Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

Microsoft ruimt Windows 11 op om gebruikers weer voor zich te winnen

13-08-2026 • 13:00

427

Microsoft snoeit in Windows 11 om gebruikers terug te winnen

Microsoft beloofde in maart beterschap: het zou mensen weer centraal stellen en Windows 11 moest gebruikers blij maken. Het is nu vier maanden later en we zien de eerste concrete resultaten van Microsofts interne K2-project om Windows te verbeteren. Het bedrijf lijkt voor de methode van Marie Kondō te gaan. Alleen deed het dat een paar jaar terug al en toen hield dat geen stand.

Hoeveel mensen kiezen bewust voor Windows, en hoeveel gebruiken het vooral omdat het nu eenmaal de standaard is? Juist het feit dat Microsofts besturingssysteem veelgebruikt is, zorgt ervoor dat het veel gebruikt wordt. Microsoft heeft door het gebrek aan grote concurrentie een luxepositie die tot gemakzucht, verwaarlozing en ergernis kan leiden.

Belofte inlossen

Ontevredenheid onder Windows-gebruikers is op zich niet nieuw, maar eind maart erkende Microsoft de klachten van klanten en beloofde het beterschap. We zijn nu vier maanden verder en het grote softwarebedrijf lijkt die belofte echt in te lossen. Microsoft voert druppelsgewijs veranderingen door die Windows 11 verbeteren.

ASUS VM441QA-WPC053W Copilot+ PC
De gebruiker krijgt weer voorrang, belooft Microsoft. Beeld: ASUS

Zo wil Microsoft ervoor zorgen dat Windows 11 beter draait op pc's met maar 8GB geheugen. Geheugenoptimalisatie is een zinnig streven in de huidige markt met flink gestegen geheugenprijzen door de aanhoudende rampocalypse. Microsoft reageert niet alleen op markttrends om Windows te verbeteren. Het bedrijf schroeft ook de doorgeslagen integratie en promotie van eigen diensten en functies terug.

Zo dringt Copilot zich minder op aan gebruikers en mogen zij updates overslaan wanneer ze hun pc voor het eerst starten. Verder maakt Microsoft het rechtermuisklikmenu sneller en aanpasbaar en klapt straks de grote widgetbalk niet meer automatisch open. Ook verdwijnen aanbevelingen uit Windows' zoekvenster en geven de zoekresultaten daar meer informatie over bestanden.

Voor de tweede keer

Deze en andere verbeteringen vormen een goed begin. De vraag is of Microsoft nu echt doorzet. De geschiedenis herhaalt zich namelijk. Zes jaar geleden zette het bedrijf al in op gebruikersgerichte verbeteringen voor zijn pc-besturingssysteem. Eind 2020 wilde de toenmalige eindverantwoordelijke voor Windows, Panos Panay, dat gebruikers van Windows gingen houden.

Hij stelde zich openlijk ten doel dat gebruikers het besturingssysteem niet langer als iets noodzakelijks zouden zien, maar als een gewenst en zelfs geliefd platform. Begin 2021 beloofde Panay een nieuw, fris uiterlijk voor Windows. Deze vernieuwing viel onder project Sun Valley en dat leverde uiteindelijk Windows 11 op.

MRI-scans van testers

Panay vertelde aan media dat deze herziening van Windows vanaf het begin was gebaseerd op emoties van gebruikers. Tijdens de ontwikkeling testte Microsoft veranderingen op gebruikers en mat daarbij hun reacties met MRI-scans, schreef The Australian Financial Review eind juni 2021. Microsoft beoordeelde nieuwe functies van Windows op hoe goed ze de plezier- en emotiecentra in de hersenen stimuleerden.

Windows 11, laptop op tafel, startmenu. Bron: Microsoft
Windows 11-laptop met de startknop in het midden van het scherm. Beeld: Microsoft

Opvallend genoeg zou de verplaatsing van Windows' startknop positief zijn ontvangen. Volgens Microsoft maakten zulke simpele veranderingen de nieuwe versie efficiënter dan Windows 10. De MRI-scans toonden aan dat die veranderingen het gebruik bovendien aangenamer maakten, aldus het softwarebedrijf.

De methode van Marie Kondō

Microsofts aanpak deed denken aan die van Marie Kondō. Die Japanse opruimgoeroe werd wereldwijd beroemd met haar kernvraag: 'Wekt het vreugde op?' Microsoft zocht tijdens de ontwikkeling van Windows 11 nadrukkelijk naar gebruikersvreugde. Niet alle veranderingen in Windows 11 vielen even goed bij testers en gebruikers. De gecentreerde positie van de startknop bleek voor sommigen juist een punt van ergernis.

Marie Kondō. Bron: KonMari.com
Marie Kondō. Beeld: KonMari.com

Sinds de release in oktober 2021 veranderde Microsoft nog veel meer aan Windows 11, wat lang niet iedereen vreugde bracht. De kritiek van gebruikers zwol aan en velen bleven bij Windows 10 toen het supporteinde daarvoor naderde. Daarna verminderde Microsoft voor sommige gebruikers de aantrekkelijkheid van Windows 11 door AI-functies en -knoppen op veel plekken toe te voegen.

Wortel en stok

Bij eerdere Windows-versies wist Microsoft upgradeweerstand en klachten wel te doorstaan. Vroeg of laat gingen gebruikers toch wel over naar de nieuwe Windows-versie. Het beëindigen van de ondersteuning van de vorige versie was een goede stok achter de deur.

De wortel van Windows 11 en de stok van het supporteinde lijken nu minder goed te werken. Microsoft verlengde eind juni ineens de uitgebreide ondersteuning voor Windows 10 met een tweede jaar. Parallel daaraan krijgt Windows 11 een opknapbeurt, die niet alleen op uiterlijk is gericht. Microsoft werkt onder de naam K2 intern aan uiteenlopende verbeteringen voor Windows. Het pakt daarbij veel concrete klachten van gebruikers aan.

Microsoft Surface Laptop Go 2
Windows krijgt een make-over om gebruikers weer blij te maken. Beeld: Microsoft

Microsoft lijkt een lijvige Reddit-post van september vorig jaar met gebruikersfrustraties puntsgewijs weg te werken. Gebruikers noemen onder meer gebrekkige aanpasbaarheid, bloatware en advertenties, problemen met updates, inconsistentie in de gebruikersinterface en de overgang naar relatief zware webapps. Gaan deze en andere klachten verdwijnen? Of dwaalt Microsoft na verloop van tijd weer van het rechte pad af?

Perfecte storm

Naast de vraag of Microsoft ditmaal doorzet met zijn gebruikersgerichte veranderingen aan Windows is er natuurlijk nog een onderliggende vraag. Waarom komt het bedrijf nu tot inkeer en wijzigt het zijn Windows-koers? Microsoft staat door meerdere ontwikkelingen onder druk.

MacBook Neo, blije gebruiker. Beeld: Apple
Maakt de MacBook Neo gebruikers blij? Beeld: Apple

Zo spelen de hardwarevereisten voor Windows 11 een rol, net als de geheugencrisis die pc's duurder maakt. Apple springt hierop in met zijn relatief goedkope MacBook Neo. De oude Microsoft-concurrent neemt de middenmoot van Windows-laptops op de korrel en boekt daarmee commercieel succes. Macs maken gebruikers kennelijk blij. Of is het vooral de prijs van de Neo die vreugde geeft?

Naast de prijsoverwegingen van kopers speelt ook de toegenomen aandacht voor digitale soevereiniteit in Europa mee. Verschillende Europese overheden kijken naar alternatieven voor Office en Windows. Ze onderzoeken, testen en zetten concrete stappen. Zulke veranderingen in de zakelijke markt vestigen de aandacht op Linux en andere alternatieven voor Windows die ook voor consumenten geschikt kunnen zijn.

Steam Machine met SteamOS
Steam Machine met SteamOS. Beeld: Valve

Deze aandacht kan Linux bijvoorbeeld bekender maken bij het grote publiek. Tegenwoordig zijn veel gewone toepassingen en, dankzij SteamOS van Valve, veel games goed te gebruiken op Linux. Waarschijnlijk breekt het mythische jaar van Linux op de pc ook in 2026 niet aan, maar gebruiksmetingen tonen interessante trends.

Gebruikers het hof maken

Tijd voor Microsoft om gebruikers weer het hof te maken. Het wil liefde voor Windows aanwakkeren, zodat klanten bewust kiezen voor het veelgebruikte besturingssysteem. Daarbij moet Microsoft ook bewust en consequent kiezen: voor de gebruiker. Dit is een kwestie van volhouden. De methode van Marie Kondō heeft namelijk weinig nut als je na een ronde terugvalt in je oude gedrag.

Redactie: Jasper Bakker • Eindredactie: Monique van den Boomen

Opruimgoeroe Marie Kondō, voorzien van Windows-iconen. Tweakers-beeld obv Getty-foto
Opruimgoeroe Marie Kondō, voorzien van Windows-iconen. Beeld: Tweakers op basis van Getty-foto

Lees meer

Reacties (427)

427
417
156
3
0
205

Sorteer op:

Weergave:

Microsoft snapt volgens mij nog steeds niet waar het probleem zit. Het zijn niet die paar knopjes of stukjes bloatware. Het is het totale gebrek aan respect voor het feit dat het mijn PC is.

Ik betaal voor Windows, maar Microsoft bepaalt vervolgens welke software, advertenties, cloudrommel en AI ik voorgeschoteld krijg. Edge, Bing, OneDrive, Copilot, een Microsoft-account: blijven duwen tot je toegeeft. Ondertussen zit Windows vol telemetrie en unieke identifiers. De recente discussie rond het GDID, waarmee verbindingen van dezelfde Windows-installatie met Microsoft-diensten over verschillende IP-adressen aan elkaar konden worden gekoppeld, is daar weer een prachtig voorbeeld van.

En dat is voor mij de kern: ik vertrouw Microsoft niet meer met mijn PC.

Ik wil geen OS dat ik na installatie eerst moet debloaten, dichttimmeren en ontdoen van tracking en "recommended experiences" om er weer míjn computer van te maken. Ik wil geen advertenties in een product waarvoor ik betaald heb. Ik wil geen AI omdat de aandeelhouders toevallig besloten hebben dat dit het jaar van AI is. En ik wil al helemaal niet iedere grote update opnieuw controleren welke privacy-instellingen, defaults en Microsoft-diensten ze nu weer hebben bedacht.

Sinds ik Linux draai merk ik vooral hoeveel BS ik jarenlang normaal ben gaan vinden.

Mijn PC. Mijn hardware. Mijn software keuzes. Mijn data. Mijn keuzes.

Linux is absoluut niet perfect, maar het behandelt mijn PC tenminste als mijn PC, en niet als een advertentieplatform, telemetry endpoint en ingang naar het Microsoft-ecosysteem.

Dus prima dat Microsoft Windows 11 nu gaat "opruimen". (haha!?)

Voor mij zijn ze jaren te laat.
Noem eens 1 OS dat zich op consumenten richt dat geen tientallen tools heeft voorgeinstalleerd. Zelfs een Linux distributie komt met een standaard browser bijvoorbeeld. OneDrive en Copilot moet je niet gebruiken. Dat is een keuze. Gebruik je ze niet, dan doen ze ook niets.

Wil je geen Microsoft account, dan zijn daar nog altijd kinderlijk eenvoudige manieren rond als je een Windows 11 Pro hebt, voor de Home versie is het wat moeilijker de dag van vandaag. Maar ik begrijp verdomd goed waarom Microsoft het doet, en de meeste memnsen hebben er geen probleem mee.

Maar weet je wat: je hebt de keuze. Jij wil geen Windows gebruiken, en dat recht heb je. Dus waarom klagen over iets waar je zomaar voor kunt kiezen om niet te gebruiken?
Zelfs een Linux distributie komt met een standaard browser bijvoorbeeld.
Er is een enorm verschil tussen "er is een standaard browser, er zijn anderen die je eenvoudig kunt installeren, je kunt de standaardbrowser verwijderen" en wat Microsoft doet.

Stel je installeert Chrome. Bij het gaan naar die website zal Edge je vast vertellen dat 't niet nodig is. Elke keer daarna zal hij zover mogelijk proberen te zorgen dat je teruggaat. En probeer 't eens te verwijderen.

Je vergelijkt een "dit is de standaardoptie maar pak wat je wil" met "dit is wat je gebruikt, en we zetten iedereen onder druk die iets anders probeert te doen".
Er is een enorm verschil tussen "er is een standaard browser, er zijn anderen die je eenvoudig kunt installeren
Ik kon Chrome ook makkelijk op mijn W11 laptop installeren.
Stel je installeert Chrome. Bij het gaan naar die website zal Edge je vast vertellen dat 't niet nodig is
Nee, dat heeft Edge bij mij niet gedaan. Gewoon op chrome download gezocht, stond in de zoekresultaten, gewoon gedownload en geïnstalleerd zonder dat Edge zich ermee bemoeide.

Het probleem zit in al in dat je zegt: "Edge je vast vertellen". En dat je het blijkbaar nog nooit zelf hebt gedaan, maar dat je je baseert op een aanname.
Het is ooit wel even een ding geweest inderdaad (waarschuwing in Edge als je naar chrome download ging). Maar al jaren geen ding meer.
Daara heb je chrome helemaal niet voor nodig Want Ms edge is al een Chrome gebaseerde browser.
Hoeveel onderdelen in Windows desondanks er een andere default browser is ingesteld toch edge openen.
Als je winget install Google.Chrome gebruikt hoef je niet eens naar een website te gaan om Chrome te installeren en valt Edge je ook niet lastig met vragen over standaard browser.
ik heb chrome op mn laptop, en om de zoveel tijd krijg ik ook van google een popup of ik toch wel niet alsublieft chrome als standaard browser wil gebruiken. ik heb liever dat het OS dit vraagt, dan dat een externe app me constant blijft lastig vallen.
"En probeer 't eens te verwijderen."

Settings > Apps > Installed Apps > Edge aanklikken, verwijderen.. Klaar!

Je doet het klinken alsof Bill Gates naast je staat met een pistool op je hoofd. Nee, het is echt zo makkelijk als hierboven.
Why can't I uninstall Microsoft Edge? | Microsoft Support
Microsoft Edge is the default web browser in Windows and a core component of the operating system that supports web-based applications. This article explains why Microsoft Edge can't be uninstalled from Windows, why Edge is required in Windows, how it is updated through Windows Update, and how you can install other browsers and change your default browser if needed.

Microsoft Edge is the web browser recommended by Microsoft and is the default web browser for Windows. Because Windows supports applications that rely on the web platform, our default web browser is an essential component of our operating system and can’t be uninstalled. To provide our users with compatibility, compliance, accessibility, and performance, we'll continue updating Microsoft Edge through the browser installer or Windows updates.

Microsoft Edge gives users full control over importing personal data from other browsers. In addition, Windows users can download and install other browsers and change their default browser at any time.
Aldus Microsoft zelf.

[Reactie gewijzigd door drdelta op 16 augustus 2026 17:17]

Heb je ook de Applies To losgeklikt op de pagina uit je link?

Windows 10.

En voor zover ik me 10 kan heugen, kon je daar idd Edge niet weghalen. Op Windows 11 wel. Webview2, die nodig is voor de weergave van web based apps, draait standalone zonder dat de edge browser op het systeem hoeft te staan.

Heb je het zelf al eens geprobeerd? Pak gewoon eens een VM met Windows 11. Het is echt zo makkelijk zoals ik omschreef in mijn eerste comment.
exact.
Ik gebruik geen Edge, Bing, OneDrive of Copilot. Wel een ooit een microsoft account aangemaakt, die ik niet gebruik (nooit ook maar 1 email mee verstuurd).

Daarbij is W11 'out of the box' - natuurlijk veel veiliger dan Linux 'out of the box'.

Grappig dat Retrojunk beweert dat hij W11 eerst moet dichttimmeren.... alsof dat bij Linux niet veel grondiger moet gebeuren.

Daarbij verbaas ik me altijd dat je dit soort haat naar Windows leest. Hoe zouden die mensen kijken naar Apple? Daar wordt je natuurlijk veel erger richting het apple-ecosysteem geduwd...
Iemand die klaagt over Windows en dan naar Linux overstapt zal natuurlijk net zo hard over Apple klagen. Maar in dat verhaal is Apple niet relevant, dus die wordt weg gelaten.
Toch lees ik altijd van Microsoft-klagers die naar Linux overstappen (wat helemaal prima is). Ik heb nooit een Apple-klager gehoord die naar linux overstapt. Dat verbaast me.
Dat kan, en dat mag. Ik kan mij best voorstellen dat macOS gebruikers minder een hekel hebben aan het OS dat ze gebruiken dan Windows gebruikers.


Persoonlijk heb ik voor werk zo'n 3 jaar macOS moeten gebruiken en was ik maar wat blij dat ik pas geleden eindelijk over mocht naar Linux. Maar ik heb dan ook een hekel aan proprietary software, big tech en de UX van macOS. Het dringt in ieder geval niet AI en advertenties op zoals Windows doet, voor nu...
Nou, hier je heb er een.

Overgestapt in 2019 na ruim 12 jaar meerdere apples gehad te hebben: iMac, macBook air en meerdere macMini's.

Ik vond de hardware fantastisch en duurzaam. Maar het feit dat je je machines, die nog perfect functioneren, na zoveel jaar kan vervangen - alleen omdat apple stopt met security updates - was voor mij de trigger.

Sindsdien exclusief Linux Mint op een passief gekoelde, inmiddels 7 jaar oude nuc. Wat qua gebruikerservaring, wat mij betreft, ook nog eens een verbetering is tov MacOs, maar dat is uiteraard persoonlijk.
Daarbij is W11 'out of the box' - natuurlijk veel veiliger dan Linux 'out of the box'.
8)7
Je bent het niet met me eens?

Leg uit...

Ik heb het hier overigens expliciet over 'out of the box', m.a.w. zonder extra aanpassingen. Voor zover ik weet wordt na een linux installatie niet standaard de AV + firewall aangezet. Bij W11 wel... Dat op zichzelf maakt W11 een stuk veiliger voor de gemiddelde huis-tuin-en-keuken gebruiker...

Een goede (of slechte) beheerder kan zowel W11 als Linux veilig maken (of compleet verpesten).
Ach kom op zeg, Een beetje linux gebruiker thuis draait geen zakelijke processen en als die een Linnux distributie kan/mag/of wilt installeren, dan mag ik er toch hopenlijk vanuit gaan dat zij ook de essentiele zaken dichtzetten.

Het is nl altijd achteraf. Neem nou dat gedoe met Zonne nogwat van Enexis. In de kleine achterkamertjes zijn dus al afspraken gemaakt met de fabrikanten, buiten ons medeweten om, dat enexis als ze dat willen jou Pv inverter wat kan knijpen als zij dat noodzakelijk achten.

Zodat je later weer dure stroom kan inkopen omdat de opbrengst van jou Pv systeem het weer net ff niet voldoende deed. Zo gaat dat ook met al die Os'n
Bij linux mint staat standaard de firewall aan na installatie. Je krijgt ook een paar vragen bij installatie hoe je snapshots wilt maken je home directory wilt encrypten passwords etc. Ook kun je kiezen welke standaardsoftware geïnstalleerd wordt. Bij een eerste installatie is het naar mijn mening veiliger dan W11 aangezien mint veel minder data lekt.

Een huis tuin en keukengebruiker zou ik niet naar Arch of kali sturen waar je dat allemaal zelf moet regelen.
Voor zover ik weet wordt na een linux installatie niet standaard de AV + firewall aangezet. Bij W11 wel... Dat op zichzelf maakt W11 een stuk veiliger voor de gemiddelde huis-tuin-en-keuken gebruiker...
Omdat Windows 11 inherent onveilig is, en een AV + firewall meelevert, is Linux onveilig..?
Windows 11 moet voor gebruik eerst grondig door mij met scripts als die van Chris Titus en Shutup 10 worden verbouwd. Edge deinstallen, telemetry uit, feature updates zo lang mogelijk uitstellen enz enz
Verder moet er start 11 op want het reguliere startmenu is om te janken zo triest. Verbouwen dus, das wat anders als dichttimmeren wat ik versta als veiliger maken omdat het zo lek is als een mandje.

Linux bestaat uit vele distro's en ook dichttimmeren is daar niet nodig.

Ja er is zoiets als OS hardening, maar da's buiten de scope van de reguliere desktop gebruiker.

[Reactie gewijzigd door nullbyte op 13 augustus 2026 19:44]

Het verschil is dat het bij Apple nagenoeg altijd werkt en iets toevoegt waar je het bij Windows met een matige versie moet stellen waarbij je eerst een handleiding door moet. En dan al die reclames voor zichzelf, vreselijk, je blijft allerlei onzin wegklikken.

Dit Windows-gebeuren loopt op mijn werk. Thuis zijn we idd al >10 jaar Windows-vrij. Linux, xBSD en Mac is het hier. En ja, Apple heeft een beter trackrecord dan Microsoft als je het over privacy, veiligheid en gebruikersdata-mining hebt. Altijd al. Tzt worden het hier Europese oplossingen, en/of we gaan zelf meer doen.
Mag ik vragen waarom W11 natuurlijk veel veiliger dan Linux is?
Schone schijn Piet. Zet her en der maar eens het een ander dicht. dan begint dat ding gelijk te protesteren. Bij Linnux, ik draai hier arch linnux met Open Office, heb ik dat eeuwige gez..... van Microsoft niet. of dat sneaky gedoe metvreemde updates of zaken die me door mn spreekwoordelijke strot worden geduwd!

Dat niet veel anders dan bij Samsung of Gochle Imperium

Doe eens een simpele test. hebbie een samsung smartwatch ? Zet dan voor de gein de Play store eens uit of stil en blokkeer alle de bijbehorende processen of al die Google meuk. Wedden dat je volgeladen batterijn nog geen 4 uur meer meegaat, omdat de draaiende processen op je smartwatch allemaal een hook hebben naar Google of de Samsung servers, geen connectie meer hebben en dus geen data meer kunnen doorsluizen. Dat ding gaan dan zo hard lopen pollen dat ie de batterij leeg trekt.

Je smartwatch en je telefoonzijn net zoiets als een enkelband.
EN Windhoos of Wondroos zoals ik het noem doet er nog een schepje bovenop.
Apple zal vermoed ik niet veel anders zijn, maar goed technische hoogstandjes daargelaten ik mot er niks van hebben, voor mij is Apple-pie taboe

Log maar eens een keer in met remote /adb fout opsporing an dan een app gebruiken om die lopende processen te bekijken. Bizar om te zien hoeveel er standaard aanstaan en read only zijn, terwijl je ze niet eens gebruikt. Waarom ?

OOit de taskmanager geopend of met Process hacker ie Process explorer eens gekeken wat daar allemaal loopt ? Waarom ?

[Reactie gewijzigd door Omnicron1 op 15 augustus 2026 15:55]

Klopt, heb je gelijk in, alleen een maar....

Het is niet zo lek als een mandje. Dat spul van Microsoft helaas wel en ze willen steeds meer van je weten. En daar wringt nou net de schoen.

Ooit komje eenkeer voor het voldongen feit te stan dat er iets vertrouwelijks of een mening van jou uitlekt en jij daar dan alsnog text en uitleg over mag geven.

En ze zijn uiteindelijk allemaal hetzelfde. Het verdienmodel is allemaal consumer data
Wil je geen Microsoft account, dan zijn daar nog altijd kinderlijk eenvoudige manieren rond als je een Windows 11 Pro hebt, voor de Home versie is het wat moeilijker de dag van vandaag. Maar ik begrijp verdomd goed waarom Microsoft het doet, en de meeste memnsen hebben er geen probleem mee.
Ik vind het een beetje gek dat ik 100 euro moet aftikken en niet de keuze heb om mijn lokale PC te koppelen of niet. Ik denk de meeste mensen niet doorhebben waar ze precies het account voor koppelen en de impact niet goed kunnen inzien.

En de data die uit je Windows Home komt met het mooie labeltje van je MS account, super waardevol is hebben denk ik de meeste stervelingen niet door.

En eigenlijk zeg je met kinderlijk eenvoudig in Pro, moet je maar Pro kopen ipv Home om er goed omheen te werken. Ik vind dat de omgekeerde wereld.
die 100 euro geldt bij een nieuwe licentie. Als je een ouder systeem hebt vanaf W7/W8 heb je tussentijds gratis mogen upgraden naar W11. Ik zie een partij als Apple dat niet zo gauw doen.
Bij m'n macbook pro die ik in 2015 heb gekocht zijn alle OS upgrades gratis geweest:
  • Yosemite (werdt hij mee geleverd)
  • El Capitan
  • Sierra
  • High Sierra
  • Mojave
  • Catalina
  • Big Sur
  • Monterey (waar hij nu op draait en tevens de laatste officieel ondersteunde versie)
Apple heeft genoeg punten waar je ze op aan kan spreken, dit is er niet één van.
Wel, wel. Heb een Macbook Pro van 2015. De SSD vertoonde na een aantal jaren een terminale fout. Heb een vervang SSD gestoken (dat gaat nog vrij makkelijk bij die oudere Macbooks, nu gaat dat helemaal niet meer!), van Other World Computing (zowat het enige merk dat Macbook compatibele SSDs levert).

Sindsdien heb ik MacOS niet meer kunnen upgraden naar een volgende versie. De machine informeert mij dat er een ongekende component aanwezig is. Al veel jaren zo, en mettertijd vallen verschillende apps uit, niet langer ondersteund vanwege een verouderd MacOS. Kort gezegd: Apple heeft mijn Macbook in een langzame wurggreep en lost geen millimeter.

Ik heb ook een Lenovo Thinkpad: Lenovo heeft zelfs een gedetailleerd stappenplan hoe je bijvb een SSD vervangt, kan je zelfs doen tijdens de garantieperiode, met behoud van de garantie. Je kan er een passende SSD insteken naar eigen keuze. Wat een verschil.

[Reactie gewijzigd door D100 op 13 augustus 2026 21:40]

Man wat ontzettend vervelend om te horen, Apple hun drang om alles te bepalen over jouw machine was me ook in het verkeerde keelgat geschoten.

M'n huidige machine is X1 carbon van Lenovo, heerlijk om op te werken en die houden je ook niet in een wurggreep.
X1 carbon is een hoge kwaliteitsmachine. Ik heb gekozen voor de X9, heeft een groot haptisch trackpad zonder die nipple (trackpoint). Heeft een OLED display dat ik liever niet had (burn in) maar ziet er wel mooi uit. Ook touch screen, geen must, maar gebruik het regelmatig om te scrollen of iets weg te duwen. Proximity sensor die goed werkt, lage reflectie, login met camera en fingerprint etc...

Deze draad ging eigenlijk over Windows 11. Na 20 jaar MacOS, terug bij Windows beland wegens slechte Apple ervaring (9 Macbooks in de familie). Die verhalen van bloatware en advertentieplatform herken ik helemaal niet. Misschien doet Lenovo dat niet, misschien niet in de Thinkpad serie, weet het niet. Lenovo biedt Vantage, maar is niet opdringerig. Ik gebruik Firefox en Edge, geen is opdringerig. Firefox zelfs toch iets omdat het af en toe meedeelt dat het niet standaard staat ingesteld. Edge werkt goed. Privacy is instelbaar.

Een andere vraag is, wat is beter. Dat houden we voor een andere keer.
Jawel hoor, macOS kun je altijd maar blijven updaten naar een nieuwe versie.
Neen hoor. Zie mijn voorgaande posting.
Ok maar jij hebt aan je eigen macbook "zitten sleutelen" (zo ziet Apple dat) en hebt incompatible hardware ingebouwd, en daardoor ben je een uitzonderingsituatie. Je wijkt af van de norm. Apple's norm.

[Reactie gewijzigd door Bergen op 14 augustus 2026 17:02]

De SSDs van Other World Computing zijn functioneel Mac compatibel: de MacBook werkt helemaal normaal. Kijk zelf op de OWC website. Insteken, extern opstarten en OS uploaden. De MacBook loopt als een treintje. Eigen ervaring.

Nadat de Macbook dan terug werkt herkent Apple dit als een niet-Apple component en belet dan upgrading naar een nieuwe MacOS versie, eenvoudigweg afblokken ook al is het een 5 jaar oude MacBook die allang buiten Apple garantie valt. Erger, Apple verkoopt geen losse reservedelen. En nog erger: de Apple SSD is hetzelfde als andere SSDs op de markt, anders geformatteerd weliswaar, maar Apple heeft de fysieke interface veranderd (het 'stekkertje' zeg maar, lompig maar effektief). Je kan een adaptertje kopen, en dan werkt het wel, behalve ... dan is de totale lengte te groot om normaal in de Macbook te passen. Omdat dat zo veel goedkoper is doen sommigen dat toch met bochten- en wringwerk (letterlijk: de SSD staat dan gebogen en drukt tegen andere componenten).

P.S. Apple is tegenwoordig verplicht wel reservedelen aan te bieden voor nieuwere apparaten in sommige landen, doch kan daar vaak onderuit. Als ze er niet onderuit kunnen dan wordt de prijs zo hoog gezet dat ze er extra aan verdienen, en het nauwelijks economisch is voor de eindgebruiker. Apple is altijd tegenstander geweest van wetgeving op recht op reparatie in California en Europa, zie op internet: "Apple has shifted from opposing Right to Repair legislation to reluctantly supporting it, largely due to regulatory pressure in the US and Europe. While the company now offers parts and manuals, its software-based "parts pairing" restricts independent repairs and locks out aftermarket components".⁸

[Reactie gewijzigd door D100 op 14 augustus 2026 19:32]

Neen da's Apples verdienmodel !
Zonder externe tools? Volgens mij niet?
Dat maakt voor mij niet uit of het een gratis upgrade is of niet. Dat is een keuze van MS geweest. Er zit voor MS geen verschil tussen Win11 Home als ik upgrade vanuit W8 of W10. Of ik een nieuwe licentie koop en kale install doe met een USB stick.

Dat laat mij alleen maar meer de vraag stellen waarom is Home nog betaald? Als ze toch oneindig gratis upgraden en er dan allemaal limieten opleggen(geen lokaal account BV) zie ik nul meer waarde van de prijs van Home. Heb dan gewoon Win11 en Win 11 Pro(waar de limieten weg zijn) laat die dan de huidige prijs zouden. En niet zo als nu, betalen voor je licentie maar ook je data gebruiken om daar geld aan te verdienen.

Plus veel mensen inclusief mij zelf, kopen elke x jaar een nieuwe licentie door een PC/laptop te kopen.
De afgelopen 13 jaar (en volgens mij zelfs nog wat langer) heb ik voor macOS upgrades niet meer hoeven betalen. Dus volgens mij doen MS en Apple dat min of meer hetzelfde.
Je kan ook gratis updaten naar alle nieuwe windows versies?

Oeps las te snel!

[Reactie gewijzigd door Craelis op 14 augustus 2026 09:57]

De zure reacties zijn van mensen zoals ik die 30 jaar Windows hebben gebruikt en zoals ik in een ander comment aangeef tot Windows 7 met plezier, met Windows 10 moest ik al meer stappen ondernemen zodat het mij niet constant zat te irriteren na elke update. Ik ben blij dat Linux zover is dat ik een vloeiende overstap kon maken; maar mensen zijn gewoonte beesten, als Windows geen troep was geworden was ik gewoon op Windows gebleven met namen omdat er ook leuke dingen in zitten zoals WSL.

Op je eerste punt, genoeg Linux distributies waar je helemaal met niks kan beginnen als je dat zo graag wilt; en bij veel distributies kan je ook een browser (en dergelijke extra's) kiezen tijdens de installatie.
30 Jaar Windows, 1,5 jaar Mac. Weer terug naar Windows en toen kwam ik er achter dat ik mijn werk gewoon makkelijk kan doen op een Mac. Veel handiger met mailen, minder gezeur over bestanden die in gebruik zijn. Blij dat ik op het werk weer een Mac heb.
arch!! je kiest zelfs de kernel. of kiest niet zet allemaal erop en kiest bij startup!


was even wennen in begin soms maanden later ontdekte ik ooh er is geen calculator, dus dan even tijd verliezen om een calculator te instaleren. niets is op mijn pc wat ik niet zelfs heb gezet! maar ja arch is niet voor iedereen.
Ik was als windows gebruiker heel verbaasd dat de eerse linux distributie die ik probeerde juist zonder echte webbrowser kwam (ik installeerde de 'core') en toen ik een html pagina binnenhaalde ik de platte html te zien kreeg.

Na een paar probeersels nu bij ZorinOS terechtgekomen dat tenminste een beetje gebruikersvriendelijk is en de UI op windows heeft gestyled zodat ik de basis nog een beetje intuitief kan vinden.
Het voor installeren van programma's vindt ik geen probleem, wel als ze automatisch opstarten zonder het mij te vragen en ik het vervolgens ook niet kan deinstalleren.
In Linux: sudo apt remove firefox

En firefox is weg bvb, easypeasy. Geld voor vrijwel alles dat meegeleverd word. En hoe doe je dat met bvb OneDrive op Windows?
Onedrive en zelfs Edge kan je gewoon verwijderen via uninstall.

Mijn W11 installatie heeft hem na 1-2 jaar nog steeds niet teruggezet.
winget uninstall Microsoft.OneDrive

Nog meer vragen?

[Reactie gewijzigd door JacOwns7 op 14 augustus 2026 09:51]

Ja, ik wil Powershell en DOS eraf gooien en WSL als standaard.
Kan vast, als je het aandurft :)
En daarom is Linux nog steeds niet geschikt voor de massa, dat heel command line shit gedoe
Ja, dat dus. Al dat geklaag hier. Gebruik het dan niet?! Als je niet wil updaten, dan ook niet klagen als WIndows een lek heeft. Als je allemaal aanpassingen nodig vindt om het "normaal" te kunnen gebruiken, installeer dan in hemelsnaam een ander OS. Pak een Mac. Oh wacht, zonder Apple ID kun je dan niet zoveel.

Tweakers die hier komen om alleen maar te vertellen dat ze "lekker al jaren bij Microsoft weg zijn" - sja. Blijkbaar missen ze het toch meer dan ze dachten ;)
MacOS xD

Zit wel wat in maar het valt mij vrijwel nooit lastig.

Sinds ik weg ben van windows, fantastisch.

[Reactie gewijzigd door Valinor op 13 augustus 2026 16:57]

Maar weet je wat: je hebt de keuze.
Helemaal niet. Je zou een keuze hebben als je bij het aanschaffen kunt kiezen of je Windows of Linux of een ander OS op je PC/laptop wilt hebben. Die heb je in de praktijk helemaal niet.

Microsoft heeft een duopolie met Apple op het gebied van consumer OSsen en maakt daar als sinds jaar en dag hartelijk gebruik van met diezelfde consumer als lijdend voorwerp.
Het idee van een distributie is inderdaad dat er een aantal voorbeeld keuzes voor je zijn gemaakt. Afgezien van het feit dat je die meestal eenvoudig kunt wijzigen, hoef je natuurlijk geen distributie te gebruiken. Als je het echt wil kun je een live distro van USB booten en je computer volledig handmatig installeren.
Het is prima als een OS voor geïnstalleerde apps aanbiedt mijns inziens. Volgens mij heeft Windows ook een mooie wizard waar je doorheen loopt als je de installatie voor de eerste keer start.

Microsoft is natuurlijk nergens toe verplicht maar het zou ze sieren als ze iets meer zouden meedenken met de geavanceerde gebruiker door geavanceerde opties mogelijk te maken in deze wizard. Daar kan de gemiddelde tweaker dan naar hartenlust de standaard voor geïnstalleerde apps uitzetten (of installatie voorkomen), telemetry uitzetten en een lokaal account aanmaken. Dan kan de "simpele" versie van de wizard gewoon gericht zijn op de gemiddelde huis, tuin en keuken Trudie die wil dat haar OS gewoon werkt.

Het is mijns inziens niet erg om deze opties aan te bieden. Zo serveer je een breder publiek en zijn ook meer mensen tevreden over het product wat je aanbiedt. Maargoed, Microsoft heeft natuurlijk liever dat je hun apps gebruikt, telemetry wel aan hebt staan en een Microsoft account gebruikt.
Op een Linux Pc draai ik echt geen meuk van Ms, Dara hebbie Openoffice voor

Ik zou zeggen wees lekker naief en ga vooral lekker door
Ik vermoed zo dat dit komt omdat een groot gedeelte van de Tweakers raegeerders windows systemen beheren op 1 of andere manier voor hun werk. En ook daar kom/kwam je steeds meer opdringerige zaken van Microsoft tegen.
Ik denk het niet... maar ik laat me graag tegenspreken.
Als ik de window-beheerders lees dan wordt er genoeg geklaagd, maar wordt er ook vaak bij gezegd dat linux geen alternatief als je het vergelijkt met Windows. En dan heb ik het niet alleen over het besturingssysteem, maar het hele ecosysteem van Microsoft. Van active directory t/m audit mogelijkheden t/m exchange, etc.etc.

(maar nogmaals, ik laat me graag tegenspreken, ik ben geen beheerder van windows-systemen)
Audit mogelijkjeden? Haha ik nomineer u met veel liefde voor slechtste grap van de dag :P Maar wel een hele leuke!

Wanneer is de laatste keer dat u een audit hebt doorgevoerd op de Windows broncode, om te kijken dat die geen zaken doet die u niet wil?

Als dat al onmogelijk is, dan is iedere andere audit zinloos....

Dat is een beetje als kijken of je bandennippel-afdekdopjes veilig zijn terwijl je mogelijk achter een dodelijke Takata airbag zit, maar ja, dat wil Microsoft niet met je delen en dat mag je niet zien. Maar wel een mooi bandennippel-afdekkapje hoor, kijk hem eens mooi zwart schijnen, dat hebben andere OS'en niet zo mooi!

En wanneer is de laatste keer dat u een audit heeft doorgevoerd op de servers van OneDrive, of de servers die die dataverwerking van telemetry doen? En wanneer is bijvoorbeeld voor het laatst dat u voor een advocaat hebt uitgezocht, waar fysiek de mail van Outlook.com opgeslagen wordt, omdat de orde wil dat het _niet_ in de VS is? Hint: Dat laatste is wel ergens te zien, maar verder dan een lullig screenshotje naar de orde opsturen kom je niet, dus dat is een lachertje die het nog niet waardig is om de veters van de term "audit" te kussen.

En hoe weet u zeker, dat als Trump u niet mag, de VS u niet via Microsoft saboteert, zoals ze bij het ICC deden?

Audit is mijns inzien juist de allergrootste reden om niet dat Amerikaanse trojaanse paard te willen installeren. Er zijn er meer natuurlijk, iets met Citrix, lek als een mandje en geen audit gedaan, en het openbaar ministerie dat dan besluit dat officieren van justitie dan maar gewoon 100% niet meer beveiligd met advocaten kunnen communiceren.

Eigenlijk sluit "audit" al gelijk voor 100% nagenoeg alle Amerikaanse meuk uit, inclusief Apple en Google (plee-services), en misschien ook wel Cisco IOS.
Ik had het over de auditmogelijkheden/logging van Microsoft/active directory/exchange op gebruikersniveau en de integratie van dergelijke services op het gebied van logging/gebruikersbeheer/security en het auditten ervan.

Ik ben geen windows-beheerder, dus klok klepel...
Maar zoals ik begrijp - zelfs van mensen die feitelijk een hekel hebben aan microsoft - is dit een niet te onderschatten functionaliteit van het microsoft ecosysteem. Iets wat met Linux ook kan... maar wel met duizend en 1 verschillende services die aan elkaar moeten worden geknoopt.

Een webserver opzetten doe je eenvoudiger met linux. Maar een bedrijf met 10.000 werkplekken... da's een heel ander verhaal...

-------

Dus ik heb het niet de auditmogelijkheden op de broncode van windows....

Maar nu we het daar toch over hebben... open source auditten, waar jij het over lijkt te hebben...
Als iets duidelijk is geworden het afgelopen jaar... dan is het wel opensource stevige nadelen heeft. Iedereen heeft het erover dat je de broncode kunt controleren. Maar het daadwerkelijk controleren van de broncode is een ander verhaal (link).

Zelfs het meest simpele python scriptje maakt vaak al gebruik van een zwikkie packages/libraries.. die ook weer andere packages binnenhalen. Good luck met het auditten! Maar fijn dat je het wel een veiliger gevoel geeft.... Dat is natuurlijk ook belangrijk...

[Reactie gewijzigd door pietvelleman op 16 augustus 2026 13:10]

Auditten van active directory en zo, ik weet het, corporate regeltjes...

En vervolgens al je gegevens opslaan in een cloud waar de Amerikaanse veiligheidsdiensten er altijd bij kunnen...

Zinloze window-dressing maar goed, ik werk bij een bedrijf >300k werknemers en ook ik moet meedoen aan die flauwekul... Dus ja, AD maakt het makkelijk om je aan regels te houden waarvan de meeste flauwekul zijn. In Frankrijk draait de Gendarmerie probleemloos al jaren op Linux, die beheren gevoeligere data dan de meeste bedrijven... dus of ze doen niet mee aan die flauwekul of kennelijk heb je geen AD nodig... Zou ik ze eens moeten vragen.

Wat betreft audit van broncode: Dat doet AI tegenwoordig

https://undercodetesting....hats-just-week-one-video/

Als AI maar 1 fout in je OS vond, doe je het best aardig. Ik ben benieuwd als je die AI gebruikt op Windows broncode, hoeveel zwakheden je vindt....
Het was een teken toen ze "Mijn Computer" veranderde in "Deze PC" in de verkenner.
Het was een teken toen ze "Mijn Computer" veranderde in "Deze PC" in de verkenner.
Scherp opgemerkt! Ik vermoed dat er hierbij heel veel gebruikers overheen zullen hebben gekeken.
Vond ik wel passen, heb tenslotte meerdere pc's.
Maar die zijn allemaal van jou, dus allemaal "Mijn Computer".
Die van mijn werk niet.
Dit was al zo in Windows XP, althans in de Nederlands vertaling.
Nog even en de documenten op die pc zijn ook niet meer Mijn documenten.
Sinds Windows Vista is het ook geen Mijn Documenten meer.
Nog even en de documenten op die pc zijn ook niet meer Mijn documenten.
Als ze in de Microsoft OneDrive staan zijn het niet meer je eigen documenten. Als je iets doet wat de Amerikaanse regering niet leuk vindt kun je de toegang tot je documenten verliezen.
Nog even en de documenten op die pc zijn ook niet meer Mijn documenten.
Dit heet al documents ipv my documents toch
Ach wat. Dit is zo'n internet meme die in het nederlands amper hout snijdt. Hoe lang is het al niet "deze computer" in het nederlands? In ieder geval XP, maar mogelijk sinds altijd?
Geen idee, mijn Windows is altijd in het Engels.
Ik lees in uw opmerkingen allemaal punten die je bijvoorbeeld ook hebt met een Apple device. En wat betreft die reclame, er zijn Linux distro's die dit ook hebben. En bloatware heb je op zowel Windows, MacOs, als Linux distro's.

Als je liever met Linux werkt, en geen Windows wilt prima. Maar kom dan wel met valide argumenten.
Ho, wacht even, er zijn Linux distros die reclame hebben? Nou ben ik toch wel benieuwd welke dat zijn dan, noem eens een bron?
Op Ubuntu bijvoorbeeld staat de store met aanbevelingen gewoon in het startmenu. Ook bieden ze extra abonnementen in het OS aan (in ieder geval in de SSH-inlog op ubuntu-server).

Maar het is veel meer van toepassing op MacOS, dat levert nog veel meer (zware) apps mee, inclusief apps die effectief bestaan om abonnementen te verkopen (apple TV, en deels music).

Windows biedt een default, en alles kun je aanpassen. MacOS forceert iCloud. Bij Linux wisselt het uiteraard per distro, maar over het algemeen moet en mag je alles zelf kiezen.
Ik heb een jaar of 3 voor macOS werk moeten gebruiken en ik heb nog nooit een iCloud account gehad, dus ik weet niet waarom je dat zegt.

Maar de hoofdmanier om software te installeren in het startmenu zetten vindt ik niet meer dan logisch, kun je daar prima weghalen overigens. En dat de eerste pagina daarvan wat aanbevelingen toont (die niet gesponsered zijn trouwens) is ook echt prima, dat is echt niet iets opdringen.

De inlog in Ubuntu server die Ubuntu Pro promoot zou je inderdaad een dingetje kunnen vinden, en dat doen ook genoeg mensen. Canonical is dan ook niet het favoriete bedrijf van de gemiddelde Linux gebruiker ;)

Maar ach, als dat het is. Dat is echt niets vergeleken met Windows.
Ik had even gemist dat je alleen op Linux reageerde :+ . Vergeleken met de meeste distro’s levert Windows zeker meer mee inderdaad.

Ik bedoelde vooral dat het duidelijk zichtbaar is bij alle commerciële partijen. Apple en MS in ieder geval zeer stevig, bij Canonical een beetje. Het is logisch gezien het businessmodel van een abonnement vs losse verkoop, maar het is grijs gebied of het ook echt iets voor de eindgebruiker biedt.
Ubuntu is voor mij echt wel de windows onder linux distributies. Heel vaak dat canonical in het nieuws komt met toch weer een move die niet echt geapprecieert word in de linux communitie. Ook vb het afdwingen van Snap in afgeleide distributies als Mint. Ook de server editie zit toch met zaken waar ik even in mijn haar krab (nu ja, 1 keer gebruikt als test maar direct gestopt toen ik tijdens het opstarten zaken zag die mij niet zinden en dan ook niet verwijderbaar bleken zonder de hele base install mee weg te smijten)
Verschil daarmee wel is dat je ook al wordt het voorgeschoteld, NEE kan zeggen, iets uit kan zetten of een alternatief hebt. Probeer dat maar is met bijvoorbeeld telemetrie in Windows :+
? Snap staat juist standaard uit in Linux Mint en als je het wil gebruiken dien je toch best wat handelingen uit te voeren? nieuws: Linux Mint 20 blokkeert ongevraagde installatie van Ubuntu's Snap - update
Je bewijst net mijn punt! Linux mint doet speciaal moeite om wel een gewoon .deb aan te bieden. Maar voor KDE Neon, Kubuntu anderen die de resources niet hebben installeer je gewoon een snap als canonical dat beslist.

Aan de andere kant is linux mint ook wel iets te hard vind, ik denk dat er genoeg opties zijn om de keuze te blijven houden.

[Reactie gewijzigd door JeroenED op 14 augustus 2026 22:35]

Ah check! Snap je punt. Je reactie was me niet helemaal duidelijk. :) Was niet zozeer dat ik het niet eens was. Al moet ik zeggen dat ik me plezier Linux Mint gebruik maar je hebt een goed punt
Jouw reactie klopt niet.

Apple heeft geen agressieve reclame op het OS-niveau.

Apple verdient hoofdzakelijk geld aan hardware en services, niet aan de verkoop van advertentiedata, al hebben ze wel een service hiervoor gekoppeld aan de app store.

Apple Intelligence beweegt naar lokale verwerking op de chip en gebruikt nu modellen waarbij data niet bewaard wordt.

Maar je zit wel in een ecosysteem waar je echt niet makkelijk uit kan.

Bij Linux:

Er is geen leverancier die bepaalt wat er op jouw computer staat. Jij kiest de distributie (Ubuntu, Fedora, Arch, Mint) en jij bepaalt de software. Sommige distributies bieden aan standaard pakketten te installeren, maar die moet je zelf aan of uit zetten tijdens OS installatie.

Geen ingebouwde advertenties, al heeft Ubuntu dit wel eens geprobeerd.

Privacy by default: Geen unieke GDID-trackers. Als er al telemetrie in een distributie zit (zoals de hardware-check bij Ubuntu), is dit transparant, minimaal én eenvoudig uit te schakelen tijdens de installatie of tijdens gebruik.

Je hebt geen online account nodig om je pc op te starten.

Als je dat vergelijkt met Windows, daar is dat allemaal niet optioneel, niet transparant en niet uit te zetten.

[Reactie gewijzigd door supertheiz op 13 augustus 2026 18:19]

Apple heeft zeer agressieve reclame op MacOS. Indien ik de limiet van 5 GB ruimte in de cloud nader, blijf ik de steeds terugkerende melding krijgen op de desktop dat ik bijna geen ruimte meer heb, die ik steeds moet wegklikken. Dit is niet te vermijden en je blijft oneindig wegklikken totdat je een abonnement met 50 GB hebt afgesloten. Zo agressief is Windows of Android niet eens.

[Reactie gewijzigd door P. vd Loo op 13 augustus 2026 21:42]

Je gebruikt dus de cloud van Apple en ze waarschuwen je dat je een limiet bereikt en daarvoor moer betalen? Wat heeft dit te maken met advertenties? Je gebruikt de dienst overigens al. Als ne iCloud niet gebruikt zal je hier totaal geen last van hebben. Dat is met Windows rn OneDrive w anders.
Wat je doet is whataboutism. We hebben het over Apple. Niet over Microsoft.

Ik gebruik inderdaad iCloud. De 5gb die ik automatisch krijg als ik een account aanmaak. Dat wil niet zeggen dat ik daarna verkapte advertenties wil krijgen. Apple is hierin veel agressiever dan zijn concurrenten.
Nee, dit is geen whataboutism. Ik vertel je dat wat jij krijgt geen agressieve reclame is, maar een waarschuwing dat je iCloud volloopt omdat je gebruik maakt van deze dienst.

Wat Microsoft doet is je OneDrive opdringen ookal maak je daar geen gebruik van.
Ik krijg van onedrive niet dagelijks meldingen die ik weg moet klikken.

Jij noemt het een melding van MacOS, maar het is overduidelijk verkapte reclame. Ik hoop en ga ervan dat de EU hier ook snel tegenop gaat treden.
iCloud wordt je echter niet opgedrongen. Anders dan bijvoorbeeld OneDrive bij een verse installatie van Windows.

Wanneer je eenmaal voor iCloud kiest zal je inderdaad aangeraden worden te upgraden wanneer dat nodig is. Net zoals Apple Music je artiesten zal voorschotelen.

Maar dat gebeurt allemaal pas nadat je ervoor kiest het te gebruiken. Als je liever Google Drive en Spotify gebruikt is er geen enkele pop-up ofzo die je naar iCloud lokt.
Klopt, icloud is me nooit opgedrongen, die kreeg ik ongevraagd bij mijn Apple account. En dus volgens jou is het zo dat als ik een product gebruik van een fabrikant, ze automatisch het recht me dagelijks 2 keer te spammen met verkapte advertenties? Want na 1 melding snap ik het wel hoor. Hoef ik niet 2 maal per dag aan herinnerd te worden.

Los daarvan. Het zijn gewoon verkapte advertenties waar ik niet om heb gevraagd. Mega-irritant en veel aggresiever dan de concurrentie doet. Daar hoef ik niet 2 keer per dag een melding weg te klikken.

[Reactie gewijzigd door P. vd Loo op 14 augustus 2026 23:08]

Dat doet Microsoft wel degelijk, Android doet dat overigens ook.

Microsoft doet dat onder andere in de recommended apps, waar ze apps en services voorstellen die je helemaal niet hebt. Als je een oudere versie van Windows hebt (volgens Microsoft) krijg je een push een nieuwere versie te kopen en binnen alle applicaties van Microsoft krijg je constant de melding dat je een duurder abonnement moet aanschaffen.

Daarnaast heb je onder dat weerbericht linksonder allemaal MSN advertenties, die waarschijnlijk gebaseerd zijn met wat jij op je computer uit hebt gevoerd de afgelopen weken. Mocht je de Microsoft Cloud services gebruiken dan krijg je daar ook meldingen dat je meer moet betalen, ook binnen Windows en Office overigens.

Android geeft meldingen dat je cloud storage vol raakt, maar daar moet je inderdaad naar de cloud storage gaan om iets te kopen, lijkt minder commercieel maar komt op hetzelfde neer.
Alles wat je beschrijft bij Windows is permanent uit te zetten. De melding in MacOS niet.
Apple pusht wel zeer aggressief en irritant hun eigen apps/diensten. En lanceert allemaal daemons waar ik niet op zit te wachten.
Dat Apple dezelfde ellende uithaalt is geen argument voor Microsoft. Het is mede de reden dat ik ook geen Apple gebruik.

En “Linux heeft ook bloatware” mist het punt volledig. Linux is geen bedrijf. Bevalt mijn distro me niet, dan kies ik een andere. Ik kan verwijderen en aanpassen wat ik wil, zonder dat één leverancier mij zijn account, cloud, browser, AI, advertenties en telemetrie blijft opdringen.

Mijn punt is juist de optelsom en het verlies van controle over mijn PC en mijn data.

“Maar anderen doen het ook” maakt die kritiek mijns inziens niet minder valide.
Het is frusterend wat voor incorrect beeld mensen van Mac OS hebben.
Lol hij geeft juist valide punten! Ik erger me dood aan co pilot en verplichte account maken enz....

Ik wil een kale Windows zonder al die verplichte troep die wij niet gebruiken.

Ook bij elke grote update zet Windows alles weer aan....wat ik uitzet.

[Reactie gewijzigd door xaradine op 14 augustus 2026 07:30]

Ik gebruik al meerdere jaren EndeavourOS, heb ik paar jaartjes Linux Mint gebruikt. Ik vind me totaal niet in wat je zegt, kan je concrete voorbeelden geven?
*knip*

Als er Linux distros zijn die evenveel advertenties en tracking bevatten als Windows (die zijn er niet, maar stel dat), dan nog zijn er OOK heel veel Linux distros zonder!

Er is geen Windows “distro” zonder Microsofts onzin, want Windows is de enige distro. Van het enige bedrijf wat het maakt en publiceert.

Bloatware heb je ook niet op de meeste Linux distros behalve als je zelf veel onzin programma’s gaat installeren.

Apple werd niet eens genoemd, maar zelfs zij hebben minder promotie, spam en tracking dan Windows. Het klinkt meer alsof je nog nooit wat anders dan Windows geprobeerd hebt en denkt dat de ervaring overal net zo slecht is als op Windows.

[Reactie gewijzigd door Dirk op 15 augustus 2026 11:52]

Ik gebruik windows, Mac en Fedora voor dezelfde zaken, en vind dat gejammer over microsofts reclame en bloat allemaal sterk overdreven. Veel is gewoon te verwijderen of uit te schakelen. Zoals gezegd heeft macos ook reclame (minder, maar toch). Fedora kost ook gewoon tijd om goed in te stellen (en bugs te troubleshooten). Ze zijn allemaal goed en vervelend om verschillende redenen.

Een van de redenen om windows te gebruiken is dat het uiteindelijk (vind ik dan) de “just werks” OS is. Nagenoeg alles werkt gewoon. Documentatie is ruim online bij fouten. Je kan makkelijker achter de schermen kijken (met een gui ipv terminal). Het nadeel is de bloat. Tja.

[Reactie gewijzigd door Craelis op 14 augustus 2026 10:00]

Veel is gewoon te verwijderen of uit te schakelen
En hier ligt het probleem. Unlike Linux is Windows een BETAALD besturingssysteem. Ik betaal toch niet om vervolgens reclame te krijgen? Dat Linux soms wat fixes nodig heeft is niet anders dan Windows, maar zelfs als dat zo is, is Linux wel gratis. Gratis en dan krijg je geen bloat of reclame (afhankelijk van distro), maar je moet soms wat dingen fixen. Bij Windows betaal je (en als je dat via de officiële kanalen doet, betaal je veel), krijg je wel bloat en reclame en moet je ook dan soms dingen fixen.

Windows een "Just works" OS noemen vind ik de lading niet dekken. Linux Mint "just works" too. Evenals een kale CachyOS installatie waar je gewoon een beetje op wil internetten en light use van wil maken. Bij beiden moet je dingen instellen. Het feit dat je bij Windows zonder ongelofelijk omslachtige manieren geen gebruiker kan aanmaken zonder accountverplichting bij Microsoft is daar een voorbeeld van. "Just works" ja, tenzij je liever niet je eigen persoonlijke computer wil gebruiken zonder inlog bij een mega tech bedrijf uit de USA. Dan works it ineens not just en moet je knutselen in je installer. Of, god forbid, dat je het voor elkaar krijgt om zonder account een user aan te maken, en dan na een jaar of 2 inlogt op Word... Nu heb je ineens (indien je het vinkje "log in voor alle apps" niet hebt uitgezet) een microsoft account gekoppeld aan jouw (again) persoonlijke computer. Ga die er maar eens vanaf halen. Ik kan je uit ervaring vertellen, that works absolutely not just (woordspeling op something being just = rechtvaardig, is opzettelijk).

Al met al vind ik het gejammer over Microsofts software praktijken verre van overdreven. Ik vind dat véél meer mensen zich hier zorgen om zouden moeten maken. Het verbaast me oprecht hoeveel mensen niet begrijpen wat een Microsoft, of ander (groot) techbedrijf, met jouw gegevens kan en gáát doen. GDID is een voorbeeld, maar wat denk je van personalized ads? Een aardig aggressieve vorm van jouw informatie tegen jou gebruiken om jou maar op te stangen meer uit te geven dan je oorspronkelijk zou doen? Je betaalt voor de software, en dat is dan jouw bedankje.

Misschien klinkt het allemaal alsof ik doemdenk, of dat ik "overdrijf". Mijn bedoeling is meer dat mensen zich echt bewuster mogen worden van hoe dit allemaal effect heeft op hun leven en bestaan. En begrijp me niet verkeerd, Windows is niet all doom and gloom, zo is het bruikbaar voor een hele hoop mensen op deze planeet. Maar de tekortkomingen die door de jaren heen op een vrij enge wijze zijn gegroeid/ontstaan zou ik niet gauw wegzetten als: "sterk overdreven". Hoe vaak spreek je nou iemand die daar echt over tekeer gaat in het dagelijks leven, en hoe ingrijpend is het probleem van dataverzameling en advertenties op betaalde producten in verhouding tot dat aantal?

enfin: ieder heeft zo zijn eigen prioriteiten, die ga ik niet kunnen en willen bepalen. Maar mensen bewustmaken? Dat zal ik ten alle tijden blijven doen.
Zeg niet dat je ongelijk hebt. Ben het uiteindelijk met je eens. Ik kijk eerder vanuit het perspectief van iemand die de computer gewoon wil gebruiken, en niet wil nadenken over de implicaties van een MS-account en dergelijke.

Want die accounts zijn er niet alleen maar omdat microsoft snode plannen heeft. Voor veel mensen is het een zegen gebleken. Net zoals het cloud-first verhaal van office. Hoevaak hebben mensen zichzelf niet buiten hun PC gesloten met een local account en (onbewust aangezette) encryption? Hoeveel werkstukken zijn er niet verloren gegaan met een perongeluk ingedrukte schakelaar? Uiteindelijk wil microsoft ook mensen binden aan hun platform, dat het allemaal simpel, makkelijk en seamless gaat. Want daar gaat het de meeste mensen uiteindelijk om. Niet of het op een soort abstracte manier "hun" pc is. Ze hebben geen binding met die machine.

Zelfde geldt ook voor de telemetry. Microsoft moet een paar miljard computers juist laten updaten. Hoe kan dat zonder telemetry? Ik zie ook niet echt in wat voor effect dat heeft op het dagelijks leven van mensen? Zelfs die reclames: hoeveel miljarden mensen scrollen niet vrijwillig door instagram/facebook/de TV om constant blootgesteld te worden aan reclames? Mensen boeit het echt niet. Die ene onedrive popup kan er ook nog wel bij.

Ben het er mee eens dat daar online haat over ontstaat. Liever heb ik ook gewoon een clean OS die in dienst staat van de (betalende) gebruiker. En schijnbaar doet MS er ook wat aan voor de zoveelste keer. Maar in de grand scheme of things vind ik het allemaal nogal meevallen.

Over het just works os: Ik heb nog nooit op een normale manier word kunnen draaien op linux. En ik probeerde net een google drive integratie te doen met KDE plasma, maar dat gaat schijnbaar niet meer. Op windows is beide zo geregeld. De gewone dingen, zeg maar!
en niet wil nadenken over de implicaties van een MS-account en dergelijke.
Dit komt enigzins overeen met het sluiten van je ogen als kind, en denken dat als jij anderen niet ziet, zij jou ook niet zien. Het probleem dat ik aan probeer te halen is juist dat het bizar is dat er zoveel mensen bestaan die zo denken. Daar ligt het probleem mijn inziens. Maargoed, laat ik er inhoudelijk per onderdeel op in gaan.
Niet of het op een soort abstracte manier "hun" pc is. Ze hebben geen binding met die machine.
Ik vind het fysiek hebben staan van een pc waarvoor je betaalt hebt geen abstract idee. Daarnaast heb je goede punten als het gaat om het opslaan van je werkstukken etc. zodat je ze kan bereiken als je hardware het begeeft. Maar gezien de praktijken van Microsoft die het de eindgebruiker aardig lastig maakt niet hun services te gebruiken vind ik dat maar half een voordeel. Er zijn namelijk legio andere "just works" oplossingen voor dataopslag. Kijk niet verder dan Google drive die je later noemt, dropbox, een eigen domein met cloudopslag bij een soevereine europese partij, een off the shelf NAS, etc.
Zelfde geldt ook voor de telemetry. Microsoft moet een paar miljard computers juist laten updaten. Hoe kan dat zonder telemetry? Ik zie ook niet echt in wat voor effect dat heeft op het dagelijks leven van mensen? Zelfs die reclames: hoeveel miljarden mensen scrollen niet vrijwillig door instagram/facebook/de TV om constant blootgesteld te worden aan reclames? Mensen boeit het echt niet. Die ene onedrive popup kan er ook nog wel bij.
Updates kan ik me ergens nog in vinden, maar dat zou in mijn ogen een gevraagde opt in moeten zijn. Wat betreft reclames lijkt jouw redenering enigzins op: "ik pak tegenwoordig gewoon een fiets op het centraal station die niet op slot staat, weet je niet hoeveel fietsen op jaarbasis gejat worden? deze ene kan er ook nog wel bij". Het feit dat er al zoveel andere aanbieders zijn die aggressief reclame maken praat de ander niet goed. Daarnaast gaat het niet alleen om het weergeven van de reclames, maar vooral het actief gebruiken van jouw persoonlijke informatie/gegevens om jou te overtuigen dingen te kopen. Dat is een oneerlijk voordeel voor de verkoper. En ja, dit maakt wel degelijk een enorm verschil op mensen hun dagelijkse leven. Hoeveel mensen "trappen" er op dagelijkse basis wel niet in om dingen te kopen die ze op reclames voorbij hebben zien komen? Er is echt een hele legitieme reden dat het verkopen van gegevens t.b.v. reclame een enorme bak centen oplevert voor grote bedrijven.
Ben het er mee eens dat daar online haat over ontstaat. Liever heb ik ook gewoon een clean OS die in dienst staat van de (betalende) gebruiker. En schijnbaar doet MS er ook wat aan voor de zoveelste keer. Maar in de grand scheme of things vind ik het allemaal nogal meevallen.
Agree to disagree. ik vind het dan weer niet meevallen, gezien het OS toch officiëel 100+ euro kost. Dat vind ik een hoop geld voor iets dat je dan wel reclames voorschoteld, relatief ongevraagd je gegevens verzamelt en dan ook nog een digitale vingerafdruk genereert die je niet kan uitschakelen. Maar to each their own. (niet lullig bedoeld.)
Over het just works os: Ik heb nog nooit op een normale manier word kunnen draaien op linux. En ik probeerde net een google drive integratie te doen met KDE plasma, maar dat gaat schijnbaar niet meer. Op windows is beide zo geregeld. De gewone dingen, zeg maar!
Klopt, Word krijg je niet aan de praat op Linux. Maar dat lijkt me geen Linux probleem? Microsoft weigert simpelweg Word beschikbaar te maken op Linux, anders dan via de uitgeklede versie in de browser. Dat is een vorm van vendor lock in. Ze willen immers niet dat je van OS wisselt. Er zijn genoeg andere softwareoplossingen die Word vervangen en ook voor de Google Drive integratie zijn tal van andere mogelijkheden beschikbaar.

Ik bedoel niets van wat ik zeg vervelend, en wil je ook absoluut niet laten voelen alsof ik je op de persoon aanval. Dat wil ik even voorop stellen. Ik denk alleen wel dat je veel dingen goed probeert te praten onder de noemer dat het nou eenmaal zo is en veel mensen het zo nou eenmaal gebruiken (naar tevredenheid). Ik denk daar iets anders over en vind dat we in een digitaal tijdperk echt veel actiever bezig moeten zijn met hoe wij ons digitale leven inrichten. Daar hoort ook bij dat je soms (altijd) kritisch moet zijn over de software en hardware die je gebruikt. Als Word niet werkt op Linux, is dat dan een Linux probleem, of kun je, met wat onderzoek, ook achterhalen waarom het niet werkt? Moet je met Word werken, of is er een alternatief? Waar wordt mijn data die ik in de cloudoplossing van Word zet opgeslagen en gebeurt dit veilig? Heeft een overheid hier toegang toe zonder pardon, terwijl ik dat liever niet heb? (hiervoor hoef je niets te verbergen te hebben. Privacy ansich is al meer dan genoeg reden om dat niet te willen). In een tijd waarin we ons realiseren dat het niet zoals vroeger meer vanzelfsprekend is dat je je auto in een dorp kan laten staan zonder deze op slot te doen passen we ons wel aan door de auto's op slot te doen, en niet in schimmige straatjes te parkeren bijvoorbeeld. Maar in een tijd waarin we digitaal ons volledige hebben en houden opslaan, alles doen wat we moeten doen en met al onze gegevens werken willen we ons niet aanpassen aan de (data)veiligheidsuitdagingen die voor ons liggen.

Tl;dr: ik vind dat we ons meer bewust moeten worden, en niet zomaar dingen moeten doen/aannemen omdat veel mensen dat al doen of omdat het al een tijdje zo is.
Uiteindelijk is Windows beter voor iedereen die niet in de computer/OS wereld zit.
Dan kun je ze allemaal kinderen vinden met de ogen dicht maar niet iedereen heeft intresse in Computer en dan zouden ze simpel weg niet overweg willen en kunnen met linux.

Als linux net zo simpel en makkelijk met gebruik was zonder problemen en alles werkte altijd gewoon dan was dat probleem er niet geweest.

Windows en macOS zijn nou eenmaal gemaakt voor mensen die niet in dat wereldje zitten en dat zijn de meeste mensen.

Daarnaast doet Windows inderdaad niet alles goed dat klopt maar ze doen heel erg veel dingen juist wel goed aangezien het OS echt top werkt.

Het ding met Microsoft zou word nooit op een ander OS laten draaien dan Windows klopt niet want her draait op macOS. En de mensen die linux installeren willen over het algemeen volledig af van microsoft. Ik denk dat het voor hun het ook niet waard is om hier iets voor te ontwikkelen naast dat ze mensen op windows willen houden.

[Reactie gewijzigd door Basterd op 14 augustus 2026 16:21]

Mijn inmiddels 80+ jarige ouders gebruiken al ruim 10 jaar een Linux distro op hun PC, en zijn er heel tevreden mee. Allebei absolute nitwits op computer gebied. De PC wordt gebruikt voor het opslaan, bewerken, printen en delen van foto's en documenten, e-mail, internetbankieren en gewoon browsen natuurlijk.

Enige nadeel vond moeder dat ze nou geen excuus meer had om zoonlief eens langs te laten komen om de computer weer vlot te trekken. 't Ding blijft gewoon probleemloos werken.
[...] Klopt, Word krijg je niet aan de praat op Linux. Maar dat lijkt me geen Linux probleem? Microsoft weigert simpelweg Word beschikbaar te maken op Linux, anders dan via de uitgeklede versie in de browser.
Best een knappe prestatie eigenlijk. Ik kan gewoon moeiteloos Windows-only 3D games draaien op Linux, gewoon aanklikken in Lutris en klaar. Je zou denken dat een suffe tekstverwerker dan toch ook zou moeten lukken...
Sick, mijn comment is aangepast en ik kreeg er niet eens een notificatie over. En het is zodanig aangepast dat het lijkt alsof ik het zelf heb gedaan.

Maar fijn dat mensen hier de grofste alt right shit mogen posten, maar een knipoog opmerking is knip waardig.
Een valide argument, even denken hoor.

Wat te denken van GDID (Global Digital ID) waarmee MS je wereldwijd kan volgen?

*knip*

Windows 10 en 11 beloven een OS, maar houden je wel extreem goed in de gaten.
Dit GDID ligt dus bovenop al die andere "diensten" die vele malen per dag naar huis bellen om te vertellen.... ja wat allemaal eigenlijk?
Admin-edit:LLM-uitvoer verwijderd.

[Reactie gewijzigd door Dirk op 15 augustus 2026 11:57]

Heel eerlijk... is GDID niet gewoon een gevolg van al dat jatten van Windows installaties en product keys voor privé in het verleden (en waarschijnlijk nog steeds maar vele malen minder)?
Dat het nu uitpakt in meer is een bijkomstigheid dat ik even terzijde houd. Maar ik zie dit meer als een resultaat van gierigheid van de mens. Hoeveel mensen hebben wel niet Windows installaties gedaan zonder Windows te kopen? De situatie manipuleren om een nieuwe key te krijgen. Of toch hun installatie te kunnen laten accorderen door te bellen met hun support?
Ook ik ben daar schuldig aan hoor. Ik denk alleen dat we niet zo oppervlakkig moeten zijn door te denken dat dit zomaar uit de lucht komt vallen omdat Microsoft "iets" is of wilt.

Dit is een langverwachte resultaat van ons eigen misbruik
Controversieel standpunt. 8)7 Hoezo heb je als gebruiker niks te verbergen?
Lekker fatalistisch. Er zijn mensen die wél behoefte hebben aan privacy. Gewoon omdat het een fundamenteel recht is. Laat die mensen ook bestaan.

Het is zeker niet onmogelijk om redelijk anoniem een computer te gebruiken. Tenminste, zo lang de overheid voor het gebruikmaken van diensten nog geen Apple/Google/Microsoft apparaat (de facto) verplicht.
Boeiend, lekker kort verhaal en daarbij wt maakt het uit, als gebruiker heb je toch niks te verbergen?
Dat is nogal naïef; dat wat vandaag de dag als normaal of onschuldig wordt beschouwd kan in de toekomst zomaar zomaar eens als controversieel worden beschouwd. Als jij op "bom" zoekt op internet ben je dan een terrorist of ben je op zoek naar een onderwerp voor een presentatie op school. Wanneer deze informatie over tien of twintig jaar naar boven komt wanneer je naar Amerika op vakantie wilt, of een baan zoek bij de veiligheidsdiensten, zou dat deze informatie een rol moeten of mogen spelen?
Ik heb meer dan genoeg te verbergen en jij ook. Het "niets te verbergen" argument is zo'n onnozele dooddoener dat ik alleen maar serieus kan nemen als je in een glazen huis midden in de stad gaat wonen. Alles glas incl badkamer en wc, alle muren doorzichtig. Je hebt niets te verbergen, hang je pincodes en wachtwoorden op een grote vlag op het dak, waar ben je bang voor?
als gebruiker heb je toch niks te verbergen?
Gelukkig werkt het met privacy andersom. In principe verwerk je als bedrijf geen persoonsgegevens, tenzij het echt nodig is of de gebruiker expliciet toestemming heeft gegeven. Dus je moet niet aan de gebruiker vragen wat ze te verbergen hebben, maar aan Microsoft op grond waarvan ze denken dit te mogen doen.
“Online privacy is al heel lang een illusie”

Je zit hier op een forum met een pseudoniem, dus ergens geloof je wel in privacy en onderken je de noodzaak om daar ten minste je best voor te doen.
Dus u plaatst berichten onder uw eigennaam en niet een alias ?
U post op een publieke forum al uw finiancien, PIN codes, wat u waar koopt.
Plaatst ook alles online wat u met iedereen in uw leven besproken hebt en hun antwoorden ?

Uw medische dossier deelt u natuurlijk ook met iedereen.

U hebt 3 biertjes gedonken vorige week, dus is het prima dat uw zorg- en autoverzekering opgehoogd worden ?

Er is een verschil tussen " ik heb niets te verbergen" en " dit gaat niemand anders iets aan"
Ik begrijp niet wat er fijn is als er een bedrijf (of overheid) zo'n beetje continue met je meekijken.
Immers, die GDID is de link tussen jouw PC en de hardware, een soort vingerafdruk.
Je kunt het ook anders zien, en zo zal hij absoluut gebruikt worden.
GDID is een uniek individueel nummer, en alles wat je ooit in je leven op die PC doet wordt bijgehouden.
Log je in met je vingerafdruk, weten ze dat ook.
Log je in met een irisscan, weten ze dat ook
Log je in met je camera, hebben ze je gezicht.
Betaal je eenmaal met een bepaald bankrekening nummer, hebben ze dat ook.
Zoek je iets, onthouden ze dat.
En dan heb ik het niet over het laten herkennen van jouw stem(besturing)
Het herkennen van jouw schrift.
Al die "leuke" functies om meer van je te weten te komen.

Kijk je eenmaal in de camera van een andere PC, knopen ze die er ook aan vast.

Ergens moet er een grens liggen voor wat een OS leverancier van jou kan bijhouden.

Die grens zijn ze wat mij betreft al lang overschreden.
Je moet Windows 11 zowat tot het bot slopen om enige privacy te waarborgen, het scheelt ook nog 1,3 GB schijfruimte.
Apple is veel minder beperkend dan MS Windows hoor. MacOS kan je gerust draaien zonder iCloud/Apple-account zonder dat het OS je daar constant mee begint te pesten zoals Windows, die je een MS-account opdringt en je constant pesterijen aandoet met EDGE, Bing, Onedrive, Copilot, etc... Bovendien wordt W11 mee en meer een malware die constant pricacy data door-speelt en -verkoopt aan 3de partijen zonder instemming van de gebruiker. Doet Apple niet zonder instemming van de gebruiker of toch zonder persoonlijke data dan.
Sorry hoor maar wat je zegt is totaal niet waar. Op een Apple device heb je al die meuk niet wat ik voorbij heb zien komen met Windows 11. In dat opzicht is macOS clean en kan je het helemaal zelf inrichten.
Precies dit. Ik was positief gestemd toen ik het artikel begon te lezen, maar het sloeg om bij het lezen van deze zin:
Zo dringt Copilot zich minder op aan gebruikers en mogen zij updates overslaan wanneer ze hun pc voor het eerst starten.
Hoe kunnen ze dit in hemelsnaam een beterschap noemen?! Het is toch gewoon het Overton-venster in werking?! Hoezo "minder Copilot" en "mag updates overslaan".

Ik bepaal of ik Copilot überhaupt wil hebben. Ik bepaal of ik wil updaten. Die 30 stuks register bestanden die ik nodig heb bij een nieuwe installatie zouden niet nodig moeten zijn.
Dat jij graag alles tot op het detail zelf bepaald is niet wat veel van de reguliere windows gebruikers handig vinden. Die vinden het prettig als er gewoon werkende normale default apps opstaan en je PC gewoon werkt met de standaard installatie.
Het is niet moeilijk om een keuze aan te bieden voor 'gebruikers' en 'geavanceerde gebruikers'. Bij het eerste kan de PC door Microsoft worden beheerd, en bij de tweede door de gebruiker zelf.
Eens, maar de meeste linux distro's doen dat ook niet. Die zijn meestal vrijwel direct alleen voor 'geavanceerde' gebruikers. Daar hoor je zelden iemand over.
Het lastige is dat ook de meest ingewijde gebruiker niet in staat is om updates op zijn merites te beoordelen. Omdat de beschrijving van een update tamelijk summier is, niet alles genoemd wordt en van security issues je eigenlijk blind vaart op de CVE (als het issue bekend was en geclassificeerd was) of 'stiekum' meelift in een update.

Windows updates lijken op de updates van bijv een auto of welk ander 'smart' apparaat. Je hebt geen inzicht in wat er in de update zit. En meestal wordt nieuwer als beter ervaren (in de politiek heet dat dan progressief 😉).

Ik ben zelf software ontwikkelaar. Het is ook bijna onmogelijk om alle wijzigingen in voor gebruikers 'impact' termen te beschrijven. Daarom beperk je release notes tot 'voor de gebruiker merkbare cq gerapporteerde zaken' (daar vallen gerapporteerde security zaken ook onder).
Reageer je ook zo bij Chromebook? Linux Mint? Android? IOS? Mac-os? Allemaal OS-en met meer of minder vooraf geïnstalleerde software en sommigen die verplichten in te loggen in een online account. (IOS anyone?)

Ik draai ook Linux sinds 8 maanden omdat ik me op sommige gebieden aan MS begon te ergeren. Maar alle haat richting MS van de laatste jaren, vind ik sterk overdreven. Als je je gal wilt spuwen, doe het dan naar de gehele industrie, waar het normaal is geworden (helaas) om alles met online accounts te doen en alles met abonnementen. Dat Microsoft nu ook die kant op beweegt is begrijpelijk. Wellicht is helemaal wenselijk, maar wel te begrijpen. En laten we wel wezen, een online account kan ook gewoon voordelen hebben voor de gemiddelde gebruiker. Automatische backup van settings, om maar iets te noemen.
Dat het een industriebrede trend is ben ik volledig met je eens. Alleen maakt dat mijn kritiek op Microsoft niet minder terecht.

Een online account, cloudsync of automatische backup kan absoluut voordelen hebben. Mijn bezwaar begint wanneer een optie steeds meer een verplichting wordt en het OS vooral een ingang naar het ecosysteem van de leverancier wordt.

Dat anderen dezelfde kant op gaan maakt het begrijpelijk, niet wenselijk. En juist daarom kies ik Linux: daar heb ik die keuze en controle grotendeels nog zelf.
het is inderdaad het doorzetten van monetization wat we ook in de game wereld zien. Geld verdienen aan de verkoop van software is niet genoeg, je moet continue geld verdienen aan die software.

En dat maakt de software alleen maar slechter en slechter.
Amen to that!

Ze gaan blijven die grens opzoeken. 1) Net genoeg verbeteren, 2) even wachten, 3) terug meer gaan handelen in het belang van de aandeelhouders, 4) te ver gaan, 5) tegenwind krijgen, 6) hun kak intrekken en terug naar punt 1.
Het grootste nadeel vind ik dat Windows 11(10 eigenlijk ook al) verkocht word als een betaald product. Maar zich gedraagt als een gratis product, waar ze uit andere wegen dan de verkoop geld willen verdienen.

Ik vind het prima al die zooi erin zit als Windows volledig gratis is. Geef desnoods een optie voor 100 euro of wat dan ook om mij meer opties te geven om dingen makkelijk uit of juist aan te zetten.

Maar het feit dat Microsoft op deze manier van beide kanten snoept, staat mij echt niet aan. Privé gebruik ik Windows alleen nog in een VM als ik het een keer nodig heb. Op mijn werk, staan ze er nog niet om te springen ik Windows eraf keil.

Als Microsoft morgen alles omgooit en zegt het echt beter te doen, duurt het lang voor ze bij veel mensen het vertrouwen terug hebben. Het feit dat steeds meer niet IT achtergrond mensen beginnen te klagen, zou ik als ik was Microsoft niet prettig vinden. En ik merk in mijn kringen de mensen waar ik het bijna nooit over iets van IT heb, mij vragen gaan stellen over het altijd luisterend oor en meekijkende ogen op alles wat men doet.

Het helpt ook Microsoft niet mee steeds meer overheden in de EU aan het kijken zijn naar alternatieven. Waardoor de aanraking met niet Windows steeds gebruikelijker word.

Als je naar de statistieken kijkt, lijkt het nu nog mee te vallen. Maar ik denk zodra de Duitse en Franse plannen om MS eruit te zetten gaan rollen, zeker in Europa daar wel verandering in kan komen.
Ik hoop zo dat het Linux marktaandeel blijft groeien en uiteindelijk ook de weg vind naar mainstream consumenten machines zonder dit zelf te moeten installeren of naar specialistische webwinkels te gaan.
Heb je die optie dan niet als je de pro of server versie van Windows koopt ?
Ik heb er zelf geen idee van, want ik gebruik al jaren Linux
Meeste laptops die je kunt kopen zijn Home. Waarbij je verplicht bent tot MS account. Je kunt de licentie pas aanpassen als je al een account hebt toegevoegd. Of je moet hem expliciet met Pro kopen en dan zit je al vaak aan webshops vast.
Ik herken niet zoveel van wat je zegt.je kunt vanalles uitzetten of andere progs gebruiken.win 10 vond ik de fijnste, 7 liep constant vast,win 11 is weer zo'n half product.

Wat ik veel slechter vind zijn de onedrive,teams,outlook bloated rommel.Ik wil helemaal geen predefined email antwoord. Etc.
Je geeft een mening die ingegeven is door veel meer kennis en daardoor ook meer ergernis dan de gemiddelde gebruiker heeft. De telemetrie en identifiers storen de meeste mensen zich niet aan.

Linux is voor de meeste gebruikers niet eens een optie. Het draaiend krijgen van bijvoorbeeld games is nog steeds te lastig vs Windows, en de beperkte beschikbaarheid van allerlei tools en ondersteunende drivers voor bepaalde hardware waarvan de fabrikant alleen Windows ondersteunt is ook gewoon een ding.

Zeker als je kijkt naar dat ze Marie Kondō's ideeën als uitgangspunt nemen, is het vooral de algemene samenstelling en het uiterlijk waar het om gaat. Maar goed, hoe ze dan er bijvoorbeeld bij komen dat het een goed idee is om bij een functie als Spotlight dat icoontje rechts bovenin je desktop te verplichten (terwijl uitgangspunt is dat je alleen toevoegt waar je gelukkig van wordt) en allerlei linkjes in je scherm, kan ik mij alleen over verwonderen. Ja, financiën, maar dan vergooi je toch alles rond dat idee dat je alleen toevoegt wat mensen willen?

Ik denk dus dat het voor MS gewoon onmogelijk is om een dergelijk principe te volgen. Ze zullen altijd MS 365 blijven pushen en enshitification aanhouden, simpelweg omdat het extra geld oplevert. Qua AI zullen ze terugschalen omdat veel mensen het toch niet gebruiken en zij die het wel gebruiken al snel naar iets als ChatGPT of Gemini zullen gaan ipv CoPilot gebruiken. Het kost MS waarschijnlijk meer geld om het aan te bieden in de huidige vorm dan het weg te halen.
Windows is nooit “van jou”.

Je koopt geen eigendom, je koopt een gebruiksrecht (licentie). Dat staat letterlijk zo in Microsofts EULA en wordt bevestigd door alle licentie uitleg die we kennen.

Dus daar ga je al de fout in.
Dat stel ik nergens. Natuurlijk koop ik een licentie om Windows te gebruiken, niet het eigendom van Windows.

Ik heb het over mijn PC. Die hardware is wel van mij. En juist daarom accepteer ik niet dat een OS steeds verder bepaalt welke diensten, advertenties, AI, cloudintegraties en andere zaken daarop terechtkomen.

Dat onderscheid lijkt me toch niet heel ingewikkeld.
Voor mij zijn ze jaren te laat.
Voor mij ook, wil al jaren overstappen, alleen er bestaat nog steeds geen goede multi-monitor ondersteuning op driver niveau, zoals Eyefinity of Surround Gaming, dat je wel onder Windows hebt. :'(

Ik heb al een multi-monitor setup sinds 2012 met de toen Radeon HD5870 2GB.

Dus het is voor mij nog steeds na elke update, O&O Shutup10 draaien, en alle M$ crap verwijderen.

Maar de dag dat er goede multi-monitorondersteuning komt onder Linux, is de dag dat ik met mijn laatste en main PC overstap, en je ook kan simracen onder Linux op 3 schermen.
Ik draai op dit systeem:

https://tweakers.net/gallery/1262902/inventaris/

Kijk vooral even naar de monitoren, maar moet zeggen dat ik een eyefinity of surround gaming nog niet geprobeerd heb.

Verder ben ik heel tevreden over hoe linux mijn 3 monitoren afhandelt, al was dat wel even zoekwerk. Niet elke distro handelt het even netjes af (zonder al teveel tweaken).
En doe je daar ook hoge framerate gaming op?

En hoe ervaar je latency?
Wat doet Windows in combinatie met die tooltjes wat Linux omgevingen zoals KDE Plasma of GNOME niet doen?
Onder Windows de videodriver presenteert de 3 monitoren aan het OS als een scherm, en de prestaties zijn vergelijkbaar met een enkel scherm met vergelijkbare aantal pixels.

Van wat ik heb gelezen, halen de non-driver oplossingen dat niet.
Dit moet volgens mij makkelijk kunnen met Gamescope van steam, wat al standaard voor elke applicatie die je via Proton draait wordt gebruikt. Ik denk alleen niet dat je de exta's hebt zoals van de monitor borders. Zo te zien heeft iemand anders het al uitgevogeld.

https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/1pdoafv/amd_eyefinity_on_fedora_linux_triple_portrait/

Dit is misschien waard om een keertje te testen op een losse SSD?
Nee, dat is teveel houtje touwtje, zelfs voor mij, ik heb al HA als hobby project, maar als ik ga Sim racen online met mijn broer en/of vrienden, dan moet alles gewoon werken.

Ik denk, dat als je in Het grote 'show je race-rig' topic gaat vragen, er geen zijn, met een multi-monitor die Linux gebruiken.
Geen fan van vibecoden, maar ik denk dat je in een middagje werk Scopefinity hebt gemaakt :+ , met een mooie GUI. Snap overigens goed dat je een out of the box oplossing wil hoor.
Eerlijk, toen je de tekst zag, begon je ook niet hard te lachen en kwam er een zeer sarcastisch antwoord in je hoofd?

Ik wel en reken maar.
Lastig hoor. Ik ben een gemaksgebruiker en wat ik ook zoek, voor Windows is er altijd wel een (gratis) applicatie te vinden. Dat zie ik bij andere besturingssystemen lang niet altijd.
Geheel met je eens en precies de reden waarom ook ik overgestapt ben op Linux.
Sinds ik Linux draai merk ik vooral hoeveel BS ik jarenlang normaal ben gaan vinden.

Mijn PC. Mijn hardware. Mijn software keuzes. Mijn data. Mijn keuzes.
Maak je ook maar niet al teveel illusies. Met die "leeftijdsverificatie" die inmiddels ook op OS-niveau gepusht wordt is het maar helemaal de vraag hoelang je nog "mag" doen wat je wilt op "jouw" PC ...

En dat is nog los van alle hardwarematige controlemiddelen als Pluton, TPM2, Secure boot die overal al ingedramd zitten. Het is maar helemaal de vraag hoelang dergelijke zaken nog "optioneel" zijn en dus hoe lang je nog daadwerkelijk beschikt over je eigen hardware.
Ik vind het eigenlijk al erg dat Linux distro's langs Microsoft langs moeten om het OS te laten signeren zodat het op een PC kan draaien.
Het zit allemaal wat ingewikkelder in elkaar dan dat, maar in de praktijk komt het daar wel een soort van op neer. Vooral dus op systemen die voorgeconfigureerd zijn voor of geleverd worden met Windows.

Het is in ieder geval een ontzettende shitshow die keihard bedoeld is om de zeggenschap over je eigen PC in de handen te leggen van iemand anders dan jijzelf. En dat is extreem verontrustend ...
Ik denk dat je goed de reden benoemt waarom Microsoft het tij niet zal doen keren. Op zich denk ik dat het niet te laat voor Microsoft is om het tij te doen keren: Microsoft heeft de pre-installatiemarkt nog steeds vrij stevig in handen.

Op dit moment installeren veel mensen Linux uit onvrede over Windows 11. Er is een deel van de mensen die de smaak te pakken heeft op Linux en niet snel meer terug stapt, maar ip het moment dat mensen weer tevreden zijn over Windows zullen ook veel mensen vanzelf een keer een nieuwe computer kopen waar Windows op staat en blijven ze die gebruiken. Het marktaandeel van Linux zou weer gaan krimpen.

Dat Microsoft de pre-installatiemarkt behoudt is geen vanzelfsprekendheid: De computerfabrikanten zijn helemaal niet blij, die zitten al jaren met slechte PC-verkopen en Windows 11 heeft hen niet gebracht wat Microsoft hen beloofde. Dat Lenovo nu in de V.S. mensen expliciet laat kiezen tussen Windows en Linux en Windows duurder maakt is een teken aan de wand. Voorlopig is dat evenwel te weinig om te zeggen dat Microsoft de controle over de pre-installatiemarkt verloren heeft.

De strategie is dus mensen weer tevreden laten worden over Windows, maar Microsoft toont geen wil om af te stappen van de strategie van Windows als poort naar haar clouddiensten. Microsoft wil nog steeds de controle over jouw data en on-line leven. Ze willen het alleen wat minder agressief en storend gaan doen.

Ik denk dat de gemiddelde consument inmiddels redelijk wijs is geworden. Door schade en schande, maar niet alleen technisch onderlegde gebruikers begrijpen het probleem van je gegevens overal achter laten en je afhankelijk maken van clouddiensten. Dat besef is bij een groot deel van de bevolking geland. Tel daarop het groeiende besef voor de noodzaak van digitale soevereiniteit. En om die reden zullen degenen die overgestapt zijn ontevreden zijn met stappen die gemaakt worden.

Degenen die "Hakuna Matata" roepen en overal hun gegevens achterlaten en zich in laten pakken door techdiensten, dat is de groep die Microsoft kan behouden. Dat is grote, maar snel krimpende groep. Dat veel mensen psychologisch klaar zijn om bij Microsoft weg te stappen, maakt de stap makkelijker voor computerfabrikanten om apparaten zonder Windows te gaan leveren. De berichten over prijsverhogingen kunnen wel eens een beslissend zetje gaan geven.

Ik verwacht dat Microsoft te weinig zal doen, de langzame doch gestage migratie van Windows weg zal de komende periode doorzetten. Er zullen meer scheurtjes in de pre-installatiemarkt verschijnen. Zodra die valt kan het opeens héél snel gaan.
Mooi verwoord en ik ga hier dan ook in mee.

Ik maak overigens wel onderscheid tussen privé- en zakelijk gebruik. Op mijn werk zitten we gewoon in een overwegend Microsoft/O365-ecosysteem. Daar is voor ons vooralsnog simpelweg geen ontkomen aan en het heeft zakelijk natuurlijk ook gewoon zijn voordelen.

Ik raad Windows ook helemaal niet af aan anderen. Voor mij is dat een beetje dezelfde eindeloze discussie als iOS versus Android: gebruik vooral wat jij prettig vindt. Ze zijn beide goed en hebben beide hun manco's. Zo kijk ik ook naar Windows, macOS en Linux.

Mijn oorspronkelijke reactie ging puur over waar voor míj de grens ligt en waarom Microsoft mij privé als Windows-gebruiker is kwijtgeraakt. En je benoemt wat mij betreft precies het probleem: Microsoft lijkt nu vooral de irritaties rond de strategie te willen verminderen, niet de onderliggende strategie zelf te veranderen.
Echt precies dit. Ik zit al wat jaartjes op linux, mn vrouw sinds recent ook en nu dat het mooi is opgezet vind ze het top. Nou, we wouden even wat files van windows afhalen, en we kregen meteen een hele wave van gezeik van windows.
Ik ben het volkomen met u eens, ik gebruik ook linux het nadeel is alleen dat er niet alles op draait overigens word dat wel steeds beter.
zouden ze met opruimen de oude code uit 1995 bedoelen waar windows met plijsters plamuur en verf op draait ?

deze lijst is niet volledig dat kan ook niet met spyware dat toevallig ook een OS genaamd windows heeft.

! === ALGEMENE WINDOWS TELEMETRIE & DATACOLLECTIE ===

||vortex.data.microsoft.com^

||vortex-win.data.microsoft.com^

||events.data.microsoft.com^

||mobile.events.data.microsoft.com^

||settings-win.data.microsoft.com^

||telemetry.microsoft.com^

||wes.df.telemetry.microsoft.com^

||sqm.telemetry.microsoft.com^

||telecommand.telemetry.microsoft.com^

||telemetry.appex.bing.com^

||default.exp-tas.com^

||fd.api.iris.microsoft.com^

! === ARIA TELEMETRY FRAMEWORK (Windows, Office & Apps) ===

||pipe.aria.microsoft.com^

||client.events.data.microsoft.com^

||self.events.data.microsoft.com^

! === DIAGNOSTIEK, CRASH REPORTS & WATSON ===

||watson.telemetry.microsoft.com^

||diagnostics.support.microsoft.com^

||diagnostics.api.microsoft.com^

||survey.watson.microsoft.com^

||oca.telemetry.microsoft.com^

||wer.microsoft.com^

||da.xboxservices.com^

! === FEEDBACK & REDIRECTION ===

||feedback.windows.com^

||feedback.microsoft.com^

||feedback.search.microsoft.com^

||redir.metaservices.microsoft.com^

! === TRACKING & USER CHOICE SCHERMEN ===

||choice.microsoft.com^

||choice.microsoft.com.nsatc.net^

! === SMARTSCREEN & BESTANDSTRACKING (exe hashes) ===

||urs.microsoft.com^

! === MICROSOFT EDGE & BROWSER TELEMETRIE ===

||browser.events.data.microsoft.com^

||edge.activity.windows.com^

! === MICROSOFT OFFICE TELEMETRIE & CONNECTED EXPERIENCES ===

||telemetry.office.com^

||ols.officeapps.live.com^

||ocos-office.microsoft.com^

||officeclient.microsoft.com^

||crl.microsoft.com^

! === Skype Teams

||config.edge.skype.com^

! === BING & MSN (Zoekmachine, Widgets & Nieuws) ===

||bing.com^

||msn.com^
Helemaal mee eens. Al dat gedwongen gedoe al die verplichtingen, al dat wachten omdat er weer even iets geinstalleerd moet worden, de beperkingen en het feit dat men enorme bakken data doosluist om er weer iets mee te doen, danwel geld van weet te maken.


Is het niet Apple, dan is het wel microsoft, Google Samsung, allemaal een pot nat.

Tijd om de boelgoed op te ruimen, dus over naar Linnux, Ik bepaal niet microsoft, want ik heb betaald voor de hardware em netjes betaald voor de software, en dan zou mijn data niet meer mijn data zijn ? Dachte het niet. Dag Bil Gates !
Linux is en blijft een Nerds os,

Het is dat al jaren en dat zal ook niet snel veranderen, het is en blijft een allegaartje van onbekende progjes die door jan en alleman ( lees hier linux nerds ) zijn gemaakt

Denk niet dat ik het voor mij moeilijk is om Linux te draaien, maar die godvergeten rechten meuk is zelfs voor mij niet te harden.

Sinds ik een oude man ben geworden, ben ik uiteraard veel luier geworden, dus W10 erop kwakken alles wat maar met wie dan ook wil kleppen de nek omdraaien en zoveel mogelijk alles blokkeren wat met M$ wil kletsen ...

Zelfs inloggen op tweakers vermijd ik als de pest

Voor zakelijke lieden is Linux perfect, het heeft zo veel mogelijkheden en jawel is heel wat veiliger dan windhoos.

Voor prive is het wat anders, ja het werkt vaak goed maar het is en blijft een zeer gebruiker onvriendelijk OS

Kom niet met steam os aanzetten want dat is puur en alleen voor spellen.

Ik heb die godvergeten vol met bagger gepakte W11 pro verwijderd en heb een van mijn W10 key opgezocht en hop terug naar dit oudere OS heerlijk

En merkte ook daar dat een OS wat niet meer ondersteund word toch bagger updates krijgt/kreeg op de achtergrond
Tot dusver is er niet echt enige keuze al helemaal omdat ik steeds luier word om wat dan ook te doen :)

En klooien met unix/linux is geen optie meer voor deze luie oude man.

Die af en toe een dom spelletje speelt en heel af en toe een email of op tweakers kijkt of daar nog mensen komen
Kan iemand mij vertellen waarom we telkens weer een nieuwe windows krijgen met telkens weer een nieuw wiel. Want dat gevoel heb ik inmiddels bij Microsoft, dat ze telkens weer het wiel opnieuw moeten uitvinden. Hoe vaak hebben we wel niet een nieuwe taskbar / taakbalk gehad met telkens minder functies.
geen idee maar als ICT'er hoop ik echt dat het eens omflikkert en we ook gewoon Linux mogen gebruiken zonder rare blikken in een werkomgeving etc. Wat een gedrocht is Windows geworden.
Thuis heb ik inderdaad 2 jaar terug de overstap naar Linux gemaakt omdat ik Windows en vooral Microsoft meer dan zat ben. Hoeveel ze nu ook veranderen, mij gaan ze niet meer terug krijgen als klant. Ik heb ze geen seconde gemist.

Maar inderdaad in het bedrijfsleven wordt het vaak letterlijk verboden om Linux te gebruiken. MacOS of Windows is daar prima, maar Linux is dan verboden.
Linux valt vooralsnog gewoon niet fatsoenlijk (lees: kostenefficient) centraal te beheren. Voor het geld waarvoor je een hele IT afdeling met een paar Windows beheerders neerzet heb je nog geen fractie van wat je nodig hebt om dezelfde features te beheren (en vaak te ontwikkelen) voor linux. Of je Windows nou wel of niet fijn en/of goed vindt, als er iets is waar het goed in is dan is het kantoorautomatisering. En het goedkoopste IT personeel kan er ook nog eens mee werken. Een CEO gaat zich niet druk maken om die ene medewerker die graag linux gebruikt "omdat Windows een gedrocht is geworden".

Bij ons is linux vorig jaar op de ban gegaan. Beide MacOS en Windows zijn centraal te beheren en de investering om datzelfde op linux te doen is het gewoon niet waard. Onnodig bedrijfsrisico. Dat linux bij ons niet meer te gebruiken is doet mij ook pijn, maar er valt gewoon niet tegen die redenatie in te gaan.
Wat doen die Windows beheerders? :?

Want in mijn beleving is er vrijwel geen beheer van de clients. Updates gaan automatisch en de servicedesk heeft maar één "oplossing" voor alle problemen: image terugzetten. Verder heb ik nog de verplichte security en een VPN naar kantoor en qua software is het alleen Office. De rest is tools die ik zelf heb geïnstalleerd of gaat via het web.

Voor Linux is dat vrijwel dezelfde moeite; één keer inregelen en je bent klaar.
Als software engineer ben ik er dagelijks toch al mee bezig. ALLE servers en containers die ik gebruik draaien op Linux. Dan is het toch wel raar dat op de desktop het opeens anders moet.
Wat doen die Windows beheerders? :?
Als je die vraag stelt op basis van jouw eigen ervaringen dan heb je erg goede beheerders.

Die zorgen dat jij een veilige werkplek hebt met de door jou gewenste recente versies van applicaties beschikbaar voor installatie en onderdrukken waar mogelijk rare prompts van het OS. Daarnaast zorgen ze voor een veilige verbinding tussen jouw laptop en de bedrijfsresources, die ook nog eens automagisch opgezet wordt. Net als de wifi-verbinding met het bedrijfsnetwerk. Ze testen ook vast de updates vóórdat jij er mee lastig wordt gevallen, en doen onderhoud op de backend op tijden dat jij lekker ligt te slapen.

Daarnaast ondersteunen ze de helpdesk met moeilijke vragen/problemen.

Dat jij dit allemaal niet merkt betekent dat ze het in jouw organisatie goed voor mekaar hebben, die Windows beheerders.
Die zorgen dat jij een veilige werkplek hebt met de door jou gewenste recente versies van applicaties beschikbaar voor installatie en onderdrukken waar mogelijk rare prompts van het OS.
Die automatische updates doet Windows/Office toch echt zelf. Hooguit dat dit op een ander tijdstip uitgevoerd wordt. Plus die verbinding hoeven ze maar één keer op te zetten. En jouw aanname dat het allemaal gaat zonder dat ik er iets (negatiefs) van merk, is helaas foutief. ;(
Een verplichte reboot midden op de dag, een update die de bootfile corrumpeerde, een BSOD bij BitLocker aanzetten op een externe SSD. Dat ik er niet (direct) mee naar de servicedesk ga, komt omdat ik dan mijn data kwijt ben en dagen werk heb om weer up-and-running te zijn.
[...]

Een verplichte reboot midden op de dag, een update die de bootfile corrumpeerde, een BSOD bij BitLocker aanzetten op een externe SSD.
Dan moet er toch nog even iemand naar de omgeving kijken. Reboots zijn vaak een noodzakelijk kwaad, alhoewel tegenwoordig gelukkig niet meer maandelijks in een enterprise omgeving. Als ze wel nodig zijn kan er gekozen worden hoe lang je die mag uitstellen. Als je die als gebruiker blijft uitstellen kom je op het punt dat het omwille van de veiligheid niet meer mag, en komt (indien dat zo ingesteld is) inderdaad de forcering.

Het alternatief is de werkplek onveilig laten, en met je bedrijfsnaam in de media komen omdat je niet gepatched was vinden weinig managers fijn.

Een update die een bootfile corrumpeert in productie betekent een slechte of niet representatieve pilot-ring.

Alleen die BSOD bij Bitlocker aanzetten; ik mag hopen dat dat een incident was. Het blijft Windows natuurlijk. ;)
Al eens gepraat met een beheerder die zowel Mac als Windows beheert? Ikzelf heb alleen beheerders gehoord die aanzienlijk minder tijd besteden aan onderhoud van de Macbooks binnen hun bedrijf. Echter zeggen ze ook allemaal (soms met wat doorvragen) dat het als minder echt werk voelt, juist ondat het veel makkelijker is.

Dus volledig op Macs overgaan betekent saaier werk en baanverlies.
Het gaat er niet om wat die Windows beheerders doen, maar hoe duur ze zijn met hetgeen ze doen. Zoals ik al aangaf in mijn eerste comment zijn Windows beheerders een stuk goedkoper dan linux beheerders. En dan moet je ook nog eens linux beheerders zoeken die het leuk vinden om kantoorautomatisering te doen. Die houden zich doorgaans veel liever bezig met echte productiesystemen en niet met kantoorautomatisering.

Linux is niet "alles eenmalig inregelen en je bent klaar". Windows heeft voor alles wat je nodig hebt al een kant-en-klare oplossing die door elke doorsnee IT'er begrepen wordt en makkelijk te beheren valt. Op linux moet je het zelf bouwen of configureren op een manier die een stuk minder toegankelijk is voor de doorsnee "ik-doe-dit-niet-voor-mijn-hobby-IT'er". En ook op linux moet je vervolgens gewoon beheer toepassen.

Uiteindelijk kun je wel 100 technische redenen verzinnen waarom linux beter is en ik zal het vast met veel van die redenen eens zijn, maar dat maakt voor de business simpelweg niet uit want de use-case leent zich niet voor kantoorautomatisering in 99% van de gevallen. Dat linux goed werkt voor software development (wat overigens met WSL ook steeds fijner wordt, of je gebruikt gewoon een macbook), servers en dockers betekent niet dat het de oplossing voor alles is.
Als je medewerkers met Linux aanzienlijk productiever zouden zijn, dan kun je dat afwegen tegens de hogere beheerskost. Als je vooral in de Microsoft stack werkt (Office, SharePoint/OneDrive, Teams, ...) dan is Windows nog altijd wel goed bruikbaar. Integratie met andere stacks wringt al, als het divers is wat mensen nodig hebben begint het vervelend en onpraktisch te worden, voor thuisgebruikers is Windows gewoon troep. Het is mijns inziens afgezien van verdere integratie van hun eigen stack alleen maar achteruit gegaan als OS om productief mee te werken, sinds Windows XP. Dat bestaat al 25 jaar! De echte wake-up call moet er toch ooit van komen.
Het grootste probleem waar ik tegenop zou lopen is juist de integratie met Windows gerelateerde diensten. Ik zou bv geen verbinding met een kantoor netwerk kunnen maken vanwege allemaal specifieke windows apps voor authenticate en diensten zoals e-mail, netwerk storage, netwerk backup etc etc moeten allemaal volgens Windows 'standaarden' worden gedaan want andersom is heel lastig. Linux en de BSDs kunnen zich makkelijker voegen naar Windows zijn grollen dan Windows naar wat dan ook.

Als je dus een Windows cluster hebt dan zit je al met de gebakken peren wat mij betreft. Zelfs thuis is het netwerk nu strict gescheiden tussen een NetBSD en een Windows tak vanwege alle rotzooi, virussen en andere ongein die mijn zoon zo maar installeert (je wilt niet voor iedere scheet op moeten opdraven). Is het netwerk nu gesplitst en is zelfs met een gemeenschappelijke backup, mogelijk, maar weer lastig. Ik kon me er niet toe zetten alle meer critische delen ook nog in een DMZ te moeten zetten alleen omdat er een paar Windows machines rond hangen die ik voor geen meter vertrouw.

[Reactie gewijzigd door reinoudz70 op 15 augustus 2026 21:53]

Het probleem is dat de mensen die het moeten evalueren vaak een hele hoop expertise in Windows hebben opgebouwd. Die hebben begrijpelijkerwijs geen zin om al die kennis over boord te gooien en iets volledig nieuw te leren (waar ze als er fouten gebeuren ook nog eens kritiek krijgen).

Het probleem is niet dat de tools niet bestaan of dat ze te duur zijn, veel universiteiten en overheden draaien tools om Linux bij users centraal te beheren
Ik heb er zelf nog geen die onderzoek naar gedaan. Volgens mij zijn distributies zoals Nix-OS daar toch ideaal voor. Daarvoor bestonden er genoeg andere tooling zoals Chef/Puppet/Ansible en dergelijken waar je een heel eind mee kan komen. Nu ben ik leek in het beheren op niet server schaal (maar desktop pc schaal), dus het kan goed zijn dat ik dingen over het hoofd zie. Ben benieuwd wat je argument precies is en welke voorbeelden je kan noemen.
De tooling bestaat absoluut - al decennia. Je kunt hele mooie dingen met Chef, Puppet of Ansible, maar het vergt skills die gewoon peperduur zijn. Dus niet alleen bouw je ineens dingen die een zwaardere specialisatie nodig heeft, je moet het ook onderhouden. Ook die applicaties veranderen en codebases moeten bijgehouden worden. Perfect voor serveromgevingen (als in productieplatformen), maar voor kantoorautomatisering m.i. veel te duur en complex voor iets dat veel makkelijkere alternatieven heeft.

Onze grootste redenen om van linux af te stappen hebben deels te maken met onze iDP die geen goed ondersteunde linux client heeft, maar ook met het feit dat er geen echte enterprise-grade MDM oplossingen zijn voor linux. MDM oplossingen voor linux zijn verkapte deployment applicaties en geen management platforms. Dus geen policybeheer, geen geforceerde updates, geen mechanismes die voorkomen dat iemand (24/7) elevated permissies heeft. En voor die schamele percentage mensen die linux gebruiken heb je ook nog eens licentiekosten voor bijvoorbeeld een Ubuntu Pro. Het weegt dus gewoon totaal niet op om daar iets voor te bouwen.
Linux valt vooralsnog gewoon niet fatsoenlijk (lees: kostenefficient) centraal te beheren. Voor het geld waarvoor je een hele IT afdeling met een paar Windows beheerders neerzet heb je nog geen fractie van wat je nodig hebt om dezelfde features te beheren (en vaak te ontwikkelen) voor linux. Of je Windows nou wel of niet fijn en/of goed vindt, als er iets is waar het goed in is dan is het kantoorautomatisering. En het goedkoopste IT personeel kan er ook nog eens mee werken. Een CEO gaat zich niet druk maken om die ene medewerker die graag linux gebruikt "omdat Windows een gedrocht is geworden".

Bij ons is linux vorig jaar op de ban gegaan. Beide MacOS en Windows zijn centraal te beheren en de investering om datzelfde op linux te doen is het gewoon niet waard. Onnodig bedrijfsrisico. Dat linux bij ons niet meer te gebruiken is doet mij ook pijn, maar er valt gewoon niet tegen die redenatie in te gaan.
Het is wel een oneindige loop, waar men in blijft zitten omdat grote bedrijven die centrale OS beheer nodig hebben niet de mogelijkheid zien om Linux te gebruiken want niet makkelijk te beheren. Komt er geen groot geld vrij om dit in te richten. Waardoor bedrijven de optie niet hebben en de cirkel is rond.

Het zou niet zo heel gek zijn als er een overheid in dit gat springt, een manier om al het maar alleen Debian achtige OSen makkelijk te beheren. Zodra er een goed platform is die goed genoeg is, komt de rest wel vanzelf goed.

Al denk ik het grootste probleem niet echt de tooling is maar de onwil van beheerders of hun managers om een extra stack te leren, zodat je de goede kennis in huis hebt om 100 Linux bakken te beheren. Want een paar mensen willen het maar is dan vaak het argument. Al denk ik als je een clubje hebt binnen je bedrijf dat laat zien dat het goed werkt en daar langzaamaan ook andere medewerkers mee in aanraking brengen de groep die het wilt groter zal worden.
Bij ons in ieder geval (maargoed, dat is lekker N=1 natuurlijk) was het een hele bewuste keuze om niet op linux te bouwen ondanks dat wij een linux huis zijn. Ons hele platform draait op linux en wij hebben absoluut de expertise om de kantoorautomatisering volledig op linux te bouwen. Maar we vinden het zonde van ons slimme personeel en de tijd, want er bestaan al prima oplossingen die beheerd kunnen worden door anderen.
Ik denk dat je specifieker moet zijn. Er zijn zo ontiegelijk veel linux servers en die worden toch echt voornamelijk centraal beheerd.
Bij de uva waren ook de linux desktop machines 20 jaar geleden al centraal beheerd en dat werkte verdraaid goed. Dat hield alleen op toen er over gestapt werd op commerciële tools die hadden geen support voor linux dat ging samen met de gecentraliseerde ict/helpdesk, waar geen linux kennis was.

Ja ik ben het met je eens de meeste tools die systeem beheerders tot hun beschikking hebben is gecentraliseerd linux beheer kansloos, maar het is zeker goed mogelijk om linux centraal te beheren.
Fair call-out ja, het gaat natuurlijk voornamelijk om kantoorautomatisering en de featureset die Microsoft daar biedt in vergelijking. Voor echt enterprisegebruik zijn de mogelijkheden voor linux eindeloos en doorgaans een veel betere investering.
Voor een deel heb je zeker wel gelijk, maar de veel bedrijven gebruiken geen centrale beheer-tools voor Windows (of MacOS).

Dat is bij de (wat) grotere bedrijven dat dat soort dingen spelen en dat zijn echt minder bedrijven dat men altijd denkt. Meeste kleine bedrijven hebben gewoon 1 user per 1 laptop, je installeert een virusscanner zoals ESET die je centraal kunt beheren en eventueel een RMM-tool en dan ben je best al een heel eind. Als je op die manier 5 tot 10 computers inricht bij een kleiner bedrijf, dan is dat helemaal prima.

Dus dat is niet het hele verhaal waarom Linux niet doorbreekt. Ik denk toch ook dat het gebrek aan MS Office een groot onderdeel is. Excel is bijvoorbeeld een monster, maar wel een beter monster dan Only Office of Libre Office. En er zijn meer redenen natuurlijk.
Dat was vroeger zo toen had je een punt. Tegenwoordig met sssd en realmd geen probleem meer gewenning.
Linux valt vooralsnog gewoon niet fatsoenlijk (lees: kostenefficient) centraal te beheren.
Wat ik een vreemde bewering vind voor een POSIX telg, die vanaf de grond af is opgezet om uitstekend remote beheerd, bediend en bestuurd te worden.

Ik denk dat het probleem in je IT afdeling was dat er niet alleen een totaal gebrek aan expertise was, waarschijnlijk was er ook gewoon helemaal geen motivatie om iets nieuws te leren.

Ik ga er ook vanuit dat jouw bedrijf iets doet dat van nature al heel erg Windows en/of Microsoft georiënteerd is.
Je krijgt een -1 maar ik snap jouw punt.

Filosofisch gesteld zou een ieder zich kunnen afvragen: "Wat is ervoor nodig voordat de hang naar afhankelijkheid wordt doorbroken?".

En ik bedoel met deze 'afhankelijk' de manier waarop wij nu leunen op Amerikaanse tech. Wat mij betreft wordt dit zo snel als mogelijk doorbroken al is de regering aldaar voor mij niet de motivatie. Mijn motivatie zit hem meer in het feit dat bedrijven daar voor de rest van de wereld kunnen bepalen wat er gebeurt. Sterker nog, deze bedrijven hebben de macht om andere landen plat te leggen.

In een (nog) onrealistisch scenario zou je kunnen bedenken dat Microsoft nog een appeltje te schillen heeft met de Nederlandse overheid. Wat de aard van het geschil is maakt voor dit scenario niet uit maar het resultaat zal zijn dat Microsoft de toegang tot haar diensten blokkeert.

Onze overheid ligt dan volledig plat. Trek deze lijn door naar de semi-overheid en UWV ligt ook plat. Dat resulteert naar een Nederland in chaos en dat moet je absoluut niet willen.

Nu gaat het artikel vooral over Win 11 en persoonlijk stoor ik mij mateloos aan een aantal zaken en toch kan ik de overstap naar Linux niet maken. Een aantal dingen dat ik doe vereisen Windows en daar kan ik niet onderuit. In het verleden heb ik lang zitten klooien met manieren om deze dingen onder Linux werkend te krijgen maar het resultaat was steevast dat het niet of buggy werkte.

De spellen die ik speel kunnen wel op Linux (Minecraft en met wat werk zelfs Diablo 4). Ik zou de overstap met liefde maken, Microsoft vertrouw ik niet meer en dat reeds langere tijd.
Ik heb een aantal rhel certificeringen, en toch gebruik ik Linux zelden als desktop OS.
Waarom, binnen een seconde mis ik mijn standaard power user applicaties zoals b.v. MS Powertoys ik moet b.v. mijn Super Widescreen namelijk kunnen splitsen met Fancyzones . Voor sommige applicaties zijn Linux alternatieven. Voor andere niet, wederom een no-go.

IT Wil je kunnen beheren, dan gaat dat het aller beste met MS ADDS (lokaal) of Azure (Cloud). Op Linux kan dat b.v. een beetje met FreeIPA.
Maar met Windows is het gewoon veel en veel beter mogelijk om een Werk PC die op een domein zit dicht te timmeren met policies.

Apple als werkpc, op een domein? Nog nooit van gehoord, ongeschikt.

Linux als server, absoluut en altijd tenzij het een Windows ADDS server is natuurlijk.

Dus ja, het heeft niets met letterlijk (of figuurlijk) verboden zijn te maken. Wel met beheerbaarheid. En verder is het een kwestie van "The right tool for the right job"
Zo zou ik absoluut MacOS gebruiken als muzikant, puur vanwege software als Logic Pro en stabiliteit.

[Reactie gewijzigd door nullbyte op 13 augustus 2026 14:34]

Je bedoelt dat je een app nodig hebt op windows voor iets dat standaard ingebakken zit in KDE?? Je kan gewoon met META + T tilling zones aanmaken.

RHEL certificering is natuurlijk vooral voor de server markt bedoelt, niet zo zeer voor de desktop.

[Reactie gewijzigd door DarkBlaze op 13 augustus 2026 16:28]

Lekker man, KDE is mijn favoriete gui. Binnenkort eens even testen.
RHEL certificering is natuurlijk vooral voor de server markt bedoelt, niet zo zeer voor de desktop.
Rhel heeft allerlei cursussen betreffende Linux, van administrator tot security. RHEL linux is er ook prima als desktop OS met een GUI. Verder werkt het allemaal het zelfde, ook een Ubuntu 2026 desktop is prima te beheren met ansible. Wie powershell kent is een held op Windows servers, en desktops. Evenzo voor bash, en Ansible.
Ik heb laats de stoute schoenen aan getrokken en mensen op linux gezet zonder dat ze het wisten. Ik ben toch de gene die die laptop moet onder houden.. En heb er zoon 8 jaar terug al eens een SSD in gezet. alleen hij was nu zo traag en windows wil toch een TPM chip.
En die mensen zien de laptop aan gaan kunnen op firefox klikken en ze hebben niet eens in de gaten dat ze op linux zitten. en laptop loopt als een zonnetje.

Al die zogenaamde oude hardware draait nog lekker onder Linux

[Reactie gewijzigd door x2zero op 13 augustus 2026 15:54]

Ik heb laats de stoute schoenen aan getrokken en mensen op linux gezet zonder dat ze het wisten.

En die mensen zien de laptop aan gaan kunnen op firefox klikken en ze hebben niet eens in de gaten dat ze op linux zitten.

Moet jij mij eens uitleggen wat dit voor mensen zijn, die niet het verschil zien/merken tussen Linux of Windows. Als het bejaarden digibeten zijn (=vrijwilligerswerk), is mijn ervaring, kun je na 1 dag gaan acteren als telefonische helpdesk. Terwijl de algemene mening is; graag weer terug op Windows. Natuurlijk zijn die bejaarden gewent aan Windows, maar het vreemde is wel en dat is mijn ervaring is dat ze met Android weer geen problemen hebben, maar met Mint een drama. Alles weer terug op Windows en ik kon de telefonische helpdesk ook weer sluiten.

Verder de TPM chip, volgens mij is dit wel heel eenvoudig te omzeilen, mits je verstand hebt van computers. Zelfs mij lukte dit nog wel.

[Reactie gewijzigd door Toine1 op 13 augustus 2026 20:10]

Computeranalfabaten zijn doorgaans vrij makkelijk te migreren van Windows naar Linux: Ze begrijpen Windows toch al niet, gebruiken weinig functionaliteit. Zolang ze webbrowser en tekstverwerker kunnen vinden en het er een beetje herkenbaar uit ziet, is die groep al heel snel tevreden en vindt Linux vaak makkelijker dan Windows.

De moeilijkste groep om te migreren zijn mensen die hun computer professioneel gebruiken, maar geen computerspecialisten zijn. Zij gebruiken vaak veel softwarepakketten die lang niet altijd onder Linux beschikbaar zijn en gebruiken veel functionaliteit van Windows. Die groep kun je niet afserveren met een Firefox-icoontje dat op dezelfde plek zit, voor hun is een migratie een lang leerproces.
Ok jij praat over mensen die nog nooit met een computer O/S gebruikt hebben.
ja ze zijn al op leeftijd. Maar ze gebruiken alleen het internet en ik heb ze nu signal er bij gezet zodat ze kunnen video bellen. Alleen dat was wel ff moeilijk voor ze. Maar klein kinderen maakt dat ze het snel leren.

Ik zou dit niet bij een vreemde doen.
Zo lang er geen "Linux" is gaat dat sowieso niet zo snel gebeuren. De overload aan distros en compatibiliteit issues met drivers zorgt er niet echt voor dat er een makkelijke adoptie komt.

Nu zou je kunnen wijzen naar Android als succesverhaal, maar daar zie je dan ook dat het niet Linux is maar Android wat een succes is.

Dat gezegd hebbende vind ik Linux een fijn systeem voor de meeste zaken en draait een hoop infra thuis er op, alleen niet mijn desktops omdat ik het daar nog steeds te kort vind schieten.
Waar een wil is, is een weg.

Linux heeft ook prima driver support tegenwoordig. Ik zou niet weten waar je tegenaan zou lopen in een standaard werkomgeving.

En Windows is ook lang niet perfect op dat gebied. Het is niet dat daarmee alles magisch en vlotjes werkt. Ik heb al vaak het tegendeel gezien.
Waar LOTG ook op doelt is dat zelfs ik, die toch al jaren in de techsector werkt, werkelijk geen idee heeft welke distro ik nu zou moeten gebruiken. Ze komen en gaan. Ooit was Ubuntu de go-to distro, nu zijn het weer 5 anderen. En over een paar jaar zijn het weer 20 anderen.

En als je 5 mensen vraagt welke, dan krijg je waarschijnlijk 3 verschillende antwoorden (als het er niet 5 zijn).

Enfin, hoe leg ik mijn non-tech familie dan uit wat ze moeten gebruiken?

[Reactie gewijzigd door xrfx op 13 augustus 2026 14:30]

Je hebt nog steeds de basis van waaruit de vele distro’s ontstaan. Voor een bedrijf zou ik dus gaan voor Ubuntu of Fedora. Beiden hebben ook enterprise support. Ik denk echt dat vele bedrijven hier prima mee verder kunnen.

Update: of Red Hat Enterprise natuurlijk. Erg stabiel.

is gewoon een kwestie van een goede analyse van de noden te maken.

Wat wel een moeilijkheid kan zijn is ondersteunde software. Maar ook dat wordt minder en minder een issue door bv. Wine te gebruiken.

[Reactie gewijzigd door Sanghelios op 13 augustus 2026 14:39]

Er is werkelijk ook geen "foute" keuze in distro. Als je enigsinds een "normale" distro kiest kan je voort. De gemiddelde gebruiker wil niet lastig gevallen worden, daar voldoet (vrijwel) iedere sane distro aan. (even hana montana linux laten liggen graag)

Maar je hebt wel gelijk, het is als een android telefoon kiezen, er zijn 10tallen merken en vrijwel allemaal zijn ze wel "okay". Toch kiezen horde mensen voor Apple's Iphone met veel beperktere keuze.
Android is anders een stuk groter dan iOS, dus die veelvoud aan Android "distro's" hebben Android ook nooit tegen gehouden. Ik zie een switch tussen Linux distro's niet als iets wezenlijk anders dan een switch tussen telefoonmerken, die allemaal hun eigen keuzes hebben gemaakt qua interface, applicaties en standaard instellingen.
Is dat anders bij windows?
De meeste mensen zouden het liefst XP terugzien, Vista was toch niet zo slecht als destijds beweerd, 10 kan er best mee door en 11 is een ramp. Dan heb je nog de home, pro en server versies etc.

Lang verhaal kort, ook "de windows" bestaat niet.
ik gebruik nu regelmatig fedora thuis. Heb desktop ervaring sinds 2004 (gentoo), maar geregeld heb ik geen geluid op Fedora op een 3 jaar oude asus/intel laptop.

Dat zijn fratsen die niet kunnen voor een desktop gebruiker.
Bij mij is het net omgekeerd. Geregeld gedoe met audio op Windows. Op Linux niet. Dus ik bedoel maar…
ik knoei soms ook wel eens met audio op windows, maar een reboot helpt. Dat was op linux niet het geval.
Alleen werkt Windows nog steeds een stuk stabieler en consistenter dan iets als Mint of Fedora. Ik gebruik beiden sinds een klein jaar en kom toch best vaak zaken tegen waar een standaard gebruiker niet blij van zal worden, en waar je onder Windows vrij weinig last van hebt. Elk OS heeft heeft z'n sterke en zwakke kanten.
Ja, er zijn veel Linux distributies. Maar onderliggend kan je voor desktop werkomgevingen zeggen dat je kan kiezen voor Debian of Fedora als basis en dan tussen KDE of Gnome als interface. Als je dat hebt gekozen maakt je exacte keuze van een distro vaak niet meer zo gek veel uit. Blijf als MKB lekker bij een van de grote standaard distro’s voor de meeste situaties, zoals (K)Ubuntu(-LTS) of Fedora.

Er is veel meer keuze als je naar het totale Linux aanbod kijkt, maar er zijn echt wel duidelijk de grotere en meer volwassen systemen aan te tonen binnen het Linux aanbod.

Ik zie bij Linux eerder issues met de laag er bovenop. Als bedrijf wil je vaak een breed software pakket dat goed met elkaar samenwerkt, maar de meeste van zulke ‘ecosystemen’ worden niet voor Linux gemaakt. Juist dat ecosysteem aan bedrijfssoftware bovenop het OS is wat Microsoft nog altijd zo dominant maakt op de zakelijke markt, en dat Microsoft een deel hiervan ook aanbied op iOS en MacOS zorgt dat iPhones en Macs in veel bedrijven een optie worden. Zelfs Google heeft moeite hier tegenop te boksen.
Je hebt Arch uit je korte lijstje gelaten :+. En nee, ik bedoel niet letterlijk Arch zelf (da's wel echt hardcore), maar ikzelf gebruik al meer dan een jaar Manjaro (met KDE). Ik ben er super tevreden over, en wil niet meer terug naar Windows. Je verliest vooral bekende dingen, maar ik was ook positief verrast over hoeveel dingen juist véél makkelijker zijn in Linux.

Maar het klopt het wel wat anderen aanhalen. Ik ben fervent gamer, heb altijd mijn PCs zelf gebouwd en voorheen Windows zelf geïnstalleerd. Als je nieuw bent met Linux heb je geen idee waartussen je kiest. Welke basis is het beste, en welke flavor daarvan kies ik? Is KDE beter of slechter dan Gnome? Het eerlijke antwoord is: het maakt bij Linux wat minder uit, en je kunt vaak best makkelijk en veilig wisselen. Maar de realiteit is: eigenlijk willen normale gebruikers (en ik) die keuze niet eens hoeven maken. We willen gewoon een systeem wat werkt, en Linux doet heel erg aan als "teveel verschillende meningen".

Deze "5 manieren om hetzelfde te doen" stoppen niet bij alleen de distro keuze. Basale zaken als de bootloader of hoe je drives mount (en waar). Je moet je helemaal inlezen en begrijpen wat alles doet, en welke gevolgen je keuzes hebben. Andere OS-en zijn toch wel wat toegankelijker om mee te beginnen.
Dat was bewust. Dit draadje gaat hier om het gebruik van Linux in een werkomgeving. Niet om Linux op de desktop thuis. Er zijn daar wel zeker werkplek niches waar een arch based linux de beste keus is, maar voor een typische kantoorbaan pc zou het toch wel een opmerkelijke keuze zijn. En het zal meestal een ICT’er zijn die de afweging moet maken en voorleggen aan het management.

En dan vind ik de fragmentatie van Linux eigenlijk best meevallen, er zijn inmiddels wel een paar grote opties naar boven gedreven.
Dat lees ik wel vaker, maar dat is over het algemeen van mensen die nog op Windows zitten. Linux heeft al een veelvoud aan distro's sinds ik er mee begonnen ben in de jaren 90. En dat heeft mij als nietswetende puber ook niet tegen gehouden. De meeste overstappers gebruiken gewoon de eerste de beste distro die ze tegen komen. Die typen "Linux" in hun favoriete zoekmachine en klikken op de eerste hit. Of ze installeren de distro die degene draait waar ze van Linux hebben gehoord. Of vaker nog, kunnen ze helemaal niks installeren en doet iemand anders dat voor ze, die zelf een voorkeur heeft.

Ik heb ooit in de jaren '00 m'n vader's computer over gezet naar Ubuntu, en dat gebruikt ie nog steeds naar volle tevredenheid. Bij m'n zwager had ik ooit hetzelfde gedaan, totdat ie een andere computer kreeg en deze from scratch geïnstalleerd moest worden. Nu draait z'n main Pop OS. Omdat ik daar zelf tegenwoordig de voorkeur aan geef. Pop OS is eigenlijk gewoon Ubuntu zonder de Canonical onzin (zoals Snap, of 100 losse filesystems door het gebruik van zfs), dus die overstap heeft ie bijna niks van gemerkt. Er zijn immers wel honderden distro's, maar de basis is allemaal hetzelfde. Er zijn geen honderden desktop omgevingen, honderden terminals of honderden kernels. Het is meestal Gnome, KDE, of in PopOS' geval nu Cosmic (of Cinnamon in het populaire Mint), maar je kunt gewoon na installatie alsnog iets anders installeren. Ik heb weer Gnome op Pop OS gezet, want ik vond Cosmic nog niet klaar.

Dus nee, ik zie de distro's niet als iets dat Linux tegenhoudt, maar als iets dat Linux krachtig maakt. Je kunt het helemaal naar wens inrichten. Daarom is Mint dus ook zo populair. Vanwege een desktop omgeving die op Windows lijkt. Dat is goed voor overstappers. Moet je je eens voorstellen als er alleen KDE was geweest, iedereen die KDE niks vind haakt dan af. Wat Linux voornamelijk tegenhoudt is het menselijk karakter. Mensen zijn lui en kiezen de weg van de minste weerstand. Iemand moet echt een goede reden hebben om over te stappen, anders doen ze het niet. Zolang Windows nog "goed genoeg" werkt blijft het de standaard. Bij mijn vader was die reden onvrede met Windows. Hij kan veel beter met Linux uit de voeten. Bij m'n zwager was het vooral een keuze tussen mij z'n computer laten installeren (en ik doe geen Windows, al meer dan 20 jaar niet meer), of iemand anders zoeken om z'n computer te fixen. Mij als admin was de makkelijkste route. Makkelijker dan bij Windows blijven. Eigenlijk is ie ook voornamelijk van het Apple kamp, niet van Windows, maar die gratis nieuwe computer was geen Mac dus dan moet je wat ;)
Zoals ik al aan gaf heb ik niets tegen Linux en gebruik ik het regelmatig. Server met Proxmox en daar op containers en LXC, een NAS op Unraid en dan nog wat kleinere zaken (SteamDeck b.v.). Op het werk ook genoeg Linux systemen.

Wat is mijn probleem dan met distro's? De compatibiliteit. Zo lang het de zelfde lineage heeft is het prima en gebruiken ze de zelfde packages, maar op het moment dat er een ander package systeem is kun je gaan lopen zoeken of iets überhaupt beschikbaar is. Unraid is hier uiteraard de grootste boosdoener met Slackware waar vrijwel niets op werkt out of the box. Het heeft wat voeten in de aarde gehad om die machine te kunnen gebruiken in mijn Ansible scripts met LXC.

Maar met mijn server platformen heb ik eigenlijk geen issues, desktop is een ander verhaal. Elke keer loop ik daar weer ergens tegen aan dat iets niet out of the box werkt en ik weer een dag bezig ben met variabel resultaat. Mijn meest recente poging was Mint met als enige eis dat ik kon unlocken ala windows hello. Hoop problemen met camera drivers later heb ik het weer opgegeven, want dit is precies de reden dat ik geen Linux deskop draai. (Er waren ook nog andere issues die ik wel naar een halve dag had opgelost, maar dat terzijde). Ik doe de hele dag niets anders dan problemen oplossen en dan heb ik geen zin om dat in mijn vrije tijd ook nog te doen, en aangezien ik niet de enige gebruiker ben kan ik het ook niet half laten liggen. Zeker niet als het weer eens tijd is voor kernel panics.

[Reactie gewijzigd door LOTG op 14 augustus 2026 09:28]

Ook Android kent een overload aan "distro's". Voor de gebruiker is het "gewoon android", maar elke fabrikant heeft zijn eigen schilletje. Komt bij dat onder de motorkap elke Android machine een bepaalde kernelversie draait die nooit verandert, in combinatie met binary drivers die nooit bijgewerkt worden. Daarom stopt ook na 1 of 2 Android versies de support van je apparaat en duurt het een eeuwigheid voordat er een Android update is voor jouw specifieke apparaat. Je moet simpelweg steeds wachten tot de fabrikant een update van de "distro" voor jouw specifieke apparaat heeft uitgebracht.

Voor de eindgebruiker boeit het eigenlijk gewoon niet. Die heeft een desktop met zijn applicaties, applicaties worden door de distributie meegeleverd en veel meer heb je niet nodig.
"Linux" bestaat inderdaad niet maar ook wel wel. Doordat er zoveel smaken en varianten zijn.

Jij haalt Android aan, ik zie dat wel als een success voor Linux. Juist in het begin door de openheid van de Linux Kernel en Android daar van, heeft het bijna instant een cult following gegeven onder techies. Dat het daarna in tempo waarbij ook veel uit de custom rom wereld is opgepikt, door ontwikkeld is en het voor de gewone mens ook al vrij snel goed genoeg was. Dat als alternatief voor iOS. Zeker in de begin jaren ging de ontwikkeling van Android veel sneller dan iOS. Wat denk ik nooit was gebeurd als er een volledige custom kernel achter zat. Die mogelijk niet eens open was. Dan had denk ik Android naast Windows Phone OS gelegen.

Er zijn meerdere succes verhalen, de grootste is denk ik serverland. Je moet vaak uitleggen waarom je geen Linux gebruikt voor een server.

Ik zie Linux desktop zeker niet als mislukking. Het staat niet stil, het is in mijn optiek best wel een volwassen product. Het grootste probleem is niet de mogelijkheden van het OS maar de limiterende factoren van te weinig gebruikers zodat de gebruikelijke apps werken op Linux of een 1 op 1 vervanging met een alternatief. Al is dit steeds meer een non issue, aangezien steeds meer applicaties gewoon webapps zijn. Waarbij het OS niets uitmaakt.
Ik heb thuis op de laptops ook Linux draaien, al een flinke tijd en ik ga ook niet meer terug. Ik ben er heel blij mee.

Ik heb eentje met Bazzite en eentje met Zorin OS. Bazzite is mijn favoriet van deze twee, ook al is het anders dan anders (immutable). Maar de hele interface, gemak, het werkt allemaal heel fijn.

Maar ik moet wel zeggen: de Office-pakketten die er momenteel voor Linux zijn, kunnen mij ook niet bekoren. Libre Office, Open Office, Only Office en ik vergeet er nog een paar. Ik heb ze allemaal wel geprobeerd maar ik kan er niet helemaal aan wennen. Er is teveel daarin wat niet lekker werkt, helaas. Vooral in de Excel-varianten.

Microsoft heeft expres Office teruggetrokken van Linux om te voorkomen dat mensen massaal overstappen. In dat opzicht zien ze Linux absoluut als een bedreiging, want voor de Mac is MS Office er nog wel gewoon.

[Reactie gewijzigd door vrow op 13 augustus 2026 16:12]

Ik denk dat er veel overlap is met UI/UX design, waarbij om de zoveel jaar gewisseld wordt tussen ronde en scherpe hoekjes van vensters, en tussen stijlvolle en abstracte icoontjes. Soms verbeteren of verslechteren daardoor zaken, maar dat is niet het doel. Verandering om maar te veranderen is het eerste en belangrijkste doel.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 augustus 2026 21:45]

Dat vinden de UX designers natuurlijk niet, maar je hebt wat mij betreft gelijk.
Hoe vaak hebben we wel niet een nieuwe taskbar / taakbalk gehad met telkens minder functies.
Uhm... 1 keer? Met de overstap naar Windows 11 waarbij ze het toen helemaal herschreven hebben. En hoewel er inderdaad functies miste, is het ook niet te ontkennen dat veel van de bugs die al verschillende versies erin zaten ook opgelost waren. Daarbij waren de functies de verwijderd waren belangen na niet zo populair als de comments hier op Tweakers zouden doen vermoeden.
Iets vaker.

In 8 ging de taakbalk er uit (al was er wel nog een alternatieve desktop met de klassieke taakbalk.
In 10 kwam de taakbalk terug. Voor de meeste gebruikers met voldoende functies, maar voor voldoende gebruikers niet, zodat er third-party alternatieven kwamen die op de Windows-XP taakbalk leken. (Of was het dat er in de Win 10 versie te veel functies zaten? Ik weet het niet meer.)
En bij alle taakbalken vanaf Win 95 waren de opvolgers aangepast met meer/ minder/ aangepaste functies, al was dat soms subtiel.
Windows Vista, Windows 8, Windows 8.1, en Windows 11 maakten allemaal wel een aardige sprong qua taakbalk toch?
Vergeet 7 niet, wel in positieve zin maar daar begon het eigenlijk al. En als je nog verder terug gaat naar Windows 3.x daar was niet eens een taakbalk zoals we die nu kennen.
Je hebt helemaal gelijk, dat was juist een van de grotere wijzigingen 8)7
Op 11 na is geen enkele daarvan een nieuwe taakbalk waar functies in verdwenen waren.
Ik blijf fan van Windows 2000. Lekker strak, geen zinloze applicaties (kon je uitvinken tijdens de installatie), geen hippe kleurtjes of piepjes... Heerlijk rustig!
De trainingen moeten ook blijven draaien. Als ze alles hetzelfde laten hoeven er geen trainingen gegeven te worden.
Nou ze willen wel komen met iets nieuws, maar hebben 1 groot probleem: backwards compatability.

Klinkt misschien vreemd, maar je moet je voorstellen dat je je programma voor windows vista zo kan schrijven dat het de taakbalk nodig heeft en zonder crasht. En de taakbalk die werkt niet zonder X en Y en Z, ook uit windows vista of eerder.
Dusja als je nog wilt kunnen garanderen windows vista programmas te kunnen runnen op windows 11, dan moet er een taakbalk in, en X en Y en Z, en alles wat zij nodig hebben.

Dan zou je denken: stop dan support. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan, want zelfs als ze nu windows vista programma'sdroppen: de taakbalk zat nog steeds in windows 7, 8, 10 en 11, dus ondertussen zijn programma's of niet ge-update omdat ze altijd nog werkten, of er zijn weer nieuwe programma's voor windows 10 die ook de taakbalk aanname deden en dus zou je ook sommige windows 10 programma's niet meer ondersteunen.

Het is een grote zooi, maar er is een lichtpuntje: windows ARM heeft hier minder last van. Jammergenoeg is Intel weer goed genoeg om mee te doen met de AMD64 architectuur.
Één van de reden van nieuwe versies is contractueel. Zolang een os niet eol moeten ze gewoon ondersteuning bieden. Door om de 10 jaar van versie te veranderen kunnen ze ook bepaalde software (libraries) verwijderen.

Feit dat er iets is zoals ie compatibility mode is niet omdat Microsoft dat wou, maar omdat ie contractueel verbonden was met het os en ze ondersteuning moesten blijven geven.
Op een gegeven moment is een facelift van een interface natuurlijk wel fijn.

Ik zal zeker niet zeggen dat iedere verandering een verbetering is, maar het is natuurlijk niet gek dat ze na 6 jaar is wat nieuws doen?
Het is maar net welke kant de scheet van de aandeelhouders opwaait. Zie je bij de Xbox divisie ook duidelijk.
Omdat daar UI designers werken die wel dit soort onzin moeten verzinnen om hun werk te behouden.

Als jouw baas vraagt wat je hebt gedaan dit jaar is "niks want alles is gedaan" iets wat meestal beantwoord wordt met "oh dan heb ik jou ook niet meer nodig"


Maar als jij vertelt dat je een diepgaand onderzoek hebt gedaan en zeker weet dat die ene optie net iets dieper te verstoppen een goed idee is (terwijl je letterlijk alleen een icoontje hebt verplaatst), dan is je baas trots op je harde werk
Het zal wel aan mij liggen. Maar voor mij werkt Windows hartstikke prima. Al 30 jaar. Geen idee waar mensen over klagen. In mijn nabije omgeving klaagt ook eigenlijk nooit iemand over Windows.
Ik gebruik het vanaf Windows 3.1 en alhoewel Windows 10 wat gefocuster voor me aanvoelde dan 11 heb ik er geen problemen mee. Ik draai er hooguit een tool als O&O Shutup overheen en denk er dan niet meer over na. Zaken als het verplaatsen van een startknop of het veranderen van een configuratiescherm interreseren met niets, binnen een week ben ik eraan gewend.

Ik draai daarnaast meer dan 25 jaar Linux maar van permanent overstappen is voorlopig geen sprake. Net zoals bij Windows is Distro X, Y of Z ook niet perfect.
Voor mij werkt het ook prima, maar als ik mijn laptop boot in Windows 11 of Cachyos dan is het verschil duidelijk.

Cachyos is in mijn geval veel sneller, met alles, als in Windows op hetzelfde toestel.

Werkt alles, in die zo goed als cleane Windows, ja. Maar logger en stugger als in een dagelijks gebruikte Cachyos. Als Microsoft hier wat aan kon veranderen zou er minder kritiek zijn op Windows 11.
Gebruik jij alle 'troep'/bloatware die ze je opdringen toevallig? Of vind je het gewoon makkelijk te negeren, geef je niet om je privacy en wil je je PC niet personaliseren zoals jij het zelf wil?

Ik erger me er kapot aan dat ik zaken niet volledig uit kan zetten, kan verwijderen of in kan stellen. En dat ze het (bijna) onmogelijk maken om zonder account je eigen computer te gebruiken. Om over alle privacy ellende/tracking/telemetry nog maar te zwijgen.

Het is dat ik het 'gratis' kreeg bij m'n laatste PC en werk me 'verplicht' het te gebruiken, maar anders...
Klinkt alsof je duidelijk vastgeroest bent in het systeem. Als je alle ins en outs kent is het makkelijk te zeggen dat alles wel oke is.

Ik heb zelf zo'n 10 jaar geleden eens mac os geprobeerd (hackintosh) en gebruik al jaren linux naast mijn windows laptop (en windows werklaptop). Het is echt een verademing on mac/linux te gebruiken. Alleen al is de gehele UI aantrekkelijker en soepeler.

Je kunt windows, netzoals elk OS ook zien als een gateway naar je programma's, dus speciaal hoeft het niet te zijn, maar als je toch wat meer doet, dan vind ik persoonlijk mac os en linux fijner.
Alleen al is de gehele UI aantrekkelijker en soepeler.
Dat hangt geheel van de gekozen desktop omgeving af. Er zijn meerdere distributies die juist de Windows GUI proberen na te bootsen. In the end is het een kwestie van persoonlijke voorkeur. Ik kan als Linux user nou niet echt zeggen dat de UI van de standaard Linux distributie nou zou veel beter of anders is.
Ik heb 6 jaar lang een iMac gehad. Destijds de enige all-in-one met AMD 580 videokaart. Ik vond MacOS echt vreselijk om te gebruiken. Heb 6 jaar lang Windows Bootcamp gedraaid. Dat werkte top!

Het is echt een kwestie van persoonlijke smaak. Voor mij heeft Windows altijd top gewerkt en dat doet het nog altijd dagelijks. Het kost geld, maar volgens mij krijg je er ook een hoop voor terug.
Das mooi! ben blij dat er mensen zijn met een goede ervaring. :)

Helaas gaat voor mij die vlieger niet op voor de twee laptops voor prive en werk. Op beide machines had ik met Windows problemen van bluetooth tot printer-drivers of een WLANkaart waarvan de drivers niet wilde werken. (bouwjaar 2021...)
Ook WSL2 wou nog wel eens crashen op de werk laptop. Dat was dan ook de doodsteek voor die machine.

Nu eerlijk is eerlijk, mijn game pc (prebuild) heeft tot nu toe nog geen problemen gehad op een klein probleem met de 3.5mm jack (je moet bevestigen of je iets hebt ingeplugd en daarna werkt de headset toch niet?)
Je werkt zeker bij Microsoft? 😉
Deze aandacht kan Linux bijvoorbeeld bekender maken bij het grote publiek. Tegenwoordig zijn veel gewone toepassingen en, dankzij SteamOS van Valve, veel games goed te gebruiken op Linux. Waarschijnlijk breekt het mythische jaar van Linux op de pc ook in 2026 niet aan, maar gebruiksmetingen tonen interessante trends.
De in het gelinkte artikel geconstateerde piek in de trend is overdreven (zoals ook aangehaald in de commentaar onder dat artikel). Wel is duidelijk dat het aandeel Linuxdesktopdistributiegebruikers (wat een woord!) traag maar stabiel groeit wanneer we kijken naar de afgelopen jaren. Het is niet snel, maar er is een duidelijk stijgende lijn te zien waar die in het verleden ontbrak. Het zal niet tot een memewaardig jaar van Linux leiden, maar Microsoft zal de mogelijkheid dat het daar langzaamaan marktaandeel aan verliest zeker meewegen.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 augustus 2026 13:08]

Niet alleen is de geconstateerde piek overdreven; het lijkt in Europa vooral een soort golfbeweging te zijn. Zo is het aandeel nu lager dan een jaar geleden in Augustus 2025 wat gewoon een daling inhoudt i.p.v. een stijging. Opvallend is ook dat we dit jaar vanaf januari t/m april een daling zien ten opzichte van jan).

Ook zien we deze maand bij Windows weer een stijging. Dit soort statistieken zijn lastig echt objectief te wegen.

Ze komen ook hier op Tweakers veel voorbij maar eigenlijk tonen ze hier in Europa de vermeende stijging niet tot niet goed aan.

[Reactie gewijzigd door Bor op 13 augustus 2026 13:17]

Ik denk dat "Linux" (tot zover het een eensgezind orgaan is) eerst de bult over moet van gebruiksvriendelijkheid voor de leek.

Het mooie van Windows is dat in 99,9% van de gevallen je programma's direct kan installeren door op een tegeltje te dubbelklikken, overal "volgende" op te klikken, even naar een balkje te staren, en vervolgens "Afronden" te klikken.

In het geval van Linux is dat in mijn ervaring veel minder; er is altijd wel iets met rechten, of bepaalde afhankelijkheden die ontbreken, en veelal moet je die command prompt in. Voor ons Tweakers is dat leuk rondpielen en spelen met onze zooi. Voor de meeste gebruikers is dit veel te ingewikkeld en lastig.
Eerst zien dan geloven, zolang we bij installatie mogen kiezen tussen 'ja' en 'ja, maar iets minder' ipv 'NEE' in een OS waar je 200,- voor hebt mogen aftikken hoop ik dat de linux trend zich nog lang laat doorzetten.
Ik geloof niet dat jij 200 euro voor je OS hebt betaalt en ik weet al helemaal zeker dat grote hardwareleveranciers ook dat niet betalen.

Inmiddels weten we namelijk dat het geld bij MS niet eens meer van uit licenties komt, Azure en 365 subs drijven de revenue op.

Windows 10 was niet voor niets gratis voor windows 7 gebruikers.
Inmiddels weten we namelijk dat het geld bij MS niet eens meer van uit licenties komt, Azure en 365 subs drijven de revenue op.
Als dat waar was dan gooit Microsoft niet de prijs omhoog.
Het een sluit het ander niet uit natuurlijk. Microsoft publiceert gewoon cijfers die ook in de media geanalyseerd en wel worden aangeboden.

Een eerste hit: Q2 FY2026 Earnings

Enige indicatie (uit een andere bron):

Windows revenue accounted for roughly 12% of total 2022 revenue, and while essential for platform dominance, its direct licensing revenue is dwarfed by Azure and Microsoft 365.

Dat was 2022. Ik ga er van uit dat de verschuiving verder doorgezet is.

[Reactie gewijzigd door Bor op 13 augustus 2026 13:22]

Je vergeet de bodemloze put genaamd A.I. waar ze geld in flikkeren.
We bespreken inkomsten, niet uitgaven.
Inmiddels weten we namelijk dat het geld bij MS niet eens meer van uit licenties komt, Azure en 365 subs drijven de revenue op.
Het vetgedrukte deel is onwaarschijnlijk als Microsoft de prijs van licenties verhoogt.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 augustus 2026 13:21]

Volgens mij bespraken we de prijsverhoging.
Maar de uitgaven moeten eerst inkomsten zijn, he?
De Retail licenties zijn anders een stuk duurder waar mensen voor gaan als ze het van machine willen kunnen wisselen.

uitvoering: Microsoft Windows 11 Pro (NL, Retail)

Dus nee, €200,- is zo gek nog niet gesteld en vroeger waren de licenties voor de OSen zoals Windows 7 ook redelijk in vergelijkbaar vaarwater geprijsd.

uitvoering: Microsoft Windows 7 Ultimate (NL Retail)
Ik zie het als de tijd van inkomsten verschuiven. Ja Windows 7 kon upgraden. Aan de andere kant was de kans ook groot dat je in de tijd van Windows 10 een andere computer koopt. Dan had je problemen dat je oem code niet meer werkt en een andere moest kopen. Of je nieuwe pc / laptop kwam met een Windows licentie erbij. En ja er zullen vast mensen zijn die al een normale code hebben en die kunnen hergebruiken nadat ze hun eigen pc in elkaar gezet hebben of illegaal gedaan hebben. Maar uiteindelijk zullen genoeg mensen (indirect) hebben betaald voor Windows 10 ook al hadden ze een gratis update.
Frustrerend dat de langlopende problemen gewoon nooit worden aangepakt. Een van de redenen van mij overstap naar de Mac in 2015 was de rommelige UI. Het navigeren door de verschillende instellingen voelt veelal als het navigeren door een museum van verschillende Windows-versies. Dat probleem is inmiddels nog steeds niet opgelost. Ja, compatibiliteit met bedrijven etc, maar dat maakt het als gewone gebruiker niet minder vervelend.
En hoe vaak navigeer jij als gewone gebruiker door de verschillende instellingen?

Wanneer dat vaker dan één of twee keer per jaar is, ben je volgens mij geen gewone gebruiker meer.
En wanneer je je daar aan ergert moet je je er ook verschrikkelijk aan ergeren dat niet elk programma en elke website er hetzelfde uitziet. (Of erger je je enkel aan Microsoft software?)
De instellingen van een besturingssysteem vind ik toch wel vrij fundamenteel; ik zou dat niet in de categorie 'obscure functies voor power users' plaatsen. Bovendien is het een wat slap argument: als een functie minder vaak gebruikt wordt, dan maakt het blijkbaar niet uit hoe het ontworpen of geïmplementeerd is? (Ik open de instellingen overigens minstens een paar keer per week.)

Tot slot is een website of programma wel degelijk anders dan een besturingssysteem. Natuurlijk zien websites en programma's er verschillend uit. Elke uitgever heeft immers zijn eigen stijl. Wel is het fijn dat het besturingssysteem waarbinnen dat allemaal moet draaien een coherent ontwerp heeft. Zie het als een bibliotheek met boeken. Ik snap dat elk boek een ander ontwerp heeft. Maar het is wel mooi als de boeken goed gecategoriseerd staan en de bibliotheek een mooi samenhangend interieur heeft.
De instellingen van een besturingssysteem zijn geen obscure functies voor power users. Maar gewone gebruikers waar jij het in je laatste zin over hebt hoeven daar nauwelijks te komen. Met één of twee keer per jaar heb je het wel gehad. Dat is voor de gewone gebruiker dus lang niet vaak genoeg om je druk te maken over een rommelige UI in de uithoeken van die instellingen.
Ik neem aan dat je jezef geen gewone gebruiker vind wanneer je meerdere keren per week de instelliongen in moet duiken. Ikzelf kom er ook regelematig (ik vind mezelf ook geen standaard gebruiker), maar ik blijf toch wel voor 99% in de omgeving waar de UI consistent blijft. Dat ik nog 'ouderwetse' elementen tegenkom is zeer zeldzaam.

Maar ik til er ook niet zo zwaar aan wanneer de UI niet 100% consistent is, wanneer ik maar kan doen wat nodig is. En misschien is dit wel een stereotiep: bij Mac-gebruikers zie je wel vaker dat de vorm belangrijker is dat de functie.
Wanneer ik naar een bibliotheek ga, vind ik het vooral belangrijk dat alles goed gecategoriseerd is. Of een deel van de boeken op uitsparingen in een stenen muur staan, anderen in een houten kast en weer anderen in een metalen stelling zal me wordt wezen, wanneer ik maar het boek kan vinden waarnaar ik zoek. En tot nu toe kan ik in Windows alles vinden waarnaar ik zoek en dat ik dan soms bij de laatste klik de archeologie in duik is geen probleeem. (Maakt me soms ook wel nostalgisch. Dan kom ik een scherm tegen waarin ik nog een klein detail aan moet passen, terwijl ik er in de begindagen van Windows vele uren heb doorgebracht om te proberen een lastig probleem op te lossen.)
En toen had je zelfs nog Windows 10, geen 11 - en mensen zweren bij Windows 10 hier nu. Beste Windows evâh!

Mijn vader en tante zijn ook al tientallen jaren Windows gebruikers maar instellingen menu's kennen ze niet en komen ze nooit. Ze doen gewoon hun (beperkte) ding. Gewone gebruikers dus.
Macs maken gebruikers kennelijk blij. Of is het vooral de prijs van de Neo die vreugde geeft?
Als dagelijks Mac (zakelijk en prive) en Windows gebruiker (gaming) weet ik voor mij het antwoord wel. Mac is heel clean in de UI zonder veel afleidingen, popups etc.
Daarbij helpt het makkelijk kunnen copy pasten van tekst, afbeeldingen etc van iphone naar mac.

Maar Windows heb ik puur en alleen voor gaming, omdat ik me stoor aan alle afleidingen en rommel die Windows biedt.

Het voelt steeds meer als een verkapt advertentie platform waarbij ze ook zoveel mogelijk data van je willen.

De UI vind ik ook rommelig. Vaak zie je dat een bepaald scherm een laag is over een oude windows UI. Denk aan instellingen. Als je op 'geavanceerd' klikt krijg je de oude Configuratiescherm elementen of schermen zoals het bij windows XP en windows 7 was.

Mac doet dat heel anders, als zij iets veranderen dan is dat gewoon een totale verandering. Zoals de instellingen app in MacOs. Die is gewoon totaal anders geworden een paar jaar geleden en gelijkgetrokken met iPad en iPhone.

Geen laag over het oude heen, gewoon keuzes durven maken.

Niks is voor iedereen, dat begrijp ik heel goed. Ik ben dan ook geen developer o.i.d.
Ik heb een eigen (commercieel) bedrijf en ik wil zo min mogelijk afleiding in de UI
Het is ook echt alsof ze bij Microsoft maar 5 mensen hebben die aan UI werken en de rest aan andere dingen. Het is onbegrijpelijk dat we nog nooit een windows versie hebben gehad waarbij alle UI dingen consistent zijn.

Ook zo'n debiele actie bij W11. Waarom is het nodig om twee context menu's te hebben? Het originele was al rustig genoeg, programma's kunnen het context menu verder uitbreiden als je dat toe laat. Decennia lang houtje touwtje hang alles aan elkaar. Windows is gewoon een rommel qua UI
Ik zou haast juist het tegendeel beweren wat UI-designers betreft want dat gaat toch wel per OS vaak op de schop, en niet per se de goede richting op. Het gros van de wijzigingen in de UI die W11 met zich meebracht, was ik niet erg positief te spreken over. Als simpel voorbeeldje een zowel minder gedetailleerde als tragere context-menu bij een klik op de rechtermuisknop.
We hebben in ieder geval gezien dat Apple nu glass UI heeft geintroduceerd, ook op MacOS. Ik heb het zelf niet tot in het diepe gezien, maar ik geloof graag dat vrijwel alles geupdatet is. Bij windowd duurt het 10 jaar, is de helft van de UI omgezet naar de nieuwe stijl en dan begint het weer opnieuw met de volgende stijl.
Hier ook gebruiker van beide, al moet ik toegeven dat mijn voorliefde voor MacOS flink is afgenomen de afgelopen jaren. Vooral vanaf 26 heb ik meerdere problemen. Zo veel als Windows? Nee nog niet maar het gat wordt wel kleiner. Zelf vind ik de UI beide systemen prima, 11 vind ik beter geworden (Na een hoop aanpassingen, wat windows beter doet dan apple). Apple is echter achteruit gegaan, ik ben nogsteeds alles kwijt als ik nu iets wil zoeken in instellingen, alles wordt steeds verder weggestopt. Ook komen er toch steeds meer pop-ups, worden bepaalde apps opgedrongen (nieuwe pages is een goed voorbeeld) en is siri ook opgedrongen.

Dit is precies wat het artikel beschrijft, kleine veranderingen die steeds blijven doorvoeren maken uiteindelijk een groot verschil. Windows gaat nu eindelijk eens de bezem er door heen halen en ook Apple heeft aangegeven ook veranderingen te brengen in Golden Bridge. Echter is het niet allemaal rozegeur en manenschijn, het verlies van Rosetta gaat mij veel problemen bezorgen met bepaalde software.
Dat dus. En je kan ook voorspelbaar zijn ondanks verandering. Het is het “we doen het nu anders, tenzij je verder klikt want dan krijg je het oude” wat zo frustrerend werkt. Alsof er een schil om het oude vertrouwde is gebouwd, in plaats van dat men zich werkelijk heeft ingezet voor verbetering.

Simpel voorbeeld: taal en toetsenborden. Je wordt van het kastje naar de muur gestuurd inmiddels, en het is me niet gelukt het zonder online hulp voor elkaar te krijgen m’n verse installatie van de optie te voorzien tussen input te kunnen wisselen. En ook nu nog is het niet gelukt de language bar weer terug in de tray op te laten nemen. Dat ging twee jaar terug nog met doods gemak.

Als je dan toch moet uitpluizen hoe iets aan de praat te krijgen kan dat ook meteen voor een anders OS.
Geen laag over het oude heen, gewoon keuzes durven maken.
Kortom, ze duwen gewoon een wijziging er doorheen zonder de gebruikers een andere keuze te geven? Zouden ze eens bij Microsoft moeten proberen. Dan komen alle gebruikers met hooivorken in opstand. :D

Microsoft gebruikers zijn conservatief en houden niet van verandering. Apple gebruikers kan het weinig boeien, want ze hebben een heilig vertrouwen in het bedrijf.

[Reactie gewijzigd door segil op 13 augustus 2026 16:21]

Het probleem blijft dat de meeste techbedrijven het onderste uit de kan willen halen qua omzet. Hierdoor is Windows van product veranderd in een advertentieplatform.

Ik wil gewoon een stabiel OS zonder advertenties, en daar hoort promotie van eigen diensten bij. De reden dat Apple me vreugde opbrengt (om even de toon van het artikel te volgen) is omdat ze dit soort onzin traditioneel gezien niet doen. Hoewel de promotie van Apple Music en iCloud ook daar inmiddels tot enige onvrede leid.

Met Windows 3.0 kregen we gratis Microsoft Solitaire. Zat er gewoon bij voor de leuk. Sinds Windows 8 is Solitaire een verdienmodel. Er zitten advertenties in, daily challenges, achievements, en een betaald abonnement.
Dat soort dingen wekken geen vreugde op.
Apple verdient natuurlijk keiveel op de hardware en kunnen daardoor een goedkope OS zonder al te veel franje aanbieden. Maar ook Apple verlangt een online account, installeert met "bloatware" en met Siri gaat het toch ook de AI kant op? Daarnaast, in de Apple store onder IOS heb je ook reclame. Dus tsja.... doen ze het nu zoveel beter?
Tja ik denk dat het voor veel power users te laat is, en wellicht gamers ook. Die zijn klaar met
  • Tracking en ads (laatst nog dat GDID akkefietje) en dus privacy zorgen
  • web/chrome apps die erg veel geheugen vreten en traag aanvoelen, en andere enshittification van standaard apps en configuratie.
  • Buggy windows update
  • Weinig aanpasbare GUI elementen en steeds design keuzes die vervelend zijn
  • Microsoft account koppeling
  • Push van OneDrive en dat er data zomaar naar de cloud wordt gepusht
  • Hardware eisen die generaties van nog prima functionerende CPUs uitsluiten.
  • 'Herrie' van alle notificaties, reclame van office 365, updates en andere zaken
  • Geen centrale applicatie update mechanisme (Linux heeft package managers die vrij ver zijn doorontwikkeld, even Arch AUR supply chain attacks buiten beschouwing gelaten).
  • Hoog resource gebruik/geheugen, disk etc.
  • Vendor lock-in
  • Achtergrond processen die framedrops in games veroorzaken.
Buiten dat voegt Microsoft keer op keer weer webapps toe aan windows terwijl ze beloven meer native apps te maken. Dat geeft ook weinig vertrouwen dat ze de 'gebruikers eerst' lijn zullen aan blijven houden, keer op keer verslapt de aandacht, komen andere mensen aan de leiding met weer andere ideeën en millennial slop.

Windows 10 wordt voor mij de laatste windows versie, ik ben al bezig met voorbereiden en vinden van alternatieve apps of dat sommige apps te gebruiken zijn dmv wine. Ik ben zelfs bezig om een applicatie zelf te bouwen zodat de windows lock in daarmee een stuk wordt weggenomen. En wellicht volgen er meer apps die ik zelf ga schrijven.
  • Geen centrale applicatie update mechanisme (Linux heeft package managers die vrij ver zijn doorontwikkeld, even Arch AUR supply chain attacks buiten beschouwing gelaten).
Hoezo, dat is WinGet toch?
Bor Coördinator Frontpage Admins / FP Powermod @Kalief13 augustus 2026 17:08
Dat is inderdaad Winget en als je dat niet wilt gebruiken zijn er alternatieven zoals Chocolatey en andere oplossingen.

Windows update is hiernaast ook niet buggy.
Hoog resource gebruik is (zeer) relatief.
Achtergrond processen die framedrops in games veroorzaken heb ik nog nooit ervaren

En zo is er nog wel meer op te merken. Dat zeg ik dan als (mede) Linux user.
Buiten dat voegt Microsoft keer op keer weer webapps toe aan windows terwijl ze beloven meer native apps te maken. Dat geeft ook weinig vertrouwen dat ze de 'gebruikers eerst' lijn zullen aan blijven houden, keer op keer verslapt de aandacht, komen andere mensen aan de leiding met weer andere ideeën en millennial slop.
Zou het ermee te maken kunnen hebben dat de meeste Windows ontwikkelaars niet meer met de Windows API's kunnen programmeren?

Ik heb hier nog een paar boeken liggen van Petzold en Richter over programmeren voor Windows 95 en NT, waar ik nooit meer echt iets mee heb gedaan, omdat ik sinds 2000 thuis al Linux draai en in 2002 Windows helemaal de deur uit heb gedaan.

Heel af en toe pak ik de boeken er nog wel eens bij en ga ik er in een ReactOS VM mee aan de slag. De laatste keer is nu ook al weer een paar jaar geleden.

[Reactie gewijzigd door psychicist op 13 augustus 2026 22:40]

"Achtergrond processen die framedrops in games veroorzaken."

Heb je daar voorbeelden van? Ik heb zelf geen last van framedrops op mijn Win 11 systeem en heb vrij weinig lopen sleutelen aan de standaard processen op de achtergrond..

Ook het resource gebruik kan ik niet beaamen. IMO is het goed dat het geheugen pakt waar mogelijk voor prefetch/superfetch.

Notificaties kun je uitzetten. Ik krijg hier geen enkele notificatie van wat je noemt.
Ik ben opgegroeid met Windows, heb het tot windows 10 elke dag gebruikt. Ik vond zelfs windows 8.1 prima. Maar ik gebruik nu eigenlijk alleen nog maar macOS en elke keer als ik op windows zit dan snap ik weer waarom ik ben overgegaan... Waarom moet je 2x rechts klikken? Waarom moet je soms in het oude scherm voor instellingen zijn en dan weer in de nieuwe. Elke keer zeggen ze "ja we gaan het verbeteren, we luisteren nu echt" en dan doen ze weer kleine tweaks om vervolgens weer accounts te gaan afdwingen, copilot te forceren, onedrive te forceren etc. Mij niet gezien voorlopig.
Rechts dubbelklikken zegt me echt niks. Overigens ken in het OneDrive forceren en CoPilot forceren ook niet. Je hoeft het niet te gebruiken he?
Je hebt toch tegenwoordig 2 context menu’s? Eentje met weinig opties en dan degene die je wilt.

Overigens, nee hoef het niet te gebruiken maar elke update moet ik weer zeggen dat ik het niet wil en gewoon mijn game pc wil gebruiken.


Maar dit soort opmerkingen maakt precies waarom ik het een rot OS vind en dat voorlopig ook blijft. Ja je kunt het aanpassen, en als je vage scripts op github uitvind wordt het soms nog bruikbaar maar als ik mijn macos machine aan zet staat alles zoals ik het had achtergelaten en alles werkt zoals je mag verwachten.
Als je bijvoorbeeld wilt daT JE DOCUMENTEN AUTOMATISCH GESAVED WORDEN (EEN Bij Ider OS default gegeven, behalve uiteraard MS Windows) ben je verplicht met onedrive bewerken. Dus ja, het wordt je door je strot geduwd, zeker bij een OS wat random reboot voor 'updates'.
Maar dat is nooit anders geweest? Auto save had je al nooit zonder cloud, behalve de functie in Word of Excel elke 5 of 10 minuten b.v.

En random reboots? Even je ogenschijnlijk brakke installatie nakijken misschien, zijn het bij jou soms crashes? Windows reboot niet random/spontaan voor updates.
Dat is uiteraard op een Mac natuurlijk wel te doen zonder cloud achtige oplossingen. EN wat die reboots betreft, ook op mijn managed systeem (vanuit werkgever) krijgt MS het minstens een keer per maand (maar vaak meerdere keren) voor elkaar om geforceerd te rebooten vanwege een update die door je strot geduwd wordt. Dat is een algemeen bekend issue (of feature zo je wilt) wat helaas alleen door diepgaande hacks uit te zetten is.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn