'Ubuntu zonder Snap'-distro QuarkOS 26.04 is uit, wel met alleen KDE Plasma

QuarkOS 26.04 is uit. Het besturingssysteem is gebaseerd op de recente Ubuntu-versie en komt met KDE Plasma uit. QuarkOS kenmerkt zich als een op Ubuntu gebaseerde distributie, maar dan zonder Snap. QuarkOS kreeg eerder ook een lichtgewicht desktopomgeving, maar die Trinity Desktop is niet meteen bij de release beschikbaar.

Q4OS, het bedrijf achter QuarkOS, zegt dat versie 26.04 Resolute LTS als stable-versie beschikbaar is. De distro is gebaseerd op Ubuntu 26.04 Resolute Raccoon, wat ook een long-term-supportrelease is en waar Tweakers eerder deze maand een review over schreef. QuarkOS 26.04 krijgt dus nog tot zeker mei 2031 beveiligingsupdates, maar de makers zeggen dat dat mogelijk naar tien jaar wordt verlengd omdat Canonical daar ook voor Ubuntu naar hintte.

QuarkOS 26.04 wordt standaard met desktopomgeving KDE Plasma 6.6 geleverd. Later komt Trinity 14.1.6 ook beschikbaar voor QuarkOS, maar dat is niet per direct.

Dat is enigszins opvallend, want QuarkOS is bedoeld als lichtgewicht tegenhanger van Ubuntu en specifiek Trinity is gemaakt om lichter te zijn dan moderne KDE-versies of veel andere desktopomgevingen. Trinity is gebaseerd op KDE 3 en werkt ook op de meeste oude systemen met oudere hardware. Trinity is wel altijd een optionele desktopomgeving geweest voor QuarkOS en nooit de standaard.

QuarkOS is een Linux-distro die kan worden omschreven als 'Ubuntu zonder Snap'. De distro werkt alleen met apt-packages, maar Ubuntu's omstreden Snap werkt er niet op. In combinatie met Trinity is QuarkOS daarom ook een potentieel interessante optie voor Ubuntu-gebruikers die niet álles van Ubuntu willen gebruiken.

De distro wordt gemaakt door Q4OS, dat ook de gelijknamige Q4OS-distro zelf maakt. Die is juist weer gebaseerd op Debian en bevat allerlei eigen tools zoals een manier om desktops in te richten en het uiterlijk te wijzigen. QuarkOS bevat die Q4OS-tools ook.

QuarkOS 26.04 Resolute

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

22-05-2026 • 20:07

9

Reacties (9)

Sorteer op:

Weergave:

Is dit vergelijkbaar met Linux Mint? Dan wel de Xfce edition?
Daar zit standaard ook geen Snap in, maar kan je er wel op installeren.

De afbeelding lijkt er op, maar misschien is dat met veel distro's wel het geval. Ik ben nogal onevaren met Linux.

Ik heb zelf Nextcloud via Snap geïnstalleerd in Linux Mint, omdat het configureren zonder domeinnaam van Nexcloud daarmee simpel bleek te zijn.
Fijne bijkomstigheid vind ik dat de boel automatisch geüpdatet wordt en je niet zelf met scripts aan de gang hoeft in het geval van Nextcloud.
Niet daarom gekozen voor Snap, maar ben achteraf wel blij dat het zo werkt.

De echte Linux fanaten moeten er niets van hebben heb ik van het lezen op het internet begrepen. :X

Voor alle andere dingen probeer ik zoveel mogelijk de Software Manager te gebruiken en anders de officiële instructies van een ontwikkelaar/leverancier. Die verwijzen eigenlijk nooit naar Snap installaties (in eerste instantie).

[Reactie gewijzigd door Mit-46 op 22 mei 2026 20:42]

Ik ben tegen snap om een aantal redenen. Zo kan de 'store' alleen door Canonical gedraaid worden (dit is duidelijk het motief erachter, ze willen een inkomstenbron van een store met uiteindelijk betaalde Linux software waarvan zij de gatekeeper zijn a la Steam).

Er zijn diverse echt open alternatieven zoals FlatPak en AppImage maar daar doen ze weer niet aan mee. Canonical moet altijd weer het eigen wiel uitvinden.

Verder heb ik principieel een hekel aan containerised apps omdat die minder efficient zijn, elke app levert elke library mee die ze nodig hebben waardoor je dus meerdere versies van libraries in het geheugen hebt. De shared loader kan zijn ding niet doen. Ook waren apps veel trager met opstarten, al schijnt dat tegenwoordig beter te zijn. Ik gebruik snaps niet meer.

En als er een beveiligingsissue is in een van de meegeleverde libraries (zoals een openssl) dan moet je wachten tot elke app is geupdate met de nieuwe versie. Met het traditionele systeem hoef je 1x het systeem te updaten en alles maakt er gebruik van.

Er zijn ook voordelen van containerisation hoor. Het is vooral voor de maintainers fijner omdat die 1x een container maken en die werkt dan op elke linux distro (nouja die hetzelfde container systeem gebruikt, dat loopt dus scheef met snap). Ook zijn apps meer afgeschermd van het systeem zelf.

Maargoed het is voor ieder wat wils op Linux, dat vind ik ook het voordeel ervan.
Volgens mij komt geen enkele Linux Mint versie met snap. Juist omdat de controle volledig bij Ubuntu ligt. Maar je kan het installeren, net als je dat op quarkos kan. Waarom je dat zou willen weet ik niet. Maar snap is uiteindelijk gewoon een soort package manager.
Aan de ene kant ben ik een fanaat, maar soms heb je ook geen tijd en wil je dat dingen gewoon werken.
Ben gestopt met Nextcloud doordat updaten te moeilijk was steeds. Veel te vaak moest je zelf handmatig veel handelingen doen om te kunnen updaten en dat lukte niet altijd en soms verpeste ik de installatie. Gelukkig wel onder Proxmox waardoor terugrollen 2 klikken werk is. Misschien dat het inmiddels niet meer zo is, maar ik was het beu. Zelfde geldt ook voor sommige add ons.
@TijsZonderH super dit soort artikelen! Blijf hier mee door gaan :) vanwaar de keuze voor deze relatief onbekende distro? Er zijn best wel een paar unieke pareltjes qua distro's die ook echt de moeite waard zijn om te beschrijven die net iets meer zijn dan Ubuntu zonder snap.

Mint, PopOS en Zorin zijn bijvoorbeeld ook Ubuntu based distro's zonder snap.
Het is mij na het lezen hiervan nog niet helemaal duidelijk: is dit wat men in de volksmond ook wel magere quark noemt?
AuteurTijsZonderH Nieuwscoördinator @Stukfruit22 mei 2026 20:23
Nee daarvoor moet je volgens mij hier zijn: https://proton.me/
Het kenmerkt zich als Ubuntu zonder snap.
Aangezien Linux Mint dat al jaren is, is dat niet echt iets onderscheidends of kenmerkend. Het feit dat Linux Mint al een tijdje geen op officiële kde versie (maar is wel installeerbaar achteraf) is veel onderscheidender.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn