Hackers verhogen ook temperatuur van koelsystemen bij 17 Nederlandse winkels

Ook Nederlandse winkels zijn maandagochtend geraakt door de hack op vries- en koelsystemen bij supermarkten in België, Luxemburg en Zweden. In Nederland gaat het nu, voor zover bekend, niet om grote supermarktketens, maar om 17 buurtwinkels en slagerijen. Dit meldt koelsystemenleverancier Danfoss.

Naast Nederland blijken nu ook Ierland en Estland getroffen te zijn door de aanval waarbij hackers de temperatuur op afstand verhoogden. Dat zegt een woordvoerder van Danfoss tegen de NOS. De Deense leverancier van vries- en koelsystemen was al in beeld bij deze hack van maandagochtend vroeg. Het bedrijf werd namelijk ook in verband gebracht met een soortgelijke hackaanval vorige maand op Franse supermarkten. Die raakte honderden filialen van de supermarktketens Intermarché en Coopérative U.

Advies: loskoppelen en beveiligen

Na die eerdere aanval adviseerde Danfoss Nederlandse klanten om de systemen los te koppelen van het internet. Voor beheer op afstand zouden klanten alleen een beveiligd netwerk moeten gebruiken. "Het merendeel van de winkels heeft toen maatregelen genomen, maar een klein aantal niet", zegt de woordvoerder nu tegen de NOS. Die nalatige klanten 'zijn nu de dupe hiervan'.

De Nederlandse koelsystemen die maandagochtend vroeg zijn aangevallen, stonden namelijk niet op een beveiligd netwerk, verklaart Danfoss. Verder was er voor toegang een standaardwachtwoord ingesteld. Volgens de woordvoerder van de koelsystemenleverancier had de hackaanval voorkomen kunnen worden als klanten wel maatregelen hadden genomen.

Misbruik van legitieme functies

De onlineverbinding van vries- en koelsystemen helpt monteurs om op afstand storingen te bekijken en te verhelpen. Aanvallers hebben de verbinding juist gebruikt om storingen te veroorzaken. Vries- en koelsystemen kunnen de temperatuur tot flink boven het nulpunt verhogen om apparatuur snel te ontdooien voor bijvoorbeeld onderhoudswerk.

Supermarktkoeling. Beeld: Danfoss
Beeld: Danfoss

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

02-11-2026 • 14:26

94

Submitter: Archcry

Reacties (94)

Moderatie-faq

Sorteer op:

Weergave:

Als ik het begrijp zit er dus een kwetsbaarheid in de software van Danfoss, die het mogelijk maakt via een interface de temperatuur e.a. aan te passen via het internet. Heeft Danfoss dit dan niet gepatched? Hebben ze heel actief nagebeld, al dan niet via leveranciers? Ik vind het wel heel makkelijk om de schuld nu door te schuiven naar de (kleine) winkels die een product en dienst afnemen. En dan ook nog toestaan dat een standaard wachtwoord erin zit en werkt? Dat kun je als leverancier toch niet maken...

Bij een Ahold verwacht ik eerlijk gezegd wel dat dit soort zaken sowieso draaien via een afgeschermd netwerk, maar niet bij de slager om de hoek.
dmantione
@Zebby • 2 november 2026 14:36
Een standaardwachtwoord is een slechte veiligheidscultuur, maar geen kwetsbaarheid van de software. Of de software überhaupt kwetsbaar was, is een onbeantwoorde vraag. Volgens de nieuwsberichten was er een patch beschikbaar om het standaardwachtwoord te verwijderen.
Mag toch hopen dat de software geen ' 12345' accepteert als vast wachtwoord of 'admin admin'. Dat lijkt me toch echt een ingebouwde kwetsbaarheid als dat wel zo is.
Drardollan
@jpsch • 2 november 2026 14:52
In dit geval was het nog beter, elke dag werd het wachtwoord aangepast naar de datum van die dag als ik het goed begrepen heb _O-

[Reactie gewijzigd door Drardollan op 2 november 2026 14:52]

Het zal wel *iets* ingewikkelder zijn (hoop ik) zodat de datum een sleutel is voor het wachtwoord van de dag. Router fabrikanten deden nog niet zo lang geleden ook zoiets, daar was het wachtwoord af te leiden van het mac address.

Security by obscurity.
Drardollan
@Sine • 2 november 2026 15:08
Ehh, nee. Het was niet ingewikkelder.
Op internet zijn duizenden koelsystemen van de Deense fabrikant Danfoss te vinden die de datum als wachtwoord gebruiken, zo meldt de Britse beveiligingsonderzoeker Kevin Beaumont. Gisteren wisten aanvallers bij honderden Franse supermarkten de temperatuur van de koelinstallaties aan te passen, waardoor winkels allerlei producten moesten weggooien.

Beaumont deelde via Mastodon een screenshot van de Shodan-zoekmachine, waaruit blijkt dat meer dan 4500 Danfoss koelsystemen vanaf het internet toegankelijk zijn. De onderzoeker merkt op dat het wachtwoord van de systemen elke dag automatisch verandert in de datum van die dag. Kwaadwillenden zouden zodoende eenvoudig kunnen inloggen en de temperatuur aanpassen. "Iedereen kan het doen en het is eenvoudig te scripten", aldus Beaumont. "De getroffen supermarkt in Frankrijk had alle apparaten direct aan het internet hangen en ze gebruikten allemaal hetzelfde wachtwoord, de datum van vandaag."
https://www.security.nl/p...n+datum+als+wachtwoord%27
Hmm, tikje tegenstrijdig. In datzelfde artikel staat ook:
Claroty stelt dat een onderdeel van de interface het dagelijkse wachtwoord genereert, gebaseerd op de huidige datum van het apparaat. "Door hetzelfde algoritme te reproduceren kan een aanvaller een geldige inlogcode voor elke dag genereren en zo het standaard inlogproces omzeilen."
"

Als "gebaseerd op" niets anders is dan de datum van de dag is dat meer dan een beetje kwalijk.

[Reactie gewijzigd door Sine op 2 november 2026 15:14]

Drardollan
@Sine • 2 november 2026 15:27
Het meest kwalijk is dat die dingen gewoon open en bloot aan het internet hingen. In plaats van in een beveiligd stuk van het netwerk. Daarmee is het wachtwoord probleem er nog steeds, maar vele malen minder spannend.
Eens, dat soort dingen naar buiten open zetten is een dikke no-no.
Daarin speelt wellicht mee hoe lang deze installaties al bestaan en zodanig bedreven worden. 15 jaar geleden dacht men toch net een beetje losser over het hele security gebeuren. Dat maakt het overigens niet minder kwalijk dat het nog steeds bestaat.
dmantione
@jpsch • 2 november 2026 14:47
Een kwetsbaarheid in software betekent in de gangbare definitie dat er een programmeerfout in zit die uitgebuit kan worden. Het inbouwen van een standaardwachtwoord is een slechte gewoonte (die in het verleden helaas standaardpraktijk was) , maar betekent niet dat de software fouten bevat.
Maar maakt het wel waarschijnlijker. Als je een prutser bent en standaard wachtwoorden instelt, dan ben je elders waarschijnlijk ook een prutser.
Toch klopt dit niet. Een programmeerfout is namelijk een afwijking ten opzichte van een ontwerp, of op zijn minst een afwijking van wat de bedoeling is. Een kwetsbaarheid kan ook in het ontwerp zitten, of mensen kunnen gewoon hele stomme dingen bedenken. Volgens jouw redenering (kwetsbaarheid is per definitie een programmeerfout) kunnen kwetsbaarheden niet plaats vinden in hardware (CPU's of andere chips) of in hardware als fysieke sloten.
De vorige keer was het geval een ongedocumenteerde manier om in te loggen met als password iets met de huidige datum.

Toen had ik even in hun user manual gekeken, en de passwords zijn niet altijd "12345" of "admin", daar was wel enigzins over na gedacht voor remote access. Je kon ook alleen recoveren op het scherm van dat toestel. Maar het eerste account is wel "supervisor, 12345"... Oja, en plaintext opgeslagen.

Als ik nog een keer kijk dan zie ik: "Software bijwerken (via USB-stick)", dus dat is waarom dat nog niet op grote schaal is gedaan.

[Reactie gewijzigd door jeroen3 op 2 november 2026 14:53]

Je moest eens weten :X

Kan je vertellen dat leveranciers van hoogspanning apparatuur dit wel hebben en niet standaard mee nemen in hun ontwikkel proces... dat is de verantwoordelijkheid van de afnemer. Gelukkig wel in goed beheer maar het is echt om te janken.
Standaard niet willekeurige wachtwoorden zie ik zeker wel als een laksheid van de ontwikkelaar. Bij het online brengen van het apparaat kan je simpelweg afdwingen dat er een niet standaard wachtwoord wordt ingesteld.

https://owasp.github.io/www-project-top-10-infrastructure-security-risks/docs/2024/ISR07_2024-Insecure_Authentication_Methods_and_Default_Credentials
Volgens mij was er geen standaard wachtwoord, maar een wachtwoord die gekoppeld was met een datum

Danfoss had gewoon iets moeten bouwen waar iemand zoals een medewerker fysiek de koeler in bijvoorbeeld service stand kan zetten zodat de monteur op afstand waardes kan aanpassen. Als het überhaupt al zo nodig moet op afstand.
Waarom verwacht je dat bij Ahold? Ahold is geen IT dienstverlener maar een kruidenier. Waarom zouden die dan actief hun netwerk beschermen?

Het blijft speculeren wie er nou verantwoordelijk is voor de koelsystemen maar ik denk dat er bij de toeleverancier van die koelunits is ingebroken of het onderhoudsbedrijf.
Omdat de kruidenier Ahold ook een IT afdeling heeft.
Ligt hun specialiteit bij het beveiligen van hun systemen of meer bij het faciliteren van hun online handel en het stroomlijnen van hun interne processen?

Ik denk niet dat ze capabel genoeg zijn voor cyber security, dat is toch een totaal andere tak van sport.
Onder de NIS2 wordt Ahold geclassificeerd als essentiele dienstverlener.

Als dusdanig wordt er dus per wet geeist dat ze capabel dienen te zijn voor cybersecurity, al dan niet dat ze dat uitbesteden aan een geverifieerde partij.

Het is net zoiets als je belastingaangifte. Je moet het doen, zelfs als je geen expert bent en je mag het uitbesteden. Ondanks dat alles, ben je nog steeds verantwoordelijk.
Bij de laatste hackpoging hebben ze anders aardig adequaat gehandeld door alles offline te halen, met flinke verliezen tot gevolg. Dat heeft niks met andere tak van sport te maken.
Waarom zou dat zo zijn, omdat ze wortels veekopen? Dan is toch geen enkel bedrijf dat.

Elke winkel heeft enorm veel meer IT dan een willekeurig bedrijf. Alle kaartjes bij de schappen hebben allemaal connectiviteit, de handscanners waarmee je door de wink loopt. Of de app waarmee je in de winkel je boodschappen via je eigen telefoon kunt scannen. De medewerkers met een app met de actuele voorraad. Alle kassa's en de toegangspoortjes met barcode. Inwisselen van statiegeld en het bonnetje in mindering brengen op je kassabon. Of via de website boodschappen kunnen bestellen en inplannen voor bezorging. Via de app op de hoogte gehouden worden wat de ETA is van de bezorger. En hoe dacht je dat het bestellen gaat? Dat de manager met een kladblok langs de schappen loopt? Dat gaat volledig geautomatiseerd zodat er geen ruimte nodig is voor voorraad.

En dan noem je AH een bedrijf dat IT er een beetje bij doet?
Er zijn genoeg partijen die geen eigen IT afdeling hebben voor werkplekken, switches, firewall e.d., maar wel een SOC, of cybersecurity afdeling waar alle info / logging e.d. samenkomt. En die afdelingen hebben vanuit CISO dan ook vaak strenge eisen neergelgd voor die leveranciers op het vlak van hoe die werkplekken, switches, firewalls e.d. beveiligd moeten zijn. En dan vervolgens (als het goed is) periodiek bewijs van dat soort instellingen eisen.

Dus dingen uitbesteden wil niet per definitie zeggen dat je niet (security) capabel bent.
Sorry, maar wat? Ahold draait bijna 100 MILJARD omzet. Op dat punt maakt het geen fluit uit of je groenten of computers verkoopt. En dat merkte je, want toen ze gehacked waren was de impact niet te overzien. IT is dan een van de belangrijkste onderdelen van je infrastructuur, logistiek, alles. Ik weet toevallig dat ze ook fors wat mensen op de IT hebben werken. Dus ja, met dat soort enterprise bedrijven verwacht ik dat je je IT security ZEER serieus neemt. Doe je dat niet, dan zou zomaar alles er voor een week uit kunnen liggen... Of je eten rot weg in je vriezers omdat die met een admin/admin (bij wijze van) te benaderen zijn.
Ik lees hier default wachtwoord maar dat hoeft helemaal niet zo te zijn
https://claroty.com/team8...refrigeration-controllers
Danfoss heeft zelf een achterdeur ingebouwd en dat wachtwoord is afgeleid van de huiige datum en tijd. Je weet dat Chinese camera fabrikanten dit doen, maar je verwacht het eigenlijk niet van Danfoss
Grappig dat je het bij Ahold zou verwachten maar zij dus bij de Belgische Delhaize gehacked zijn, de 'Ook' in deze titel slaat dus op dat NL ook de klos is met dit probleem
Interessant genoeg heeft mijn vader in hun supermarkt ook een koelsysteem van Danfoss. Na een mail van het Cyber Security Center Belgium heeft hij dan meer de leverancier gecontacteerd.

Hun oplossing is om voor 2K (en het nodige maandelijkse abbonement) een 4G router te komen zetten waar een VPN op draait om aan de frigo te kunnen. Ik vermoed dat veel KMO's op in gaan, maar absoluut niet proper en geen oplossing in mijn inziens. De kwetsbaarheid blijft nog steeds aanwezig, maar achter een VPN.

Er zou wel een firmware update zijn voor de nieuwere koelinstallaties, anders is het weer een arm en een been voor nog maar eens een nieuwe installatie.
CEO van koelinstallateur Sabcobel: "Supermarkten werken al drie weken aan extra cyberbeveiliging"

Sinds de grootschalige cyberaanval in Frankrijk van vorige maand hebben Belgische supermarktketens hun uitbaters opgedragen om de beveiliging van hun internetverbindingen aan te scherpen. Dat zegt Stephan Moelans, CEO van Sabcobel, het bedrijf dat onder meer de koelsystemen van Delhaize beheert, aan VTM NIEUWS. 

"Zowel Delhaize, Carrefour, Lidl, Aldi als de andere ketens hebben instructies gegeven aan de winkeluitbaters om maatregelen te nemen en hun internetconnectie te beveiligen", zegt Moelans. "Wij en onze collega-installateurs zijn daar al ongeveer drie weken intensief mee bezig."

Volgens de CEO is het beveiligen van de installaties geen eenvoudige ingreep. "Afhankelijk van de installatie vraagt dat meer tijd. Soms is zelfs een hardwarewijziging nodig, wat uiteraard ook extra kosten met zich meebrengt. Het is niet gewoon een patch installeren en klaar. Het is een veel complexer proces."
Klopt stond ook op Tweakers. Het was een kwestie van "rtfm" daarin stond:

Niet direct aan het internet hangen en wachtwoord is de dag: bijvoorbeeld het is 2november, dus wachtwoord zou iets van 2112026 met nog iets standaards zijn.

Bedenk dat zulke vriezers soms 15 jaar meegaan of langer.
Anonymoussaurus
2 november 2026 14:29
Verder was er voor toegang een standaardwachtwoord ingesteld.
Voor de duidelijkheid: dit is het wachtwoord `12345`. Bron: https://x.com/PrevidianCyber/status/2117234068077035765. Blijkbaar hebben ze er niks van geleerd, terwijl dit weken geleden al uitgebreid werd besproken op het nieuws. Maar nee hoor, vooral geen maatregelen nemen.
In die post op X lees ik alleen dat iemand een decoy neergezet heeft met Supervisor/12345 en dat er login attempts op binnen kwamen, er staat niet dat de gecompromitteerde systemen voorzien waren van het standaard wachtwoord dat misbruikt wordt ook 12345 is. In een andere post lees ik dat het admin/<date> is.

https://x.com/IntCyberDigest/status/2109753360282767451
Spreken wij dan nog over een hack, als men zo kan “insluipen”? :D :+

vraag me dan wel af, wie is hier dan verantwoordelijk ervoor? De winkel zelf of de leverancier/onderhoudsmonteur? Neem aan het eerste?
En klant is hier de dupe van en de schade mogen klanten met ze alle betalen!
Wij hebben ook een briefje gehad van Danfoss over het cybersecurity incident aangezien wij er ook tientallen per jaar plaatsen. Het gaat om types AK-SM800, AK-SM800A en AK-SC355.

Er zijn helaas nog genoeg installateur-beunhazen die zo'n ding plaatsen en dan port forwardje vragen aan een IT-beunhaas die dat klakkeloos voor ze doet, of ze plaatsen zelf een modempje met port forward. Die combinatie met standaard wachtwoorden is inderdaad vragen om problemen. Dan denk je lekker goedkoop uit te zijn als klant...

[Reactie gewijzigd door Pliskin op 2 november 2026 14:47]

Ik vraag me af waarom die dingen niet zelf de verbinding initiëren naar de fabrikant en herstellen bij het wegvallen van de TCP sessie. Nu is er een port forward nodig in het netwerk en moet het apparaat een poort openhouden om verbindingen op te accepteren.

En dan bij voorkeur alles nog met tweezijdige TLS certificaten.
Als ik zo even de documentatie lees:
https://assets.danfoss.com/documents/latest/34224/AN174086419658nl-000201.pdf

"Opmerkingen bij doorsturen FTP-poort bij AK-SM-eenheden Bij AK-SM-eenheden is een FTP-service een handige manier om bestanden te down-/uploaden en de database/code bij te werken. Het gebruik van FTP-serverpoorten die openstaan voor openbaar internet wordt niet als veilig beschouwd. Danfoss raadt u aan om de FTP-functie alleen bij LAN-netwerken te gebruiken om problemen te voorkomen. Hiermee neemt de kans op open FTP-poorten af en wordt de netwerkbeveiliging verbeterd. Als u FTP echter met WAN wilt gebruiken, moet de FTP-serverpoort worden ingesteld als open en doorgestuurd naar het openbare internet."

Grote kans dat het via FTP is gebeurd, in combinatie met standaardwachtwoorden. Waarschijnlijk hebben ze met een scanner een grote hoeveelheid publieke IP-adressen gescand en via fingerprinting de koelkasten kunnen identificeren, om vervolgens met standaardgebruikersnamen en wachtwoorden toegang te krijgen.
Ja dat leveranciers standaard poorten graag gebruiken is best normaal. Een kassa/pos systeem aanbieder waar ik de naam niet van ga noemen doet dit ook en wil graag dat dit aan het open internet hangt. Wat zij de klant niet vertellen is dat dit gewoon een Windows machine is, die als je die onbeperkt toegang in je netwerk geeft je wel heel veel aan beveiliging kan uitgeven, maar als je de achterdeur gewoon open laat het niet zoveel uitmaakt dat de voordeur beter dicht zit dan een gemiddelde kluis.

Toen wij een keten overnamen kon je gewoon via het publieke ip en de poort de kassa server op :) enige wat je nog nodig had was het centrale remote support wachtwoord en je kan zo overal bij.
Ja, onbegrijpelijk, vooral als het FTP op een Windows-machine is.

Ik verwacht dat het bij de infrastructuur van supermarkten allemaal snel en tegen zo laag mogelijke kosten moet gebeuren. Geen extra beveiliging met een firewall, maar gewoon direct verbonden met het internet, omdat dit goedkoper en sneller is.
In hoeverre is de fabrikant hier aansprakelijk voor? De ondernemer heeft waarschijnlijk gewoon de aanbevelingen van de fabrikant opgevolgd, voor zover de ondernemer er al iets over te zeggen had. En die zwakke wachtwoorden zijn toch zeker wel het resultaat van mismanagement bij Danfoss.
En die zwakke wachtwoorden zijn toch zeker wel het resultaat van mismanagement bij Danfoss.
Maar als Danfoss communiceert dat je die wachtwoorden moet vervangen en het dan niet doet, dan ligt het toch echt aan de eigenaar of zijn (ingehuurde) technische dienst, niet aan fabrikant Danfoss. Laten we eerst afwachten wat er echt aan de hand is, wat er gecommuniceerd is, etc, voordat we mensen aan kruizen gaan nagelen.
Ik zie deze quote op hln

CEO van koelinstallateur Sabcobel: "Supermarkten werken al drie weken aan extra cyberbeveiliging"

Volgens de CEO is het beveiligen van de installaties geen eenvoudige ingreep. "Afhankelijk van de installatie vraagt dat meer tijd. Soms is zelfs een hardwarewijziging nodig, wat uiteraard ook extra kosten met zich meebrengt. Het is niet gewoon een patch installeren en klaar. Het is een veel complexer proces."

[Reactie gewijzigd door timoootjex op 2 november 2026 15:44]

Dat vraag ik me ook af, in hoeverre is de fabrikant aansprakelijk... Hadden zij hier pro-actief(er) wat mee moeten doen?

Ik vind het ook zo wat om de verantwoordelijkheid bij de ondernemer neer te leggen, deze heeft vaak niet de IT kennis om hier wat mee te kunnen.
dmantione
@3raser • 2 november 2026 14:39
De aansprakelijkheid van de fabrikant is nu ver voorbij de redelijkheid. Ja, het open en bloot aan internet hangen van koelmachines met een standaardwachtwoord lijkt erg dom en potentieel reden voor aansprakelijkheid, maar de fabrikant lijkt dit al lang geleden verholpen te hebben. Als je aanwijzingen van de fabrikant in tussentijd niet hebt opgevolgd, na wetenschap dat er in Frankrijk misbruik van is gemaakt, is niet langer de fabrikant nalatig, maar degene die de koelsystemen beheert.
CEO van koelinstallateur Sabcobel: "Supermarkten werken al drie weken aan extra cyberbeveiliging"

Volgens de CEO is het beveiligen van de installaties geen eenvoudige ingreep. "Afhankelijk van de installatie vraagt dat meer tijd. Soms is zelfs een hardwarewijziging nodig, wat uiteraard ook extra kosten met zich meebrengt. Het is niet gewoon een patch installeren en klaar. Het is een veel complexer proces."
Zouden analoge systemen steeds meer in trek zijn met al dat nieuws van laatst?
Waarom moeten die koelingen per se volledig op afstand bestuurbaar/instelbaar zijn? De temperatuur moet juist constant blijven en hoeft niet op afstand te worden gewijzigd. Als het gaat om gewaarschuwd te worden bij temeperatuurstijgingen/uitval e.d. dan volstaat een losse thermostaat die op afstand uitleesbaar is, maar die niet gekoppeld is met de koeling.
Die temperaturen moeten ook gemonitored worden om te bewijzen dat de temperatuur niet te erg fluctueert en/of onder een bovengrens komt. Om nou een supermarkt met een SCADA-achtige oplossing te laten werken is ook zo wat.
Maar ook die monitoring kan in een systeem waarbij er geen koppeling is met de aansturing van de koeling. Ik neem toch aan dat waterbedrijven , energiecentrales e.d. de aansturing van vitale onderdelen niet altijd via internet laten lopen maar de monitoring juist wel. In het ergste geval moet er bij een melding iemand naar een locatie om ter plekke iets aan te passen/te herstellen omdat dit niet op afstand kan.
Nou, ik kan je wel vertellen dat ik er erg blij mee ben dat ik thuis bewust geen home automation aan het internet heb hangen. Natuurlijk is het allemaal adequaat te beveiligen, maar ik weet dat ik lui ben en echt geen zin heb in frequent en heel actief mijn hele spullenboel up to date te houden. Het is niet mijn hobby. Dus liever vermijd ik dat risico.

Lampen, gordijnen, garagepoort, wasmachine, vaatwasser, voordeur, deurbel etc. zijn nog allemaal met een dom knopje of analoog en hebben geen draadloze besturing - laat staan dat ze aan het (of een) netwerk of internet hangen.

[Reactie gewijzigd door E!Ma0RB7 op 2 november 2026 15:11]

Als ITer zelf laat ik absoluut geen home apparaten in mijn huis, niks is automatisch. Puur omdat ik weet wat voor industrie erachter schuilt. Maar als ik bij mijn ouders rondloop dan kan ik met de lampen praten.
Mijn ouders hetzelfde laken een pak. "Kijk met deze app kan ik zelfs op vakantie thuis alles instellen".

Ik denk dat daar de grootste risicogroep zit: de onbewust onbekwamen.

P.S.: Nieuwste toevoeging aan hun huis is de Verisure beveiliging met camera's all over the place. "Echt allen wijzelf en de mensen van de centrale kunnen meekijken en ook alleen maar wanneer er een noodsituatie is."

Odido was ook veilig voor ze, totdat het dat niet was.
Nou precies, je merkt toch wel dat techniek en kwetsbaarheid heel erg hand in hand gaan met het risico gehackt te worden.
Zouden analoge systemen steeds meer in trek zijn met al dat nieuws van laatst?
Nee die zijn vele malen duurder in onderhoud. Uiteindelijk is het gewoon een kwestie van je zaakjes goed op orde hebben.
Dit is veel duurder. Want als er iets is dan moet er iemand naar de winkel komen.
En moet je ook langer wachten.

Je moet gewoon geen standaard wachtwoord gebruiken lol. Maarja, je kan van alles roepen maar als bedrijven nog steeds niet voldoende kennis hebben om een standaard wachtwoord te veranderen dan snappen ze waarschijnlijk niet eens dat 1+1 twee is.
Lol. Ik trapte er bijna in, zo geloofwaardig ist het artikel. Eigenlijk best triest 🤣
Dat was leuk idd, thx
Ook in Ierland en Finland zijn er meldingen van problemen. Het lijkt een heel brede golf te zijn en dus duidelijk niet gericht op een bepaalde keten of land. Zijn dit dan allemaal Danfoss koelingen? Dit Deense bedrijf lijkt wel marktleider in Europa. Bij Delhaize is koelinstallateur Sabcobel betrokken. Is Danfoss dan de grote leverancier van industriële koelingen en werken zij met plaatselijke installateurs zoals Sabcobel?
Tja als het kunstje hier werkt, dan daar ook. Als je dan toch van plan bent zoveel mogelijk rotzooi te schoppen dan stopt dat niet bij de landsgrenzen. Danfoss is zover ik weet wel een grote partij, maar hoe groot precies durf ik niet te zeggen. In elk geval niet groot genoeg om een goed wachtwoordbeleid af te dwingen.
Eerst Frankrijk met AH en nu voor de 2de/3de(?) keer op rij raak?

En straks natuurlijk weer: «Niemand zag dit aankomen! We staan voor een raadsel!»

Wild idee, ik weet het, maar geef Security voldoende bevoegdheden en neem het serieus als ze op de bel rammen, in plaats van te denken: «Ach, de verzekering betaalt wel.»
Volgens de woordvoerder van de koelsystemenleverancier had de hackaanval voorkomen kunnen worden als klanten wel maatregelen hadden genomen.
Ja gvd, dat verhaaltje hoor ik al 20 jaar en het komt elke keer terug. Niemand denkt eraan, niemand wil zijn vingers eraan branden, het is onzichtbaar. Maar mensen denken wel doodleuk de jackpot te winnen, terwijl vermoedelijk de kans op een hack even groot is. Maar ja, niemand gaat jouw vrijwillig een paar miljoen geven, daarvoor moet je betalen. Betalen om eventueel een ramp te vorkomen, niet zo sexy en liever de stakeholders uitbetalen.

We hebben het hier niet over de buurtsuper op de hoek. Na twee grote aanvallen in dezelfde sector zou je verwachten dat er ergens op een IT-afdeling iemand vraagt: «Hebben wij dit eigenlijk wel goed op orde?» Een ezel stoot zich zelfs geen drie keer aan dezelfde steen.

Maar als het UWV weer eens faalt, nou, dan kunnen we dat wekenlang in de krant volgen, want publieke sector. Dit soort ellende in de private sector betalen wij als klant uiteindelijk óók gewoon. Privaat of publiek, de rekening verdwijnt niet. Iemand betaalt hem.

(Sorry voor de rant)

[Reactie gewijzigd door Jacco011 op 2 november 2026 14:39]

Ik snap dat het voor monteurs erg vervelend is als ze niet 12345 kunnen typen als ze onderhoud moeten doen, maar hopelijk snappen die het nu ook.

Verder moet Danfoss de software aanpassen zodat een systeem niet actief kan zijn voor het netwerk zonder dat er een niet -makkelijk wachtwoord is aangemaakt.

Daarnaast is de winkelier natuurlijk ook verantwoordelijk voor een goede beveiliging, maar dat neemt niet weg dat de apparatuur ook gewoon secure by default moeten zijn.

Hopelijk hebben ze er iets van geleerd. Wat een voedselverspilling allemaal.... 🤬
Hopelijk hebben ze er iets van geleerd. Wat een voedselverspilling allemaal.... 🤬
Het is voedselverspilling mede dankzij regels en wetten en rompslomp.
Er zijn vast wel zaken die ik zou willen en durven eten ondanks de ontdooiing.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn