Tip de redactie

Philips voorstander van softwarepatenten

Door Martin Sturm, 28 september 2004 22:35102 reacties, bron: ComputerPartner

Op de site van het ICT-vakblad ComputerPartner is te lezen dat Philips dreigt om te stoppen met de ontwikkeling van software in Europa als er geen mogelijkheid komt om softwareinnovaties te patenteren. Hiermee zet de elektronicagigant de discussie over de softwarepatenten weer op scherp en min of meer de wetgevers in Europa onder druk om de softwarepatenten door te voeren. De uitlatingen van Philips werden gedaan in een artikel van het Algemeen Dagblad door Hans Streng, directievoorzitter van Philips Software. Volgens Streng ben je als ontwikkelaar van software pas in staat om er geld aan te verdienen als er patenten op kunnen worden aangevraagd. "Door het vastleggen van patenten ben je als ontwikkelaar van software in staat om geld te verdienen, dat weer kan worden geïnvesteerd in nieuwe software", aldus Streng.

Philips logo (blue shield only)Als er geen mogelijkheid komt om software te patenteren dreigt Philips de ontwikkeling van software over te hevelen naar landen in Azië of naar de Verenigde Staten. Deze dreiging lijkt puur en alleen om de EU onder druk te zetten, aangezien er nog steeds geen patenten van kracht zullen zijn op de software in Europa als het niet mogelijk is om patenten aan te vragen. Veel software-ontwikkelingen zijn wel in de VS gepatenteerd, maar deze patenten gelden niet in veel Europese landen. De voorstanders van softwarepatenten zijn volgens ComputerPartner voornamelijk te vinden onder de grote (Europese) multinationals zoals Philips en Nokia. Een recent onderzoek van PriceWaterhouseCoopers, wat aanstaande woensdag door Minister Brinkhorst zal worden gepresenteerd, is echter een steun in de rug voor de tegenstanders van de softwarepatenten. Volgens dit rapport is de softwareindustrie van Europa gericht op een mild regime met betrekking tot bescherming van auteursrechten. Hierdoor zijn weinig bedrijven voorbereid op de invoering van patenten op software. PriceWaterhouseCoopers omschrijft de softwarepatenten dan ook als 'een gevaar voor de Europese ict-industrie'.

Een beslissing van de Europese ministerraad over softwarepatenten is afgelopen week uitgesteld tot eind november of begin december.

Reacties (102)


Olympus introduceert E-300 digitale SLR-camera

Door Ralph Smeets, 28 september 2004 22:0627 reacties, submitter: Phillipus, bron: Olympus

Olympus heeft op de PhotoKina 2004-fotobeurs in Keulen een nieuwe digitale SLR-camera geïntroduceerd, de E-300. Het toestel is net als de E-1 gebaseerd op het FourThirds-standaard, die door Kodak en Olympus is opgesteld. In tegenstelling tot de E-1, is de E-300 niet gericht op de professionele fotograaf, maar op ambitieuze amateur. Ondanks dat, vinden we toch enkele features van de E-1 terug in de E-300, waaronder het Supersonic Wave Filter dat de CCD-sensor met ultrasone vibraties stofvrij moet houden.

De E-300 is voorzien van een 8 megapixel CCD-sensor die ISO100 tot en met ISO1600 ondersteunt. Om de aluminium body compact te houden is de pentaprismazoeker die normaal in reflexcamera's wordt gebruikt vervangen door een TTL Optical Porro zoeker. Hierbij klapt de spiegel niet omhoog, maar opzij, waardoor Olympus de body niet alleen kleiner heeft kunnen maken, maar ook plaats heeft gecreëerd voor een ingebouwde flitser. Aan de veeleisende fotograaf heeft Olympus ook gedacht, want de E-300 kan voorzien worden van een optionele verticale handgrip. De E-300 zal aantrekkelijk geprijsd zijn en wordt geleverd met een Zuiko Digital objectief dat een bereik heeft van 14-45mm (28-90mm 35mm-equivalent). Deze lens heeft een lichtsterkte variërend van f/3,5 op 14mm tot f/5,6 op 45mm.

Behalve deze nieuwe E-300 heeft Olympus ook drie nieuwe objectieven voor de FourThirds-standaard aangekondigd. De eerste is een lichtsterke, f/2,0, 150mm prime ED 150mm (300mm effectief) die vanaf oktober te koop zal zijn. Zoals de naam al aangeeft, maakt deze lens gebruik van ED-glas, waardoor de lens minder last van chromatische abberaties zou moeten hebben. De tweede is een 40-150mm (80-300mm equivalent) zoomlens met een lichtsterkte van f/3,5 op 40mm en f/4,5 op 150mm. Deze lens zal pas in november verkrijgbaar zijn. De derde lens komt pas uit in het voorjaar van 2005. Het betreft een 7-14mm (14-28mm equivalent) groothoek zoomlens met een vaste lichtsterkte van f/4.0. Ook deze lens is uitgerust met ED-glas.

Olympus E-300

Reacties (27)

Lees meer

Kodak DCS Pro SLR/c getest
Kodak DCS Pro SLR/c getest Nieuws van 30 juni 2004
Fujifilm kondigt FinePix S3 Pro aan
Fujifilm kondigt FinePix S3 Pro aan Nieuws van 6 februari 2004
Nikon D2H digitale camera review
Nikon D2H digitale camera review Nieuws van 20 december 2003
Olympus E-1 review
Olympus E-1 review Nieuws van 30 november 2003
Canon kondigt EOS 300D 6MP SLR aan
Canon kondigt EOS 300D 6MP SLR aan Nieuws van 20 augustus 2003
Linux voor de Mac
Linux voor de Mac Nieuws van 26 november 1998

Eerste echte JPEG-virus in het wild gesignaleerd

Door Harm Hilvers, 28 september 2004 19:58128 reacties

Onder andere op Slashdot is gemeld dat een echt JPEG-virus in het wild is gespot. Ongeveer twee weken geleden werd bekend dat er een bug in de JPEG-implementatie van Windows zit, waardoor het mogelijk is om een buffer overrun te laten optreden, waarna ieder willekeurig stuk code uitgevoerd kan worden. Vorige week zijn al twee proof-of-conceptvirussen opgedoken om de potentiële kracht van de bug te laten zien. Deze conceptvirussen kunnen nu echter weer veilig opgeborgen worden in de softwarelaboratoria, aangezien een echt virus is opgedoken.

Wanneer een JPEG-afbeelding met daarin de kwaadaardige code bekeken wordt, gaat het GDI+-object in Windows over de kop en wordt de viruscode uitgevoerd. Vervolgens neemt het virus contact op met het thuisfront. Daarna wordt een verbinding opgezet met een ftp-server en wordt er 2MB aan data gedownload. Ten slotte worden WinVNC en Radmin geïnstalleerd. Een afbeelding met daarin de viruscode, en dus ook de hiervoor beschreven effecten, kan via een linkje op deze pagina gevonden worden. Updates van Microsoft om de betreffende bug in Windows te verhelpen, zijn hier te vinden.

Reacties (128)


Microsoft geeft broncode FlexWiki vrij

Door Mark Timmer, 28 september 2004 15:1341 reacties, bron: ZDNet

Microsoft logoBij ZDNet lezen we dat Microsoft wederom met open-sourcesoftware zal komen. Nadat eerder dit jaar Windows Installer XML (WiX) en Windows Template Library (WTL) op SourceForge.net gezet zijn, is het nu de beurt aan FlexWiki. Dit is een programma voor het maken van zogeheten wiki's; websites waaraan een willekeurig aantal gebruikers wijzigingen kan aanbrengen. De reacties op de eerste twee projecten waren niet overdadig positief, maar van veel negatieve respons was ook geen sprake. Tot nu toe betreffen de Microsoft-projecten die in aanmerking komen voor het openen van de broncode nog tools, die eigenlijk buiten de core-business van het bedrijf vallen. Als er eenmaal meer ervaring is met het participeren in de open-sourcewereld, zal er echter naar verwachting ook meer vrijgegeven worden. Op dit moment is het vooral een kwestie van het wennen aan de samenwerkingsprocessen.

Reacties (41)


Nieuw bedrijf komt met hardwareacceleratie voor Java

Door Mark Timmer, 28 september 2004 14:2660 reacties, bron: ZDNet

Java logoZDNet rapporteert over een nieuw bedrijf - Azul Systems - dat met een speciale processor gaat komen: de Vega. De hardware hiervan is zodanig geconstrueerd, dat Java-programma's efficiënter en dus sneller gedraaid kunnen worden. Azul maakt de vergelijking met wat netwerktechnologie voor opslag heeft gedaan; een grote verzameling aan resources kan efficiënt gedeeld worden door meerdere gebruikers. Verwacht wordt dat er systemen met tot 16 processors verkocht zullen worden, die geïntegreerd kunnen worden in de bestaande architecturen voor het uitvoeren van Java-applicaties. Aangezien iedere processor 24 verwerkingseenheden heeft, wordt er in een dergelijk 16-processor-systeem ondersteuning geboden voor een gelijktijdige uitvoering van 384 virtual machines. Gezien de schaal zal de ontwikkeling voornamelijk voor grotere bedrijven nuttig zijn.

Reacties (60)


AT&T's Ogo, voor e-mail, IM en text messaging

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 13:3535 reacties, bron: AT&T

Terwijl de meeste fabrikanten zoveel mogelijk snufjes aan hun gsm-toestellen toevoegen, brengt AT&T de Ogo uit. Dit mobiele apparaat kan sms'jes versturen, e-mailen, inloggen op de netwerken van MSN, Yahoo en AOL, maar laat de functie waarmee het allemaal begon - mobiel bellen - achterwege. De Ogo kreeg een zogenaamd clamshell-uiterlijk en is ongeveer 10cm x 7,6cm x 2,5cm groot. Geïnteresseerden kunnen het systeem in Amerika aankopen voor 129 dollar, een abonnement kan vanaf 17,99 dollar per maand, overigens zonder de verplichting een contract aan te gaan. De Ogo is dan ook gericht op jongeren. De vraag is echter of een dergelijk systeem zal aanslaan, ondanks het feit dat de sms-functie onder jongeren razend populair is.

AT&T's Ogo

Reacties (35)


Onderzoek: 'Laptops ambtenaren vaak slecht beveiligd'

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 13:2060 reacties, submitter: BtM909, bron: Webwereld

Volgens een onderzoek van Control Break International zijn laptops van ambtenaren op verschillende overheidsdiensten onvoldoende beveiligd, aldus WebWereld. Eenenzestig procent van de ondervraagden binnen de overheid stelt dat er geen extra maatregelen genomen werden om het uitlekken van gegevens te voorkomen. Uit een onderzoek bleek echter dat zeven procent van de aangeschafte laptops binnen een jaar na aankoop al weer gestolen worden. Veel gebruikers hebben geen enkele aanvullende bescherming behalve een Windows-wachtwoord om te voorkomen dat kwaadwilligen bij de, vaak vertrouwelijke, gegevens kunnen komen.

Laptop in kluis

Reacties (60)


Toshiba introduceert 60GB hdd-audiospeler

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 11:5649 reacties, bron: C|Net

Gisteren stelde Toshiba in Japan zijn nieuwe draagbare audiospeler voor. De HDD Audio Player Gigabeat is uitgerust met een harde schijf van 10GB, 20GB of 60GB en zal nog voor het einde van het jaar beschikbaar zijn. Voor de bediening is de speler uitgerust met een 2,2"-kleurenscherm en een grote knop in de vorm van een vierpuntsdruktoets. Met deze 60GB steekt Toshiba onder andere Apple, waarvoor het overigens de harde schijven voor de iPod levert, de loef af. Tegelijk met deze 60GB-versie zal ook de Gigabeat F gelanceerd worden die iets kleiner is en over 10GB opslagruimte beschikt.

Alle modellen zullen volgens Toshiba uitgerust zijn met 128MB flashgeheugen. De Gigabeat F met 10GB zal beschikbaar zijn in de kleuren wit, blauw en roze, terwijl de 20GB-versie in zilver, blauw en roze geproduceerd zal worden. De speler met de 60GB-schijf zal dan weer een zilveren uiterlijk krijgen. Veel prijsgegevens zijn nog niet bekend, maar de 20GB-versie zou vanaf oktober voor 349 dollar te koop zijn in de Verenigde Staten.

Toshiba Gigabeat F Toshiba Gigabeat

Reacties (49)


Adobe komt met standaard voor 'raw-formaat'

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 11:3869 reacties, bron: The Star

Om tot een universele manier voor het opslaan en bewerken van foto's met verschillende digitale camera's en allerhande software te komen, wil Adobe een nieuw standaardformaat voor afbeeldingen lanceren. Tegenwoordig slaan de meeste toestellen de foto's op met jpeg-compressie, maar vooral bij de high-end camera's groeit de vraag naar hogere kwaliteit, bijvoorbeeld met een raw-formaat. Verschillende digitale camera's gebruiken echter verschillende implementaties van dit raw-formaat, zodat gebruikers met verschillende toestellen ook verschillende software nodig hebben voor het bewerken van hun foto's.

Daarom stelt Adobe voor om het DNG-formaat te gaan gebruiken. De Digital Negative Specification is door Adobe ontwikkeld en het bedrijf biedt meteen ook gratis software aan om foto's van meer dan 65 verschillende digitale camera's naar dit formaat om te zetten. Om een zo breed mogelijk publiek te bereiken, stelt Adobe de specificaties gratis beschikbaar aan wie ze wil implementeren. Volgens analist Paul Worthington is de kans groot dat velen deze nieuwe standaard binnen de vijf jaar zullen gebruiken.

Macrofoto
Macrofoto gemaakt door GoT-lid Montana

Reacties (69)


Vraag naar nieuwe computers groeit bij bedrijfsleven

Door Martin Sturm, 28 september 2004 11:2624 reacties, bron: WebWereld

Op WebWereld is te lezen dat in het bedrijfsleven de vraag naar pc's toeneemt, terwijl dit bij de consumenten achter blijft. Tot nu toe was het zo dat voornamelijk consumenten ervoor zorgden dat de pc-markt niet volledig instortte. Bedrijven waren terughoudend door de economische malaise. Ook werden, nog steeds als gevolg van het milleniumprobleem, minder computers verkocht in het bedrijfsleven. Veel bedrijven hadden vlak voor de eeuwwisseling nog computers aangeschaft die systemen met de zogenaamde milleniumbug moesten vervangen. De jaren daarna zijn bedrijven redelijk terughoudend geweest wat betreft investering in computerapparatuur. Volgens onderzoeksbureau IDC lijkt het er nu echter op dat de bedrijven hun computers uit de vorige eeuw gaan vervangen voor nieuwe exemplaren.

Door de toenemde vraag van de bedrijven is de verwachting van IDC dat het aantal verkochte pc's dit jaar op 176,5 miljoen stuks uit zal komen. Ten opzichte van vorig jaar is dat een stijging van 14,2 procent. Vorig jaar nam de vraag naar computersystemen ook al toe met 11,9 procent. In 2002 steeg de vraag daarentegen slechts met een schamele 1,9 procent. Hoewel het er dit jaar dus nog positief uitziet, zal de groei het komend jaar weer minder groot zijn. De verwachting is dat in 2005 de vraag naar computers met 10,9 procent zal toenemen.

Dell Computerdozen

Reacties (24)


Fujifilm kondigt 1GB xD-Picture Card en MMC-kaarten aan

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 10:0830 reacties, bron: Fujifilm

Fujifilm 1GB MMCIn een persbericht op zijn website heeft Fujifilm aangekondigd een xD-Picture Card te lanceren met een opslagcapaciteit van 1GB. De xD-Picture Card met deze omvang zal vanaf het eerste kwartaal van 2005 beschikbaar zijn in aanvulling op de, reeds beschikbare, kaartjes met capaciteiten van 64MB, 128MB, 256MB of 512MB. Bovendien heeft Fujifilm aangekondigd ook MMC-kaarten in zijn productengamma op te nemen in capaciteiten van 64MB tot 1GB. Fujifilm brengt zijn gamma hiermee op vier verschillende types geheugenkaarten: xD-Picture Card, Compact Flash, Microdrive en MMC-kaarten.

Reacties (30)


SilverStone Temjin 6; ATX-kast in BTX-stijl

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 09:5424 reacties, bron: AnandTech

Anandtech kreeg op Computex in juni enkele nieuwe behuizingen te zien, waaronder Lian Li's ATX-kast in BTX-stijl, maar ook de Silverstone Temjin 6, die de concurrentie met deze Lian Li PC-V1000 moet aangaan. Het is deze Silverstone-behuizing die ze nu getest hebben. Eerst en vooral wordt een blik geworpen op het uitwendige van de Temjin 6. Aan de voorkant is bovenaan plaats voor vijf 5,25"-drives en twee 3,5"-bays, met daaronder de aan- en uitknop en een ventilatierooster. Het deurtje aan de voorkant kan overigens afgesloten worden met een sleutel, zonder dat dit slot storend in het oog springt.

Vervolgens gaat men verder met de bespreking van het interieur en de mogelijkheden om uitbreidingskaarten en dergelijke te monteren, om af te sluiten met een onderzoek naar de geluidsproductie en warmteafvoer. Uiteindelijk blijkt de Temjin 6 uitstekend te functioneren, met de laagste temperaturen van alle geteste kasten. Ook de geluidsproductie blijft binnen de perken, hoewel hier enkele toegevingen gedaan moesten worden om de temperatuur laag te houden. Volgens de reviewer is de enige kast die momenteel met de Temjin 6 kan concurreren dan ook de PC-V1000 van Lian Li. De Silverstone-kast is dan wel niet helemaal uit aluminium vervaardigd, maar biedt wel meer plaats en betere prestaties voor minder geld.

Silverstone Temjin 6 FrontSilverstone Temjin 6 Interieur
Silverstone Temjin 6 Windtunnel

Reacties (24)


Apple iMac G5 en Cinema Display lopen op rolletjes

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 09:0732 reacties, bron: Max Upgrades

Bij Max Upgrades zijn ze dan wel fan van Apples iMac G5 en de Cinema Display, maar ze misten wel wat functionaliteit als het op beweeglijkheid aankwam. Daarom ontwierpen ze enkele handige voetjes waar men de computer of het scherm op kan plaatsen. Vervolgens kunnen deze onderdelen met behulp van de wieltjes heel gemakkelijk verplaatst en rondgedraaid worden. De prijzen voor deze, overigens zwarte, iMove variëren van 149 tot 189 dollar en het systeem is verkrijgbaar voor zowel de iMac G5 als de laatste Cinema Displays.

iMove

Reacties (32)


Microsoft is klaar om te voldoen aan eisen EC

Door Henk-Jan de Boer, 28 september 2004 09:0063 reacties, bron: InfoWorld

Microsoft is klaar om te voldoen aan de eis van de Europese Commissie dat het besturingssysteem Windows aangepast wordt, mocht het Europese Hof van Eerste Aanleg het verzoek tot opschorting van de maatregelen verwerpen; dit lezen we bij InfoWorld. In maart besloot de EC Microsoft een boete op te leggen van 497 miljoen euro wegens misbruik van diens dominante marktpositie. Bovendien bepaalde men dat de Redmondse softwaregigant binnen 90 dagen een versie van zijn besturingssysteem op de markt moest zetten, waarin Windows Media Player niet werd meegeleverd. Ten slotte kreeg het bedrijf 120 dagen om voldoende informatie aan concurrenten te geven over zijn serversoftware, zodat zij hun producten beter zouden kunnen laten samenwerken met de besturingssystemen van Microsoft. 's Werelds grootste softwareproducent ging direct in beroep bij het Europese Hof in Luxemburg en verzocht om een schorsing van de maatregelen gedurende de behandeling van het beroep.

Microsoft / Rechtszaak / Rechter / Antitrust / HamerMen verwacht dat de beroepsprocedure tussen de twee en vijf jaar in beslag zal nemen, dus in het geval dat tot een schorsing wordt besloten krijgt Microsoft een behoorlijke adempauze. Het Hof houdt aanstaande donderdag en vrijdag hoorzittingen, waar de EC en meer dan tien betrokken partijen bewijs zullen moeten leveren. "We will be prepared to comply with the court order whatever it is", sprak Microsofts belangrijkste advocaat in deze zaak, Brad Smith, gisteren op een persconferentie in Brussel. Daaraan voegde hij toe dat Microsoft miljoenen uitgegeven heeft om elke uitspraak van het Hof te kunnen naleven. Hiermee gaf hij volgens InfoWorld in feite aan dat de ontwikkeling van een Windows-versie zonder geïntegreerde Media Player voor de Europese markt bijna klaar is. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou het de eerste keer zijn dat Microsoft daadwerkelijk een verandering aanbrengt in Windows onder druk van mededingingsautoriteiten.

Reacties (63)

Lees meer


PalmSource zal deze week Cobalt 6.1 OS presenteren

Door Yoeri Lauwers, 28 september 2004 08:457 reacties, bron: Infoworld

Nauwelijks zeven maanden nadat PalmSource het Cobalt-OS introduceerde, zal het deze week nog versie 6.1 van dit besturingssysteem voorstellen. Voor deze nieuwe release werd de nadruk vooral gelegd op draadloze verbindingsmogelijkheden, een vereiste om de concurrentie met Microsofts Windows Mobile en Nokia's Symbian aan te kunnen. Vanaf versie 6.1 ondersteunt Cobalt ook WiFi en Bluetooth, terwijl deze technologie vroeger ingebouwd moest worden door andere partijen. Ook werd de integratie met de telefoonfuncties verbeterd, zodat gebruikers nu bijvoorbeeld een synchronisatie tijdelijk kunnen onderbreken om een telefoongesprek te voeren, zonder deze synchronisatie achteraf helemaal opnieuw te moeten starten.

Verder werd ook de mogelijkheid toegevoegd tot schermnavigatie met één hand en zijn meerdere connecties tegelijk mogelijk geworden, zodat men nu kan surfen terwijl men een Bluetooth-headset gebruikt. Volgens Tony Meadow, directeur van een bedrijf dat mobiele applicaties maakt, heeft PalmSource ook aandacht besteed aan de wensen van de ontwikkelaars voor dit platform. Zo is hij bijvoorbeeld zeer tevreden met de nieuwe browser en opent de ondersteuning voor verschillende resoluties een heel gamma nieuwe mogelijkheden. Om echt aan te slaan heeft PalmSource volgens hem echter nog heel wat werk voor de boeg. Zo is de ondersteuning voor Java met behulp van de Eclipse-IDE een stap voorwaarts, maar willen grote bedrijven meer ontwikkelingstools ondersteund zien.

Cobalt OS

Reacties (7)


Google zoekt in internationale treinplanner

Door Robin Vreuls, 28 september 2004 08:2629 reacties

Google is niet alleen een van de meest gebruikte zoekmachines op het internet, maar is ook hard op weg om een 'alles-in-één'-tool te worden. Naast een rekenmachine en spellingcontrole voor de Nederlandse uitvoering, kan de Amerikaanse versie buiten de eerder genoemde features ook onder meer zoeken in patenten, landkaarten en telefoonnummers. Google is nu bovendien in staat om te zoeken in de internationale treinplanner. Bij het invoeren van twee steden in de zoekbalk - die uiteraard wel via de trein te bereiken zijn, al dan niet door over te stappen naar een andere treinverbinding - wordt bovenaan de zoekresultatenpagina een link naar de eerst mogelijke vertrektijd weergegeven. Op die manier kan men snel zien wanneer de eerste trein vertrekt vanaf bijvoorbeeld Tweakers.net HQ naar hartje Nederland of hoe lang de rit van Amsterdam naar Parijs duurt.

Google - Tweakers.net HQ naar Utrecht CS

Reacties (29)

Lees meer

Google begint test met sms-dienst
Google begint test met sms-dienst Nieuws van 8 oktober 2004
Google populair bij hackers
Google populair bij hackers Nieuws van 30 juli 2004