Tip de redactie

Fairphone trekt Fairphone 4-update in na klachten over gebrickte telefoons

Door Daan van Monsjou, 25 december 2025 12:4127 reacties, submitter: mannte

Fairphone heeft een update voor de Fairphone 4 ingetrokken. Gebruikers meldden dat de update hun telefoon heeft gebrickt. De fabrikant bevestigt dat de update zorgde voor 'onverwachte problemen'.

Het gaat om update FP4.QREL.15.15, die afgelopen dinsdag verscheen voor de Fairphone 4. Op het forum melden verschillende gebruikers dat hun telefoon niet meer werkte nadat ze de update installeerden. Fairphone reageerde vervolgens dat de uitrol van de update is gepauzeerd.

"Na de eerste release hebben we enkele onverwachte problemen vastgesteld", aldus het bedrijf. "Om alle gebruikers een optimale ervaring te bieden, hebben we de uitrol momenteel opgeschort en onderzoekt ons team de situatie."

Het is vooralsnog niet duidelijk wat de exacte oorzaak is van de problematiek. Fairphone zegt de volledige releasenotes van de update te delen zodra de uitrol wordt hervat. Gebruikers die problemen ervaren, worden gevraagd om contact op te nemen met de klantenservice.

Fairphone 4-update ingetrokken december 2025

Reacties (27)

Lees meer


Italië: Meta moet WhatsApp-voorwaarden pauzeren die andere chatbots uitsluiten

Door Daan van Monsjou, 25 december 2025 11:4728 reacties

Meta mag geen alternatieve AI-chatbots weren uit WhatsApp. Dat oordeelt de Italiaanse markttoezichthouder AGCM. De techgigant moet dat beleid voorlopig opschorten, terwijl de AGCM onderzoek blijft doen naar mogelijk machtsmisbruik door Meta.

De AGCM heeft 'voorlopige maatregelen' opgelegd tegen Meta, meldt de toezichthouder in een persbericht. Die maatregelen draaien om de nieuwe WhatsApp Business-voorwaarden die Meta in januari 2026 volledig wil invoeren. Die voorwaarden 'sluiten concurrenten van Meta AI volledig uit van het WhatsApp-platform'.

De techgigant moet de nieuwe voorwaarden opschorten zolang het volledige onderzoek van de AGCM nog loopt. De Italiaanse waakhond zegt samen te werken met de Europese Commissie 'om ervoor te zorgen dat Meta's gedrag op de meest effectieve manier wordt aangepakt'.

De toezichthouder concludeerde in haar besluit dat de voorwaarden voor een voorlopige maatregel zijn voldaan. Het gedrag van Meta 'lijkt machtsmisbruik te vormen', omdat het bedrijf 'de productie, markttoegang of technische ontwikkelingen' in de markt voor AI-chatbots kan belemmeren.

meta ai whatsapp
MetaAI in WhatsApp

"Bovendien kan het gedrag van Meta, terwijl het onderzoek nog loopt, ernstige en onherstelbare schade toebrengen aan de mededinging op de betrokken markt, waardoor de concurrentie wordt ondermijnd", aldus de AGCM.

Meta noemt het Italiaanse besluit 'fundamenteel gebrekkig' in een reactie tegenover persbureau Reuters. Volgens het bedrijf legt de opkomst van AI-chatbots 'een druk op onze systemen waarvoor ze niet zijn ontworpen'. Het bedrijf gaat in beroep tegen de voorlopige beslissing.

De AGCM doet sinds juli onderzoek naar de integratie van Meta AI in WhatsApp. De techgigant geeft zijn eigen AI-bot daarmee 'meer prominentie' dan concurrerende diensten. In november werden ook de nieuwe WhatsApp Business-voorwaarden toegevoegd aan het Italiaanse onderzoek, waarmee andere AI-diensten volledig worden geblokkeerd van het chatplatform. Onder andere ChatGPT werkt daardoor vanaf 15 januari 2026 niet meer via WhatsApp. Ook de EU doet onderzoek naar het uitsluiten van concurrerende AI-diensten uit WhatsApp.

Reacties (28)

Lees meer


'Samsung gaat langer door met het produceren van DDR4-geheugen'

Door Daan van Monsjou, 25 december 2025 10:59104 reacties

Samsung vertraagt het uitfaseren van zijn DDR4-geheugenproductie. Dat stelt het Taiwanese dagblad DigiTimes. Het bedrijf zou de productie eind dit jaar stopzetten, maar gaat tot in 2026 door voor 'bepaalde klanten'. Die moeten dan niet-annuleerbare leveringsovereenkomsten tekenen.

Samsung gaat de komende maanden 'het tempo van de DDR4-uitfasering' vertragen, schrijft DigiTimes, dat zich baseert op bronnen uit Samsungs toeleveringsketen. In het eerste kwartaal van 2026 zal Samsung leveringsovereenkomsten voor de lange termijn sluiten met 'selecte klanten'.

Het gaat om contracten met 'niet-onderhandelbare voorwaarden', stelt de krant. Zo mogen de bestellingen achteraf niet meer geannuleerd of gewijzigd worden. De bronnen spreken van zogeheten 'ncnr'-contracten, wat vertaald staat voor 'niet-opzegbaar, niet-retourneerbaar'.

Met de stap wil Samsung inspelen op de steeds grotere DDR4-vraag vanuit de markt. Het techbedrijf zou de DDR4-productie eind 2025 gaan uitfaseren, maar sindsdien is de vraag naar dat geheugen fors gestegen. Ook de prijzen zijn omhooggeschoten. Door langer door te gaan met de productie, kan Samsung die vraag iets langer blijven beantwoorden.

Maar het is onwaarschijnlijk dat de stap gaat zorgen voor lagere DDR4-prijzen voor consumenten. Volgens DigiTimes is het geheugen dat Samsung blijft produceren namelijk bedoeld voor servers en datacenters. Servergeheugen heeft een grotere marge dan DDR4 voor consumenten-pc's en laptops.

Er is al een paar maanden een geheugentekort. Dat geldt niet alleen voor DDR4-geheugen, waar de prijzen al sinds juli omhoogschieten, maar ook voor het modernere DDR5. De prijzen van dat laatste geheugentype zijn sinds hun dieptepunt ruim verviervoudigd. Chipmakers als Micron en SK hynix verwachten dat de tekorten zeker tot na 2026 zullen aanhouden.

Samsung M393A4K40CB2-CVF

Reacties (104)


Apple gaat ook in Brazilië alternatieve appwinkels toelaten op de iPhone

Door Daan van Monsjou, 25 december 2025 10:3049 reacties

Apple gaat ook in Brazilië alternatieve appwinkels toelaten op zijn iOS-platform. Het bedrijf doet dat na een schikking met de Braziliaanse markttoezichthouder CADE. Apple krijgt 105 dagen de tijd om de beleidswijziging door te voeren.

Als onderdeel van de overeenkomst moet Apple alternatieve appwinkels en externe betaalmethodes toelaten op iOS binnen Brazilië. Waarschuwingen die Braziliaanse gebruikers te zien krijgen bij het installeren van een thirdpartyappwinkel moeten daarnaast 'neutraal geformuleerd' zijn. Dat meldt de Braziliaanse markttoezichthouder in een persbericht.

Onder de overeenkomst mag Apple nog wel commissies rekenen voor aankopen buiten de App Store. Volgens de Braziliaanse techwebsite Tecnoblog gaat dat om 15 procent wanneer een ontwikkelaar binnen zijn app doorlinkt naar een betaalmethode buiten de App Store.

Voor aankopen in alternatieve appwinkels mag Apple 5 procent commissie rekenen. In de App Store zelf rekent Apple 10 tot 25 procent commissie, met nog eens 5 procent extra als de ontwikkelaar gebruikmaakt van Apples betaalsysteem.

Apple laat alternatieve iOS-appwinkels in steeds meer landen toe. Dat gebeurde in 2024 als eerste in de Europese Unie, onder druk van de Digital Markets Act. Onlangs nog kregen ook Japanse iPhone-gebruikers de optie om andere appstores te installeren, nadat het land een wet invoerde om de concurrentie op de smartphonemarkt te vergroten.

Binnenkort wordt dat dus ook mogelijk in Brazilië. Het bedrijf houdt al sinds 2022 een juridische strijd met de Braziliaanse toezichthouder. Halverwege dit jaar werd besloten dat de techgigant het sideloaden van apps en alternatieve betaalmethoden moest toelaten op iOS. Vlak voordat die verplichtingen van kracht werden, gingen Apple en CADE weer om tafel en werden ze tijdelijk opgeschort. Deze schikking is daar het resultaat van.

Apple iOS App Store
Bron: Apple

Reacties (49)

Lees meer


'Nvidia is gestopt met testen chipproductie op Intels 18A-procedé'

Door Daan van Monsjou, 25 december 2025 09:4631 reacties

Nvidia is gestopt met het testen van chipproductie op Intels 18A-procedé. Dat zeggen ingewijden tegen Reuters. Het bedrijf overwoog daadwerkelijke chips te laten maken door Intel, maar heeft dat uiteindelijk niet doorgezet.

"Nvidia heeft onlangs getest of het zijn chips zou kunnen produceren met behulp van Intels 18A-productieproces, maar is hiermee gestopt", zeggen twee bronnen tegen Reuters. Waarom het bedrijf de testproductie niet heeft doorgezet, is niet duidelijk. Nvidia reageerde niet op vragen van Reuters. Intel zegt dat zijn 18A-procedé 'goed vordert' en dat er 'nog steeds veel belangstelling is' voor zijn opvolger, Intel 14A.

Het bericht volgt op een in september aangekondigde samenwerking tussen Intel en Nvidia. De twee bedrijven gaan bijvoorbeeld samen chips voor in laptops maken, waarbij Intel de cpu levert en Nvidia de gpu. Nvidia investeerde toen ook 5 miljard dollar in de chipmaker.

Tijdens een persconferentie over die samenwerking verduidelijkte Nvidia-baas Jensen Huang al dat zijn bedrijf niet per se chips zal laten produceren in de chipfabrieken van Intel, hoewel hij dat ook niet uitsloot. Vragen daarover beantwoordde de topman vooral door TSMC, zijn huidige chipproductieleverancier, te prijzen.

Er gingen begin dit jaar al geruchten rond dat verschillende bedrijven het 18A-procedé van Intel testten, waaronder Nvidia. Hoewel dat toen al geen garanties bood dat Nvidia daadwerkelijk een chipproductieklant van Intel zou worden, toonde dat wel de interesse vanuit de gpu-maker aan.

Naast Nvidia lieten ook andere grote techbedrijven testproductie op 18A uitvoeren. Daaronder valt bijvoorbeeld Broadcom. Intel zou ook gesprekken voeren met AMD over het maken van chips voor die concurrent. Apple zou overwegen de laagst gepositioneerde Apple Silicon M-chips, die worden gebruikt voor bijvoorbeeld de MacBook Air, te laten maken door Intel. Voor de hoger gepositioneerde chips zou het bedrijf blijven bestellen bij TSMC.

Intel werkt al jaren aan het 18A-procedé. Het wordt de eerste node van het bedrijf dat gebruikmaakt van zogeheten gate-all-aroundtransistors, die het mogelijk maken om transistors nog verder te verkleinen voor beter presterende chips. Met 18A stapt Intel ook als eerste chipmaker over op backside power delivery, waarmee de stroomvoorziening voor de chip naar de achterkant van de wafer wordt verplaatst. Het moet daarmee de concurrentie aangaan met TSMC's N2-node, die dit jaar nog in massaproductie moet gaan.

Intel 18A

Reacties (31)