Microsoft introduceert 64-bit edities van Windows

Na maanden van ontwikkeling en voorbereiding heeft Microsoft vandaag Windows Server 2003 x64 Editions en Windows XP Professional x64 Edition gelanceerd. Het softwarebedrijf heeft dit gedaan op de eerste dag van de Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) die zal plaatsvinden van 25 april tot en met 27 april in Seattle. De voornaamste verbetering die in deze besturingssystemen is toegevoegd, is de ondersteuning voor 64-bit processors van zowel AMD als Intel. Op dit moment worden deze processors alleen maar ondersteund als ze ook in 32-bit mode draaien. Wanneer door computergebruikers gebruikgemaakt kan worden van de 64-bit mogelijkheden van deze besturingssystemen, kan dit echter voor een enorme performancewinst zorgen.

Microsoft Windows XP 64-bit edition logoDe 64-bit edities van Windows ondersteunen namelijk maximaal 16TB aan intern geheugen, in tegenstelling tot het huidige 32-bit maximum van 4GB. Ook kunnen deze Windows-versies een grotere systeemcache aan, namelijk 1TB in plaats van de huidige 1GB. Beide nieuwe Windows-versies zijn gebaseerd op de codebase van Windows Server 2003. Daarnaast is een groot aantal securityfeatures, zoals ondersteuning voor de No Execute-technologie, en andere patches aan dit OS toegevoegd. Verder zijn onder meer nieuwe 64-bit versies van Internet Explorer 6 en Outlook Express ontwikkeld; het nadeel van IE6 64-bit is echter wel dat deze niet goed samenwerkt met huidige 32-bit browserplugins.

Verschillende hardwareleveranciers hebben echter al wel 64-bit versies van hun drivers vrijgegeven, iets wat noodzakelijk is omdat deze Windows-versies niet goed zullen werken met 32-bit drivers. De verwachting is dat een groot aantal hardwarebouwers deze week de final versie van hun 64-bit drivers lanceren en dat de komende maanden meer producenten zullen volgen. Microsoft hoopt dat de release van deze Windows-versies de transitie van 32-bit naar 64-bit systemen op gang zal brengen en dat meer gebruikers zullen overstappen. Hierbij moet echter wel aangetekend worden dat software geschikt gemaakt zal moeten worden om 64-bit hardware ten volle te kunnen benutten, en de gemiddelde consument de eerste tijd nog weinig nut zal ondervinden van 64-bit hardware.

Windows XP 64-bit box (klein)De afgelopen maanden heeft het Redmondse softwarebedrijf verschillende release candidates vrijgegeven van de nieuwe besturingssystemen, om zoveel mogelijk gebruikers in staat te stellen dit OS te testen en hen en softwareontwikkelaars warm te maken voor de 64-bit features. Dit zal namelijk absoluut noodzakelijk zijn omdat ontwikkelaars tot op heden weinig interesse hebben getoond in het product. Dit had echter grotendeels te maken met het ontbreken van een besturingssysteem. De nieuwe Windows-versies kosten evenveel als hun 32-bit familieleden. Gebruikers van de 32-bit versies van Windows, zowel XP als Server 2003, zullen hun licentie kunnen omruilen voor die van een 64-bit Windows-versie, als ze gebruikmaken van 64-bit hardware.

Door Harm Hilvers

Freelance nieuwsposter

25-04-2005 • 19:23

97

Reacties (97)

97
94
52
15
1
5
Wijzig sortering
Microsoft hoopt dat de release van deze Windows XP de transititie van 32-bit naar 64-bit systemen op gang zal brengen en dat steeds meer gebruikers zullen overstappen.

Gezien het feit dat niet iedereen een 64-bits cpu bezit lijkt me dat dit dus gebonden is aan de marktverzadiging van de 64-bits gerelateerde hardware m.a.w. "ik stap niet over naar winXp 64 tenzij ik een 64-bit processor heb." :)
Laat 90% van de mensen nooit een retail OS kopen maar gewoon het OS wat voorgeinstalleerd was gebruiken. Wat dat betreft weinig zorgen dus.
Dat komt mooi uit, want zover ik weet komt windows xp 64 niet als retail versie uit. (Waarschijnlijk omdat ze weten dat iedereen die het koopt, het toch oem koopt.)
"ik stap niet over naar winXp 64 tenzij ik een 64-bit processor heb."
En veel mensen denken: ik hoef geen fancy 64bit hardware als er geen OS voor is. [tuurlijk is er wel 64bit Linux, maar dat verkoopt Dixons niet ;) ]
Oftwel het is niet helemaal gebonden aan de marktwerking van de hardware. Je koopt sneller ene 64bit cpu als er ook een OS voor is.

Nu er een OS is, en 64 bit CPU's zijn, zullen er snel apps komen en dan gaat het helemaal loos..
[tuurlijk is er wel 64bit Linux, maar dat verkoopt Dixons niet ]
Oh jawel hoor...Staat danwel niet op de site maar suse linux ligt als het goed is in elk filiaal.
En steeds meer mensen gaan voor de computers met een AMD. Alleen de onbenullen blijven volhouden
"ik moet een nieuwe kompjoeter. Moet wel een pentium 4 zijn".
Waarom?
"Die zijn snel, kijk... 3.2 Ghz"

Dan ben ik uitgesproken en krijgen ze die P4. ;)
Idd helemaal mee eens, een collega student wilde ook een nieuwe kompjoeter, en koos ook voor Intel. Waarom? Omdat een vriend van hem zei dat intel sneller is |:( Dus die kerel keek vrij zuur toen ik hem in 3Dmark05 met mijn Athlon64 ruim versloeg in de CPU test.
Anoniem: 13443 @Ithaca8126 april 2005 02:41
Alleen de onbenullen blijven volhouden
...Dan ben ik uitgesproken en krijgen ze die P4
Die onbenullen zou je toch juist moeten kunnen overtuigen? Waarom zou alleen intel moeten profiteren van domme patsers? Ik vind dat je zelfs iemand die stronteigenwijs is goed voor hoort te lichten.
Dan mag je er gelijk bijvertellen dat deze 64-bits versie op een een intel 64bitter niet sneller loopt dan op een Amd 64bitter (Daarin is amd nml toch in het voordeel).
Ik help ook vaak mensen aan een nieuwe pc en die willen vaak ook alleen maar een pentium, of intel, omdat AMD slecht is en low budget en nog meet geblaat. Die help ik vaak uit de droom door te zeggen dat de laatste jaren AMD net zo snel en soms sneller is dan intel. Maar ik hou het erop dat amd gewoon net zo snel is als een intel. (soms wat sneller, soms wat trager)

Vaak vertel ik zeer kort door de bocht het levens verhaal van amd en zijn mensen overtuigd dat amd ook goed is.
ik stap niet over naar winXp 64 tenzij ik een 64-bit processor heb.
Wat dacht je met 64-bit Windows en een 32-bit CPU te doen dan?
Anoniem: 120539 @Cyberamp26 april 2005 12:08
Reken er maar op dat een heleboel 'gewone' gebruikers gewoon met een 64-bits pc zit, want dat was beter, zei de verkoper.
(Toevallig was ik gisteravond nog bij iemand met een 64bits laptop, toch al weer een paar maanden oud)
Ik ben het niet gauw met verkopers eens, maar dat een 64-bits PC beter is wil ik wel onderschrijven. Alleen niet nu, daar heb je gelijk in. Maar als je kijkt naar het opwaardeerpad van je PC, kun je in de toekomst meer uit de voeten met een 64-bits pc, dan met een 32-bits.
Volgens mij bedoelen ze hier doordat er nu een 64bit windows is er meer mensen over zullen stappen naar een 64bit systeem...
Anoniem: 52817 25 april 2005 19:32
Op de zaak hebben wel al wat testjes gedraait met XP 64bit, ik moet zeggen : ze hebben geweldig werk afgeleverd. Al is de driverondersteuning nog wat slecht. als het eenmaal loopt dan merk je echt t verschil. Omdat gevoel niet alles zegt hebben we ook een paar benches gedraait op een dual Xeon 3.0 1MB, en dat scheelde bijna 8% op de CPU arithmetic en multimedia bench van SiSandra. Verder reageert de computer veel beter, tenminste, dat gevoel krijg je.
Zo'n klein verschil merk je normaal niet echt. Waarschijnlijk voelt het sneller aan omdat je dat wilt.
Of het komt doordat het een vers-uit-de-doos installatie is, lekker schone explorer. En zou je bij het testen van een verse installatie van een 32bit versie hetzelfde gevoel hebben.
Anoniem: 84159 25 april 2005 19:32
Ik verkoop pc's aan de consumenten markt, maar mensen vragen mij nog steeds "wat is nou dat XP?" en dat is al vreemd om uit te leggen. Kun je na gaan als je het in deze 2 smaken moet aanbieden. "het is beter" kopen mensen het niet meer voor tegenwoordig, en ze blijven liever bij het oude vertrouwde, terwijl ze hiermee dus wel beter af zijn eigenlijk..

Weet iemand trouwens hoe die procedure is voor de omruil van de licentie? Neem aan dat je dat direct met MS moet regelen? Of gaat dit straks ook via de retailers lopen? Ik zie de vragen daarover nu namelijk al op doemen, en wij hebben hier nog niks over gehoord van MS.
Gewoon dit zeggen:"Windows XP is gewoon de vernieuwde versie van Windows 98.
Beter, sneller, stabieler
en alle software die uitkomt draait erop. "

En dit zeggen:"64Bit is alleen voor Nerds." (met alle respect voor mezelf en anderen hier)

En ook zeggen:"Ik zou nog even een jaartje wachten. Dan zijn tft's goedkoper, HD's groter, dualcores misschien ook in consumenten-pc's en is de opvolger van XP klaar."
En dit zeggen:"64Bit is alleen voor Nerds." (met alle respect voor mezelf en anderen hier)
Denk je niet dat de OEMs best snel 64bit als marketing lingo gaan hypen ?
Anoniem: 110977 @boesOne25 april 2005 23:30
Hmmm lidl in portugal is er al op aan het inspringen hoor. AMD64 volgende week beschikbaar voor 999 euro krijg je dan dit.

# AMD® Athlon™ 64 3400+;
# Placa Gráfica com 128 MB GeForce™ 6645;
# Disco Rígido Western Digital de 250 GB com 7200;
# Memória RAM 512 MB;
# Gravador 16x DVD Multiformatos

Of een labtopje voor 1299

# AMD® Athlon® 64 3000+;
# ATI MOBILITY‘ RADEON® X700;
# Disco rígido 80 GB (5400 rpm);
# Memória RAM 512 MB DDR;
# Gravador DVD 8x.

En die amd64 logo's staan best groot vermeld in de folders.
Ehm de vernieuvde versie van 98 heet ME. Die wil je dus echt niet. Xp is de vernieuwde versie van windows 2000 en bouwt voort op NT. Dat is technisch een totaal ander OS als windows 95,98 en ME. Dat de grote massa eindelijk vanaf is overgestapt toen XP op de markt kwam en ME geflopt was doet niet ter zake. XP heeft net zoveel te maken met 98 als dos met linux. Niets.
Windows XP Professional x64 is gebaseerd op de 32-bit versie van Windows XP Professional Service Pack 1.
Volgens mij is Windows XP x64 gebaseerd op de Windows 2003 Server 64 codebase.
http://www.theinquirer.net/?article=21606
http://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/1023831/
;)
Anoniem: 84742 @grimson25 april 2005 19:57
...maar diezelfde Windows Server 2003 is gebaseerd op Windows XP Professional, die dan weer op Windows 2k en Windows NT gebaseerd is...
Dus onrechtstreeks klopt je quote wel, ja :)
..hmm nouja ..eigenlijk niet helemaal als ik nog even door mag gaan.
De ontwikkeling van Windows XP en Windows 2003 zijn voor het eerst sinds Windows NT4.0/2000 gescheiden.
Dat wil zeggen: Windows 2000 Prof en Server werden gelijktijdig ontwikkeld uit dezelfde codebase maar Windows XP en Windows 2003 zijn later verder ontwikkeld los van elkaar.
Windows XP en Windows 2003 server zijn gelijktijdig begonnen allebei gebaseerd op de Windows 2000 codebase.
Windows 2003 server is toen doorontwikkeld (voor het eerst niet meer gelijktijdig sinds NT4 en Win2000)

In principe kan je dus niet zeggen dat Windows 2003 gebaseerd is op Windows XP omdat de ontwikkeling dus gelijktijdig liep maar Windows 2003 server doorontwikkeld is.
als jij windows server 2003 met een tooltje als NTSwitch je server omtovert naar workstation krijg je toch echt windows XP pro
heb het alleen nog niet geprobeerd met xp pro (sp2) maar bij xp pro (rtm) kreeg je whistler server (whistler is beta naam voor xp)
Anoniem: 61096 @grimson26 april 2005 01:20
Dat heb je dus niet Als je een file compare doet zie je duidelijke verschillen tussen een up to date (SP2) XP en een up to date windows 2003.
Dat werd ook wel eens tijd, zo'n lange tijd nadat AMD hun Athlon64 heeft geïntroduceerd. Ze lopen hopeloos achter op Linux die het vrijwel direct ondersteunde.

Ben nu benieuwd hoe het gaat met de softwareontwikkeling voor 64-bit vanaf nu.
Dit had Microsoft te melden op mijn vraag over wanneer het verschijnten of er een NL-versie komt:
Geachte Heer/Mevr. Ackermans,

Wij bedanken u voor uw e-mail aan Microsoft.

De WIndows XP 64 bits zal deze zomer ook in Nederland beschikbaar zijn. Een exacte datum is nog niet bekend. Deze zal tzt ook in het Nederlands leverbaar zijn.

Met vriendelijke groet,
Microsoft B.V.

Microsoft Contact Center
e-mail: msnlinfo@microsoft.com
tel.: +31 (20) 500 1500
fax: +31 (20) 500 1970

http://www.microsoft.nl
Anoniem: 20976 25 april 2005 19:31
16TB aan intern geheugen!!!

Ik vraag me af hoe het straks gaat met dualcores en HT, dan heb je in windows 4 processors en xp kan maar met 2 overweg.

Volgens mij hadden ze al lang eerder kunnen komen met een final build maar was Intel daar denk ik niet echt blij mee dus hebben ze maar ff gewacht tot Intel met z'n 64 bit extensies kwam.
Ik vraag me af hoe het straks gaat met dualcores en HT, dan heb je in windows 4 processors en xp kan maar met 2 overweg.
Nopes da klopt niet. XP kan gewoon overweg met meerdere CPU's. Het gaat om de licentie die je hebt. Je hebt een licentie voor maar maximaal 2 fisieke (!) processoren. Dat daar via HyperThreading en Dual-Core meerder virtuele processoren van gemaakt worden maakt niet meer uit. Licentie overeenkomst is ergens vorig jaar daar voor aangepast namelijk.

"On October 19, 2004, Microsoft announced that its server software that is currently licensed on a per-processor model will continue to be licensed on a per-processor, and not on a per-core, model. This policy will allow customers to recognize more performance and power from Microsoft software on a multicore processor system without incurring additional software licensing fees."

Meer info: http://www.microsoft.com/licensing/highlights/multicore.mspx
Ik vraag me af hoe het straks gaat met dualcores en HT, dan heb je in windows 4 processors en xp kan maar met 2 overweg.
De 'normale' desktop versies ondersteunen of HT of DC, niet beide tegelijk.
Klopt toch niet helemaal, ik heb namelijk een tijdje geleden een training van Intel gehad, en daar werd gezegd dat alleen de P4 EE uit de nieuwst komende serie DC en HT ondersteunt, een cpu die ronde de 1000 te koop zal zijn :)

Btje idioot, wij zaten daar werd HT btje logisch uitgelegd, ja klinkt goed. Later zeggen ze nu krijgen we DC, en iedereen echt kijken van ja, maar nu gebruik je 2 cores, en dan gebruik je per core toch nog de helft van wat je KAN gebruiken :S hoe dom ben je dan, dan pleur je toch direct ook HT erin :S maar dat begrijpen ze dan nog niet.

Misschien btje offtopic, maar ook in de nieuwe Intel chipsets blijft de geheugencontroller buiten de cpu, dus AMD heeft daar nog steeds grote voordelen mee :)

Ik kreeg wel een mooie Intel tas :) das toch aardig he :D
Let wel, 16 TB virtueel geheugen. 16 TB geheugen wordt niet ondersteund.
Helaas, voor het geheugen zijn we beperkt tot slechts 1TB :+
maar was Intel daar denk ik niet echt blij mee dus hebben ze maar ff gewacht tot Intel met z'n 64 bit extensies kwam.
Dat was precies andersom (naar mijn weten)! Intel heerft gewacht met 64bit totdat Windows het ondersteunde.

edit: HCC bron
De chipgigant wilde echter zeker zijn van softwareondersteuning en zou daarom wachten tot Microsoft hun 64bit Windows op de markt brengt.
Zo keken we destijds ook aan tegen 2 GB!
Volgens mij was 640Kb volgens Gates een tijdje geleden ook al ruim voldoende... B-)
Anoniem: 128821 25 april 2005 21:38
Zijn hier nou al een beetje redelijke benchmarks van?
Bij tweakers heb k nog niet zo heel veel gezien, of k moet er overheen gekeken hebben.
Zijn er wel een paar geweest waaruit bleek dat het soms trager was, soms sneller, maarja het was een beta os met beta drivers.
Neem aan dat de "final" resultaten snel zullen komen nu.
De final doet al een tijdje de ronde hoor. Zoek maar eens op Windows.XP.Professional.x64.Edition-WBi
Ik heb WinXP Home op m'n laptop [pre-installed], zou ik dan ook kunnen omruilen naar 64bit?

Maja, toch wel jammer dat er bij staat dat je er voorlopig weinig aan hebt, ondanks dat je al een 64bit CPU bezit.
Hoe kun je dat eigenlijk omruilen en bij wie? Hoe gaat in z'n werk?
Wat ik eruit opmaak geldt het enkel voor als je een 64bit PC gekocht hebt met 32-bit Windows XP Pro of Server2003 erop.

Alleen dan kom je in aanmerking, CMIIW.

[EDIT]Ik kom er toch niet helemaal uit, gaat het nu enkel om complete systemen, dus een Dell 64Bitter of zo? Dus niet als je een 64bit CPU met Mobo hebt gekocht?
Let er wel op dat het 22 euro gaat kosten voor verzendskosten.

Maar buiten dat is het een goede prijs!

@ its_me
Ik heb het net even geprobeerd met de key van mijn werk en een corporate key werkt dus ook.
toch maar eens naar de bieb gaan ;)

maar ze kunnen altijd navragen wie de key heeft ontvangen natuurlijk he!
Nu is de vraag, wat gebeurd er als ik de key van de werk/school ... pc invul, ze gebruiken daar een corporate key, maar er staat een andere key onder die pc ...
toch maar eens naar de bieb gaan
Hmm, waar heb ik mijn key gelaten :?
Het was iets met FCKGW dacht ik.
Shit, ik blij dat ik m'n key kon vinden, krijg ik deze melding bij het submitten: 'We are unable to process your request at this time. Please try again. If you continue to experience difficulty please email customer service at ms64bitupgrade@productorder.com' |:(
Naja, morgen weer een dag.....
@ Olaf van der Spek
Goeie vraag voor trivial pursuit, niet?

Het zou trouwens wel aardig geweest zijn als MS toen deze key nog relevant was met een 64-bit versie van windows was uitgekomen. Dan zou het voor de kopers van de eerste Athlon-64's heel wat minder zuur geweest zijn. Het is verdorie bijna 1.5 jaar later.
@ Olaf van der Spek

Half nederland heeft die code gebruikt ;) Dus die zal wel op hun blacklist staan
Anoniem: 93167 25 april 2005 19:35
komt hier ook nog een nl versie van dan ?
Dat lijkt me op zich niet zo'n groot probleem.
Deze versie is voor 99% gelijk aan de 32 bits versie van XP pro.
Die localisation zal niet veel moeite kosten wat dat betreft.
Nee deze versie van windows XP x64 ligt blijkbaar dichter bij 2003 als bij XP 32 bits. De x64 versie heeft dan ook NT 5.2 mee gekregen
Lijkt me nogal logisch dat het multi language wordt, ten eerste is WinXP32 ook in heel veel talen, ten 2de zal het voor sommige landen wel moeten, ten 3de is het vrij gemakkelijk, natuurlijk omdat WinXP32 al er in NL is, maar ze programmeren een taal niet in een windows versie, hij haalt zijn woorden dus gewoon uit een ander bestand oftewel, pas het bestand zo aan dat dit allemaal nederlandse zinnen zijn en je hebt je nederlandse versie.
Nee, ik las laatst hier op tweakers dat er geen NL versie van uitkomt. Wel een UK en DE versie. Pas vanaf Longhorn zal de 64-bit versie ook in NL-talig verkrijgbaar zijn.
Een cursus Engels lijkt me ook niet moeilijk te vinden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.