Rechter: ACM keurde overname van Youfone door KPN terecht goed

Het besluit van de ACM om goedkeuring te verlenen voor de overname van Youfone door KPN blijft in stand. Dat heeft de rechtbank Rotterdam geoordeeld. De virtuele provider L-mobi wilde dat de overname ongedaan gemaakt werd en stapte daarom naar de rechter.

De rechtbank zegt in het vonnis dat er 'geen grond voor twijfel is' aan de juistheid van de uitkomsten van het door de ACM verrichte onderzoek naar de overname. L-mobi vindt dat de toezichthouder de concurrentiebeperking als gevolg van de overname onderschat, omdat Youfone een 'belangrijke concurrentiekracht' zou zijn, maar de rechter gaat daar niet in mee.

L-mobi beweerde bijvoorbeeld dat Youfone een significante rol vervult als prijsaanjager, omdat de provider structureel tot de goedkoopste aanbieders behoort. Daar is volgens de rechter echter geen sprake van, omdat andere marktpartijen ook scherp prijzen en consumenten doorgaans andere merken, zoals Simpel, Ben en Simyo, als goedkoper zien.

Verder vindt L-mobi dat de overname slecht is voor andere mobiele providers die op het netwerk van KPN zitten, aangezien het bedrijf de wholesalevoorwaarden van dergelijke mvno's kan verslechteren om de marktpositie van Youfone te verbeteren. De ACM oordeelt op basis van zijn onderzoek dat er weliswaar aanzienlijke overstapdrempels bestaan voor mvno's, maar dat ze wel betere voorwaarden kunnen afdwingen door te dreigen met overstappen.

"De rechtbank is van oordeel dat deze analyse van de ACM voldoet aan de vereisten die gelet op het toetsingskader worden gesteld", concludeert de rechter. "De stellingen die L-mobi daartegen naar voren brengt zijn niet onderbouwd en geven geen grond voor twijfel aan de juistheid van de uitkomsten van het door de ACM verrichte onderzoek." L-mobi kan nog in hoger beroep tegen het besluit van de rechtbank. Het is niet duidelijk of de virtuele provider dat van plan is.

KPN nam de Nederlandse tak van Youfone vorig jaar over. Met de overname was een bedrag van ongeveer 200 miljoen euro gemoeid. De Belgische tak ging zelfstandig verder en heeft zijn naam veranderd in yoin.

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

15-10-2025 • 12:49

49

Reacties (49)

Sorteer op:

Weergave:

Keurt de ACM eigenlijk ooit iets af? Waarschijnlijk als KPN, Odido en Ziggo over zou willen nemen, vinden ze nog een reden waarom er voldoende concurrentie over blijft.
Zeker wel. Ze publiceren zelf ook besluiten waartegen een rechtszaak gestart is. Maar waar ze iets af te keuren hadden was bijvoorbeeld de overname van AEB door AVR en de overname van Unox door Zwanenberg. Maar ze moeten het wel doen met de wetgeving die er is en die is - in mijn optiek - in ieder geval niet altijd even helder.
Onder AVR vlag zou AEB wellicht wat minder k*t zijn dan het nu is.
Zeker keuren ze ook wel eens iets af, maar we hebben een behoorlijk vrije markt dus er wordt enkel ingegrepen wanneer de consument er echt grote nadelen van heeft. Die grens ligt behoorlijk hoog in een liberale markt als Nederland.
Vast wel.

Maar in dit geval bevestigt de rechter dat de ACM het terecht goedgekeurd heeft.
Nee, of ze komen na een jaar of langer pas actie.

Ik vind het een overbetaalde club. Voor mij moet iets als de ACM bestaan, maar ik vind dat ze helemaal niet goed hun werk doen. Middelen lijkt me niet het probleem, snap niet zo goed hoe je over een rapport 5 jaar kan doen.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 15 oktober 2025 13:21]

Denk het vast wel alleen je hoort er te weinig van, als je niet bezig houd er verder mee(En dus alleen eens iets in nieuws hier ofzo leest).
Ach ja, die concurrentie van Ben (Odido), Simpel (Odido) & Simyo (KPN). Wat een fantastische concurrenten hebben we toch in telecomland, die kunnen zo naar een ander netwerk als hun partner te hoge tarieven rekent 8)7
Plus Lebara (KPN), Lyca (KPN), Mobiel 50+ (VodaFone).

We hebben toch aardig wat MVNO's in Nederland. Mobiel 50+ is opgericht in 2021. Dus een MVNO beginnen is ook weer niet zo lastig.
Zijn die mvno's in eigendom van de provider waar ze het netwerk van gebruiken? Dat is toch belangenverstrengeling ten top?

[Reactie gewijzigd door Mathi159 op 15 oktober 2025 14:02]

Nee, Lebara, Lyca en Mobiel 50+ zijn zelfstandige bedrijven. Heb daarom HollandsNieuwe weggelaten, die zijn eigendom van VodaFone.
Drie partijen kan voldoende zijn om de markt concurrend genoeg te houden. De grootste kostenpost zit voor alle partijen in de infrastructuur. Bij vijf partijen leg je veel infrastructuur aan die ongebruikt wordt, de markt vindt daarbij een sweetspot. Te weinig providers en je dekt bijvoorbeeld niet het hele land, te veel providers dan heb je wellicht weer capaciteitsproblemen omdat sommige providers minder klanten hebben maar wel de betere plekken qua frequenties.

Het opkopen van mvno is eigenlijk niks anders dan klanten kopen om marktaandeel te winnen. Je integreert ze op termijn in je eigen administratie. Dit kan belangrijk zijn voor aandeelhouders, die houden meer van dit soort groeicijfers.
De partijen die jij noemt zijn toch juist geen MVNO (meer)? Ze zijn een label van de betreffende netwerken. 100% eigendom. Ze zijn volgens mij ook het meest succesvol waar een MVNO moeilijk tegen kan concurreren.

De MVNO markt is anders. Dat zijn partijen waarvan een hoop niet meer bestaan zoals Kruidvat Mobiel. Wel heb je nog de internationale die hier actief zijn zoals Lebara en Lyca. En daarnaast nog een paar andere lokale. Maar volgens mij niet zoveel meer.

Dus ik snap het punt van L-mobi wel.
Daar is volgens de rechter echter geen sprake van, omdat andere marktpartijen ook scherp prijzen en consumenten doorgaans andere merken, zoals Simpel, Ben en Simyo, als goedkoper zien.
Mooie voorbeelden ook. /s Ben en Simpel zijn van Odido en Simyo is al van KPN. Dus die zouden al die voordeel kunnen hebben van op het netwerk zitten van het moederbedrijf.

[Reactie gewijzigd door Louw Post op 15 oktober 2025 13:10]

50+ mobiel is momenteel één van de goedkoopste. Zitten op het VodaFone netwerk. Maken ook veel reclame met hun overstap weken. Geen aansluitkosten en het eerste jaar 50% korting.
50+ mobiel is momenteel één van de goedkoopste. Zitten op het VodaFone netwerk
Dat mag ook wel, want de kwaliteit is er ook naar.
Geen aansluitkosten en het eerste jaar 50% korting.
Ik heb werkelijk nog nooit aansluitkosten betaald denk ik.
Inderdaad, toen het Libertel was was het al minder en dat is weinig verbeterd. De enige mogelijke reden om voor Vodafone te gaan zou de koppeling met Ziggo zijn om je maandprijs iets naar beneden te halen als je toch voornamelijk aan WiFi hangt.
Umlaut geeft het nog steeds een okay score als je het vergelijkt met de rest van de wereld (nog steeds boven de 970), maar in Nederland staan ze echt derde en is er de afgelopen 3-5 jaar geen verbetering te zien in netwerk kwaliteit. De prijzen zijn wel drastisch omlaag gegaan. VF was voorheen echt wel duur.

We zijn erg verwend met netwerk kwaliteit hier, maar VF is echt veruit de "slechtste" van de drie.

Als MVNO zit je dan ook nog met lagere garanties en QoS dus ja, dan moet de prijs er wel naar zijn.
Als je toch voornamelijk aan de wifi hangt, en dus niet veel data nodig heb. Moet je zeker geen abbo bij Vodafone / kpn of Odido nemen(Om je maandprijs iets naar beneden te krijgen).
De lage bundel prijzen zijn bij die 3 belachelijk duur

Ik heb Ziggo, en toevallig probeert Vodafone mij te bellen over Combi deal.
Ze hebben al 2 keer gebeld(Voicemail ingesproken), sms gestuurd enzo. want het is zo geweldige en willen mij graag spreken hierover.
voorbeeldje:

Als ik bij de Simonly abbo kijk
3gb data + 150 min voor wel 15 hele euro's, dit wordt met combi voordeel wel 12,50 euro wtf 12,50 voor 6gb data.

Simyo:

6gb data en 400 minuten kost je 7,50, en voor die 12,50 die je bij Vodafone betaald heb je zelfs 20gb(Voor 11 euro).

Simpel:

8gb en 250minuten kost zonder actie 8 euro, en voor 12 euro dus minder dan de 12,50 van Vodafone heb je 30gb en onbeperkt bellen.

Dit doen ze natuurlijk expres de grote 3, om je naar een veel grotere bundel te krijgen(En meer aan je te verdienen).
Dus als je veel aan de wifi hangt, en dus niet veel data nodig heb. zeker niet een combi deal nemen want dan ben je echt niet goedkoper uit.
Als je zo graag op Vodafone netwerk wil zitten, en een voordeel wil ga dan naar Hollandse nieuwe. krijg je met ziggo voor voor die zelfde 12 euro 20.000 min/sms/data((Nu meer maar zijn acties).

[Reactie gewijzigd door Carlos0_0 op 15 oktober 2025 18:39]

Heb nooit problemen gehad met Vodafone bereik, zelfs altijd beter bereik gaat in vergelijk met andere met Tmobile vroeger(Zelfs al liep je beide met de nieuwste mobiel).
Nu ben ik toch al zeker 4 jaar weg, en denk al wel langer. Dus tegenwoordig geen idee meer(Simpel even gehad en nu al aantal jaar Simyo).
Het gaat er niet om dat ze voordeel zouden krijgen van het moederbedrijf.
Het gaat er om dat gesuggereerd zou worden dat met de overname van YouFone KPN zijn eigen concurrentiepositie zoiu kunnen verbeteren door de prijzen van YouFone te verhogen (het prijsverschil is kleiner, waardoor klanten het makkelijker voor henzelf zouden kunnen verantwoorden om een A-merk te kiezen). Dat gaat niet op, omfdat er nog andere goedkope aanbieders overblijven.
De ACM oordeelt op basis van zijn onderzoek dat er weliswaar aanzienlijke overstapdrempels bestaan voor mvno's, maar dat ze wel betere voorwaarden kunnen afdwingen door te dreigen met overstappen.
Wat is dat nu weer voor redenering? Dreigen werkt alleen als de andere partij gelooft dat je je dreigement zal uitvoeren. Je kan één keer alsof doen, daarna werkt het niet meer. Het is ook niet alsof er veel netwerken zijn om naar over te stappen.
Ik neem de ACM niks kwalijk, die moet het doen met de wetten die de regering maakt, maar het voelt allemaal vrij nutteloos zo.
De MVNO markt in Nederland voldoet momenteel toch prima? Ik heb onlangs nog twee abonnementen van een A-provider verhuisd naar 50+ mobiel. Is echt spotgoedkoop, 10Gb per maand met out-of-bundle bescherming, onbeperkt bellen en onbeperkt SMS-en voor 4,99 per maand het eerste jaar en 9,99 per maand het tweede jaar.
Was dit niet hetzelfde geval met TELFORT?

Telfort was ook de goedkoopste, nadat ze door KPN werden opgekocht, en langzaam uitgekleed met KPN een belofte te doen dat ze de Telfort waarden behouden (Waar niets van gekomen is)
Is KPN alleen maar duurder geworden.

Telfort was namelijk KPN, zonder alle toeters en bellen, zoals "Extra media budget" als je TV neemt.
Telfort was namelijk de prijs van de korting die je kreeg bij KPN voor extra zenders goedkoper.
Dus ipv 7.50 euro per maand meer, (na kortingingen), was Telfort 7.50 euro goedkoper
En natuurlijk XS4ALL die eigenlijk zo bijna helemaal opgedoekt is. Bestaat nog wel want ik zit er nog steeds (na dit jaar niet meer). Langzamerhand is die ook helemaal uitgekleed. Alles is bijna KPN maar de helpdesk is nog steeds XS4ALL.

Dit soort overnames gaat er natuurlijk ook om concurrenten uit te schakelen.

[Reactie gewijzigd door TVL op 15 oktober 2025 13:43]

Echt zonde van zo'n mooie provider. Freedom Internet is geboren uit XS4ALL. Internet zijn ze top in. Maar ja TV is matig en mobiel leveren ze niet. Dus dat wordt dan twee abonnementen
Ik vind ze echt schreeuwend duur voor wat ze leveren. 69 euro met apparatuur huur. en dan 5 euro korting (+ 3,50 apparatuur die ik niet nodig heb).

Wat bied zo'n partij je dan nog meer? met KPN netwerk en KPN belichting op AON zijn ze iig erg duur.
  • Vast IPv4-adres & native IPv6-range inbegrepen
  • DNS ondersteuning, inclusief versleuteld DNS (DoT / DoH) met eigen servers
  • Beveiligde e-mail
  • Eigen .nl-domeinnaam inbegrepen
  • Beveiligingssoftware inbegrepen (F-secure)
  • Vrije modem keuze (kan kiezen om geen modem te leveren wat scheelt in prijs, te huren of te kopen)
Vrije modem keuze
wettelijk verplicht minimum
Beveiligde e-mail
wat is beveiligd en waarom zou je nog bij een provider mail afnemen?
Beveiligingssoftware inbegrepen (F-secure)
en dan? Kun je ook als pakket afnemen bij KPN en odido, bied overigens 0 meerwaarde
Eigen .nl-domeinnaam inbegrepen
dat kost 10 euro op jaarbasis.
Vast IPv4-adres & native IPv6-range inbegrepen
Oke fair, dat hebben niet all providers nee. Maar maakt dat echt heel erg uit? Met DynDNS kom je daar toch wel omheen zonder teveel gedoe? Ipv6 is wel handig, je kunt er nog weinig mee, maar je moet ergens beginnen.
DNS ondersteuning, inclusief versleuteld DNS (DoT / DoH) met eigen servers
oke, maar doe je dat niet via een van de tig andere providers die dat gewoon gratis aanbieden?


Van alles wat je hier noemt vind ik native IPV6 nog wel nuttig, maar dat vind ik absoluut niet 30-40 euro per maand extra nuttig, want dat is wel waar we het over hebben
wettelijk verplicht minimum
Klopt maar bij partijen als Odido kun je dan niet het modem in je abonnement wegnemen. Oftewel je kunt wel vrij kiezen maar je krijgt (en betaald) dus hoe dan ook voor dat Zyxel modem.
Oftewel je kunt wel vrij kiezen maar je krijgt (en betaald) dus hoe dan ook voor dat Zyxel modem
Tsja. Ik betaal wel 30 euro minder. Dus of ik het betaal of niet. Het is nog steeds significant goedkoper.
En bovenal een partij die privacy hoog heeft zitten er ergens voor staat.
KPN heeft inderdaad een overpriced tarief voor derden op hun glasvelnetwerk, al maakt delta het nog bonter. Afhankelijk van het netwerk wat naar je huis ligt kun je voor 53/maand 1Gbit krijgen (bij de lagere tarieven betaal je nog los aan het glasvezelnetwerk, die 18€ is voor de Freedom dienstverlening over dat kale glasvezel)

https://freedom.nl/page/prijswijzigingen-2025
Ik zit zelf ook al vanaf het begin bij XS4all, maar het gaat nu wel erg wonderlijk daar. Vrienden van mij hebben een hogere internetsnelheid voor dezelfde prijs gekregen.Ik en nog een ander niet omdat ik niet binnen het profiel zat om daar voor in aanmerking te komen.
Ja daarmee forceren ze klanten om over te stappen naar "KPN" (voor zover het dat nog niet is)
O ja ik zie dit ook wel gebeuren uiteindelijk(Net als Telfort idd en XS4all), maar dit is met elke overname wel bijna zo.
Mijn werk heeft ook paar jaar geleden een bedrijf overgenomen, nee er gaat voorlopig niks veranderen(Zeggen ze dan). We doen beide waar we goed in zijn(Zelfde soort markt maar toch net anders de klanten bedienen)

Uiteindelijk is er nu al zoveel veranderd, dit zie je over algemeen altijd wel gebeuren.
Verder scheelt er nog een Simyo,Lebara, Budget mobiel op kpn netwerk zitten, dus op gebied van MVNO providers zijn er nog zat op het kpn netwerk(Waarbij budgetthuis ook internet/tv aanbied net als Telfort deed en Youfone doet).
Kleine partijen hebben geen kans. Vind ook altijd de verhouding tussen leverancier en beheer op de internetmarkt een beetje scheef.

In de energiemarkt is de netbeheerder gescheiden van de commerciële leveranciers, terwijl dat bij internet en tv niet zo is. Bij energie zorgt deze scheiding voor eerlijke concurrentie en vrije keuze, omdat alle leveranciers hetzelfde netwerk gebruiken. Bij internet/tv daarentegen bezitten aanbieders vaak hun eigen netwerk (zoals Ziggo met COAX of KPN met koper/glas), wat leidt tot beperkte keuze, weinig innovatie en soms monopolistisch gedrag. Een partij als Freedom Internet past zijn prijs aan op de KPN tax die er boven op ligt. Ik snap dat KPN alle kosten heeft voor het beheer (en nog meer) van het netwerk. Maar het zou beter zijn als de infrastructuur los staat van de diensten, zodat de consument écht iets te kiezen heeft — net als bij stroom en gas.
Je bedoelt die infrastructuur waar jarenlang niet in geïnvesteerd is en nu alle kosten tegelijk van komen? Ondertussen betalen we dat met zijn allen en liggen nieuwbouwprojecten en bedrijven stil omdat er geen aansluiting mogelijk is.

Als consument kan je alleen een netbeheerder kiezen door te verhuizen naar een andere provincie. En dan nog is de keuze tussen shit of shit, ze hebben allemaal hetzelfde probleem op dit moment.
Maar je wilt ook niet dat je zometeen 12 verschillende A1 snelwegen naast elkaar hebt liggen waar op iedere snelweg maar 1 automerk mag rijden.

Die achterloop op het net goed punt, maar daar komt ook overheidsbeleid bij kijken.
Ik ben het niet met je eens. 50+ mobiel is pas vier jaar geleden opgericht en timmeren toch heel aardig aan de weg. Hebben echt hele goedkope aanbiedingen.

Het vervelende met de infra los van de diensten is dat juist de overheid de eigenaar van de infra was en er lekker op verdiend heeft. Zo waren de meeste kabelnetten in handen van de gemeentes, de overheid was eigenaar van de PTT. Maar de overheid besloot alles te verkopen i.p.v. de infra in handen te houden en alleen de diensten commercieel te maken.
Kleine partijen hebben zeker wel een kans - maar kleine partijen moeten die kans wel realistisch inschatten.

Ik kan best een klein, lokaal winkeltje beginnen met elektronica en witgoed. In veel kleinere dorpen zie je die nog geregeld - van die kleine winkeltjes, niet aangesloten bij een grote keten. Maar dan moet je niet denken dat je op prijs moet gaan concurreren met de MediaMarkten, CoolBlues en Experts van deze wereld. Die zijn ordes van grootte groter dan jij bent, kunnen dus véél gunstiger inkopen dan jij kunt en als zij last van je gaan krijgen, dan kunnen ze gewoon een half jaar de prijzen droppen tot onder die van jou, net zolang tot jij over de kop gaat. Daarna gaan hun prijzen weer omhoog en voilà, probleem opgelost. Zij kunnen die kosten wel dragen, maar jij niet.

De meeste van die kleine, lokale zaakjes draaien op goodwill en service. Goodwill omdat veel mensen toch wat meer uitgeven om het lokaal te kunnen kopen, maar die service is cruciaal, zeker in dat marktsegment.
L-Mobi was toch gestopt, waardoor de nog overgebleven klanten snel moesten overstappen naar een andere mobiele provider om hun nummer te behouden.
Ja. De provider is inderdaad vrij snel gestopt met bestaan, omdat ze vonden dat KPN ze veel te hoge prijzen aanrekende. opzich klopt dat wel, want andere partijen kregen het voor veel minder, maar die namen ook een factor 10-100 keer meer af. Dus dan krijg je inderdaad korting. Het was alleen op een gegeven moment niet meer rond te brijen.


L-mobi heeft hier een handjevol zaken en klachten over lopen ja.
Die rechtszaken heeft L-Mobi tot op heden allemaal verloren.
Ja vind ik ook niet heel gek. Allemaal slecht onderbouwde verhalen.
Als je een provider opricht met eerlijke prijzen dan stijgt je marktaandeel totdat op een dag een van de drie providers met een grote zak geld komt. Dan verkoop je de zaak en hoef je je nooit meer te bekommeren om eerlijke prijzen want dan ben je hard binnen.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn