende partij. De consument kan zo niet achterhalen waar hij eventueel geld kan terug vragen.

Heemskerk wil een einde maken aan de onduidelijkheid. In antwoord op eerdere vragen van SP-kamerlid Arda Gerkens laat de bewindvoerder in een brief weten dat hij heldere verkoopvoorwaarden van de Nederlandse computerbranche eist. De staatssecretaris vraagt aan branchevereniging ICT~Office om deze duidelijkheid te scheppen. Heemskerk stelt echter dat de verkopende partij pc's mag verkopen die uitsluitend met Windows geleverd worden, waardoor de consument geen recht heeft op een vergoeding als hij de licentievoorwaarden niet wilt accepteren.

De bewindvoerder zegt verder geen problemen te hebben met het feit dat vrijwel alle nieuwe computers van een besturingssysteem van Microsoft zijn voorzien, 'omdat de markt hierom vraagt'. Toch lijkt er langzaam een kentering op te treden; laptops en pc's met Linux als besturingssysteem worden langzaam populairder, zoals bijvoorbeeld de Eee Pc van Asus laat zien. Ook worden nieuwe computers in toenemende mate zonder OS verkocht.

Heemskerk heeft de Nederlandse Mededingingsautoriteit vorige maand aan het werk gezet om een marktanalyse uit te voeren van de softwaremarkt. De staatssecretaris laat echter weten dat hij vooralsnog geen signalen heeft gekregen dat de consument onvoldoende keuzevrijheid zou hebben bij de aanschaf van een OS.

Reacties (165)

Lees meer


Microvision ontwikkelt goedkope miniprojector

Door Willem de Moor, 3 januari 2008 16:5836 reacties

Microvision zal op de CES een prototype van een pico-projector aan een select publiek tonen. De projector zou zuiniger met energie omgaan en goedkoper te produceren zijn dankzij een vereenvoudigd ontwerp.

Volgens het Amerikaanse Microvision zal de vraag om uiterst draagbare projectiesystemen de komende tijd sterk toenemen. Het bekijken van filmfragmenten, spelen van games en surfen neemt hand over hand toe op telefoons en andere draagbare apparatuur. Het belangrijkste obstakel voor een grootschalige doorbraak van dergelijke activiteiten is de beperkte beeldschermgrootte van mobieltjes en pda's. Een digitale projector moet soelaas bieden, mits de hardware klein en zuinig genoeg geproduceerd kan worden.

Microvision heeft naar eigen zeggen de oplossing voor genoemde problemen met zowel de energiebehoefte als de afmetingen van de projectie-eenheid. Het bedrijf heeft een prototype aangekondigd van de 'Show', een pico-projector. De uiterst draagbare projector zal vooralsnog als een standalone-versie worden getoond, hoewel er ook plannen zijn voor samenwerking met fabrikanten van mobiele telefoons.

De door Microvision gebruikte techniek verschilt van vergelijkbare mini-projectors, zoals die van Texas Instruments. Waar TI voor elke pixel een minuscule spiegel nodig heeft om de laser te sturen, gebruikt de beamer in de Show slechts één spiegel. De gebruikte mems-techniek zorgt naast een kostenbesparing voor de integratie van lasers en spiegel. Hierdoor is een aparte lens om de pixels te focussen niet langer nodig. De miniprojector kan met drie kleurenlasers alle gewenste kleuren mengen en deze op een afstand van twintig centimeter tot twee meter met een wvga-resolutie van maximaal 848x480 pixels vertonen. Het enige nadeel is vooralsnog de geringe lichtopbrengst: de projector ter grootte van een chocolade mintje levert slechts 10 lumen.

Microvision Show pico-projector

Reacties (36)


Sony zet Skype op Playstation Portable

Door Jurian Ubachs, 3 januari 2008 16:3535 reacties

De connectiviteit van de Playstation Portable wordt in de toekomst uitgebreid met Skype. Onduidelijk is welke invloed de toevoeging heeft op de Go!Messenger-dienst die begin 2008 in Europa geïntroduceerd wordt.

Sony brengt volgende week op de Consumer Electronics Show in Las Vegas meer details naar buiten over de komst van Skype, zo kondigt Gamesindustry.biz aan. Vooralsnog lijkt het er in elk geval op dat de dienst alleen in Noord-Amerika officieel ondersteund gaat worden. Onduidelijk is of, en zo ja hoe, Sony ervoor gaat zorgen dat Skype niet op Europese PSP's gaat werken. Eind augustus maakte het bedrijf bekend dat het begin 2008 samen met British Telecom de voip-dienst Go!Messenger gaat uitrollen. Sony Nederland heeft nog geen uitspraak gedaan over eventuele ondersteuning voor Skype in Nederland.

De ondersteuning voor Skype maakt in ieder geval duidelijk dat de Playstation Portable zijn horizon aan het verbreden is. Behalve Skype en Go! Messenger komt later dit jaar ook Go! Explore beschikbaar, waarmee de PSP verandert in een gps-navigatiesysteem.

De Playstation Portable is overigens niet de enige draagbare mediaspeler die wordt voorzien van voip. Ook voor de Ipod Touch is software beschikbaar waarmee bellen via internet mogelijk wordt. De Touchmods hebben versie 1.0 van de applicatie SIP-VoIP vrijgegeven. Een nadeel van SIP-VoIP is wel dat het alleen op een gekraakte Ipod Touch werkt.

PSP met Skype

Reacties (35)


Asrock introduceert high-end P35-moederbord

Door Dimitri Reijerman, 3 januari 2008 16:11101 reacties, submitter: DaMarcus

Asrock zet met zijn 4Core1600P35-WiFi+ een nieuw high-end moederbord op basis van de P35-chipset van Intel op de markt. Het moederbord kan niet alleen overweg met een fsb van 1333MHz, maar ook met een fsb van 1600MHz.

De 4Core1600P35-WiFi+ ondersteunt zowel ddr2- als ddr3-geheugenrepen. In totaal zijn zes geheugenbanken aanwezig: twee voor ddr3-modules - goed voor maximaal 4GB werkgeheugen - en vier voor ddr2-repen zodat maximaal 8GB van dit type ram-geheugen adresseerbaar is. Het moederbord is verder onder andere voorzien van een 802.11g-module en bijbehorende wifi-antenne, een gigabit-ethernetaansluiting, twee firewire-poorten, zes sata-300-aansluitingen en een externe sata-poort.

Door de aanwezigheid van twee pci-express x16-sloten kunnen twee videokaarten in Crossfire-opstelling worden ingezet. Het geluid wordt verzorgd door de ALC890-chip van Realtek en biedt 7.1 HD-ondersteuning. Asrock levert Hybrid Booster-software mee om het moederbord te kunnen overklokken. OCworkbench wist een Intel Core 2 Duo E6550-cpu met een normale kloksnelheid van 2,33GHz te overklokken tot 3,47GHz, waarbij alleen luchtkoeling werd gebruikt.

Door het model uit te rusten met massieve condensators hoopt Asrock problemen met lekkage en warmte te voorkomen. Over de prijs is nog niets bekend gemaakt, maar de fabrikant heeft wel laten weten dat hij op korte termijn met moederborden op basis van de nieuwe Nforce-chipsets zal komen.

Asrock 4Core1600P35-WiFi+

Reacties (101)


Klassieke adventure Dragon's Lair komt naar de PSP

Door Paul Hulsebosch, 3 januari 2008 15:2623 reacties

De jaren '80 van de vorige eeuw waren de hoogtijdagen van de adventuregames. Van één van de klassiekers uit die tijd, Dragon's Lair, wordt een nieuwe versie gemaakt voor de Playstation Portable.

Klassieke adventure Dragon's Lair komt naar de PSPOntwikkelaar United Coders werkt aan een nieuwe versie van Dragon's Lair. Die is gelijk aan het origineel, maar heeft wel een aantal extra's. Zo zijn er wat extra scènes aan het spel toegevoegd en heeft de speler voortaan vijf levens in plaats van drie. Ook is er een scrollende plattegrond van het kasteel waarop de voortgang door het spel te zien is. Het spel is overigens ook in zijn originele vorm te spelen. De nieuwe versie zou eind dit jaar klaar moeten zijn. Een uitgever voor de game moet nog wel worden gevonden.

Klassieke adventure Dragon's Lair komt naar de PSPDe oorspronkelijke versie van het spel werd uitgebracht op laserdisc, de technische voorloper van de cd. De schijven waren vooral bedoeld om films op te verspreiden, maar het systeem had ook een beperkte mate van interactiviteit en daar werd in Dragon's Lair gebruik van gemaakt. Het spel was eigenlijk een interactieve speelfilm. Tijdens bepaalde scènes kon de speler het verloop van de 'film' beïnvloeden. Ondanks de beperkte mate van interactiviteit was de game zeer succesvol.

Reacties (23)


VS scoort opnieuw slechter in privacyonderzoek

Door Pieter Molenaar, 3 januari 2008 15:0642 reacties

De bescherming van privacygegevens is in 2007 verder in het geding gekomen volgens het 2007 International Privacy Ranking-rapport. Belangrijkste dalers zijn de Verenigde Staten en West-Europa.

Volgens het onderzoek van de mensenrechtenorganisatie Privacy International werd in 2007 steeds vaker persoonsgevoelige informatie opgeslagen, onder andere door de nog altijd toenemende aandacht voor immigratie- en terrorismeproblematiek.

Ondanks de politieke omslag in het Amerikaanse Congres is er meer dan ooit toezicht op burgers. Het gebruik van bewakingscameras is verhoogd en Amerika kent nog steeds geen recht op privacy in de grondwet. Ook is een presidentieel plan goedgekeurd om buitenlandse communicatie via Amerikaanse netwerken zoals Gmail en Hotmail af te luisteren, terwijl Europese luchtvaartmaatschappijen verplicht worden informatie over passagiers over te dragen aan de FBI.

De grootste privacyschenders van 2007 zijn nog steeds Maleisië, Rusland en China, terwijl persoonsgegevens het veiligst zijn in Griekenland, Roemenië en Canada. Duitsland en Frankrijk daalden op de lijst. Engeland en Amerika zijn gezakt naar de slechtst scorende categorie, zo blijkt uit het onderzoek.

De onderzoekers baseren hun bevindingen op de resultaten van een veertiental criteria waaronder grondwettelijke bescherming, identiteitskaarten/biometrische data, toegang van justitie tot data en opslag van communicatiedata. Een gewogen gemiddelde deelt de landen in in één van de zeven categoriën, oplopend van een ziekelijk observeren naar het in volledig acht nemen van mensenrechtenstandaarden.

Nederland komt er ook niet goed vanaf in het onderzoek. Zo is bepaald dat in 2008 een database wordt opgezet om van alle kinderen vanaf de geboorte de ontwikkeling te volgen.

Privacy International benadrukt dat de resultaten niets zeggen over het democratische niveau of gezondheid van de rechtsstaat in de onderzochte 47 landen.

Reacties (42)


Servicepack Office 2003 blokkeert oudere bestandsformaten

Door Dimitri Reijerman, 3 januari 2008 14:5291 reacties

Service Pack 3 voor Microsoft Office 2003 blokkeert bewust bestandsformaten van oudere kantoorsoftware. Hierdoor kunnen gebruikers in moeilijkheden komen wanneer zij dergelijke documenten willen openen.

Microsoft Office-logoDe SP3-update, die in september 2007 uitkwam, blijkt in de praktijk bestandsformaten van oudere Microsoft Office-versies en pakketten als Lotus Notes en Corel Quattro niet te willen slikken, schrijft Betanews. Als een gebruiker dergelijke bestanden wil openen, krijgt hij de mededeling dat deze een potentieel risico vormen en onveiliger zijn dan de bestandsindelingen die Office 2003 en 2007 hanteren. Het actief blokkeren van de oudere bestandsformaten heeft tot veel verontwaardiging en ongemak bij gebruikers gezorgd.

Inmiddels heeft Microsoft een Security Bulletin gepubliceerd waarin een tweetal methoden staan beschreven om de geblokkeerde bestanden toch in Office 2003 te kunnen openen. Deze blijken in de praktijk echter niet gebruiksvriendelijk en ook niet geheel ongevaarlijk; de gebruiker moet voor elk bestandstype het register aanpassen, of er moet gekozen worden voor het toepassen van 'administrative templates' uit SP3 om de registersleutels goed te zetten.

Bijkomend probleem is dat het derde Service Pack voor Office 2003 niet kan worden verwijderd. Onduidelijk is nog of de softwaregigant met een structurele oplossing voor de problemen komt.

Reacties (91)


Asus en DFI regelen Penryn-support voor 680i-moederborden

Door Olaf van Miltenburg, 3 januari 2008 14:2447 reacties, submitter: DaMarcus

Asus en DFI zijn bezig om hun moederborden met de Nforce 680i-chipset van Nvidia geschikt te maken voor quadcore Penryn-cpu's. Beide fabrikanten hebben bètaversies ontwikkeld van een bios dat dit mogelijk moet maken.

Het probleem ontstond toen Nvidia samples van door Intel gewijzigde
Yorkfield-cpu's te laat binnenkreeg. Dit zorgde ervoor dat een referentiemoederbord met de Nforce 680i-chipset niet compatibel was met de 45nm-quadcore; een probleem dat niet op te lossen bleek met een bios-upgrade. Sommige hardwarefabrikanten zijn er vervolgens toe overgegaan om klanten de mogelijkheid te geven om tegen een vergoeding te upgraden naar een nieuw Nforce 780i sli-moederbord.

DFI en Asus volgden echter niet het referentiebord, maar de bedrijven kozen voor een eigen layout. Ze hebben geprobeerd de compatibiliteitsproblemen op te lossen en lijken in hun opzet geslaagd te zijn. Zo heeft Asus een bètaversie ontwikkeld van het bios voor de Striker Extreme dat Penryn-ondersteuning toevoegt, terwijl een bios-upgrade voor de DFI LanParty UT NF680i SLI-T2R hetzelfde effect teweeg moet brengen. Het is nog onduidelijk wanneer de software wordt vrijgegeven, maar dat zal niet lang meer duren, verwacht Nordic Hardware.

Asus Striker Extreme

Reacties (47)


Hitachi werkt aan nieuwe notebookdisks

Door Wilbert de Vries, 3 januari 2008 13:5830 reacties

Hitachi zal in het tweede kwartaal van dit jaar twee nieuwe laptopharddisks introduceren. Volgens de fabrikant zal de Travelstar 5K500 met een opslagcapaciteit van 500GB de grootste 2,5"-schijf zijn die op de markt verkrijgbaar is.

Net als andere hedendaagse harddisks maakt dit model gebruik van van perpendicular recording, waardoor de schijf meer gegevens op een vierkante centimeter kwijt kan dan conventionele schijven. Hitachi zal ook een 400GB-versie op de markt brengen, zo meldt Cnet. De nieuwe disks schrijven hun gegevens weg op drie platters, waardoor de betrouwbaarheid van de schijven vergroot zou worden.

Hardwarefabrikant Asus werkt al aan een notebook die voorzien zal zijn van twee Travelstar 5K500-schijven, zodat de totale capaciteit op een terabyte komt. Of de fabrikant deze laptop van een raidcontroller zal voorzien is nog onbekend. Naast een 1TB-versie zal de Taiwanese fabrikant ook een variant van de nieuwe Asus M70 met 'slechts' 500GB opslag op de markt brengen. Prijzen van zowel de harde schijven als de notebook zijn nog niet bekend.

Reacties (30)


IPv6-netwerk functioneert vanaf 4 februari zonder IPv4

Door Willem de Moor, 3 januari 2008 13:02129 reacties

De Iana, onderdeel van Icann, heeft aangekondigd dat vanaf 4 februari wereldwijd directe communicatie tussen IPv6-machines mogelijk wordt. Hiertoe worden IPv6-adressen aan vier dns-rootservers toegevoegd.

IPv6 is de langverwachte opvolger van IPv4 en moet dankzij 128bit- in plaats van 32bit-adressering zorgen voor een makkelijker beheer van netwerken. Hoewel beheerders al lange tijd zelfstandig IPv6-adressen in dns-servers konden implementeren, waren de dns-rootservers tot dusverre alleen geschikt voor IPv4. Door de toevoeging van IPv6-adressen in vier rootservers wordt het mogelijk om IPv6-communicatie te gebruiken zonder dat er door het IPv4-netwerk getunneld hoeft te worden.

De Icann heeft het gebruik van de IPv6-adressen in de rootservers lange tijd niet aangedurfd, omdat vooral oudere software problemen zou kunnen ondervinden. De limiet van 512 bytes die voor pakketjes van dns-verkeer wordt gehanteerd, zou overschreden worden door de 128bits adressering van IPv6. Oude dns-servers zouden daardoor gedwongen worden om voor dns-verkeer het tcp-protocol te gebruiken, wat door firewalls geblokkeerd zou kunnen worden. Nieuwere software kan de grotere IPv6-pakketten doorgaans zonder problemen aan.

Reacties (129)


Redfly wekt Palms Foleo-concept tot leven

Door Pieter Molenaar, 3 januari 2008 12:3018 reacties

Celio Corp zal op de CES zijn Redfly Mobile Companion introduceren, waarmee de functionaliteit van een smartphone kan worden uitgebreid. Palm had met de Foleo een vergelijkbaar product, maar dat sneuvelde op de tekentafel.

De Redfly meet 22,9 bij 15,2 bij 2,5 cm, weegt 907 gram en heeft een 8"-scherm met een resolutie van 800 bij 480 pixels. De Redfly is compatibel met Windows Mobile 5.0- en 6.0-smartphones en zijn twee usb 2.0-aansluitingen kunnen ook gebruikt worden om de telefoon op te laden. Verder heeft de Redfly een vga-aansluiting, al is ook de maximale resolutie voor een extern scherm beperkt tot 800 bij 480 pixels, en een volwaardig toetsenbord. Met de lithium-polymeeraccu van 4500mAh kan acht uur op de Redfly gewerkt worden.

In vergelijking met de in begin september geannuleerde Foleo heeft de RedFly wel minder functionaliteit. Zo heeft de Redfly geen eigen geheugen en draait de programmatuur gewoon op de smartphone. Het scherm van de smartphone wordt vergroot weergegeven op de display van de Redfly. Bij de Foleo zou alleen data gesynchroniseerd worden.

Het display van de smartphone wordt uitgeschakeld als deze verbonden is met de Redfly. De verbinding wordt tot stand gebracht via een usb-kabel of via Bluetooth. Op de mobiele telefoon moet wel een driver worden geïnstalleerd om een verbinding tot stand te brengen. Op dit moment kan slechts een zestal smartphones met de Redfly overweg.

Redfly Mobile Companion

Reacties (18)


Klassieker Universal Combat nu gratis te downloaden

Door Paul Hulsebosch, 3 januari 2008 11:4250 reacties

Ontwikkelaar 3000 AD heeft besloten zijn futuristische ruimteshooter Universal Combat als gratis download aan te bieden. Het spel uit 2003 wordt zonder reclame of andere beperkingen geleverd.

Klassieker Universal Combat nu gratis te downloadenOntwikkelaar 3000 AD, vooral bekend van de Battlecruiser-ruimteshooters, had de publicatierechten van Universal Combat aan uitgever Dreamcatcher Interactive verkocht. Vlak voor de jaarwisseling liep de licentiedeal af, waarna 3000 AD besloot om het spel gratis aan te bieden. Het aanbod betreft de volledige game, zonder reclame, en zonder beperkingen op bijvoorbeeld de speelduur.

Op de site van 3000 AD staan links naar de diverse locaties waar de download van 445MB is te downloaden. Op dezelfde site is ook de link naar het al eerder vrijgegeven Battlecruiser Millennium terug te vinden.

Het is niet ongebruikelijk dat oude games op deze manier vrijgegeven worden. Zo maakte uitgever Rockstar een paar jaar geleden Grand Theft Auto en Grand Theft Auto 2 gratis beschikbaar, en in september vorig jaar werd de twaalf jaar oude strategiegame Command & Conquer Gold vrijgegeven.

Reacties (50)


Nieuwe usb-stick Sandisk bewaart gegevens ook online

Door Willem de Moor, 3 januari 2008 11:1837 reacties

Sandisk heeft zijn Cruzer-flashdrives uitgebreid met een online backupdienst en een retourservice voor wie zijn stick kwijtraakt. De backupservice is echter niet gratis en werkt niet onder Linux of op de Mac.

Cruzer Titanium Plus 4GB Opslagspecialist Sandisk heeft naar eigen zeggen een primeur met de toevoeging van een automatische backupservice aan de lijn van Cruzer-flashdrives. De Cruzer Titanium Plus wordt geleverd met een gratis halfjaarabonnement bij online backupdienst BeInSync. Gegevens op de flashdrive worden automatisch naar deze opslagdienst van Amazon verstuurd, waarbij de data versleuteld wordt opgeslagen. De software van BeInSync werkt echter alleen onder Windows 2000, XP en Vista.

Naast de online backup levert Sandisk de Plus-lijn met de BoomerangIt-dienst. Kwijtgeraakte usb-sticks kunnen door de eerlijke vinder na bemiddeling door Boomerangit naar de rechtmatige eigenaar worden opgestuurd. De eerste twee jaar kan deze service gratis gebruikt worden.

De Plus-lijn van de Cruzer Titanium is met 60 dollar ongeveer dertig procent duurder dan de reguliere Cruzers. Daarnaast moet er 30 dollar per jaar betaald worden voor 4GB aan online opslagruimte. Overigens kunnen gebruikers na de proefperiode bij BeInSync hun account annuleren en zelf voor online backup zorgen.

Reacties (37)


IBM koopt Israëlische gridspecialist

Door Wilbert de Vries, 3 januari 2008 09:448 reacties

IBM heeft woensdag XIV overgenomen, een Israëlisch opslagbedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in gridopslag. Big Blue wil de aangekochte technologie gebruiken om beter mee te komen in het web 2.0-tijdperk.

Financiële details over de overname zijn niet bekendgemaakt. Wel is duidelijk dat de technologie en werknemers van XIV onderdeel zullen worden van de System Storage-tak van IBM. Het bedrijf zegt dat XIV vooral is gekocht vanwege de door het Israëlische bedrijf ontwikkelde Nextra-architectuur.

"Door de overname van XIV kan IBM zijn infrastructuurportfolio verder versterken en beter inspelen op ontwikkelingen zoals web 2.0-applicaties en digitale media", aldus Andy Monshaw, directeur van IBM System Storage. "De mogelijkheid voor vrijwel iedereen om digitale content te creëren, heeft de noodzaak om infrastructuurtoepassingen anders te kunnen gebruiken in een stroomversnelling gebracht."

IBM is ervan overtuigd dat Nextra hierbij kan helpen, omdat deze architectuur volgens IBM dynamisch schaalbaar is, zichzelf in het geval van problemen kan 'genezen' en bovendien zo is ontworpen dat beschikbare bronnen op de gunstigste manier worden ingezet.

XIV is iets meer dan twee jaar geleden van start gegaan en is erg terughoudend met het vrijgeven van informatie over zijn technologie en zijn klanten. Wel is bekend dat het bedrijf klanten heeft die zijn producten gebruiken om meer dan vier petabyte aan gegevens op te slaan.

Reacties (8)


Nigeriaans bedrijf eist 20 miljoen dollar van Olpc

Door Olaf van Miltenburg, 3 januari 2008 08:4467 reacties

Het Nigeriaanse bedrijf Lancor eist 20 miljoen dollar van de Olpc-organisatie wegens inbreuk op patenten. De Nigeriaanse rechter heeft inmiddels een tussentijds dwangbevel uitgevaardigd, dat de verkoop van de XO-laptop in het land verbiedt.

Eind november werd bekend dat Lagos Analysis Corporation, kortweg Lancor, een aanklacht had ingediend tegen Olpc. Dit omdat de organisatie met zijn goedkope XO-laptop inbreuk zou maken op een patent dat Lancor heeft op een meertalig toetsenbordontwerp. Ook claimde het bedrijf dat de makers van de schootcomputer zijn Konyin-toetsenbord hadden aangeschaft en via reverse engineering van de broncode van de drivers tot vergelijkbare software voor de XO-laptop waren gekomen. Nu de zaak begonnen is, blijkt dat het bedrijf een schadevergoeding van twintig miljoen dollar en een verbod op de distributie van de budgetlaptop in Nigeria eist.

Dat laatste is inmiddels een feit, al is het tijdelijk, door een dwangbevel dat door de Nigeriaanse rechter is toegekend. Dit moet ervoor zorgen dat geen verdere inbreuk meer gepleegd kan worden zo lang de zaak speelt, wat maanden kan duren. Groklaw tekent daarbij aan dat de toekenning is gebeurd zonder dat de One Laptop Per Child-stichting aanwezig was en dat de organisatie dus ook geen mogelijkheid heeft gehad om een weerwoord te geven. Wel zou Olpc inmiddels te kennen hebben gegeven 'binnen afzienbare tijd met een agressieve reactie' te komen.

Olpc keyboard-layout

Reacties (67)