Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

EU maakt voorloper Galileo-navigatiesysteem beschikbaar voor publiek

Door Arie Jan Stapel, 2 oktober 2009 17:3291 reacties

De EU heeft donderdag het European Global Navigation Overlay System voor algemeen gebruik opengesteld. Het systeem kan met satellieten en grondstations de nauwkeurigheid van gps verbeteren van tien naar twee meter.

GPS-satellietenEgnos maakt gebruik van drie geostationaire satellieten, ongeveer 40 grondstations en vier controlecentra. Er is momenteel dekking in West-Europa, maar dit zou kunnen worden uitgebreid naar Oost-Europa en Noord-Afrika, zo meldt EETimes. De satellieten zijn overigens niet exclusief voor Egnos in gebruik. Twee zijn in gebruik door Inmarsat, terwijl een derde de Artemis-communicatiesatelliet betreft, een gezamenlijk project van de EU en Japan.

De signalen kunnen worden opgevangen door gps-ontvangers met speciale software. Het gebruik is gratis. Deskundigen verwachten dat de verbeterde nauwkeurigheid tot vele nieuwe toepassingen zal leiden in de luchtvaart, landbouw en het verkeer. Egnos wordt beheerd door een consortium bestaande uit de EU, de Europese ruimtevaartorganisatie ESA en de Europese luchtverkeersleiding Eurocontrol. Het systeem is de voorloper van het volledig Europese navigatiesysteem Galileo, dat in 2014 operationeel moet worden.

Reacties (91)


Sharp brengt LX-serie van hdtv's met led-backlights uit

Door Willem de Moor, 2 oktober 2009 16:4712 reacties

Sharp heeft zijn Aquos-serie LX-televisies aangekondigd: de lcd-tv's zullen in vier varianten op de markt verschijnen en kunnen beelden in hd-resolutie vertonen. De backlights zijn van witte led's gemaakt, wat de prijs enigszins moet drukken.

De LX-tv's uit de bekende Aquos-serie zullen in varianten met schermdiagonalen van 60", 52", 46" en 40" verkrijgbaar zijn, waarbij de lcd-schermen van Sharps UV2A-techniek zijn voorzien. UV2A is een beeldverbeterende techniek die voor hoge contrasten en laag energieverbruik moet zorgen. Volgens Sharp hebben de lcd's een dynamisch contrastratio van 2.000.000:1 en hebben de schermen weinig last van backlight-bleeding.

Voor de nieuwe LX-tv's is Sharp afgestapt van de rgb-led's die in de XS1 voor de backlights zorgen: de monochrome, witte led's van de LX-modellen moeten de vrij exorbitante prijzen van de XS1-serie drukken. De LX-hdtv's beschikken over lichtsensoren die zorgen voor automatische kalibratie van de schermen. Het geluid wordt in de 40"-LX verzorgd door vijf speakers, terwijl in de grotere modellen zes speakers, eveneens in 2.1-kanaals opstelling, ingebouwd zijn. De televisies zijn voorzien van video-on-demand-functies en hebben netwerk-ondersteuning aan boord.

De televisies zijn onder meer voorzien van drie hdmi-poorten, drie composiet en één s-video-poort, een analoge d-sub-vga-poort en twee scart-poorten en één audio-ingang. Een analoge en twee digitale tuners zorgen voor de overige televisiebronnen. Het verbruik is afhankelijk van de grootte: het kleinste model verstookt ongeveer 145W, terwijl het 60"-model 275W aan vermogen opneemt. In standby-modus zijn alle toestellen met 0,1W tevreden.

Het 60"-model uit de LX-serie is vanaf november in Japan te koop, de overige modellen komen vanaf medio oktober op de markt. Het kleinste model moet omgerekend een kleine tweeduizend euro kosten; de 46"-versie gaat voor zo'n 2700 euro over de toonbank, de 52"-LX kost een kleine 3500 euro en de grootste televisie met 60"-diagonaal zal voor ongeveer 6200 euro van eigenaar wisselen.

Sharp Aquos LX-serie

Reacties (12)


Rekening Buma voor embedded content blijkt juridisch discutabel

Door Joost Schellevis, 2 oktober 2009 16:05126 reacties

Het is onzeker of de plannen van Buma/Stemra om geld te gaan vragen voor het embedden van audiocontent, waaronder ook YouTube-filmpjes kunnen vallen, een juridische basis hebben. De vraag is of embedden wederopenbaarmaking is.

Buma/StemraVanaf begin volgend jaar heeft Buma/Stemra een nieuw tariefstelsel voor digitale content. De belangenbehartiger voor muziekauteursrechten publiceerde eerder deze week de tarieven en zegt 'iedereen met beschermde muziek op zijn website' een brief te zullen sturen met de vraag om de benodigde gebruikerslicenties af te sluiten.

Webloggers die embedded content publiceren die auteursrechtelijk beschermd materiaal bevat zullen de dans niet ontspringen. Vorig jaar zei Buma/Stemra nog geen offensief tegen webloggers te beginnen. Buma/Stemra beschouwt embedded content, bijvoorbeeld een YouTube-video, als een 'nieuwe openbaarmaking'. Het is echter de vraag of de gepeperde rekeningen van Buma/Stemra juridisch standhouden.

Volgens ict-jurist Arnoud Engelfriet is er namelijk geen juridische onderbouwing. "Dat is een theorie van Buma, er is geen rechtspraak over. Je kunt daar nog een leuke rechtszaak over voeren." Engelfriet geeft een dergelijke rechtszaak een goede kans van slagen, maar sluit niet uit dat Buma/Stemra in het gelijk wordt gesteld. "Je kunt daar op dit moment nog niets zinnigs over zeggen", aldus de jurist.

Ook advocaat Kamiel Koelman, deskundig op het gebied van auteursrecht en ict, is er niet van overtuigd dat het embedden van een filmpje een nieuwe openbaarmaking is waarvoor betaald moet worden. "Het principe 'nieuwe openbaarmaking' stamt uit de tijd waarin de kabel opkwam", zei hij tegen Tweakers.net. "De kabelmaatschappijen zonden inhoud uit die iedereen gratis uit de lucht kon plukken en in die zin al openbaar was, maar toch besloot de Hoge Raad dat ze moesten betalen voor het gebruik ervan. Volgens hen betrof het namelijk een nieuwe openbaarmaking."

Het is echter de vraag of dat principe ook opgaat voor het internet, stelt Koelman. "Algemeen wordt aangenomen dat het plaatsen van een hyperlink naar een andere website geen nieuwe openbaarmaking is van die website. Een inline link, waaronder embedded content kan worden geschaard, staat dicht bij een gewone hyperlink, zodat er op grond daarvan weer geen sprake zou zijn van een nieuwe openbaarmaking."

Overigens hebben enkele lagere rechters eerder al wel geoordeeld dat inline linken inbreuk op kan leveren. "Maar op die uitspraken was veel kritiek. Als inline linken een inbreuk oplevert, zou gewoon hyperlinken dat ook moeten doen," zegt Koelman. Volgens de auteursrechtexpert is iedereen het er over eens dat dit onwenselijk is.

Niet alle advocaten denken er echter zo over. Auteursrechten-advocaat Nico Beltman claimt dat er wel degelijk een juridische grond is voor het nieuwe licentiemodel van Buma. "Daar is genoeg juridische basis voor", stelt Beltman. Daarvoor moet een site echter wel op het Nederlandse publiek zijn gericht. "Als je een Engelstalige website zonder .nl-adres hebt, dan moet je er onderuit kunnen komen." Volgens hem vertegenwoordigt Buma/Stemra overigens alleen de componisten en tekstschrijvers van een muziekstuk, en niet de artiest en de video- en audiocrew, die ook rechten bezitten op bijvoorbeeld een videoclip. Website-bezitters die wel een licentie van Buma/Stemra afnemen hebben dus niet eens de garantie dat ze niet alsnog claims van rechthebbenden zullen ontvangen.

Vorig jaar februari kregen verschillende weblogs die YouTube-filmpjes plaatsten al een verzoek om te betalen. Daar kwam echter veel kritiek op. In de nieuwe aanpak krijgt een 'overtreder' eerst een waarschuwing. Ook hanteert Buma/Stemra vanaf dit jaar speciale licentieprijzen voor embedded content. Die inhoud wordt afgerekend per pakket, waarbij 130 euro moet worden betaald voor zes embedded items. Voor twaalf items moet 260 euro worden neergeteld en pakketten van dertig embedded items kosten 650 euro. Websites die meer dan dertig embedded mediabestanden tonen, dienen af te rekenen in eenheden van dertig. De grootte van de website heeft op embedded content-gebruikslicenties geen invloed.

Websitebeheerders die ervoor kiezen om de beschermde content weg te halen, krijgen als ze daarna alsnog beschermde inhoud aanbieden geen waarschuwing. "Dan wordt er direct een factuur verstuurd", vertelde Stephanie Aukes, woordvoerster van Buma/Stemra, aan Tweakers.net.

Om inbreuken te detecteren heeft de organisatie al enige tijd een eigen crawler die deze opspoort. Buma/Stemra hanteert het principe dat wie de website beheert, verantwoordelijk is voor de auteursrechtelijk beschermde inhoud. Daardoor gaan mensen die een weblogservice gebruiken vrijuit en ook Hyves-gebruikers zullen dus gewoon YouTube-filmpjes kunnen blijven plaatsen, bevestigde de Buma/Stemra-woordvoerster.

Het is niet bekend of Buma/Stemra Youtube en Hyves zelf op de korrel neemt. De organisatie richt zijn pijlen in eerste instantie op bedrijfsmatige websites. Maar, geeft Aukes aan, ook kleine websites kunnen een brief verwachten als wordt geconstateerd dat ze beschermd materiaal aanbieden.

Reacties (126)

Lees meer


KPN overweegt introductie 'privé-zendmasten'

Door Arnoud Wokke, 2 oktober 2009 15:2784 reacties

KPN overweegt volgend jaar femtocellen aan consumenten en bedrijven te gaan verkopen in Nederland. Femtocellen zijn kleine zendmasten die binnenshuis gebruikt kunnen worden en waarmee het bereik binnen verbeterd kan worden.

AT&T 3G MicroCellKPN is er nog niet uit of de verkoop van femtocellen daadwerkelijk een toevoeging zal zijn op de Nederlandse markt, zegt manager mobiele netwerken Michael Vocke tegen Tweakers.net. "Femtocellen zijn primair bedoeld voor dunbevolkte, grote gebieden. In die gebieden is de ontvangst vaak een probleem. Nederland is een compact en dichtbevolkt land. Vandaar dat we er nog niet uit zijn." Femtocellen werken doordat ze via een breedbandverbinding direct aangesloten worden op het vaste net van een provider. Zendmasten staan op datzelfde vaste net aangesloten.

Een femtocell lijkt desondanks als extra service een goed idee, ook omdat nieuwe glascoatings ervoor zorgen dat het bereik van vooral umts vermindert. "Daar hebben wij echt last van. Meer en meer bedrijfspanden bestaan voor een groot gedeelte uit glas en in woonhuizen wordt HR++-glas geplaatst", aldus Vocke.

Een snelle introductie is echter uitgesloten. "De femtocellen zijn wat ons betreft niet snel en stabiel genoeg om op de markt te brengen. Dat zal dus op zijn vroegst volgend jaar worden." De Amerikaanse provider AT&T is onlangs wel gestart met de 'persoonlijke zendmasten'. Amerikaanse providers moeten veel investeren om hun 3g-netwerk landelijk dekkend te krijgen: femtocellen drukken die kosten, omdat consumenten en bedrijven zelf betalen voor beter bereik.

Reacties (84)


Sony ontwikkelt draadloze energie-overdracht

Door Willem de Moor, 2 oktober 2009 14:28165 reacties

Sony heeft een systeem ontwikkeld waarmee energie draadloos naar apparatuur kan worden overgebracht. Vooralsnog heeft het Japanse bedrijf een prototype ontwikkeld dat ongeveer vijftig centimeter kan overbruggen.

Het draadloze energietransportsysteem kan tot op heden een vermogen van 60W draadloos overbrengen. De techniek is op magnetische inductie gestoeld en zou werken over een afstand van maximaal een halve meter. De techniek werkt op vergelijkbare wijze als de manier waarop een elektrische tandenborstel wordt opgeladen, maar is daarbij in staat een kleine afstand te overbruggen. De efficiëntie daalt echter wel door de draadloze overdracht: het prototype van Sony levert slechts zestig procent van de verzonden energie als bruikbare stroom bij het apparaat af.

De testopstelling toont een tv die draadloos van stroom wordt voorzien, maar ook laptops en andere apparaten, variërend van hardware met een laag tot een hoog verbruik, moeten op termijn via de draadloze techniek van spanning voorzien kunnen worden. In de toekomst wil Sony het bereik vergroten en ook de hoeveelheid geleverd vermogen opschroeven. Het bedrijf heeft echter nog geen indicatie gegeven wanneer de draadloze energie-techniek in consumentenproducten terug te vinden zal zijn.

Wireless power van Sony

Reacties (165)


Wet VS zorgt voor informatieplicht aanbieders p2p-software

Door Arie Jan Stapel, 2 oktober 2009 13:5836 reacties

Een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wet goedgekeurd die aanbieders van p2p-software verplicht om duidelijk te maken aan gebruikers welke bestanden ze delen. Ook moet de aanbieder toestemming vragen.

Naar aanleiding van een aantal voorvallen waarbij gevoelige informatie onbedoeld uitlekte via p2p-programma's, heeft de commissie voor Energie en Handel van het Huis van Afgevaardigden de Informed P2p User Act goedgekeurd. Deze wet stelt het verplicht dat de verkopers van p2p-software 'helder en duidelijk' aangeven welke bestanden er worden gedeeld. Ook zal de gebruiker expliciet toestemming moeten geven voor het delen, staat in het wetsvoorstel. De heimelijke installatie van dit soort software wordt verboden, en de programma's mogen de gebruikers niet belemmeren bij het ongedaan maken van de installatie.

In het oorspronkelijke wetsontwerp zou dit van toepassing zijn op ieder programma dat bestanden kan versturen of deze opvragen bij een andere computer. Omdat wel heel veel programma's onder deze definitie zouden vallen, bijvoorbeeld besturingssystemen met ingebouwde sharing-mogelijkheden, diende de Democraat Jay Inslee een amendement in om het bereik van het voorstel wat in te perken. In het definitieve wetsontwerp is een minder brede definitie opgenomen, en bovendien bevat de tekst een lijst van programma's die er expliciet niet onder vallen, zoals mail- of instantmessaging-programma's.

Het wetsontwerp zal nu naar het Huis van Afgevaardigden gaan voor een stemming. Gezien het feit dat zowel Democraten als Republikeinen deze steunen, maakt het een goede kans om te worden aangenomen, zo meldt Ars Technica.

Reacties (36)


Britse rechtbank staat bevel via Twitter toe

Door Arie Jan Stapel, 2 oktober 2009 13:3867 reacties

De advocaten van de Britse conservatieve blogger Donal Blaney hebben donderdag van het Britse High Court toestemming gekregen om via Twitter een gerechtelijk bevel te sturen naar een gebruiker van deze dienst die zich als hun cliënt voordoet.

Blaney ergerde zich al een tijd lang aan een Twitter-gebruiker die onder zijn naam allerlei berichten publiceerde. "De inhoud van de Twitter-account was licht verwerpelijk, maar wat me pas echt begon te ergeren was dat mijn kennissen het begonnen te volgen in de veronderstelling dat ik het was", aldus Blaney. Omdat de gebruiker zijn ware identiteit of mailadres niet bekend maakte, was het nogal lastig om hem een bevel te sturen om hiermee op te houden.

RechtbankVanwege dit probleem gaf het High Court donderdag toestemming om het bevel via Twitter te versturen. Aangezien Twitter-berichten maximaal 140 tekens kunnen tellen, bevat het bericht een link naar een document van de rechtbank. Hierin wordt de gebruiker bevolen op te houden met het posten van berichten onder Blaneys naam, de oude berichten te verwijderen en zijn identiteit aan de rechtbank bekend te maken, zo meldt de Daily Telegraph.

Het is de eerste keer dat een rechtbank in het Verenigd Koninkrijk toestemming heeft gegeven om een gerechtelijk bevel op deze manier te versturen. Volgens de wet hoeft een gerechtelijk bevel niet in persoon te worden uitgereikt; dit mag ook per fax of e-mail. Het High Court heeft hier nu Twitter aan toegevoegd.

Reacties (67)


Nokia wil mobieltjes draadloos laten opladen

Door Arnoud Wokke, 2 oktober 2009 12:5587 reacties

Nokia wil dat gebruikers van zijn mobieltjes deze in de toekomst draadloos kunnen opladen via Qi, de nieuwe standaard van het Wireless Power Consortium. Nokia is daarvoor toegetreden tot het consortium, waar concurrent Samsung al lid van is.

QiQi is een nieuwe standaard die ontwikkeld wordt om diverse soorten elektronica op te laden via inductie. Het Wireless Power Consortium, dat de standaard ontwikkelt, is inmiddels bijna klaar en de specificatie heeft versie 0.95 bereikt. Bedrijven als Duracell, Philips en Samsung waren al lid van het consortium, nu is daar Nokia bijgekomen.

Als zowel Nokia als Samsung Qi gaan inbouwen in nieuwe mobieltjes, kan de nieuwe standaard snel op een grote meerderheid van toestellen staan: Nokia heeft een marktaandeel van ongeveer 38 procent, bij Samsung ligt dat rond 20 procent. Palm introduceerde eerder dit jaar een accessoire om de accu van zijn nieuwe smartphone Pre middels inductie op te laden.

Reacties (87)


Uniloc vecht miljoenenboete in patentenzaak Microsoft aan

Door Arie Jan Stapel, 2 oktober 2009 12:1222 reacties

Het Singaporese bedrijf Uniloc zal hoger beroep gaan aantekenen tegen het vonnis van een rechter, die bepaalde dat Microsoft toch geen schadevergoeding van 388 miljoen dollar moet betalen wegens het schenden van een patent van Uniloc.

RechtbankVolgens Uniloc maakte de activatie van Windows XP inbreuk op een patent dat dit bedrijf bezit. Microsoft was het hier niet mee eens. Na een jarenlang juridisch gevecht besliste een jury in april van dit jaar dat er inderdaad sprake was van patentinbreuk en dat Microsoft hiervoor 388 miljoen dollar schadevergoeding aan Uniloc moest betalen.

Deze week besliste de rechter in het hoger beroep, dat Microsoft had aangetekend, dat de jury van verkeerde maatstaven was uitgegaan bij het bepalen van de schadevergoeding. Ook vond de rechter dat Microsoft geen inbreuk maakte op het patent van Uniloc. Er zal een nieuw proces moeten komen. Ook als de jury daar oordeelt dat Microsoft wel schuldig is aan patentschending, zal de schadevergoeding anders worden bepaald en waarschijnlijk daardoor veel lager uitvallen.

Uniloc is ontevreden over dit nieuwe vonnis en heeft inmiddels aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan, zo meldt eWeek. "We zijn teleurgesteld in de beslissing van de rechter om het unanieme oordeel van de jury in de patentzaak van Uniloc tegen Microsoft te verwerpen", aldus Uniloc in een verklaring.

Reacties (22)


Scythe introduceert speakers voor 5,25-inch bay

Door Willem de Moor, 2 oktober 2009 11:4970 reacties, submitter: abusimbal

De Japanse hardwarefabrikant Scythe heeft een set speakers met led's ontwikkeld die in de drivebay van een pc-behuizing geplaatst dient te worden. De vier speakers leveren slechts een bescheiden vermogen.

De speakers worden onder de Kama Bay-vlag van Scythe op de markt gebracht en in een enkele 5,25"-drivebay ondergebracht. De min of meer interne speakerset moet zorgen voor een opgeruimd bureaublad en is in zwarte of zilverkleurige uitvoering beschikbaar. Aan de binnenkant verzorgen vier kleine speakers met doorsnedes van 1,25 inch, of ruim 3cm, voor het stereo-geluid. De output is tweemaal anderhalve watt. De set lijkt sterk op eerder geïntroduceerde speakers, die het echter zonder verlichting moeten stellen.

Behalve de vier speakers is de Kama Bay Speaker ACE voorzien van led-verlichting die onafhankelijk van de speakers in- en uitgeschakeld kan worden. Ook de speakers kunnen middels een schuifknop worden in- of uitgezet en het volume wordt met een draaiknop geregeld. De input voor de speakers wordt via een 3,5mm-plug geleverd: een ingebouwde versterker wordt door een molex-connector gevoed. De Kama Bay Speaker ACE-sets moeten voor ongeveer achttien euro in de winkel komen te liggen.

Scythe Kama Bay Speaker ACE

Reacties (70)


Video GTAIV: The Ballad of Gay Tony

Door Paul Hulsebosch, 2 oktober 2009 11:445 reacties

In een nieuwe video van Episodes from Liberty City duikt oude bekende Brain op, uit de eerste uitbreiding, The Lost and the Damned. Verder worden Armando en Enrique geïntroduceerd, de vrienden van Luiz Lopes, hoofdpersoon uit de tweede uitbreiding.

Uitgever Rockstar brengt op 29 oktober The Ballad of Gay Tony, de tweede uitbreiding voor Grand Theft Auto IV. De uitbreidining is ook opgenomen in Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City, dat op dezelfde dag in de winkel ligt, en waarin ook de eerste uitbreiding is opgenomen; The Lost and the Damned. In een nieuwe video toont Rockstar personages uit beide delen. Zo zijn motormuizen Brian Jeremy, Johnny Klebitz en Billy Grey te zien, de hoofdrolspelers uit de eerste uitbreiding. De video maakt verder duidelijk dat Luiz Lopes, de hoofdrolspeler uit The Ballad of Gay Tony, kan reken op de hulp van twee goede vrienden: Armando en Enrique. Luiz zal in veel missies op de hulp van zijn vrienden kunnen rekenen.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (5)


Japanse fabrikanten maken eerste complete lte-chipset

Door Arnoud Wokke, 2 oktober 2009 11:1819 reacties

Vier Japanse fabrikanten hebben de eerste chipset met lte gepresenteerd. De chipset ondersteunt naast lte ook 2g- en 3g-technieken en zou moeiteloos kunnen overschakelen tussen de verschillende ondersteunde netwerktechnieken.

De chipset is ontwikkeld door de vier Japanse bedrijven Docomo, NEC, Panasonic en Fujitsu, en zal wereldwijd gebruikt kunnen worden. De chipset is ontwikkeld voor de netwerktechnieken gsm en wcdma, wat de chipset bruikbaar maakt op de Nederlandse markt. Het is onbekend wanneer de eerste telefoons met de chipset op de markt moeten komen.

Lte wordt genoemd als opvolger van de huidige techniek umts. KPN gaat in Nederland een netwerk bouwen op basis van lte, maar ook Nokia en T-Mobile ondersteunen de techniek, die met wimax strijdt om umts op te volgen als 4g-standaard. De eerste versie van lte moet snelheden mogelijk maken van 100Mbps down en 50Mbps up, maar in een later stadium zou de techniek snelheden aan moeten kunnen van 1Gbps.

Lte-chipset

Reacties (19)


Video Assassin's Creed II

Door Paul Hulsebosch, 2 oktober 2009 10:5610 reacties

Ubisoft heeft de video vrijgegeven van de presentatie die de uitgever gaf op de Tokyo Game Show. In de clip is te zien hoe vijanden uitgeschakeld kunnen worden in Assassin's Creed II. Ook is te zien hoe wapens gekocht kunnen worden.

Video (1254468403.mp4)

Reacties (10)


Update systeemsoftware zorgt voor kapotte Wii's - update

Door Jan Laros, 2 oktober 2009 10:47134 reacties

Het updaten van de Wii-systeemsoftware naar versie 4.2 kan een defecte console tot gevolg hebben. De update bestrijdt het gebruik van niet-ondersteunde applicaties, maar dupeert ook gebruikers van Wii's zonder de Homebrew Channel-software.

Uit posts van gebruikers op diverse fora is gebleken dat de nieuwe versie van de systeemsoftware voor de Wii soms een defecte console tot gevolg heeft. Tijdens het downloaden van de software blijft de voortgangsbalk hangen en na een reboot van de console start deze niet meer op. Dit zou de modificatie van het programma 'boot2' als oorzaak hebben.

Nintendo heeft met versie 4.2 van de Wii-systeemsoftware geen grote veranderingen doorgevoerd. Officieel is de update enkel bedoeld ter verbetering van de 'overall performance'. Na verdere analyse is echter gebleken dat het Nintendo met name te doen is om gebruikers van het zogenaamde 'Homebrew Channel' te dwarsbomen. Gebruikers die de Homebrew Channel-software op hun Wii hebben geïnstalleerd, kunnen applicaties van derden op hun machine draaien en deze worden niet door Nintendo ondersteund.

Update, 11:48 uur: Een medewerker van Nintendo blijkt te hebben toegezegd dat gedupeerden met een ongemodificeerde Wii hun getroffen console kosteloos kunnen laten repareren door Nintendo.

Wii

Reacties (134)


Benchmarks en foto's van ATI Radeon HD 5750 lekken uit

Door Marc Rademaker, 2 oktober 2009 10:3066 reacties

Op een Taiwanese website zijn de eerste foto's en benchmarks opgedoken van de HD 5750, een videokaart die samen met de HD 5770 het mainstream-segment moet gaan bedienen. De 5700-kaarten hebben 1120 streamcores aan boord.

De gpu beschikt volgens de Taiwanese forumposter over 1120 in plaats van de 800 streamprocessors waar eerdere berichten over repten. Het aantal van 1120 cores betekent dat er 14 simd-engines aanwezig zijn, omdat die elk uit 16 threadprocessors bestaan, die weer uit 5 streamcores zijn opgebouwd. Aangezien er vier texture units gekoppeld zijn aan een simd-engine betekent dat ook dat er 56 texture units aanwezig zijn. De geheugenbus werd van 256bit naar 128bit gekortwiekt maar het gddr5-geheugen is op een respectabele snelheid van 4600MHz geklokt. Hierdoor is er een bandbreedte beschikbaar van 73,6GB/s. De gpu zelf is vooralsnog op 700MHz geklokt.

In de 3DMark06 en 3DMark Vantage benchmarks gaat de HD 5750 redelijk gelijk op met een GTS250. De videokaart is echter een stuk sneller dan de HD 4770, maar de benchmarks zijn niet echt representatief voor echte gameprestaties. Op de foto's valt verder te zien dat de videokaart net zoals zijn grotere broers, de HD 5870 en de HD 5850, ook twee dvi-, een hdmi- en een displayport-uitgang heeft. Voor de energietoevoer lijkt de videokaart genoeg te hebben aan een enkele zespins-pci-e-connector. De verwachting is dat de 5770 en de 5750 over twee weken mondjesmaat te koop zullen zijn, voor een prijs van respectievelijk 199 en 149 dollar.

HD 5750 HD 5750 HD 5750 HD 5750

Reacties (66)


Amazon schikt met Kindle-gebruikers in '1984'-zaak

Door Arie Jan Stapel, 2 oktober 2009 09:5852 reacties

Amazon heeft een rechtszaak over het wissen van twee door George Orwell geschreven boeken van de Kindle-e-reader geschikt. Twee studenten, die hun e-books zagen verdwijnen, hadden Amazon om deze actie voor de rechter gedaagd.

Amazon bood de boeken '1984' en 'Animal Farm' van George Orwell aan via zijn online winkel, in de veronderstelling dat het auteursrecht erop verlopen was. In juli kwam het bedrijf er achter dat dit toch niet het geval was en besloot het de boeken op afstand te wissen van de Kindle-readers van klanten die de e-books gekocht hadden. De kopers kregen hun geld terug, maar het feit dat Amazon in staat was eenmaal gekochte e-books weer te wissen veroorzaakte veel ophef.

De Amerikaanse studenten Justin Gawronski en Anton Bruguier namen hier geen genoegen mee en spanden een rechtszaak aan tegen Amazon. Deze zaak is inmiddels afgewend met een schikking. Amazon zal de advocaten van het tweetal 150.000 dollar betalen; zij hebben reeds toegezegd dit bedrag te schenken aan een goed doel. Hoeveel de klagers krijgen is niet bekend gemaakt, meldt PCWorld.

Amazon logoAmazon heeft verder toegezegd nooit meer e-books bij de gebruikers te zullen wissen, behalve in een beperkt aantal gevallen: wanneer een rechter of overheidsorgaan hiertoe bevel geeft, als er malware moet worden verwijderd en als de consument er toestemming voor geeft of niet betaalt.

Reacties (52)


Onderzoekers meten magnetisch veld van licht

Door Willem de Moor, 2 oktober 2009 09:2355 reacties

Medewerkers van het FOM-Instituut voor Atoom- en Molecuulfysica in Amsterdam hebben een meetinstrument ontwikkeld waarmee het magneetveld van licht gedetecteerd kan worden. Tot dusver was het zwakke veld moeilijk waar te nemen.

De wetenschappers van het in Amsterdam gevestigde AMOLF, ofwel het FOM-Instituut voor Atoom- en Molecuulfysica, werkten samen met onderzoekers van het Nederlandse bedrijf LioniX aan de sensor. Aangezien licht bestaat uit een elektromagnetische golf, heeft deze een elektrisch en een magnetisch veld. Beide hebben een zeer hoge frequentie, waarbij alleen het elektrisch veld meetbaar is. Het magneetveld interacteert vrijwel niet met materie, waardoor deze zeer moelijk is waar te nemen.

De onderzoekers van het FOM-Instituut ontwikkelden echter een sensor die dit magneetveld indirect kan waarnemen: de sensor of optische nanoprobe zet de magneetvelden om in een elektrische stroom. De sensor bestaat uit een ring met daarin een spleet ter grootte van 40 nanometer, waarbij de spleet als condensator dienst doet. De stroom oscilleert met een frequentie van enkele honderden terahertz en wordt weer omgezet in een lichtsignaal dat via een glasvezel naar een fotodiode wordt geleid en daar gedetecteerd wordt.

De sensor kan een rol spelen in onderzoek naar nanostructuren, waarbij met name metamaterialen onderzocht zouden kunnen worden. Deze materialen komen normaal niet in de natuur voor en hebben een negatieve brekingsindex als bijzondere eigenschap. Hierdoor zouden ze bijvoorbeeld als 'onzichtbaarheidsmantel' ingezet kunnen worden. Het onderzoek van de Nederlanders wordt in de wetenschappelijke uitgaven Science en ScienceExpress gepubliceerd.

FOM sensor magneetveld licht

Reacties (55)


Microsoft brengt Marketplace in november naar Windows Mobile 6.1

Door Joost Schellevis, 2 oktober 2009 08:3156 reacties

Microsoft heeft bekendgemaakt dat gebruikers van Windows Mobile 6.0 en 6.1 waarschijnlijk vanaf november gebruik kunnen maken van de Marketplace. Windows Mobile 6.5 krijgt vanaf de de introductie volgende week al ondersteuning.

MarketplaceDe Windows Mobile Marketplace zal waarschijnlijk in november beschikbaar komen voor Windows Mobile 6.0 en 6.1. Dat heeft een marketingmedewerker op het Windows Mobile-weblog bekendgemaakt. Oorspronkelijk zou de Marketplace enkel beschikbaar komen voor telefoons met Windows Mobile 6.5, maar half juli werd al bekend dat ook gebruikers van mobieltjes met de 6.0- en 6.1-versies gebruik zullen kunnen maken van de online winkel voor mobiele applicaties.

Voor WM 6.5 opent de winkel al op 6 oktober zijn virtuele deuren, de dag waarop ook de eerste telefoons met dat OS verschijnen. De Windows Mobile Marketplace komt beschikbaar in circa dertig landen, waaronder Nederland en België. Gebruikers kunnen naast gratis applicaties ook betaalde programma's downloaden, waarbij ze een licentie kopen om de software op maximaal vijf verschillende telefoons te installeren. Die limiet wordt gecontroleerd door de installatie te koppelen aan de Windows Live-account van een gebruiker. Kopers mogen tot 24 uur na hun aankoop hun geld terugvragen, maar dat kunnen ze slechts één keer per maand doen. Microsoft belooft zijn best te zullen doen om een applicatie van een telefoon te verwijderen als de gebruiker zijn geld terugvraagt, maar garandeert niet dat dit ook altijd lukt. Applicaties die uitzonderlijk vaak worden geretourneerd kunnen worden verwijderd uit de Marketplace.

Elk land krijgt zijn eigen variant van de Marketplace. Ontwikkelaars moeten hun applicaties opnieuw laten certificeren als ze het in de Marketplace van een ander land willen verkopen. Hoeveel dat kost is niet bekend; het certificeren van een nieuwe applicatie kost 99 dollar, maar Microsoft heeft wel aangegeven dat certificatie voor aanvullende markten goedkoper zal worden. Gebruikers kunnen er overigens ook voor kiezen om producten te kopen uit de Marketplace van een ander land, dus een certificaat is geen vereiste om producten te kunnen verkopen aan gebruikers uit andere landen. Ontwikkelaars moeten verder de certificatiekosten van 99 dollar opnieuw betalen als ze hun applicatie voor een tweede of derde keer indienen na een eerdere weigering en ze mogen hun programma's een prijs meegeven die tussen 0,99 dollar en 499 dollar ligt.

Reacties (56)

Lees meer

Nokia lanceert Ovi Store
Nokia lanceert Ovi Store Nieuws van 26 mei 2009