Tip de redactie

Europese auto-industrie kritisch op Nederlandse overname van Nexperia - update

Door Yannick Spinner, 16 oktober 2025 21:0282 reacties, submitter: Joesv

De Europese auto-industrie is kritisch op de Nederlandse overname van chipbedrijf Nexperia. Door de overname van het door een Chinese eigenaar beheerde bedrijf in Nederland komt de Europese auto-industrie naar eigen zeggen mogelijk op den duur chips tekort.

In een statement aan Reuters laat de autobranchevertegenwoordiger European Automobile Manufacturers Association, afgekort ACEA, weten dat er 'grote zorgen' zijn over de belemmering van chipfabrikant Nexperia. Volgens de organisatie zijn autofabrikanten geïnformeerd dat Nexperia niet meer kan garanderen dat alle chips, transistors, mosfets en andere onderdelen geleverd kunnen worden.

Nexperia Nijmegen
Het hoofdkantoor van Nexperia in Nijmegen.
Bron: Nexperia

Volgens Duitse media zoals de Frankfurter Allgemeine hebben bedrijven als Volkswagen en BMW naar verwachting nog vier tot zes weken toegang tot chipvoorraden. De autofabrikanten zouden zich voorbereiden op de mogelijkheid dat er binnenkort te weinig chips beschikbaar zijn. Volkswagen erkent tegen Reuters dat er rekening mee wordt gehouden, maar dat de productie van auto's vooralsnog niet wordt beïnvloed.

Op 13 oktober werd bekend dat de Nederlandse overheid het beheer van chipbedrijf Nexperia overnam. Dit deed zij op basis van een nooit eerder gebruikte wet, in een reactie op 'acute signalen van ernstige bestuurlijke tekortkomingen en handelingen'. Later werd duidelijk dat de ceo zich mogelijk schuldig maakte aan belangenverstrengeling en enkele kritische bestuursleden wilde ontslaan, zo schreef Tweakers in een achtergrondartikel. De Nederlandse overheid zou verder vrezen dat cruciale kennis naar China doorgespeeld zou worden. China heeft inmiddels exportrestricties afgekondigd voor chips die door Nexperia in China worden gemaakt.

Nexperia is gevestigd in Nijmegen en komt voort uit een afdeling van Philips. Het bedrijf is sinds 2018 in handen van Chinese eigenaars.

Update, vrijdag: Verwijzingen naar Nexperia als processormaker zijn verwijderd omdat dit feitelijk niet juist is. Het bedrijf maakt chips en andere techonderdelen.

Reacties (82)


TSMC draait wederom een goed kwartaal door aanhoudende vraag naar 3nm-chips

Door Yannick Spinner, 16 oktober 2025 20:2114 reacties

TSMC heeft wederom een aanzienlijke omzetstijging doorgemaakt en verwacht dat dit blijft doorzetten dankzij de grote vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. De Taiwanese chipgigant verdiende afgelopen kwartaal ruim een derde meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar.

Het bedrijf behaalde in het derde kwartaal van 2025 een omzet van ruim 989,9 miljard Nieuwe Taiwanese dollars, omgerekend ruim 27,6 miljard euro. Daarvan blijft ruim 12,6 miljard euro over als winst, wat een stijging van bijna veertig procent is ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar.

TSMC levert chips gemaakt op verschillende procedés, waaronder zijn nieuwste 3nm-node. Dit fabricageproces leverde het bedrijf 23 procent van de omzet uit verkochte wafers op en is essentieel voor de nieuwste processors van onder meer Qualcomm en Apple. Eerder dit jaar was dat overigens nog 26 procent. De 5nm-node is met 37 procent, gekeken naar de afzet, nog populairder dan 3nm.

TSMC is de belangrijkste chipfabrikant ter wereld en techbedrijven als Nvidia, Apple, AMD en Broadcom laten hun chips bij het bedrijf maken. Die partijen zetten stevig in op AI-toepassingen, waar grote hoeveelheden gpu's en andere processors van bijvoorbeeld TSMC voor nodig zijn.

Reacties (14)


Dead or Alive- en Ninja Gaiden-maker Tomonobu Itagaki is overleden

Door Yannick Spinner, 16 oktober 2025 19:4317 reacties, submitter: Sonicfreak

De Japanse gamemaker Tomonobu Itagaki is op 58-jarige leeftijd overleden. Itagaki was bedenker van de Dead or Alive-franchise en verantwoordelijk voor de gerenommeerde Ninja Gaiden-reboot uit 2004. Hij stond bekend om zijn uitgesproken meningen en het altijd dragen van een zonnebril.

Tomonobu ItagakiItagaki wordt als een zeer invloedrijke gameontwikkelaar gezien. Hij ging in 1992 bij Tecmo werken, waar hij de opdracht kreeg om een tegenhanger van Virtua Fighter te ontwikkelen. Dat werd Dead or Alive, een vechtgame die gericht was op snelle reactietijden in plaats van ingewikkelde combo's. De game innoveerde in het vechtgamegenre met het 'hold'-tegenaanvalsysteem. Dead or Alive was ook omstreden vanwege het provocerende ontwerp van veel vrouwelijke personages en de uitgesproken borsten-physics.

Met zijn Tecmo-afdeling Team Ninja maakte hij naast Dead or Alive ook de eveneens gerenommeerde game Ninja Gaiden. Deze reboot van de populaire arcadegames zou in 2004 uitkomen en werd geprezen voor de 3d-graphics en de verfijnde, zeer uitdagende hack-and-slashgameplay.

Itagaki werkte ook als producer en director aan veel Ninja Gaiden- en Dead or Alive-sequels, totdat hij Tecmo in 2008 verliet na onenigheid met het bedrijf. Met zijn nieuwe studio, Valhalla Game Studios, maakte de legendarische ontwikkelaar slechts enkele games. Het debuut, Devil's Third uit 2015, kreeg zeer veel kritiek. Hij werkte nog als adviseur aan Samurai Jack: Battle Through Time uit 2020 en heeft sindsdien geen games meer gemaakt.

Mogelijk was Itagaki lange tijd ziek. Het is niet duidelijk waaraan hij is overleden. Itagaki heeft een afscheidsbericht zijn Facebook-pagina laten plaatsen.

Reacties (17)


Homey Pro krijgt accounts voor lokale toegang Web App - update

Door Yannick Spinner, 16 oktober 2025 18:0382 reacties, submitter: [Jasper]

Homey Pro introduceert een functie waarmee gebruikers via een lokaal netwerk toegang kunnen krijgen tot het smarthomesysteem via de Homey Web App. De functie is beschikbaar voor Homey Pro vanaf 2023 en voor de Homey Pro mini, in beide gevallen vanaf Homey Pro versie 12.8.0.

Gebruikers kunnen via het Family & Guests-tabblad in de Homey Web App bestaande en nieuwe gebruikers het recht geven om het smarthomesysteem lokaal te bedienen, aldus Homey. Daarvoor krijgt iedere gebruiker een eigen account met gebruikersnaam en wachtwoord.

Vervolgens kunnen gebruikers met een account voor lokaal gebruik het IP-adres voor de Homey Pro invoeren in een browser. Dit adres is via de Homey Web App onder de systeeminformatie te vinden of via de routerinstellingen. Meestal heeft dit adres het format http://192.168.x.x.

In een supportdocument licht het bedrijf toe dat gebruikers die port forwarding voor hun netwerk hebben ingeschakeld ook van buiten het netwerk direct kunnen inloggen. Hiervoor is wel een internetverbinding nodig.

Homey Pro local userHomey Pro local user

Update, 20.00 uur: In het artikel stond niet duidelijk vermeld dat het om toegang tot de Web App gaat. Dit is aangescherpt.

Reacties (82)


OPPO kondigt Find X9-telefoons 28 oktober aan voor release buiten China

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 16:5026 reacties

De Chinese smartphonemaker OPPO gaat de Find X9-telefoons over twee weken aankondigen voor release buiten China. De Chinese aankondiging is donderdag. Het ligt voor de hand dat de telefoons ook naar Nederland en België komen.

OPPO Find X9 Pro
OPPO Find X9 Pro

OPPO heeft de aankondiging op de eigen site gezet. De Find X9 en X9 Pro komen in China uit met de nieuwe MediaTek Dimensity 9500-soc. Het zijn de eerste telefoons met de nieuwe high-end soc van de Taiwanese chipontwerper.

De telefoons onderscheiden zich onder meer door de accu's met hoge capaciteit. De silicium-koolstofaccu's krijgen een capaciteit van 7025mAh en 7500mAh. Wanneer de telefoons precies zullen uitkomen, is nog niet bekend.

Op diezelfde dag laat OPPO ook meer weten over het schema voor upgrades voor zijn telefoons naar Android 16. ColorOS 16 komt naar veel van de modellen van de afgelopen jaren, maar welke telefoons dat zijn en wanneer ze de upgrade krijgen, wordt dan vermoedelijk bekend. De upgrade brengt diverse nieuwe functies met zich mee. Zo werkt O+ Connect voor synchronisatie met desktops vanaf ColorOS 16 ook op Windows en niet alleen op macOS. Ook richt de upgrade zich op soepelere animaties, ook op beperkte hardware.

Reacties (26)


Belgen mogen P1-poort van digitale meter gebruiken voor thuisaccu's

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 16:17129 reacties, submitter: blahenazo

Het is vanaf woensdag in België toegestaan om de P1-poort van digitale meters te gebruiken voor het beheren van thuisaccu's. Dat mocht tot nu toe niet, maar na grote vraag van gebruikers staat de koepelorganisatie van netbeheerders het gebruik van de poort toch toe.

De wijziging maakt het makkelijker om thuisaccu's aan te sluiten en thuis te gebruiken, meldt Synergrid, de koepelorganisatie voor Belgische netbeheerders. "Een aparte, weliswaar eenvoudige EnFluRi-sensor ter hoogte van de verdeelkast vereist een bijkomende handeling die voor de doorsnee gebruiker vaak te technisch is, waardoor in sommige gevallen toch een installateur noodzakelijk is en het eenvoudige plug&playprincipe wat onderuit gehaald wordt", aldus Synergrid.

Wel wil Synergrid de veiligheid garanderen door een voorafgaande test van accu's voor thuisgebruikers die mogen aansluiten. De koepelorganisatie heeft daarom een lijst van goedgekeurde, 'gehomologeerde' thuisaccu's online gezet. De P1-poort zorgt voor realtime inzage in het elektriciteitsverbruik, wat nodig is voor de goede werking van een thuisaccu. De software van de accu kan vervolgens aan de hand van die data besluiten of de accu kan opladen of juist ontladen. Zonnepanelen die werken via plug&play zijn sinds een half jaar toegestaan.

P1 poort slimme meter
P1 poort slimme meter

Reacties (129)


Analist: Battlefield 6 verkoopt meer dan 7 miljoen exemplaren in vijf dagen tijd

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 15:52106 reacties, submitter: RobinNL

EA heeft in vijf dagen tijd meer dan zeven miljoen exemplaren verkocht van Battlefield 6, zo schat Alinea Analytics in. Daarmee is het volgens het analistenbureau de op een na snelst verkopende game van het jaar, na FC 26.

De meeste verkopen van Battlefield 6 waren op Steam, denkt Alinea Analytics volgens GameIndustry.biz. Meer dan de helft van de kopers schafte de game aan op dat platform. Daarna volgt PlayStation, met kort daarachter Xbox. Een derde van de kopers is Amerikaans. Hoeveel Nederlanders en Belgen de game zouden hebben gekocht, is onbekend. Battlefield 6 kwam vorige week uit. Tweakers publiceerde een videoreview van de game en zal binnen afzienbare tijd een review en een benchmarkartikel over de game publiceren.

Reacties (106)


Google voegt uitbreiden video en audio-opties toe aan tool voor genereren video

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 15:333 reacties, submitter: Westpjotr

Google heeft een nieuwe versie van Flow en Veo 3.1 aangekondigd. Veo 3.1 is het nieuwe AI-model voor het genereren van video's, terwijl Flow een tool is voor videomakers voor het genereren van beelden. Er komt meer controle over hoe beelden eruit komen te zien en meer opties voor audio.

Zo wordt het mogelijk om het eerste en laatste frame te uploaden, waarna Flow de tussenliggende beelden genereert, zegt Google. Ook is het mogelijk een scène uit te breiden, waardoor deze langer duurt. Dat alles gebeurt nu ook met bijpassende audio, waaronder achtergrondgeluiden die bij de scène passen.

Daarnaast kunnen videomakers nu objecten toevoegen of juist uit de scène halen, waarna ook het licht en de schaduwen mee moeten veranderen. Flow kwam enkele maanden geleden uit en is beschikbaar voor videomakers. Er zijn tot nu toe 275 miljoen video's mee gegenereerd, zo meldt Google.

Reacties (3)


PowerToys-functie schakelt pc automatisch van light mode naar dark mode

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 15:1053 reacties, submitter: Anonymoussaurus

PowerToys-versie 0.95 bevat Light Switch, een functie die de donkere modus van de pc automatisch inschakelt afhankelijk van de tijd. Gebruikers kunnen ervoor kiezen of dit alleen werkt voor Windows of ook voor programma's.

De Light Switch-functie kan op basis van de stand van de zon werken, waarbij bij zonsopgang light mode wordt ingeschakeld en bij zonsondergang naar dark mode wordt geswitcht. Gebruikers kunnen ook zelf tijden instellen, zodat er eerder of juist later wordt geswitcht. Light Switch werkt ook met een toetsenbordshortcut, meldt Microsoft.

Verder bevat de 0.95-update, die inmiddels beschikbaar is, aanpassingen aan Command Palette om deze sneller te laten werken, kunnen gebruikers bestanden previewen door de spatiebalk in te drukken, kan de Find My Mouse-functie transparanter gemaakt worden, zodat het effect volgens Microsoft subtieler wordt, en zijn er verschillende andere kleinere verbeteringen. Microsoft kondigt tot slot aan dat het voor komende PowerToys-updates werkt aan een nieuwe interface voor de Keyboard Manager, krijgt Advanced Paste ondersteuning voor custom endpoint en local model, en komen er verbeteringen voor Command Palette en Shortcut Guide.

Microsoft PowerToys Light Switch

Reacties (53)


Fastned haalde recordomzet van 31,5 miljoen euro in afgelopen kwartaal

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 14:29114 reacties

Fastned zegt in het afgelopen kwartaal een 'recordomzet' te hebben gedraaid van 31,5 miljoen euro. Dat is 44 procent meer dan in hetzelfde kwartaal een jaar eerder. Ook met het aantal laadsessies en de hoeveelheid kWh verbrak het bedrijf naar eigen zeggen records.

De recordomzet komt volgens Fastned doordat er meer energie is verkocht via de laadpalen: 46,8GWh. Dat is 32 procent meer dan vorig jaar. Het aantal sessies nam ook toe, maar de groei was hier met 26 procent kleiner. Fastned-klanten laden dus niet alleen vaker, maar ook meer. Het Nederlandse bedrijf meldt verder dat de brutowinst met 40 procent toenam tot 25,4 miljoen euro.

De hogere omzet zal ook deels komen door de verhoogde laadtarieven van 4 tot 5 cent per kWh die Fastned eerder dit jaar invoerde. Het bedrijf breidde het afgelopen kwartaal ook uit met 17 nieuwe stations in Frankrijk, België, Duitsland, Nederland en Spanje. Die Spaanse stations waren de eerste snelladers van het bedrijf in het land. Fastned heeft nu 380 locaties in 9 landen. Op dit moment zijn er 30 extra locaties in aanbouw. Het bedrijf verwacht dan ook de ambitie om eind dit jaar 400 laadstations te hebben te halen.

Fastned kwartaalcijfers Q3 2025

Reacties (114)


Meta stopt met Messenger-app, voorheen Facebook Messenger, voor Windows en macOS

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 14:2628 reacties, submitter: Tokus

Meta stopt met de apps voor Messenger voor Windows en macOS. Dat heeft het bedrijf bekendgemaakt. De apps verdwijnen op 15 december, zo laat het bedrijf aan gebruikers weten via een melding in de app.

Gebruikers kunnen Facebook gebruiken om gesprekken voort te zetten, zegt het bedrijf op de ondersteuningspagina voor Windows en die voor macOS. "Je wordt automatisch doorgestuurd naar de Facebook-website voor chatberichten", aldus de pagina. Gebruikers die geen Facebook-login hebben, kunnen terecht op de site van Messenger.

Meta geeft gebruikers zestig dagen en de app stopt dus op 15 december met functioneren. De apps hebben ruim vijf jaar bestaan, want ze kwamen in april 2020 uit. Er was daarvoor al een versie van Facebook Messenger voor Windows 10, maar deze nu verdwijnende variant was een vervanger ervan op basis van Electron. Het is onbekend hoeveel gebruikers de app heeft. Meta zegt niet waarom de apps stoppen. Het bedrijf is al langer bezig Messenger weer te koppelen aan Facebook.

Facebook Messenger macOS Windows
Facebook Messenger macOS Windows

Reacties (28)


Honor plaatst teaser voor telefoon met uitklapbare camera die robot imiteert

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 14:1527 reacties, submitter: TheProst

Honor heeft een teaser geplaatst voor de Robot Phone, een telefoon die een uitklapbare, met een gimbal gestabiliseerde camera heeft. De Chinese fabrikant wil hem AI-functies geven, zodat hij kan reageren op wat de camera waarneemt.

De video van bijna drie minuten toont dat de camera uitgeklapt kan blijven in het dagelijks leven, waardoor die onder meer reageert op een vrouw in een rode jurk die langsloopt en kiekeboe speelt met een baby. Het lijkt te gaan om AI-functies, waarmee de telefoon met bewegingen van de camera en geluid reageert op wat er te zien is in de echte wereld. De camera lijkt een eigen USB-C-poort te hebben.

Er zijn meer telefoons geweest met een uitklapbare camera, zoals de Samsung Galaxy A80, maar de combinatie met een gimbal en AI is wel nieuw. Het gaat niet om een telefoon die Honor snel zal uitbrengen. De fabrikant, in handen van een consortium onder leiding van de overheid van het Chinese Shenzhen, wil volgend jaar op telecombeurs Mobile World Congress in Barcelona het concept laten zien. Of het dan gaat om een telefoon die in winkels komt te liggen, is onbekend. Verdere specificaties en details van de telefoon noemt Honor verder niet.

Honor Robot Phone-conceptHonor Robot Phone-concept
Honor Robot Phone-conceptHonor Robot Phone-conceptHonor Robot Phone-concept

Reacties (27)


KPN gaf door fout onterecht geen korting aan 13.000 verlengende klanten

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 13:2682 reacties

KPN heeft een jaar lang bijna 13.000 klanten ten onrechte geen korting gegeven. De provider zegt dat dit kwam door een fout in de interne systemen. Na gesprekken met de ACM geeft KPN een compensatie van maximaal 120 euro.

De getroffen klanten kregen tussen mei 2024 en mei 2025 een verlengingsaanbod voor vaste telefonie en internet. Daarbij kregen de klanten een maandelijkse korting aangeboden. Die korting werd echter niet verwerkt in het maandbedrag, waardoor zij te veel betaalden, schrijft de Autoriteit Consument & Markt.

Na verschillende meldingen van consumenten via ACM ConsuWijzer nam de Nederlandse toezichthouder contact op met KPN. De provider besloot hierna de klanten te compenseren. Klanten die een jaar hadden verlengd krijgen 60 euro compensatie; klanten die twee jaar verlengden krijgen 120 euro. Klanten zijn volgens de ACM door KPN benaderd, ook als zij zich niet eerder hadden gemeld. De compensatie is volgens de toezichthouder inmiddels ook uitgekeerd. Voor zover bekend krijgt het bedrijf verder geen boete of andere strafmaatregel van de ACM.

Reacties (82)


Odido lost storing met mobiel netwerk in Noord-Holland en Flevoland op - update

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 13:2359 reacties, submitter: Biofinity

Odido zegt de storing met het mobiele netwerk te hebben opgelost. Door de storing hadden klanten in de regio Noord-Holland-Noord, waar onder meer Amsterdam onder valt, en Flevoland ongeveer een uur geen bereik.

De provider zegt tegen Tweakers dat de storing speelde bij een router en dat het verkeer inmiddels wordt omgeleid. Volgens Allestoringen.nl begon de storing rond 12.44 uur. De storing trof zowel bellen als internetten en had ook gevolgen voor virtuele providers als Ben en Simpel.

Update, 13.36 uur - Odido meldt dat de storing inmiddels is opgelost. Het artikel is hierop aangepast.

Reacties (59)


KPN-app krijgt functie om internetgebruik kinderen te beperken

Door Arnoud Wokke, 16 oktober 2025 13:1830 reacties

KPN geeft klanten met SuperWifi de mogelijkheid om per apparaat internetgebruik te beperken. Zo kunnen ouders en verzorgers zorgen dat apparaten van kinderen na bedtijd automatisch geen internet meer hebben.

De functie komt in de MijnKPN-app, zegt de provider. Er zijn schema's in te stellen voor de tijden per dag dat een apparaat niet op internet mag. Ook is het mogelijk om de wifiverbinding voor alle apparaten te pauzeren, zodat het internet rond etenstijd uit kan. De functie is bedoeld voor beheer over tijden dat kinderen kunnen internetten, maar werkt ook voor volwassenen.

Ook kunnen klanten per apparaat een tijdslimiet instellen, om er bijvoorbeeld voor te zorgen dat kinderen slechts bepaalde tijd online kunnen gamen. De functie werkt voor alle apparaten met internet, dus ook voor bijvoorbeeld consoles.

De functie ouderlijk toezicht is niet voorbehouden aan de provider. Veel apparaten, van gameconsoles tot smartphones, hebben ingebouwde functies voor ouderlijk toezicht die op dezelfde manier kunnen werken. Ouderlijk toezicht is voor klanten met SuperWifi.

KPN Ouderlijk Toezicht in MijnKPN via SuperWifiKPN Ouderlijk Toezicht in MijnKPN via SuperWifiKPN Ouderlijk Toezicht in MijnKPN via SuperWifiKPN Ouderlijk Toezicht in MijnKPN via SuperWifi

Reacties (30)


Toyota onderzoekt haalbaarheid van brommobielachtige EV met zonnedak

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 12:19124 reacties, submitter: Sonicfreak

Toyota gaat samen met partners onderzoeken of een elektrische auto die qua afmetingen vergelijkbaar is met een brommobiel en een zonnedak heeft, haalbaar is in de praktijk. De Britse overheid subsidieert het onderzoek deels.

Voor het onderzoeksproject gaat Toyota het eerder getoonde FT-Me Concept maken en testen. De FT-Me is een elektrische auto die korter is dan 2,5 meter en twee mensen kan vervoeren. Daarmee is het vergelijkbaar met EV's als de Citroën Ami, Opel Rocks-e, Fiat Topolino en Renault Mobilize Duo, al heeft de FT-Me zonnecellen op het dak. Dit zonnepaneel kan volgens Toyota 20 tot 30 kilometer aan dagelijks bereik opleveren, wat volgens de autofabrikant genoeg is voor de verwachte dagelijkse ritten. Bestuurders zouden daardoor niet hoeven opladen, al ligt het voor de hand dat de EV wel een laadpoort krijgt.

Toyota deelt verder nog niet veel details over de auto, die onder de Europese L6e-klasse valt en daarmee een maximale snelheid van 45km/u krijgt. Het is bijvoorbeeld niet duidelijk wat de totale actieradius is van de EV, of hoeveel deze moet kosten.

Het onderzoek wordt verricht in een Toyota-locatie in het Britse Derby. Onder meer de universiteit van Derby werkt mee aan het onderzoek. Savcor levert het zonnepaneel voor het dak. De Britse overheid verleent een subsidie van 15 miljoen pond voor het concept; omgerekend is dit 17,3 miljoen euro. De totale kosten van het project zijn geraamd op 30,3 miljoen pond, ofwel 34,9 miljoen euro.

Toyota FT-Me ConceptToyota FT-Me ConceptToyota FT-Me Concept
Toyota FT-Me ConceptToyota FT-Me ConceptToyota FT-Me ConceptToyota FT-Me Concept

Reacties (124)


Kledingbedrijf Mango meldt datalek van naam- en adresgegevens

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 10:3562 reacties, submitter: ManiacsHouse

Kledingketen Mango meldt dat door een hack bij een externe marketingdienst er persoonlijke gegevens van klanten zijn uitgelekt. Het gaat onder meer om de voornaam en postcode. Het is niet duidelijk hoeveel klanten zijn getroffen.

Mango datalekBij de hack zijn persoonlijke contactgegevens buitgemaakt die worden gebruikt in marketingcampagnes. Het gaat om de voornaam, land, postcode, e-mailadres en telefoonnummer, meldt Mango in een e-mail aan klanten. Achternaam, bankgegevens, inloggegevens, wachtwoord en paspoort zijn dus niet uitgelekt. Mango zegt 'het agentschap voor gegevensbescherming en de autoriteiten' op de hoogte te hebben gebracht. Het is niet bekend hoeveel slachtoffers er zijn, maar meerdere tweakers geven aan de e-mail van Mango te hebben ontvangen.

Klanten krijgen het advies om alert te zijn op verdachte mededelingen of verzoeken via e-mail en telefoon. Mango zegt dat de infrastructuur en bedrijfssystemen niet zijn aangetast en dat het bedrijf dus normaal blijft werken. Het bedrijf deelt verder geen details over de hack, zoals bij welke dienst deze plaatsvond, hoe de hackers binnen konden komen en wie de hackers zijn.

Reacties (62)


Habbo Hotel maakt Steam-versie beschikbaar

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 09:4232 reacties, submitter: Shizukana08

De Steam-versie van Habbo Hotel is online verschenen. De Steam-release werd eind september aangekondigd, maar toen zonder concrete releasedatum. Het gaat om de Origins-versie, met het originele ontwerp en bedoeld voor volwassenen.

De Steam-versie is op woensdag verschenen en is net als de andere Habbo Hotel-versies gratis te spelen. Het verdienmodel van de game leunt op Habbo Credits, in-gamevaluta waarmee spelers meubels en kleding kunnen kopen. Habbo Hotel: Origins is een recente versie van de ruim twintig jaar oude sociale mmorpg met het originele ontwerp.

Habbo Hotel: Origins

Reacties (32)


Nintendo zegt dat bij recente hack geen data is buitgemaakt

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 08:5827 reacties, submitter: Sonicfreak

Nintendo zegt dat er geen bewijs is gevonden dat bij de recente hack gebruikersdata of bedrijfsinformatie is gestolen. De hack vond volgens het bedrijf plaats bij externe servers van Nintendo's websites.

Crimson Collective: Nintendo-hack
De screenshot van Crimson Collective

Bij de recente aanval zijn 'sommige externe servers' waar Nintendo's websites op worden gehost 'gedefaced', maar verdere schade is niet ontdekt. Dat zegt Nintendo tegen de Japanse krant Sankei Shimbun. Het bedrijf reageert hiermee op claims van de relatief nieuwe hackersgroep Crimson Collective. Die suggereerde vorige week Nintendo te hebben gehackt, al zei de groep niet wat daarbij was buitgemaakt. Er werd alleen een screenshot van Nintendo-mappen getoond. Het bedrijf zegt vooralsnog niets over die screenshot.

Reacties (27)


Nabu Casa stopt productie van Home Assistant Yellow om teruglopende vraag

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 08:22144 reacties

Nabu Casa stopt de productie van Home Assistant Yellow, een Home Assistant-starterskit die met een Raspberry Pi werkt. De vraag naar het product daalde in de loop der jaren, waardoor het volgens Nabu Casa inmiddels niet meer rendabel is om het te produceren.

De verkopen van de Home Assistant Yellow daalden geleidelijk, 'zoals na een paar jaar bij producten gebeurt', schrijft Nabu Casa. "Deze maand werd het punt bereikt waarop het geen zin meer heeft om het te produceren, waardoor we uiteindelijk besloten te stoppen met het maken van de Home Assistant Yellow." Als de huidige voorraden bij winkels zijn uitverkocht, stopt dus ook de verkoop van het product.

Het bedrijf benadrukt de goedkopere versie Home Assistant Green nog wél te blijven produceren. Nabu Casa zegt daarnaast een verschuiving te zien bij Home Assistant-apparaten in de community. Die raadde eerst voornamelijk Raspberry Pi-apparaten aan, zoals de Yellow, 'maar we zien mensen steeds vaker overstappen naar mini-pc's'. "We onderzoeken nu wat voor nieuws we kunnen maken voor onze powerusers, maar we zijn nog niet zover, dus wacht er niet op als je vandaag iets nodig hebt." Daarnaast zegt Nabu Casa 'binnenkort' een aankondigingsdatum te delen voor een nieuw hardwareproduct, al zal dat 'geen computing device zijn'.

Nabu Casa belooft de Yellow ook te blijven ondersteunen met software-updates en verwijst voor deze belofte naar de Blue, het eerste hardwareproduct van het bedrijf waarvan de productie in 2022 werd gestaakt en dat nog steeds Home Assistant-builds krijgt. Nabu Casa kondigde de Yellow in 2021 aan. Tweakers schreef er in 2023 een review over.

FPA Home Assistant Yellow

Reacties (144)


Twee Belgische bouwmarkt- en supermarktketens gaan AI-muziek afspelen in winkels

Door Hayte Hugo, 16 oktober 2025 08:04290 reacties, submitter: stijn014

De grote Belgische bouwmarkt- en supermarktketens Brico en Carrefour gaan AI-muziek afspelen in hun winkels. Die muziek is goedkoper en kan aangepast worden op bijvoorbeeld promoties. Auteursrechtenvereniging Sabam waarschuwt voor inkomstenverlies voor menselijke artiesten.

VRT NWS schrijft dat bouwmarktketen Brico al op AI gebaseerde muziek gebruikt via het bedrijf M-Cube. Dit laatste bedrijf zegt 'muziek met inbegrepen licentierechten' te maken, die wordt afgemixt door een menselijke producer. De muziek wordt ook gefilterd door Shazam om te voorkomen dat de AI-muziek te veel lijkt op bestaande nummers van menselijke artiesten.

Ook winkelketen Carrefour wil AI-muziek gebruiken, al duurt het hier nog tot 2028 voordat alle Belgische winkels de AI-muziek gebruiken. Nu experimenteren zelfstandige uitbaters ermee. Carrefour zegt dat het niet alleen goedkoper maar ook een marketingstrategie is, omdat er dan 'seizoensgebonden muziek gedraaid kan worden'. Supermarkten kunnen ook AI-muziek maken voor tijdelijke kortingen voor specifieke producten.

Auteursrechtenvereniging Sabam waarschuwt dat de beslissingen van ketens als Brico en Carrefour menselijke artiesten veel geld kunnen kosten. De opbrengsten voor muzikanten worden deels gebaseerd op de grootte van de winkels, en de filialen van Brico en Carrefour zijn vaak relatief groot. De twee ketens hebben bovendien veel filialen: Brico heeft er 152, Carrefour 700. Er wordt niet genoemd hoeveel de twee ketens opleveren voor muzikanten, maar Sabam zegt op basis van onderzoek wel dat '25 tot 28 procent van de inkomsten die onze songwriters ontvangen uit muziek in openbare ruimtes dreigt te verdwijnen als er wordt overgeschakeld op rechtenvrije muziek'.

Reacties (290)