De GPS (of Galileo) Satellieten zenden inderdaad de tijd uit, maar niet zo precies als jij denkt. In theorie heb je gelijk, als een satelliet
heel precies de tijd uitzend dan kan je met 3 satellieten je positie bepalen, maar in de praktijk heb je dan een klok nodig die veel nauwkeuriger is dan wij nu kunnen maken.
Dus in de praktijk verbind je GPS ontvanger met 4 satellieten, zodat je GPS ontvanger voor een vierde variabele kan oplossen. Namelijk de tijd, dus met 4 satellieten kan je vier variabelen oplossen (x, y, z en t ... of lengte, breedte, hoogte en tijd).
Echter deze methode heeft een behoorlijke onnauwkeurigheid (behoorlijk is relatief, maar daar kom ik zo op) en daardoor zit een GPS ontvanger naast de juiste plek. Doordat signalen vertraagd worden in onze atmosfeer bereikt niet ieder signaal tegelijk de GPS ontvanger (dit is perfect, want dan kunnen we onze locatie bepalen) maar helaas kan het zijn dat een signaal bijvoorbeeld vertraagd wordt door een storing in de atmosfeer of een tunnel etc.
Hiervoor compenseerd je GPS ontvanger door te meten hoe veel data er binnen komt en met welke snelheid, aan de hand van eigen gegenereerde data. Hierdoor kan je GPS ontvanger met 1% nauwkeurigheid de verschuiving van de data meten en dus met 1% nauwkeurigheid de parameter t (tijd) oplossen.
Echter je data verplaatst zich in de ruimte met de snelheid van het licht en in onze atmosfeer maar een klein beetje trager. Dus is 1% van de snelheid van het licht over de gegeven afstand tussen de satelliet en jouw ontvanger vrij groot, tot ongeveer 10 meter.
Hierdoor ontstaat dus een data-shift tussen de satelliet en jou GPS ontvanger en dus is het mogelijk dat de 3 of 4 satelieten niet meer overlappen tot 1 punt. (Drie cirkels van een gegeven straal, met een vaste afstand tussen de middelpunten kunnen maar 1 oplossing geven, tenzij er een fout in die data zit, de data-shift) Jouw GPS ontvanger lost dit op zijn beurt op door iedere cirkel met een gelijk aantal (centi)meters te vergroten totdat er als nog (bijna) 1 punt ontstaat en
daar bevind jij je.
Als nou satelliet A een veel grotere data-shift heeft dan B en de GPS ontvanger ze gelijk meet, dan zal jij je volgens zeggen dichter bij B bevinden dan dat je werkelijk doet, dus je GPS ontvanger zit naast jouw exacte locatie.
Het probleem is op te lossen door meer data in de vergelijking te stoppen, dus te verbinden met meer satellieten óf juist een grotere / betere dataverbinding maken. Dit laatste is wat Galileo doet, door te verbinden op het 1260 - 1300MHz spectrum, wat in theorie minder last moet hebben van onze atmosfeer.
Combineer dit met data van stations op de grond zal er nog minder onnauwkeurigheid onstaan, doordat dit buiten voor meer data ook voor nauwkeurigere data zorgt. (De geschate fout zit dichter bij de echte fout.)
* Dit is een heel erg abstracte weergave van hoe het echt zit, maar ik hoop dat het wel begrijpelijk is
@PissedCapsLock Ja je hebt gelijk, met nauwkeurigere data bedoelde ik eigenlijk een kleinere fout. (Heb het aangepast!) Door de vaste plek van de stations op de grond en de redelijke ruimte voor sterke GPS ontvangers, kan door een grond station veel nauwkeuriger zijn eigen positie worden bepaald, waarna de gemaakte fout teruggerekend kan worden (zo'n grondstation weet zijn eigen positie namelijk al!). Hierna kan die data in de formule van een GPS ontvanger worden gestopt en zo kan
heel nauwkeurig de positie worden bepaald.
[Reactie gewijzigd door KilZone op 23 juli 2024 18:06]