Tip de redactie

Prusa introduceert sla-3d-printer met opensource-software

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 21:0548 reacties

Fabrikant Prusa introduceert een 3d-printer die print met stereolithografische printer en werkt met opensource-software. De Original Prusa SL1 is de eerste 3d-printer van het bedrijf dat werkt met hars.

De SL1 kan maximaal printjes maken op 120x68x150mm, zegt Prusa. Elke laag kost zes seconden om te printen en de hoogte van de laag is instelbaar vanaf 0,01mm. Prusa raadt gebruikers aan om lagen te gebruiken van 0,01 tot 0,025mm. De printer heeft een sensor in het printbed zitten om het niveau van de hars te meten. De printer kalibreert zichzelf automatisch. De SL1 heeft een 5,5"-lcd aan boord met 2560x1440 pixels. De printer is gemaakt van aluminium.

De printer werkt met msla, masked stereolithografie. Die manier van printen maakt een groot detailniveau mogelijk, al is het dankzij de geringe oppervlakte niet mogelijk om grote printjes te maken. Prusa zal de sla-printfunctionaliteit in zijn software zetten en streeft ernaar om die opensource te maken, al vermeldt het bedrijf niet wanneer dat zal gebeuren. Prusa gaat de SL1 verkopen voor 1299 euro voor de kit en 1599 euro voor de afgebouwde printer.

Reacties (48)


Gerucht: Huawei Mate 20 Pro heeft camera's met groothoek- en telelens

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 20:3033 reacties

De Huawei Mate 20 Pro heeft mogelijk een groothoek- en een telelens op de achterkant. Het zou voor het eerst zijn dat een smartphone beide soorten lenzen combineert in één camerasysteem. Er zijn ook renders verschenen van de telefoon.

De Mate 20 Pro krijgt volgens WinFuture lenzen die variëren van 16mm tot 80mm in 35mm-equivalent. Een reguliere smartphonecamera zit doorgaans tussen 24 en 28mm, terwijl de telelenzen vaak rond 50mm zitten. De P20 Pro, eveneens van Huawei, heeft een 78mm-lens, maar een groothoeklens zit niet op die telefoon.

Met brandpuntsafstanden van 16mm en 80mm is '5x optische zoom' mogelijk zonder dat daar softwarematige trucs voor nodig zijn, iets dat Huawei nog wel doet bij de P20 Pro die 'slechts' 3x zoom heeft dankzij de gebruike brandpuntsafstanden. Het is onbekend hoe de camerasetup precies werkt; WinFuture speculeert dat Huawei niet langer een monochrome sensor meelevert, maar de derde camera in kleur laat fotograferen.

De renders tonen de Mate 20 Pro met een uitsparing aan de bovenkant van het scherm. Het zou gaan om een oledscherm met 3120x1440 pixels, bij een beeldverhouding van 19,5:9. De Mate 20 Pro zal draaien op de eerder aangekondigde Kirin 980-soc, die TSMC voor Huawei produceert op 7nm.

Huawei presenteert de Mate 20-serie op 16 oktober tijdens een eigen evenement, zo zei de fabrikant eerder. Volgens WinFuture verschijnt het toestel in drie kleurstellingen in Europa, namelijk blauw met krijtstreep, zwart en 'twilight', een verloop van zwart naar paars en blauw.

Render Huawei Mate 20 ProRender Huawei Mate 20 ProRender Huawei Mate 20 ProRender Huawei Mate 20 Pro

Reacties (33)


Slack koopt bedrijf om e-mail in chatapp te integreren

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 19:4818 reacties, submitter: MazzaG

Slack heeft het bedrijf Astro gekocht om in de toekomst e-mail beter te kunnen integreren in zijn dienst. De bedoeling is dat medewerkers van bedrijven hun mail gaan beheren via kanalen in het chatprogramma.

Astro heeft aangekondigd dat zijn apps over een paar weken zullen stoppen met werken en gebruikers van de dienst zullen moeten omzien naar andere manieren om hun e-mail te lezen. Astro heeft clients voor smartphones met iOS en Android, maar heeft ook toepassingen voor de Mac, voor Amazon Alexa en een Astrobot in Slack. Ook die laatste zal stoppen met werken.

Slack koopt Astro, omdat het de technologie wil integreren in zijn chatprogramma. Astro is een e-mailprogramma dat via algoritmes probeert om belangrijke mail te filteren en die prominent te laten zien. Bovendien kan Astro makkelijk gebruikers uitschrijven bij nieuwsbrieven.

Volgens het chatprogramma is het de bedoeling dat werknemers met Slack in de toekomst e-mail dankzij de integratie helemaal niet meer hoeven te gebruiken. Slack geeft toe dat hoewel het chatprogramma nu een integratie heeft met e-mail, werknemers nog steeds twee programma's nodig hebben. Hoeveel Slack betaalt voor het Amerikaanse bedrijf is niet bekend. Astro zit in de buurt van Los Angeles en heeft 28 medewerkers.

Astro Mail

Reacties (18)


Stabiele versie macOS Mojave komt uit

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 19:36111 reacties

De stabiele versie van macOS Mojave is uitgekomen. De nieuwe versie van Apples besturingssysteem voor desktops en laptops biedt onder meer verbeteringen aan de desktop, Finder en introduceert een donkere modus.

De release van Mojave komt niet als een verrassing, want Apple zei bij de aankondiging van de nieuwe iPhones en Apple Watch Series 4 al dat Mojave nu zou gaan uitkomen. Mojave komt uit voor alle Mac-producten van 2012 en later en op Mac Pro's uit 2010 en 2012 met de juiste grafische kaarten.

In de nieuwe versie van macOS zit onder meer een donkere modus, zegt Apple. Ook heeft het besturingssysteem een nieuwe versie van Safari die tracking door fingerprinting tegengaat. Ook laat Safari een melding zien als bijvoorbeeld Facebook via een Like-knop de gebruiker probeert te tracken. Daarnaast ondersteunt de desktop 'stacks' van bestanden en kan de wallpaper zich aanpassen aan de tijd van de dag.

Mojave bevat bovendien de eerste apps die Apple geport heeft vanaf iOS. Dat gebeurt via Marzipan, de codenaam voor de integratie van UIKit voor iOS in macOS. Ontwikkelaars kunnen officieel iOS-apps vanaf volgend jaar pas porten naar macOS, maar officieus doen ontwikkelaars dat al. De Aandelen- en Notities-apps in macOS heeft Apple zelf op die manier ook geport. Apple kondigde macOS 10.14 Mojave begin juni aan tijdens zijn ontwikkelaarsconferentie WWDC. Het besturingssysteem kwam toen ook direct uit als bèta voor ontwikkelaars.

Apple macOS Mojave

Reacties (111)


Apple rondt overname Shazam af en verwijdert advertenties uit app

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 18:20136 reacties

Apple heeft de overname van Shazam afgerond. Eerder deze maand gaf de Europese Commissie toestemming aan het Amerikaanse bedrijf om de dienst voor muziekherkenning over te nemen. De app blijft vooralsnog bestaan en wordt advertentievrij.

Shazam always on micApple zegt niet waarom het de advertenties verwijdert uit Shazam, maar vermeldt dat gebruikers vanaf dan 'ongestoord' van de dienst gebruik kunnen maken. Het is onbekend of de advertenties verdwijnen uit de versie voor iOS en Android, al ligt dat gezien de aankondiging wel voor de hand. Shazam werkte met advertenties als verdienmodel, maar voor Apple zijn die inkomsten vermoedelijk niet nodig.

De app blijft vooralsnog bestaan. Vaak na een overname haalt Apple de app van een bedrijf al dan niet tijdelijk offline. Dat gebeurde onder meer met Siri en Workflow, die later terugkwamen onder Apples eigen naam. In andere gevallen verdween de app van overgenomen bedrijven en kwam een technologie later als functie terug. Het ligt voor de hand voor Apple om Shazam te integreren in streamingdienst Apple Music, maar daarover maakt de fabrikant niets bekend.

Apple bevestigde in december vorig jaar dat het Shazam wil overnemen. Een overnameprijs is toen niet bekendgemaakt. Volgens een eerder gerucht is Apple bereid om een bedrag van ongeveer 341 miljoen euro op tafel te leggen voor Shazam.

Reacties (136)


Onderzoeker vindt gevoelige gegevens VN in Trello, Google Drive en Jira

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 18:0430 reacties

Een beveiligingsonderzoeker heeft gevoelige gegevens gevonden van de Verenigde Naties, waaronder wachtwoorden en privédata van medewerkers, via publiek toegankelijke documenten op Trello, Google Drive en in Jira.

De onderzoeker, Kushagra Pathak, kwam de publiek toegankelijke data op het spoor via Google-zoekopdrachten, meldt The Intercept. Die zoekopdrachten verwezen naar boards van projectmanagementdienst Trello die mensen bij diverse onderdelen van de VN op publiek hadden gezet. Die staan standaard op privé. Hetzelfde geldt voor de links op Google Drive en in bugtrackingdienst Jira. Die links kwamen van Trello.

De gebruikers van Trello, Google Drive en Jira bij de VN hadden de links publiek gezet, waardoor iedereen met de link kon kijken. Zo vond hij een ftp-server, links die toegang gaven tot webconferenties, adressen van alle VN-gebouwen in New York en telefoonnummers van VN-medewerkers.

Pathak meldde het probleem op 20 augustus bij de VN, maar pas enkele weken later, nadat The Intercept ook contact had opgenomen, begon de VN de links weer privé te maken. De VN zegt in een reactie dat veel van de data niet gevoelig is, terwijl er ook verouderde data tussenzit. Desondanks hebben VN-medewerkers een seintje gekregen om voorzichtig om te gaan met data op platforms van derden.

Het gebeurt vaker dat via Google-zoekopdrachten gevoelige gegevens komen bovendrijven. Pathak vond zo al eerder gegevens van diverse bedrijven en overheden. Tweakers ontdekte in 2009 via een Google-zoekopdracht een publiekelijk toegankelijke database van een persbureau met allerlei telefoonnummers van bekende Nederlanders.

Reacties (30)


Oud-ceo Google: internet gaat splitsen in Chinese en niet-Chinese versie

Door Arnoud Wokke, 24 september 2018 17:4571 reacties

Het internet zal in de komende tien tot vijftien jaar splitsen in een versie voor China en een versie voor alle andere landen wereldwijd, denkt Eric Schmidt. Schmidt was jarenlang directeur van Google.

Het tweede internet zou dan een door China geleid internet zijn, maar het zou niet beperkt blijven tot China, zei Schmidt in een besloten bijeenkomst voor investeerders afgelopen week in San Francisco, schrijft CNBC. "Globalisering betekent dat zij (China) ook mogen meespelen. Ik denk dat je fantastisch leiderschap gaat zien in producten en diensten vanuit China. Er is een echt gevaar dat samen met deze producten en diensten een ander regime op het gebied van leiderschap uit de overheid komt, met censuur en controle."

Daarbij wijst Schmidt op het Gordel- en Weginitiatief, waarbij de Chinese overheid probeert invloed op andere landen te vergroten door intensivering van investeringen en handel. Daarbij gaat het ook om digitale handel.

Het is onbekend hoe Schmidt een splitsing van beide 'internetten' voor zich zou zien en of dat bijvoorbeeld gaat om een fysieke splitsing van de netwerken. Schmidt was van 2001 tot 2011 directeur van Google.

Reacties (71)


Microsoft Surface Hub 2 krijgt verwisselbare processorcartridge

Door Loïs Franx, 24 september 2018 16:3460 reacties

Microsoft voorziet zijn Surface Hub 2-presentatiescherm van een verwisselbare processorcartridge, waardoor gebruikers een eenvoudige hardware-upgrade kunnen doorvoeren. De Hub 2 verschijnt in het tweede kwartaal van 2019.

De Hub 2-lijn gaat uit de Hub 2S en de 2X bestaan en in het tweede kwartaal volgend jaar verschijnt de 2S. Volgens Microsoft zit de sleuf voor de cartridge aan de achterkant van de Surface Hub 2. Een cartridge die in 2020 verschijnt zal het 2S-systeem upgraden naar 2X. Na de upgrade kunnen gebruikers het scherm roteren en kunnen ze inloggen met meerdere accounts.

Bovendien kunnen meerdere schermen dan naast elkaar gezet worden om een groot bord te vormen. Het is niet bekend om welke processor het gaat en ook overige details over de cartridge ontbreken nog.

Microsoft had in eerste instantie een speciale versie van Windows 10 in gedachten voor 2S, maar is uiteindelijk bij de originele Surface Hub-software gebleven. De 2X-upgrade zal wel Windows 10 bevatten. De Surface Hub 2 betreft een 50,5"-scherm met een 4k-resolutie en een beeldverhouding van 3:2. In mei werd het presentatiebord onthuld door Microsoft.

Surface Hub 2

Reacties (60)


Diensten van Microsoft krijgen universele zoekfunctie

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 16:3132 reacties

Microsoft kondigt Microsoft Search aan. Het bedrijf wil 'zoeken' een prominentere plek geven in zijn diensten en een vergelijkbare, uitgebreidere functionaliteit bieden in Office 365, Windows, Bing en andere producten.

Microsoft Search moet niet alleen antwoord geven op vragen, maar ook persoonlijke suggesties bieden en acties op taken mogelijk maken, meldt het bedrijf. Ook zonder zoekterm toont de zoekdienst aan welke documenten een persoon werkt en met welke personen de gebruiker vaak bestanden deelt. Als een gebruiker is ingelogd bij Office 365, werkt dat ook bij Bing, Edge en Windows. Een zoekactie in Word of Windows, kan bijvoorbeeld een presentatie opleveren waar de gebruiker aan werkt.

Microsoft geeft de zoekbalk een prominente en consistente plek in zijn programma's, waaronder Outlook, PowerPoint, Excel, Microsoft Teams en SharePoint. Op zowel de desktop als mobiel krijgt de zoekbalk dezelfde posities bij deze diensten. Bovendien kan de gebruiker de balk inzetten voor de bediening van de diensten. Het invoeren van 'acc' in Word toont bijvoorbeeld de functies Accept Revision en Accessibility Checker, zodat de gebruiker deze niet meer via de toolbar hoeft op te roepen.

In eerste instantie integreert het bedrijf Microsoft Search in Bing.com, Office.com en de mobiele SharePoint- en Outlook-apps. In de eerste helft van 2019 komt het ook naar Office en Windows 10.

Microsoft Search Office.com

Reacties (32)


Solar Team Twente behaalt eerste en tweede plek op EK zonneracen

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 15:4727 reacties, submitter: kaaskopkoen

Solar Team Twente heeft de iLumen European Solar Challenge gewonnen met zijn Red Shift-team. De universiteit behaalde ook de tweede plek op het EK zonneracen met zijn zonne-auto van de voorgaande generatie, de Red One.

De Red Shift en de Red One waren in een nek-aan-nekrace verwikkeld op het regenachtige circuit van Zolder in België. In het totaalklassement won het team van de Shift met slechts twee punten verschil. De derde plek was voor het Duitse team Sonnenwagen. Het belangrijkste onderdeel van de iLumen European Solar Challenge is de 24-uurs-race.

Tijdens deze race mochten deelnemers op hun accu's rijden, vanwege de slechte weersomstandigheden, die echter maar twee keer opgeladen mochten worden. De regen zorgde voor veel glijpartijen. De twee Twentse zonnewagens kwamen na 12 uur aan de leiding, toen ze Megalux Hungary inhaalden en die voorsprong gaven ze niet meer weg. De Shift zette 235 rondes neer in de 24 uur, de One 230 rondes.

In oktober 2019 nemen de studenten van Solar Team Twente deel aan de Bridgestone World Solar Challenge in Australië. In Zuid-Afrika vindt momenteel de Sasol Solar Challenge plaats, waar het Nuon Solar Team aan kop gaat met de Nuna 9S.

iESC 2018 rondes

Reacties (27)


UWV gaat verzenden van Excel-bestanden blokkeren in verband met datalek

Door Loïs Franx, 24 september 2018 15:12144 reacties

In het eerste kwartaal van 2019 gaat het UWV een technische maatregel invoeren die het verzenden van bepaalde bestanden, zoals Excel-bestanden, onmogelijk maakt. De aanleiding hiervoor was het datalek van 3 augustus, waarbij het verkeerde bestand was verzonden.

Minister Koolmees, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, noemt de maatregel in een van de antwoorden op vragen van SP-Kamerlid Van Kent over het datalek. De maatregel moet menselijke fouten minimaliseren door het verzenden van bepaalde bestanden te blokkeren. De minister geeft Excel-bestanden als voorbeeld. Minister Koolmees gaat in overleg met het UWV welke maatregelen nog meer mogelijk zijn, zoals extra verificatiestappen, automatische waarschuwingen of technische blokkades.

Omdat de grote veranderingen in het systeem tijd kosten, richt het UWV zich nu voornamelijk op bewustwording onder werknemers en het beter naleven van het zogenoemde 'vier-ogenprincipe', volgens Koolmees. Dit betekent dat minimaal twee personen een taak moeten overzien voordat zij wordt uitgevoerd, om fouten en misbruik van de situatie te voorkomen.

Begin augustus kwamen de privégegevens van 2400 UWV-cliënten bij de verkeerde personen terecht, doordat het verkeerde bestand was verzonden naar verschillende cliënten. Daarnaast werd de zender niet gecontroleerd, zoals het vier-ogenprincipe vereist. Het UWV maakt gebruik van bulkberichten als men hetzelfde bericht naar meerdere mensen moet verzenden. Bulkberichten mochten voorheen niet gebruikt worden, maar in 2016 werd het verbod binnen de organisatie opgeheven. De reden hierachter was toen dat het verzenden van individuele berichten te veel tijd kost en tot meer fouten kan leiden. "Bulkberichten zijn veilig, mits de procedures gevolgd worden", aldus Koolmees.

De UWV-berichten komen in de werkmap van cliënten terecht. In deze map kan de cliënt zijn cv plaatsen, contact opnemen met het UWV en solliciteren op vacatures. Er had een uitnodiging voor een bijeenkomst in de werkmap van 97 cliënten moeten staan, maar in plaats daarvan kregen zij een bestand met de privégegevens van 2400 cliënten.

Hier stond onder andere het bsn-nummer van die cliënten in. Normaliter worden die nummers in ieder geval voor een deel onleesbaar gemaakt. In dit geval was dat niet gebeurd. Het datalek vond plaats op 3 augustus. Binnen 72 uur was het lek gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens. De getroffen cliënten kregen thuis een brief waarin het UWV zijn excuses aanbiedt en belooft dat dit in de toekomst niet nog een keer zal gebeuren.

In september 2016 was er een soortgelijk datalek bij het UWV. Daarbij werd tevens het verkeerde bestand naar diverse cliënten verzonden, waardoor elfduizend privégegevens op straat kwamen te liggen.

Reacties (144)


YouTube laat Music Premium-gebruikers audiokwaliteit kiezen op Android

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 14:0973 reacties

YouTube heeft zijn Music-app voor Android een update gegeven. Daarmee kunnen klanten van de betaalde Premium-dienst voortaan de audiokwaliteit kiezen voor het streamen via mobiel internet en wifi.

Bij de instellingen voor streamen via mobiel internet en via wifi kunnen gebruikers van de YouTube Music-app op Android kiezen uit vier niveaus in audiokwaliteit: laag, normaal, hoog en altijd hoog. Daarnaast biedt de Downloads-sectie van de instellingen de keuze tussen laag, normaal en hoog en heeft YouTube een nieuwe optie bij de video-instellingen toegevoegd: 'alleen audio'.

Welke bitrates corresponderen met de instellingen is niet bekend, schrijft 9to5Google. YouTube voegt de opties toe zodat gebruikers met een krappe databundel hun limiet minder snel overschrijden door muziek te luisteren via de dienst of hun opslag te vullen met downloads.

Eind augustus introduceerde YouTube zijn Music- en Music Premium-diensten in de Benelux. Voor 10 euro per maand kunnen gebruikers muziek op het platform luisteren op de achtergrond en nummers downloaden.

YouTube Music audio selectie

Reacties (73)


Bitcoin Core bleek jaar lang vatbaar voor double-spending-aanval

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 13:2998 reacties, submitter: Kain_niaK

De Bitcoin Core-software voor het Bitcoin-netwerk had een jaar lang een ernstige double-spending-kwetsbaarheid, die in theorie zelfs tot een blockchain-fork van getroffen nodes en bugvrije nodes had kunnen leiden. De kwetsbaarheid is niet misbruikt.

De kwetsbaarheid, met aanduiding CVE-2018-17144, is vorige week verholpen met de release van Bitcoin Core 0.16.3 en 0.17.0rc4. Aanvankelijk kregen de ontwikkelaars een melding over een denial-of-service-bug, maar bij nadere inspectie kwam een inflationkwetsbaarheid aan het licht, zo blijkt uit de full disclosure van Bitcoin Core.

Optimalisaties in Bitcoin Core 0.14, die vorig jaar maart verscheen, hadden als onbedoeld bij-effect dat nodes konden crashen bij de verwerking van blokken met transacties die coins meerdere keren probeerden te besteden. Met de komst van Bitcoin Core 0.15.0, iets meer dan een jaar geleden, werden de problemen groter. De aanpassingen zorgden er namelijk voor dat nodes de double-spend-transacties in sommige gevallen accepteerden.

Bitcoin Magazine beschrijft dat een kwaadwillende in het ergste geval de hoeveelheid valuta kon vergroten door zijn eigen coins te kopiëren. Nodes met de kwetsbare Bitcoin Core-versies zouden deze coins accepteren, waarmee theoretisch een fork kon ontstaan. In de praktijk zou dit onwaarschijnlijk zijn, omdat de oudere, niet getroffen nodes waarschijnlijk een te lage hashrate zouden hebben.

Inmiddels zou meer dan helft van de hashrate een upgrade hebben gekregen naar Bitcoin Core 0.16.3, waarmee een aanvaller niet meer met succes de valide blokketen kan verdringen. Bitcoin Core is de naam van de softwareclient voor het Bitcoin-netwerk.

Reacties (98)


Google krijgt kritiek op automatisch inloggen Chrome-gebruikers

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 11:09114 reacties, submitter: ArieKanarie

Google ligt onder vuur voor het automatisch bij Chrome inloggen van gebruikers zodra die bij een Google-dienst inloggen. Volgens Google zijn er geen privacyimplicaties, omdat synchronisatie losstaat van het inloggen.

Google logt gebruikers die bij een van zijn diensten zijn ingelogd, automatisch bij Chrome in vanaf versie 69. De wijziging kreeg weinig ruchtbaarheid, hoewel op Hackernews de eerste klachten verschenen. Cryptografie-expert Matthew Green zet nu op een rij wat de problemen zijn met de invoering van automatisch inloggen.

De manier waarop gebruikers de wijziging kunnen constateren, is via de profielafbeelding in de rechterbovenhoek van de browser. Volgens Green kan Google geen afdoende verklaring geven voor de invoering van auto-login. Een Google-ontwikkelaar meldt hem dat de functie een probleem moet oplossen waarbij persoon A inlogt bij Chrome, terwijl persoon B zijn gegevens wil synchroniseren, maar daarbij dan zijn cookies uploadt naar het account van persoon A. Volgens Green snijdt deze reden geen hout, aangezien het hierbij gaat om een probleem met betrekking tot een persoon die bij Chrome is ingelogd, terwijl de 'oplossing' gebruikers treft die ervoor kiezen niet in te loggen.

De Google-ontwikkelaars stellen verder dat synchronisatie standaard uitstaat en expliciet moet worden ingeschakeld. Green betoogt dat dit voor gebruikers onduidelijk is, onder andere vanwege de interface, en dat die zich er nu druk over moeten maken, terwijl dit eerst niet zo was. Bovendien is onduidelijk of gegevens van voor het inloggen worden gesynchroniseerd na activatie hiervan en welke implicaties het inloggen verder heeft.

Verder wijst Green erop dat Google in zijn privacybeleid een duidelijk onderscheid maakt tussen de basismodus van Chrome, waarbij gebruikers niet ingelogd zijn, en de modus waarbij ze dat wel zijn. In de basismodus slaat Chrome inhoud alleen lokaal op, terwijl in de voorwaarden staat dat persoonlijke browsergegevens van ingelogde gebruikers worden opgeslagen op de servers van Google, en Chrome die synchroniseert met hun account. Zondag lieten Chrome-ontwikkelaars aan Green weten dat Google zijn privacybeleid aanpast om onder andere de opt-in voor Sync aan te geven.

Reacties (114)


Phoenix Wright: Ace Attorney-trilogie komt naar consoles en pc

Door Loïs Franx, 24 september 2018 10:2731 reacties

De eerste drie spellen uit de Ace Attorney-serie komen uit voor de pc, Nintendo Switch, PlayStation 4 en Xbox One. Er staat nog geen verschijningsdatum vast, maar de trilogie zal begin 2019 uitkomen.

Capcom maakt het nieuws bekend in een aankondigingstrailer. Daarin komt naar voren dat de trilogie een hd-versie van de originele spellen zal zijn. De hd-trilogie kwam in 2013 al uit voor Android en iOS. Een jaar later kwam de bundel naar de Nintendo 3DS.

De Ace Attorney-serie bestaat uit visuele novelles die gaan over de zaken die door Phoenix Wright, een jonge advocaat, worden verdedigd. Wright is ook een speelbaar personage in Ultimate Marvel vs. Capcom 3. In Ace Attorney gaat de speler zelf op onderzoek uit, verzamelt bewijs en presenteert in de rechtszaal wat hij heeft gevonden. Ondertussen moet hij de fouten uit de bekentenissen van de getuigen zien te halen. De serie kent enkele spin-offspellen, waaronder een paar die Wrights befaamde tegenstander, Miles Edgeworth, volgen.

Het eerste spel uit de trilogie, Phoenix Wright: Ace Attorney, kwam uit in oktober 2001 voor de Gameboy Advance. Het jaar daarop volgde Justice for All. In 2004 kwam het laatste deel, Trials and Tribulations, uit. De spellen hebben individueel re-releases gehad op de Nintendo DS, de Nintendo Wii en Windows.

Reacties (31)


'Toyota gaat Android Auto ondersteunen'

Door Joris Jansen, 24 september 2018 09:38159 reacties

De Japanse autofabrikant Toyota heeft naar verluidt een overeenkomst gesloten met Google om op termijn Android Auto te ondersteunen. Dat meldt Bloomberg op basis van diverse bronnen die bekend zouden zijn met Toyota's plannen.

Toyota komt wellicht in oktober met een officiële aankondiging over de directe ondersteuning van Android Auto, zo meldt een van de bronnen. Een woordvoerder van Toyota bevestigde tegenover Bloomberg dat er vraag is naar ondersteuning voor Android Auto en dat een directe vorm van ondersteuning wordt overwogen, maar hij wilde het gerucht niet bevestigen. Google weigerde commentaar te geven.

De Japanse autofabrikant maakte begin dit jaar bekend Apple CarPlay in zijn auto's te gaan integreren, maar toen werd nog geen melding gemaakt van ondersteuning voor Android Auto. Het Android-systeem was al wel te gebruiken met bijvoorbeeld de SmartDeviceLink van Ford, maar dat heeft zijn beperkingen.

Onlangs liet de autoalliantie van Renault, Mitsubishi en Nissan weten een overeenkomst met Google te hebben gesloten. Vanaf 2021 wordt Android geïntegreerd in de infotainmentsystemen van nieuwe auto's van de drie fabrikanten, zodat Google Maps, Assistant en de Play Store worden ingebouwd. Dit is anders dan de ondersteuning voor Android Auto, waarbij in feite de informatie van de smartphone van de bestuurder op een scherm in het dashboard wordt getoond.

Reacties (159)


'Panasonic en Sigma komen met fullframecamera's met L-vatting'

Door Julian Huijbregts, 24 september 2018 09:0052 reacties

Volgens nieuwe geruchten presenteert Panasonic deze week twee fullframecamera's met de L-mount van Leica. Ook Sigma zou aan een camera werken. De Panasonic-camera's krijgen sensoren die in eigen huis zijn ontworpen.

Volgens 43rumors is de inhoud van de nieuwe geruchten zo goed als zeker. Over de fullframecamera van Sigma zijn nog geen details bekend, maar de website stelt dat de fabrikant in ieder geval aan een toestel werkt. Of Sigma een eigen sensor gebruikt is niet duidelijk. Verder gaat de fabrikant objectieven en adapters maken voor het systeem.

De website heeft van bronnen gehoord dat Panasonic met twee camera's komt: een high-end model met een sensor van ongeveer 50 megapixel en een goedkopere camera met een sensor van 20 megapixel. In beide gevallen gaat het om fullframesensoren die Panasonic zelf zou ontwerpen en zou fabriceren.

Beide camera's krijgen volgens de geruchten een 4k60fps-filmfunctie en een gestabiliseerde beeldsensor. Het topmodel zou een pixelshift-modus krijgen waarmee foto's in een 150-megapixelresolutie gemaakt kunnen worden. Bij een dergelijke techniek wordt het stabilisatiemechanisme gebruikt om de sensor steeds een klein stukje te verschuiven. Door meerdere foto's achter elkaar te maken en die te combineren ontstaat een beeld met een zeer hoge resolutie.

Verder krijgen de twee camera's volgens de geruchten een dubbele kaartsleuf. In ieder geval één van de sleuven zou geschikt zijn voor sd-kaartjes. Het topmodel kost vermoedelijk minder dan de Sony A9, dat topmodel van de concurrent kost momenteel 4200 euro. Wat de prijs wordt voor de goedkopere Panasonic-camera is nog niet duidelijk.

De twee camera's van Panasonic worden vermoedelijk dinsdag aangekondigd en zouden rond maart 2019 beschikbaar zijn. De fabrikant kondigt volgens de geruchten ook drie objectieven aan: een 24-70mm, 70-200mm en een 50mm. De maximale diafragmaopening is nog niet bekend.

Er zijn nog geen foto's online verschenen van de nieuwe camera's, maar 43rumors stelt dat de Panasonic-modellen wat uiterlijk betreft op de G9 zouden lijken. Onderstaande afbeelding is een mock-up van de bestaande G9 met de Leica L-vatting en -sensor.

Vorige week kwam naar buiten dat Panasonic, Leica en Sigma samen werken aan een fullframecamerasysteem dat gebruikmaakt dezelfde L-vatting als de bestaande Leica SL Typ 601-camera. De fabrikanten maken hun samenwerking en producten waarschijnlijk dinsdag bekend op de Photokina-beurs in Keulen.

Panasonic G9 met L-vatting
Mogelijk uiterlijk van de fullframecamera van Panasonic

Reacties (52)


'Frankrijk en Duitsland moeten Europese YouTube-concurrent in gang zetten'

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 08:51213 reacties

Europa moet een videoplatform beginnen voor publieke en particuliere omroepen, uitgevers en wetenschappelijke en culturele instellingen, als tegenhanger voor YouTube. Daarvoor pleit de topman van de Duitse ARD.

Frankrijk en Duitsland zouden de motor achter een dergelijk platform moeten worden, zegt Ulrich Wilhelm, directeur van het ARD tegen Handelsblatt. De topman pleit voor een soort Europese YouTube met elementen van Facebook wat betreft reacties van kijkers en met een goede zoekfunctie. Volgens hem zou het platform gebaseerd moeten worden op Europese idealen van diversiteit, kwaliteit en openheid.

Wilhelm noemt Airbus en Galileo al succesvolle voorbeelden van een dergelijke Europese samenwerking. Volgens hem is het niet de bedoeling om Amerikaanse invloed buiten te sluiten, maar meer om gebruikers keuze te bieden. De markt zou daarom vragen. "Wie een grote doelgroep op internet wil bereiken, komt onvermijdelijk terecht op Google, Facebook, Apple en Amazon. In Europa zijn honderden miljoenen gebruikers klaar voor een nieuw platform, geworteld in onze Europese cultuur en rechtsorde", aldus Wilhelm.

Volgens hem is het probleem dat op Amerikaanse platforms nu Amerikaanse waarden gehandhaafd worden, waarbij naaktheid bijvoorbeeld als iets ergers wordt gezien dan de ontkenning van de Holocaust. Aangezien de algoritmes voor de moderatie op Amerikaanse leest geschoeid zijn, dreigt Europa zijn digitale soevereiniteit te verliezen, is zijn boodschap.

Frankrijk en Duitsland zouden in eerste instantie voor de financiering in de aanloopfase van het project kunnen zorgen, maar uiteindelijk zou het zowel publiek als privaat gefinancierd moeten worden. Het geheel zou volgens hem nog geen 50 miljoen euro hoeven kosten. Concrete stappen voor het plan zijn echter nog niet gezet, blijkt uit het interview.

Reacties (213)


China sluit duizenden 'schadelijke' sites en accounts

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 08:1497 reacties

China heeft meer dan vierduizend websites van internet afgesloten en accounts verwijderd vanwege 'schadelijke' informatie. De actie is onderdeel van een campagne tegen onwelgevallige internetinhoud die drie maanden duurt.

De sites en accounts hielden zich bezig met pornografie, gokken, pogingen anderen religieus te bekeren en het verspreiden van geruchten. China's Xinhua-nieuwsdienst bericht volgens Reuters over de campagne, op basis van informatie van de autoriteit die zich bezighoudt met de bestrijding van pornografie en illegale publicaties.

Een vorige campagne, die startte in mei, heeft volgens Beijing tot de verwijdering van 147.000 publicaties gezorgd. China houdt regelmatig acties tegen informatie die volgens het land indruist tegen normen en waarden. Reuters beschrijft dat de Chinese overheid vorige week een pornosite platlegde die vanuit Cambodja livestreams verzorgde en 3,5 miljoen geregistreerde bezoekers had.

Reacties (97)


Albert Heijn start kassaloos betalen met Android-smartphones

Door Olaf van Miltenburg, 24 september 2018 07:45292 reacties, submitter: donleo123

Albert Heijn heeft de eerste To Go-winkels in Amsterdam uitgerust met Tap-to-go-functionaliteit. Klanten kunnen een kaart of Android-smartphone met nfc tegen prijskaartjes houden en de winkel uitlopen.

Gebruikers moeten de Tap-to-go-app installeren en een speciale kaart of hun Android-smartphone tegen het schaplabel bij producten in de Albert Heijn To Go houden. Nadat ze de winkel uitlopen, wordt automatisch een opdracht voor automatische incasso naar de rekening van de klant gestuurd. Het afschrijven hiervan kan vervolgens twee tot drie werkdagen duren. In de app kan de gebruiker de inhoud van zijn winkelmandje zien.

In eerste instantie start AH met twee To Go-winkels in het Academisch Medisch Centrum, maar op termijn moeten alle tachtig To Go-winkels van de technologie voorzien worden. Albert Heijn werkt ook aan een iOS-app voor kassaloos betalen, maar wanneer deze gereed is, is niet bekend. Ook heeft het bedrijf het over een Windows-applicatie. In december 2017 startte AH met de eerste tests voor kassaloos betalen, op het hoofdkantoor van Ahold Delhaize in Zaandam.

In de VS heeft Amazon kassaloze winkels geïntroduceerd, terwijl de Spar in België kassaloos winkelen mogelijk maakt met qr-codes bij de productlabels.

Albert Heijn Tap to goAlbert Heijn Tap to go

Reacties (292)