Tip de redactie

Uiteindelijke naam Banias/Centrino wordt Pentium-M

Door Diederick Janse, 27 januari 2003 23:1427 reacties, bron: ZDNet

Intel Pentium-M processor-shotIntel heeft bekend gemaakt dat de mobiele processor die tot nu toe schuil ging onder de codenaam Banias, vanaf nu als Pentium-M door het leven zal gaan. De Pentium-M is deel van Intel's Centrino-strategie. Een laptop uit de Centrino-serie bevat drie centrale componenten: de Intel Pentium-M-processor, de Intel 855-chipset en de Intel PRO/Wireless network connection-chip, welke draadloze verbindingen mogelijk maakt. Het idee achter de Centrino-technologie is een lichte notebook met een relatief lange batterijduur, welke gemakkelijk draadloos verbinding kan maken met netwerken en internet.

Tot nu toe bestond Intel's mobiele assortiment uit de Pentium III-M voor het lichtere werk, terwijl prestatiegerichte notebooks gebaseerd werden op de Pentium 4-M. De Pentium 4-M mag zijn werk blijven doen; de Pentium III-M maakt plaats voor de nieuwe Pentium-M, welke uit zal komen in drie smaken. Voor tablet PC's en ultradunne notebooks is er de ultra-low-voltage processor die zal debuteren op 900MHz. Daarnaast zijn er de low-voltage en de standard versie die respectievelijk op 1.1GHz en 1.3 tot 1.6GHz geïntroduceerd zullen worden. Op deze manier wil Intel de gehele notebookmarkt kunnen bestrijken. Tegen de prestaties van de Pentium 4-M zal de Pentium-M niet op kunnen boxen, maar dankzij de cache van 1MB zal de Pentium-M de Pentium III-M wel achter zich laten. Desondanks zal de de Pentium-M niet veel meer gaan kosten dan de Pentium III-M:

Intel Centrino logoWhile battery life differs among notebook models and manufacturers, Intel is aiming to extend battery life with the Pentium-M chip by at least an hour, depending on the version. This could give some notebooks in the 5-pound range a battery life of six hours or more. Meanwhile, a tablet PC that gets three hours of battery life with a Pentium III-M chip would get about four hours with the Pentium-M. [...] Power consumption is especially important for battery life in these machines, because they don't have large spaces to incorporate large internal batteries.

Reacties (27)

Lees meer

IDF: Verslag dag twee bij AnandTech
IDF: Verslag dag twee bij AnandTech Nieuws van 19 februari 2003
Meer details over Banias-chipsets
Meer details over Banias-chipsets Nieuws van 31 december 2002

Andere MS-software ook kwetsbaar voor wormaanvallen

Door Ralph Smeets, 27 januari 2003 21:0179 reacties, bron: Reuters

De worm met de naam W32/SQLSlammer.worm wist zich zaterdag in sneltreinvaart over het internet te verspreiden vanwege een lek in de "Microsoft SQL Server 2000 Desktop Engine". Nu zou je denken dat dit stukje software alleen door SQL Server 2000 wordt gebruikt, maar niks is minder waar. Reuters heeft namelijk vernomen van Microsoft Chief Security Strategist Scott Charney dat ook andere softwarepakketten van Microsoft van de SQL Server 2000 Desktop Engine gebruik maken.

Zo kun je de SQL Server 2000 Desktop Engine terugvinden in Visual Studio .NET en Office XP Developer Edition, die gebruik kunnen worden om zelf software te ontwerpen. Ook andere programma's om zelf software te schrijven maken van de database motor gebruik. Het is dan ook erg belangrijk dat gebruikers van dit soort software ook de patches van Microsoft installeren. Scott Charney ergert zich er dan ook aan dat veel gebruikers de patches niet hebben geïnstalleerd en pleit voor meer samenwerking met gebruikers:

Virus - LCD met doodskopSince MSDE is deployed not only in SQL software but in other programs used for software development, such as Visual Studio .NET and Office XP Developer Edition, it could spread beyond the database servers, Charney said.

"The unfortunate thing about this is when you know that this was a problem and they (customers) hadn't updated," Charney said, "That's a bit frustrating."

Charney was hired by Microsoft nearly a year ago, just when Chairman and co-founder Bill Gates issued a mandate that the company focus on "Trustworthy Computing," a campaign aimed at making its software more protected, secure and reliable.

Charney said Saturday's attack "showed how relevant that policy was."

"To respond to those threats, we need cooperation," Charney said.

Patches, or fixes, for programs using MSDN as well as for SQL are available on Microsoft's TechNet support page (http:/www.microsoft.com/technet), the company said.

Reacties (79)

Lees meer

Symantec: het internet is gevaarlijk
Symantec: het internet is gevaarlijk Nieuws van 4 februari 2003
Gevaarlijk Bugbear virus op komst
Gevaarlijk Bugbear virus op komst Nieuws van 1 oktober 2002
Nieuwe worm voor Linux gesignaleerd
Nieuwe worm voor Linux gesignaleerd Nieuws van 14 september 2002
Twee lekken in mIRC ontdekt
Twee lekken in mIRC ontdekt Nieuws van 7 februari 2002
Mikroschoft wilde AMD opkopen
Mikroschoft wilde AMD opkopen Nieuws van 26 november 1998

Introductie S-ATA-drives laat mogelijk nog op zich wachten

Door Jeroen P Hira, 27 januari 2003 16:4143 reacties, bron: The Inquirer

The Inquirer komt met een artikel waarin verklaard wordt, hoe het komt dat de aanwezigheid van S-ATA-drives vooralsnog zo gering is. Een van de redenen is, is dat met de introductie van de nieuwe schijven de momenteel slechte low-endmarkt niet zal verbeteren, zo verwachten de harddiskproducenten. Integendeel de bedrijven verwachten eerder een verslechtering, doordat de huidige schijven voor nog minder over toonbank zullen gaan. Vandaar dat men momenteel pas op de plaats maakt en het voorlopig rustig aan zal doen met de introductie van S-ATA-schijven, totdat het juiste moment is gekomen waarbij de introductie van Serial ATA de producenten niet al te veel pijn gaat doen. Serial ATA logootje

Met betrekking tot nieuwe technische mogelijkheden zal Serial ATA weliswaar hot-pluggable zijn en geen last meer hebben van master-slaveproblemen, maar het zal voorlopig geen andere extraatjes bieden in tegenstelling tot S-ATA II. Waarbij met de laatste standaard ook de datatransferrates omhoog zullen gaan en meerdere schijven tegelijk kunnen worden aangesloten. Al met al redenen om het voorlopig rustig aan te doen met de introductie van Serial ATA-schijven en waardoor de schijven pas in juni volop beschikbaar zullen zijn:

A source close to Western Digital claimed that it could be June before we'll see drives from WD, although major drive maker Seagate already has Barracuda units shipping.

Seagate Barracuda ATA V serial ATA schijf perspic

Reacties (43)

Lees meer


Technologiefirma's verzetten zich tegen Hollywoodplannen

Door Jonathan Brugge, 27 januari 2003 16:2834 reacties, bron: BBC

De technologie-afdeling van de BBC heeft een artikel geschreven over de Alliance for Digital Progress of ADP. Deze alliantie, waarin onder andere Microsoft, Cisco, Intel, Apple en consumentenorganisaties zitting hebben, verzet zich tegen overheidsingrijpen om copyrightschendingen te voorkomen. Daarmee staat de ADP tegenover de filmbedrijven uit Hollywood, die juist sterk pleiten voor overheidsregulatie van kopieermogelijkheden. Een bekend voorbeeld hiervan is de zogeheten Hollings Bill, een wetsvoorstel van senator Ernest Hollings dat hardwarefabrikanten verplicht om kopieerbescherming in hun apparaten te bouwen.

Internet Computer copyrightDe ADP is niet voor digitale piraterij, maar neemt het standpunt in dat het aan de industrie zelf is om met goede beveiligingen te komen. De deelnemende bedrijven verwachten dat regulatie door de overheid zal leiden tot een 'one size fits all'-oplossing, in plaats van meer op maat gemaakte oplossingen die de fabrikanten zelf zouden kunnen maken. Overigens tonen ook muziekfirma's zich sinds korte tijd minder enthousiast voor hardwarematige beveiligingen. Hollywood ziet de illegale verspreiding van films echter als een bedreiging en blijft zich inzetten voor wetten die kopiëren aan banden moeten leggen:

But the Motion Picture Association of America, which represents all the major US film studios, is continuing to push for anti-copying technology.

Hollywood studios are worried that the trading of movies over the internet could undermine cinema attendances and eat into sales of videos and DVDs.

The growth of the internet has led to massive piracy of music, with tracks being saved to computers and then shared amongst music fans through file-sharing services such as Kazaa.

Music sales have fallen sharply over the last few years, with music producers blaming sharing of files over the internet and digital piracy as the major factors.

Reacties (34)


nVidia GeForce FX 5800 Ultra reviews

Door Jack Leenders, 27 januari 2003 16:10183 reacties, submitter: T.T., bron: Diverse

Na maanden geleden al te zijn aangekondigd, is het nu dan eindelijk zover; nVidia's GeForce FX is officieel vrijgegeven. Tijdens de aanloop naar de introductie wekten aankondigingen van nieuwe technieken soms erg hoge verwachtingen. Op internet verschijnen nu links en rechts de diverse reviews en benchmarks waar velen naar uitkeken, en die onder andere antwoord moeten geven op de vraag of met de GeForce FX nVidia's poging tot een coup royal ten opzichte van de ATi Radeon 9700 Pro, de huidige koning in graphicsland, geslaagd is. Het antwoord is niet zo simpel te geven, wat op zichzelf al veelbetekenend is. We namen een kijkje bij een paar hardwaresites:

* TecChannel:

Het Duitse TecChannel bijvoorbeeld testte de GeForce FX 5800 Ultra in de gedaante van een Terratec Mystify 5800 Ultra (á 649 euro) op een Pentium 4 3,06GHz systeem, en concludeert dat de GeForce FX 5800 Ultra weliswaar door de bank genomen de Radeon 9700 Pro verslaat, maar slechts met de hakken over de sloot, en moet in sommige benchmarks de Radeon zelfs voor laten gaan. De ATi Radeon 9700 Pro is alweer een tijdje op de markt, en verkrijgbaar voor rond de 400 euro, merkt de reviewer op. Stationair bedraagt het energieverbruik van de GeForce FX 5800 Ultra 31W, van de Radeon 9700 Pro 24W. Bij volle belasting wordt dit respectievelijk 75W en 54W, ten nadele van de FX. De GeForce FX heeft technische innovaties aan boord, maar gameprogrammeurs moeten hiervan nog gebruik gaan maken. Of rijpere drivers nog veel extra perforrnance winst zullen boeken is afwachten geblazen, aldus TecChannel.

* Tom's Hardware Guide:

Tom's Hardware prikte nVidia's en ATi's topproducten in een nForce2 moederbord met een Athlon XP 2700+ voor een vergelijkend warenonderzoek. In de diverse gamebenchmarks met standaardinstellingen (zonder inschakeling van FSAA en anisotropic filtering) kwam bij THG de GeForce FX meestal als best presterende kaart naar voren. Echter, met het opschroeven van de resoluties kromp de voorsprong ineen. Inschakeling van FSAA en AS gaf een gemengd resultaat, in Serious Sam 2 is de Radeon 9700 Pro dan meestal sterker. Dat laatste doet THG vermoeden dat de smallere geheugenbandbreedte van de GeForce FX 5800 Ultra de kaart daarin parten speelt. Ook in de eindconclusie wijst THG de GeForce FX als winnaar aan, maar met de nodige kantekeningen. De FX wint de meerderheid van de tests, maar slechts met een kleine marge, én, zo vraagt THG zich af, tegen welke prijs? Hoge clocksnelheden, hogere voltages, grotere warmteproductie, en hogere koelingseisen enerzijds, maar ook duurdere, complexere technologie anderzijds, zoals DDR-II geheugen, en een twaalflagige kaart als drager.

* AnandTech:

AnandTech meldt dat de GeForce FX 5800 Ultra voor 399 dollar op de schappen zal liggen, vergelijkbaar met ATi's Radeon 9700 Pro, en de GeForce FX 5800 (400/800MHz) zal rond de 299 dollar gaan kosten. Anand verwacht dat de Ultra aanvankelijk nog wat duurder zal zijn dan de ATi Radeon 9700 Pro. Wat natuurlijk opvalt aan de GeForce FX 5800 Ultra is het aangebrachte koelsysteem, wat twee PCI-sloten aan ruimte in beslag neemt. Anand beschijft dat de GeForce FX 5800 Ultra op lagere clocksnelheden werkt (300/600MHz, core/memory), wanneer de 3D-pipeline niet gebruikt wordt (2D-modus). Hierdoor kan in die modus ook het toerental van de fan omlaag, om zo slechts iets meer geluid te produceren dan de ATi Radeon 9700 Pro. Zodra echter in de 3D-pipeline enigerlei activiteit plaatsvindt, worden niet alleen de clocksnelheden opgeschroefd naar 500MHz/1GHz, maar wordt ook de fan op de schouders getikt en verzocht zijn uiterste best te gaan doen. Het resultaat laat zich via voorgaande links bekijken en vooral beluisteren. Anand bemerkte verder dat bij oververhitting (door overklokken bijvoorbeeld ), de GeForce FX automagisch terugklokte naar 2D-modus (300/600MHz), en niet naar de default waardes van de 3D-modus.

GeForce FX 5800 Ultra vs. Radeon 9700 Pro

Anand concludeert dat de performancewinst van maximaal tien procent die de GeForce FX weet te behalen in diverse games ten opzichte van de Ati Radeon 9700 Pro, nogal teleurstellend is gezien de maandenlange vertraging. ATi heeft met haar keuze voor een 0,15 micron procédé deze keer goed gegokt aldus Anand, al waren de problemen voor nVidia met het 0,13 micron procédé niet te voorzien ten tijde dat de keuze ervoor gemaakt werd, ongeveer één á twee jaar geleden. Overclockingtests hebben al laten zien dat de jongste Radeon core nog de nodige doorgroeimogelijkheden heeft, en Anand verwacht dat zelfs een getweakte GeForce FX weinig kans maakt tegen een nieuwe ATi R350 core. Dat belooft dus nog wat.

nVidia GeForce FX logoConclusie:

Al met al dus goed of minder goed nieuws, afhankelijk van hoe je het bekijkt. Het minder goede nieuws is dat de GeForce FX 5800 Ultra geen meedogenloze killerkaart is die zijn concurrentie ver achter zich laat, zoals sommigen misschien verwacht of gehoopt hadden. nVidia's nieuwste wint in veel gevallen met een neuslengte verschil en produceert daarbij een grote stofwolk; met name achter de pc waarin hij naar adem hapt om zijn overwinning te behalen. De vraag is of dit een overwinning is waar je erg blij mee moet zijn. Waarschijnlijk wel; een gevecht waarin twee concurrerende producten zo nek-aan-nek strijden om de eindzege, kent meestal een lachende derde winnaar . Met de komst van goedkopere bread-and-butter varianten zal nVidia dit jaar in ieder geval weer de nodige omzet weten te behalen. Ondertussen is het wachten op games met DX9 features.

Overzicht reviews:

Reacties (183)

Lees meer

Geruchten over de ATi R350 VPU
Geruchten over de ATi R350 VPU Nieuws van 24 januari 2003
Vooruitblik op nieuwe GPU's in 2003
Vooruitblik op nieuwe GPU's in 2003 Nieuws van 16 januari 2003
Meer details over MSI Geforce FX
Meer details over MSI Geforce FX Nieuws van 11 januari 2003
Introductie NV31 op CeBIT 2003
Introductie NV31 op CeBIT 2003 Nieuws van 30 december 2002
ATi versus nVidia @ X-Bit Labs
ATi versus nVidia @ X-Bit Labs Nieuws van 28 december 2002

NEC presenteert nieuwe Tablets en notebook

Door Jan Laros, 27 januari 2003 14:5319 reacties, bron: Digit-Life

Digit-Life weet ons te verblijden met het nieuws dat NEC ons nieuwe Tablet PC's en notebooks gaat brengen. Men weet te vertellen dat de LaVie TB in de eerste helft van februari voor de Japanse thuisgebruikers beschikbaar zal zijn. NEC beweert dat dit de lichtste en dunste machine op de markt is. Met zijn afmetingen van 224 x 297 x 15 milimeter en een gewicht van 1,02 kilogram is het inderdaad geen zwaargewicht. Na de introductie in het land van de rijzende zon, zullen Noord-Amerika en Europa snel volgen als afzetmarkt en bovendien komt er een zakelijke variant: de VersaPro (VA93J/GL).

NEC logoUiteraard zal het apparaat aangestuurd worden door het Windows XP Tablet PC Edition besturingssysteem. Er is een 10,4 inch LCD-scherm met een maximale resolutie van 1024 x 768, 256MB geheugen, een 20GB harde schijf en een aantal interfaces, waaronder WiFi. De drijvende kracht achter dit alles is en Intel Pentium III-M die zijn werk op 933MHz doet en die met behulp van de ingebouwde batterij drie uur Tablet-plezier kan verschaffen. De LaVie TB begint bij een prijs van 2100 dollar, terwijl de zakelijke VersaPro vergezeld gaat van een prijskaartje waar 2500 dollar op prijkt. In dezelfde VersaPro-productlijn wordt ook een notebook aangekondigd:

It's interesting that the company also prepares to launch sales of VersaPro LaVA93J/CH notebook ($2450) with similar specs (except for Windows XP Professional, 12.1" XGA LCD and 15Gb HDD).
NEC VersaPro Tablet PC (full)

Reacties (19)

Lees meer

NEC komt met nieuwe reeks laptops
NEC komt met nieuwe reeks laptops Nieuws van 4 augustus 2005
IBM komt met 12,1" Tablet PC
IBM komt met 12,1" Tablet PC Nieuws van 19 juli 2003
Tablet PC succes in Europa
Tablet PC succes in Europa Nieuws van 30 januari 2003
CES 2003-verslag bij AMDZone
CES 2003-verslag bij AMDZone Nieuws van 13 januari 2003
Tablet PC's in aantocht
Tablet PC's in aantocht Nieuws van 5 november 2002

SIIG Serial ATA PCI-kaart review

Door Martin Sturm, 27 januari 2003 14:1252 reacties, submitter: T.T., bron: Envy News

Met de introductie van Serial ATA, een tijd geleden, is er een nieuwe markt ontstaan die de overgang naar deze snelle standaard voor het verbinden van harddisks moet verzachten: de PCI kaarten met SATA aansluitingen. Hoewel de snelheid van deze kaarten beperkt zal blijven omdat ze gebruik maken van de overbevolkte PCI-bus, zullen nog aanzienlijk wat mensen deze kaarten aanschaffen. Envy News heeft voor deze mensen de SIIG Serial ATA PCI kaart bekeken, die voorziet in twee Serial ATA aansluitingen. De kaart is gebaseerd op de veelgebruikte Serial ATA controller 3112A van Silicon Images.

De installatie van de kaart is vrij simpel. Men steekt de kaart in een vrij PCI-slot en start de computer op. Na de installatie van een driver onder Windows XP en het partitioneren en formateren van de aangesloten harddisk is het geheel klaar voor gebruik. Voor het beoordelen van de performance van de Serial ATA kaart is er een Seagate Barracuda V SATA van 120GB aangesloten op de controller. De prestaties van deze combinatie is vergeleken met een identieke schijf voorzien van een reguliere ATA controller die was aangesloten op een moederbord met nForce 2 chipset. De prestaties van beide schijven werden gemeten met HDTach en SiSoft Sandra. Uit de test bleek de SATA combinatie iets sneller. Een mogelijke oorzaak voor deze minieme snelheidswinst kan het lagere CPU gebruik van de controller zijn, in vergelijking met de IDE controller op het moederbord. Hier wordt verder echter door de reviewer niet op ingegaan.

De prestaties waren niet zo hoog als de reviewer verwacht had, echter hij houdt ook geen rekening met het feit dat de kaart gebruikt maakt van de PCI-bus, die dezelfde bandbreedte heeft als een UDMA/133 controller en deze bandbreedte ook nog moet delen met andere PCI-kaarten. Dit wil echter niet zeggen dat de Serial ATA kaart een overbodige aanschaf is, want naast de theoretisch betere performance biedt hij ook andere voordelen zoals dunnere en langere kabels en de mogelijkheid om schijven aan te sluiten terwijl de computer is ingeschakeld:

SIIG Serial ATA PCI kaartWhen Serial ATA was announced, it became one of the most anticipated changes in hardware in many years. Offering a way to break the performance ceiling inherent in Parallel ATA while also helping to clean up the tangled mess of thick cabling, Serial ATA is the beginning of a new world for performance storage. Even more exciting are the planned second and third generation Serial ATA speeds, which double in performance with each revision.

SIIG’s Serial ATA PCI adapter makes upgrading to Serial ATA a snap. Everything you would possibly need is included, sans an actual Serial ATA hard drive. Setup was a snap, and in less than 10 minutes I had gone from opening the case to benchmarking the card. The cables were easy to work with and drive setup went much more quickly than with Parallel ATA drives. While I didn’t get the performance increase that had been hyped, I didn’t lose any performance either – when it comes to first generation hardware, that is an important step. All in all, I’d describe my experience working with this card to be a positive one.

Reacties (52)


UMC neemt steeds groter belang in SiS

Door Jan Laros, 27 januari 2003 14:1012 reacties, bron: The Inquirer

Na een eerder dispuut tussen UMC en SiS en een later samenwerkingsverband, lijkt het erop dat UMC nu bezig is om de chipsetfabrikant langzaam binnen te angelen. The Inquirer meldt dat de CEO van SiS uit zijn functie is ontheven en dat er geen plaats meer is voor hem binnen het bedrijf. Samuel Liu wordt als hoofd van SiS afgelost door UMC CEO John Hsuan en dit is weer een stap in het proces van totale overname. Bovendien wordt er gemeld dat er nog twee mensen van UMC in de organisatiestructuur van SiS zijn ondergebracht. Bij The Inquirer bestempelt men de hele gang van zaken als een 'stealth take-over':

UMC Logo The latest move by UMC looks more and more like the quietest stealth takeover of a company in the annals of the Taiwanese chip business.

SIS and UMC were locked into a patent infringement battle towards the end of last year, but since they settled those differences, the big foundry has taken more and more shares in the chipset company.

There's a mystery here, warped in an enigma.

Reacties (12)


AMD Athlon 64 benchmarks

Door Femme Taken, 27 januari 2003 13:0034 reacties, submitter: dawuss, bron: x86 Secret

Op de franstalige website x86 Secret is een uitgebreide preview verschenen van de Athlon 64 processor. Het betreft een vroege engineering sample van de ClawHammer core met 256KB L2 cache. Inmiddels heeft AMD de 256KB-versie van de Athlon 64 hernoemd naar 'Paris' en is de naam 'ClawHammer' gerecycled voor de versie met 1MB L2 cache. Het exemplaar van x86 Secret liep op een kloksnelheid van 1,4GHz. De vermoedens dat de Athlon 64 zijn kloksnelheid baseert op de frequentie van de HyperTransport bus, worden in het artikel bevestigd. De 1,4GHz Athlon 64 heeft een multiplier van 7 op een HyperTransport bus van 200MHz. De effectieve snelheid van de HyperTransport bus is overigens 800MHz. De kloksnelheid van de geheugenbus kan onafhankelijk van de CPU-core op 100MHz, 133MHz of 166MHz ingesteld worden.
AMD Athlon 64 engineering sample (klein, vrij)
In het artikel vinden we screenshots van x86-64-geoptimaliseerde versies van Windows Server 2003, Windows Longhorn XP en Red Hat Linux 7.3. x86 Secret draaide zijn benchmarks echter gewoon onder 32-bit Windows. De Athlon 64 1,4GHz blijkt zijn theoretische PR-rating van 2300+ niet waar te kunnen te maken. In de meeste benchmarks presteerde de Athlon 64 minder goed dan de Athlon XP 2200+ en de Pentium 4 2,26GHz. In sommige tests werd ten opzichte van een Athlon XP 1,4GHz wel de beloofde 20 procent snelheidsverbetering gehaald, maar in veel andere tests kwam het verschil niet boven de 10 procent. Dat de prestaties van het testexemplaar en het bijbehorende moederbord nog verre van optimaal zijn, bleek ook uit de 3DMark 2001 SE en de Quake III benchmarks. In beide tests was de Athlon 64 aanzienlijk trager dan de Athlon XP 1,4GHz.

Een vergelijking met de 1,2GHz Athlon 64-1MB van c't laat zien dan de ClawHammer-core op gelijke kloksnelheid 6,8 procent beter presteerde dan de Paris-core in de Cinebench raytracing test en maar liefst 24 procent sneller was in de Cinebench shading-test. Opvallend is verder de lage geheugenlatency van de Athlon 64. Dankzij de geïntegreerde geheugencontroller werd de latency meer dan gehalveerd ten opzichte van de Athlon XP 1,4GHz en de Pentium 4 Northwood 1,4GHz (beide overigens met DDR266-geheugen). De temperatuurmetingen maken tenslotte duidelijk dat de Athlon 64 een stuk koeler draait dan de Athlon XP:

CPU temperatuur onder full load (°C)
Pentium 4 1,4GHz 29,7
Athlon 64 1,4GHz 32,7
Pentium 4 2,26GHz 34,8
Athlon XP 1,4GHz 38,7
Athlon XP 2200+ (1,8GHz) 49,4

Reacties (34)

Lees meer

Interview met Dirk Meyer van AMD
Interview met Dirk Meyer van AMD Nieuws van 12 april 2003
AMD Platform Conference 2003 verslag
AMD Platform Conference 2003 verslag Nieuws van 1 februari 2003
AMD Athlon XP en Athlon 64 roadmap
AMD Athlon XP en Athlon 64 roadmap Nieuws van 17 januari 2003
Athlon 64 kloksnelheden en ratings
Athlon 64 kloksnelheden en ratings Nieuws van 8 januari 2003
AMD ClawHammer 800MHz benchmark
AMD ClawHammer 800MHz benchmark Nieuws van 2 december 2002
AMD ClawHammer OpenSSL benchmarks
AMD ClawHammer OpenSSL benchmarks Nieuws van 15 augustus 2002

Ontwikkelaars kiezen steeds vaker voor Linux

Door Gabi Gaasenbeek, 27 januari 2003 12:16105 reacties, bron: Reuters

Steeds meer software-ontwikkelaars kiezen voor Linux. Het besturingssysteem is onder ontwikkelaars aan een opmars bezig, momenteel gaat dat met name ten koste van Unix, maar de verwachting is dat ook een stuk marktaandeel van Windows zal worden afgesnoept. Deze ontwikkeling wordt versterkt door de ondersteuning die veel grote bedrijven zoals IBM en HP inmiddels voor Linux bieden. De prijs van de licenties is een belangrijke reden om over te stappen, daarnaast wordt er ook over betrouwbaarheid gesproken. De groeiende populariteit van Linux is goed af te lezen aan de grootte en het aantal stands op de LinuxWorld-expositie. Bij veel onderwijsinstellingen en overheden heeft Linux inmiddels Unix als populairste besturingssysteem verdreven, in de bedrijfskritische omgevingen blijft de opmars echter nog achter:

Linux TuxjesToday, Linux has superseded Unix as one of the most popular operating systems used by scientific, government and academic institutions -- and increasingly financial services firms -- that need to crunch huge amounts of data and don't want to spend hundreds of millions on software systems like Unix or Windows that keep them locked in to one technology.

Linux has been slower to take hold in businesses running the critical day-to-day operations that keep business going.

But as companies like International Business Machines and Hewlett-Packard have entered the scene, that's started to change, analysts said.

"The rebels have been rabble rousing about Linux for five or six years, and until the end of 2001 for the most part nobody cared," said Tom Berquist, an analyst with Goldman Sachs. "But all of a sudden in 2002, there were a huge number of announcements from all the big companies that all agreed to support Linux.

Reacties (105)


AMD desktop- en serverprocessorplanning

Door Diederick Janse, 27 januari 2003 12:0928 reacties, bron: PC Watch

Bij het Japanse PC Watch is de nieuwste roadmap van AMD verschenen waarin wordt uitgeweid over de toekomstige desktop- en serverprocessorplanning. In de servermarkt heeft AMD op dit moment alleen de Athlon MP's, gebaseerd op de Thoroughbred-core. Vanaf het tweede kwartaal van dit jaar komt daar verandering in; de Athlon MP zal dan gebakken worden op basis van de Barton-core. De Opteron, gebaseerd op de Sledgehammer-core, zal ook in Q2 zijn intrede doen. Deze processor zal geproduceerd worden met behulp van het SOI-proces. In Q1 2004 zal de Opteron overgaan op de Athens-core, waarbij een die-shrink naar 90nm gerealiseerd moet worden.

AMD ClawhammerIn de desktop markt krijgen we dit kwartaal de Athlon XP gebaseerd op de Barton-core nog te zien. Het grote verschil ten opzichte van zijn voorganger, de Thoroughbred, is de L2-cache vergroting van 256KB naar 512KB. In het volgende kwartaal maakt de Athlon 64 zijn opwachting, welke gefabriceerd zal worden op de Clawhammer core. Ook deze processor maakt gebruik van SOI en krijgt 1MB L2 -cache. Naar mate het jaar vordert moet de Clawhammer meer mainstream worden en zullen de Athlon XP's, gebaseerd op zowel de Thoroughbred- als de Barton-core, afdalen naar het budget segment, welke bij AMD 'Value Desktop' heet. De Duron die daar nu nog verkocht wordt op basis van de Morgan core zal plaats gaan maken voor de Athlon XP's, welke de goedkope alternatieven moeten gaan vormen voor de duurdere Athlon 64's.

De Athlon 64 op basis van de Clawhammer zal verkocht worden tot Q1 2004, wanneer ook deze processor een die-shrink zal krijgen naar de 90nm San Diego-core. Om een iets goedkoper alternatief te creëeren in de 'Performance Desktop'-markt zal in het derde kwartaal een lichtere versie uitgebracht worden van de Athlon 64. Het gaat hier om de Paris-core, die in plaats van 1MB L2-cache 256KB mee zal krijgen. Dit lichtere alternatief voor de 1MB Athlon 64-versie zal gecontinueerd worden tot in het eerste kwartaal van 2004. Op dat moment wordt de Paris-core vervangen door de Victoria-core, welke ook weer 256KB L2-cache zal hebben en geproduceerd zal worden op 90nm. Dit is overigens de eerste roadmap waarin de naam Victoria voorkomt.

AMD Athlon MPKort samengevat krijgen we in de servermarkt de Opteron en de Athlon MP en in de high-end desktopmarkt een zware en een lichte versie van de Athlon 64. De Clawhammer zal waarschijnlijk geïntroduceerd worden op een rating van 2800+ (1,6GHz), om dan snel door te schalen naar 3100+ (1,8GHz) en 3400+ (2,0GHz). AMD had oorspronkelijk direct met de 3400+ uit willen komen, maar het lijkt erop dat de problemen met de klokgenerator van de Athlon 64 dit onhaalbaar gemaakt hebben. In het derde kwartaal komt volgens de planning de 3700+ (2,2GHz) uit, waarna in het vierde kwartaal de 4000+ (2,4GHz) uitgebracht zal worden.

De Paris-core, die de lichte versie van de Athlon 64 zal vormen, wordt in het derde kwartaal verwacht met een rating van 3200+, wat waarschijnlijk 2,0GHz zal zijn. In het vierde kwartaal komt er dan nog een 3500+ versie van de Paris-core uit. In de budget desktopmarkt zal de Duron plaats gaan maken voor de huidige Athlon XP's. Het eerste kwartaal van 2004 zal een spannende tijd worden voor AMD, aangezien alle huidige processor-lijnen dan de overstap moeten maken van 130 naar 90 nanometer. Hieronder zie je een grafische representatie van de plannen van AMD:

AMD desktop- en serverroadmap
Klik voor grotere versie

Reacties (28)

Lees meer

AMD 2004 desktop roadmap update
AMD 2004 desktop roadmap update Nieuws van 13 januari 2004
AMD bevestigt komst Duron 'Applebred'
AMD bevestigt komst Duron 'Applebred' Nieuws van 21 augustus 2003
AMD desktop processor roadmap
AMD desktop processor roadmap Nieuws van 23 juni 2003
AMD Athlon XP 3000+ benchmarks
AMD Athlon XP 3000+ benchmarks Nieuws van 9 februari 2003
AMD introduceert Athlon MP 2600+
AMD introduceert Athlon MP 2600+ Nieuws van 4 februari 2003
AMD Athlon 64 benchmarks
AMD Athlon 64 benchmarks Nieuws van 27 januari 2003
AMD dual- en multi-processors roadmap
AMD dual- en multi-processors roadmap Nieuws van 19 december 2002
Nieuwe AMD roadmap verschenen
Nieuwe AMD roadmap verschenen Nieuws van 12 juni 2002

Logitech Cordless Elite Duo review

Door Bram Kouwenberg, 27 januari 2003 00:1161 reacties, submitter: T.T., bron: OC Addiction

Bij OC Addiction komen we een kleine review tegen van het Logitech Cordless Elite Duo. Deze toetsenbord/muis-combinatie is het topmodel dat Logitech op dit moment in het assortiment heeft. Het goed vormgegeven keyboard valt op door het verwerken van een hoop functionele toetsen in een strak design, de drieknops optische draadloze muis blinkt daarentegen uit in zijn eenvoud. De functionaliteit die het toetsenbord te bieden heeft met vooringestelde en programmeerbare sneltoetsen en multimediatoetsen kan de reviewer redelijk bekoren. De muis echter vindt hij maar niets aangezien de persoon in kwestie een fervent gamer is. Aan het eind van het niet al te objectieve verhaal, is de schrijver toch redelijk positief over de set van Logitech:

The Logitech Cordless Elite Duo has its ups and downs. It's wireless, but the mouse is handicapped. It has a great set of multimedia keys, but it runs off of short-lasting AA batteries. How good a mouse or keyboard is really boils down to personal preference. A gamer would not want this combo; the importance of fluidity in a mouse far outweighs any keyboard function or wireless ability. Likewise, someone looking for a keyboard and mouse which are specifically cordless, for whatever reason, will love this combo for its additional features and good looks. The Cordless Elite Duo fits right at home with any home theater PC or casual PC user. What I can say with assurance is that within the ring of wireless keyboard/mouse combos, the Logitech Cordless Elite Duo stands alone. And for that matter, it deserves an award of its own.
Logitech Cordless Elite Duo

Reacties (61)