Tip de redactie

YouTube krijgt AI-label voor muziek

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 21:08 • 6 reacties

YouTube gaat AI-labels tonen bij video's met AI-gegenereerde muziek. Streamingdienst YouTube Music laat die labels ook zien bij muziek die volgens de dienst grotendeels met AI is gemaakt.

YouTube blijft vaag over hoe het AI-muziek precies classificeert. "We werken samen met muziekpartners en gebruiken onze eigen detectietools om door AI gegenereerde nummers te identificeren."

Het is onbekend hoeveel AI er moet zijn gebruikt voordat een track een AI-label krijgt. Veel artiesten gebruiken generatieve AI voor creatieve invulling, zoals demo's of het wijzigen van het geluid van instrumenten. Daarnaast is er veel muziek waarvan de tekst, melodie of zang met AI gemaakt is.

Wel verschijnt er een infoblokje waarin luisteraars en kijkers lezen welk deel van een bepaalde track met AI is gemaakt. Volgens YouTube komt de vraag naar AI-labels van luisteraars. "Onze luisteraars hebben aangegeven dat ze transparantie willen wanneer ze naar een door AI gegenereerd nummer luisteren."

AI-labels bij streamingdiensten

De roep om AI-labels bij muziekstreaming is afgelopen jaar steeds luider geworden en steeds meer diensten geven daar gehoor aan. Deezer, die deze technologie als eerste implementeerde, laat klanten AI-muziek binnenkort helemaal weren. Tidal stopt met geld uitkeren aan AI-artiesten en Apple vraagt artiesten om eerlijk aan te geven of muziek met AI gemaakt is. Marktleider Spotify is ook om en heeft AI-labels ingevoerd.

YouTube AI-labels

Reacties (6)


Google geeft links prominentere plaats in AI-antwoorden

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 20:50 • 16 reacties

Google gaat links naar andere sites een prominentere plaats geven in zijn AI-antwoorden op zoekopdrachten. De afgelopen jaren is het verkeer naar sommige sites drastisch afgenomen door de opkomst van AI-antwoorden in zoekmachines en AI-chatbots.

Er komen ook meer links in AI-antwoorden, belooft Google. De links die er zijn, verschijnen bovendien eerder in de antwoorden, waardoor gebruikers sneller kunnen klikken en meer over een onderwerp te weten kunnen komen. De AI-modus gaat ook zoekresultaten bovenaan de pagina laten zien als de software denkt dat de gebruiker op zoek is naar een exacte link. Daarmee functioneert de AI-modus dus als een traditionele zoekmachine.

Daarnaast komen er meer soorten links, namelijk een carroussel van nieuwsartikelen over het gezochte onderwerp en een 'dive deeper'-sectie onder een AI-antwoord met daarin links, zo zegt Google.

Het bedrijf zegt niet waarom het de wijzigingen maakt. Wel is duidelijk geworden dat de afgelopen jaren het verkeer vanuit Google naar andere sites drastisch is afgenomen. Bekende techsites verloren na de introductie van AI-antwoorden in Google meer dan 85 procent van hun verkeer. Tweakers heeft daar minder last van, omdat de site traditioneel meer leunt op direct verkeer dan op bezoekers afkomstig van Google.

Mensen klikken minder op links, nou en?

Google haalt informatie voor zijn AI-antwoorden van websites op internet. Die bestaan voor een groot deel door het tonen van advertenties aan bezoekers die via Google binnenkomen. Dit verdienmodel bestaat al tientallen jaren op internet. Als het verkeer via Google wegvalt, houden veel sites op te bestaan. Dat kan weer leiden tot minder goede informatie voor de AI-antwoorden van Google, omdat die informatie niet langer beschikbaar is. Daardoor is er ook een prikkel voor Google om juist veel verkeer naar andere sites te sturen.

Google: meer links in AI-antwoordenGoogle: meer links in AI-antwoordenGoogle: meer links in AI-antwoorden

Reacties (16)


Directeur Apple wil nog steeds Chinese geheugenchips gebruiken ondanks weerstand

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 20:36 • 13 reacties

De nieuwe ceo van Apple, John Ternus, wil nog steeds de mogelijkheid hebben om geheugen van Chinese fabrikanten te gebruiken. Amerikaanse politici zijn daartegen, maar volgens Ternus moet de optie op tafel blijven liggen.

John Ternus. Bron: Apple
John Ternus. Bron: Apple

Ternus wijst erop in een interview met tijdschrift Time dat het huidige geheugentekort grote problemen oplevert. "De beperkingen in het geheugen vormen absoluut een crisis. Onze fundamentele overtuiging is daarom dat alle opties op tafel moeten liggen." Ternus heeft leden van de regering-Trump ontmoet, maar laat veel politieke relaties over aan zijn voorganger Tim Cook. Die was van 2011 tot eind augustus van dit jaar ceo van Apple.

Eerder dit jaar kwam naar buiten dat Apple geheugen van ChangXin Memory Technologies (CXMT) test. Die fabrikant is voor minimaal 36 procent eigendom van de Chinese staat. CXMT is door grote subsidies van Chinese overheden opgeklommen tot de vierde grootste speler op de markt voor geheugen, na Samsung, SK hynix en Micron. CXMT levert ook het geheugen voor onder meer Huawei-telefoons.

Wat is er mis met geheugen uit China?

De Verenigde Staten willen vermoedelijk geen grote speler op de geheugenmarkt uit China, omdat dat het land sterker zou maken op de wereldwijde chipmarkt. Bedrijven, en zeker techbedrijven, staan in China nooit echt los van de overheid. China wil met technologie zijn geopolitieke positie versterken en gebruikt daarvoor mede techbedrijven, zoals voorheen Huawei.

Reacties (13)


'Koelsystemen supermarkten in Nederland hebben van datum afgeleid wachtwoord'

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 19:11 • 138 reacties, submitter: Anonymoussaurus

Er zijn koelsystemen in Nederlandse winkels in gebruik die kwetsbaar zijn voor hacks. De loginpagina's zijn bereikbaar via het openbare internet en het wachtwoord is gebaseerd op de huidige datum.

Hack cyber malware hacker hackers ransomware. Beeld: Getty Images/Cultura RFHet gaat om installaties van de Deense leverancier Danfoss, meldt The Shadowserver Foundation. Er zijn in Nederland ongeveer 57 kwetsbare systemen te vinden, meldt RTL Nieuws. Die hebben nog niet de patch geïnstalleerd waarmee inloggen kan via een wachtwoord op basis van de datum. Dat is een standaardfunctie van de apparatuur, maar bleek onveilig. Die kwetsbaarheid zit niet alleen in de verouderde versie van de koelinstallatie, maar ook in een nieuwe en nog wel ondersteunde versie.

Een fix daarvoor kwam anderhalf jaar geleden uit, maar veel klanten hebben die patch niet geïnstalleerd. De kwetsbaarheid kwam in de aandacht door een hack afgelopen week bij Franse supermarkten. Daar zetten criminelen de temperatuur in de koeling op +50 graden Celsius, waardoor de producten ontdooiden. Die hack is makkelijk uit te voeren, omdat loginpagina's voor de koelinstallaties via het openbare internet toegankelijk zijn.

Reacties (138)


Omzet TSMC stijgt 50 procent naar record door AI-vraag

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 18:54 • 9 reacties, submitter: Coen

De omzet van de Taiwanese chipfabrikant TSMC is afgelopen kwartaal met meer dan 50 procent gestegen. Dat komt door de grote vraag naar chips van de fabrikant, onder meer door de grootschalige bouw van AI-datacenters.

Het netto-inkomen kwam 68,7 procent hoger uit, meldt TSMC. Het gaat om het zesde kwartaal op rij waarin het bedrijf records breekt op het gebied van omzet en winst. De omzet komt nu uit op 1494,24 miljard Taiwanese dollar, omgerekend ongeveer 41,2 miljard euro. Het netto-inkomen is omgerekend rond 21 miljard euro.

TSMC verwacht dat de groei van omzet en winst doorzet, mede door de snelle opschaling van het 2nm-productieproces. Het bedrijf maakt nu de nieuwste chips voor bijvoorbeeld smartphones met dit procedé. TSMC vermeldt verder niet waardoor de stijging komt, maar het is geen geheim dat er veel geavanceerde chips nodig zijn voor de grootschalige bouw van datacenters voor AI wereldwijd. Dat heeft het afgelopen jaar ook de prijzen van componenten opgedreven.

De Taiwanese gigant

TSMC is de belangrijkste chipfabrikant ter wereld en techbedrijven als Nvidia, Apple, AMD en Broadcom laten hun chips bij het bedrijf maken. Die partijen zetten stevig in op AI-toepassingen, waarvoor grote hoeveelheden gpu's en andere processors van bijvoorbeeld TSMC nodig zijn.

TSMC. Bron: Bing-Jhen Hong/iStock Editorial/Getty Images
TSMC. Bron: Bing-Jhen Hong/iStock Editorial/Getty Images

Reacties (9)


'YouTube wil audioboeken gaan aanbieden, mogelijk onderdeel van Premium'

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 18:23 • 38 reacties, submitter: Coen

YouTube zou in gesprek zijn met uitgevers om audioboeken aan te gaan bieden. Dat zou dan mogelijk onderdeel van YouTube Premium. Andere diensten, zoals Spotify, hebben audioboeken al veel langer.

De gesprekken met uitgevers lopen al maanden, schrijft The Wall Street Journal. De bedoeling is dat de functie volgend jaar live gaat. Google zou audioboeken willen bundelen met YouTube Premium, zijn bestaande abonnement. Of audioboeken ook in Nederland en België op YouTube zouden komen, vermeldt het artikel niet.

Audioboeken zijn nu onder meer te vinden op Audible van Amazon en Spotify. Er zijn ook veel andere aanbieders. Daarnaast verschijnen sommige audioboeken al op YouTube, maar dan als reguliere video. Het is onbekend welke functies YouTube zou willen toevoegen voor audioboeken. Google heeft de gesprekken en de komst van audioboeken niet bevestigd.

Audioboek op YouTube
Audioboek op YouTube

Reacties (38)


Branchevereniging hosters stuurt politie brandbrief over kopiëren server voor VS

Door Arnoud Wokke, 15 oktober 2026 17:23 • 46 reacties, submitter: jellevanderpal

De Nederlandse branchevereniging voor hosting- en cloudbedrijven heeft een brandbrief naar de politie gestuurd over het in beslag nemen en kopiëren van de server van een Italiaanse dienstenaanbieder voor een Amerikaanse overheidsdienst.

De Dutch Cloud Community wil weten wat voor verzoek de politie kreeg, waardoor het besloot de server van de opgeheven activistische Italiaanse hostingprovider Autistici/Inventati op het Amsterdam Science Park in beslag te nemen en de inhoud te kopiëren om naar een Amerikaanse overheidsdienst te sturen.

Volgens de branchevereniging gaat het hier duidelijk niet om het bestrijden van echte criminaliteit. "Het precedent is zorgelijk. Als een Amerikaans verzoek zonder zichtbare toets wordt uitgevoerd, is een Nederlands datacenter geen waarborg meer tegen de gevolgen van buitenlandse politieke besluiten. Ook de datacenterpartij zelf komt in een lastige positie, omdat zij niet kan beoordelen of een verzoek aan de eisen voldoet."

Uit publieke verklaringen aan NRC, die als eerste publiceerde over de inbeslagname, blijkt niet op welke grond de politie heeft besloten aan het verzoek gehoor te geven. Ook is onduidelijk of bijvoorbeeld het OM of een rechter-commissaris heeft besloten het verzoek in te willigen. "Deze volgorde van stappen lijkt een vrijbrief voor opvraagverzoeken uit de VS te zijn zonder gerechtelijke onderbouwing of toetsing."

De anti-fascistische hoster die de regering-Trump weg wilde hebben

Autistici/Inventati was een Italiaanse hostingprovider die uit activistische overwegingen gratis hosting aanbood aan allerlei organisaties. De Amerikaanse overheid bestempelde de provider als terroristische organisatie die diensten zou leveren aan 'extreemlinkse organisaties', waaronder antifascistische organisaties. Nadat de VS sancties tegen de provider instelde, werd A/I uit voorzorg opgeheven om medewerkers en donateurs te beschermen.

Autistici/Inventati

Reacties (46)


Webwinkel NBB waarschuwt klanten voor datalek, Nederlandse website offline

Door Daan van Monsjou, 15 oktober 2026 17:06 • 32 reacties, submitter: Geert2012

Duitse webwinkel NBB is slachtoffer geworden van een hack. Daarbij zijn e-mailadressen buitgemaakt, en mogelijk ook andere gegevens zoals IBAN-nummers. Ook de Nederlandse webwinkel van NBB is momenteel offline.

NBB waarschuwt Duitse klanten sinds woensdagavond voor het datalek, merkte Computerbase als eerste op. In ieder geval de e-mailadressen van klanten zijn gestolen, meldt de webwinkel in een e-mail aan gebruikers. In sommige gevallen kunnen ook namen, adressen en bankrekeningnummers gestolen zijn.

De precieze impact voor Nederlandse NBB-klanten is nog onduidelijk. Het is namelijk niet duidelijk of de waarschuwingen ook zijn uitgestuurd naar Nederlandse gebruikers.

NBB bevestigt tegen Tweakers dat het inderdaad slachtoffer is geworden van 'een criminele cyberaanval'. Het bedrijf heeft na de ontdekking beschermende maatregelen genomen, aldus een woordvoerder.

Als gevolg van die maatregelen is ook de Nederlandse webshop van NBB 'voorlopig niet bereikbaar', zegt het bedrijf. Op het moment is te zien dat de website offline is vanwege onderhoud. De webshop doet nog onderzoek en heeft aangifte gedaan.

NBB.com offline door cyberaanval
De Nederlandse webshop van NBB.com is momenteel offline door de cyberaanval, bevestigt het bedrijf tegen Tweakers.

Reacties (32)


Canonical brengt Ubuntu 26.10 uit met Gnome 51, betere windowsnapping en meer

Door Daan van Monsjou, 15 oktober 2026 16:56 • 20 reacties

Canonical heeft Ubuntu-versie 26.10 uitgebracht. Deze Linux-distro draagt de codenaam 'Stonking Stingray' en krijgt onder meer een upgrade naar Gnome 51. Het OS is vanaf nu te downloaden.

Dit nieuws in het kort

  • Ubuntu 26.10 is vanaf nu te downloaden.
  • De release krijgt onder andere Gnome 51 en maakt het makkelijker om vensters te verplaatsen.
  • Canonical introduceert ook een eigen functie voor spraakherkenning, die werkt met lokale llm's.

Canonical bracht Ubuntu 26.10 op donderdagmiddag uit. Het gaat om een nieuwe interimrelease, die beschikbaar komt naast Ubuntu 26.04 LTS. Interimversies hebben nieuwere features maar worden slechts kort ondersteund. LTS-releases bieden minder nieuwe functies, maar krijgen jarenlang updates.

De nieuwe OS-versie krijgt versie 51 van Gnome, de interface waarvan Ubuntu gebruikmaakt. Daarmee krijgt de Linux-distro onder andere een betere Agenda-app en kleine toevoegingen aan de bestandsverkenner en de instellingenapp.

De ontwikkelaar voegt ook een eigen functie voor betere windowsnapping toe aan zijn distributie. Dat maakt het makkelijker om vensters naar een hoek van het scherm te verplaatsen. Gebruikers krijgen daarvoor voortaan een pop-upmenu te zien. Canonical voegde dat toe op verzoek van een gebruiker.

Ubuntu 26.10-windowsnapping
Een conceptversie van de verbeterde windowsnapping in Ubuntu 26.10. Bron: ochi12, via GitHub

Lokale speech-to-text via Myna

De ontwikkelaar voegt onder andere een nieuwe spraakfunctie toe aan de Linux-distributie, in de vorm van Myna. Dat is een speech-to-text-functie die draait op lokale llm's. Het gaat om een optionele functie die gebruikers handmatig moeten inschakelen.

Myna draait systeembreed, liet Canonical eerder al weten. Gebruikers downloaden een AI-model, waarna de functie geen internetverbinding meer nodig heeft. Gebruikers kunnen vervolgens een sneltoets indrukken en praten. Myna zet die spraak dan in elke gewenste app om in tekst.

Het bedrijf benadrukt dat Myna de audio lokaal verwerkt. Opnames worden niet opgeslagen en ook niet gedeeld met externe diensten. Het gaat bovendien om een vrij basale spraakfunctie: tekst wordt enkel gedicteerd, maar niet automatisch geformatteerd of gecorrigeerd.

Verder krijgt Ubuntu 26.10 een nieuwe kernelversie: Linux 7.3. Ook verschillende voorgeïnstalleerde apps en toolkits worden vernieuwd. Het OS is direct te downloaden via de Ubuntu-website.

Ubuntu 26.10 Myna-spraakherkenning
Ubuntu 26.10 krijgt een optionele spraakherkenningsfunctie in de vorm van Myna. Bron: Canonical

Reacties (20)


Microsoft: Windows 11 draait nu beter op pc's met 8GB ram

Door Daan van Monsjou, 15 oktober 2026 16:09 • 95 reacties

Windows 11 draait nu beter op pc's met 8GB ram. Dat zegt Microsoft, nadat het de afgelopen maanden het geheugenbeheer van het besturingssysteem op meerdere punten optimaliseerde. Het bedrijf beloofde eerder dit jaar al om zijn OS beter te laten draaien op pc's met 8GB ram.

Microsoft heeft de afgelopen maanden het startmenu, Verkenner, de Windows-zoekfunctie, Edge en andere onderdelen van Windows 11 gewijzigd. Daardoor is het OS nu 'tot twintig procent responsiever', claimt het bedrijf in een blogpost.

Dat komt voornamelijk door efficiënter geheugenbeheer. Vooral pc's met 8GB ram of minder hebben daar profijt van. De verbeteringen maakten tot 2GB extra ram vrij voor actieve taken. Dat voorkomt dat die data naar de ssd of hdd moet worden verplaatst. Zo'n verplaatsing vertraagt de prestaties fors.

De techgigant geeft weinig details over hoe die verbeteringen zijn bereikt. Wel bevestigt het bedrijf onder meer dat sommige achtergrondprocessen nu minder werkgeheugen opeisen.

Pc's met 8GB ram laden widgets pas wanneer ze daadwerkelijk geopend worden. Daardoor hoeft widgetdata niet continu in het ram te blijven staan. Die wijziging maakt 200MB extra ram vrij voor andere taken. Het bedrijf testte in Windows 11-build 26300.9550 uit eind september.

Microsoft beloofde eerder dit jaar al Windows 11 te optimaliseren, na kritiek en feedback van gebruikers. Het bedrijf zei ook pc's met weinig geheugen beter te willen ondersteunen. Dat is nu extra relevant: de prijzen van werkgeheugen zijn torenhoog, waardoor steeds meer systeembouwers 8GB ram in hun pc's en laptops stoppen in plaats van 16GB.

Windows 11 logo
Windows 11 draait nu beter op pc's met 8GB ram. Afbeelding ter illustratie

Reacties (95)


Nieuwe GTA VI-trailer toont meer Vice City en actie, maar weinig nieuwe details

Door Daan van Monsjou, 15 oktober 2026 15:40 • 119 reacties, submitter: DrBackBeat

Rockstar Games heeft nieuwe beelden van GTA VI gedeeld. De ontwikkelaar deed dat in een 'launchtrailer', iets meer dan een maand voor de release op 19 november. De trailer laat meer van Vice City zien en bevat nieuwe muziek uit de GTA VI-soundtrack.

De nieuwe GTA VI-trailer duurt anderhalve minuut en verscheen donderdagmiddag op YouTube. De trailer bevat weinig nieuwe details, maar laat vooral meer van Vice City zien.

Rockstar toont ook de nodige actiescènes, waaronder glimpen van een bankoverval, gevechten met de politie, helikopterbeelden en meer. De ontwikkelaar laat daarnaast meer romantische scènes zien tussen de hoofdpersonages Jason en Lucia.

Volgens Rockstar zijn alle beelden uit de trailer volledig in-game opgenomen op een PlayStation 5. Dat is niet voor het eerst: ook eerdere trailers werden opgenomen op die console. De uitgebreide gameplaybeelden uit augustus kwamen ook van een PS5.

GTA VI verschijnt op 19 november voor de PlayStation 5 en XBOX Series X/S. De game komt daarmee dertien jaar na de vorige GTA-game uit. Het is bovendien de eerste grote Rockstar-release sinds Red Dead Redemption 2 uit 2018. Volgens de ontwikkelaar is GTA VI een fundament. Volgende Rockstar-games moeten daarom minder lang op zich laten wachten.

Reacties (119)

Lees meer


Proton maakt overstap van Gmail en Google Drive binnenkort eenvoudiger

Door Daan van Monsjou, 15 oktober 2026 14:38 • 68 reacties, submitter: Bedge85

Proton deelt zijn productroadmap voor de komende zes maanden. Het wordt straks onder andere makkelijker om je Gmail-inbox te verplaatsen naar Proton. Ook kun je Google Drive-bestanden dan makkelijker naar Proton Drive verplaatsen.

Dit nieuws in het kort

  • Proton publiceerde een nieuwe productroadmap voor de komende herfst en winter.
  • Het bedrijf maakt het makkelijker om over te stappen van Gmail en Google Drive en voert andere verbeteringen door.
  • Er zijn nog geen concrete releasedata voor de nieuwe functies, maar ze moeten in de komende zes maanden verschijnen.

De nieuwe Proton-roadmap staat dan ook in het teken van overstapfuncties. Het bedrijf wil het zo simpel mogelijk maken om te stoppen met Big Tech-ecosystemen, aldus Proton-ceo Andy Yen. Het Zwitserse techbedrijf lijkt zich vooral te richten op Google.

Zo gaat de overstapfunctie van Proton Mail op de schop. Het was al mogelijk om een Gmail-inbox te importeren, maar dat gebeurde tot nu toe altijd in een webbrowser.

Binnenkort kunnen gebruikers ook hun Gmail-account verbinden via de mobiele apps van Proton Mail. Ze kunnen dan Gmail-berichten verzenden en ontvangen binnen Proton Mail en hun e-mails overzetten naar Proton.

Proton-roadmap winter 2026
Proton deelde een nieuwe roadmap voor de komende zes maanden. Beeld: Proton

Accounts koppelen en Proton Drive

Het wordt in de toekomst ook makkelijker om verschillende accounts voor Proton-diensten te koppelen.

Het bedrijf doelt daarmee op gebruikers die zich met een extern e-mailadres inschreven voor diensten als Proton VPN, Proton Drive of Proton Pass, maar later alsnog een Proton Mail-account aanmaakten. Gebruikers moeten die accounts nu handmatig samenvoegen, maar dat wordt op termijn 'eenvoudiger'.

Ook de overstap naar cloudopslagdienst Proton Drive moet makkelijker worden. Gebruikers kunnen straks hun Google Drive-account koppelen. Momenteel moeten gebruikers al hun bestanden van Google Drive downloaden en ze vervolgens weer uploaden naar Proton. Met een directe verbinding hoeft dat downloaden straks niet meer, schrijft Proton.

Betere zoekfuncties

Verder worden de zoekfuncties van verschillende Proton-diensten verbeterd. De mobiele Proton Mail-apps krijgen binnenkort content search. Gebruikers hoeven dan niet meer te zoeken naar de onderwerpen van e-mails, maar kunnen ook inhoud van het mailbericht intikken om het te vinden.

Volgens Proton blijft de privacy van gebruikers daarbij gewaarborgd: het bedrijf kan zelf niet de inhoud van e-mails lezen. Het bedrijf zegt niet hoe dat werkt, maar vermoedelijk gebeurt het doorzoeken dus lokaal.

Ook Proton Drive krijgt soortgelijke zoekverbeteringen, waardoor gebruikers straks naar de inhoud van bestanden kunnen zoeken. Ook daarbij is end-to-endencryptie een uitdaging, dus die verbeteringen zullen in kleine stapjes worden doorgevoerd.

Het bedrijf belooft ook verbeteringen in andere diensten. Zo krijgt Proton VPN een compleet nieuwe app voor Linux, iOS, macOS en Android TV. AI-chatbot Lumo krijgt een api, betere mobiele apps en een app voor desktops. Proton Pass krijgt onder meer mapjes en een functie om eenmalige logins veilig te delen.

Al deze wijzigingen worden in de komende zes maanden doorgevoerd, schrijft Proton. De exacte releasedata zijn nog niet bekend.

Proton-ceo Andy Yen. Bron: Alex Wong/Getty Images
Proton-baas Andy Yen tijdens een conferentie. Bron: Alex Wong/Getty Images

Reacties (68)

Lees meer


Albert Heijn herstelt distributie, maar app en website blijven offline

Door Jasper Bakker, 15 oktober 2026 14:08 • 86 reacties, submitter: ZakjePatatje

Albert Heijn heeft zijn IT-systemen voor de distributie van producten naar zijn supermarkten hersteld na de hackaanval. De app en website van het bedrijf zijn echter nog offline. Ook klantgerichte zaken als persoonlijke kortingen, spaaracties en Koopzegels zijn nog altijd niet beschikbaar.

Albert Heijn meldt dit gedeeltelijke herstel nu in een e-mail aan klanten. Het stelt daarin goed nieuws te hebben: "Alle producten van wasmiddel tot komkommers en van pindakaas tot brood worden weer gewoon vanuit onze distributiecentra naar de winkels gebracht. Je alledaagse boodschappen zijn dus weer beschikbaar."

Klanten ontvangen algemene bonuskortingen aan de kassa, maar ze kunnen persoonlijke kortingen en spaaracties nog niet gebruiken. "Ook kan je nog geen Koopzegels kopen of je saldo checken." Albert Heijn stelt in de e-mail dat het koopzegelsaldo van klanten veilig is. Het adviseert klanten om hun kassabonnetjes te bewaren, zodat zij hun persoonlijke kortingen later in de winkel kunnen laten verrekenen. Klanten kunnen dan ook alsnog koopzegels kopen. Het is nog niet bekend wanneer dit weer mogelijk is.

Thuisbezorging niet mogelijk

De app en website van de supermarktketen zijn nog altijd offline, erkent Albert Heijn in de persoonlijke e-mail die klanten nu krijgen. Ook kunnen klanten nu geen boodschappen laten thuisbezorgen. "We werken dag en nacht om het bestellen van boodschappen binnenkort weer mogelijk te maken." Het is niet bekend hoeveel schade het bedrijf lijdt door tijdelijke voorraadtekorten in zijn supermarkten en de nog altijd stilliggende thuisbezorging.

Storing website Albert Heijn
Storing website Albert Heijn

Reacties (86)


Anthropic waarschuwt dat kleine AI zich binnen maanden naar iot kan kopiëren

Door Lumen Heijdendael, 15 oktober 2026 14:05 • 122 reacties, submitter: Coen

Volgens Anthropic zijn kleine AI-modellen mogelijk binnen enkele maanden in staat om zichzelf te kopiëren naar apparaten die deel uitmaken van het internet of things (iot), zoals slimme ovens en Android TV-boxes. Het bedrijf zegt dat het dan moeilijk zou zijn om de modellen uit te schakelen, omdat ze onafhankelijk van een datacenter werken.

Volgens Anthropic zijn kleine AI-modellen mogelijk binnen enkele maanden in staat om zichzelf te kopiëren op iot-apparaten zoals slimme ovens en Android TV-boxes. Het bedrijf zegt dat het dan moeilijk zou zijn om de modellen uit te schakelen, omdat ze onafhankelijk van een datacenter werken.

In tegenstelling tot malware zonder AI kan een AI-model bovendien onbekende apparaten herkennen. "In onze evaluaties slaagde een model met 9 miljard parameters erin om inferentie uit te voeren op acht van de negen door ons geteste hardwaretypes", legt Anthropic uit in een blogpost.

Volgens tests van het bedrijf zijn grotere modellen zoals het Chinese GLM-5.2 beter in staat om zichzelf te kopiëren. "Als kleinere modellen zich zo snel ontwikkelen als ze in het verleden gedaan hebben, zullen ze aan het eind van het jaar dezelfde prestatieniveaus bereiken. Kort daarna zouden de kleine modellen zichzelf kunnen kopiëren", aldus Anthropic.

AI-modellen zouden bijvoorbeeld kunnen infiltreren door een 'botnet' van iot-apparaten te gebruiken. Die zijn volgens het bedrijf goedkoop en slecht beveiligd. Zo kan een model zich verspreiden over 15 onderling verbonden Android TV-boxes en daarop als capabel model functioneren. Het bedrijf noemt dergelijke modellen ook wel 'worms'.

Demonstratie van AI-model wat verspreid functioneert over 15 TV-boxes. Bron: Anthropic
Demonstratie van een AI-model dat is verspreid over 15 Android TV-boxes. Bron: Anthropic

Volgens Anthropic moeten we ons voorbereiden op een wereld waarin worms makkelijk toegang kunnen krijgen tot iot-apparaten. "We moeten ernaar streven onze systemen te versterken om het voor dergelijke replicatoren moeilijk te maken zich te verspreiden." Toch lijkt Anthropic de ontwikkeling van AI-modellen die op iot-apparaten kunnen draaien niet af te remmen uit veiligheidsoverwegingen. Dario Amodei, de ceo van Anthropic, pleitte vorige maand nog voor een vertraging in de ontwikkeling van AI-modellen.

Reacties (122)


OPPO geeft ColorOS 17 glaslook die lijkt op Apples Liquid Glass

Door Lumen Heijdendael, 15 oktober 2026 13:22 • 29 reacties, submitter: Anonymoussaurus

OPPO kondigt ColorOS 17 aan dat is gebaseerd op Android 17 en vooral visuele vernieuwing brengt. Daarnaast zou het OS ook prestaties verbeteren. ColorOS 17 debuteert op de Find X10-smartphones, die 21 oktober uitkomen. Op 29 oktober komt het uit voor de X9-generatie. Oudere toestellen volgen later.

De voornaamste nieuwe functie in de aankondiging is het Living Flow Design. Dat voegt glasachtige elementen en vloeiende animaties toe. Die lijken vooral op Liquid Glass van Apple. OPPO heeft de renderingengine ook efficiënter gemaakt. In bepaalde scenario's gebruikt het OS bijvoorbeeld tot 25 procent minder werkgeheugen voor rendering. OPPO maakt niet bekend om welke scenario's het precies gaat.

Bron: OPPO
Bron: OPPO

OPPO zegt ook de Laminar Flow Engine te hebben verbeterd, een resourcemanager die complexe workloads mogelijk maakt. Apps zouden bij het openen 55 procent stabieler moeten zijn. Ook zou de galerij 50 procent sneller moeten openen dan in ColorOS 16. Gebruikers kunnen 25 procent meer apps tegelijk open hebben staan.

De telefoonfabrikant beweert ook tests te hebben gedraaid waarin een zes jaar oud toestel werd gesimuleerd. Volgens de resultaten behoudt het OS 90 procent van zijn vloeiendheid als de opslag voor 90 procent vol is.

AI-agent modus ColorOS 17. Bron: OPPO
AI-agentmodus ColorOS 17. Bron: OPPO

Daarnaast introduceert OPPO een AI-agentmodus. De agent kan bijvoorbeeld bestanden herschikken, foto's bewerken of suggesties doen voor muziek. OPPO zegt de OPPO Private Computing Cloud te gebruiken voor AI-verwerking in de cloud met end-to-endencryptie.

ColorOS 17 komt als eerste uit op de nieuwe Find X10-toestellen, die OPPO op 21 oktober onthult. Daarna volgt de Find X9-generatie. In de afbeelding hieronder staat het volledige releaseschema voor toestellen die al op de markt zijn.

Releaseschema ColorOS 17. Bron: OPPO
Releaseschema ColorOS 17. Bron: OPPO

Reacties (29)


OpenAI beschuldigt Apple-overstapper van datadiefstal over geheim AI-apparaat

Door Jasper Bakker, 15 oktober 2026 12:17 • 18 reacties, submitter: eYaTed

OpenAI verdedigt zich in de rechtszaak van Apple met de tegenbeschuldiging dat een ex-werknemer bedrijfsgeheimen zou hebben doorgegeven aan Apple. De man was van Apple overgestapt naar OpenAI, werkte daar zes maanden en keerde volgens OpenAI terug naar Apple met gestolen gegevens.

De gestolen en aan Apple doorgegeven bedrijfsgeheimen zouden onder meer over een AI-apparaat gaan waar OpenAI aan werkt. Dat hardwareproduct is nog niet op de markt gebracht. Dit valt te lezen in paperassen die OpenAI op 1 oktober indiende bij de rechtbank. De voormalige werknemer zou meer dan honderd 'zeer vertrouwelijke bestanden' hebben gedownload naar persoonlijke accounts voordat hij terugkeerde naar Apple. De laatste download was volgens OpenAI in juni op de laatste dag waarop de werknemer in dienst was bij de maker van ChatGPT.

Apple versus OpenAI

Apple klaagde OpenAI in juli aan voor de vermeende diefstal van bedrijfsgeheimen. De ChatGPT-maker zou oud-Apple-werknemers tijdens sollicitatiegesprekken om interne informatie vragen. Ook zou OpenAI hardwaremakers hebben benaderd om Apples productieprocessen over te nemen. OpenAI ontkent deze beschuldigingen en noemt de rechtszaak 'onzorgvuldig, agressief en persoonlijk'.

Feit is wel dat OpenAI in juli dit jaar al meer dan vierhonderd Apple-werknemers in dienst had genomen. Daaronder veel ontwerpers die OpenAI moeten helpen om hardware uit te brengen. Dat project is onder leiding van Jony Ive, voormalig hoofdontwerper van Apple. Het aanklagende bedrijf beschuldigde een andere ex-werknemer al van doorgeven van gestolen vertrouwelijke informatie.

Beeldmateriaal plus ontwerp- en productiedata

In de gedownloade bestanden stond gedetailleerd beeldmateriaal van de nog niet uitgebrachte AI-hardware, schrijft CNN op basis van OpenAI's rechtbankdocument. Daarnaast stond er vertrouwelijke informatie in over ontwerp en productie van het apparaat of de apparaten. OpenAI houdt in zijn document de optie open dat het om meerdere AI-apparaten gaat.

Volgens OpenAI zou de werknemer die van Apple naar OpenAI en weer terugging, de gestolen informatie hebben gedeeld met Apple. Hij zou topmanagers van Apple een presentatie over de productplannen van OpenAI hebben gegeven. Die presentatie zou 'maanden geleden' zijn geweest en volgens OpenAI brengt Apple op basis van die uitgelekte informatie nu opnieuw AI-aangedreven producten op de markt.

Apple HomeView?

Mogelijk verwijst het bedrijf hiermee naar de HomeView, die Apple deze week onthulde. Volgens geruchten was zo'n smarthometablet al jaren in ontwikkeling bij de iPad-maker, maar een productintroductie bleef telkens uit. Eind vorige maand kwamen geruchten dat het apparaat voor smarthomebediening in oktober zou uitkomen. Het apparaat was al klaar, maar moest naar verluidt wachten op de AI-upgrade van digitale assistent Siri.

Overigens brengt Apple de HomeView niet uit in de Europese Unie. De smarthometablet gebruikt voor zijn functionaliteit Siri AI in iOS, maar dat is in de EU nog niet beschikbaar. De reden daarvoor is Europese wetgeving, waar Apple zijn AI-product vooralsnog niet wil aanpassen.

Rechtszaak/Rechtspraak: Bron: SimpleImages/Moment/Getty Images
Rechtershamer. Bron: SimpleImages/Moment/Getty Images

Reacties (18)


Staten VS vinden ChatGPT schadelijk voor kinderen en spannen rechtszaken aan

Door Jasper Bakker, 15 oktober 2026 11:36 • 31 reacties, submitter: protected22

Acht staten in de VS spannen rechtszaken aan tegen OpenAI wegens misleiding over de veiligheid van ChatGPT. De bekende AI-chatbot zou mensen aanzetten tot geweld tegen anderen, maar ook tot zelfbeschadiging en zelfdoding. OpenAI zou kwetsbare gebruikers zoals kinderen in gevaar brengen.

De Amerikaanse staten Kansas, Arizona, Montana, Iowa, West-Virginia, Nebraska, Arkansas en Idaho beschuldigen OpenAI van moedwillige misleiding. Daarbij zou de bekende AI-aanbieder zich gevaarlijk, roekeloos en onwettig gedragen. OpenAI claimt volgens openbaar aanklager Brenna Bird van Iowa dat ChatGPT veilig is, terwijl die AI-chatbot gevaarlijk medisch advies geeft.

Nepvriend met schadelijk advies

Ook zou ChatGPT mensen aanmoedigen tot geweld tegen anderen en hen aanzetten tot zelfbeschadiging en zelfs zelfdoding. Ondertussen doet ChatGPT zich volgens Bird voor als vriend van gebruikers, schrijft de NOS. De AI-bot is volgens de aanklagende staten bewust ontworpen om snel het vertrouwen van gebruikers te winnen.

AI in lijn brengen met menselijke normen en waarden

Het onderwerp van zogeheten AI-alignment is een heet hangijzer in de AI-industrie. Bij hackaanvallen door zelfstandig opererende AI-agents sprak OpenAI al van 'verkeerde uitlijning'. Sommige AI-aanbieders en -experts waarschuwen dat AI grote schade kan aanrichten en mogelijk zelfs de mensheid kan uitroeien. AI-concurrenten Anthropic, OpenAI en xAI zeggen het hoge tempo van AI-ontwikkelingen af te willen remmen, maar doen dat deels uit eigenbelang.​​​​​

OpenAI is in verschillende landen al verwikkeld in rechtszaken vanwege betrokkenheid bij geweldsincidenten en gevallen van zelfdoding. Zo is er een Amerikaanse rechtszaak aangespannen door de ouders van een Amerikaanse tiener die zichzelf doodde na maandenlang gebruik van ChatGPT. Hij deelde zijn problemen met die AI-chatbot, die hem zou hebben geholpen bij zijn zelfdoding. OpenAI spreekt dit tegen. Vorige maand spande de Canadese provincie Brits-Columbia een rechtszaak tegen OpenAI aan vanwege een schietpartij met acht doden, gevolgd door zelfdoding.

Garanties voor alignment

De acht Amerikaanse staten eisen geldboetes en aanpassingen aan ChatGPT, waaronder inperking van het zelfontwikkelend vermogen. OpenAI zou geen AI-modellen meer mogen ontwikkelen die zichzelf kunnen verbeteren, tenzij het bedrijf veiligheidsgaranties kan geven. Die garanties houden in dat de AI-modellen in lijn zijn met menselijke normen en waarden.

Denk je aan zelfdoding? Bel dan 24/7 gratis en anoniem 113 of chat op 113.nl. In België kun je terecht bij de Zelfmoordlijn op het nummer 1813 of via zelfmoord1813.be.

OpenAI ChatGPT Bron: NurPhoto/Getty Images
ChatGPT-logo op smartphone. Bron: NurPhoto/Getty Images

Reacties (31)


Consumentenbond start rechtszaak nadat Meta weigert camerabril aan te passen

Door Jasper Bakker, 15 oktober 2026 10:04 • 237 reacties, submitter: Chocoball

De Nederlandse Consumentenbond maakt zijn dreigement van een rechtszaak tegen Meta over zijn camerabril waar. De belangenorganisatie stelt dat Meta weigert zijn slimme bril aan te passen om privacy te beschermen en stapt daarom naar de rechter. De zitting is op 26 november in Amsterdam.

De Consumentenbond eist dat Meta de bril en de standaardinstellingen aanpast zodat het apparaat voldoet aan de privacywetgeving. De camerabril kan namelijk omstanders ongemerkt filmen en doet dat dus zonder hun toestemming. De Meta Glasses heten in de volksmond dan ook wel gluurbrillen.

Ophef over Meta-brillen in Nederland

De afgelopen tijd is er nogal wat ophef over de brillen van Meta. De Nederlandse Tweede Kamer wil een breder verbod op de brillen, nadat privacywaakhond Autoriteit Persoonsgegevens (AP) ziekenhuizen en andere organisaties adviseerde om de brillen te verbieden.

Het hielp ook niet dat Meta een satirische video verwijderde van Instagram, waardoor het bedrijf hypocriet leek. Veel gebruikers melden video's die veel verder gaan dan de satire van Roel Maalderink, en die video's blijven doorgaans online staan. Ook bleek eerder dat Keniaanse medewerkers meekijken met beelden die de bril maakt, ook als gebruikers naar de wc gaan.

Meta is niet de enige die werkt aan slimme brillen. Techbedrijven als Samsung en Google bieden ze en ook Apple zou actief zijn op dit gebied. Vermoedelijk willen grote techbedrijven met de brillen beelden verzamelen om AI-systemen te trainen op video uit de echte wereld. Dit zou dan zijn voor de verbetering van fysieke robots die in de toekomst uitkomen.

"De beelden die de bril vastlegt, kunnen veel zeggen over de mensen die gefilmd worden. Bijvoorbeeld over hun politieke opvatting, religie en gezondheid", stelt de Consumentenbond. De organisatie legt uit dat dit bijzondere persoonsgegevens zijn die niet zomaar mogen worden verwerkt. Eind vorige maand dreigde de Consumentenbond samen met de Nederlandse organisaties Offlimits en The Firewall al met een rechtszaak.

Winkels halen bril uit de schappen

Brillenwinkelketen Hans Anders en webshop Wehkamp stopten begin deze maand per direct hun verkoop van de Meta-brillen. De twee winkels deden dat vanwege de privacyzorgen rond de camerabrillen. Andere webwinkels, zoals fabrikant Ray-Ban en Bol, bieden de brillen nog wel aan.

Verder wil de Consumentenbond dat Meta stopt met de onrechtmatige verwerking van gegevens voor AI. Meta kan de videobeelden en geluidsopnamen die de slimme bril vastlegt gebruiken om AI-modellen te trainen.

Aanpassen of verkoopverbod

Een overwinning bij de Amsterdamse rechter zou volgens de Consumentenbond Meta dwingen om zijn camerabril binnen twee weken aan te passen. Die aanpassingen moeten ervoor zorgen dat het apparaat voldoet aan wet- en regelgeving voor privacy. Als het bedrijf dit niet kan, wil de Consumentenbond een algeheel verbod op de verkoop van de camerabril.

Metabril, camera, Ray-Ban. Bron: Consumentenbond
Een slimme bril met ingebouwde camera van Meta en Ray-Ban. Bron: Consumentenbond

Reacties (237)


Nederlands OM en politie vragen Albert Heijn om aangifte te doen van hackaanval

Door Jasper Bakker, 15 oktober 2026 09:27 • 206 reacties, submitter: Doane

Het Nederlandse Openbaar Ministerie en de politie nodigen Ahold Delhaize, het moederbedrijf van Albert Heijn (AH), uit om aangifte te doen van de hackaanval die de supermarktketen deze week raakte. Deze oproep doen het OM en de politie in het openbaar, wat volgens de NOS zeldzaam is.

Op dit moment loopt er geen strafrechtelijk onderzoek naar het incident, meldt de Nederlandse politie in een persbericht. De politie en het Openbaar Ministerie (OM) hebben wel contact gehad met Ahold Delhaize. Daar is klaarblijkelijk geen aangifte uit voortgekomen, want het persbericht stelt dat het bedrijf 'is uitgenodigd om aangifte te doen'. Het is niet bekend waarom Ahold tot op heden geen aangifte heeft gedaan.

"Om succesvol te kunnen opsporen en vervolgen, is het cruciaal om altijd zo snel mogelijk informatie te krijgen van slachtoffers", stelt de politie. Die voegt eraan toe dat het AH-moederbedrijf wel heeft voldaan aan de meldplicht volgens de nieuwe Cyberbeveiligingswet. Daarbij moeten bedrijven en organisaties cybersecurityincidenten melden bij het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC).

Doorverwijzen

Melding bij dat overheidsorgaan is niet gelijk een aangifte. De politie en het OM willen dat schijnbaar wel van Ahold. De politie benadrukt al jaren het belang van aangifte doen. Het komt niet vaak voor dat een oproep tot aangifte gericht op een bedrijf of organisatie in het openbaar wordt gedaan, schrijft de NOS nu.

De politie wijst voor informatie over het cybersecurityincident bij Ahold Delhaize door naar het bedrijf. Dat laat de pers schriftelijk weten dat het met alle relevante autoriteiten samenwerkt. Het bedrijf gaat niet in op de vraag waarom het tot nu toe geen aangifte doet en zegt dat het nu verder geen uitspraken kan doen.

Politie stock. Bron: Getty Images
Politie-embleem. Bron: Getty Images

Reacties (206)


Apple verenigt ongebruikte Mac-gpu's in gedistribueerde AI-cloud

Door Jasper Bakker, 15 oktober 2026 07:58 • 70 reacties

Apple koppelt Macs in zijn bedrijfsnetwerk om ongebruikte gpu-capaciteit te bundelen in een gedistribueerde virtuele cloud. Deze flexibele rekencapaciteit moet werknemers helpen met AI-taken zonder extra gpu's aan te schaffen. Apple publiceert een paper over dit zogeheten Minions-systeem.

De behoefte aan gpu-vermogen om AI-taken uit te voeren stuit op beperkingen van gecentraliseerde gpu-infrastructuren, schrijven de ontwikkelaars van deze virtuele gpu-cloud. Het gaat hierbij om technische beperkingen, zoals beperkte flexibiliteit (elasticiteit), maar ook om financiële beperkingen, doordat gpu's door de AI-hype schaars en duur zijn.

Werknemers die AI-werk uitvoeren, moeten hierdoor soms lang wachten tot er gpu-capaciteit beschikbaar is. Het door Apple opgezette Minions-systeem ontsluit de capaciteit van gpu's in Mac-computers die al aanwezig zijn in Apples bedrijfsnetwerk. Moderne Macs met de zelfontworpen M-chips hebben ingebouwde gpu's die volgens de paper grotendeels ongebruikt blijven bij normaal computergebruik.

Flexibel en fouttolerant

Minions brengt die ongebruikte capaciteit samen in een dynamische, gedistribueerde virtuele gpu-cloud. Teams binnen Apple kunnen daarmee op grote schaal AI-taken draaien zonder dat ze extra gpu's hoeven aan te schaffen. Minions voert het AI-rekenwerk flexibel en fouttolerant uit. Dit betekent bijvoorbeeld dat gpu's kunnen 'wegvallen' als de capaciteit daarvan lokaal nodig is. AI-taken gaan dan automatisch naar andere gpu's in de Minions-cloud.

Het is niet bekend of Apple het Minions-systeem al breed in gebruik heeft. Ook is onbekend of het bedrijf dit voor zichzelf houdt of dat het deze technologie voor AI-taken extern beschikbaar stelt.

Apple Mac mini
Mac mini. Beeld: Apple

Reacties (70)