Dankzij de ontwikkeling van 's werelds, naar eigen zeggen, kleinste leeskop verwacht Hitachi in 2011 met desktopschijven van 4 terabyte, en notebookschijven van 1 terabyte te kunnen komen.
Hitachi Global Storage Technologies verwijst naar zijn vinding met de naam current perpendicular-to-the-plane giant magnetoresistive heads. De onderzoekers van de storage-afdeling van Hitachi zijn er in geslaagd om de leeskoppen met een factor twee te verkleinen om tot nieuwe componenten te komen met een afmeting van 30 á 50 nanometer, tweeduizend keer smaller dan een menselijke haar.
De huidige tunnel magnetoresistance-koppen lopen tegen de grens aan wat miniaturisering betreft. Bij een opslagdichtheid van 500 gigabit per vierkante inch lukt het tmr-koppen niet meer om betrouwbaar gegevens uit te lezen omdat de elektrische weerstand dan voor teveel ruis zorgt. Bij de nu gepresenteerde cpp-gmr-koppen is een isolerende laag tussen twee magnetische lagen vervangen door een geleider. Door gegevens loodrecht uit te lezen neemt bovendien de weerstand af, en daarmee de verstoring van het signaal.
Bij tmr-koppen moeten de tracks op de uit te lezen media minimaal 70nm uit elkaar liggen om betrouwbaar uitlezen mogelijk te maken. In 2009 zullen de eerste opslagproducten verschijnen met cpp-gmr-koppen waarbij de afstand tussen de tracks 50nm bedraagt en in 2011 zal dat afgenomen zijn tot 30nm, verwacht Hitachi.