IBM heeft wederom een contributie gedaan aan de 'open-source gemeenschap'. Het bedrijf heeft namelijk delen van het intellectueel eigendom van het Rational Unified Process (RUP) vrijgegeven. IBM zal voorstellen om zijn nieuwe donaties aan de open-source gemeenschap te integreren in het Eclipse-project.
RUP is geen concreet softwareproduct, maar een methode om software ontwikkelingsprojecten te beheren. RUP is een ontwikkelingsframework dat eenvoudig kan worden aangepast aan de eisen van een bepaald project, waarbij het volgens bepaalde bronnen ook mogelijk zou moeten zijn om deze methode te gebruiken bij zogenaamde 'agile' ontwikkelingsmethoden, waarbij de stappen van analyse, ontwerp, ontwikkeling en testen meerdere malen worden doorlopen. De methode is in feite een verzameling van bekende technieken en praktijken die een efficiënte ontwikkeling van software mogelijk zou moeten maken. RUP is oorspronkelijk ontwikkeld door het softwarebedrijf Rational, dat in 2003 is overgenomen door IBM.
IBM heeft nu documenten en enkele softwaretools vrijgegeven voor gebruik door de open-source gemeenschap. De softwaretools ondersteunen de integratie van RUP in het ontwikkelingsproces. Het bedrijf heeft RUP vrijgegeven met als doel dat organisaties softwareprojecten efficienter kunnen uitvoeren waarbij de kosten binnen de perken blijven en het project binnen de gestelde tijd wordt afgerond. Volgens analisten overschrijdt de helft van alle softwareprojecten in de VS het budget en 90 procent te laat afgerond wordt. IBM hoopt dat deze tools standaard worden opgenomen in het Eclipse-project, dat eerder al door IBM is vrijgegeven onder een open-source licentie.