Tip de redactie

Intel lijft Infiniband in

Door Willem de Moor, 23 januari 2012 17:2239 reacties

Intel heeft een deel van QLogic, het bedrijf achter netwerkinterconnect InfiniBand, overgenomen. Een aanzienlijk deel van QLogic komt daarmee in handen van Intel, die de communicatiestandaard aan zijn netwerkportfolio toevoegt.

Infiniband-connectorsDe InfiniBand-standaard wordt vooral in supercomputers en in andere hpc-toepassingen gebruikt en zorgt voor seriele verbindingen tussen processors met onder meer opslagapparatuur. De snelheden van een InfiniBand-interconnect bedragen 2Gbps tot 300Gbps. De aquisitie van de bedrijfstak van QLogic die verantwoordelijk is voor InfiniBand past in Intels zogeheten exascale-strategie.

Het bedrijf wil tegen 2018 exascale-berekeningen in supercomputers mogelijk maken. Momenteel is dat nog een orde van grootte minder met terascale-berekeningen, ofwel enkele teraflops. De InfiniBand-interconnects worden veelal gebruikt om grote hoeveelheden data van en naar storage-arrays te sturen. Met de overeenkomst, die dit kwartaal afgerond moet zijn, is een bedrag van 125 miljoen dollar gemoeid; werknemers van QLogic worden waarschijnlijk bij Intel ingelijfd.

Reacties (39)


Tabletbezit in Amerika rond de feestdagen verdubbeld

Door Wout Funnekotter, 23 januari 2012 17:0795 reacties

Het aantal volwassen Amerikanen dat een tablet bezit, is bijna verdubbeld sinds het midden van december. Uit een recent onderzoek van Pew Internet blijkt dat momenteel bijna één op de vijf Amerikanen in het bezit is van een tablet.

Pew Internet ondervroeg in januari via mobiele en vaste telefoon in totaal 2008 volwassenen en becijferde dat 19 procent momenteel een tablet bezit. Half december lag dat percentage bij een vergelijkbaar onderzoek onder grofweg 3000 mensen nog op 10 procent. Het bezit van e-readers maakte een vergelijkbare stijging door. De foutmarge van het onderzoek is volgens het onderzoeksbureau 2,4 procentpunt.

Bij het onderzoek is geen onderscheid gemaakt in merk of type. Waarschijnlijk heeft de introductie van Amazons Kindle Fire-tablet bijgedragen aan de sterke stijging, terwijl de Transformer Prime van Asus, die net voor de feestdagen in Amerika op de markt kwam, vermoedelijk ook van invloed is geweest.

Vergelijkbare cijfers over Nederland zijn niet bekend, maar in de statistieken van Tweakers.net is na de kerst wel een grote stijging te zien in tabletbezoek. Het aandeel in het totaal van bezoeken vanaf iPads en Android-tablets met 33 procent toegenomen, een aanwijzing dat een groot aantal Tweakers een tablet onder de kerstboom heeft aangetroffen.

Reacties (95)


Gaikai gaat volledige games streamen

Door Bart de Water, 23 januari 2012 15:12110 reacties

Gaikai begint binnen enkele maanden met het streamen van volledige games. De dienst biedt tot nu toe alleen demo's aan. Ook wordt Gaikai beschikbaar via Facebook. Over concurrentie met OnLive maakt de ceo zich geen zorgen.

In een interview met GamesIndustry.biz heeft David Perry, de ceo van Gaikai, bekendgemaakt dat de Nederlandse gamestreamingdienst binnen enkele maanden begint met het aanbieden van volledige games. Dit zal gebeuren nadat Gaikai beschikbaar is via Facebook. Gaikai streamt momenteel al games op YouTube en de sites van Electronic Arts, Ubisoft en Amerikaanse winkelketen Best Buy.

Over concurrentie van OnLive lijkt Perry zich niet druk te maken. OnLive kwam eerder op de markt en is inmiddels officieel uitgerold in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Het is te gebruiken op pc's, Android-apparaten en OnLives eigen microconsole. Volgens Perry werkt OnLive anders en is toegang tot de broncode nodig om een spel geschikt te maken voor streamen, iets wat bij Gaikai niet nodig is. Ook denkt Perry dat Gaikai een groter bereik zal hebben, omdat met behulp van Flash en Java vanuit de browser kan worden gespeeld.

Tot slot waarschuwt Perry consolefabrikanten en andere partijen de gamestreamingmarkt niet te onderschatten. Op consumentenelektronicabeurs CES zei Nanea Reeves, chief product officer van Gaikai, dat er door de opkomst van gamestreamingdiensten minder ruimte over zal blijven op de consolemarkt. Reeves denkt zelfs dat Sony of Microsoft de strijd zal moeten opgeven. "Niet alle huidige consolebouwers zullen een volgende generatie hebben. Dat wordt het grote nieuws van de E3."

Reacties (110)

Lees meer


Zwakte in geheugenbeheer Linux maakt root-toegang mogelijk

Door Wout Funnekotter, 23 januari 2012 14:55108 reacties

Een zwakte in het geheugenmanagement van Linux maakt het mogelijk om naar het geheugen van een ander proces te schrijven. Op deze wijze kan root-toegang worden verkregen. Een patch om het probleem te verhelpen is al ingediend.

Tux (linux logo, kleiner met schaduw)Jason Donenfeld plaatste op zijn blog een uitgebreide beschrijving van de zwakte, inclusief voorbeeldcode waarmee root-toegang op een Linux-systeem verkregen kan worden. De zwakte is te vinden in de beveiliging van /proc/pid/mem, de interface waarmee naar procesgeheugen geschreven kan worden. De beveiliging die ervoor zorgt dat een proces alleen naar zijn eigen stukje geheugen kan schrijven, blijkt niet afdoende.

Donenfeld ontdekte een manier om die beveiliging te omzeilen waarna hij bij het geheugen dat aan een su-proces toebehoorde kon komen. Daarin injecteerde hij een stuk code waardoor hij met root-toegang een shell kon starten. De code die Donenfeld publiceerde is inclusief comments nog geen 200 regels lang en kan overweg met zowel 32- als 64-bits-systemen.

Volgens Donenfeld is de Linux-kernel vanaf 2.6.39 vatbaar voor de exploit. Enkele dagen geleden is al een patch die de exploit onmogelijk moet maken ingediend en goedgekeurd. Uit een korte test blijkt dat een volledig gepatchte versie van Ubuntu 11.10 in ieder geval vatbaar is voor de exploit. Ook sommige recente Android-telefoons zouden in theorie vatbaar zijn, omdat het mobiele besturingssysteem op Linux gebaseerd is.

Reacties (108)


Sony introduceert smartphonebeeldsensors met rgbw-lay-out

Door Wout Funnekotter, 23 januari 2012 13:4233 reacties

Sony heeft twee nieuwe cmos-beeldsensors aangekondigd die gemaakt zijn voor smartphones en andere kleine apparaten. Het gaat om varianten met 8 en 13 megapixels met een rgbw-opbouw voor meer lichtgevoeligheid.

De nieuwe cmos-beeldsensors bevatten naast de reguliere rgb-subpixels nog een extra witte subpixel die de lichtgevoeligheid moet verhogen. Daarom zou de sensor bij uitstek geschikt zijn om beelden te schieten in situaties waar weinig omgevingslicht voorhanden is. De individuele subpixels zijn door de aanwezigheid van de extra witte pixels 1,12μm groot, maar volgens Sony is de signal-to-noise-ratio vergelijkbaar met die van 1,4μm-pixels.

Het gaat om zogeheten backside-illuminated-sensors, waarbij de elektronica aan de onderzijde van de sensor geplaatst is, zodat de pixels meer licht opvangen. De sensors hebben ondersteuning voor hdr-video, waardoor in scènes met hoog contrast, in zowel de donkere als lichte partijen details zichtbaar blijven.

Sony gaat in totaal drie nieuwe sensors leveren; er komen 8- en 13- megapixelvarianten uit van de nieuwe rgbw-sensors met hdr-ondersteuning. Deze moeten respectievelijk in augustus en juni verschijnen. In maart komt Sony met een 8-megapixelsensor die niet over deze features beschikt, maar wel een beeldprocessor ingebouwd heeft.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (33)


Onderzoekers koelen halfgeleider met lasers

Door Willem de Moor, 23 januari 2012 12:4371 reacties

Onderzoekers van het Niels Bohr-instituut in Denemarken hebben halfgeleiders gekoeld met behulp van lasers. De nieuwe koelmethode zou onder meer in zeer gevoelige sensors en in quantumcomputers toegepast kunnen worden.

De onderzoekers maakten gebruik van lasers om hun halfgeleiders te koelen. Voor atomen werd die techniek al langer ingezet, maar dat betrof gaswolken. De medewerkers van het Niels Bohr-instituut hebben nu ook vaste stoffen met lasers gekoeld, door gebruik te maken van quantumeffecten en natuurkundige effecten op nanoschaal. De natuurkundigen ontwikkelden een 160 nanometer dik halfgeleidermembraan dat onder invloed van laserlicht vibreert.

Het fotonisch kristalmembraan werd van galliumarsenide gemaakt en wordt beschenen door een laser. Een spiegel weerkaatst een deel van het licht naar het membraan. Op die manier wordt een optische resonator gecreëerd waardoor het membraan opwarmt en uitzet. De uitzetting levert een oscillatie op die afkoeling van het membraan tot gevolg heeft. De afkoeling bereikte bijna het absolute nulpunt; het membraan bereikte een temperatuur van slechts min 269 graden Celcius.

De techniek zou ingezet kunnen worden om quantumcomputers te koelen. De nanomembranen zouden ook ingezet kunnen worden om sensors voor elektrische stroom of mechanische sensors te koelen; het gebruik van dure, cryogene technieken zou dan niet nodig zijn. Het oppervlak van de membranen die de onderzoekers wisten te produceren bedraagt één vierkante millimeter.

Koelen met lasers

Reacties (71)


Groei Windows Phone Marketplace in een maand fors toegenomen

Door Wout Funnekotter, 23 januari 2012 12:25143 reacties, submitter: Krankenhausen

De Windows Phone Marketplace heeft in de afgelopen weken een flinke groei doorgemaakt, zo blijkt uit statistieken. Het aantal apps dat per dag wordt toegevoegd lag met 400 in de maand januari flink hoger dan in december.

Dat meldt All About Windows Phone. De Marketplace is onlangs de grens van 60.000 applicaties gepasseerd, terwijl de teller eind december nog op 50.000 stond. De groei van de applicatiewinkel lijkt in de afgelopen vier weken flink versneld te zijn. Waar er in december nog gemiddeld 265 applicaties per dag bijkwamen, is dit in de laatste vier weken opgelopen tot gemiddeld 400 applicaties per dag.

Vergeleken met een jaar geleden is de groei nog groter; in de week van 8 tot 15 januari werden acht keer zo veel applicaties toegevoegd als in dezelfde periode een jaar eerder. Vergeleken met Android en iOS is er nog wel een flinke inhaalslag te maken; de applicatiewinkels van die platforms bevatten respectievelijk meer dan 350.000 en 500.000 apps.

Windows Phone Marketplace groei

Reacties (143)


Pc-versie Alan Wake verschijnt in februari

Door Bart de Water, 23 januari 2012 11:5878 reacties

Remedy heeft aangekondigd dat de pc-versie van Alan Wake in februari op Steam verschijnt. Ook heeft de Finse ontwikkelaar de minimale systeemeisen en andere informatie van de pc-port van de thrillergame bekendgemaakt.

Ontwikkelaar Remedy maakt op zijn forum bekend dat Alan Wake op een nog onbekende datum in februari verschijnt. De prijs is nog onbekend en wordt volgens de developer later aangekondigd. De Finse ontwikkelaar zal het spel zelf uitgeven op Steam, en maakt gebruikt van Steamworks voor achievements en om savegames in de cloud op te slaan. Zoals al bekend was, wordt de pc-versie van Alan Wake gebundeld met de downloadable content The Signal en The Writer.

De pc-versie van Alan Wake vereist minimaal een systeem dat is voorzien van een Intel Core 2 Duo met een kloksnelheid van 2GHz of een AMD Athlon 64 X2 op 2,8GHz met 2GB werkgeheugen en 8GB opslagcapaciteit. De gpu moet DirectX 10 ondersteunen en 512MB videogeheugen hebben. Als voorbeelden noemt Remedy een ATI Radeon 3650, 4450, 5550 of 6450, of een krachtiger model uit die series. Uit het Nvidia-kamp zijn dat de GeForce 8600GT, 9500GT, GT120, GT430 en GT520. Het spel draait onder Windows XP, Vista en Windows 7.

Verder belooft Remedy voldoende aanpassingsmogelijkheden op het gebied van controls en graphics. Zo zal het mogelijk zijn om de hud uit te schakelen, wat volgens Remedy een veel gevraagde feature was voor de Xbox 360-versie. Ook kondigt de ontwikkelaar ondersteuning voor stereoscopisch 3d aan. Alan Wake verscheen oorspronkelijk in mei 2010 voor de Xbox 360 en werd door Tweakers.net beoordeeld met een 7,5.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

De X10-trailer van Alan Wake, toen nog exclusief voor de Xbox 360

Reacties (78)


Sony geeft diverse Vaio-notebooks een opfrisbeurt

Door Wout Funnekotter, 23 januari 2012 11:2269 reacties

Sony heeft de Z-, S-, C- en E-series van zijn Vaio-laptops een refresh gegeven. De nieuwe modellen beschikken over snellere processors en daarbij kunnen sommige modellen nu ook met een lte-modem geleverd worden.

Vaio logoDe compacte Z-serie-notebooks worden nu geleverd met de nieuwste generatie Core i-cpu's, waarvan de snelste op 3,5GHz draait, en worden optioneel uitgerust met een lte-module. De S- en E-series krijgen ook de beschikking over de nieuwe cpu's. Gebruikers kunnen bij de S-series kiezen uit een HD6470M- of een HD6630M-gpu.

De Z- en S-modellen kunnen nu gekoppeld worden aan een platte 'sheet'-accu die onder de notebook bevestigd wordt en de totale accuduur flink moet verlengen. Ook aan het uiterlijk heeft Sony wijzigingen doorgevoerd; de Z-serie kan nu ook in de kleur Fiber Silver geleverd worden, voor de C-serie zijn de uitvoeringen Kaleidoscope Pink en Geometric Black toegevoegd.

Reacties (69)


Gigabyte introduceert mitx-moederbord

Door Willem de Moor, 23 januari 2012 10:5548 reacties

Gigabyte heeft een moederbord in het mini-itx-formaat uitgebracht dat gebruikmaakt van de H61-chipset. Daarmee is het kleine bord geschikt voor Intels Sandy Bridge-processors, ofwel de tweede generatie Core-processors.

De MSH61DK meet zoals alle mitx-moederborden slechts 17 bij 17 centimeter en gebruikt de beperkte ruimte om een socket lga1155-voetje te combineren met twee liggende geheugenslots voor laptopgeheugen. De H61-chipset wordt gekoeld met een eenvoudige heatsink en er zijn één mini-pci-express-slot in fullsize en één in halfsize aanwezig. De chipset levert twee sata-300-poorten en een gigabitnetwerkpoort.

Een aparte controller stuurt twee usb 3.0-poorten aan en een Realtek-chip regelt het geluid. Het bordje heeft twee usb 2.0-poorten en een header voor nog twee poorten. Het mitx-moederbord is met zijn lvds- en sim-aansluitingen mede bedoeld voor de embedded-markt. De voeding moet door een externe adapter worden geleverd: een 19V-aansluiting zit daarvoor op het i/o-panel. Nog niet bekend is wanneer het bord verkrijgbaar zal zijn en hoeveel het gaat kosten.

Gigabyte MSH61DKGigabyte MSH61DK

Reacties (48)


EU onthult waarschijnlijk woensdag nieuwe privacyregels

Door Joost Schellevis, 23 januari 2012 09:58115 reacties

Deze week worden waarschijnlijk de nieuwe Europese privacyregels gepresenteerd. De regels gaan verder dan bestaande privacyrichtlijnen. Zo krijgen gebruikers meer rechten en moeten bedrijven hogere boetes betalen bij overtredingen.

Waarschijnlijk wordt de nieuwe privacyrichtlijn woensdag gepresenteerd, schrijft Reuters. Volgens Eurocommissaris Viviane Reding is het nodig om de privacyrichtlijnen te versimpelen, omdat de regels tussen EU-lidstaten onderling verschillen en soms zelfs conflicteren. "We hebben te veel regels en tegenstrijdige regels", zei ze volgens Reuters.

Die fragmentatie in privacyregels zou bedrijven 2,3 miljard euro per jaar kosten, stelt de Eurocommissaris. Ze grijpt de harmonisering van de privacyregels meteen aan om de maatregelen een stuk strenger te maken. Reuters zegt te beschikken over een concept van de nieuwe richtlijn, dat onder meer voorziet in een 'recht om vergeten te worden'. Bedrijven moeten er dan op toezien dat informatie van gebruikers wordt verwijderd.

Ook krijgen gebruikers volgens de nieuwe richtlijn het recht om hun gegevens te exporteren, zodat ze bij andere bedrijven weer kunnen worden geïmporteerd. Bedrijven kunnen hoge boetes, tot 1 procent van hun jaaromzet, verwachten als ze zich niet aan de strengere regels houden.

In december wist een Britse krant al beslag te leggen op een concept van de nieuwe privacyrichtlijn, die op dat moment nog voorzag in boetes tot 5 procent van de jaaromzet. De richtlijn zou volgens dat concept bedrijven ook verplichten om vooraf toestemming te vragen voor het verwerken van persoonsgegevens; in veel gevallen zou opt-in dan vereist zijn. Dat kan betekenen dat websites vooraf toestemming moeten vragen om gedragsprofilering toe te passen. Dat gebeurt vaak om gepersonaliseerde advertenties te kunnen weergeven.

Als de nieuwe privacyregels worden ingevoerd, na te zijn goedgekeurd door de EU-lidstaten, duurt het nog tot 2014 of 2015 voordat ze daadwerkelijk gevolgen hebben.

Reacties (115)


Warner kondigt uitbreiding aan voor Dungeons & Dragons Online

Door Bart de Water, 23 januari 2012 09:3316 reacties

Warner Bros. Interactive Entertainment heeft de uitbreiding Menace of the Underdark aangekondigd voor Dungeons & Dragons Online. De expansion voegt onder andere een nieuwe klasse en nieuwe gebieden toe, en verschijnt in de zomer.

Warner Bros. Interactive Entertainment maakt bekend dat er een nieuwe uitbreiding voor Dungeons & Dragons Online aankomt, schrijft Ten Ton Hammer. De expansion voegt de gebieden toe uit de populaire Forgotten Realms-campagne, inclusief grotten van de Underdark-setting. Ook kunnen spelers kiezen voor de nieuwe druïde-klasse. Tot slot wordt het maximaal haalbare level van 20 verhoogd; met de uitbreiding is het mogelijk om met 'epic levels' door te groeien naar level 25.

Dungeons & Dragons wordt ontwikkeld door Turbine, dat ook verantwoordelijk is voor Lord of the Rings Online. Het onlinerollenspel verscheen in 2006 en werd in 2010 free-to-play. Menace of the Underdark is de eerste uitbreiding sinds de overstap naar het nieuwe verdienmodel en verschijnt op een nog onbekende datum in de zomer.

Reacties (16)


Desura-client wordt opensource

Door Bart de Water, 23 januari 2012 09:0414 reacties, submitter: himlims_

De client voor het digitale distributieplatform Desura is vrijgegeven onder de GPLv3. Met de broncode kunnen programmeurs bijdragen aan de ontwikkeling van het programma, dat beschikbaar is voor Linux en Windows.

Het opensourceproject is Desurium gedoopt en wordt gehost op GitHub. Hoewel de code van client beschikbaar is onder de GPLv3, blijven de logo's en de naam Desura voorbehouden aan DesuraNET, de organisatie achter het digitale distributieplatform. De officiële client bevat ook enkele onderdelen die niet onder een opensourcelicentie vrijgegeven kunnen worden. Deze werkwijze lijkt op die van Googles Chrome-browser en het opensourceproject Chromium.

Desura is een digitaal distributieplatform zoals Steam, maar het aanbod is meer op mods en indie-games gericht. De Desura-client verscheen in november voor Linux, waarbij er toen al sprake van was dat de client wellicht opensource zou worden. Deze client is door slechts een werknemer van DesuraNET ontwikkeld. Desura was al langer beschikbaar voor Windows.

Reacties (14)


Uploadsites nemen maatregelen na MegaUpload-arrestaties

Door Joost Schellevis, 23 januari 2012 08:37278 reacties

Twee populaire uploadsites hebben maatregelen genomen na de actie van de FBI tegen MegaUpload. Uploaded.to blokkeert bezoekers vanuit de Verenigde Staten en FileSonic staat het delen van bestanden niet meer toe.

Mogelijk zijn de sites bang voor juridische problemen. Afgelopen week werd MegaUpload op last van de FBI offline gehaald en werden werknemers van de site gearresteerd op verdenking van auteursrechtschending; een van hen is een Nederlander. Afgelopen weekend werden in de zaak opnieuw twee mensen gearresteerd, meldt Reuters.

Uploaded.to heeft geen verklaring uitgegeven over de kwestie en ook FileSonic heeft zich stilgehouden, maar de maatregelen werden opgemerkt door bezoekers. Zo is Uploaded.to niet langer vanuit de Verenigde Staten te bezoeken: de site geeft dan enkel aan 'momenteel niet in jouw land beschikbaar' te zijn, zonder verdere uitleg. FileSonic heeft op zijn beurt zijn filesharingfunctionaliteiten uitgezet: een waarschuwing op de frontpage geeft aan dat het enkel mogelijk is om bestanden te downloaden die door een gebruiker zelf zijn geupload.

Beide diensten beroepen zich op de Amerikaanse digital millennium copyright act, die contentproviders vrijwaart van aansprakelijkheid voor content die hun gebruikers uploaden, zo lang ze content die inbreuk maakt op auteursrechten op verzoek verwijderen. MegaUpload beriep zich ook altijd op die wet, maar volgens het Amerikaanse ministerie van justitie voldeed de site daar niet aan. Mogelijk twijfelen Uploaded.to en Filesonic nu of ze wel voldoende maatregelen tegen auteursrechtschending nemen om vervolging te voorkomen.

FileSonic en Uploaded.to zijn net als MegaUpload gevestigd in Hong Kong. In ieder geval een deel van de servers van Uploaded.to wordt gehost door LeaseWeb, dat ook een deel van de hosting van MegaUpload verzorgde.

Uploaded.to vanuit de Verenigde Staten

Uploaded.to vanuit de Verenigde Staten

Reacties (278)

Lees meer

'MegaUpload overwoog beursgang'
'MegaUpload overwoog beursgang' Nieuws van 17 april 2012

BlackBerry-maker RIM vervangt ceo's

Door Joost Schellevis, 23 januari 2012 08:1052 reacties, submitter: sleeplift

De twee ceo's van RIM, waaronder oprichter Mike Lazaridis, zwaaien af. De huidige chief operating officer neemt hun taken over. Beide topmannen blijven wel nog lid van de raad van bestuur. RIM verkeert al enige tijd in zwaar weer.

Research In Motion kondigde de wisseling van de wacht zondagavond Canadese tijd aan. Mike Lazaridis en Jim Balsillie, die samen de rol van chief executive officer vervulden, worden vervangen door Thorsten Heins, die sinds december 2007 bij RIM werkt en sinds afgelopen augustus chief operating officer was. Lazaridis stelt in een reactie dat hij en zijn collega Balsillie op eigen initatief hebben besloten terug te treden, omdat het tijd was voor een frisse wind in de top van het bedrijf.

Die frisse wind kan er inderdaad komen met Heins aan het stuur: zo staat hij volgens Wired 'open' voor het licenseren van het nieuwe BlackBerry-besturingssysteem aan andere fabrikanten; iets waar RIM zich altijd tegen heeft verzet.

Lazaridis, een van de twee oprichters van RIM, blijft lid van de raad van bestuur en is benoemd tot vicevoorzitter. Balsillie blijft eveneens lid van de raad van bestuur. De BlackBerry-fabrikant stond al enige tijd onder druk van aandeelhouders, die klaagden over de tegenvallende resultaten van het bedrijf. Op het hoogtepunt, in juni 2008, kostte een aandeel-RIM op de beurs 147,55 dollar; de slotkoers van afgelopen vrijdag was 17 dollar.

De aandeelhouders waren ook ontevreden met de dubbelrol van Lazaridis en Balsillie als ceo. Lazaridis en Balsillie zwaaiden twee decennia lang de scepter over Research In Motion, dat de BlackBerry snel in populariteit zag stijgen. De laatste twee tot drie jaar ging het echter minder met het bedrijf, onder meer doordat de populariteit van Android-smartphones en de iPhone snel toenamen.

Reacties (52)