En ook hier valt het me op dat je het over "fracties" hebt: geen absolute aantallen.
Omdat hier geen makkelijke absolute getallen voor zijn. Ik kan hooguit een
slechte gok / berekening maken. Maar ik weet niet hoeveel lampen zijn vervangen door spaarlampen (en led lampen), hoeveel uren een lamp aan staat, hoeveel watt een lamp daarvoor was en hoeveel watt nu, hoeveel lampen tegelijkertijd aan stonden / staan. Ik kan een berekening doen met bijvoorbeeld vroeger 40 watt, nu 6 watt, misschien kan ik zelfs opzoeken wat bijvoorbeeld in Nederland het verbruik was 15-20 jaar geleden was, uitgaan van bijvoorbeeld 3 lampen per huishouden en 4-5 uur branden. Maar of ik in de buurt ben geen idee. En dan heb ik alleen de huishouden en nog geen bedrijven of lantaarnpalen erbij. Ik weet ook niet hoeveel liter per slok ik (en andere mensen gemiddeld) neem maar dit kon ik ieder geval nog redelijk visueel maken met een liter pak.
Opnieuw was ik onduidelijk. Het lijkt onzin om je software aan te passen voor 1 klant, maar het is heel logisch om het aan te passen voor 10% van je klantenbestand. Het absolute aantal zegt niets, het percentage heel veel.
Op zich snapte ik het wel maar ben ik het er niet mee eens. In dit geval is 10% hetzelfde als 1 klant dus door 10% te zeggen veranderd er niets. Ik denk dat beide getallen (of zelfs meer informatie) belangrijk zijn. Als voorbeeld ik heb wel een spellen gespeeld waar wordt gezegd 10% extra schade. En raadt eens. Ik mocht de vijanden nog steeds dezelfde aantal keren raken omdat die 10% nog niet genoeg was. Heeft de vijand 100 gezondheid en ik doe voor de upgrade 25 schade (4x raken) dan moet ik nu minimaal 34 schade (3x raken) doen om echt nut te zien en dat zie ik niet bij alleen 10%. Een andere voorbeeld. Een winkel heeft 50% meer verdient dan gisteren en een andere maar 1%. 50% klinkt beter maar als dit maar 100 euro is en de 1% is Bol.com dan verdient Bol.com dus echt meer ondanks de percentage lager is.
Edit: Daarnaast als die ene klant (10%) iets zou willen wat een miljoen euro of een jaar ontwikkeling had gekost had je het dan ook gedaan? Ik denk dus wel dat meer context aanwezig was dan alleen 10%. Dan denk ik aan jullie vonden het mogelijk ook handig voor andere klanten (in de toekomst), hetgeen wat die klant wilde zit niemand anders in de weg, de taak was mogelijk makkelijk toe te voegen of jullie hadden het niet druk.
Maar mijn punt met die 1 klant (en de Apple verlies / Microsoft gebruikers) was dat context belangrijk en dat wat soms niet belangrijk is in andere situatie wel belangrijk is. 1 klant die iets anders wil noem je weinig. Maar als 1 klant weg gaat dat draait het bedrijf verlies en is die wel belangrijk. En in geval van Microsoft 2% / 20 miljoen voor een heel OS aan te passen te weinig inderdaad maar voor zo een kleine functie als taakbalk verplaatsen vind ik het dan weer veel. Een kleine team kan dit in een weekje gedaan hebben (exclusief testen en bug fixes natuurlijk).
Ik heb geen idee hoeveel olie er per dag in de wereld doorheen gaat. Als iemand mij vertelt dat door de Iran-oorlog 1 miljard liter per dag minder gebruikt wordt, dan weet ik niet of dat veel of weinig is. Misschien is het eerder 1 triljard liter per dag, weet jij het? Daarom praten we bij dit soort zaken vrijwel altijd over percentages. Die percentages terugrekenen naar absolute getallen is dus een stap terug in abstractie, en ik snap oprecht niet waarom je zou denken dat dat nuttig is.
Prima ik geef je een verzonnen getal 3%. Weet je nu dan of dit een miljard of triljard is? De 3% zegt alleen maar 3% wereldwijd maar zonder meer informatie weet je nog niets eigenlijk. Zeg dat Amerika bijvoorbeeld maar 2% totaal zou verbruiken dan zou ik 3 procent veel vinden. Zou Amerika 15% verbruiken dan zou ik de 3% misschien wel weinig of normaal vinden. De 3% zou dus boven aan de lijst kunnen staan of onderop van alle verbruikers die je wil gebruiken om te zien of het veel of weinig is. En nog steeds weten we niet miljard or triljard of misschien maar miljoenen.
Maar in dit geval als ik een miljard zou horen weet ik niet of dit wereldwijd veel is maar ik kan wel zien dat het veel is en visueel zou ik een beeld kunnen maken dat een auto die 1 op 10 rijdt 10 miljard kilometer zou kunnen rijden. Of 250 miljoen auto's met een 40 liter tank. Of een slechte berekening van ik schat dat er gemiddeld 3 miljoen auto's per dag in Nederland rijden en gemiddeld een uur per dag. 1 auto gemiddeld 100 kilometer per dag wat 300 miljoen kilometer per dag. 300 miljoen en bij 1 op 10 = 30 miljoen liter per dag. Nu gebruik ik even makkelijker getallen. Dus geen idee of ik in de buurt zit maar ik kan het dus wel ergens mee vergelijken wat voor mijn brein meer zegt dan 3% wereldwijd.
Maar voor echte goede informatie heb je dus minimaal 2 of de 3 dingen nodig. Percentage, aantal of de totaal aantal (en de derde kan je betekenen als je het wil). En vaak dan nog de extra context voor extra duidelijkheid.
[Reactie gewijzigd door Daoka op 18 mei 2026 01:50]