Proton lijkt aan eigen webbrowser te werken

Proton lijkt te werken aan een eigen webbrowser. Het Zwitserse bedrijf zoekt ontwikkelaars om een privacyvriendelijke browser te bouwen, blijkt uit een nieuwe vacature. Het is niet bekend wanneer die moet verschijnen.

Dit nieuws in het kort

  • Proton is op zoek naar personeel om een eigen webbrowser te ontwikkelen.
  • Het bedrijf lijkt die te baseren op Chromium, de opensourcebrowser van Google.
  • Een eigen webbrowser past goed binnen Protons ambities voor een 'privacyvriendelijk ecosysteem', al is er nog geen releasedatum bekend.

De vacature is sinds kort te vinden op de website van Proton. Het bedrijf zoekt softwareontwikkelaars voor zijn browserteam. Dat team werkt aan een 'internetbrowser waarin privacy vooropstaat en die wereldwijd door miljoenen gebruikt zal worden'.

Er zijn nog weinig details bekend over Protons mogelijke webbrowser. Uit de vacature blijkt dus wel dat het bedrijf de nadruk legt op privacyvriendelijk browsen, net als bij zijn andere diensten.

Vermoedelijk gebaseerd op Chromium

De vacature wijst er ook op dat Protons browser op Chromium wordt gebaseerd. Dat is de opensourceversie van de Google Chrome-browser. Proton zoekt specifiek ontwikkelaars voor het 'bouwen en onderhouden van op Chromium gebaseerde browsers'. Ook ervaring met Chromiums buildsystemen en codebase is een pré.

Chromium is de onderliggende motor van veel webbrowsers. Naast bijvoorbeeld Microsoft Edge, Opera en Vivaldi maakt ook privacybrowser Brave gebruik van Chromium. Toch zou het een opvallende keuze zijn.

Proton was in het verleden juist erg kritisch op Google en de macht van dat bedrijf, maar kiest mogelijk wel voor Googles browserengine. Mozilla's Gecko-engine was een mogelijk alternatief geweest, maar daar lijkt Proton dus niet voor te kiezen, puur uitgaande van de vacaturetekst.

Overigens hebben ontwikkelaars de vrijheid om alle Google-diensten en -telemetrie uit hun Chromium-browsers te slopen. Het gebruik van Chromium hoeft dus geen rode vlag te zijn voor de privacy.

Privacyvriendelijk ecosysteem

Proton werkt al langer aan het opbouwen van een privacyvriendelijk ecosysteem. In een interview met Tweakers zei Proton-ceo Andy Yen eerder dat hij een alternatief wil bieden voor de ecosystemen van grote techbedrijven, vooral dat van Google.

Het bedrijf is vooral bekend om zijn e-maildienst Proton Mail, waar het in 2014 mee begon. Sindsdien heeft het Zwitserse bedrijf zijn aanbod uitgebreid met een cloudopslagdienst, vpn, officesuite, videovergadersoftware, agendadienst, cryptowallet, AI-chatbot en meer.

Een browser zou een verdere uitbreiding zijn van Protons eigen ecosysteem. Het bedrijf heeft, los van de vacature, nog niets gezegd over een eigen webbrowser. Tweakers heeft Proton om meer informatie gevraagd over zijn browserambities, maar daar nog geen reactie op ontvangen.

Proton Mail. Bron: Proton
Proton is vooral bekend om zijn e-maildienst Proton Mail, maar heeft zijn aanbod de afgelopen jaren steeds verder uitgebreid. Bron: Proton

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

04-08-2026 • 17:30

110

Submitter: Vanquish92

Lees meer

Reacties (110)

Sorteer op:

Weergave:

Kan Proton zich niet beter richten tot het verbeteren en competitiever maken van hun producten dan verdere diversificatie? Een goede geïntegreerde todo en notities bijvoorbeeld in hun producten. Of uitgebreidere Proton Drive.

De browsermarkt op basis van Chromium en zich richt tot privacy heeft toch momenteel al een aantal goede opties?
mwah dat zeg je, maar een van de competitive advantages van bijvoorbeeld google en microsoft zit hem juist in het feit dat ze een compleet ecosysteem hebben, inclusief browser, editor, calendar, email client, meeting platform etc. Heel leuk als je een goede email client hebt, maar met outlook kan je gewoon in outlook zelf een teams meeting plannen die in je calendar komt te staan, zonder menselijke handelingen. Daar kan je niet mee competen als alleenstaande email client.
Als het gaat over een e-mail client i.c.m. kalender en online meetings dan ben ik het met je eens. Maar een nieuwe webbrowser maakt in mijn ogen niet direct het verschil. Nog niet.

Ik gebruik bijv. hun spreadsheets, maar die vind ik eerlijk gezegd toch wel redelijk matig hoor. Een simpel voorbeeld is dat bijv. berekeningen niet mee schuiven als je een regel invoegt. Daarmee verwijs je dus vervolgens naar de verkeerde cel.

Je kan voor kwantiteit gaan en een hele portfolio aan apps uitbrengen of je zorgt voor een stevige kern aan apps die je suite vormen en zorgt dat er een stevige fundering ligt die voor dagelijks gebruik goed is. Die fundering vindt ik eerlijk gezegd nog iets te broos om verder te bouwen op nieuwe applicaties.

Het is ook prioriteiten stellen he. Ik zou resources spaarzaam gebruiken. Maar eerlijk is eerlijk… ik weet niet waar hun community om schreeuwt. Kan me alleen niet zo goed voorstellen dat dit een browser is.
Ik zou resources spaarzaam gebruiken.
Als ik het artikel zo lees gaat het om vacatures ofwel extra/nieuwe resources om dit mogelijk te maken ipv bestaande resources te herverdelen.

Ben het verder wel met je eens. Maar zo'n sheets team kan ook niet oneindig groeien. Maar ze moeten hun idd ook niet leegplukken hierdoor
[...]

Als ik het artikel zo lees gaat het om vacatures ofwel extra/nieuwe resources om dit mogelijk te maken ipv bestaande resources te herverdelen.
Met resources bedoelde ik in de basis geld. Niet herverdeling van bestaande resources. En eens,dat snap ik, maar het is om de vraag waar je als bedrijf voor wilt staan.
helaas in software development is het niet een lineare verhouding tussen geld ergens tegenaan gooien en betere software krijgen, het is een soort van top-parabool, op een gegeven moment heeft meer geld zelfs een slechte invloed. dan kan je die knaken beter in iets anders stoppen.
helaas in software development is het niet een lineare verhouding tussen geld ergens tegenaan gooien en betere software krijgen, het is een soort van top-parabool, op een gegeven moment heeft meer geld zelfs een slechte invloed. dan kan je die knaken beter in iets anders stoppen.
Het gaat verder dan alleen de software bouwen door developers, natuurlijk. Als je als bedrijf groter wordt, moet je organisatiestructuur, je infra, je governance, je beleid etc... ook meegroeien. Je moet je marketing, sales, support etc... ook op peil brengen als je meer producten aan de man brengt. In de basis heb je daar gewoon geld voor nodig.

Geld om een leger aan developers aan te nemen heeft geen zin als er geen duidelijke strategie, visie en missie is.
Browser is dan wel het minst relevant?

Integratie van Teams en Outlook gebruiken we op werk inderdaad veel.

Maar Edge heb je daar gelukkig totaal niet voor nodig. De 'open in edge' functie is juist belachelijk irritant.
Of net niet als je de privacy vriendelijk browser positioneert als DE toegang tot je privacyvriendelijk mail/calender/contacts/files/paswoorden/AI …
Ik gebruik al die Microsoft diensten in Brave. Waarom zou ik hiervoor Edge gebruiken?
Dit is vooral in het bedrijfsleven een ding waar de IT dan maar één pakket hoeft te configureren met bijbehorende permissions.
De een sluit het ander niet compleet uit. Al moeten ze wel hun resources verspreiden natuurlijk
De een sluit het ander niet compleet uit. Al moeten ze wel hun resources verspreiden natuurlijk
Precies dat laatste punt. Ik wil niet zeggen dat ontwikkelingen stop komen te staan, maar het is wel weer een product wat je moet managen en updaten. En ook door moet blijven gaan met features, want ook de ontwikkeling in browsers stoppen niet.
Daarom… zoeken.. ze… extra… mensen??
"Geld" is ook (en primair bij bedrijven) een resource...
Ja, maar deze vacature betekent dan ook niet dat andere producten op een lager pitje komen te staan. Ze worden al een tijdje ingehaald door hun eigen populariteit.

Het is namelijk ook moeilijk om goede Linux developers aan te trekken.

Laat ze maar lekker doortimmeren en dan zien we de nieuwe features vanzelf wel.
Ja, maar deze vacature betekent dan ook niet dat andere producten op een lager pitje komen te staan. Ze worden al een tijdje ingehaald door hun eigen populariteit.

Het is namelijk ook moeilijk om goede Linux developers aan te trekken.

Laat ze maar lekker doortimmeren en dan zien we de nieuwe features vanzelf wel.
Tuurlijk moeten ze verder bouwen, maar ik ben van mening dat hun office suite die ze bieden nog gewoon veels te basic is. Richt je eerst tot dat daar iets stevigs neergezet wordt, voordat je de zoveelste browser gaat lanceren waar genoeg privacy alternatieven hetzelfde kunnen.
Exact wat ik dacht, er komen nu teveel producten uit. Overweeg hierdoor mijn Proton Family pakket te stoppen volgend jaar. Voor iedereen is dit anders natuurlijk, maar ik zit niet te wachten op een heel legio producten waar het al zeer prijzige abbo geld aan uitgegeven wordt. Ik zie liever mijn zuur betaalde knaken naar verbetering van huidig aanbod gaan of een eventuele verlaging van de kosten.

Maargoed, ieder zijn mening/ding.
Ik ben best bereid om goed te betalen in het afnemen van diensten. Maar dan moet het wel aansluiten op de behoeftes en ik ga niet betalen voor allerlei applicaties die ik nooit zal gebruiken.

Ja, je kan zeker doorontwikkelen, maar ik denk dat je veel beter moet richten tot een goede kern. Veel hedendaagse bedrijven die groot zijn of worden hebben een focus om hetgeen wat ze doen gewoon heel goed te doen.
Om het te simplificeren, door Trump krijgen ze veel extra klanten en dus ook veel extra inkomsten. Die besteden ze aan het verbeteren van bestaande diensten. Maar ook aan het ontwikkelen van nieuwe diensten. Met die nieuwe diensten kan Proton een bredere doelgroep aanspreken en daarmee nog meer inkomsten genereren.

Kortom, het is niet zo dat de grote pot met ontwikkelgeld even groot blijft en dat ieder product zich met minder geld moet ontwikkelen. Het zal zo zijn dat ieder product inmiddels juist meer geld krijgt voor doorontwikkeling, en dat ze een steeds grotere doelgroep aanspreken.

Dit noemen ze een win-win situatie, een luxe positie waarin ze zich bevinden.

En ja, uiteraard hou je mensen binnen je doelgroep die alles bij hetzelfde willen houden en geen grote verandering willen zien. Dat zit in het karakter van de mens.
Om het te simplificeren, door Trump krijgen ze veel extra klanten en dus ook veel extra inkomsten. Die besteden ze aan het verbeteren van bestaande diensten. Maar ook aan het ontwikkelen van nieuwe diensten. Met die nieuwe diensten kan Proton een bredere doelgroep aanspreken en daarmee nog meer inkomsten genereren.

Kortom, het is niet zo dat de grote pot met ontwikkelgeld even groot blijft en dat ieder product zich met minder geld moet ontwikkelen. Het zal zo zijn dat ieder product inmiddels juist meer geld krijgt voor doorontwikkeling, en dat ze een steeds grotere doelgroep aanspreken.
Ik snap dat er meer beschikbaar komt, maat ik denk niet dat een webbrowser je portfolio sterker maakt. Niet in de huidige fase. Als je wilt concurreren zou ik toch eerder kijken naar een goede integratie van een to-do en notitie app en zorgen dat je huidige producten met elkaar naadloos werken.

De apps voelen heel erg los van elkaar. Email en agenda zijn bijvoorbeeld niet eens met elkaar nauw geintegreerd. Dat is toch echt een gemis tegenover de concurrenten.

Naast het privacy aspect hebben ze mij nog weinig overtuigd met hun producten. En dan ben ik wel echt een makkelijke gebruiker.
Het antwoord hierop is eigenlijk "jee". Ja, focus kan helpen. Maar nee, want je moet concurreren met alles-in-1 aanbieders. Om mensen over te halen om over te stappen moet je minstens hetzelfde bieden maar eigenlijk nog beter dan dat. Wij tweakers gaan wel losse dingen proberen maar voor de rest van de wereld moet het gewoon makkelijk werken.
Het antwoord hierop is eigenlijk "jee". Ja, focus kan helpen. Maar nee, want je moet concurreren met alles-in-1 aanbieders. Om mensen over te halen om over te stappen moet je minstens hetzelfde bieden maar eigenlijk nog beter dan dat. Wij tweakers gaan wel losse dingen proberen maar voor de rest van de wereld moet het gewoon makkelijk werken.
En gaat de browser dan serieus het verschil hierin maken? Je stoot Chrome en Edge niet zomaar weg. Als je alles wat je uitbrengt net-niet is raken consumenten en bedrijven ook niet overtuigd.

De office suite is nog gewoon behoorlijk basic. Apps als To-Do en Notes zijn niet geintegreerd. Je kan in mijn ogen veel beter en makkelijker daar een ecosysteem voor bouwen dan de inzet van een browser. Bij elke app die ze nu hebben mis ik wel enkele, voor mij belangrijke, features. Dat heeft mij nog niet doen overtuigen om Unlimited af te nemen, maar neem ik los Drive af. Een webbrowser gaat mij niet overtuigen, volledige features wel.
Vind ik ook. Ben zowel zakelijk als prive Proton gebruiker maar ze missen nog zulke enorme basis functionaliteit voor hun huidige suite. Zou liever zien dat ze daar eerst hun energie in steken. Search in zowel Mail als Drive is een ramp (zoekt niet eens in bijlages bijvoorbeeld), en ook kan de drive sync client maar één account tegelijk aan.
Eens, ik ben als test tijdelijk overgestapt van MS365 naar Proton, maar vind het hele ecosysteem erg versnipperd. Het is eigenlijk nauwelijks een ecosysteem te noemen. Alleen al het feit dat de kalender los is van de email vind ik een misser. Het zal misschien veiliger zijn, maar voor grotere adoptie is gebruikersgemak belangrijker, denk ik. De Office apps vind ik matig, vergeleken met Office.

Maar mijn grootste gemis: een gesplitste mailbox, zoals Outlook dat heeft.
Proton heeft grotere plannen en het focussen op bestaande producten gaat zaken niet zoveel versnellen als sommige mensen denken. Zelfde geklaag iedere keer.

1 vrouw maakt in 9 maanden een kind, 9 vrouwen maken niet in 1 maand een kind.

Proton is efficiënter om meer producten uit rollen en deze interatief te verbeteren dan dat je al je capaciteit op 1 product stuk slaat dat niet eens de garantie geeft dat dat wel alle features stabiel en goed werkend is uitgerold.

Ik ben wel erg benieuwd naar de nieuwe browser als deze er echt komt. Ik ben al tijden aan het wikken en wegen wat mijn nieuwe browser gaat worden na chromium. Ik heb mijn antwoord zojuist gekregen :Y)
Proton heeft grotere plannen en het focussen op bestaande producten gaat zaken niet zoveel versnellen als sommige mensen denken. Zelfde geklaag iedere keer.

1 vrouw maakt in 9 maanden een kind, 9 vrouwen maken niet in 1 maand een kind.

Proton is efficiënter om meer producten uit rollen en deze interatief te verbeteren dan dat je al je capaciteit op 1 product stuk slaat dat niet eens de garantie geeft dat dat wel alle features stabiel en goed werkend is uitgerold.
Hoezo "zelfde geklaag iedere keer"? Je mag toch als betalende gebruiker kritisch zijn op de keuzes die een bedrijf maakt? Waar je bovendien ook het beste mee hebt.

Ik vind de vergelijking van het baren van een kind overigens niet echt toepasselijk in de IT. Met hedendaagse ontwikkelingen zoals versiebeheer via GIT kan je prima met meerdere developers tegelijk een product verbeteren en de ontwikkeling versnellen. Bovendien vind ik het prima als ze nieuwe producten uitbrengt, maar focus je dan op de office suite bijvoorbeeld door deze vollediger te maken. Een PowerPoints alternatief hebben ze bijvoorbeeld nog niet? Eveneens als To-Do en een Notities (Standard Notes is een los product).

En volgens mij heeft Proton veel meer producten momenteel. Dus ze hoeven zich al niet te richten op 1 product.
Ik ben wel erg benieuwd naar de nieuwe browser als deze er echt komt. Ik ben al tijden aan het wikken en wegen wat mijn nieuwe browser gaat worden na chromium. Ik heb mijn antwoord zojuist gekregen :Y)
Euhmmm deze browser gaat op chromium gebasseerd zijn? Wat maakt dit het precies anders?
Eens. Waste of time dit. Liever dat ze hun bestaande producten en diensten verbeteren..
Ze verbeteren continu hun diensten, er komt bv. steeds meer beschikbaar voor Linux om maar is wat te noemen. Verder zijn ze in een redelijk hoog tempo nieuwe producten aan het ontwikkelen zoals AI chat en vpn. Die browser past mooi in het rijtje.

Als je een Europese tegenhanger van de Amerikaanse bigtech wil worden is dit volgens mij een logische stap.

Toegegeven, er is nog veel werk te verzetten, zeker op office gebied, maar Google en Microsoft pakketten zijn ook niet in 5 jaar neergezet. Ze hebben nog wat in te halen maar mijn steun hebben ze in ieder geval.
Ik ben begin dit jaar overgestapt van Gmail, Cyberghost en het MS universum naar Proton. Ik mis in de drive vooral een losse vault zoals Onedrive die wel heeft. Ik weet dat het heel ding een kluis moet zijn, maar de foto’s worden gewoon met z’n allen bij elkaar gebackupt, en ik heb geen mogelijkheid om een aantal, ehh, ‘specifieke’ achter een extra muur te zetten. Anders dan dat mis ik zelf niet zo veel… Mail en VPN doen m.i. niets onder voor of zijn beter dan de alternatieven.
Je kan dat nu in ieder geval oplossen door Cryptomator. Een opensource voor cloud ontworpen vault. Let wel op als je antivirus hebt draaien, dat je een exclusion maakt. Op mijn Mac mini draaide het pas vlot nadat ik een exclusion had gemaakt op de folder waarin ik Cryptomator draaide. Dat was althans dan met Intego Antivirus.
Wat heb je aan een privacy vriendelijke dienst als alles via de browser weglekt maar anderen.

Ja er zijn er met met privacy claims, maar proton wil waarschijnlijk het een en ander garanderen met hun dienst en dan is een eigen browser zo gek niet.
Een privacy browser op Chromium vertrouw ik sowieso niet.
Een todo en notie gedeelte mis ik inderdaad het meeste bij Proton. Gebruik tegen mij gedachten nog steeds Tasks en keep van Google.
Dat lijkt me ook. En -maar dat is natuurlijk persoonlijk- is er gewoon geen goede cross device en platform browser. De een is goed op desktop maar is op iPhone weer te huilen. Of ondersteund geen add-ons. Het enige dat ik nog prettig vind is Safari. Maar die laat sinds macOS26 steken vallen waardoor sommige website niet te doen zijn. Wellicht ook een probleem dat Chromium te groot is en websites daar alleen rekening mee houden.
Klopt. Ik ervaar hetzelfde. Ik gebruik Vivaldi voornamelijk als browser, maar ik kan maar niet wennen aan hun mobiele apps. Dus gebruik ik verschillende browsers.

In mijn ogen zit hier nog wel een kans, maar dat maakt de scope voor het ontwikkelen van een app stuk groter voor Proton.
Ja, verschillende browsers vind ik dus niet handig. Ik gebruik Safari iCloud Sync zo veel.
Kan Proton zich niet beter richten tot het verbeteren en competitiever maken van hun producten dan verdere diversificatie? Een goede geïntegreerde todo en notities bijvoorbeeld in hun producten. Of uitgebreidere Proton Drive.

De browsermarkt op basis van Chromium en zich richt tot privacy heeft toch momenteel al een aantal goede opties?
De organisatie achter Proton werkt al samen met Standard Notes.
Wat ik in de gratis versie zie is het een interessante oplossing voor notities, die voor meerdere OS-en beschikbaar is (en synchroniseert). Helaas blijft het alleen bij een samenwerking achter de schermen en is er geen intentie om Standard Notes aan de Proton-suite toe te voegen.

Ik zou graag wat van de betaalde features van Standaard Notes kunnen gebruiken, maar voor enkel een notitie-app vindt ik de prijs toch echt te hoog.
Ik zou het graag als onderdeel van mijn Proton-abonnement zien, waarbij de gegevens van Standard Notes op miojn Proton Drive zouden staan.
Nu blijft het voor mij een handige manier om mijn boodschappenlijstje te synchroniseren tussen mijn PC en mijn telefoon.

Voor wat betreft de browser zou die misschien een iets betere integratie kunnen geven voor bv. Sheets, zodat de besturing daarvan iets meer de kant op gaat van die van een native app. Ik werk veel met Excel en ik heb geprobeerd een paar sheets aan te maken in Proton Sheets, maar de bediening is echt zwaar ondermaats.
Ze maken wel een boel verschillende dingen inmiddels. Ik zou liever wat meer specialisatie zien, maar daarvoor zijn weer andere partijen actief.
Ze maken wel een boel verschillende dingen inmiddels. Ik zou liever wat meer specialisatie zien, maar daarvoor zijn weer andere partijen actief.
Ja, en ik vind dat redelijk wat oplossingen van hun redelijk basic zijn.

Een browser trekt mij niet volledig over de streep om over te stappen. Features in bestaande oplossingen wel.

Vooralsnog neem ik Proton Drive betaald af, maar ik word nog niet heel enthousiast van de rest wat ze aanbieden
Waarom? We weten inmiddels dat big tech uit de VS zo groot is geworden omdat consumenten graag verwend worden met één ecosysteem. Laat Proton dat vooral opbouwen, dan trek je daar alleen maar meer publiek mee.
Dat de browser op Chromium gebasseerd is, hoeft niet meteen te betekenen dat de browser niet privacy-vriendelijk is. De meeste websites zijn ook geoptimaliseerd hiervoor, dus die keuze is niet zo gek.

Laat maar komen die browser, van voor de rest ben ik al helemaal overgestapt naar Proton.
Maar hopen ze toe te voegen op de andere privacy-georiënteerde Chromium-browsers?

Leuk dat ze het doen, maar als je niets toevoegt, is het natuurlijk zonde van het geld?
Dit ja. Chromium is (helemaal met sub-projecten als Electron) zo ingebakken in de tech wereld dat ik het eigenlijk zie als de Linux kernel voor het web.

En voor mensen beginnen te steigeren dat Google controle heeft over Chromium: klopt geen zier van. is voornamelijk BSD licensed dus je kan het nu forken en er mee doen wat je wil. Alleen doet niemand dat omdat, surprise surprise, het gierend duur is om een browser te devven en maintainen.

Daarnaast wil het feit ook nog dat het overgrote deel van de Linux kernel contributies ondertussen van Google, Meta, IBM (Redhat) enz. komt. BSD contributies komen ook veel van bv Netflix. Dus als je zo verbolgen bent over Chromium, waarom gebruik je dan geen Minix of Qubes o.i.d? :9
En voor mensen beginnen te steigeren dat Google controle heeft over Chromium: klopt geen zier van. is voornamelijk BSD licensed dus je kan het nu forken en er mee doen wat je wil. Alleen doet niemand dat omdat, surprise surprise, het gierend duur is om een browser te devven en maintainen.
Wel leuk dat je jezelf tegenspreekt. Ja het is opensource, maar de broncode wordt vrijwel volledig door Google beheerd. En tot nu toe zijn er geen harde forks van Chromium. Zelfs Edge en Opera zijn gewoon Chromium en voeren updates van Google door.

Dan zou ik liever meer steun voor projecten als Ladybird willen zien, wat een hele nieuwe browser engine gaat worden.
Ik spreek mezelf helemaal niet tegen. Google houdt je niet tegen. Alleen gaan weinig mensen hun upstream naar jouw fork veranderen. Open source is er nooit over gegaan dat broncode principieel door een non-profit o.i.d gemanaged moet worden.

Een goed voorbeeld is de hele heisa rond ManifestV2. Iedereen klaagt steen en been. Maar wie legt het geld (of tijd, maar dat is geld) neer om ManifestV2 te maintainen en compitabel te houden met alle commits in Chromium? Niemand.
Maar dat is juist het hele punt.... je hebt zo verschrikkelijk veel geld nodig om uberhaupt aan een fork te beginnen dat Google misschien niet op papier maar wel in de praktijk volledige controle heeft. Om die reden heeft Google ook ooit WebKit geforked dat ook een bedrijf als Apple daar weinig aan kan veranderen.

De realiteit is nu ook dat Chromium de nieuwe IE is geworden (nee web devs, niet safari, IE was niet IE omdat features niet supportte maar omdat 99% van je gebruikers het had). Developers testen nergens anders meer in en andere engines moeten bugs van chromium nabouwen omdat gebruikers bij hun gaan klagen.
Je kunt wel een fork beginnen, maar als de meeste mensen nog steeds Google Chrome gebruiken, dicteert Google dus nog steeds welke nieuwe features geimplementeerd moeten worden. Als jij die dan niet in je fork implementeert, kunnen er websites niet meer werken of andere features missen, en ja dan gaan mensen op zoek naar een browser die dit wel ondersteunt.

Firefox en forks daarvan zitten overigens met hetzelfde probleem, maar daar zit Mozilla achter. Je hebt gewoon relatief veel mankracht nodig om een browser up-to-date te houden, dat is aardig lastig met een groepje zelfstandige devs.
De licentie heeft er geen bal mee te maken. Als iemand een fork maakt, en daarna zelf verder gaat met die browser, dan heb je gelijk.

Echter: Nu pakt menigeen een snapshot van de code of een release, ontgoogled het, stopt hun plaatjes/marketing erin, doet eventueel wat standaard-instellingen anders, stopt er, in een slecht geval, wat bloat in om hem ‘uniekkig’ te maken en geeft hem uit.

Iedereen hier snapt dat je niet even een referentiebrowser bouwt om een render engine bouwt (Kagi doet dit nu overigens met WebKit trouwens.) of een nieuwe render engine bouwt.
Dat de browser op Chromium gebasseerd is, hoeft niet meteen te betekenen dat de browser niet privacy-vriendelijk is.
De verwijdering van Manifest v2 uit Chromium wijst toch echt de andere kant op. Net als de implementatie van FloC en de toenemende afhankelijkheid van Google diensten.

Er bestaan ungoogled versie van Chromium, en je kan Manifest v2 zelf weer toevoegen natuurlijk, maar dat schaalt niet en wordt onhoudbaar na nog een paar van die Google streken.

Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Chromium niet AOSP achteraan gaat en dat zou ook bedrijven die hun product erop baseren zorgen moeten baren.
Zit iemand hier nog op te wachten? Nog een Chromium browser in een oververzadigde markt. Wegens teleurstellingen in het verleden gebruik ik altijd meerdere browsers met een andere engine (vroeger Trident, Webkit, Gecko, en wat het ook was waar de vorige Opera op draaide, nu alleen Blink & Gecko). Tegenwoordig betekent dat Vivaldi als daily driver, Librewolf voor privacygevoeligere zaken en op het werk Edge (in compatibility mode als het echt niet anders kan), al is de noodzaak voor het switchen tussen browser engines nu minder groot dan vroeger toen dingen alleen op IE of Firefox werkten.
Opera draaide destijds op presto


Edit; tegenwoordig is "chromium" ook een beetje boel IE6 2.0 geworden, tho.

[Reactie gewijzigd door claudibunsen op 4 augustus 2026 17:47]

Dat zou een goede kandidaat zijn voor een nieuwe browser, onlangs was er nog een bedrijf dat Webkit als browserengine weer had afgestoft toch?

EDIT: dat zijn Ladybird en Kagi/Orion.

[Reactie gewijzigd door Neophyte808 op 4 augustus 2026 17:50]

Ik zou liever zien dat ze het Servo project een flinke duw geven. Als alternatieve render engine zijn die de laatste tijd goed bezig.

Als je ziet dat Vivaldi best veel energie kwijt is aan alle Google zaken uit Chromium slopen dan kan Proton die energie misschien beter steken in een écht alternatief.

Overigens is er ook nog het Base Browser project maar dat staat nog wel echt in de kinderschoenen.
Hier ook Vivaldi voor dagelijks gebruik, maar Vivaldi is toch ook chromium based
Dat zeg ik ook in mijn post: Blink is de render engine van Chromium.
Kagi ja bezig met een WebKit browser MacOS en Windows.

De Windows versie is nu in Alpha-status. Ik heb hem nog niet geprobeerd.

https://orionbrowser.com/
Fijne browser die Orion, maar ik ben erg gesteld op m'n bookmark en tab sync. En heeft die nou net geen Android versie.

Dan blijf ik alsnog bij Vivaldi.
Hij is ook nog niet af. Dat syncen moet er nog in. Ik wacht geduldig af voor de windows-versie 😊
Ja, mijn favoriete iPad browser, erg fijn dat je Firefox add-ons kan gebruiken.
Gemiste kans om bijv. een samenwerking met Ladybird browser te zoeken, of Firefox. Lijkt me veel meer in lijn met de visie van Proton?
...inderdaad een gemiste kans. Vreemd is dan weer dat Proton wel 'Gold sponsor' is van de ontwikkeling van Ladybird.
Niet op één paard wedden, denk ik. Google is ook groot donateur van Mozilla. Of gewoon ideologie: meer browsers = beter voor het internet.

Of misschien zijn ze erachter gekomen dat er wat ophef is geweest rondom de lead developer van Ladybird waar ze niet mee geassocieerd willen worden.
Vertel, welke ophef? Ben op zich wel geinteresseerd in Ladybird, een nieuwe kale snelle browser mag best. Niet dat Firefox bloatware is, maar....misschien een beetje kaler mag wel weer..?
In een notendop: Andreas Kling wilde niet dat iemand inclusieve taal aanbracht in wat documentatie van Ladybird (of SerenityOS, waar hij ook/eerst aan werkte; dat ben ik vergeten); dat vond hij 'persoonlijke politiek' die niet thuishoorde in een technisch project. Toen hij vervolgens in de verdediging sprong voor wat andere techfiguren (DHH, Lunduke) toen die aangesproken werden op wat racistische dingen die ze hadden gezegd, trokken velen zijn morele kaliber in twijfel. Op z'n best naïviteit of moedwillige onwetendheid, lijkt me.

Maar goed, Brendan Eich, weggebonjourde Mozilla CEO en oprichter van Brave, heeft wat dat betreft heel wat meer wind van voren gekregen en die knutselt ook nog door aan z'n browser.

[Reactie gewijzigd door Kerfuffle op 4 augustus 2026 20:58]

Als het enkel vanuit die hoek komt is dat nauwlijks controversieel in het merendeel van de wereld. En het deel waar mensen zich er wel druk over maken is het vooral een luide minderheid waar men steeds minder naar luistert.

Denk niet dat we ons daar druk over hoeven te maken. Zal me zelf ook een zorg zijn wat nu precies de gebruikte taal is, github had bv van mij ook prima verder gemogen met 'master' ipv te veranderen naar 'main' ipv naar het 'politiek correcte' (volgens een kleine groep) te luisteren. Of je nu voor het één of het ander kiest je trapt altijd wel iemand op de tenen, als het al op één manier wordt gedaan blijf daar dan lekker bij.
Of misschien zijn ze erachter gekomen dat er wat ophef is geweest rondom de lead developer van Ladybird waar ze niet mee geassocieerd willen worden.
Wijs mij een product, bedrijf of persoon aan en ik kan er iets controversieels over vinden. Cancel cultuur is ook een gevolg van een hoog gepolariseerd online landschap en online platformen die baad hebben bij ophef.

In het verleden zou je echt onderdeel moeten zijn van een project om op de hoogte te moeten zijn bepaalde controverse. Tegenwoordig worden controversen ook wel direct enorm groot uitgemeten. Ik vind dat een hele ongezonde en onprettige trend.
-edit - nm, ga dat drama hier niet herhalen.

[Reactie gewijzigd door Kerfuffle op 5 augustus 2026 14:08]

"De vacature wijst er ook op dat Protons browser op Chromium wordt gebaseerd."
Dat is dan weer jammer...
Dit staat in het artikel:
Overigens hebben ontwikkelaars de vrijheid om alle Google-diensten en -telemetrie uit hun Chromium-browsers te slopen. Het gebruik van Chromium hoeft dus geen rode vlag te zijn voor de privacy.
_Hoeft_ geen rode vlag te zijn, maar is het wel.
Google blijft de hoofdontwikkelaar en dus de koers bepalen.
Het is koffiedik kijken, wat Proton van plan is, maar ik denk dat ze een totaal eigen suite gaan ontwikkelen, helemaal onafhankelijk van VS en daar past een implementatie van Chromium niet in. De tijd zal het leren.
Een browser van Proton is meer dan welkom. Ben zeer tevreden over meerdere Proton producten, een Browser mag daar ook wel bij. Kom maar door!
De vacature wijst er ook op dat Protons browser op Chromium wordt gebaseerd
Tja, dan houdt het voor mij alweer op. Ik vind diversiteit in het browserlandschap net even iets belangrijker dan die vermeende privacy. Laten we eerlijk zijn, als straks alle "gangbare/grote" browsers op Chromium zijn gebaseerd, wie heeft het dan voor het zeggen?

Het zou Proton sieren als het met dit onnodige initiatief (zijn er nog niet genoeg browsers?), in elk geval niet Google in de kaart speelt.
Weer een Chromium gebaseerde browser, wat schieten we daar mee op. Had voor Gecko of WebKit gekozen, dat was gezonder geweest voor het web.
Inderdaad jammer dat het blijkbaar om een Chromium browser gaat.
Ik had van Proton eerder een eigen browser op de Gecko engine van Firefox verwacht.
Maar wat niet is, kan nog komen denk ik dan.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn