Mitsubishi werkt aan navigatie die vragen over route beantwoordt tijdens rijden

Automaker Mitsubishi Electric werkt aan een navigatiesysteem dat vragen kan beantwoorden tijdens het rijden. Zo kunnen automobilisten vragen 'deze afslag of de volgende?', waarna het systeem daarop antwoord geeft.

Het systeem houdt de ogen en lippen van automobilisten in de gaten om te zien of gebruikers de vraag stellen aan de navigatie, meldt The Drive op basis van een preview van de technologie. Zo kan het systeem vragen van andere passagiers negeren, zoals kinderen die vanaf de achterbank vragen hoe lang het nog duurt.

Naast de sprekende navigatie demonstreerde Mitsubishi camera's voor op de motorkap die naar de zijkant zijn gericht. Zo kunnen die registreren of de weg vrij is als de automobilist uit een krappe straat of uit een garage komt. De software zet de monitoren voor de camera's aan als gebruikers oogbewegingen maken die erop duiden dat het camerabeeld nodig is.

Mitsubishi Electric ontwikkelt de technieken als onderdeel van zijn Maisart-project. Daarin probeert de automaker technologie te maken die menselijke chauffeurs helpt tijdens het rijden. Mitsubishi Electric wil Maisart-technieken verkopen aan andere automakers in plaats van ze alleen in de eigen auto's van Mitsubishi Motors te zetten.

Mitsubishi Maisart
Foto: The Drive

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

24-01-2019 • 14:00

31

Reacties (31)

Sorteer op:

Weergave:

Als je een goed systeem maakt, HOEF je geen vragen te stellen omdat iets niet duidelijk is.
Je kan wel vragen om extra informatie, "Hey <auto>, is er binnenkort een plek om te stoppen voor een kop koffie op mijn route".
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.
-- Rick Cook
dat moet je jezelf nog maar eens afvragen, als je je ogen op de weg wil houden ipv op het scherm of als de zon vervelend op het scherm staat is het maar wat fijn als je kunt vragen welke afslag
Moet je Brussel maar eens binnenrijden met 4 verschillende tunnels voor je neus waarvan er meestal 2 afgesloten zijn. Benieuwd wat hij allemaal gaat antwoorden :p
Ik kan me voorstellen dat juist met dit soort scenario's deze een oplossing kan bieden. Paar jaar geleden door Brussel gereden en toen tot 2x toe een verkeerde afslag genomen, ondanks navigatie!
Ik heb/had het probleem soms ook en dit heeft eerder te maken met hoe duidelijk het scherm is.

In m'n huidige wagen staat hier een auto-zoom functie op zodat hij automatisch gaat inzoomen als je bij een kruispunt komt (wat het dus duidelijker maakt welke van de straatjes het nu is als er verschillende zijn op korte afstand), en terug gaat uitzoemen wanneer je langere stukken weg moet doen.

Of je zoiets met een stem kan oplossen betwijfel ik... tenzij je lang gaat treuzelen op de weg (wat je in Brussel zeker niet moet doen).
Of je zoiets met een stem kan oplossen betwijfel ik... tenzij je lang gaat treuzelen op de weg (wat je in Brussel zeker niet moet doen).
Nou in de keren dat ik in Brussel Centrum was, heb ik vaak alle tijd van de wereld het staat heeeeeleeeemaal vast.
Je hoeft daar niet eens heen, ik heb al 3 keer van schiphol naar hardenberg gehad dat ik op de verkeerde snelweg kwam (5 baans ofzo, waar je op 2 of 3 verschillende wegen terecht kunt komen).
"zoals kinderen die vanaf de achterbank vragen hoe lang het nog duurt."

Dat was nu juist een handige geweest.. Kan ik me op de weg concentreren, kunnen de kinderen mooi de 'auto' lastig vallen.
"Hey Auto, neem de dichtstbijzijnde McDonald's op in huidige autoroute"
Dat wordt leuk met een "autonome" auto en je kinderen bemoeien zich ermee ;) "Happy meal, Happy meal!"
wat heb ik nu aan een systeem waarbij ik zelf moet vragen "deze afslag of de volgende?". Waarom is de simpele "Neem na 300m de afslag".... "Ga nu rechtsaf" niet voldoende. Ik mag er toch vanuit gaan dat het navigatie systeem met bepaalde instellingen gewoon de beste route berekend.
Evenals het systeem met camera`s die de bestuurder in de gaten houdt of het tegen de navigatie praat of niet. Dat kan toch simpel opgelost worden met een kernwoord, zoals "hey Alexa" ;-)) Dat van die kinderen is gewoon opvoeden. Sterker nog, ik ben het met DonJunior eens; laat de navigatie daar maar juist op antwoorden zodat ik op de weg kan blijven letten.
Als je het verkeer in de verte al langzamer ziet rijden lijkt het mij best handig om te vragen of de eerstvolgende afslag nut heeft. Of of je alvast mag gaan voorsorteren na de laatste notificatie dat de volgende afslag er over 10 km aan zat te komen.
Ik zie het nut niet, want neem bijvoorbeeld flitsmeister. Die geeft aan of er vertraging is en vaak ook hoe lang dit is. Dit doet mijn auto navigatiesysteem ook en vraagt mij dan netjes of er een andere route gekozen moet worden. Sterker nog, ik vermoed dat het systeem dan altijd te laat is, omdat het pas bij de vraag zal calculeren. Ik geloof niet dat het systeem elke seconde alle gegevens zal verwerken en daarom direct antwoord zal geven. Maar ik kan het ook verkeerd hebben. @MrAndy9797 ik zie best een systeem dat als er een melding komt ik gewoon kan zeggen, "hey Mitsu, bereken alternatieve route en vermijd a58 tot knooppunt Bavel" en het verwerkt wordt.
wat heb ik nu aan een systeem waarbij ik zelf moet vragen "deze afslag of de volgende?". Waarom is de simpele "Neem na 300m de afslag".... "Ga nu rechtsaf" niet voldoende. Ik mag er toch vanuit gaan dat het navigatie systeem met bepaalde instellingen gewoon de beste route berekend.
Evenals het systeem met camera`s die de bestuurder in de gaten houdt of het tegen de navigatie praat of niet. Dat kan toch simpel opgelost worden met een kernwoord, zoals "hey Alexa" ;-)) Dat van die kinderen is gewoon opvoeden. Sterker nog, ik ben het met DonJunior eens; laat de navigatie daar maar juist op antwoorden zodat ik op de weg kan blijven letten.
Haha zie je jezelf al bezig? "Hey Mitsu, is het deze afslag" (100m verder ondertussen)... "of de vorige? :)
Ik snap je vraag, maar bij sommige afslagen (A4/A9) daar zitten twee afslagen achter elkaar in de bocht. In zo'n situatie zou ik fijn vinden als ik even aan Mitsu kan vragen of ik de eerste of de tweede moet hebben.

On topic: Mijn huidige navigatie (Blaupunkt VW RNS310) heeft geen functie dat ik een optie kan selecteren: Wegopbreking!! en dat deze dan een nieuwe route uitstippelt. Zijn er navigatiesystemen die dit inmiddels al kunnen? Dat zou wel fijn zijn.
De sociale navigatie app Waze weet over het algemeen al vrij snel waar een wegopbreking is (er hoeft maar één persoon zo aardig te zijn om dat even in te voeren). Dan wordt er ook netjes rekening mee gehouden bij de routeberekening. Als er nog niemand is geweest die de wegopbreking heeft gemeld heb je natuurlijk pech.
Lijkt me weer een gevalletje van "a solution looking for a problem". De technologie aanwezig in de meeste hedendaagse auto's volstaat om dergelijke zaken voor elkaar te krijgen. Je moet zelfs geen kernwoord gebruiken, gewoon een toets op je stuur indrukken, dat werkt altijd en vind ik persoonlijk een pak gebruiksvriendelijker dan iedere keer alle commando's en vragen met "hey huppeldepup" te moeten laten voorafgaan.
Camera's plaatsen aan de zijkant van de voorste bumpers plaatsen lijken me wel een nut te hebben en voegen daadwerkelijk iets toe aan de veiligheid.
Die "Ga nu rechtsaf" is naar mijn ervaring vaak het stuk (voor)bij de uitvoegstrook. Het systeem van opel zegt dat op het moment dat je allang op de uitvoegstrook rijd en er al bijna voorbij bent. Andere (losse) navigatiesystemen doen dat ook voor zover ik die heb gebruikt. Zelfde met verkeer, als ik al een kwartier in de file rijdt krijg ik de melding "Naderend verkeer", maargoed, met Garmin heb ik daar in ieder geval geen last van, die geeft het wel op tijd aan met alternatieve routes waar je langs zou kunnen.
De vraag in het artikel is alleen een voorbeeld (misschien ongelukkig gekozen), grappig hoe iedereen juist die vraag zo serieus neemt.
Het stellen van vragen aan de navi, gaat iedereen in de toekomst gebruiken, ook zij die nu roepen "wat moet je daar mee".
Er zijn zoveel wel nuttige vragen te stellen zodat we allemaal weer kunnen zonder extra apps nodig te hebben zoals flitsmeister.

@Keerzijde een systeem wat vragen beantwoord is juist een goed systeem. Het is de gebruiker die bepaalt of een vraag goed is. Stel je vragen waarop je het antwoord al weet, dan zegt dat meer over jezelf.

Een systeem wat alle mogelijke antwoorden al geeft zonder dat erom wordt gevraagd is juist onbruikbaar... het ding zou nooit 10seconden stil zijn en info geven wat de bestuurder mogelijk niet nodig heeft.

[Reactie gewijzigd door Gadgeteer op 22 juli 2024 23:36]

Ik bedoel meer het verschil tussen:
"Neem over 100 meter de afslag" vs "Neem op de rotonde de 2e afslag"
Bij de eerste variant is dat te onduidelijk voor op een rotonde en kun je vragen stellen "Deze afslag?"
Bij de 2e variant is het bij voorbaat duidelijk (in combinatie met het plaatje op het scherm)
en hoef je geen vragen te stellen.
2e variant is DUS beter.
Klopt maar dat neemt niet weg dat wat jij een goed/beter systeem noemt, nog beter wordt wanneer het bepaalde vragen kan beantwoorden. Jij geeft aan dat een goed systeem dat niet hoeft.
Exact, maar waarom effort steken in een onnodige toevoeging?
Beter steken ze die effort in (het verbeteren van) de primaire informatie voorziening.
(ja, smaken verschillen)
Onnodig? Tja.. navigatie systemen zijn ook onnodig. Je auto is ook alleen een luxe artikel.. en ga zo nog even door.
Als ik mijn navi kan vragen wat mijn aankomst tijd zou zijn mocht ik hier nog even linksaf gaan enzo.. ik zie wel voordelen.
Bij " vragen over route" zou ik meer denken aan wat ik onderweg zie. "Welk gebouw is dat aan de rechterkant"?
Of als ik kan vragen "hoeveel pk heeft de auto die voor mij rijdt?"
Dan zie ik de toegevoegde waarde ook nog wel.
Maar dan heeft het weinig meer met de navigatie te maken maar meer met ICE.
Ik had eigenlijk een soort Sheldon Cooper verwacht, dat de auto ongevraagd allerlei weetjes gaat vertellen over het nabij gelegen dorp of de hoeveelheid snelwegen etc :+
Nee, geen idee wat die maken. Dit artikel gaat over Mitsubishi, wellicht even lezen :) ?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.