Tip de redactie

Microsoft schrapt vijfduizend banen

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2009 20:57108 reacties

Voor het eerst in zijn bestaan ziet Microsoft zich genoodzaakt banen te schrappen. De softwaregigant brengt zijn personeelsbestand met ongeveer vijfduizend werknemers terug. De kwartaalwinst van het bedrijf nam eind vorig jaar af met 11 procent.

De omzet van Microsoft kwam in het tweede kwartaal van zijn fiscale jaar uit op 16,63 miljard dollar en dat was 2 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder. De winst daalde echter met 11 procent van 4,71 miljard naar 4,17 miljard dollar.

De omzet uit de client-divisie daalde met 8 procent en Microsoft wijst de daling van de vraag naar pc's als oorzaak aan. Ook claimt de fabrikant dat het lijdt onder de toegenomen vraag naar goedkope netbooks, die ten koste zou gaan van de vraag naar overige notebooks en desktopsystemen. De server-divisie toonde een groei van 15 procent en ook de entertainment-tak groeide en wel met 3 procent. Volgens Microsoft zijn deze laatste cijfers het gevolg van de toegenomen verkoop van de Xbox 360 aan het eind van 2008: er zijn 6 miljoen consoles verkocht in het kwartaal.

De softwaregigant verwacht echter een moeilijke tijd tegemoet te gaan en de voorspelling is dat de winst en de omzet in de tweede helft van het jaar lager gaan uitvallen dan vorig jaar. Het bedrijf uit Redmond gaat daarom de kosten met 1,5 miljard dollar terugbrengen door 5000 banen te schrappen. Het snijden in het personeelsbestand zal in de komende anderhalf jaar plaatsvinden en de afdelingen R&D, marketing, verkoop, financiën, juridisch, personeelszaken en it raken. De eerste ontslagronde is al snel: donderdag mogen de eerste 1400 Microsoft-medewerkers vertrekken.

Reacties (108)


Winst Nokia keldert ondanks stijgende verkopen

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2009 19:4223 reacties

Nokia heeft in het afgelopen kwartaal de winst op mobiele telefoons zien kelderen. Dat wijt de Finse fabrikant aan de economische teruggang. Van die teruggang heeft LG geen last: de omzet van de telefoontak van LG steeg met 40 procent.

Nokia is ondanks de tegenvallende verkopen nog altijd marktleider met een marktaandeel van 37 procent. Over heel 2008 wist het bedrijf meer toestellen te verkopen dan in 2007: met 468 miljoen verkochte mobiele telefoons realiseerde het bedrijf een groei van 7,2 procent. In Azië, het belangrijkste afzetgebied, werd bijna 19 procent meer verkocht, maar in Europa daalde het aantal verkochte toestellen met twee procent.

De omzet ging in het laatste kwartaal van 2008 echter hard onderuit, blijkt uit de kwartaalcijfers. Het bedrijf verdiende met de verkoop van mobieltjes slechts 766 miljoen euro op een omzet van 8,1 miljard. In het laatste kwartaal van 2007 werd er nog 2,6 miljard op een omzet van 11,1 miljard binnengehaald, wat betekent dat de omzet met 26,9 procent en de winst met 70,5 procent daalde. Het traditioneel sterke vierde kwartaal pakte ook slechter uit dan het derde kwartaal van 2008: ten opzichte van die periode daalde de omzet met 5,4 procent, terwijl de winst 52,2 procent omlaag ging. Het dividend bedroeg 15 eurocent per aandeel, 48,3 procent minder dan in het derde kwartaal en 68,1 procent minder dan in de laatste maanden van 2007.

De jaarcijfers zijn iets minder somber maar nog altijd verre van rooskleurig. In 2008 zette Nokia 50,7 miljard euro om en dat is 0,7 procent minder dan het jaar ervoor. Daarbij daalden de omzet en de winst uit de verkoop van mobieltjes met respectievelijk 6,9 en 23,3 procent. De nettowinst over heel 2008 ging dankzij de slechte prestaties van Nokia Siemens Networks met 37,8 procent onderuit en het dividend daalde zelfs meer dan 42 procent. Voor 2009 verwacht het bedrijf overigens nog meer slecht nieuws: Nokia denkt dat de omzetten in de hele bedrijfstak met tien procent zullen dalen, al meldt het daarbij wel dat 'het zicht beperkt is'.

LG is inmiddels de op twee na grootste fabrikant van telefoons en verkocht bijna 101 miljoen mobieltjes. Dat waren er in 2007 nog 80 miljoen. De gestegen verkopen waren vooral te danken aan de sterke verkopen in Europa, die volgens de fabrikant onder meer werden gedragen door de introductie van het 8-megapixelmodel Renoir en de goedkopere touchscreenmodellen Cookie en KS360. Dat bleek ook uit de cijfers: de omzet van LG's telefoontak groeide met 40 procent tot 3 miljard dollar.

Reacties (23)


TomTom ontslaat 7 procent van zijn personeel

Door Pieter Molenaar, 22 januari 2009 18:3143 reacties

TomTom heeft aangekondigd dat het 115 medewerkers, oftewel zeven procent van het totale personeelsbestand, zal ontslaan. De personeelsreductie is onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.

Tomtom logoDe ontslagronde heeft geen betrekking op Tele Atlas, onderdeel van TomTom. Daar is namelijk al een personeelsreductie gaande die op jaarbasis een kostenbesparing op moet leveren van 35 miljoen euro. Het is niet bekend welke kostenbesparing deze nieuwe maatregel op moet leveren en hoeveel er in totaal bezuinigd gaat worden. TomTom zal bij de presentatie van zijn jaarcijfers, die gepland staat voor 24 februari, meer details hierover vrijgegeven.

De beknopte bekendmaking volgt een dag na de afgifte van een omzet- en winstwaarschuwing over 2008. Vanwege de dalende vraag van consumenten, gaat TomTom uit van een omzet over 2008 tussen 1,66 miljard en 1,68 miljard euro, tegenover een eerdere verwachting in oktober 2008 waarbij als bandbreedte nog tussen 1,76 miljard en 1,85 miljard euro werd opgegeven.

Reacties (43)


Klink stelt invoering elektronisch patiëntendossier uit

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2009 17:2070 reacties

Minister van Volksgezondheid Ab Klink stelt de invoering van het elektronisch patiëntendossier uit. De invoering zal nu 'enkele maanden tot een half jaar' na de oorspronkelijke introductiedatum van 1 september plaatsvinden.

De minister kondigde het uitstel donderdagochtend aan tijdens een debat in de Tweede Kamer. Oorspronkelijk zouden zorgverleners per 1 september verplicht van het veelbekritiseerde epd gebruik moeten maken. Klink maakte echter bekend dat niet alle ict-leveranciers de benodigde systemen tijdig aan de zorgverleners kunnen leveren. Daardoor zouden nog niet alle systemen aan de veiligheidseisen kunnen voldoen. De minister zei te verwachten dat de oplevering daarmee enkele maanden tot een half jaar langer op zich laat wachten, maar wilde zich niet binden aan een definitieve datum.

Ab KlinkKlink claimde overigens meerdere malen dat het systeem van het epd niet gekraakt kan worden en dat de privacy van patiënten niet in gevaar is. Testen van 'hackers' zouden dat hebben uitgewezen. Naar aanleiding van Kamervragen tijdens het debat, zegde Klink toe de mogelijkheden te bekijken om artsen sneller uit hun beroep te zetten als ze gegevens uit het epd opvragen waar ze niets mee te maken hebben. De minister gaf ook aan te zullen onderzoeken of er strengere sancties mogelijk zijn op misbruik door andere zorgverleners.

Eerder uitten beveiligingsdeskundigen en huisartsen hun zorgen over de bruikbaarheid en de veiligheid van het systeem. Bij tests zouden diverse technische onvolkomenheden aan het licht zijn gekomen, schrijft het Parool. Door het grote aantal toegangspunten bij zorginstellingen is de kans op een lek bovendien groot.

Reacties (70)

Lees meer


MSI toont twee AM3-moederborden

Door Marc Rademaker, 22 januari 2009 16:4235 reacties

Na Asus en Gigabyte heeft ook MSI zijn eerste AM3-moederborden aangekondigd. Het topmodel is opgetrokken rondom de 790FX-chipset in combinatie met de SB750 en beschikt over vier pci-e 2.0 x16-slots met CrossfireX-ondersteuning.

MSI brengt twee AM3-moederborden op de markt die voor zowel de huidige als de toekomstige Phenom II-cpu's met ddr3-support geschikt zijn. Beide moederborden hebben vier ddr3-geheugenslots, waar 16GB aan geheugen met een maximumsnelheid van 1333Mhz in past. MSI heeft de borden verder uitgerust met de energiebesparende DrMOS- en APS-technologie. Verder zijn beide planken uitgerust met de OC Dial- en Max FSB-overkloktechnologie, waarmee de front side bus letterlijk met een draai aan de knop kan worden afgeregeld.

Het topmodel, de 790FX-GD70, is gebaseerd op de 790FX-chipset in combinatie met een SB750-southbridge. Dit moederbord heeft vier pci-e x16-slots. Met ondersteuning voor CrossfireX lijkt de 790FX-GD70 vooral bedoeld voor gamers. Verder zijn er acht sata-poorten en een e-sata poort, twaalf usb 2.0-aansluitingen, een firewire-aansluiting en twee gigabit-netwerkpoorten aanwezig. Het 790GX-bord moet het met twee pci-e x16-slots en zes sata-poorten doen en dit bord heeft ook maar één gigabit-netwerkpoort. Daar staan wel de aanwezigheid van de HD 3300-igp en Hybrid Crossfire-ondersteuning tegenover. De igp beschikt over een extra bankje met 128MB ddr3-geheugen, dat op 1333MHz is geklokt.

MSI heeft nog niet gemeld wanneer de moederborden beschikbaar zijn, maar de introductie zal mogelijk samenvallen met de introductie van AMD's nieuwe Phenom II-cpu's, die in februari worden verwacht. Over de prijzen heeft MSI eveneens nog niets bekendgemaakt.

MSI 790FX-GD70MSI 790GX-GD65

Reacties (35)


HTC introduceert nieuwe Touch Cruise en geotagging-software

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2009 16:1246 reacties

HTC heeft een nieuwe versie van zijn navigatiemodel Touch Cruise geïntroduceerd. Het model is voorzien van HTC's nieuwe geotagging-software Footprints. Het toestel komt officieel in het tweede kwartaal op de markt, maar is mogelijk al eerder te koop.

Footprints is een manier om digitale ansichtkaarten te vervaardigen en te versturen, aldus HTC Benelux-directeur Mark Moons: "Stel je voor dat je voor een restaurant staat. Dan kun je een foto nemen van de gevel. Vervolgens slaat het toestel verschillende gegevens op; naast de datum en de tijd ook de gps-coördinaten. Daar kun je zelf nog data of geluid aan toevoegen. Vervolgens kun je dat geheel per e-mail als een soort digitale ansichtkaart versturen."

De nieuwe software is niet speciaal voor het nieuwe model Touch Cruise v2 ontwikkeld, zegt Moons: "Ook in toekomstige modellen zullen wij deze software meeleveren." De software is onderdeel van Touchflo 3D, een interface die HTC als een schil om Windows Mobile 6.1 legt. "Net als Touchflo zelf is de Footprints-software bedoeld om HTC meer van de concurrentie te onderscheiden. Op deze manier willen we van HTC een merk maken in plaats van alleen een hardwareleverancier."

HTC zal de nieuwe Touch Cruise als navigatietoestel op de markt zetten, wat onder meer blijkt uit het meeleveren van TomTom-software bij het model. Ook kan het toestel, net als de bestaande Touch Cruise, op 'carmodus' overschakelen als het in de meegeleverde carkit wordt gezet. Het toestel heeft een 2,8"-scherm met een resolutie van 320x240 pixels. Het beschikt over 512MB rom en 256MB ram, en kan foto's maken met een maximale resolutie van 3,2 megapixels.

Het toestel, dat eerder de codenaam Iolite droeg, zal volgens HTC in het tweede kwartaal op de markt komen; het kost los dan 499 euro. Toch zegt een Nederlandse webwinkel - dezelfde die eerder deze maand de introductie van het toestel liet uitlekken - de Touch Cruise v2 al vanaf half februari te kunnen leveren.

HTC Touch Cruise 2009

Reacties (46)


Apple maakt serial overbodig bij retailversie iWork

Door Pieter Molenaar, 22 januari 2009 15:3288 reacties

Voor de installatie van de retailversie van iWork '09 hoeft niet langer een serienummer ingevuld te worden, zo is te lezen op de supportsite van Apple. Bij voorgaande iWork-versies was dit wel het geval.

iWork '09 packshotDe retailversie van iWork '09-kantoorsoftware is voortaan gevrijwaard van de veelgebruikte anti-piraterij-maatregel. Gebruikers van de probeerversie van iWork '09 die hun software willen opwaarderen, moeten nog wel een serienummer invoeren als ze de volledige versie online aanschaffen. De serial wordt dan per e-mail verstrekt. Wie de proefversie van iWork'09 draait en het volledige product in de winkel koopt, kan deze laatste wel installeren zonder dat er om een serienummer gevraagd wordt.

Tijdens de Macworld Expo kondigde Apple de nieuwe versie van zijn kantoorpakket tegelijk met de vernieuwde 17"-Macbook Pro aan. Nieuw in iWork '09 is onder meer de mogelijkheid om online bestanden te delen via de dienst iWork.com. Het is niet bekend of Apple ook bij zijn andere softwarepaketten, zoals het eveneens op de Macworld Expo bekendgemaakte iLife '09 of een nieuwe versie van Aperture, zal afzien van het gebruik van serienummers.

Reacties (88)


Patentbureau VS verwerpt patentclaims over subdomeinen

Door Pieter Molenaar, 22 januari 2009 14:5922 reacties

Het Amerikaanse patentenbureau Uspto heeft na het opnieuw beoordelen van een patent over subdomeinen alle claims daarin verworpen. Het patent zou 'voor de hand liggend' zijn en de beschreven technieken waren al voor aanvraag in gebruik.

Het patent met rugnummer 6,687,746 van het bedrijf Ideaflood draaide om twee hoofdclaims, waarop achttien andere claims waren gebaseerd. Het patent beschrijft onder meer een methode om op basis van een gebruikersnaam automatisch een subdomein aan te maken, zoals bijvoorbeeld 'user.tweakers.net'. Ook het beschikbaar maken van zulke subdomeinen door het gebruik van dns-entry's met zogeheten wildcards zijn in het patent opgenomen.

De herkeuring van het patent werd in gang gezet door de EFF als onderdeel van zijn Patent Busting Project, waarin het patent van Ideaflood de Ten Most Wanted-lijst wist te bereiken. Uit de aangedragen prior art bleek dat onder meer domeinbeheerder Hypermart en Cisco de in het patent beschreven technieken al meer dan een jaar voor de aanvraag gebruikten. Dat weerhield Ideaflood er niet van om in oktober 2004 LiveJournal, Freehomepages en Google en in mei 2005 About.com aan te klagen voor inbreuk op het patent. About.com schikte de zaak na enkele maanden, terwijl de rechtszaak tegen Google in maart 2005 werd geseponeerd.

Het bewuste patent werd in 1999 ingediend door Ideaflood en het werd uiteindelijk in 2004 door de Uspto toegekend. De patentrechten werden na de twee rechtszaken overgeheveld naar Hosiko. Dit bedrijf zal nu binnen twee maanden de reikwijdte van de claims moeten inperken om het patent te kunnen behouden.

Reacties (22)


YouTube test 'koop nu'-functie met dvd's en games

Door Wilbert de Vries, 22 januari 2009 14:2923 reacties

YouTube lijkt grote plannen te hebben met zijn 'koop nu'-functie. Na Amerikanen en Britten kunnen nu ook Nederlanders via de videodienst in de iTunes Store winkelen. De verkoop van dvd's en games ligt in het verschiet.

Met de 'koop nu'-functie kan een YouTube-bezoeker bij het bekijken van een filmpje een linkje aanklikken om via onder andere Amazon en iTunes bijbehorende producten te kopen. Deze functionaliteit was tot nu toe voorbehouden aan inwoners van de VS en het Verenigd Koninkrijk. De videosite heeft woensdag echter bekendgemaakt dat de iTunes-kooplinkjes ook in Nederland, Duitsland en Spanje zullen verschijnen.

De manier waarop de 'koop nu'-functie is geïmplementeerd, zal iets worden aangepast. In plaats van naast de video kunnen de links voortaan ook semitransparant onder in de video worden getoond. YouTube verwacht dat deze betere zichtbaarheid de effectiviteit van de dienst zal vergroten. Over de effectiviteit heeft YouTube overigens toch al niet te klagen: in de VS is bijvoorbeeld in november vorig jaar een Monty Python-channel geopend, wat voor partner Amazon een stijging van 23.000 procent voor de Python-dvd's tot gevolg had. De Google-dochter noemt de functie dan ook een succes, zowel voor zijn videosite als voor zijn partners.

Om de functie voor de partnerbedrijven nog interessanter te maken, heeft YouTube een tool ontwikkeld waarmee zij zelf kooplinks bij hun video's kunnen plaatsen. Het is ook mogelijk om door gebruikers toegevoegde video's van een dergelijke link te voorzien. Voorlopig kunnen Nederlandse bezoekers alleen bij iTunes winkelen, maar YouTube zou plannen hebben om dat aanbod uit te breiden. Achter de schermen wordt bijvoorbeeld al getest met de verkoop van onder andere dvd's en videogames. Experimenten met nog meer producten worden op korte termijn verwacht.

Reacties (23)


Nvidia en AMD gaan afhandeling AI naar gpu verhuizen

Door Marc Rademaker, 22 januari 2009 13:5869 reacties

AMD en Nvidia gaan de gpu gebruiken om AI in games te verzorgen. Beide bedrijven zouden al met diverse spelontwikkelaars samenwerken, maar de eerste spellen met gpgpu-AI zouden nog meer dan een jaar op zich laten wachten.

PhysxZowel AMD's Stream als Nvidia's Cuda zouden geschikt zijn om de kunstmatige intelligentie in games te versnellen. Richard Huddy van AMD vertelde aan Custom PC dat de parallelle rekenkracht van de gpu bij uitstek geschikt is voor onder andere path-finding en collision detection. Niet alleen heeft het AI-rekenwerk baat bij het parallellisme van de gpu's, ook de instructiesets van de videochips zouden beter voor de kunstmatige-intelligentieroutines geschikt zijn dan die van cpu's. Beide bedrijven melden dat ze al met verschillende spelontwikkelaars samenwerken.

StreamNadeem Mohammad van Nvidia schat dat het nog tussen de twaalf en achttien maanden duurt voordat het eerste spel uitkomt waarin de AI door de gpu berekend wordt. Chris Jurney van Relic Entertainment zegt dat bijvoorbeeld de kunstmatige intelligentie in het spel Dawn of War II uitermate geschikt is om op de gpu berekend te worden. Hij plaatst hier echter wel een kanttekening bij: terwijl de cpu na een bepaalde bewerking altijd hetzelfde resultaat geeft, kunnen de resultaten van Cuda en Stream onderling significant verschillen. Het is dus noodzakelijk dat er een gemeenschappelijke api ontwikkeld wordt, wil de technologie bij met name developers aanslaan.

Reacties (69)


Apple: geen iPhone nano of Apple-netbook op komst

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2009 13:4780 reacties

Apple heeft de geruchten over een goedkopere, uitgeklede iPhone de kop ingedrukt. De Amerikaanse fabrikant liet ook weten niets te zien in het uitbrengen van een netbook, omdat zulke kleine laptops onvoldoende prestaties zouden leveren.

Tim Cook, plaatsvervangend ceo van Apple, liet weten dat zijn bedrijf niet met een iPhone Nano komt. Geruchten hierover doen al maandenlang de ronde. "Jullie weten dat we niet op de low-end-markt opereren. Dat past niet bij ons. We laten dat aan anderen over: ons doel is niet om marktleider te worden, maar om de beste telefoon te maken", vertelde Cook aan analisten. Het antwoord van de tijdelijke topman ligt op een lijn met eerdere uitspraken van Steve Jobs. Die zei in oktober dat zijn bedrijf zich in een comfortabele positie bevindt, omdat het slechts één product op de smartphonemarkt heeft. Volgens Jobs zal niet de verscheidenheid aan modellen, maar de software het verschil maken.

De kans dat Apple binnen afzienbare tijd met een soort mini-Macbook komt, waarover ook regelmatig gespeculeerd wordt, is volgens Cook eveneens nihil. Weliswaar volgt de fabrikant de netbook-markt nauwlettend, verklaarde de topman, maar Apple is van mening dat de hardware bij lange na niet krachtig genoeg is om aan de wensen van de klanten te voldoen. Naast deze indirecte kritiek op Intels Atom-processor, leverde Cook ook commentaar op de kleine toetsenborden en schermen van netbooks en sprak hij van 'inferieure producten' waar klanten niet blij van worden.

Reacties (80)


EA: 'Red Alert 3 ziet er beter uit op PlayStation 3'

Door Paul Hulsebosch, 22 januari 2009 12:5484 reacties

Binnenkort verschijnt de PlayStation 3-versie van Command & Conquer: Red Alert 3. Deze versie maakt gebruik van de renderer van het pc-spel, waardoor de game er op de PS3 beter uit moet zien dan op de Xbox 360 en de pc.

Red Alert 3 special packshot

Een woordvoerder van uitgever Electronic Arts denkt dat de real-time strategygame Command & Conquer: Red Alert 3 er op de PlayStation 3 beter uitziet dan op de pc en de Xbox 360, waarvan de spelversies al op de markt zijn. De versie voor de pc verscheen in november 2008, die voor de Xbox 360 een maand later. De versie voor de PlayStation 3 zal in maart in de winkel liggen, en hij is voorzien van de nodige extra's. Op de PlayStation 3 zou het spel er beter uitzien, omdat het team dat deze versie maakt, de renderer van de pc-versie over heeft kunnen zetten. Die renderer zou "complexer" zijn dan de renderer die anders voor de PS3 zou worden ingezet, aldus EA.

De uitgever heeft de afgelopen maanden een speciaal team laten werken aan Red Alert 3 voor de PS3, wat niet alleen het beeld maar ook de speelbaarheid van het spel zou hebben verbeterd. Halverwege 2008 moest EA nog toegeven dat de ontwikkeling van de PS3-versie vertraging opliep, omdat de engine van het spel niet geschikt zou zijn voor deze console. De ontwikkeling van de PS3-versie werd zelfs tijdelijk stilgelegd. Het gebruik van de pc-renderer zou kunnen verklaren waarom RA3 er beter uitziet op de PlayStation 3 dan op de Xbox 360, waar kennelijk een eenvoudiger renderer voor is gebruikt, maar niet waarom het spel mooier is op de PS3 dan op een pc. Hier laat de woordvoerder van EA zich echter niet over uit.

De PlayStation 3-versie zal als Command & Conquer: Red Alert 3 Ultimate Edition in de winkel verschijnen en hij krijgt een aantal extra's die pc- en Xbox 360-spelers moeten missen. Zo krijgt de nieuwe versie vijf extra multiplayermaps en een aantal nieuwe video's. Er is zelfs een Girls of Red Alert 3-special opgenomen, aangevuld met bloopers, dagboeken van de makers en documentaires. Verder zijn er tips voor het spelen in multiplayer, er is een profiel van elke eenheid in het spel, en de officiële soundtrack is apart toegevoegd.

Reacties (84)


Winterspelen-game met Mario en Sonic 'aangekondigd'

Door Paul Hulsebosch, 22 januari 2009 12:1815 reacties

In een Spaans tijdschrift duikt een duidelijke verwijzing op naar een nieuwe game rond Mario en Sonic the Hedgehog. De twee karakters zouden worden opgenomen in een game rond de volgende Olympische Winterspelen.

Mario & Sonic at the Olympic Games

Het Spaanse Nintendo Acción meldt dat in de aankomende editie van het tijdschrift een artikel komt te staan over een nieuwe game rond Mario en Sonic the Hedgehog. Een titel voor het nieuwe spel wordt niet genoemd, maar het tijdschrift geeft een paar overduidelijke hints, die luiden: "spelen, Olympisch, kou, het is winter…” Het lijkt een verwijzing naar een opvolger van Mario & Sonic at the Olympic Games, dat een jaar geleden verscheen voor de Nintendo DS en de Wii. Dat spel was een groot succes voor Sega. Het zou dan ook niet verbazingwekkend zijn, als de uitgever inderdaad met een opvolger komt die zich afspeelt op de Winterspelen die in 2010 in Vancouver worden gehouden. Het zou de derde keer zijn dat beide game-iconen elkaar in een game treffen, nadat beide figuren eerder ook al in Super Smash Bros Brawl voor de Nintendo Wii verschenen.

Details over het nieuwe spel zijn er nog niet, en Sega heeft het nog niet officieel aangekondigd. Zo is niet bekend of de uitgever weer een licentie heeft afgesloten bij het Internationaal Olympisch Comité. Ook is nog onduidelijk of het spel weer op beide platformen van Nintendo zal verschijnen en of Mario-bedenker Shigeru Miyamoto - net als bij de voorganger - de supervisie over de ontwikkeling van het spel heeft.

Reacties (15)


Microsoft: keerpunt 64bit-adoptie bereikt

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2009 11:53215 reacties

Microsoft denkt dat het moment nabij is waarop er meer 64bit- dan 32bit-besturingssystemen geïnstalleerd worden. Dit zou betekenen dat de 64bit-versie van Windows 7 de meest gebruikte versie van dat besturingssysteem wordt.

De omslag in het gebruik van 64bits Windows-versies is vooral het gevolg van de lage hardwareprijzen, denkt Jon DeVaan, vice-president van de Windows Core Operating System-divisie van Microsoft. "We denken dat het keerpunt bereikt is en dat komt grotendeels doordat geheugenprijzen aan het zakken zijn. Hier in de VS speelt ook een rol dat retailers ram-upgrades gebruiken om hun marges te verhogen." Een van de voordelen van een 64bit-besturingssysteem is dat er meer dan 4GB ram gebruikt kan worden. In de praktijk gebruikt de 32bit-versie van Windows Vista bijvoorbeeld maximaal 3,12GB, ook al is er 4GB of meer in de machine aanwezig.

Hoewel 64bits software in opmars is, lijkt de opmerking van DeVaan wat voorbarig. Volgens van DailyTech was eind 2008 een kwart van alle Vista-installaties in de VS van het 64bit-type. De verwachting is bovendien dat Windows 7 het laatste besturingssysteem van Microsoft wordt met native 32bit-ondersteuning. De opvolger zal wel overweg kunnen met 32bit-software, maar dan via een omweg. Windows Server 2008 R2 is al volledig overgestapt op 64bit. Het grootste obstakel is nog de ontwikkeling van 64bit-drivers: dergelijke drivers zijn voor lang niet alle hardware beschikbaar.

Reacties (215)


PSP-applicatie maakt herhalingen kijken in voetbalstadion mogelijk

Door Jurian Ubachs, 22 januari 2009 11:1634 reacties

Sony Computer Entertainment en de Engelse voetbalclub Arsenal werken aan een applicatie, die het mogelijk moet maken dat toeschouwers in 2010 in het stadion herhalingen kunnen bekijken op hun PlayStation Portable.

PSPMet een PlayStation Portable en de door Sony ontwikkelde applicatie wordt het voor bezoekers in het stadion mogelijk de wedstrijd als live-stream op hun handheld te ontvangen, inclusief extra informatie over de wedstrijd. Bovendien zouden de bezoekers op die manier herhalingen van doelpunten en andere belangrijke momenten direct na de actie kunnen bekijken, net zoals een televisiekijker ze thuis krijgt voorgeschoteld, zo hebben woordvoerders van Sony en Arsenal tegenover persbureau Reuters verklaard.

De applicatie is voor Arsenal, dat sinds 2006 in het hypermoderne Emirates Stadium speelt, een volgende stap om een bezoek aan het stadion van meer entertainmentwaarde te voorzien. Het systeem met de PSP zou in de toekomst nog meer kunnen bieden. Sony verwacht namelijk dat de volgende generatie software van de applicatie ook in staat zal zijn om gebruikers met elkaar te verbinden, waardoor er communities kunnen ontstaan tijdens de wedstrijden. Sony heeft nog geen technische details vrijgegeven over hoe het signaal op de PSP's gaat worden overgebracht, maar geeft wel aan dat de applicatie al is getest en goed blijkt te werken. Desondanks verwachten beide partijen dat de applicatie niet voor de zomer van 2010 zal worden geïntroduceerd, mede omdat er problemen rond uitzendrechten moeten worden opgelost.

Reacties (34)


'Microsoft stelt Service Pack 2 voor Vista uit'

Door Pieter Molenaar, 22 januari 2009 10:5695 reacties

De release van Service Pack 2 voor Vista heeft vertraging opgelopen. Microsoft wil naar verluidt nog een extra ronde voor het opsporen van bugs inlassen, en zal de definitieve versie van het pakket nu 'in het tweede kwartaal' uitbrengen.

Volgens eerdere berichten zou de release candidate van Vista SP2 in februari dit jaar worden uitgebracht, in april gevolgd door de rtm-versie van het tweede service pack. Volgens Tech ARP wordt de publicatie van de rc tot maart uitgesteld, terwijl de release van de rtm-versie van SP2 nu 'in het tweede kwartaal' zal plaatsvinden. De release zal in twee fasen plaatsvinden. In de tweede fase, die Wave 1 is genoemd, zullen waarschijnlijk taalversies worden uitgerold die niet in de eerste golf worden meegenomen.

Microsoft heeft nog geen concrete datum voor het beschikbaar komen van de Vista-updates bekendgemaakt, maar het bedrijf is er veel aan gelegen om Vista SP2 uit te brengen voordat Windows 7 begin 2010 verschijnt. Overigens zijn oem's niet verplicht om Vista SP2 op nieuwe systemen te installeren. Dat zou te veel werk met zich meebrengen op het gebied van testen, implementatie en logistiek.

Reacties (95)


Rechtbank Kentucky: staat mag domeinen goksites niet afpakken

Door Arie Jan Stapel, 22 januari 2009 10:3424 reacties

Een rechtbank in de Amerikaanse staat Kentucky heeft in hoger beroep een vonnis van een lagere rechter verworpen dat de staat toestond om domeinnamen van illegale goksites in beslag te nemen. Kentucky stapt nu naar het Hooggerechtshof.

In september 2008 besliste een rechter in Kentucky dat de staat gerechtigd was om de domeinnamen van sites die illegaal gokspellen op internet aanboden in beslag te nemen. Kentucky beriep zich op een wet die de staat toestond om toestellen die gebruikt worden bij illegaal gokken in beslag te nemen. Bij de totstandkoming van de wet werd gedacht aan zaken als speelautomaten en blackjacktafels, maar de staat vond dat ook domeinnamen hieronder vielen. De rechter was het in eerste instantie hiermee eens.

De overheid van Kentucky nam na de uitspraak 141 domeinnamen in beslag, maar twee eigenaren van getroffen sites waren het hier niet mee eens en gingen in hoger beroep. Ze werden hierbij gesteund door de Electronic Frontier Foundation, de American Civil Liberties Union en het Center for Democracy and Technology. Deze burgerrechtenorganisaties vonden dat de actie van Kentucky veel te ver ging. De sites waren buiten Kentucky gevestigd, zodat deze staat er volgens de klagers geen jurisdictie over had. Verder was het beslag volgens hen in strijd met de vrijheid van meningsuiting, omdat ook de legale informatie op de sites ontoegankelijk was geworden. Tot slot wezen ze op de Amerikaanse grondwet, die het verbiedt dat de ene staat zich bemoeit met het handelsverkeer in de andere staten.

Het hof van beroep wees de eis toe en vernietigde het eerdere vonnis, maar niet op grond van de bezwaren die de klagers hadden aangevoerd. Het hof was simpelweg van mening dat de term gambling device in de wet alleen maar betrekking kon hebben op iets fysieks, zoals een roulettetafel. Een internetadres was volgens het hof alleen een verzameling getallen, waar de wet niet op van toepassing is. Het hof suggereerde wel dat de wet gewijzigd zou kunnen worden om ook domeinnamen te omvatten, maar volgens de EFF is er dan sprake van strijdigheid met de Amerikaanse grondwet. Aan het overwegen van dat argument zijn de rechters nu niet toegekomen. Een dag na de uitspraak heeft de staat overigens al cassatie aangetekend bij het Hooggerechtshof van Kentucky.

In Nederland is gokken op internet officieel verboden. Een wet die het aan Holland Casino toestond om kansspelen op internet aan te bieden, sneuvelde vorig jaar in de Eerste Kamer. Er wordt door Nederlanders wel gegokt op buitenlandse sites, iets wat minister van Justitie Hirsch Ballin niet erg bevalt. Hij vroeg vorig jaar aan banken en creditcardmaatschappijen om niet langer mee te werken aan transacties met goksites, maar dat weigerden deze instellingen.

Reacties (24)


Makers Need for Speed en Madden getroffen door ontslaggolf EA

Door Jurian Ubachs, 22 januari 2009 09:5739 reacties

De ontwikkelstudio's Tiburon en EA Black Box lijken tot de bedrijven te horen die worden getroffen door een ontslaggolf bij Electronic Arts. De studio's zijn verantwoordelijk voor onder meer Madden NFL en Need for Speed.

EA logoAanvankelijk werd verwacht dat Tiburon niet zou worden getroffen door de eerder aangekondigde reorganisatie bij uitgever EA. De studio, met tussen de 650 en 700 werknemers, is verantwoordelijk voor de Madden NFL-franchise, die vooral in de Verenigde Staten mateloos populair is. Ook de Tiger Woods PGA-serie komt uit de Tiburon-studio. Het Amerikaanse dagblad Orlando Sentinel meldt echter dat Electronic Arts heeft bevestigd dat de studio inderdaad personeel aan de kant moet zetten. Om hoeveel mensen het gaat is niet bekend, maar volgens een woordvoerder van EA zouden er geen wijzigingen plaatsvinden in het werk dat de studio aflevert. De Madden- en Tiger Woods-spelseries blijven dus doorlopen.

Behalve bij Tiburon zullen ook bij EA Black Box banen gaan verdwijnen, zo meldt Kotaku. De ontwikkelaar van onder meer Skate en Need for Speed moet zich bij een andere Canadese EA-studio gaan vestigen en bij die overgang gaat een aantal banen verloren. Tiburon en Black Box zijn daarmee de volgende slachtoffers van de ontslaggolf van de uitgever, die in december bekend heeft gemaakt ongeveer duizend banen te schrappen, wat gelijk staat aan ongeveer tien procent van het totale personeelsbestand. Er gaan geruchten dat EA niet verder zal gaan met de Need for Speed-serie, wat een goede verklaring zou zijn voor de eventuele ontslagen bij Black Box.

Reacties (39)


HP zet specificaties Mini 1100 online

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2009 09:4420 reacties

Op de website van HP is een nieuwe netbook van de computerfabrikant verschenen: de Mini 1100. Het grootste verschil tussen deze versie en de vorig jaar uitgebrachte HP Mini 1000 is de aanwezigheid van een slot voor een expresscard.

De netbooks zijn nog niet officieel gepresenteerd, maar HP heeft wel al specificaties op zijn website gezet. De Mini 1100 beschikt over een 10,1"-scherm met een resolutie van 1024x576 pixels. Niet verrassend is de aanwezigheid van een Atom N270-processor met een kloksnelheid van 1,6GHz, en 1GB geheugen. HP heeft er verder voor gekozen om de kleine schootcomputer te voorzien van een harde schijf van 60GB, die op een bescheiden 4200rpm draait, en een driecellige accu.

De Mini 1100 verschijnt in een groot aantal varianten: op moment van schrijven heeft de fabrikant productpagina's voor tien verschillende modellen. Niet bij alle modellen is duidelijk wat de verschillen in specificaties zijn. De 1140NR is in ieder geval de 'Vivienne Tam'-editie, en heeft dus een opvallende rode behuizing, terwijl de 1135NR en de 1140NR bluetooth aan boord hebben.

HP Mini 1100

Reacties (20)


Apple boekt recordcijfers ondanks slecht klimaat

Door Mick de Neeve, 22 januari 2009 08:4274 reacties

Apple heeft in het vierde kwartaal van 2008 boven de verwachtingen van Wall Street gepresteerd door een winst van 1,61 miljard dollar te boeken bij een omzet van 10,17 miljard. Beide cijfers zijn de hoogste die Apple ooit in een kwartaal realiseerde.

De cijfers betreffen officieel het eerste kwartaal van het fiscale boekjaar 2009, voor de periode die op 27 december 2008 eindigde. In vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, toen ook recordcijfers werden genoteerd, boekte Apple 30 miljoen dollar meer winst en groeide de omzet met 570 miljoen dollar. Per aandeel boekte Apple een winst van 1,76 dollar, terwijl het analistengilde op Wall Street op 1,39 dollar had gerekend. Apple zelf had eerder naar buiten gebracht een winst van 1,06 tot 1,35 dollar per aandeel te verwachten.

Apple-logo De resultaten zijn opvallend vanwege de verslechterde economische situatie, waarbij consumenten in toenemende mate geneigd zijn de hand op de knip te houden. In de afgelopen zes maanden liepen de consumentenverkopen in de VS steeds verder terug, en zelfs in de traditioneel drukke decembermaand verslechterde de situatie verder. Niettemin slaagde Apple erin om 4,36 miljoen iPhones te slijten, 88 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, terwijl de afzet van Macs met 9 procent groeide tot ruim 2,5 miljoen. Het bedrijf wist het aantal aan de man gebrachte iPods met 3 procent te laten aanwassen tot bijna 23 miljoen. Apple zette 54 procent van het totaal aantal verkochte producten in de VS af.

Apple ziet de zieke Steve Jobs nog steeds als ceo, zo maakte het bedrijf bij de publicatie van de kwartaalcijfers bekend. Volgens Jobs is het bedrijf ingenomen dat er voor het eerst een omzet groter dan 10 miljard dollar is gedraaid. De ceo-taken worden wegens ziekte van Jobs zeker tot eind juni waargenomen door operationeel directeur Tim Cook. Onzekerheid over de gezondheid van Jobs en onduidelijkheid in de berichtgeving hierover van Apples kant hebben al tot onderzoek van de beurswaakhond SEC geleid, maar ook tot een daling van Apples aandelenkoers. Koopjesjagers zullen opgewekt kennis hebben genomen van de goede financiële resultaten: tijdens after hours trading tikte het aandeel reeds de 90 dollar aan, terwijl het eerder op woensdag op de beursvloer tot nabij de 78 dollar was gezakt.

Reacties (74)