StatCounter: Linux passeert mijlpaal van 10 procent marktaandeel in Nederland

Het marktaandeel van Linux voor pc's is in Nederland volgens metingen van StatCounter boven de 10 procent gekomen. Dat aandeel groeide de afgelopen maanden al licht: van net geen 7 procent in mei naar ruim 9 procent in juli.

Linux zou in Nederland in augustus een marktaandeel van 12,48 procent hebben. Dit blijkt uit cijfers van StatCounter. In mei had Linux in Nederland een marktaandeel van 6,97 procent, in juni 8,27 procent en in juli 9,51 procent.

De metingen van StatCounter zijn niet onomstreden: de cijfers zijn gebaseerd op meer dan drie miljard pageviews bij ruim een miljoen websites. Dit geeft dus geen compleet beeld van het daadwerkelijke gebruik van besturingssystemen. Toch kunnen de cijfers een graadmeter zijn en trends weergeven.

In België veel kleiner

In België meet StatCounter een marktaandeel van 4,39 procent voor Linux. Daar is het opensourcebesturingssysteem de afgelopen maanden gegroeid, met tussentijds een lichte daling. In mei had Linux een marktaandeel van 3,42 procent, in juni 5,05 procent en in juli 3,95 procent.

Begin augustus zag StatCounter dat Linux op de Noord-Amerikaanse markt voor het eerst 10 procent marktaandeel haalde. Nu ligt dat marktaandeel op 15,65 procent, aldus StatCounter.

Linux-marktaandeel in Nederland, aug 2026. Bron: StatCounter
Linux-marktaandeel in Nederland in augustus 2026. Bron: StatCounter

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

01-09-2026 • 15:19

129

Submitter: Biggg

Reacties (129)

Sorteer op:

Weergave:

Met AI scrapers die user-agents spoofen vraag ik me af of deze statistieken nog te vertrouwen zijn.
Je moet bedenken: Statcounter is maar een manier om het aandeel van besturingssystemen te meten en iedere meetmethode heeft beperkingen. De beperkingen van webverkeer meten zijn bekend. Tegelijkertijd is de meting van Statcounter vrij relevant, omdat het een groot aantal websites meet, op dezelfde manier, sinds 2009.

Dat er apparaten zijn die zich stiekem als Linux voordoen zal beslist kloppen, tegelijkertijd zijn er ook veel apparaten die zich stiekem als Windows voordoen, dat is immers de manier waarop je door een webserver als "gewone gebruiker" gezien wordt.

De hoge cijfers die we nu zien zijn ongetwijfeld een anomalie die zich over een tijdje zal herstellen. Als je de grafiek van Statcounter over de jaren heen bekijkt zie je wel meer anomalieën.

Zoals ik de verschillende metingen die beschikbaar zijn interpreteer:
  • Wat door Statcounter gezien wordt, wordt ook door de metingen van Cloudfare en W3Counter gezien.
  • Het wordt niet door de metingen van Wikipedia gezien.
  • Steam en Statcounter zijn volledig onafhankelijke meetmethoden.
  • Statcounter, Wikipedia en Steam zien allen historisch hoge Linuxactiviteit
Dat is voldoende om te concluderen dat er onderliggend een opmars van Linux is, maar niet met de percentages die Statcounter suggereert. Als Steam 4% meet, Wikipedia 7% en Statcounter 9%, dan denk ik dat het werkelijke desktopaandeel van Linux eerder rond de 6 á 7% zal liggen. Dat is nog steeds hoog genoeg om enthousiast over te worden.

[Reactie gewijzigd door dmantione op 1 september 2026 15:53]

Ik denk dat je onderschat hoeveel ai verkeer is.
Ik heb websites waar het verkeer verdrievoudigd is en dat allemaal door ai-verkeer, die zich veelal voordoet als windows en linux gebruikers (die dat dus niet zijn, want het zijn bots).
De theorie wordt vaak geopperd, maar de bekende KI-bots zijn geen plausibele verklaring. Statcounter weet welk deel van het verkeer door KI-bots wordt gegenereerd en meet ook hun marktaandeel. Het kan dan ook niet zo zijn dat het verkeer van bijv. ChatGPT onterecht als Linux wordt aangemerkt en het verloop van bots/mensen en desktopmarktaandeel past ook niet bij elkaar. Die theorie kan verworpen worden.

Je moet het dan ook zoeken in onbekende bots die webverkeer genereren op een manier dat Statcounter hen niet van normaal webverkeer kan onderscheiden. Gezien alle chatbots met een groot marktaandeel gemeten worden zoek ik het niet in de bekende chatbots. Eerder misschien in geheime projecten of iets dergelijks, dat zou een plausibelere verklaring zijn.

Een echt goede theorie heb ik nog niet gehoord of gelezen.
Mijn website ziet grote hoeveelheden verkeer vanuit Zuid-Amerika wat vrijwel allemaal aan bots kan worden toegewezen. Toch identificeert geen van die bezoekers zich als bot. Je staat er van versteld hoeveel "undercover" scrapers er zijn.
Dit inderdaad. Ontzettend veel verkeer van crawlers die zich voordoen als normale browsers, elk besturingssysteem en browser komt langs. Mijn vermoeden is dat deze statistieken hier ook door worden vervuild.
Dat is geen theorie, ik zie het letterlijk op de traffic en logs van websites die 5000+ bezoekers per dag hebben.
Wat zie je precies? Als je hetzelfde doet als Statcounter, dus ChatGPT, Deepseek e.d. uitfiltert, mobiel webverkeert uitfiltert, de bekende zoekmachines uitfilters, hou je dan nog veel verkeer over dat je aan KI-bots kunt toeschrijven? Zie je dat aan de user-agenten of aan de IP-netwerken waar ze vandaan komen?
Ja.
En dat zie je aan user agents en netwerken, soms aan gedrag.
Dat is nog steeds hoog genoeg om enthousiast over te worden.
Ik word er sowieso niet enthousiast van. Hoe meer massagebruikers op Linux, hoe meer ontwikkelingen die naar Linux gaan komen die we niet willen. De massagebruiker wil niet alles kunnen kiezen, die willen gewoon dat een megabedrijf alles voor ze bepaalt. Een Linux for the masses is geen Linux voor ons, dan wordt het gewoon een soort Windows (of een soort ChromeOS, dat is nu al Linux for the masses).

Ook zal het het op de kaart zetten van kwaadwillende politici in de vorm van ChatControl, age verification, remote attestation enzovoorts.
Terugkijkend op de laatste 35 jaar blijkt dat als er iéts is wat tektonisch traag gaat, het wel de adaptatie van Linux op de desktop is. De angst dat het een product ‘voor de massa’ gaat worden lijkt daarom wat voorbarig.

ChromeOS heeft pakweg 2% aandeel. Als dat het al ‘massa’ maakt, is alles massa. Je bedoelt, neem ik aan, dat het een Google-product is, wat je niet vertrouwt vanwege telemetrie en opslag van gebruikersdata etc., maar at is heel wat anders.

Afgezien daarvan rammelt deze redenatie ook om andere redenen. Leeftijdscontrole, Chat Control wordt niet gedaan door het OS, maar serverside, met behulp van digiD bijvoorbeeld. Nog los daarvan: Als de politiek daar iets over vastlegt, geldt een wet net zo goed voor Linux software.

Ook zaken als het inkijken van contact-informatie zoals namen en telefoonnummers door WhatsApp wordt bepaald doordat gebruikers daar zelf mee akkoord gaan.
Kijk naar de mobieltjes waar dit allemaal al gebeurd is, je komt nergens meer op zonder google safetynet en dat soort onzin. Nu beginnen desktop OS'en er ook mee.

En een wet kan wel gelden maar hem afdwingen is iets anders. We gaan er natuurlijk niet zomaar aan meewerken.
Safety net wordt ook gebruikt om te controleren of een mobieltje dan wel app niet gehackt is. Ik denk dat een groot deel van de gebruikers dit een prettig idee vindt. Ook van de kant van bijvoorbeeld een bank kan ik me goed voorstellen dat ze zo’n check als voorwaarde stellen.

Qua wet: Natuurlijk kun je weigeren verificatie / authenticatie te gebruiken, maar overheden en banken en dergelijk kunnen je dan ook als klant weigeren via het digitale portaal. De praktijk leert dat niet veel mensen de extra rompslomp er voor over hebben, om analoog bankoverschrijvingen etc te doen. Als ondernemer kun je al jaren geen papieren belastingaangifte meer indienen.
Nouja als je mobieltje onder controle staat van Google dan is die sowieso gebackdoored door een onbetrouwbare partij. Met apple idem (iets minder onbetrouwbaar, maar weer te gesloten).

Helaas is er momenteel geen andere optie maar dat kan niet zo blijven.
Nouja als je mobieltje onder controle staat van Google dan is die sowieso gebackdoored door een onbetrouwbare partij. Met apple idem (iets minder onbetrouwbaar, maar weer te gesloten).
Eens
Helaas is er momenteel geen andere optie maar dat kan niet zo blijven.
E/Os (bv via Fairphone) en Jolla (van Sailfish). Sommige bank-apps werken, andere niet. Daar komt steeds betere documentatie van.
Afgezien daarvan rammelt deze redenatie ook om andere redenen. Leeftijdscontrole, Chat Control wordt niet gedaan door het OS, maar serverside, met behulp van digiD bijvoorbeeld.
Leeftijdscontrole kan wel degelijk client-side verplicht worden. In Californië is bijvoorbeeld een wet aangenomen die exact dat verplicht stelt, en dat leidde tot zorgen hoe dat af te dwingen in Open Source software:
the Digital Age Assurance Act. California's AB 1043 state law is mandating that operating systems -- Linux included -- collect age information during account setup and exposing that age to eligible apps beginning on 1 January 2027.
Ook Android is bezig met client-side age verification overigens.

Chatberichten client-side scannen is juist een heet hangijzer de laatste tijd in verband met Chat Control. Het is namelijk de enige manier om berichten te scannen enE2E te behouden.

Daarnaast benoemde Llopigat remote attestation wat jij voor het gemak even weglaat. Client attestation is een techniek waarmee een dienst alleen werkt als je een bewezen "echte" client van bv Google, Apple, of Microsoft gebruikt. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, want het maakt het effectief onmogelijk iets anders te gebruiken dan de omgevingen van deze 3 Amerikaanse bedrijven.

Deze techniek is de reden bijvoorbeeld dat bepaalde bank-apps dienst weigeren als je geen officiele Android draait (maar bv GrapheneOS). Ook de nieuwe EU age verification app lijkt Google echt nodig te hebben.

Ook passkeys ondersteunen attestation waarmee het mogelijk is om alles behalve "goedgekeurde" clients te weren. Gebeurt nu al in Oostenrijk.

Al met al gaat het dus steeds meer richting minder controle over je eigen client.
Je kunt een Amerikaans bedrijf moeilijk verwijten dat het Amerikaans is.

Zolang client side leeftijdsverificatie niets meer is dan zelf een datum invullen, gaat dat in de praktijk niet veel uitmaken.

Internet is begonnen als bijna een soort vrijblijvende digitale speelplaats en dat ging in het begin best goed. Maar het heeft ontwikkeld tot een bloedserieus industrieterrein, waar de samenleving compleet afhankelijk van geworden is. Dat heeft grote voordelen, maar ook grote nadelen.

Ik begrijp best dat iedereen vast wil houden aan het 100% privacy / vrijheid / blijheid-idee van toen, maar tegelijkertijd wil iedereen ook dat zijn bank-app veilig is. Dat je kinderen, gezin, bejaarde ouders niet benaderd worden door oplichters die zich kunnen verschuilen achter anonimiteit. 100% privacy gaat niet samen met een veilige online samenleving, of je dat nou leuk vind of niet.

Als ik bijvoorbeeld iets koop op Marktplaats, adverteer op Marktplaats, wil ik weten met wie ik te maken heb, geen nickname. Wil ik dat Marktplaats actief oplichters weert. Als mensen per se 100% anoniem willen zijn, wekt dat bij mij juist achterdocht. Prima als iemand de mogelijkheid wil hebben om zijn naam niet wil geven, maar dan wil ik de mogelijkheid hebben om die persoon over te slaan.

Zonder in te gaan op alle technische details: Ik vind het ook jammer dat ik de achterdeur niet meer gewoon open kan laten, zoals ik als tiener nog heb meegemaakt. Dat je nu je fiets op slot moet zetten, zelfs als je even naar de supermarkt verderop gaat, maar het is helaas nodig.

Er wordt hier op tweakers dagelijks gewezen naar Big Tech en foute overheden, maar te weinig gesproken over het feit dat de doorsnee gebruiker meer last heeft van online criminaliteit en überhaupt criminaliteit in het algemeen, die steeds meer leunt op internet en digitale techniek.
Niks alleen recht voor die bepaalde gebruiker, want ik kan het ook omdraaien, in datgene waar je niets over weet, wordt jij dus nu uitgesloten, ziekenhuis bv of nog erger, de bank vertrouwt je ineens niet meer omdat jij iets gebruikt, wat men daar niet doet.

Niet leuk dus, daarom is openheid en open-source juist een gewild iets en zie je meer mensen voor een echte eigen keuze maken door naar een ander OS te overstappen. Wat gewoon goed is.
Sowieso zijn er tal van distro's en zal er altijd wel een distro blijven die bij je past, er zouden er juist meer bijkomen als het aantal gebruikers toeneemt.
Los daarvan wil de massa alles wat ze gewend zijn en geen verandering. De Windows knop op dezelfde plaat en die ziet er het liefst ook net hetzelfde uit. Volgens mij was het hoogtepunt van Windows dan ook Windows XP waarbij het OS enorm lang hetzelfde bleef. Ik snap dan ook niet dat MS als commerciële instelling daar niet op inspeelt en de optie geeft aan gebruikers om "exact hetzelfde" te hebben als ze gewend waren. Wat boeit het voor MS nou hoe de taakbalk werkt of eruit ziet, als de gebruikers maar tevreden zijn. Hetzelfde met het control panel of configuratiescherm, dat kende ik als mijn broekzak tot het overhoop werd gegooid, en als alles plots veranderd waarom niet eens kijken naar Linux of MacOS? Nu kan je ook argumenteren als het te ouderwets wordt andere mensen weglopen en dat kan best, maar wat als mensen konden kiezen?
Het klopt dan wel dat een megabedrijf alles voor de massa bepaald maar ook dat er veel weerstand komt bij verandering eens men iets gewend is. Zo heb ik als dev ook geen zin om elke 5 jaar een andere programmeertaal te gaan aanleren, ik kan toch al genoeg met wat ik ken? Men veranderd graag om te veranderen, net zoals kledij steeds moet veranderen om er terug hip uit te zien. Persoonlijk vind ik dat flauwekul en verspilling van mijn tijd en geld. Ik gebruik dan ook Linux of zo vaak mogelijk WSL2 op Windows want wie wil er nu kennis opbouwen rond bvb Powershell als je ook je kennis cross platform kan gaan opbouwen.
Ik word er sowieso niet enthousiast van.
Ik vind een groeiend marktaandeel voor Linux, FreeBSD, Haiku, ... wel positief.
Hoe meer massagebruikers op Linux, hoe meer ontwikkelingen die naar Linux gaan komen die we niet willen.
Dat hebben we al, bijvoorbeeld systemd, groeiende bloat van DE's, e.d.
De massagebruiker wil niet alles kunnen kiezen, die willen gewoon dat een megabedrijf alles voor ze bepaalt.
Voor hen is er zoiets als Ubuntu, OpenSuse, Fedora, ..
Een Linux for the masses is geen Linux voor ons, dan wordt het gewoon een soort Windows (of een soort ChromeOS, dat is nu al Linux for the masses).
Dat zijn Ubuntu en alle KDE-distro's al, de distro's die Windows compatibiliteit nastreven nog het meest, samen met SteamOS.
Ook zal het het op de kaart zetten van kwaadwillende politici in de vorm van ChatControl, age verification, remote attestation enzovoorts.
Dat is wel een gevaar. De meeste politici hebben een drang tot het controleren van de medemens, vooral linkse, maar degenen die zichzelf als rechts profileren vaak ook (VVD en CDA al 50 jaar).
Even wat bronnen bij de getallen:

Wikipedia's OS statistieken laten inderdaad een toename in Linux-bezoekers zien; van ongeveer 2,5% in 2020 naar ongeveer 7% nu. In dezelfde tijd is MacOS gestegen van 18% naar zo'n 33% (en is nogal grillig de afgelopen 1,5 jaar?)

Steam publiceert geen historische grafieken, maar wel percentages. In Augustus 2026 ziet Steam 3,9% Linux, tegenover 0.9% in januari 2020. MacOS 2,1% omlaag vanaf 3,0%; Steam ziet dus tegenwoordig bijna twee keer zoveel Linux gebruikers als MacOS! Voorzover ik weet worden deze statistieken verzameld door de Steam client en niet web requests, wat ze potentieel erg betrouwbaar maakt.

En dan hebben we dus Statcounter. Linux van een krappe 2% in 2020 naar 5,2% in mei dit jaar naar 8,8% nu wereldwijd. En MacOS zat voor februari 2025 op 0%, sprong toen naar een steady 6%, en de laatste paar maanden naar 15%? Hmm, ik heb zo mijn vraagtekens bij StatCounter :P
Voor historische grafieken, zie de Steam Tracker van GamingOnLinux.

De statistieken van W3Counter hier. W3Counter doet feitelijk hetzelfde als Statcounter: Webviews meten met een icoontje. Een website die W3Counter gebruikt zal geen Statcounter gebruiken en omgekeerd, dus je kunt het zien als een vergelijkbare meetmethode als Statcounter. Omdat W3Counter weinig data publiceert is het niet heel nuttig, behalve om te zien of iets alleen door Statcounter gezien wordt, of ook door W3Counter. Voor de huidige spike zijn beiden het eens.
Als je privacy hardening in Mozilla Firefox aan hebt staan, dan doet deze zich voor als browser die het meeste voor komt. Dat is ESR release van Windows 10 of Windows 11.
Ik neem even aan dat die zich voordoen als Windows of een mobiel apparaat.
Dan is de kans dat ze worden geblokkeerd nog kleiner.
Dan is de kans dat ze worden geblokkeerd nog kleiner.
Als reguliere Linuxgebruiker heb ik met Firefox en een ongewijzigde user-agent nooit last van dat normale sites mij blokkeren of anders behandelen ten opzichte van Windows. Dat is natuurlijk een N=1, i.t.t. bots. :+

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 1 september 2026 15:25]

Ik kan een andere behandeling aanduiden, als is het een tijdje geleden dat ik het laatst gebruikt heb. Als je Prime Video op Linux probeert te kijken ben je gelimiteerd tot 480p :+
Maar dat heeft een technische oorzaak. Als je zegt dat je "windows" bent krijg je nog steeds dezelfde behandeling.
Waarschijnlijk omdat je een browser zonder DRM ondersteuning gebruikt. Heeft niks met Linux te maken maar met je browser.
Als mede Linux gebruiker deel ik deze menig. Maar ik heb in een grijs verleden een keer een onderzoekje gedaan of Linux gebruikers vaker een puzzle moesten oplossen bij Recaptcha dan Windows gebruikers op het zelfde netwerk. En daar leek (maar op kleine schaal totaal betrouwbaar natuurlijk) wel dat Linux gebruikers vaker de puzzle kregen.

Dus vanuit daar was mijn opmerking geredeneerd. En wat ik zelf zou doen als ik een web scraper maak. Het data verkeer van je scraper valt ook weg in een grotere groep echt users.
Vreemd, Ik heb hier heel erg veel last van de laatste tijd. Ik dacht dat het kwam door het tanende marktaandeel.

Nou heb ik wel wel firefox met allerlei privacy en adblocking plugins maar vooral cloudflare en recaptcha moeten me altijd hebben met hun pesterijen.
WAFs proberen steeds meer uit te pluizen of een verbinding legitiem is. Waar vroeger een simpele user agent spoof genoeg is, moet je nu complete set http headers (inclusief de volgorde) meenemen. Die verschilt per browser en versie. Dan nog HTTP2, QUIC en TLS fingerprints, en (in browser) javascript die checkt of ze niet in een headless browser en/of gespoofde EcmaScript engine draaien die mogelijk restanten achterlaat. Bijvoorbeeld of een bepaald font (niet) beschikbaar is.

Tenslotte kan je zelfs proberen de TCP verbinding te fingerprinten: https://browserleaks.com/tcp
Bvb met de flags die worden meegestuurd in de TCP verbinding. Of de RTT meten van de TCP SYN-ACK t.o.v. de RTT gemeten in de client (bvb met een websocket).
De hypothese in al deze gevallen is namelijk dat een proxy server zelf zijn TCP verbinding opzet en dan data gaat tunnelen. Het OS van de proxy wordt dan dus gebruikt, ipv de OS karakteristieken die de HTTP request aangeeft. TCP fingerprinting is niet super nauwkeurig (o.a. als je gekke NAT toestanden hebt), maar je kan wel iets meer zeggen of dit "zeker geen Windows" gebruiker is. Een scraper kan dan beter zich conformeren als Linux gebruiker wanneer dit bij de rest past.

En waar draaien veel proxies op? Verborgen in gratis apps op SmartTV's, kasten vol met mobiele telefoons, goedkope VPS'jes met zo laag mogelijke specs, of zelfs in diverse AWS server-less infrastructuur. Allemaal Linux..

Als website bouwer heeft het sturen op demographics niet veel zin. Wil je beslissingen maken heb je namelijk ook een bepaalde hypothese nodig, bvb al mijn bezoekers zitten op Windows: dus ga ik de tiende Linux gebruiker van het uur blokkeren, want dan *moet* er wel een scraping aanval zijn.
Totdat een hele schoolklas tegelijk je website bezoekt, bijvoorbeeld, met elke scholier op z'n ChromeBook (=Linux). Lekker dan!

[Reactie gewijzigd door Hans1990 op 1 september 2026 19:08]

Zijn ze nooit geweest. Statcounter draait niet op populaire websites.
Zijn inderdaad 100% scrapers. Ik zie ook vrij een plotselinge stijging van het Linux marktaandeel in Google Analytics. (samen met een forse toename van het verkeer en een daling van conversiepercentage). En dan zijn het ook nog websites waarbij elke bezoeker standaard een managed Cloudflare challenge krijgt.

Het marktaandeel van macOS lijkt zo ook al een tijdje toe te nemen, heeft te maken met curl_cffi / curl-impersonate.

[Reactie gewijzigd door Crim op 1 september 2026 17:19]

Ik gebruik tegenwoordig ook Linux.

Omdat het met AI eindelijk te configureren is zonder 100 commandos in te hoeven typen.
Voor AI was het ook gewoon next next finish :+ Tenzij heel bijzonder bent maar dat is bij Windows en Apple net zo
AI zorgt dat ik het kan instaleren. Vervolgens geef ik hem SSH toegang via een key en dan typ ik wat ik wil. Alles klaar, key weg.
Dus je geeft een AI tool toegang tot je systeem via SSH om iets voor elkaar te krijgen, want zelf kan je dat niet? Hoe controleer je dan dat die AI tool niet allerlei andere dingen uitspookt?
Ik heb ook een Chinese telefoon met Google Android.
Die zie ik in mijn stats vaak terugkomen als een iOS device. (bedoel, zo vaak wordt mijn website niet op gevraagd, overgrote deel daarvan is AI bots gezien dat ook de doelgroep is)
Jeetje, het wordt echt het jaar van Linux op de desktop. Wie had dat ook al weer voorspelt in de podcast?

Kijkende naar de stats, wat is het verschil tussen OS X en MacOS? Ik zou dat onder dezelfde noemer scharen of in ieder geval verwachten dat OS X heel hard afneemt.
Volgens Statcounter zelf ligt het aan Apple, dat niet op de juiste wijze browserinfo door zou geven, komt het er op neer dat daardoor fouten ontstaan in het verdelen van de Apple desktop score tussen OS X en macOS, oftewel de Mac groep heeft niet heel veel stokoude, pre-2016 Macs online, dat zijn grotendeels gewoon modernere. Samen goed voor ongeveer 18% – volgens Statcounter dan.

Zelfs als Linux echt ~12,5% haalt nu, in Nederland, is het moeilijk te geloven dat het werkelijke aantal machines met Linux er op in een paar maanden verdubbeld is. Er zal wel een andere verklaring zijn.
Euh neen, Apple geeft wel degelijk goede info door. in 2016 is het os van Apple van Mac OS X hernoemd naar macOS. Dus os'en van na die tijd identificeren zich als macOS, die van daarvoor als Mac OS X.

Het is statcounter die ervoor gekozen heeft om OS X niet te hernoemen om praktische redenen.
in 2016 is het os van Apple van Mac OS X hernoemd naar macOS. Dus os'en van na die tijd identificeren zich als macOS, die van daarvoor als Mac OS X.
Dat is bekend, maar dat verklaart niet waarom de groep van (meer dan 10 jaar oude) Mac OS X-Macs ineens verdubbelde dit voorjaar – in Nederland nogal liefst.

Het verklaart ook niet hoe het kan, dat die pre-2016 groep Macs wel vier keer zo groot is als de groep macOS-gebruikers van de afgelopen 10 jaar – en nogmaals, niet wereldwijd, maar in Nederland. Mij maak je niet wijs dat er in Nederland vier keer zo veel 10+ jaar oude Macs gebruikt worden dan Macs die jonger dan 2016 zijn.
Dat is dan ook niet was oscar hier zegt. Dit is gewoon een andere aantoning van hoe onbetrouwbaar StatCounter is; want aan de macOS kant is er niets veranderd in die tussentijd. Het is ook noemenswaardig dat "macOS" pas in maart 2025 voor het eerst verscheen in hun statistieken, het heeft nergens relatie me...
Mijn verklaring is deze:

Het aantal PC's daalt al langer. En nu Windows 11 niet op PC's wil lopen zonder TPE, is Linux opeens een prima alternatief, zonder een nieuwe machine aan te hoeven schaffen. Zo kan de machine nog jaren mee.
Sowieso zijn de percentages op statcounter niet op basis van individuele gebruikers/machines. Het is erg biased naar de websites waarop gemeten wordt, en ook is de hoeveelheid verkeer op deze websites (pageviews) per individuele gebruiker natuurlijk niet gelijk.

Voorbeeld: Dus stel dat 10% van de gebruikers voor 50% van het door statcounter gemeten verkeer zorgt. Omdat die gebruikers toevallig heel veel surfen op de websites die door statcounter gemeten wordt. En stel, van deze 10% stapt in 1 maand 10% over op Linux. Dan leidt dat tot een toename van 5% op het gehele linux marktaandeel maand-op-maand in de statcounter cijfers. Terwijl dat dus maar 1% van de totale gebruikers is wat is geswitched naar Linux.
Er zijn aardig wat bedrijven in Nederland die overgaan op Linux.
In eerste instantie, de complete Nederlandse overheid.
Daarnaast zijn er gemeenten die op eigen initiatief ook overgaan op Linux.
Ten derde zijn er ook bedrijven die aan het experimenteren zijn met Linux, zoals die van ons.

Als systeembeheerder heb ik in mijn bedrijf altijd Windows gebruikt.
Na vaak genoeg hebben moeten vloeken op Windows, zit ik nu op Linux.
Mijn IT collega gaat ook over op Linux op het werk.
Thuis hadden we beiden al Linux.

Oude laptops die niet meer goed functioneren op Windows worden overgezet op Linux en die geven we weg aan medewerkers van het bedrijf.

De groei van Linux is zeker wel echt.
Of het daadwerkelijk 10% is, dat kan ik natuurlijk niet met zekerheid zeggen.
Maar er is een zeer zekere stijging in het daadwerkelijke aantal Linux machines.
Begrijp me goed, ik ben een warm voorstander van Linux, om meerdere redenen. Ik heb nooit begrepen waarom het niet populairder was, in ieder geval bij studenten en prijsvechters. Tenslotte zijn PC’s/laptops met Windows € 40 tot € 90 duurder. In het verleden (20 jaar geleden bijvoorbeeld) was dat prijsverschil nog groter.

Maar Linux als desktop is nooit echt van de grond gekomen. Daarom ben ik heel benieuwd waarom dit nu wel momentum zou krijgen, als het klopt uiteraard. Ik gun de wereld van harte Linux. Ik ben alleen bang dat @Biggg gelijk krijgt, dat het voornamelijk uitvergrote, niet-representatieve meetgegevens zijn.
Maar ik ben wel degelijk van mening dat desktop linux nu momentum aan het krijgen is. Er zijn meerdere onafhankelijke bronnen die in de richting wijzen.

Ik gaf alleen een mogelijke oorzaak waarom de marktaandeel groei op statcounter misschien wat groter is dan het daadwerkelijke percentages gebruikers wat overstapt. En dat er daarom op zichzelf niks mis hoeft te zijn met de gemeten data.

Begin dit jaar was er een toename van linux gebruik in de steam hw survey, toen zag je statcounter niet meegroeien. Nu is het andersom.

Een mogelijke verklaring is dat er een andere groep gebruikers de switch maakt. Toen; gamers, een game-pc draagt misschien bijna niet bij aan statcounter cijfers. Nu; wie weet, de sociale kring van diezelfde gamers? Op oude 8GB laptops die niet meer geschikt voor windows 11 zijn? Die groep is misschien oververtegenwoordigd op statcounter vanwege hun surfgedrag, waardoor de beweging ineens heel heftig lijkt.

Uiteraard zijn er meer verklaringen mogelijk, zoals velen hier in de comments hebben gepost.

Het blijven allemaal hypotheses en interpretaties van gemeten data. De data zelf concludeert niks, statcounter geeft alleen maar weer wat ze meten.
Een mogelijke verklaring is dat er een andere groep gebruikers de switch maakt. Toen; gamers, een game-pc draagt misschien bijna niet bij aan statcounter cijfers. Nu; wie weet, de sociale kring van diezelfde gamers? Op oude 8GB laptops die niet meer geschikt voor windows 11 zijn? Die groep is misschien oververtegenwoordigd op statcounter vanwege hun surfgedrag, waardoor de beweging ineens heel heftig lijkt.
Dit lijkt mij inderdaad een zeer passende verklaring.
Ik raad al mijn kennissen met oudere computers aan om Linux te proberen.
Van de kennissen waar ik dit aanraadt, zit nu zo'n 50% nog steeds op Linux en is daar zeer tevreden.
Deze mensen doen niets anders dan email lezen en het internet browsen.
Hier en daar misschien wat bankzaken.

Voor deze mensen is Linux meer dan capabel om het werk wat zij willen doen uit te voeren.
Daarnaast is dit op Linux ook gewoon veel sneller.

Een van mijn kennissen, een vrouw van 78, zij dat haar PC nog nooit zo snel was opgestart.
Ze dacht dat hij nog aan het laden was omdat hij meteen naar het bureaublad ging.
Ze was zo gewend geraakt dat ze eerst de was kon doen voor hij was opgestart dat ze zich niet had gerealiseerd dat Linux al klaar was met opstarten.

En inderdaad, deze mensen van 60+ tellen mee op Statcounter, maar zeer zeker niet op de Steam Hardware Survey.
Lol Eerst de was ging doen 😁 Ik heb op zolder nog een PowerMac-kloon met een 604e er in. Die doet er meer dan een minuut over om op te starten, maar dat was toen normaal. Het is niet dat die er na verloop van tijd twee minuten over ging doen. En als dat al zo was, kon je her-installeren. Bij Windows wil dat nogal eens helpen als er bloatware opgezet is. Ik vraag me wel eens af of dat niet al heel wat zou schelen. Maar ja, je blijft dan zitten met een niet-ondersteunde Windows 10 natuurlijk.
Wat op Windows nog wel eens wil gebeuren is dat de boot loader een beetje corrupt raak.
Dan staat hij 10 minuten te draaien voor hij uberhaupt door gaat naar Windows.

Dit was bij haar het geval.
En ja, een complete herinstallatie zou mogelijk zijn geweest.
Maar haar PC zat nog op Windows Vista.
De activatie code op de achterkant van haar PC was niet meer geldig.
Dat ding had 4GB aan DDR3.
Had ze al een jaar of 16 zei ze.

Ze weet niet zo veel van computers af.
Destijds had ze dat apparaat gekocht voor 230 Euro.
Als je nu kijkt naar een nieuwe PC dan kijk je al gauw naar 800 Euro.
Dat vind ze dan teveel geld.

Gelukkig heeft Linux haar welverdiende pensioen centjes bespaard :)
Ah, dat is wel heel oud spul ja. Eigenlijk geweldig dat je daar met Linux nog gewoon de dagelijkse digitale bezigheden mee kunt doen.

Zelf een keer voor de lol Lubuntu (Light Ubuntu betekent dat toch?) geïnstalleerd op een oud laptopje, wat toch al minimale specs had. Het gaat nooit aanvoelen als een MacBook Pro, maar je kon er prima mee surfen, mailen en YouTube kijken.
Jeetje, het wordt echt het jaar van Linux op de desktop. Wie had dat ook al weer voorspelt in de podcast?
De kans is daar, ja, Ik denk dat 10% een kritische massa is, groot genoeg om een grote groep van de tech first-adopters het te kunnen adviseren aan de grotere groep trendvolgers.

Zou me niet verbazen dat Linux over 5 jaar op tegen de 40~50% zit, ik denk ook dat er niet veel bedrijven zullen zijn die overstappen naar Linux op de desktop, die veranderen niet zomaar, dat duurt zeker nog een andere 10 jaar.

Ook zullen velen niet overstappen omdat ze gewoonweg niet willen veranderen, omdat wat ik heb werkt, of om technische redenen, zoals omdat de gebruikte software er niet op draait, of zoals in mijn geval, de Linux-driver geen Eyefinity ondersteunt voor multi-monitor setups, anders dan houtje-touwtje oplossingen.
Vooral omdat bedrijven als Adobe Linux versies gaan maken wanneer het Linux aandeel groot genoeg wordt.
Op het moment dat die drempel bereikt wordt (ergens rond de 13~15%) kan het ineens hard gaan.
Adobe software wordt voor het overgrote deel gekocht (OK, per abonnement, niet onbelangrijk) door bedrijven / professionals.

Dat is een vrij conservatieve groep. Het soort OS is voor hen niet zo belangrijk, als het maar betrouwbaar is. Die gaan niet overstappen op Linux om een paar dubbeltjes per dag te besparen omdat ze op die manier langer met oude hardware kunnen doen.
Nee, maar de vraag voor een Linux versie bestaat al jaren.
Het is Adobe die het niet de moeite waard vond.

Het gaat niet om de groep die een paar dubbeltjes per dag willen besparen, maar de groep die een Mac met genoeg specs te duur vind, maar Windows beu is.
De groep die nu nog vast zit aan Windows omdat tools als Photoshop niet beschikbaar zijn onder Linux.......

Ik krijg wel eens PSD's van klanten waarmee ik me maar behelp met de Gimp en hoop dat de interpertatie correct is. Want ik vertik het om dat crap Windows OS te gebruiken. Buiten dat het in een VM met Photoshop uberhaupt niet goed zou draaien.
Maar als er een Linux versie zou zijn zou ik op maand interval wanneer ik het nodig had gewoon een paar euro richting Adobe hebben gegooid.

[Reactie gewijzigd door hackerhater op 1 september 2026 21:53]

Het gaat niet om de groep die een paar dubbeltjes per dag willen besparen, maar de groep die een Mac met genoeg specs te duur vind, maar Windows beu is.
Het verschil tussen een Windows computer en een Mac is niet zo groot. Ik heb het niet bekeken maar stel dat het 25% is. Dus stel je koopt als grafisch vormgever of dringend webdesigner een Mac van € 2500 ex btw ipv een PC van € 2000. Dat scheelt € 500 op een machine waar je minimaal 5, 6 jaar mee kunt doen. Dat scheelt dus maar € 100 per jaar oftewel € 2 per week, € 0,40 per werkdag. Gerommel in de marge als je een bedrijf(je) hebt.

Voor Adobe is het niet interessant omdat het een heel klein percentage gebruikers is die een Linux-versie van Adobe zou gaan gebruiken. Niet alleen zijn er weinig Linux-gebruikers, het zijn ook niet per se de mensen die Adobe producten gebruiken. De kosten die ze moeten maken voor een aparte Linux-versie zouden ze misschien niet eens terugverdienen, naast dat het überhaupt al moeilijk is goede mensen te vinden, en dan halen ze zich ook nog allerlei technische / praktische problemen op de hals, want het er zitten nu al inconsequenties in hun producten zoals verschillende kleurenkiezers in verschillende apps. Bestandsformaten die onderling uitwisselbaar moeten zijn en blijven bij nieuwere versies etc.

Ik verwacht nog eerder dat Affinity een versie voor Linux uitbrengt, maar zelfs voor hen geldt dat het zich moet kunnen terugverdienen.
Een beetje grafisch vormgever heeft veel ram nodig ;)
En RAM is heel duur bij Apple.

Je praat dan niet over een Mac van 2500, maar een die tegen de 5000 aan is.
Terwijl een PC (Linux/Windows) met vergelijkbare specs een stuk goedkoper is.
Nog steeds penuts voor bedrijven, maar we praten niet over 500 euro hier. Meer richting the 1000 a 1500.
En wellicht hebben ze ook nog andere software die X64-64 vereist waardoor een Mac nog niet eens een optie is.

Nu heb je alleen de keuze tussen Windows en Mac voor die producten. Als er een Linux versie zou zijn (again de vraag is er) zal een flink deel van het Windows deel overstappen naar Linux.

En Adobe is maar een voorbeeld. Er zijn genoeg software bedrijven die het marktaandeel van Linux atm te klein vinden, maar wel een Mac versie hebben. Die treshold van rond de 15% is vergelijkbaar met het huidige Mac markaandeel.

[Reactie gewijzigd door hackerhater op 1 september 2026 22:56]

Het verschil tussen Linux, Windows en Mac is dat – om historische redenen – de Mac het sterkst vertegenwoordigd is in grafische bedrijven. Er waren in de vorige eeuw eerder postscript belichters en printers, betere software qua tekst zetten etc voor de Mac.

Het klopt dat macOS al heel lang rond de 15% van de desktops zit, maar als je kijkt naar hoeveel procent van de Adobe klanten op macOS zitten, zal dat hoger zijn. Er zijn geen harde cijfers over te vinden, maar in het verleden (in ieder geval tot rond 2017) was de verhouding volgens managers van Adobe zelf ongeveer 50/50 Mac/Win-klanten.

Als graficus kun je bijna niet om Adobe heen zodra je samenwerkt met andere bedrijven, omdat die nou eenmaal sinds dag één ‘vergroeid’ zijn met Adobe (en niet te vergeten Mac of Windows), dus dat is hun standaard. Je hebt qua overstappen naar Linux een kip-of-het-ei-probleem: Omdat niemand nu Adobe op Linux gebruikt, zullen bestaande gebruikers niet snel overstappen, want dat betekent dat je jaren aan ingesleten gewoontes en vertrouwde methodes moet afleren.

Zelfs als een vormgever maar een paar uur per jaar moet besteden aan het wennen aan Linux, die anders gefactureerd zou kunnen worden aan een klant, is dat al duurder dan een Mac in plaats van een Windows of Linux desktop kopen. Maar er komt veel meer bij kijken dan het OS. Geheid dat er zaken anders uitpakken met fonts, kleurbeheer, uitwisseling bestandsformaten etc. Dat geeft allerlei gedoe en daar zitten ontwerpers en drukkers etc niet op te wachten. Mede omdat je dan de discussie krijgt, aan wie het ligt (want op Linux van de ontwerper ziet het er toch goed uit, dus waarom komt het dan niet exact zo uit de plotter / belichter / printer van de drukkerij?) Als die mensen moeten kiezen tussen met dat soort problemen oplossen of een duurdere computer, hoeven ze daar niet lang over na te denken.

[Reactie gewijzigd door beeldbuijs op 2 september 2026 08:26]

Het gaat behoorlijk slecht met Adobe op het moment. Het is beslist waar dat er in de grafische industrie een sterke aanwezigheid van Adobe is, maar Adobe is in toenemende mate irrelevant aan het worden. Wellicht zal Adobe samen met Windows uiteindelijk een niche op dezelfde manier dat Adobe met Mac ooit een niche was waarop Apple kon overleven.

Maar functioneel: Ik zou eigenlijk niet weten met welke Adobe-bestanden je onder Linux niets kan. Als je kijkt hoeveel boeken in TeX worden opgemaakt... Linux heeft echt wel zijn eigen plekje voor drukwerk.

[Reactie gewijzigd door dmantione op 2 september 2026 10:50]

Het is niet van er niks mee kunnen, maar mijn voorbeeld van psd's van klanten.
The Gimp zal ze zeker kunnen lezen en bewerken, maar geen 100% garantie dat het correct is.

Het risico is het me niet waard om meer effort erin te steken, maar als er een Linux versie van was had ik gewoon voor PS betaald.
Maar ik ben het met je eens dat Adobe steeds meer inrelevant het worden is.
En als ze de movement naar Linux weigeren te volgen zal dat alleen maar versnellen.

Niet dat Linux zo goed is, maar het is beter dan de shitshow genaamd Windows 11.
De doorbraak van Linux wordt al jaren voorspeld. Het zal heus een keer gebeuren, maar elke voorspelling op dit vlak is zo serieus te nemen als een voorspelling van Nostradamus.

Je zou ook kunnen stellen dat ondanks alle fuckups van Microsoft (sys req W11, privacy, AI/copilot etc) de gevolgen voor het aantal Linux desktop gebruikers nauwelijks merkbaar zijn geweest.
De reden waarom het niet gebeurt is dat computerfabrieken onaflatend Windows-computers produceren. Die fout die op dit punt gemaakt wordt is dat men denkt dat mensen bewust voor een beturingssysteem kiezen. Het overgrote deel van de consumenten wil geen besturingssysteem installeren.

De afkeer van Windows heeft er wel voor gezorgd dat de bereidheid om een besturingssysteem te installeren onder consumenten is toegenomen. Deels doet men dat zelf, deels zorgen kennissen en ook repaircafés e.d. ervoor. Het blijft evenwel dat zo lang fabrieken computers met Windows van de band laten rollen, het eigenlijk niet uitmaakt hoe goed Linux of hoe slecht Windows is.

Dat is ook de reden dat ik denk dat Microsoft nog niet verloren heeft. Het wordt wel moeilijker voor Microsoft om het tij nog te keren, maar zo lang ze de computerfabrieken niet hebben verloren, hebben ze de mogelijkheid om een Windows-versie te lanceren die consumenten wel bevalt en dan zal de natuurlijke vervanging van hardware weer zorgen dat mensen computers met Windows in handen krijgen.

De grote ommekeer kan wel eens uit China gaan komen. Nu heeft China al vaker aangekondigd naar Linux over te stappen, Red Flag Linux werd in 1999 al aangekondigd en tot nog toe is China een onbetwist Windows-bolwerk, weinig landen waar Linux zo'n laag marktaandeel heeft als daar. Maar, China werkt wat anders, het is niet dat men daar zo tevreden is over Windows, men stapt daar over als de partij besluit dat overgestapt moet worden.

Nu wordt gezegd dat China naar KylinOS gaat overstappen en gegeven ervaring uit het verleden: Eerst zien, dan geloven. Er zijn evenwel redenen om aan te nemen dat men deze keer serieuzer is: China heeft een eigen speciale Windows 10, waar wat soeveriniteitsbezwaren in opgelost zijn en China heeft tot nog toe geen eigen Windows 11 laten ontwikkelen. Als men nu nog naar Windows 11 wil, is men rijkelijk laat.

Als KylinOS het nieuwe nationale besturingssysteem wordt, dan kan dat wel eens het game-over-moment zijn. Want, in dat geval zal China de wereldmarkt overspoelen met goedkope computers met eigen processoren waar niet eens Windows op kan. De consument kan dan kiezen dure x86-laptop met het Windows waar hij schoon genoeg van heeft of een betaalbare Chinese laptop met een variant van Linux..
De afkeer van Windows heeft meerdere redenen. In het verleden waren er technische problemen maar die zijn deels opgelost en deels niet heel anders dan bij de concurrentie.

De telemetrie / privacy, daar maakten we ons in het verleden weinig zorgen over, maar die zijn juist toegenomen. Het is maar de vraag of mensen massaal een goedkope pc / laptop kopen met een Chinese ‘staats-linux’ er op, als die al beschikbaar komt.

Een andere belangrijk verschil met 20 jaar geleden is dat zelfs mijn bejaarde ouders bijna heel hun digitale leven op hun iPhone of iPad regelen. Oftewel het desktop OS is al lang niet meer de dominante methode, dat is het mobiele / tablet OS.

Daarnaast kun je nu heel lang doen met een pc/laptop. Ik vermoed dat veel mensen er daarom toch een op na houden, omdat een btw-belastingaangifte invullen, huiswerk doen, etc daarmee prettiger is. Zelfs met een ‘verlopen’ OS op een 12 jaar oude MacBook ben je waarschijnlijk beter af qua privacy dan met een China-Linux-laptop.
Ik verwacht niet dat de Chinese elektronica-industrie computers gaat exporteren met een staats-Linux, zo naïef zijn ze niet. Wel is het zo dat China zelf een enorme consumentenmarkt is waar de eigen elektronica-industrie dan voor kan gaan ontwerpen en innoveren. Die apparaten kunnen voor de export voorzien worden van een internationale Linuxdistributie. Die computers zullen dan juist beter omgaan met je privacy; voor thuis en algemeen zakelijk gebruik kan dat heel adequaat zijn. Voor zware situaties (staatsveiligheid) zal nog naar de hardware gekeken moeten worden of daar achterdeurtjes in zitten.
In #266: "2024 wordt het jaar van Linux"
Die groei van Linux in Nederland is wel opvallend, vooral omdat het in een paar maanden van ongeveer 7 naar ruim 12 procent is gegaan. Alleen zou ik die cijfers van StatCounter niet meteen zien als bewijs dat daadwerkelijk 12 procent van de pc gebruikers Linux gebruikt. Het gaat tenslotte om pageviews en dat kan door verschillende factoren beinvloed worden.

Wel lijkt er duidelijk een trend zichtbaar te zijn. Misschien speelt ook mee dat steeds meer mensen niet zo tevreden zijn met Windows en daarom naar Linux kijken. Zeker met de veranderingen rond Windows 10 en de hardware eisen van Windows 11 kan dat voor sommige gebruikers een reden zijn om over te stappen.

Dat verschil met België vind ik ook best groot. 4,39 procent tegenover 12,48 procent is nogal een verschil terwijl het buurlanden zijn. Dat laat ook wel zien dat je voorzichtig moet zijn met het trekken van conclusies uit dit soort statistieken. Maar als Linux deze groei de komende tijd blijft houden, word het aandeel wel steeds moeilijker om te negeren.
De Belgische cijfers zijn relevant om te bepalen of er sprake is van een anomalie of van een trend. Als iemand een bot lanceert die het web afscant en die zich als desktop-Linux identificeert, zou je verwachten dat die bot op één plaats ter wereld zichtbaar is. We zien in onder meer Nederland en de V.S. een buitengewone stijging, een bot die in beide landen gelanceerd wordt, zou een verklaring kunnen zijn.

De grafiek van België vertoont een normalere lijn dan die van Nederland, maar wel een gestage stijging, met het all-time-high afgelopen juni. We zien in meerdere landen met een meer normaal grafiekverloop een all-time-high. Dat suggereert dat sprake is van een onderliggende trend.
Want een bot stopt bij de landsgrenzen?
De server(s) waar de bot op draait bevinden zich op een specifieke plaats, of hooguit enkele specifieke plaatsen. Als je ze van een cloudaanbieder huurt misschien op meedere vestigingsplaatsen van die cloudaanbieder, maar je zult zeker geen patroon zien dat mondiaal gelijk is.
Alleen zou ik die cijfers van StatCounter niet meteen zien als bewijs dat daadwerkelijk 12 procent van de pc gebruikers Linux gebruikt.
Maar dat beweert ook niemand. Echter, consumenten veranderen veeeeeel makkelijk van OS dat infrastructuur dat doet. Ik denk ook niet dat er een explosieve groei is van Linux based devices is geweest. Dus het lijkt uitgesloten dat de stijging veroorzaakt word door iets anders dan mensen die het geklooi van Microsoft zat zijn en die nu zien dat gaming op Linux heel makkelijk is geworden.
Ik ben in deze periode over gestapt van W11 naar Linux. Voorheen was ik terughoudend vanwege gaming en Abobe maar SteamOS heeft echt een lans gebroken voor Linux gaming. De enige games die niet out of the box werken tot nu toe zijn diegene met kernel level anticheat. Het helpt wel dat ik een AMD videokaart heb als ik hoor hoe de driver voor Nvidia waren. Al schijnen die inmiddels ook best ok te zijn

Adobe kan sowieso de boom in met zn subscription model. Ik ben hobbyfotograaf dus ik vanaf nu is het Darktable ook al werkt Lightroom beter.
Een Nvidia GPU op Linux kan gewoon hoor. Er zijn wel wat situaties waar Nvidia achterloopt op hun Linux driver dan een AMD GPU, maar over het algemeen werkt Nvidia ook gewoon op Linux. Het zou wel kunnen dat dit een beetje te maken heeft met de gebruikte Distributie van Linux, en hoe je je computer gebruikt.

Ik zit nu voor ongeveer een jaar op een AMD Radeon 9070, maar ik heb hiervoor 8 jaar lang een Nvidia 2xxx kaart gehad, beide op Linux Mint. De Nvidia driver installeren was makkelijk grafisch te doen met de ingebouwde Driver Manager, en praktisch al mijn spellen werkte gewoon. Er waren wel 1a2 spellen waar de FPS duidelijk lager was op Nvidia, maar dan zet ik de grafische opties gewoon wat lager voor dat spel, en dan werkt het gewoon.
Vroeger zou ik blij zijn met dergelijke berichten. Nu hoop ik dat ze maar ten dele waar zijn. Ik zit nu niet meer te wachten op een massale overstap naar Linux. Zodra de massa Linux omarmd heeft, dan is "ons (de Linux-gebruiker) betrekkelijk rustige computerleven" snel voorbij. Want waar de massa zit, komt de commercie er snel achteraan. Nee, dank je! Blijf lekker waar je zit (Windows of Mac) wat mij betreft....

Laat Linux maar niche blijven. Een marktaandeel die ervoor zorgt dat er ook rekening gehouden wordt met Linux-gebruikers is prima, zolang het maar geen "product for the masses" wordt.

Nou ja, als dat gebeurt stap ik over op BSD. Ik werk al tijden met GhostBSD. Bevalt ook prima! :*)

[Reactie gewijzigd door Qalo op 1 september 2026 20:30]

De massa hoeft voor mij ook inderdaad weer niet, maar stijgen naar 15 a 20% marktaandeel zou fijn zijn.

Dan zullen er veel meer oems zijn die Linux machines verkopen, meeste (profi) software zal ook een Linux versie hebben, etc.
20% voor Linux samen met de 15% van de Mac is een groot genoeg blok om de huidige monopolie positie te breken.

[Reactie gewijzigd door hackerhater op 1 september 2026 22:13]

Linux is ook de toekomst wat mij betreft. Logisch dat het meer marktaandeel bereikt in deze onstabiele tijden... Meer mensen zoeken dan meer naar alternatieven en onafhankelijkheid. Tergelijkertijd kan Linux iets meer marktaandeel best gebruiken maar het hoeft ook niet op korte tijd te exploderen dat het zich tussen Mac en Windows nestelt. Wat marktaandeel erbij zodat er meer middelen (meer of betere ondersteuningen) komen zonder dat er heel snel een commercie op komt zou het beste zijn inderdaad, rustig door laten ontwikkelen is nu het belangrijkste. Zou het mooi vinden mocht dat cijfer van 10% echt bevestigd kunnen worden, wanneer ze boven 12% uitstijgen dan is het een massaproduct, 1 op 8 gebruikt dan Linux zegmaar, een miljard product. Ik ben ook vertrouwd met Windows maar ik ben al overtuigd dat de volgende Linux zal worden. En qua telefoon OS wil ik af van Android / Apple en naar Pixel of een alternatief die op Graphene OS draait

[Reactie gewijzigd door VerbeureM op 1 september 2026 22:43]

Waarom zou je wachten op de volgende pc? Je kan zo een bootable usb maken en linux naast windows draaien zodat er nog een weg terug of je af en toe nog iets op windows kan doen (tot je het uiteindelijk niet meer gebruikt). Ben je Linux toch beu of vind je het niets, dan kan je het er zo afzwieren.

Vind je het allemaal wat eng, dan kan een goede ai je ook wel bijstaan maar wees dan kritisch en vraag door zodat je er van leert.
Ik ben nu een aantal maanden over op Linux als daily, in plaats van als secundaire OS.

Niet dat Linux ineens zoveel beter of slechter is geworden, maar vooral omdat Win11 zo afdwaalt naar waar ik niet wil zijn.
Herkenbaar. Ik ben zelf met w10 overgestapt naar linux met een windows vm (vfio met gpu passthrough, core pinning, huge pages reserved memory etc). Nu sinds een half jaartje vol op Linux (game ook niet zoveel meer) en ik ben erg tevreden.
Hoeveel werk had je aan die GPU passthrough eigenlijk? Ik heb wat Windows tools voor fotobewerking (capture one) met een bibliotheek van 20000+ geëdite rawbestanden en het zou mooi zijn als ik de VM kan gebruiken ipv dual boot.
Was opzich goed te doen, PCI device inc subdevices doorpassen (ik had dit op een fysiek 2e scherm die output via zowel igpu als dgpu kreeg, zodat ik igpu exclusief voor linux hield en dgpu exclusief voor vm, en handmatig inputs switchte). Werkte opzich prima. Oh en ik moest de gpu blacklisten zodat linux hem niet pakt. Je schijnt dit met een script te kunnen doen (zodat de gpu in allebei de os-en gebruikt kan worden, maar niet tegelijk) maar zover ben ik nooit gegaan.
Ah jij hebt twee GPU's, dat helpt alvast in de complexiteit omzeilen. Ik heb alleen een dGPU.
Ik heb nog niet voldoende tijd gehad om zoiets helemaal door te pluizen.
Ik heb er toen ook bij het kopen op moeten kleten, bijvoorbeeld iommu van het moederbord. En met alleen dgpu ga je iets van een script nodig hebben. Weet dat het 2 jaar geleden ofzo in elk geval doable was. Looking glass toen nooit echt naar behoren werkend gekregen helaas.
Dat aandeel groeide de afgelopen maanden al licht: van net geen 7 procent in mei naar ruim 9 procent in juli.
Het was een stijging van ~36% in twee maanden. Dat is toch al iets meer dan een lichte stijging.

In drie maanden is de stijging 79% volgens deze partij. Dat doet mij toch wel zeer twijfelen aan hoe betrouwbaar de cijfers zijn. Is er iets van een fout marge meegegeven bij de cijfers?
Tja, het blijven vreemde cijfers en rekenen met procenten blijft lastig voor velen. van 7 naar 9% is een significante stijging
Nou, ik weet niet of ze mij hebben meegenomen, maar hier een zeer tevreden en recent overgestapte linux-gebruiker. Altijd al gewild, maar tegengehouden door teveel (gevreesd) gedoe met apps en games compatibility en door angst voor complexiteit in terminals etc. De overstap naar Mint Cinnamon was smooth, en alhoewel er zeker dingen waren om op te lossen heb je tegenwoordig iets als Claude ernaast om je te helpen troubleshooten met dingen zoals: raad me een geschikte linux-distro aan gegeven mijn wensenlijstje, hoe zet ik netjes een dual-boot optie neer, leg me eens uit hoe dat zit met Wine en Bottles en proton compatibility dingen in steam, raad me goeie linux-alternatieven aan voor crystaldiskmark, hwinfo, leg me uit hoe de bestandsstrcutuur van linux werkt, welke opties zijn er om roblox te draaien, is er een whatsapp desktop client voor linux, etc. Zonder die assistentie was het wel lastiger geweest, ik had het bijvoorbeeld wel zelf een grote uitdaging gevonden om haperend geluid in Grim Dawn te fixen, terwijl Claude daar vrij snel een goeie suggestie had, namelijk door iets met audio en pipewire aan te passen wat net niet lekker werkte icm Grim Dawn runnen via Steam met Proton ertussen als translator.

Ik heb 1 game nog niet werkend en dat is een modded fanproject uit 2016 van een game uit 2007 (Hellgate London 2038), een game die onder de motorkap al een aardig zooitje blijkt en die zelf soepel draait, maar waarbij de modmakers alleen de 64-bit versie hebben geport en -daar- blijken dan lastigheden in te zitten. Voor de rest draaien alle games smooth, en vaak nog stabieler en smoother dan onder windows. Alleen met deep-level anti-cheat protection in modernere competetieve games vis je echt naast het net, maar dat zal een kwestie van tijd zijn.

Dus mijn i5-6600K systeem kan weer jaren mee, evenals de multimedia-laptop beneden, die weer perfecte wifi heeft, niet meer zanikt over kan-niet-updaten (dat ding is uit 2012 en draaide nog vista of iets dergelijks). Linux Mint Cinnamon erop en alles werkte onmiddelijk: touchpad, USB-naar-minijack-dongle voor de speakers, HDMI-out naar 2560x1600 externe monitor, beamer onmiddelijk herkend, komt binnen een seconde uit suspend, het is weer de razendsnelle laptop die hij 14 jaar geleden was, want zo'n quadcore met 16gb ram draaiend vanaf een SSD met een licht OS is echt rap.

Ik kan het dus iedereen aanraden, en met een LLM als assistent erbij is de transitie meer dan smooth. Paar avondjes hobbyen om echt alles draaiend te krijgen en te tweaken helemaal hoe je het hebben wil - maar aan windows wennen en alle menu's leren kennen kostte ook tijd. Ik gebruik de dual boot *nooit*, alleen dus voor die ene exotische mod van dat ene exotische 19-jaar oude spel, en zelfs dat schjijnt vrij simpel aan de praat te krijgen te zijn, ben alleen te lui om de installatie-cd op te zoeken en de 5 stappen uit te voeren ;P

Voorbeeld: als ik windowstoets indruk en dan 'word' intik, start linux meteen libreoffice writer op. Kan docx maken en lezen, evenals xls/xslx. Het is allemaal gratis, je hebt nergens meer online 'accounts' voor nodig, het is weer jouw machine. Ik ga niet meer terug.

[Reactie gewijzigd door Znorkus op 1 september 2026 15:43]

Bij de site van mijn werk (grote publieke site) zie ik een stijging van 7,4 (jan) naar 14,6% (aug).

[Reactie gewijzigd door keko12 op 1 september 2026 16:06]


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn