Tip de redactie

ICANN moet regels verscherpen

Door Matthijs Hakfoort, 6 december 2002 22:3822 reacties, bron: ZDNet

ICANN, de internationale standaardenorganisatie voor domeinnamen, moet ervoor zorgen dat minder domeinen onder valse gegevens ingeschreven staan, zo meldt ZDNet. Daarnaast moet de organisatie het moeilijker maken bulkmailings de deur uit te doen op basis van de informatie uit WHOIS, een database met informatie over registreerders van domeinnamen. Dit zegt een door de organisatie zelf ingestelde onderzoeksgroep. De groep beveelt aan dat bedrijven die domeinnamen registreren voortaan bij het vernieuwen van een domeinnaam gaan kijken of de contactinformatie nog steeds klopt. Ook bij het opnieuw registreren van een domeinnaam nadat deze vervallen is, moeten de gegevens gecontroleerd worden:

ICANN logo The task force also proposed stricter rules for those seeking to re-register a domain name once it has been deleted because of false information or because the registrant did not respond in time to an inquiry.

Under current ICANN policies, registrar organizations are encouraged, but not required, to verify information from people who have submitted false information. The proposal would mandate that registrars verify contact information before making the customer's Web site and e-mail operable again.

Reacties (22)


Canon PowerShot G3 nader bekeken door DPreview

Door Wouter Tinus, 6 december 2002 22:0918 reacties, submitter: Judaz, bron: DPreview

De toonaangevende digicam-site DPreview heeft een zoals gebruikelijk uitgebreid verhaal geschreven over de PowerShot G3, de nieuwste 4 megapixel prosumer camera van Canon. Hoewel dit apparaat al enige maanden geleden werd aangekondigd kon men nu pas de hand leggen op een productie-exemplaar. De G3 is zuiniger met batterijen, heeft een sterkere zoomlens en een strakker, efficiënter design. De grootste verandering van het nieuwe model is echter de compleet nieuwe DiGiC processor en de bijbehoordende geavanceerde software. Er zijn dus veel meer instellingen mogelijk, en met features als iSAPS (Intelligent Scene Analysis based on Photographic Space) wordt mooie foto's maken makkelijker dan ooit.

De 24 pagina's tellende review is zoals gewoonlijk zeer grondig. Wie hem in zijn geheel doorleest wordt niet alleen haarfijn aan de hand van tabellen, grafieken, screenshots en foto's uitgelegd wat alle positieve en negatieve punten van het camera zijn, maar kan hem na afloop ook meteen bedienen. Er valt dus ontzettend veel te vertellen, maar de conclusie is duidelijk: Canon heeft de goede punten van de zeer populaire G2 meegenomen en daar een hele rits nieuwe features aan toegevoegd, waardoor ze nu met recht kunnen zeggen dat G3 de concurrentie in zijn klasse ver vooruit is. Er zijn zoals altijd wel een aantal negatieve punten aan te stippen, zoals een meer dan gemiddelde ruis op ISO 100, maar dat kan een "highly recommended" waardering met een gemiddeld cijfer van 8,9 niet in de weg staan. Hier een lijst met voor- en nadelen:

Pros:
  • Excellent resolution, one of the best performances of a four megapixel
  • Good metering, good tonal balance which maintains shadow detail
  • Good natural light white balance, strong and balanced colours
  • Control over cameras internal processing algorithms (saturation, tone, sharpness)
  • Low noise at ISO 50, not as clean at ISO 100, more sensitive than rated value
  • Good build quality, better overall design and control layout than the G2
  • Shooting priority play mode (a half-press of the shutter release always returns to shooting)
  • Excellent range of manual controls
  • Good shot-to-shot times, startup time compromised by four second lens extension
  • Superb fold-out and twist LCD, bright and assisted by anti-reflective coating
  • Manual focus has magnified loupe and ruler readout
  • Flexible continuous shooting modes (buffer after processing)
  • RAW file format maintains 12-bits of data
  • Ability to turn JPEG shot into RAW during record review
  • Compact Flash Type I or II and official Microdrive support
  • Flash hot-shoe, manual flash power, flash sync control (slow / curtain)
  • Voice annotation feature
  • Orientation sensor, although JPEG's are only tagged not rotated
  • Built-in ND filter useful for bright outdoor / flash shots
  • Intervalometer (time lapse)
  • Excellent night exposures, should allow exposures longer than 15 seconds
  • AF assist lamp works well
  • Included Infrared remote control
  • Superb battery life, the best we've seen of any prosumer digital camera
  • Excellent included software suite including remote capture software with live viewfinder
  • Good accessory support (quality wide angle and telephoto lenses, chargers, case)
Cons:
  • Some chromatic aberrations at or around maximum aperture
  • Noise at ISO 100 worse than the competition
  • 'Shallow angle jaggies' visible on resolution chart, although not yet seen in 'every day' shots
  • Viewfinder partially obstructed by lens barrel
  • Control dial doesn't work well if rotated too quickly
  • Average macro performance
  • No nine-point AiAF as seen in the PowerShot S45
  • Zoom controller does not have enough steps / multiple zoom speed
  • Status panel is not backlit
  • Manual mode limits in relation to combinations of aperture and shutter speed (although better than the G2 and most other prosumer digital cameras)
Canon Powershot G3

Reacties (18)


AeroCool Hercules Socket-A heatsink review

Door Robert-Jan Huijsman, 6 december 2002 21:5417 reacties, submitter: Robino, bron: bit-tech

Kna, van bit-tech, is zo vriendelijk geweest om - zoals hij het zelf zegt - de Hercules heatsink van AeroCool tegen zijn voorhoofd te houden en te constateren dat het koperen blok van een halve kilo aardig koud aanvoelt. Gelukkig heeft hij behalve zijn voorhoofd ook een AMD XP 2400+ aan een grondige test onderworpen, zodat we eens kunnen zien of het tijd is om onze kast weer open te schroeven. Het eerste wat opvalt als het doosje wordt opengemaakt is het gewicht van de heatsink; 510 gram is erg veel, zeker aangezien AMD 300 gram als het maximum heeft aangegeven. Dit gewicht wordt veroorzaakt door een massief koperen heatsink van 70x62x35mm en een doorzichtige fan van het vrij ongebruikelijke 70x70-formaat. Deze fan produceert flink wat geluid, maar is zeker niet het meest luidruchtige product op de heatsink-markt. Bij de heatsink komt wat koelprut, maar de reviewer raadt aan om wat Artic Silver uit de computerwinkel mee te nemen.

Wat we natuurlijk allemaal willen weten is hoe de heatsink presteert, bij het bekijken van de testresulaten moeten we echter even in gedachten houden dat de reviewer zich in een omgevingstemperatuur van 35 graden Celcius bevindt. Als vergelijking met de AeroCool worden de Globalwin CAK-II-38 en de Taisol CGK760092 gebruikt, allebei de koelers zijn directe concurrenten van de Hercules. Met een idle draaiende processor blijft de Hercules onder de veertig graden, onder load bevindt de temperatuur zich rond de 48 graden. Dit is tussen de vijf en de tien graden onder de temperatuur van de Globalwin en de Taisol, de reviewer is dan ook erg tevreden over het koelblok:

In conclusion, it's cracking. If you think of the kind of temps you should expect with an ambient temperature not comparable to a Wildebeests posing pouch after a tough slog through the Serengeti (like it is in my house), then I would expect to see some exciting idle and load temps from an air cooler. This is definitely an overclockers friend.
AeroCool Hercules heatsink

Reacties (17)


Kentron introduceert QBM DDR400 technologie

Door Wouter Tinus, 6 december 2002 21:3717 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: SiliconStrategies

SiliconStrategies schrijft dat Kentron afgelopen woensdag een DDR400-variant van zijn QBM-geheugen heeft aangekondigd. QBM is de afkorting van Quad Band Memory, een techniek waarmee twee DDR-banken (voor- en achterkant) op één printplaat samen een QDR-reep vormen. Een enkele module kan op die manier 6,4GB/s aan bandbreedte leveren, en voor een dual channel configuratie zou dat dus maar liefst 12,8GB/s betekenen, ruim meer dan voldoende voor de nieuwe generatie FSB's van AMD en Intel. De productiekosten van QBM-geheugenreepjes zouden slechts $15 hoger liggen dan die van normaal DDR, maar chipset en moederbord moeten uiteraard wel ondersteuning bieden. VIA is tot nu toe de enige die ondersteuning heeft toegezegd, maar licenties kunnen door alle fabrikanten gratis afgehaald worden. In het tweede kwartaal van 2003 moet het op de markt komen:

Kentron Technologies Inc. on Wednesday unveiled Quad Band Memory (QBM) technology for DDR400 modules, available now for licensing by chip and module makers. The Wilmington, Mass.-based firm plans its own initial production of its QBM DDR400 modules starting in the second half of 2003.
QBM geheugen

Reacties (17)


Rapport: Microsoft domineert consolemarkt in 2006

Door Harold van der Wal, 6 december 2002 21:2082 reacties, submitter: Cookie, bron: Heise Online

Microsoft XboxHeise Online meldt dat Microsoft over een aantal jaren de consolemarkt zal domineren. De site baseert zich op een onderzoek van Forrester Research waarin staat dat de opvolger van de Xbox in 2006 marktaanvoerder zal zijn. Sony bezet op dit moment de koppositie met PlayStation 2, over ruim drie jaar zal het bedrijf tweede zijn gevolgd door Nintendo. Vooral de jarenlange ervaring die Microsoft heeft op het gebied van marketing zal bijdragen aan het veroveren van marktaandeel. Analisten wijzen er op dat Microsoft ook Netscape uit de markt heeft gedrukt, ondanks de aanvankelijk grote achterstand van Internet Explorer. Het bedrijf heeft veel vertrouwen in de consolemarkt en zal wanneer nodig het ruime budget voor de eigen producten nog verder vergroten. Over Nintendo wordt minder positief gedacht. Er bestaan sterke twijfels of de Japanse consolebouwer de twee grote concurrenten kan bijhouden. Verder wordt er op dit moment nog weinig verwacht van de online diensten van Microsoft en Sony. De interesse is nu nog laag, maar wanneer deze toeneemt zal ook hier Microsoft de beste kansen hebben.

Reacties (82)


X-Bit Labs vergelijkt SCSI- en IDE-RAID configuraties

Door David Menting, 6 december 2002 20:4547 reacties, submitter: Martin Sturm, bron: X-Bit Labs

X-Bit Labs is op de proppen gekomen met een mooi artikel waarin ze SCSI harddisks vergelijken met IDE-harde schijven in verschillende RAID-configuraties. Vier high-end SCSI-drives passeren de revue: de Seagate Barracuda 36ES2, de Seagate Cheetah 36ES, de Fujitsu MAN3735 en de Seagate Cheetah X15 36LP. Aan de IDE-RAID-kant vinden we vier stuks Maxtor 6L020J1 met een Promise FastTRAK TX2000 voor RAID-1 en een Promise FastTRAK100 TX4 RAID-controller voor RAID-0.

De vier Maxtor 6L020J1's in RAID-0 zijn in de meeste benchmarks een stuk sneller dan de SCSI-schijven. In sommige server-specifieke benchmarks zien we dat de snelle SCSI-harddisks in hun eentje beter presteren dan de IDE schijven in RAID. IDE-schijven zijn voor servertoepassingen sowieso niet geschikt. SCSI-schijven zijn over het algemeen gebouwd voor betrouwbaarheid, en vier schijven in RAID-0 geven nou eenmaal een vier keer zo grote kans op uitval. Wat de beste keus is, is afhankelijk van waar de schijf voor gebruikt gaat worden. Is betrouwbaarheid minder belangrijk dan de prijs, dan is IDE-RAID-0 de beste keus. In de andere gevallen kan er beter gekozen worden voor een SCSI-oplossing:

Harde Schijf It's clear that every interface has its own advantages and shortcomings. SCSI means reliability and high performance, but also high price. Moreover, it needs a costly controller. IDE means huge capacities and much lower storage cost for 1MB than in SCSI HDDs. But IDE drives are much less reliable and to build a fault-tolerant disk subsystem you need to combine them into mirror RAID arrays (and this requires at least one more drive and a RAID-controller).

Reacties (47)


HP Alpha EV7 release in januari, EV79 jaar later

Door Femme Taken, 6 december 2002 19:0712 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: News.com

Hewlett-Packard zal in januari van volgend jaar met de introductie van de Alpha EV7 processor de laatste generatie van de roemruchte Alpha architectuur op de markt brengen. Een jaar later zal met het verschijnen van de verbeterde EV79 core definitief een einde komen aan de ontwikkeling van de Alpha processor. De Alpha, oorspronkelijk ontwikkeld door Digital en via de overname van Compaq terecht gekomen bij HP, zal tezamen met HP's eigen PA-RISC architectuur worden vervangen door de Itanium processor van Intel. Door de overschakelingen op de Itanium verwacht HP aanzienlijk te kunnen besparen op ontwikkelingskosten. Dit jaar verwacht HP 200 miljoen dollar te moeten toeleggen op de Alpha business, ondanks een jaarlijkse omzet van 5 miljard dollar in de Alpha en PA-RISC divisie.
Alpha Powered logo + EV7 core
De EV7, ook wel aangeduid als Alpha 21364, is gebaseerd op de huidige EV6 core, waarvan het ontwerp in 1997 werd voltooid. De nieuwe generatie zal betere prestaties leveren dankzij een ver doorgevoerde mate van integratie. Zo werd de EV6 core voorzien van een 1,75MB 7-way set-associative L2 cache en uitgebreid met een geïntegreerde interprocessor netwerk interface en een geheugencontroller met maar liefst acht Rambus channels. Het resultaat is een chip die het enorme aantal van 152 miljoen transistors telt.

Het release schema van de EV7 heeft enige vertraging opgelopen in vergelijking met de roadmap van begin dit jaar, toen de introductie nog gepland was voor eind 2002. De laatste nieuwe Alpha chip zal in 2004 op de markt gebracht worden. Daarna gaat de Alpha divisie in zogeheten 'maintenance mode' en zal HP proberen om zoveel mogelijk Alpha-klanten naar de Itanium te laten overschakelen. De AlphaServer-systemen zullen verkocht worden zolang er vraag naar blijft, waarschijnlijk tot in het jaar 2006.

Hoewel de Alpha processors werden gewaardeerd voor hun hoge performance, hebben zij nooit hetzelfde commerciële succes kunnen bereiken als rivaliserende 64-bit architecturen zoals de Sun UltraSparc en IBM Power. Desondanks blijft de Alpha invloed uitoefenen op de industrie. Veel voormalige Alpha ontwerpers zijn tegenwoordig werkzaam bij Intel en AMD, waar zij concepten van de vroegere Digital onderzoekers, zoals simultaneous multi-threading en geïntegreerde geheugencontrollers, in de praktijk brengen.

Reacties (12)


Geheugenprijzen opnieuw gedaald

Door Jonathan Brugge, 6 december 2002 18:5332 reacties, submitter: Soar, bron: DigiTimes

De schrijvers bij DigiTimes melden in een artikel dat de prijsschommelingen van geheugen nog niet ten einde zijn gekomen. De concurrentie tussen geheugenproducenten is nog steeds bijzonder heftig en de consument kan dan ook op korte termijn verlagingen in het prijsniveau van geheugen verwachten. Voor een chip van 256Mbit moet bij Hynix vandaag ruim zes dollar neergelegd worden en een complete 256MB geheugenmodule kan door de grote OEM's bij Samsung voor nog geen zestig dollar worden afgehaald. De lage prijzen vormen een probleem voor de fabrikanten, die zich voorbereiden om de productie in 2003 te vergroten maar daarbij graag een hogere prijs zouden zien om het hoofd boven water te houden. Een duidelijk voorbeeld hiervan is Hynix, dat de prijzen verlaagt om leningen af te betalen:

Kingston RAMBUS reepjeGlobal DRAM leader Samsung Electronics and leading Taiwanese DDR maker Nanya Technology have lowered early December contract prices quoted to OEMs, distributors reported. Samsung has lowered its 256Mbit DDR contract prices to US$58-60 per module. Hynix Semiconductor, in need of cash to pay off bank loans, is shoving DDR die at distributors, eager to sell as much as possible, the distributors added. Spot prices for 128 and 256Mbit DDR have dropped to US$3-3.50 and US$6-6.50, respectively.

Reacties (32)

Lees meer

Samsung blijft marktleider DRAM
Samsung blijft marktleider DRAM Nieuws van 20 december 2002
Geheugenprijzen gaan weer omlaag
Geheugenprijzen gaan weer omlaag Nieuws van 21 november 2002
Geheugenprijzen dalen weer
Geheugenprijzen dalen weer Nieuws van 26 maart 2002
Geheugenprijzen schieten de lucht in
Geheugenprijzen schieten de lucht in Nieuws van 10 november 2001
Geheugenprijzen in beweging
Geheugenprijzen in beweging Nieuws van 5 oktober 2001
Lage geheugenprijzen ten einde?
Lage geheugenprijzen ten einde? Nieuws van 27 november 2000
Geheugenprijzen lager dan ooit
Geheugenprijzen lager dan ooit Nieuws van 10 november 2000
Geheugenprijzen dalen flink
Geheugenprijzen dalen flink Nieuws van 17 oktober 2000
Geheugenprijzen dalen weer?
Geheugenprijzen dalen weer? Nieuws van 10 maart 2000
Asus AGP-V3400TNT/TV review
Asus AGP-V3400TNT/TV review Nieuws van 2 februari 1999

IBM koopt Rational Software op

Door Jonathan Brugge, 6 december 2002 18:2915 reacties, bron: Reuters

De financiële afdeling van persbureau Reuters meldt in een bericht dat IBM het bedrijf Rational Software op zal kopen. Voor een bedrag van ongeveer 2,1 miljard dollar zal de technologiereus eigenaar worden van een van de grotere bedrijven op het gebied van softwareontwikkeling, aangenomen dat alle toezichthoudende instanties instemmen met de aankoop. Na de bekendmaking schoot de koers van Rational met ruim vijfentwintig procent omhoog, terwijl de koerst van IBM twee procent daalde. De aankoop is een volgende stap in het plan om Big Blue om te bouwen van een concern dat voornamelijk hardware produceert naar een bedrijf dat actief is op het gebied van dienstverlening en software:

IBM logoThe purchase of Rational is the latest move by IBM to scoop up competitors in markets it has long considered strategic as it shifts the focus of its business away from mainframe hardware sales to software and services.

In October IBM bought the consulting business of PricewaterhouseCoopers for $3.5 billion, expanding its computer services operations.

It is in the process of selling its disk-drive business to Hitachi Ltd. 6501.T for $2.05 billion.

Reacties (15)


Lite-On gaat volgend jaar minder dvd-drives leveren

Door David Menting, 6 december 2002 18:0635 reacties, submitter: silentsnow, bron: DigiTimes

Marktleider Lite-On IT gaat de verkoop van dvd-drives volgend jaar terugbrengen. Per dvd-drive moet er namelijk 10 dollar licentiekosten betaald worden. Dat is op dit moment een derde van de productiekosten van een drive. De Taiwanese fabrikant zal als prijzen zakken geen winst meer kunnen behalen op het verkopen van dvd-drives, tenzij de licentiekosten ook omlaag gaan. Volgens DigiTimes blijft Lite-On wel in de behoefte aan cdrw- en cd-rom-drives voorzien, omdat daar een aanzienlijk hogere marge op te behalen valt:

Lite-On dvd-rom drive The company plans to ship more higher-margin CD-RW/DVD-ROM combo drives and cut DVD-ROM drive shipments back by 3-5% next year. It expects to ship 40 million optical storage drives in total, of which 15 million units will be CD-ROM drives, 10 million CD-RW drives, six million combo drives, six million to 6.8 million DVD-ROM drives and three million other products.

Reacties (35)


IBM introduceert 16-way xSeries 440 Xeon MP server

Door Femme Taken, 6 december 2002 18:058 reacties, submitter: Femme, bron: The Register

IBM heeft deze week een nieuwe high-end xSeries 440 server met zestien Xeon MP processors gelanceerd. Aangenomen werd dat deze machine pas na de release van Windows .Net Server in het voorjaar van 2003 op de markt zou worden gebracht. IBM heeft hier echter niet op willen wachten en heeft in samenwerking met Microsoft de nodige aanpassingen gemaakt in Windows 2000 Datacenter om het besturingssysteem geschikt te maken voor de 16-way xSeries 440. Eveneens onverwacht is de toepassing van Xeon MP processors op basis van de oude Foster core, in plaats van het gebruik van de onlangs geïntroduceerde Gallatin Xeon MP. De Foster Xeon MP's zijn afgeleid van de oude Willamette Pentium 4 core en hebben slechts 256KB L2 cache met daaronder 512KB of 1MB L3 cache. De snellere 0,13 micron Gallatin Xeon MP's zijn voorzien van 512KB L2 cache en naar keuze 512KB, 1MB of 2MB L3 cache. De 8-way versie van de xSeries 440 kan al wel met de Gallatin processors geleverd worden.
Intel Xeon MP (klein)
De IBM xSeries 440 is gebouwd rond de in eigen huis ontwikkelde Summit chipset, die Xeon en Itanium processors in een maximum van vier CPU's per chipset ondersteunt. Om de nadelige gevolgen van een gedeelde geheugenbus zoveel mogelijk te beperken is de Summit chipset uitgerust met een eigen L4 cache van 64MB. De 16-way xSeries 440 is opgebouwd uit vier basissystemen van elk vier processors, die via speciale chipset switches aan elkaar geknoopt kunnen worden. Door middel van een NUMA geheugenarchitectuur kan zodoende een single system image server met naar wens 8, 16 en in de toekomst ook 32 processors gecreeërd worden. De basismachines beschikken over zes PCI-X slots en een uitbreidingschassis voor nog eens twaalf slots. De maximale hoeveelheid geheugen is 32GB.

De prijzen van de xSeries 440 beginnen bij 16.099 dollar voor de dual processor versie en eindigen bij 152.778 dollar voor de versie met zestien 1,6GHz Xeon MP processors en 8GB geheugen. Zie voor meer informatie dit artikel van The Register.

IBM xSeries 440 basissysteem

Reacties (8)


Vijftigplussers gaan meer online gamen

Door Mark Timmer, 6 december 2002 16:1676 reacties, submitter: Visjes, bron: Shift.com

Hoewel het voor vele jonge gamers waarschijnlijk ondenkbaar is dat ouderen zich ook bezighouden met dezelfde vorm van vermaak, stijgt het gebruik van computerspelletjes onder 50+'ers volgens Shift.com gestaag. Met name de flightsimulators doen het goed, maar ook de andere genres vergaren steeds meer interesse van oudere personen. Het verschil tussen de oude en nieuwe generaties is dat de oude generatie zich wat beleefder gedraagt, bijvoorbeeld in spellen zoals het online vliegspel Aces High. Hoewel jongeren het vreemd vinden als volwassenen spelletjes spelen, vertelt een moeder van middelbare leeftijd dat mensen uit haar eigen generatie het echter nog gekker vinden:

Boeing"Younger folks have the idea that 'older' people just don't play online games. From people in my generation, there is even more lack of understanding," says Martha McDermott, a fifty-two-year-old mother of two and former psychologist. While she encourages her son's online gaming, her estranged husband's family regards the behaviour as "aberrant and unhealthy," severely limiting the youth's time online.

McDermott, who considers her gaming interests "in the closet," goes online to break down generational barriers. A fan of RPG and adventure games, McDermott has been playing multiplayer Neverwinter Nights since its release. "My ten-year-old daughter actually takes some of my created characters online to some of the Persistent Worlds I belong to. And let me tell you she can be far better behaved than people far older than she is... Hanging around her Mom, she has learned proper in-game etiquette."

Reacties (76)


Sony gaat StarOffice leveren op Vaio desktops

Door Martijn van der Poel, 6 december 2002 15:2525 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: Webwereld

Webwereld meldt dat Sony voortaan op sommige van zijn pc's die in Europa worden verkocht standaard het alternatieve kantoorpakket StarOffice van Sun installeert. De software, die in vier talen (Engels, Frans, Duits en Italiaans) wordt geleverd, zal dit jaar nog op verschillende Sony Vaio desktops verschijnen. Met deze truc probeert Sun wat marktaandeel van Microsoft af te pakken. Deze overeenkomst tussen een softwareleverancier en hardwarefabrikant is geen eenmalig verschijnsel, deze constructie komt steeds vaker voor en wekt veel interesse bij vergelijkbare bedrijven. Een ander voorbeeld hiervan is de deal die Sony met Corel sloot. Alle Sony-computers die verkocht worden in Noord-Amerika worden standaard voorzien van WordPerfect.

StarOffice 6.0 Doordat de computermarkt vrij zwak is op het ogenblik, hebben producten met een lager prijskaartje een streepje voor. Microsoft heeft laten weten dat OEM's hun beslissingen vooral nemen op basis van de economische omstandigheden. De alternatieven voor Office komen vooral voor op low-end systemen, waar meer op de prijs dan op de kwaliteit wordt gelet, aldus een woordvoerder van het bedrijf.

Reacties (25)

Lees meer

StarOffice 7.0 uitgebracht
StarOffice 7.0 uitgebracht Nieuws van 24 september 2003
Sony Vaio U1: kleiner dan klein
Sony Vaio U1: kleiner dan klein Nieuws van 22 augustus 2002
Sony VAIO C1MV, powered by Transmeta
Sony VAIO C1MV, powered by Transmeta Nieuws van 26 oktober 2001

Vergelijking Intel XScale en StrongARM processors

Door Kay Slagman, 6 december 2002 14:0020 reacties, bron: PocketPC Thoughts

Na de introductie van de eerste PDA's met de nieuwe XScale processor van Intel bleek al snel dat de performance van deze apparaten enorm tegenviel. Ondanks de bijna twee maal zo hoge kloksnelheid ten opzichte van de oude getrouwe StrongARM processor, was er nauwelijks voordeel in prestaties te merken. In enkele gevallen wist de StrongARM zelfs betere resultaten dan de XScale neer te zetten. Al snel kwam een geruchtenstroom op gang met allerlei verschillende verklaringen voor het tegenvallen van de prestaties. Het meest gehoorde gerucht was dat Microsoft het PocketPC 2002 platform zou moeten optimaliseren voor de nieuwe processor om volledig gebruik te kunnen maken van de mogelijkheden en de kracht ervan. Andy Sjostrom van PocketPC Thoughts wilde meer weten over de oorzaak en vroeg Sven Myhre, CEO van mobiele-softwareontwikkelaar Amazing Games, om een technische verklaring van dit fenomeen.

Intel logoSven Myhre legt uit dat de XScale processor op 400MHz theoretisch een heel stuk sneller is dan de StrongARM op 206MHz, maar ze zijn beiden sterk afhankelijk van de data die ze aangeleverd krijgen. De processoren verwerken de gegevens meestal in blokjes van 32-bits. Omdat de bus slechts 16-bit is, is een bus van twee maal de kloksnelheid van de processor nodig om de processor niet te hoeven laten wachten op data. Wanneer de bus met nog eens 25% verhoogd zou worden, is er genoeg bandbreedte om gegevens snel genoeg tussen de processor en het geheugen te transporteren. Dat betekent dat een XScale processor een bus van 1000MHz nodig zou hebben om de volledige kracht te kunnen benutten. De StrongARM zou met een 515MHz bus kunnen volstaan.

Dit is echter bij lange na niet het geval bij huidige PDA's. De StrongARM PocketPC's hebben een 103MHz bus. De XScale varianten zelfs een bus die op slechts 100MHz draait. Hier zit dus de grote bottleneck. Dit verklaart ook het feit dat in sommige gevallen 400MHz, 300MHz en 200MHz XScale processoren hetzelfde presteren. De kracht van de XScale wordt bij lange na niet benut en het maakt dan ook weinig uit wanneer de processor een stuk langzamer is; het wachten blijft op de gegevens die toegestroomd worden. Het verklaart ook direct waarom een StrongARM soms beter presteert dan een XScale: de bus is 3% sneller.

Sven Myhre legt in een praktisch voorbeeld uit hoe dit effect heeft op de programmeur, hoe ontwikkelaars rekening moeten houden met de verschillende architecturen en voor welke dilemma's ontwikkelaars komen te staan door deze wijziging in architectuur:

Compaq iPaq 3970 PDAThe main problem with slow XScales has nothing to do with XScale (which are based upon ARM v5) 'emulating' StrongARM code (which is ARM v4) no more than you would say a Pentium 4 'emulates' a Pentium 3 when running Windows XP.

And it is NOT a question of simply 'optimizing'Windows CE for XScale. Of course it might give you a few percentages faster code - but it's not worth the trouble going through the entire Windows CE source code and check where we could reorganise structures or access patterns to make better use of the 32 Kb data cache on the XScale. We would probably end up with a highly unstable version of Windows CE were no one new the entire implications of all the changes they made.

Unless we get a faster and/or wider memory bus, we can increase the internal speed on the CPU to the speed of light (and it would probably be blazingly fast in calculating prime numbers or something) - but our real world applications would not really see the difference. As goes for purchase decisions - it is very much up to what you want your Pocket PC to do.

Reacties (20)


Ace's Hardware over de dual 1,25GHz PowerMac

Door Hielko van der Hoorn, 6 december 2002 11:4147 reacties, submitter: Wouter Tinus, bron: Ace's Hardware

Ace's Hardware heeft een kleine test gepubliceerd over de dual 1,25GHz PowerMac. De 1,25GHz PowerMac is gebakken met behulp van een 0,18 micron productieprocédé en uitgerust met 32KB L1 cachegeheugen, 256KB L2 cachegeheugen en 2MB L3 cachegeheugen. De aanwezigheid van een snelle L3 chache is geen overbodige luxe aangezien de FSB op 166MHz loopt en slechts 1,3GB/sec aan bandbreedte kan leveren. De L3 cache kan namelijk snelheden van 5GB/sec halen waardoor de G4+ processor minder afhankelijk is van de bandbreedte van het geheugen in vergelijking met de Pentium 4 of de Athlon die beiden uitgerust zijn met een veel snellere FSB.

De prestaties van de dual 1,25GHz PowerMac blijken tegen te vallen. Het systeem is trager dan bijna alle high-end pc's, inclusief de singleprocessor systemen. In multi-threaded content creation applicaties, waar het systeem relatief gezien het beste scoort, zijn de prestaties op het niveau van een enkele 2,2GHz/3,06GHz Pentium 4. Niet slecht aangezien deze programma's vaak de reden zijn om een Mac aan te schaffen. Desondanks concludeert de reviewer dat Apple binnenkort met iets beters zal moeten komen:

Apple PowerMac G4Basically, the 1.25 GHz dual G4 PowerMac is slower than most high end PCs (including single-processor ones), but it is not totally defenseless. In multi-threaded content creation applications, it can perform like a 2.2 GHz Pentium 4 and even a 3.06 GHz one. Considering that Content Creation is still the main reason why people buy Macs, this isn't bad at all. And while it may seem trivial to some, it must be said that the Apple PowerMac does feature a very nice system chassis that provides easy access to components.

Still, Apple needs a 0.13 micron chip soon, as a PowerMac is a lot more expensive than a typical OEM PC. Dell's 3.06 GHz Pentium 4 system is about $600 less expensive than the dual 1.25 GHz PowerMac. We also did a quick comparison between an almost perfectly similar equipped Dell dual 2.4 GHz Pentium 4 Xeon and Apple dual 1.25 GHz PowerMac G4 and found out that the Dell is still 500 to 600 Euros cheaper in Europe, while it outperforms the Apple in all content creation tasks. Of course, those simply seeking a PowerPC-based system that does not neccessarily run MacOS and does not cost a lot of money might look to the recently announced PowerPC-based ATX "Teron" motherboard.

Reacties (47)


Sun werkt OpenBSD tegen

Door Martin Sturm, 6 december 2002 10:3659 reacties, submitter: EaS, bron: ZDNet

ZDNet meldt dat Theo de Raadt, de leider van het OpenBSD project, kritiek heeft geuit op Sun Microsystems. Hij beschuldigt het bedrijf ervan cruciale informatie voor de ontwikkeling van OpenBSD voor de UltraSPARC III processor van Sun achter te houden. Het betreft informatie over high-speed cache geheugen en voor het benaderen van het hoofdgeheugen. Sun beweert echter dat het OpenBSD project dezelfde informatie heeft ontvangen als andere open-source projecten zoals Linux.

De Raadt beweert echter dat de informatie onvolledig is. Hij zegt dat met de huidige gegevens OpenBSD-ontwikkelaars niet in staat zijn om het besturingssysteem te booten op UltraSPARC III-systemen. Sun gaat er prat op dat ze een goede relatie hebben met de open-source communitie. Het bedrijf is van mening dat hun strategie met betrekking tot de broncode van Java (die onlangs ter inzage vrij is gegeven) en de adoptie van een aantal open-source pakketten in hun Solaris besturingssysteem zich onderscheidt van de concurrentie:

OpenBSD logoDavid Miller, a Red Hat employee in charge of the UltraSparc III version of Linux, received documentation on the processor after signing a nondisclosure agreement with Sun. Still, he said in an e-mail interview, it wasn't simple: To deduce Sun hardware bugs the company didn't tell him about, Miller had to decode Sun's upgrades to Solaris.

Miller believes that it's "obvious" how the UltraSparc III works after looking at the UltraSparc III version of Linux. But the OpenBSD programmers have tried that strategy to no avail, de Raadt said.

Reacties (59)


Soltek's Golden Flame SL-85FR/85FR-R moederbord

Door Jack Leenders, 6 december 2002 05:3940 reacties, bron: Ase Labs

Ase Labs meldt dat het Taiwanese Soltek 's werelds eerste Granite Bay moederbord heeft geïntroduceerd met een goudkleurig PCB, en deze draagt de bijnaam 'Golden Flame'. Deze goudgele plankjes met Intels E7205 chipset, zullen in een gelimiteerde oplage worden uitgebracht. Van de SL-85FR zullen er 500 stuks gemaakt worden, van de SL-85FR-R (RAID) slechts 200, dus exclusiviteit lijkt gegarandeerd. Het Soltek-bordje is voorzien van diverse overclockfeatures, zoals via BIOS instelbare FSB, Vcore, AGP-Voltage, DIMM-Voltage en multiplier. Laatstgenoemde zal alleen uitkomst kunnen bieden bij engineering samples van de Pentium 4, want de productieversie heeft tot nu toe altijd af fabriek een gelockte multiplier meegekregen. Voor de tweaker die verliefd wordt op dit bordje valt te hopen dat hij zijn hoofd en processor koel weet te houden, en ondanks (of juist dankzij) deze uitgebreide overklokmogelijkheden weet te voorkomen dat zijn Pentium 4 in gouden vlammen opgaat . De overige specificaties van dit gouden duo luiden als volgt:

SL-85FR / 85FR-R adopt Intel E7205(Granite Bay) + ICH4 chipsets, and support latest Intel Pentium 4 processors including Intel Pentium 3.06G+ processor (Hyper Threading Technology). SL-85FR / 85FR-R also feature the most advanced technologies of FSB 533Mhz, Dual Channel DDR 266 SDRAM up to 4GB, AGP 8X supported, Ultra ATA 100/133(SL-85FR-R only) , 6-Channel AC'97 Audio, USB 2.0, and Serial ATA Raid Function (SL-85FR-R only).
Soltek Golden Flame Granite Bay

Reacties (40)


Intel verwacht meer omzet in vierde kwartaal

Door Jack Leenders, 6 december 2002 04:2813 reacties, bron: Intel

Net als concurrent AMD verwacht ook Intel meer omzet te maken over het vierde kwartaal, door een iets hoger dan verwachte vraag naar processors en flash-geheugen, zo blijkt uit een door Intel vrijgegeven persbericht. De verkoopcijfers in de Verenigde Staten en Europa bleven stabiel; het is vooral de Aziatische markt die verantwoordelijk is voor de grotere omzet. Intel schat nu dat de kwartaalomzet tussen de 6,8 en 7,0 miljard dollar zal uitkomen, terwijl eerder de schattingen nog mikten op een som tussen de 6,5 en 6,9 miljard dollar. De communicatie-units van Intel presteren zoals verwacht. De mensen in hun Gore-Tex 'bunnysuits' in de diverse Fabs, hebben dus voorlopig genoeg te doen.

Intel Fab diffusion room

Reacties (13)