De Secufone; gsm, gps, alarm en bedieningsgemak

Er zal in de nabije toekomst een GSM speciaal voor ouderen op de Nederlandse markt komen, zo lezen we op de site van het bedrijf Secufone. De Secufone heeft gebruiksgemak en veiligheid als kernwoorden en bereikt deze doelen door een minimum aan knoppen, waaronder een speciale noodknop. Er zijn slechts vier knoppen op de telefoon te vinden: een knop voor het aannemen en beëindigen van gesprekken, een noodknop en twee knoppen voor de schermbediening. Het kiezen van een nummer gaat via een touchscreen waarop tien cijfertoetsen zijn afgebeeld. Het telefoonboek bestaat uit foto’s van de ingevoerde bekenden, waarbij het drukken op de foto genoeg is om een gesprek te starten. De noodknop is bedoeld voor situaties waarin de gebruiker direct hulp nodig heeft.

Secufone kleiner en beterIn Nederland wordt hierbij contact gemaakt met Attendo, een medisch gespecialiseerd callcenter. Indien de gebruiker de noodsituatie zelf mondeling kan toelichten, staat het callcenter hem bij met raad. Wanneer dit niet mogelijk is, wordt de locatie van de telefoon via GPS vastgesteld en wordt er een noodprogramma opgestart. Het is mogelijk om bij alarmmomenten familieleden per sms te informeren. Vanaf half oktober zal de Secufone te koop zijn tegen een bedrag vanaf 59 euro per maand, inclusief een servicecontract voor de alarmknop. Op de 50+-beurs van 22 tot 26 september in de Jaarbeurs te Utrecht zal het toestel getoond worden op de stands van Beter Horen en ABN Amro.

Door Tamara van Hal

Nieuwsposter

24-09-2004 • 13:13

30

Bron: Secufone

Reacties (30)

30
30
22
0
0
4
Wijzig sortering
maar hoe komen die fotoos er dan in? en het telefoonboekje vol?
Via een datakabel oid aan de PC verbinden? Of met Bluetooth oid.
Ja Duh dat weet hij ook wel. Hij bedoelt hoe krijgen die bejaarden dat erin.
Als ze al een fisher price telefoon nodig hebben om te kunnen bellen zullen ze waarschijnlijk niet zo computer smart zijn.
maar hoe komen die fotoos er dan in?
Vroeg ik me ook al af.

Daar leveren ze natuurlijk een dienst voor, a 15 euro per foto :).
Er zit een camera in en het telefoonboek vul je mbv een connectie met je Outlook :P
Wij (SmartFix cq. HCC!Hulp) helpen de mensen met het instellen van de telefoon, het uploaden van de foto's, en ook met het uitleggen van het telefoonboek en de andere functionaliteiten. Heb er hier een staan op kantoor, best leuk dingetje :)
Dit is een goede uitkomst voor de 50+ onder ons, niet allemaal natuurlijk (Voordat ik iemand beledig ;))

Ouderen kijken niet naar uiterlijk maar naar functionaliteit, als het maar werkt, waarom lopen ze anders nog zeer tevreden met een 3310 rond?

De vraag is alleen, hoe goed werkt het touchscreen? Is het goed uitgelijnd? Anders werkt het voor geen meter.

Tevens is dit een stap naar de toekomstige telefoon voor ieder. PDA & Telefoon in 1, dat heb je nu al bijna, maar nu nog over op een touchscreen dat net zo werkt als gewoon toetsenbord...

Edit: Waar zit die noodknop eigenlijk? (Ah.. De groene is dus voor het opnemen EN ophangen, de rode is de noodknop (en dus niet verbreken) vraag me af of ze onderzocht hebben of dat handig is, elke moderne mobiel heeft namelijk groen & rood, groen voor opnemen, rood voor ophangen)

Wel handig trouwens, misschien wordt het nog een hit/rage in het bejaardenhuis. Zeker met zo'n noodknop, als ze allemaal continu zo'n ding bij zich hebben ;)
Kunnen die ouderen dit wel betalen met een prijst vanaf EUR 59,00 per maand? Dat is nogal wat...
Een kamer in een beetje bejaardentehuis kost geloof ik 2000 euro per maand.
Hij was gister op TV, aan de bovenkant naast de antenne zit een enorme rode knop.
En iemand in de aow/bijstand ed. moet hiervoor 59 euro per maand betalen??? Das toch veel te veel!!

Dat is 708 euro per jaar, dat kunnen een hele hoop mensen niet lijden :(
Wellicht kunnen ze de telefoons ook via en aan bejaarden en verpleeghuizen verkopen die dan zo'n telefoon aan hun inwoners geven als extra service zodat als er wat is ze meteen alarm kunnen slaan als ze zich zonder aanwezigheid van familie of personeel buiten het gebouw bevinden.

50+ers zijn een behoorlijk rijke doelgroep, sommige ouderen zitten natuurlijk alleen met hun AOW en (magere) pensioentje maar andere hebben hun huis voor veel geld verkocht en hebben dus een volle bankrekening.

Daarnaast geeft dit apparaat ze een stuk veiligheid, mag de persoon iets overkomen dan kan deze ommiddelijk zonder al te veel moeite alarm slaan en kan er direct hulp in actie komen. Dit veilige gevoel zorgt er voor dat ouderen zichzelf meer bewegingsvrijheid permiteren omdat ze niet bang hoeven te zijn dat ze pas na uren worden gevonden mocht ze iets overkomen. Daar hebben ze wel 59 euro per maand voor over.
Daar gaat je aanvullend pensioen :'(
Zijn die knoppen niet erg klein? Ouderen hebben namelijk vaker wat dikkere vingers en dan doel ik meer op de 65+ers en dan zijn wat grotere knoppen denk ik wel handig.
Nee, dit ding is gewoon 20cm x 40cm groot, die knoppen zijn 2cm in het kwadraat. Ouderen dragen vaak ook wijde kleding, dus het past in de broekzak. En omdat ze altijd alles kwijtraken is het sowieso al handiger dat hij zo groot is.

:P
Toevallig is eenvoud, gebruiksgemak, een intuitieve interface of hoe je het ook wilt noemen één van de belangrijkste aspecten van mijn studie (Indutrial Design op de TU Eindhoven). Het is een enorme beginnersfout om te denken dat minder knoppen een device daadwerkelijk makkelijker te bedienen maken. Iets werkt makkelijker als je er op de een of andere manier al mee bekend bent: een mobiel met draaischijf zou dus ideaal zijn, een touchscreen is dat in de verste verte niet. Daarom zullen 50+ers hun treinkaartje ook altijd bij de automaat (als ze dat al doen) met ouderwetse knopjes ipv die met touchscreen halen. Ik vind het dan ook vreemd dat RetepV hierboven zo laag wordt gemodereerd, aangezien hij wel een goed punt heeft.
Naar mijn mening doen ouderen vandagen er beter aan om hun kleinzoon bij de een of andere webshop een 3310 met cashback te laten bestellen: die kan écht iedereen bedienen, en als oma er niet uitkomt kan Sjaan van de koffie grootmoe misschien even helpen.
Het feit dat het 'een enorme beginnersfout is om te denken dat minder knoppen een device daadwerkelijk makkelijker te bedienen maakt' wil nog niet zeggen dat dat voor dít apparaat ook opgaat. Een 3310 heeft een klein scherm met nog kleinere lettertjes, priegelige toetjes en voor ouderen nog teveel overbodige functies die hen in de war kan brengen.

Van wat ik gister op TV zag, dacht ik dat de ouderen de ze filmden er redelijk vlot mee overweg konden.

Bovendien zitten hier zo weinig moeilijke functies op dat óók Sjaan van de koffie er wel mee uit de voeten kan.

Dit wil overigens niet zeggen dat elke 50+-er nu gelijk zo'n apparaat moet halen. Mijn opa bijvoorbeeld vermaakt zich prima met zijn digitale camera en 3310. Ik ken echter ook mensen die hun huis niet of nauwelijks uit durfen omdat ze bang zijn iets te overkomen en dat zijn echt niet alleen bejaarden. Voor deze groep kan dit een prima alternatief zijn voor de alarmcentrale knop. Zo'n alarmknop werkt alleen thuis, geeft niet aan waar de gebruiker zich bevindt, maar kost per maand wél om en nabij de 15 euro aan abbonement, service en huur van apparatuur.
En ondertussen kreeg ik die senoiren wekelijks in de winkel omdat ze de 3310 van de buurman hadden bekeken en dat was toch wel een erg eenvoudig toestel. En die senioren zag ik niet terug met een 'ik snap het niet'.

Geluid was redelijk hard. Bediening simpel. Goed verlicht (toetsen ook in het donder goed te zien). Knoppen ver genoeg uit elkaar.

Ik weet dat het niet de perfecte oplossing was (3510 is weer iets dichterbij gekomen), maar het was wel het beste toestel dat er op dat moment voor die doelgroep op de markt was.
Vreemd. Ik leer op dezelfde universiteit (maar dan bij Techniek een Maatschappij) juist dingen onderzoeken ipv meteen conclusies te trekken.
Ik heb me wél verdiept in het onderwerp (het is mijn afstudeerproject) en ik weet inmiddels dat ouderen geen "ik ben achterlijk"-telefoon willen. Een draaischijf... hoe verzin je het. Dan blijft de telefoon massaal in de keukenla liggen (net als de ouderwetse alarmknopjes), want daar willen ze niet mee gezien worden. En als ze dan plotseling alarm moeten slaan hebben ze het apparaat niet bij zich.
Je moet ook absoluut geen telefoon hebben waar je mee kunt werken omdat je er aan gewend bent, want juist die gewenning is het probleem. Het slechtste aan welk ontwerp dan ook is de handleiding, een apparaat moet intuïtief werken. Ouderen willen niet bij hun kleinzoon of wie dan ook vragen om hulp, ouderen willen het liefst zelfstandig blijven.

Maar het staat jou vrij om anders te denken...

In dit licht is ook Philips nieuwe slogan "sense en simplicity" een groot risico, want in de winkel wordt nauwelijk gevraagd om simpele spullen, maar wel om makkelijk te gebruiken spullen. Dat is een wereld van verschil.
"Mevrouwtje, is het display nu alweer kapot?"
"Ja, ik vergeet steeds dat je die knopjes helemaal niet in kan drukken zoals die andere knopjes."
Op zich een goede ontwikkeling, ik hou hier zelf wel van, lekker simpel en overzichtelijk.

/offtopic
M'n audio versterker heeft ook maar twee knoppen op het front.
Zonder noodknop wil ik hem als 30+ ook wel...
/offtopic

Klein detail: Hoe gaan ze iemand in een bejaardhuis peilen met GPS?
1. Vaak werkt dit niet dankzij de flinke hoeveelheden staal enzo...
2. Waar is iemand precies in zo'n flat gebouw +/- 10 meter nauwkeurigheid scheelt we een paar verdiepingen.
Als je het goedkoopste GPS-antennetje neemt wel, maar GPS-technologie staat ook niet stil hoor. Gebouwen hoeven geen probleem meer te zijn en de resolutie kan ook al naar 5cm.
En misschien werkt het lokaliseren niet vlekeloos, het is een stuk beter dan de oude alarmsystemen waarbij alleen maar duidelijk is waar het basisstation zich bevindt en je in de buurt van dat basisstation moet blijven wil het systeem werken.
Nou, eindelijk.... Wat ze er niet bijvertellen dat het gaat om een leasecontract van 36 maanden a (de eerder genoemde) € 59,-). Daarvoor wel die alarmcentrale en verzekering en service en een Orange beltegoed van € 20 per maand. Beetje kostbaar. [xCat, kan me niet voorstellen dat alle 50+ers zoveel geld op zak hebben, wel?!]
Veel toeters en bellen voor veel geld!!
De providers staan nu eenmaal wel in de rij om belzieke jongeren een gratis telefoontje te geven, maar ouderen die 2 keer een halve minuut bellen in een maand zijn niet rendabel om mobieltjes gratis aan weg te geven.
Dat is heel vervelend voor opa en oma die graag een mobieltje in de auto leggen voor het geval ze een lekke band krijgen, maar ik begrijp de providers ook wel een beetje.
Ik denk dat de meeste senioren niet met zo'n ding gezien willen worden. Het geeft toch een signaal van: "Ik snap het allemaal niet meer." En als ze het echt niet snappen, werkt dit ook niet.

Daarnaast is dit ook een nogal prijzig speeltje.
Senioren geven regelmatig aan dat moderne elektronische aparatuur aan hen niet besteed is... Denk maar aan de NS kaartautomaten waar zo'n ophef over is geweest.
Voor deze groep is het vaak allemaal veel te ingewikkeld. Ik denk juist dat ze blij zijn als er eens aan ze word gedacht.
Persoonlijk denk ik dat veel senioren dat hele communicatiegedoe van tegenwoordig gestolen kan worden. Die vinden hiervan dat het opdringerige praktijken zijn. 'Waarom moeten wij zo nodig aan de GSM? We hebben toch al een telefoon? En een telefoonboek?'.

En terecht. De ouderen die niet mee kunnen komen in deze tijd WILLEN dat gewoon niet, hebben er geen zin meer in, hebben hun eigen wereldje zo dicht om zich heen dat ze al die communicatiemiddelen helemaal niet hoeven. En de ouderen die wel mee kunnen komen zijn de ouderen die er toch al moeite in steken om iets te begrijpen. En die hebben dus een doodgewone GSM zoals iedereen.

Volgens mij is het dus allemaal verloren moeite. Misschien is de alarmknop handig, maar daar zijn al lang andere diensten voor. Ook radiografisch.

Mensen die denken dat ouderen nog gevoelig zijn voor rages, zijn bezig hun eigen gevoelens te projecteren op ouderen. Maar dat kan niet, tenzij je zelf zo oud bent of begrijpt wat het is om ouder te zijn.
Dit is al een stap in de goede richting... Het is tegenwoordig al niet eens meer mogelijk om een GSM te kopen zonder toeters en bellen.
Voor de ouderen is dit DE uitkomst, makkelijk te bedienen en een goed hulpmiddel in geval van nood.

Nu nog een "kaal" toestel voor de niet-senioren ;)
Stap in de goede richting?

Touchscreen met 10 knoppen (neem aan dat cijfers ook een * en # bevatten en dan zijn het er 12) en dan nog zeggen dat het ding maar 4 knoppen heeft? Ik tel er 16. Verder ben ik persoonlijk van mening dat een mobiel voor senioren 13 knoppen heeft. 0-9, *, # en 1 toets voor het opnemen en ophangen. Zo kennen zij hun oude toestellen ook. Misschien nog wat namen direct inprogrammeren onder de nummers 0-9 of een klein telefoon geheugen (hoeveel bellen senioren nou mobiel (en ja voor het inprogrammeren heb je dan meer knoppen nodig)

Dit bij elkaar optellend kom je dan dicht in de buurt van een nokia uit de 3xxx serie. Deze serie is in het verleden heel veel verkocht door en voor senioren.
3310: Opnemen en ophangen ging met 1 knop en de toesten waren redelijk groot en zaten goed bij elkaar verwijderd. Ideaal toestel intuitief en redelijk dicht bij de normale vaste telefoon dus bekend.

Het mooist vind ik nog het foto verhaal en het smsje naar de familieleden in geval van nood. Wie gaat dat inproggen, de senior? De zoon/dochter kan het alleen doen indien hij of altijd bij de senior is, want ik denk niet dat je standaard de smoelen van alle familie en vrienden meegeleverd krijgt.


Dan kijken we ook nog even naar het belgedrag van de senior. Die belt hooguit zijn kinderen, de wegenwacht dokter/ziekenhuis of vrouw. Deze worden gebeld in: noodgevallen.

Hoe ziet een noodgevallen telefoon imho eruit?
Dat het ding een klepje heeft zodat het apparaat niet spontaan gaat bellen. Verder zorg je ervoor dat er een userinterface is waarin een zoon/dochter de instellingen kan wijzigen. Vervolgens laat je bij het openklappen van het toestel op het scherm de foto's van de hierboven genoemde personen zien.
Een druk met de vinger op een foto en er wordt gebeld.
Dan heb je een toestel, dat echt eenvoudig is, niet spontaan gaat bellen, en wat voor noodgevallen, waarvoor dat ding door senioren het meest gebruikt wordt, perfect is uitgerust.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.