Tip de redactie

ATi kondigt nieuwe AGP-producten aan

Door Matthijs Abma, 24 januari 2005 23:4724 reacties, bron: X-bit Labs

Matt Skyner, directeur van ATi's Discrete Desktop Graphics-afdeling, heeft aangegeven dat er binnenkort weer een aantal nieuwe AGP-kaarten op de markt gebracht zal worden, zo meldt X-bit Labs. Hij deed deze uitspraak naar aanleiding van de vraag of er problemen waren met de productie van ATi's bridge chip: de Rialto. Deze chip had in het vierde kwartaal van 2004 in productie moeten gaan, maar het is onbekend wanneer de eerste kaarten met deze chip in de winkels zullen verschijnen. Het is zelfs mogelijk dat ATi de chip helemaal niet meer gaat gebruiken, omdat het regelmatig aangeeft dat een native-oplossing nog altijd het beste is en omdat het in het verleden nVidia zwart heeft gemaakt, omdat dit bedrijf wel gebruikmaakte van een bridge chip. Volgens meneer Skyner komen er binnenkort echter nieuwe AGP-kaarten en dan zal blijken of de Rialto-chip gebruikt wordt, of dat deze een vroege dood is gestorven.

Reacties (24)


Intels 64-bits Xeon bestrijdt AMD's 64-bits Opteron

Door Ralph Smeets, 24 januari 2005 23:1743 reacties, bron: x86-secret

De Franse site x86-secret heeft getest hoe goed de Intel Xeon-processor met EM64T-extensies presteert ten opzichte van de AMD Opteron. Hiervoor maakte het gebruik van een 3GHz Xeon-processor en een 2GHz Opteron-processor. Deze keuze viel op deze twee omdat deze ongeveer hetzelfde kosten. Elke processor werd getest in zowel een 64-bits omgeving als een 32-bits omgeving. Hierdoor kon er niet alleen vergeleken worden hoe beide processors ten opzichte van elkaar presteren, maar ook wat de invloed is van de 64-bits extensies in beide processors op de performance. Er werd zowel met Linux als met RC1 van Windows XP 64-bit Edition for 64-bit Extended Systems getest.

Vanwege een bug in gcc 3.4, de compilator die onder Linux gebruikt werd om de testen te bouwen, was het niet mogelijk om de Xeon in 64-bits mode te testen met behulp van HPLinpack en Seti@Home. In 32-bits mode presteert de Xeon beter dan de Opteron in 32-bits mode, maar slechter dan de Opteron in 64-bits mode. De drie andere testen onder Linux wilden wel in zowel 32-bits als 64-bits mode op beide processors draaien. De resultaten van deze drie testen zijn nagenoeg gelijk. De Opteron is het snelst als er 64-bits code wordt gedraaid, gevolgd door de Opteron met 32-bits code. De prestaties van 64-bits code op de Xeon vallen tegen. Deze zijn in alle de drie testen, nBench 2.2.1, SSBench 1.06b en NPB 3.1, slechter dan die van een Xeon die 32-bits code draait.

SSBench 1.06b (seconden, minder is beter)
Opteron 64-bits INT 100,14
Opteron 64-bits FP 63,97
Opteron 32-bits INT 102,95
Opteron 32-bits FP 70,07
Xeon 32-bits INT 106,14
Xeon 32-bits FP 78,82
Xeon 64-bits INT 110,39
Xeon 64-bits FP 83,96

Als laatste worden er vijf benchmarks onder Windows XP gedraaid. De resultaten zijn erg interessant. Op de BlobbyDancer-test na, worden al deze benchmarks, MiniGZIP, Mandelbrot, Whetstone en PovRay 3.6, gewonnen door de Opteron als er 64-bits code wordt gedraaid. Als er echter 32-bits code wordt gedraaid, is het de Xeon-processor die wint, op de BlobbyDancer-test na. Verder valt op dat de prestaties een stuk beter zijn als de Opteron 64-bits code uitvoert. De Xeon-processor heeft echter minder baat bij het uitvoeren van 64-bits code. Over het algemeen zijn de prestaties wel beter, maar niet in dezelfde mate als bij de Opteron. In de Mandelbrot test presteert de Xeon met 64-bits code zelfs slechter dan met 32-bits code.

De conclusie is dan ook de Opteron meer baat heeft van 64-bits extensies dan de Xeon. De oorzaak is waarschijnlijk de gcc-compiler die gebruikt wordt. Toen twee jaar geleden de Opteron op de markt verscheen, bleven de prestaties in 64-bit mode vaak achter op die in 32-bits mode. De makers van de compiler hebben echter niet stil gezeten en gcc is dan ook in de afgelopen twee jaar flink verbeterd. Het resultaat zien we terug in deze test. Intel heeft er echter voor gekozen om langer te wachten met het uitbrengen van een 64-bits processor. Het was dan ook niet mogelijk om gcc te optimaliseren voor de EM64T-extensies in de Xeon. Of dit een echt probleem zal worden voor Intel is moeilijk te zeggen. De meeste Windows XP-programma's worden namelijk met behulp van de compilers van Microsoft en Intel gebouwd. Het ligt dan ook in de lijn van verwachting dat deze twee compilers een stuk beter voor EM64T zijn geoptimaliseerd dan gcc.

Povray 3.6 (seconden, minder is beter)
Opteron 64-bits abyss.pov 37,77
Opteron 64-bits landscape.pov 43,89
Xeon 64-bits abyss.pov 46,06
Xeon 64-bits landscape.pov 53,94
Xeon 32-bits abyss.pov 41,97
Xeon 32-bits landscape.pov 56,72
Opteron 32-bits abyss.pov 37,33
Opteron 32-bits landscape.pov 60,31

Reacties (43)

Lees meer

AMD introduceert Opteron 252 en 852
AMD introduceert Opteron 252 en 852 Nieuws van 14 februari 2005

'Introductie Windows XP 64-bits mogelijk op 29 april'

Door Harm Hilvers, 24 januari 2005 22:1160 reacties, bron: The Inquirer

Windows XP 64-bit boxThe Inquirer heeft gesproken met enkele anonieme bronnen rond Microsoft en opgevangen dat het softwarebedrijf de introductie van Windows XP Professional x64 Edition gepland zou hebben voor 29 april van dit jaar. Deze Windows-versie is bedoeld voor computers met een processor die zowel de x86- als de x86-64-instructieset begrijpt. De release to manufacturing (RTM) van deze Windows-versie zou gepland staan voor het einde van maart. Volgens The Inquirer is het niet geheel toevallig dat Intel rond de introductiedatum van dit besturingssysteem ook zijn processors met ondersteuning voor de x86-64-instructieset klaar heeft en op de markt zal brengen. AMD biedt al enige tijd processors aan die zowel 32-bit als 64-bit programma's kunnen draaien.

Reacties (60)


nVidia nForce Professional: PCI Express voor AMD Opteron

Door Hielko van der Hoorn, 24 januari 2005 21:0057 reacties, bron: nVidia

nVidia heeft vandaag de nForce Professional-chipset officieel aangekondigd. De nForce Professional-chipset is de tegenhanger van de nForce4-chipset, maar ontworpen voor het vergezellen van AMD Opteron-processors in plaats van Athlon 64-processors. Qua features vertoont de nForce Pro veel overeenkomsten met de nForce4-chipset. Dit betekent onder andere de aanwezigheid van Serial ATA II, RAID voor zowel SATA en PATA, en tot tien USB 2.0-aansluitingen. Nieuw is de aanwezigheid van TCP/IP offloading voor de gigabit Ethernet-aansluiting om de processor te ontlasten.

nForce Pro logoDe nForce Professional zal in twee verschillende varianten op de markt verschijnen. De nForce Pro 2200 is de versie met alle toeters en bellen terwijl de nForce Pro 2050 verschillende features moet missen. De reden voor de introductie van een afgeslankte versie is dat deze gebruikt kan worden in combinatie met de nForce Pro 2200 om de I/O-mogelijkheden stevig uit te breiden. Eén nForce Pro 2200-chip kan vergezeld worden door maximaal drie nForce Pro 2050-chips waardoor in totaal tachtig PCI Express-lanes, vier gigabit Ethernet-aansluitingen en 16 SATA-aansluitingen beschikbaar komen. Hiervoor is het echter wel nodig om het moederbord uit te rusten met een viertal Opteron-processors aangezien elke chip met HyperTransport aan een processor geknoopt moet worden.

Een bescheidener opstelling zou bijvoorbeeld gemaakt kunnen worden door twee Opteron-processors te combineren met één nForce Pro 2200 en één Force Pro 2050 waardoor onder andere veertig PCI Express-lanes beschikbaar komen. Genoeg om een moederbord uit te rusten met twee PCI Express x16-sloten en meerdere PCI Express x1 of x4-gleuven, een combinatie die tot op heden door geen enkele chipset geboden kan worden. Wanneer de eerste moederborden op de markt verschijnen die gebruik zullen maken van de nForce Pro-chips is momenteel nog onbekend, maar verwacht wordt dat in ieder geval IWill binnenkort de eerste planken al kan leveren.

IWill-moederbord met nVidia nForce Professional-chipset

Reacties (57)


Behandeling softwarepatenten EU opnieuw uitgesteld

Door Ronald van den Blink, 24 januari 2005 16:1558 reacties

De FFII meldt via een persbericht dat de stemming over softwarepatenten tijdens de Europese Landbouwraad wederom is uitgesteld. Polen blijkt opnieuw het land dat de behandeling van de omstreden regeling rond de softwarepatenten vertraagt. De Poolse vertegenwoordiging, die al eerder de aanname van een wet voor softwarepatenten blokkeerde, maakt op deze manier de weg vrij voor een nieuwe behandeling van het wetsvoorstel. Vrijdag gaf de Poolse overheid al een officiële verklaring, waarin gesteld werd dat het onderwerp desnoods van de agenda gehaald zou worden indien er geen uitstel verleend werd. Het uitstel dat nu bewerkstelligd is, zorgt er in ieder geval voor dat het Europese Parlement tot 21 februari de tijd heeft voor het opnieuw doorlopen van enkele procedures.

Actie tegen e-patenten (kleiner)Deze procedures zijn nodig om het wetsvoorstel opnieuw in behandeling te nemen en een eventuele beslissing hierover te nemen. Indien het parlement besluit om het wetsvoorstel opnieuw te behandelen, ligt alles weer open. Het parlement zal dan het hele wetsvoorstel weer opnieuw gaan behandelen, er zal wederom een stemming plaatsvinden en het hele besluitvormingsproces zal doorlopen moeten worden. De 60 europarlementariërs die een verzoek tot herstart hebben ingediend hopen dat de voor- en tegenstanders van softwarepatenten de patstelling bij een nieuwe stemming kunnen doorbreken.

Reacties (58)

Lees meer


Winst LG.Philips LCD als sneeuw voor de zon verdwenen

Door Harold van der Wal, 24 januari 2005 15:4631 reacties, submitter: andreklaver, bron: LG.Philips LCD

Van de winsten van honderden miljoenen die LG.Philips LCD in voorgaande kwartalen nog wist te maken, is in het laatste kwartaal van 2004 weinig overgebleven. De joint-venture van Philips en LG behaalde in de laatste drie maanden van het jaar een nettowinst van 34 miljoen dollar. Een kwartaal eerder werd nog 281 miljoen winst gemaakt, terwijl 526 miljoen dollar overbleef in de vergelijkbare periode in 2003. Terwijl de prijzen voor LCD-schermen daalden, werden er meer schermen geproduceerd en afgezet. De omzet kwam uit op 1,87 miljard dollar en daarmee ligt de omzet net boven die van het derde kwartaal van 2004 en negen procent onder die van het vierde kwartaal van 2003.

LG.Philips LCDDe gemiddelde verkoopprijs per vierkante meter voor een LCD-scherm daalde ten opzichte van het derde kwartaal met circa negentien procent, terwijl de kosten met negen procent gedrukt werden. De hevige concurrentie leidt tot uitbreiding van productiecapaciteit en daardoor tot lagere prijzen. LG.Philips streeft er nog steeds naar weer de eerste positie op de LCD-markt te krijgen, die nu in handen is van Samsung. Aan het eind van de zomer van vorig jaar werd de nieuwe productiefaciliteit P6 geopend en een fabriek voor een nieuwe generatie schermen staat in de planning. Het bedrijf verwacht dat in de loop van het jaar de verhouding tussen vraag en aanbod van schermen zal stabiliseren en dat de vraag bij consumenten naar platte televisies sterk zal groeien.

Reacties (31)

Lees meer


Velasco-wormschrijver is trots op zijn creatie

Door Tamara van Hal, 24 januari 2005 14:5645 reacties, bron: New York Times

Op de site van de New York Times vinden we een interview met de maker van de mobiele Velasco-worm, Marcos Velasco. De 32-jarige Braziliaan is verantwoordelijk voor de geboorte van wat door virusexperts de Lasco-worm is gedoopt. Lasco maakt gebruik van de Bluetooth-technologie om van de ene telefoon naar de andere te springen. De worm is een uitbreiding op het eerste telefoonvirus Cabir, dat ook via Bluetooth verspreid werd. Wanneer het virus een Bluetooth-verbinding in de buurt opving, werd er naar dit apparaat een cryptische mededeling verzonden waarin werd gevraagd of er iets geïnstalleerd mocht worden. Op deze manier verspreidde het virus zich naar de telefoons van onwetende gebruikers die de installatie toestonden. Cabir kon zich echter maar een keer per boot-up naar een ander apparaat verspreiden.

Deze inefficiëntie werd door Velasco verbeterd, waarna hij de herziene broncode op zijn site publiceerde. Later maakte hij het virus opnieuw krachtiger door het in de systeembestanden te laten graven, waardoor het ook via geheugenkaarten of kabelverbindingen verspreid kan worden. Hoewel Velasco niet verantwoordelijk is voor het verspreiden van het virus naar mobiele telefoons, houdt hij zijn creatie ook niet verborgen. Op zijn site heeft Velasco echter ook een methode geplaatst waarmee de malware verwijderd kan worden. Volgens Velasco is het niet zijn doelstelling om schade toe te brengen aan de slachtoffers van zijn worm, het gaat er enkel om zijn theorieën rond malware te testen en om mensen te waarschuwen voor de mogelijke gevaren die het gebruik van de nieuwe technologieën met zich meebrengt.

Symbian logoHij vindt dan ook dat dit niet bestraft zou moeten worden. Mikko Hyppönen van F-Secure noemt de actie van de man gevaarlijk, omdat hij de broncode van zijn virus publiceert op zijn eigen website waar deze voor iedereen toegankelijk is. De antivirusbedrijven hebben de Lasco-worm ingedeeld in de proof-of-concept-categorie, wat betekent dat hij op dit moment weinig gevaar oplevert. De bedreiging door Lasco is niet enorm groot, omdat het voor zijn werkzaamheid het Symbian-besturingssysteem nodig heeft. Juist in de mobiele-telefoniewereld is er een enorme verscheidenheid aan besturingssystemen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de desktopmarkt waar het Windows-OS de markt domineert.

In de toekomst kan dit echter wel een probleem opleveren: Symbians marktaandeel is vorig jaar gegroeid van 33 procent in het derde kwartaal van 2003 tot vijftig procent in het derde kwartaal van 2004. De groeiende uniformiteit in deze branche zal waarschijnlijk de aandacht wekken van schrijvers die wel kwaad in de zin hebben, omdat ze op dat moment meer schade kunnen aanrichten met hun malware. Een tweede probleem voor de toekomst van de mobiele telefonie ligt in de verspreidingsmethode: waar Lasco nu nog gebruikmaakt van Bluetooth-verbindingen, kan het goed zijn dat over een aantal jaar de mobiele netwerken de verspreidingsroute voor virussen leveren.

velasco, schrijver lasco-worm

Reacties (45)


Aanvoerders servermarkt richten 'grid computing'-groep op

Door Ronald van den Blink, 24 januari 2005 14:553 reacties, bron: C|Net

IBM, HP en Intel hebben een samenwerkingsverband opgericht om grid computing te bevorderen, aldus C|Net. Het Globus Consortium heeft als doelstelling om dit te bewerkstelligen op basis van de Globus-toolkit. Deze open-sourcetoolkit wordt gebruikt door universiteiten en bedrijven om servers in een groot netwerk met elkaar te verbinden, een dergelijk netwerk wordt een grid genoemd. Op dit moment worden grids vooral gebruikt voor wetenschappelijke doeleinden zoals het simuleren van veroudering van uranium en het berekenen van klimaatveranderingen. Volgens het Globus Consortium zou dit niet het enige doel hoeven te zijn waarvoor grids gebruikt kunnen worden.

IBM, Intel, HP logo'sOok het koppelen van bedrijfsapplicaties en databases zou op basis van grids kunnen gebeuren. Het Globus Consortium is niet de enige groep die zich bezighoudt met grids: er bestaat al een Globus Alliance en een Enterprise Grid Alliance waar Oracle zitting in heeft. Het Globus Consortium zal echter volgens de leider van het samenwerkingsverband Nawrocki niet in het vaarwater van deze twee allianties komen; beide houden zich bezig met het ontwerpen van standaarden, terwijl het Globus Alliance zich met name bezig gaat houden met het promoten van de Globus-toolkit.

Reacties (3)


AMD presenteert desktopplannen voor 2005 en 2006

Door Wouter Tinus, 24 januari 2005 12:3352 reacties

In een presentatie van AMD die Tweakers.net in handen heeft gekregen onthult het bedrijf zijn plannen voor desktopprocessors gedurende 2005 en 2006. De eerste helft van het jaar zal in het teken staan van de overstap naar 90nm-cores. Op dit moment zijn er al een aantal verschillende processors te koop die gemaakt worden met het nieuwe procédé, waaronder de Athlon 64 3500+ (Winchester-core) en Sempron 3100+ (Palermo-core). Het gaat hier echter om de D0-stepping, een simpele verkleining van de de 130nm-versie. Deze zullen gedurende de eerste helft van 2005 vervangen worden door de nieuwere E0-stepping. De tweede generatie 90nm-processors brengt een aantal voordelen met zich mee, waaronder ondersteuning voor SSE3, betere compatibiliteit met DDR400-geheugenmodules en iets betere prestaties door tweaks op het gebied van write-combining.

Socket A gaat volledig verdwijnen: Na het eerste kwartaal worden er geen orders meer aangenomen voor Athlon XP-processors, en na het tweede kwartaal zullen ook de Semprons gebaseerd op de K7-cores (Thoroughbred en Barton) niet meer te bestellen zijn. In plaats daarvan komen er binnenkort een hoop nieuwe Semprons uit gebaseerd op de K8-core met Socket 754. Op dit moment is er alleen een 3100+ in die smaak, maar dat zal een complete range van 2600+ tot en met 3300+ worden. Socket 754 wordt na de eerste helft van dit jaar ook definitief het budgetplatform, want de mainstream gaat volledig over naar Socket 939. De snelste Socket 754-processor van dit moment - de Athlon 64 3700+ - krijgt geen opvolger en zal na het tweede kwartaal zelfs niet meer besteld kunnen worden:

AMD processor roadmap

Snellere high-end processors kunnen we pas verwachten in het derde kwartaal. AMD zal op dat moment de Athlon 64 FX-57 (2,8GHz) uitbrengen gebaseerd op de 90nm San Diego-core (E0). Waarschijnlijk zal er tegelijkertijd een Athlon 64 4200+ verschijnen die de positie van de FX-55 overneemt. Tevens verschijnt er in de loop van dat kwartaal een Sempron 3400+. Het derde kwartaal wordt qua introducties echter een stuk interessanter dan alleen een paar chips met een wat hogere kloksnelheid, want het bedrijf wil dan ook de eerste dual-coreprocessors voor de desktop uitbrengen. Dit zal in ieder geval tot de tweede helft van 2006 exclusief voor de high-end zijn, waarbij gedacht moet worden aan het prijsniveau van de Athlon 64 FX-serie. AMD weet op dit moment echter nog niet precies hoe deze producten qua naamgeving op de markt gebracht zullen worden, en geeft in zijn presentatie ook niets weg over de verwachte kloksnelheden.

In 2006 gaat het platform drastisch onder het mes. Het bedrijf gaat in de eerste helft van volgend jaar al zijn processors migreren naar Socket M2, dat volgens geruchten maar liefst 1207 pinnen heeft. Het bedrijf zal features voor virtualisatie (Pacifica) en beveiliging (Presidio) introduceren, analoog aan Intels Vanderpool en LaGrande. Daarnaast komt er ondersteuning voor dual-channel DDR2-667-geheugen, zelfs voor de Semprons. De reden dat DDR2 in 2005 nog niet ondersteund zal worden is volgens AMD dat het teveel kosten met zich meebrengt en voor de prestaties nog niet nodig is. Drie codenamen om in de gaten te houden zijn Windsor, Orleans en Manilla:

AMD core roadmap

Reacties (52)

Lees meer

Meer details AMD Socket M2 opgedoken
Meer details AMD Socket M2 opgedoken Nieuws van 17 november 2005
'AMD gaat overklokken promoten'
'AMD gaat overklokken promoten' Nieuws van 24 juni 2005
'AMD Athlon 64 4200+ gespot'
'AMD Athlon 64 4200+ gespot' Nieuws van 8 maart 2005

"Google van plan eigen VoIP-dienst aan te bieden"

Door Harold van der Wal, 24 januari 2005 12:0750 reacties, bron: The Times

De Britse krant The Times meldt dat Google van plan is een eigen telefoondienst via internet op te zetten. Het bedrijf zou de VoIP-dienst mogelijk gratis gaan aanbieden. Eerder deze maand verscheen op de site van Google een vacature voor een strategische onderhandelaar voor dark fiber contracten. Dark fiber is de term voor de grote hoeveelheid ongebruikte glasvezelcapaciteit die op dit moment over de hele wereld in de grond ligt. Google zou een wereldwijde infrastructuur van glasvezel in bezit willen krijgen, die onder andere gebruikt kan worden voor zijn telefoniediensten.

GoogleVolgens een analist in The Times zou VoIP bijvoorbeeld kunnen worden toegevoegd aan de resultaten van de zoekmachine. Gebruikers kunnen dan eenvoudig contact opnemen met winkels of adverteerders. VoIP zou geen onlogische uitbreiding zijn op het aanbod van Google. Telecombedrijven hebben of ontwikkelen al hun eigen diensten en ook directe concurrenten als Microsoft en Yahoo zien kansen in VoIP. Bij consumenten is er in ieder geval interesse voor bellen via internet. Zo werd het programma Skype al meer dan vijftig miljoen keer gedownload.

Reacties (50)

Lees meer


Bill Gates schetst zijn visie op de toekomst

Door Yoeri Lauwers, 24 januari 2005 11:1982 reacties, bron: BBC

In een interview met de BBC heeft Bill Gates zijn visie op de toekomst, met name op de digitale huiskamer, nog eens uit de doeken gedaan. Het interview vangt aan met een terugblik op de afgelopen drie jaar en de opkomst van digitale media en het samenbrengen van muziek, foto's en video in één systeem. De Microsoft-oprichter stelt dat het verenigen van allerlei functies, gaande van communicatie tot tv-kijken, een van de belangrijkste eigenschappen van 'computainment' zal zijn. Met de stelling dat dit 'computainment' vooralsnog niet zo'n daverend succes is, is Bill Gates het niet helemaal eens. De pc blijkt steeds meer door te dringen in de woonkamer en de verkoopcijfers van Windows Media Center zijn verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Voor het blijvende succes van dergelijke systemen is de medewerking van content providers echter van groot belang, aldus Gates.

HP Media Center Extender
In de toekomst moeten deze mediasystemen een plaatsje krijgen in elke kamer in het huis

Reacties (82)


All-in-one gsm-chip moet toestellen goedkoper maken

Door Yoeri Lauwers, 24 januari 2005 11:0432 reacties, bron: Economic Times

Binnenkant van een gsmTexas Instruments heeft een processor ontwikkeld die heel wat functies van hedendaagse gsm's bundelt in één chip. De cpu biedt ondersteuning voor de nodige geheugenfuncties, energiebeheer en draadloze communicatiemogelijkheden. De chip was door Texas Instruments in 2002 al aangekondigd en in december werden de eerste testexemplaren geproduceerd. In de hedendaagse mobiele telefoons worden al deze functies nog door middel van verschillende chips geïmplementeerd, wat de productiekosten omhoog drijft. Eerder al had ook Qualcomm een soortgelijke chip aangekondigd, maar de producten van deze fabrikant zullen vermoedelijk pas later in massaproductie gaan. De processor van Texas Instruments zal echter binnenkort al gebruikt worden voor de nieuwe Nokia-modellen, wat de mobiele apparaten volgens een woordvoerder van de telefoongigant aantrekkelijker kan maken door meer features voor een lagere kostprijs te bieden.

Reacties (32)


Fujitsu overweegt plasmaproductie te stoppen

Door Harm Hilvers, 24 januari 2005 10:4121 reacties, bron: EE Times

Ondanks een sterk toegenomen marktvraag overweegt Fujitsu om de productie van plasma display panels (PDP's) terug te schalen of zelfs helemaal te stoppen, zo schrijft EE Times. Fujitsu was een van de eerste bedrijven dat succesvol PDP's in groten getale kon produceren. In 1999 is het bedrijf een joint venture begonnen met Hitachi onder de naam Fujitsu Hitachi Plasma Display (FHP). Volgens het rapport waar EE Times zich op baseert, zal Fujitsu zijn aandelen in FHP overdoen aan Hitachi. Hetzelfde wil het bedrijf doen met enkele PDP-gerelateerde patenten. Fujitsu en Hitachi ontkenden de beweringen van het rapport, hoewel ze wel toegaven gesproken te hebben over de toekomst van hun samenwerking. Daarover hadden ze echter nog geen beslissing genomen.

Fujitsu is het tweede grote Japanse bedrijf dat overweegt om uit de markt voor plasma displays te stappen. In december had Sony namelijk al besloten om te vertrekken uit deze markt en zich voortaan alleen nog te richten op de verkoop van liquid crystal displays (LCD). Ook Sony ontkende deze beweringen. De redenen om de PDP-markt vaarwel te zeggen, zijn voor zowel Fujitsu als Sony gelegen in het feit dat er erg veel kapitaal benodigd is voor de productie- en ontwikkelingskosten. Daar komt bij dat de concurrentie van LCD-schermen groot is en dat Koreaanse bedrijven de laatste tijd sterk zijn opgekomen. FHP produceert maandelijks 100.000 panels en in 2004 werden er wereldwijd 4,3 miljoen panels geproduceerd. Japanse bedrijven voorzien in 41,9 procent van de mondiale PDP-behoefte.

Fujitsu Hitachi 55-inch plasma-beeldscherm
Fujitsu Hitachi 55-inch plasma-beeldscherm

Reacties (21)


Verizon aangeklaagd voor te agressieve spamfilters

Door Yoeri Lauwers, 24 januari 2005 10:3228 reacties, bron: Verizon

Nadat we vorige week meldden dat de Amerikaanse provider Verizon complete buitenlandse ip-bereiken en domeinen blokkeert, hebben verbolgen gebruikers zich nu verenigd en een klacht ingediend tegen de antispamactie van de provider. Verschillende gebruikers geven aan door het blokkeren van deze e-mails schade geleden te hebben doordat ze gedwongen waren over te stappen op een ander adres of doordat ze niet met internationale contacten konden communiceren. Verizon gaf klagende klanten het advies een lijst met domeinen op te stellen, waarna deze aan de whitelist toegevoegd zouden worden, maar veel gebruikers zijn het er niet mee eens dat zij al dat werk moeten doen.

Een Verizon-woordvoerder verkondigde ondertussen dat de meerderheid van de DSL-klanten tevreden is met het antispam- en antivirusbeleid van de provider. Hij gaf ook toe dat er af en toe betrouwbare mails geblokkeerd worden, maar er is niets dat erop wijst dat Verizon zijn beleid in deze zaak zal herzien. De grootste klagers zouden volgens Verizon de spammers zelf zijn. Het valt dus af te wachten of de provider deze zaak voor de rechter zal laten komen en of deze een schadevergoeding aan de gedupeerden zal toekennen.

Verizon (witte achtergrond, vrij)I have been affected by this nonsense Verizon policy. Even British government email accounts were blocked and my contacts there were unable to correspond with me. [...] I will be closing my telephone, DSL and verizon netmail account at expense to me (changing business cards etc.) and moving to another provider.

Reacties (28)


AMD heeft nieuwe Geode-processors in de voorraadkast

Door Yoeri Lauwers, 24 januari 2005 10:1532 reacties, bron: The Inquirer

Volgens The Inquirer zijn er verschillende bronnen die beweren dat AMD momenteel de laatste hand aan het leggen is aan enkele nieuwe Geode-processors met de codenamen Castle, Snowmass en Dragonfly. De Geode-processor, oorspronkelijk ontwikkeld door NatSemi, krijgt hiermee drie nieuwe versies die allemaal door TSMC gebakken zullen worden. Wat het geheugen betreft zullen de chips naar verluidt ondersteuning bieden voor twee DDR400-DIMM's. De kloksnelheid zou maximaal 1GHz bedragen met een verbruik van minder dan 1W. Ook ondersteuning voor 66MHz-PCI zou tot de standaardbagage behoren en tot slot zal deze cpu voorzien zijn van 64KB L1- en 128KB L2-cache.

De Snowmass-processor zal volgens de anonieme bronnen tussen de 0,9V en 1,3V werken en verschillende besturingssystemen ondersteunen. Bovendien zou deze chip zelfs PCI Express en USB 2.0 in zijn verbindingspakket hebben. Dragonfly zal hier nog een schepje bovenop doen. Deze chip, die op 90 nanometer gebakken wordt, zal met zijn 1,3GHz 4W verbruiken. Op 1,1GHz daalt dit verbruik tot 2W en op 800MHz zou de chip niet meer dan 1,3W verstoken. Zowel SSE- als MMX-instructies, NX-bit-technologie en DDR2-geheugenondersteuning zijn aanwezig, evenals vier PCI Express-controllers en de mogelijkheid te booten van NAND-geheugen. Wanneer deze chips verwachten zouden mogen worden is nog niet bekend.

AMD Geode NX 1500@6W (1GHz, 6W) processor

Reacties (32)


Microsoft maant websites screenshots te verwijderen

Door Yoeri Lauwers, 24 januari 2005 09:5044 reacties, bron: Microsoft Watch

Nadat eerder al Apple stappen ondernam tegen websites die bedrijfsgeheimen lieten uitlekken, heeft nu ook Microsoft verschillende websites gesommeerd screenshots van Windows Mobile 2005 offline te halen. De afbeeldingen waren uitgelekt en via Neowin.net op het internet gezet. In Redmond stelt men echter dat er bedrijfsgeheimen en intellectueel eigendom op de screenshots rusten. Microsoft is van mening dat het normaal is dat bedrijven de nodige stappen ondernemen om hun intellectuele eigendommen te beschermen. Het bedrijf reageerde dan ook niet op de vraag of dit een nieuwe stap is in de strategie om zo weinig mogelijk informatie omtrent zaken die als handelsgeheim beschouwd worden te publiceren.

Windows MobileBovendien, zo deelde een woordvoerder mee, ging het in dit geval om afbeeldingen die op onrechtmatige wijze verkregen waren en van Microsoft-servers gestolen waren. Daarom was het voor het bedrijf nodig om extra maatregelen te nemen, hoewel het met andere gelekte informatie veel coulanter is. Over het algemeen verkiest men in Redmond dan ook persoonlijk contact en wanneer dat niet mogelijk is een beleefd verzoek om informatie offline te halen. Tom Warren van Neowin beaamt dat zij steeds een goede relatie proberen te onderhouden met de softwaregigant, maar stelt dat het opvallend is dat Microsoft zo strikt met Windows Mobile 2005 omgaat.

Reacties (44)


90nm-versie AMD Sempron 3100+ te koop in Japan

Door Tamara van Hal, 24 januari 2005 00:4148 reacties, submitter: XWB, bron: The Inquirer

Op The Inquirer lezen we dat op de Japanse schappen de 90nm-versie van de AMD Sempron 3100+ is te vinden. Deze processor zal lopen op een kloksnelheid van 1,8GHz en neergelegd moeten worden in een Socket 754. Aan de verpakking te zien verwacht AMD dat het 90nm-fabricageproces een extra reden is om deze processor te kopen: op de verpakking staat namelijk duidelijk aangeven dat het hier een 90nm-variant betreft. Voor 13.400 yen of 130 dollar is de 90nm-Sempron in het Aziatische land te koop.

90nm Sempron in verpakking

Reacties (48)