Apple gaat ook in Brazilië alternatieve appwinkels toelaten op de iPhone

Apple gaat ook in Brazilië alternatieve appwinkels toelaten op zijn iOS-platform. Het bedrijf doet dat na een schikking met de Braziliaanse markttoezichthouder CADE. Apple krijgt 105 dagen de tijd om de beleidswijziging door te voeren.

Als onderdeel van de overeenkomst moet Apple alternatieve appwinkels en externe betaalmethodes toelaten op iOS binnen Brazilië. Waarschuwingen die Braziliaanse gebruikers te zien krijgen bij het installeren van een thirdpartyappwinkel moeten daarnaast 'neutraal geformuleerd' zijn. Dat meldt de Braziliaanse markttoezichthouder in een persbericht.

Onder de overeenkomst mag Apple nog wel commissies rekenen voor aankopen buiten de App Store. Volgens de Braziliaanse techwebsite Tecnoblog gaat dat om 15 procent wanneer een ontwikkelaar binnen zijn app doorlinkt naar een betaalmethode buiten de App Store.

Voor aankopen in alternatieve appwinkels mag Apple 5 procent commissie rekenen. In de App Store zelf rekent Apple 10 tot 25 procent commissie, met nog eens 5 procent extra als de ontwikkelaar gebruikmaakt van Apples betaalsysteem.

Apple laat alternatieve iOS-appwinkels in steeds meer landen toe. Dat gebeurde in 2024 als eerste in de Europese Unie, onder druk van de Digital Markets Act. Onlangs nog kregen ook Japanse iPhone-gebruikers de optie om andere appstores te installeren, nadat het land een wet invoerde om de concurrentie op de smartphonemarkt te vergroten.

Binnenkort wordt dat dus ook mogelijk in Brazilië. Het bedrijf voert al sinds 2022 een juridische strijd met de Braziliaanse toezichthouder. Halverwege dit jaar werd besloten dat de techgigant het sideloaden van apps en alternatieve betaalmethoden moest toelaten op iOS. Vlak voordat die verplichtingen van kracht werden, gingen Apple en CADE weer om tafel en werden ze tijdelijk opgeschort. Deze schikking is daar het resultaat van.

Apple iOS App Store
Bron: Apple

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

25-12-2025 • 10:30

66

Lees meer

Reacties (65)

Sorteer op:

Weergave:

Toch wel mooi om te zien hoe de EU een soort van leidende rol in de wereld pakt als het om dit soort onderwerpen gaat. Vraag me toch af of Japan en Brazilië dit ook geëist hadden als de EU ze niet voor was.

Zal wel een van de redenen zijn waarom we niet erg geliefd zijn bij de Amerikanen.
Toch wel mooi om te zien hoe de EU een soort van leidende rol in de wereld pakt als het om dit soort onderwerpen gaat. Vraag me toch af of Japan en Brazilië dit ook geëist hadden als de EU ze niet voor was.
Klopt daar bestaat zelfs een term voor: Brussels Effect
The Brussels effect is the process of European Union (EU) regulations spreading well beyond the EU's borders. Through the Brussels effect, regulated entities, especially corporations, end up complying with EU laws even outside the EU for a variety of reasons.

The combination of market size, market importance, relatively stringent standards and regulatory capacity of the European Union can have the effect that firms trading internationally find that it is not economically, legally or technically practical to maintain lower standards in non-EU markets. Non-EU companies exporting globally can find that it is beneficial to adopt standards set in Brussels uniformly throughout their business.
Dat veel landen de EU-wetgeving overnemen (uiteraard aangepast aan hun specifieke situatie, eisen, wensen etc) is een teken dat we in de EU op dit vlak goed bezig zijn, voorop lopen qua beschermen van rechten van consumenten en een vrije markt en dat we overall gewoon goed bezig zijn.

En het laat zien dat veel (nee, niet alle) van de EU-wetgeving uiteindelijk gewoon werkt en het beoogde doel bereikt. Wat het extra aantrekkelijk maakt voor andere landen (of blokken van landen) om het over te nemen.

Keep up the good work dus! Daar is wereldwijd de consument én de concurrentie mee gebaat.
Het is ook best veel werk om een norm op te stellen voor bijvoorbeeld de efficiency van netadapters. Een te hoge eis geeft een te dure adapter die meer energie kost om te maken dan die bespaart.

Logicsch om zoiets over te nemen, dan hoef je dat wiel niet opnieuw uit te vinden. En het scheelt de fabrikant ook nog aparte kosten voor certificatie per werelddeel.
Ik vind het daarom ook jammer dat er politici zijn die de EU polariseren als een niet democratisch gedrocht wat alleen maar nadelen en helemaal geen voordelen heeft. Dat zijn trouwens dezelfde politici die commissarissen sturen naar het Europees Parlement.

Tijdens de BREXIT hoorde we dat veel, maar ook tijdens verkiezingen in Nederland. Ook tijdens de boeren protesten hoor je het veel, waarom wij en niet die die of die industrie.

Feit is dat we in de EU de afgelopen 25 jaar zware regelgeving heeft ingevoerd, regelgeving welke door geen enkel EU lidstaat in zijn eentje gemaakt of gehandhaafd kon worden. Regelgeving die hele industrieën wereldwijd heeft hervormd.

Neem bijvoorbeeld de RoHS compliance welke de electronica industrie van top tot teen heeft hervormd er ervoor heeft gezorgd dat veel gevaarlijke stoffen niet meer worden gebruikt.

Of wat er nu aan de hand is in de cosmetica industrie, wat er toe heeft geleid dat veel kankerverwekkende stoffen of stoffen waarvan de productie zwaar vervuilend is, is verbannen. Binnen onze grenzen is het hele landschap al veranderd. Zuid Amerikaanse en Midden-Oosterse merken zijn al om. Alleen Merken uit de VS en Israel (Morrocanoil wordt gemaakt door Moroccanoil Israel, Ltd.) houden stug vast, maar worden beetje bij beetje opgeruimd uit de EU markt.

SADAPack, een groot Midden-Oosterse producten uit Libanon is helemaal om en zo ook bijna alle Midden-Oosterse merken.

American Crew, Matrix, Revlon zijn daar een goed voorbeeld van. Allemaal subbrands van grote merken en waarvan het hoofdkantoor heeft gezegd wij stoppen met dat merk want de productie is niet te doen. Noord Amerikaanse merken in het algemeen zijn niet te verkrijgen in de EU.

Morrocanoil is eigenlijk de enige die stug vasthoudt bij de productie. Legaal kan het niet ingevoerd worden, maar het beland via illegale wegen toch op de markt. Dan denk ik stop gewoon met de productie, maar blijkbaar hebben ze in Israel daar geen boodschap aan. Blijkbaar vinden het ze het in Israel niet erg dat daar zwaar kanker wekkende stoffen worden geproduceerd.

Het is duidelijk, de EU hebben wij nodig om dingen voor elkaar te krijgen die wij alleen nooit konden. Op het wereldtoneel zijn wij het pispaaltje van de klas en om daar weerstand tegen te bieden moeten wij als EU landen krachtig samen spannen. Tijdens de oprichting ging het eigenlijk alleen om weerstand bieden tegen andere wereldmachten, vandaag de dag horen daar multinationals en techgiganten ook bij.

[Reactie gewijzigd door TechSupreme op 25 december 2025 12:07]

Laten we wel eerlijk wezen; de Europese industrie wordt door deze regelgeving wel compleet weggevaagd.

De chemie- en staalsector verlaat Europa of sluiten fabrieken en de auto-industrie, de belangrijkste motor van de Europa, zit zo danig in de problemen dat de Green deal is aangepast. Regelgeving op sommige consumentengoederen werkt goed, maar laten we niet doorslaan dat Europa het allemaal goed heeft geregeld.

En dan laat ik voor de Kerstsfeer de bizar hoge staatsschuld en begrotingstekort van Europese landen achterwege.
De regels zijn niet het probleem, het probleem voor onze industrie is vooral dat ze drukker bezig waren met aandeelhouders uitkeren dan met werkelijke innovatie. We lopen gewoon achter. Maar dat is niet de schuld van de regels, dat is vooral de schuld van hebberig zijn en denken dat we altijd wel voor blijven lopen. Doen alsof de Chinezen dom en Amerikanen vrienden zijn. Gewoon gemakzucht.
De regels zijn niet het probleem, het probleem voor onze industrie is vooral dat ze drukker bezig waren met aandeelhouders uitkeren dan met werkelijke innovatie
Uhu, daarom loopt de Verenigde Staten ook achter qua innovatie /s. Nee hoor, aandeelhouders die doelstellingen m.b.t. marktovername en innovatie pushen zijn niet het probleem. Combineer daarbij de (luie)
mentaliteit van de Europeanen erbij met groene duurzame regels en je industrie loopt gewoon dood. Bovenstaande wordt gedragen binnen de politieke kringen van de EU en economen.

Daarom wordt de Greendeal aangepast en wordt het gebruik van brandstofmotoren aangepast.
Het gebruik van brandstof motoren word aangepast. Maar omdat we niet in staat zijn om China bij te houden in het ontwikkelen van nieuwe techniek. Dus proberen ze onze oude, niet zo innovatieve bedrijven te redden. Zo komen we nooit vooruit. Het zal onze concurrentiepositie zeker niet verbeteren. Daar heb je nieuwe unieke producten voor nodig. Zowel wij als de vs hebben die niet.

China heeft steden die grotendeels EV's bevatten, het is gewoon een succes. En wij? Wij blijven achter. De beste batterij en zonnepaneel fabrikanten zitten allemaal in China. De beste ev maker china. Wie maakt nieuwe ruimte stations China. Wie is het verst met kernenergie op thorium, China. Nergens hoor je eu of vs. en oude bedrijven overeind houden gaat niets opleveren anders dan aandeelhouders zoet houden en werkverschaffing.

De vs loopt net zo goed achter en vergeet niet dat wij bakken met ons research daar verkopen aan die zogenaamd innovatieve bedrijven. Ze hebben nu zelfs een president die niet in wetenschap gelooft.

Intel valt uit elkaar, amd produceert in Taiwan... Waar is precies de innovatie in Amerika? SpaceX? maar ook die worden straks onthaald door de Chinezen. Blijft weinig over. Tesla? Ingehaald door Chinezen.

De Green Deal is wat streng wellicht. Maar het zet tenminste druk op het ontwikkelen van groene techniek, dat is zelfs in Amerika een van de weinige grote groei sectoren. Ondanks wat Trump roept. Wind en zon hebben gewoon voordelen boven kolen en olie.

Als je innovatie will moet je juist regels of targets zetten anders gebeurd er niets. Want iets doen is eng. Stofzuigers gebruiken ooit meerdere kilowatts. Het meeste werd ingezet om warme lucht. Tot de eu limieten ging zetten op vermogen. Toen kwam innovatie los. Nu zuigen ze beter met een fractie van het vermogen.

Innovatie komt niet van soepele regels. Het komt van de noodzaak tot aanpassen. En soms moet je die noodzaak maken.
De VS loopt helemaal niet achter en is relatief goed gepositioneerd in de wereldwijde tech/innovatie race. Het voordeel dat de VS heeft ten opzichte van Europa is dat het in staat is om zijn innovatie op te schalen en commercieel succesvol te maken. Dit is in Europa niet het geval. De Verenigde Staten doet/kan dit wel.
China heeft steden die grotendeels EV's bevatten, het is gewoon een succes. En wij? Wij blijven achter. De beste batterij en zonnepaneel fabrikanten zitten allemaal in China. De beste ev maker china. Wie maakt nieuwe ruimte stations China. Wie is het verst met kernenergie op thorium, China. Nergens hoor je eu of vs. en oude bedrijven overeind houden gaat niets opleveren anders dan aandeelhouders zoet houden en werkverschaffing.
Tesla is een succesvol EV bedrijf. Op het maken van zonnepanelen zit nauwelijks marge; deze worden massaal gedumpt in lage loonlanden. De VS investeert volop in kernenergie, THorium is nogsteeds een ver van je bed show.
Intel valt uit elkaar, amd produceert in Taiwan... Waar is precies de innovatie in Amerika? SpaceX? maar ook die worden straks onthaald door de Chinezen. Blijft weinig over. Tesla? Ingehaald door Chinezen.
Nee, AMD ontwikkelt in de VS, Taiwan produceert in de VS, Tesla is ingehaald door de Chinezen maar Europa is met haar industrie compleet gedecimeerd. Waar zijn de robotica, Hyperscalers, IT infrastructuur van de EU? die hebben we niet.
De Green Deal is wat streng wellicht. Maar het zet tenminste druk op het ontwikkelen van groene techniek, dat is zelfs in Amerika een van de weinige grote groei sectoren. Ondanks wat Trump roept. Wind en zon hebben gewoon voordelen boven kolen en olie.
En....? Groene technologie is nauwelijks rendabel en komt moeilijk van de grond. Zelfs als er in wordt geinvesteerd dan heeft Europa niet de mogelijkheden om deze producten commercieel schaalbaar te produceren en gaat het naar China toe.
Als je innovatie will moet je juist regels of targets zetten anders gebeurd er niets. Want iets doen is eng. Stofzuigers gebruiken ooit meerdere kilowatts. Het meeste werd ingezet om warme lucht. Tot de eu limieten ging zetten op vermogen. Toen kwam innovatie los. Nu zuigen ze beter met een fractie van het vermogen.
Innovatie is inderdaad eng als de tegenstander 3x zoveel inwoners heeft, niet gebonden is aan strenge milieu-eisen en staatssteun ontvangt. Hierdoor zal je als kleinere partij volledig uit de markt geconcurreert worden met alle maatschappelijke destabilastie tot gevolg.
I suggereer dat je terug gaat naar paard en wagen, want van vernieuwingen en innovatie weet je weinig.
De flinke schade op europesche auto bedrijven met carbon credit betaling regeling dat ze moeten betalen voor de vervuiling aan partijen als tesla waar we dus letterlijk amerikaanse bedrijven mee sponseren.
Dat hoefden ze niet te doen, maar dat was makkelijker dan werkelijk zelf innoveren en er bleef meer over om aan aandeelhouders te geven.

Het is door die bedrijven zelf aangerichte schade als je het al schade kan noemen. Ik noem het luiheid, corruptie, gierigheid, graaien enz.

Onze auto industrie vond het makkelijker om stuivertje te wisselen met Amerika dan van zijn kont af te komen en te vernieuwen. En dan komen mensen als jij slechte gedrag nog belonen ook.
De chemie- en staalsector verlaat Europa of sluiten fabrieken en de auto-industrie, de belangrijkste motor van de Europa, zit zo danig in de problemen dat de Green deal is aangepast.
Dat komt meer doordat zij gewoon niet slim bezig zijn met de transitie naar groene auto's. Geen eigen batterijfabrieken bijvoorbeeld. En voor de staal en chemie zijn onze werknemers zijn gewoon te duur door de hoge welvaart hier. Daarom is er ook zo'n push naar een kenniseconomie. Sowieso moeten we die industrie hier niet meer willen, iets als Tata steel loopt constant alle milieuregels te negeren.
En dan laat ik voor de Kerstsfeer de bizar hoge staatsschuld en begrotingstekort van Europese landen achterwege.
Heb je wel eens naar Amerika gekeken die het volgens jou zo goed doet? Die hebben 32 biljoen staatsschuld. Daar komen wij niet eens in de buurt.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 25 december 2025 13:30]

met die fabrieken zijn we in de EU toch bezig cequ hebben we toch? Tesla in Duitsland, CATL, NorthVolt en Prologium etc?
Europese landen hebben gezamenlijk gewoon 15 biljoen euro schuld hoor.

En dit is exclusief de EU bonds die ze in Brussel proberen in te voeren.
Denk niet dat dat komt vanwege deze wetten.

Maar, ook al vertrekken ze naar het buitenland, het gebruik van stoffen die bij productie zwaar vervuilend zijn is ook verboden.

Dus uiteindelijk mag je het product ook niet importeren. Wat is dan de correlatie tussen deze wetten en het vertrek?
Het klopt niet wat je zegt.

Als er bij productie vervuilende stoffen vrij komen wil dit niet zeggen dat ze verboden zijn in de EU.
https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2009/1223/oj/eng

Staat toch echt duidelijk productie en gebruik.

[Reactie gewijzigd door TechSupreme op 25 december 2025 23:56]

Vraag me toch af of Japan en Brazilië dit ook geëist hadden als de EU ze niet voor was.
Waarschijnlijk niet, want het laten vallen van een markt als Japan en Brazilie is een heel ander verhaal dan het laten vallen van een markt ter grootte van de EU.

Maar het is niet dat ze dat niet hebben gewild. Anders hadden ze het ook niet in navolging van ons gedaan. Daarom is het juist goed dat de EU onze positie gebruikt om hier dingen te pushen.
Brussels Effect in actie, hoe de amerikanen ook zeuren de EU blijft een mooie markt om je spul te verkopen
Zonder dit positief of negatief te vinden, dit is een bekend fenomeen genaamd het Brussels effect
Ben benieuwd of daar dan ook overheidsfunctionarissen sancties gaan krijgen…
Goed om te zien dat ze ook elders in de wereld streng kijken naar big tech
Mooi, zo komt het uiteindelijk overal wel. De EU was de eerste maar Japan en Brazilie zijn nu ook al over. Uiteindelijk is het gewoon een goed idee geweest ondanks alle kritiek.
Uiteindelijk is het gewoon een goed idee geweest ondanks alle kritiek
Ik zie niet in hoe dit een goed idee is geweest. Ik ben het ook totaal niet eens met je dat dit een goed idee zou kunnen zijn. We zien de lange termijn effecten ervan nog niet, maar ik weet wel dat het echt niet zo’n goed idee is als het lijkt op lange termijn. Daar gaan we nog wel achterkomen. Bedrijven in de EU zullen nooit zo groot worden al een Amazon nu is. En daar he je echt niet heel veel voor nodig.

Als Bol.com Marketplace en iets als Zalando Lounge, naar DE en FR gaan kunnen ze binnen 5 jaar op dezelfde cijfers als Amazon zitten. Maar dat is totaal niet meer interessant om te doen vanwege de extra regeldruk die je dan krijgt.

ook voor de Europese smartphone markt heeft dit echt wel gevolgen hoor.

Het klinkt allemaal leuk voor de consent en de concurrentie, maar als puntje bij paaltje komt is het zakelijk echt helemaal geen fijne regelgeving.

Er zijn genoeg economen en andere experts in de EU dit een heel slecht idee vinden.
Bedrijven in de EU zullen nooit zo groot worden al een Amazon nu is.
Dat is heel goed. Daarom moeten we die bedrijven ook tegengaan. Economie boven alles is niet zoals wij werken hier in de EU.

Als je ziet hoe Amazon in veel landen alle concurrentie de laan uit heeft gewerkt en daarna keihard de duimschroeven aandraait (enshittification).. Brr. In Nederland lopen ze nog flink achter op dat gebied omdat Nederlanders verder kijken dan de neus lang is qua prijsvergelijkers.

Megabedrijven als Amazon, Google, Meta etc is iets wat we juist moeten voorkomen. Die worden dan too big to fail en krijgen daardoor veel macht omdat geen overheid meer nee durft te zeggen.

We moeten juist meer doen om deze Amerikaanse partijen te dwarsbomen.
Dat is heel goed. Daarom moeten we die bedrijven ook tegengaan. Economie boven alles is niet zoals wij werken hier in de EU.
Ik ben het daar absoluut niet mee eens. Daarmee gaat een hyperscaler zoals Amazon dus ook niet werken. Kijk naar wat de EU nu aan het bekijken is (of AWS En GCP ook niet hierbij moeten), dan is het hek van de dam en kun je een fatsoenlijke EU cloud ook wel vergeten.
Megabedrijven als Amazon, Google, Meta etc is iets wat we juist moeten voorkomen. Die worden dan too big to fail en krijgen daardoor veel macht omdat geen overheid meer nee durft te zeggen.
De EU nog wel, maar ik ben wel eens dat ook die de poot niet stijf kunnen houden ten opzichte van grote partijen. Kijk wat VW aan het doen is met dat getraineer op ICE vlak. Die gappies draaien met €327 miljard/jaar ook serieuze cijfers waar je wel wag van mag vinden.
We moeten juist meer doen om deze Amerikaanse partijen te dwarsbomen.
Welnee. We moeten ondernemen in de onderste schaken makkelijker maken. Minder belastingen op kleinschalig ondernemen en hoger als de schaalgrootte naar boven gaat, we doen het nu precies andersom waardoor dit soort grote ondernemingen alleen maar minder gaan betalen.

Het beste om te doen is de onderkant van de markt te stimuleren om daadwerkelijk een product te maken wat goed aanslaat en een echte concurrent kan zijn. Daarom is fairphone ook een belangrijk experiment.

De overheid moet ook gewoon eisen gaan stellen dag banken en overheden apps maken voor dergelijke toestellen. Banken hebben geld, ga het maar fiksen.

Anyways. Ik denk dat deze wetgeving dom is en onze economie gigantisch in de voet schiet op meerdere vlakken.
Nvt

[Reactie gewijzigd door maxkranendijk op 25 december 2025 12:58]

Vreemd, ik dacht dat
  • De alternatieve winkels en betaalmethodes in de EU beschikbaar waren
  • Dat het daarna in Japan toegestaan werd (door Apple)
  • Dat het daarna in Brazilië toegestaan werd (door Apple)
Schijnbaar heb ik het mis (volgens jou) en zijn die winkels niet beschikbaar in de EU.

Ik heb zelfs niet door wat X, Meta en Google te maken hebben met alternatieve winkels voor iOS. Kan je dat een beetje verduidelijken?
De EU kent sinds 3 jaar de DMA, wat o.a. Apple forceert alternatieve app-stores te ondersteunen:

[Reactie gewijzigd door databit op 25 december 2025 11:39]

Misschien moet je het nieuws better bijhouden en het artikel lezen. Dit is allemaal in navolging van de eu die dit al heeft.
Hou het lekker op de apple app store graag.
Dat kan gewoon hoor? Dit is een alternatieve store die je naast de AppStore kunt gebruiken. Het is niet zo dat je de AppStore niet meer mag gebruiken en hij verdwijnt ook niet.

Het is dus én én, niet óf óf.

Wil je een alternatieve store gebruiken? Prima dan heb je die keuze vanaf nu dus. Wil je dat niet? Ook prima! Dan blijf je gewoon de AppStore gebruiken.

Ik snap niet wat mensen hier voor problemen mee hebben. Meer keuze lijkt me alleen maar positief, niemand dwingt je tot het gebruik ervan.
Ik heb er tot op heden nog geen problemen mee, zolang er geen andere appstore wordt gepusht. Als dat wel gaat gebeuren kan ik net zo goed Android kiezen. Laten we hopen dat deze keuze wel vrij blijft.
Uit nieuwsgierigheid. Wat is er mis met andere appmarktplaatsen? De App Store heeft bepaalde regels, die niet per se zal gelden voor andere appmarktplaatsen.

Apple controleert nog steeds op veiligheid, en of de beschrijving van de app overeen komt en dat soort zaken. Dus qua veiligheid is er niets aan de hand.

Het kan hooguit lastig zijn als er voor iedere scheet of ieder merk een andere appmarktplaats komt, maar dat is natuurlijk een hele groot als.
Uit nieuwsgierigheid. Wat is er mis met andere appmarktplaatsen? De App Store heeft bepaalde regels, die niet per se zal gelden voor andere appmarktplaatsen.
- Dat je op verschillende plekken je betaalgegevens moet achterlaten.
- Andere appstores anders met privacy zouden kunnen omgaan
- Apps kunnen toestaan die de iOS richtlijnen voor bijvoorbeeld tracking niet volgen
- Je verschillende appstores moet controleren voor je updates/installatie.

Zat dingen te verzinnen waarom je als gebruiker zou kunnen kiezen om bij de App Store te blijven. Zie het als Steam versus alle andere launchers, of de streamingmoeheid door alle verschillende platformen. Bij Steam en de streamingdiensten lijkt men het allemaal wel te begrijpen waarom alles op één platform fijn is, terwijl bij de App Store ineens iedereen verontwaardigd is.

[Reactie gewijzigd door Donstil op 25 december 2025 14:39]

Je hoeft toch niet gebruik te maken van andere appstores? Niemand die je verplicht. En wil je een spel die alleen via een alternatieve store te koop is, dan hou je uiteraard je rug recht. Je "moet" dus precies helemaal niks. Stop met dit onzin-non-argument.
Je hoeft toch niet gebruik te maken van andere appstores? Niemand die je verplicht. En wil je een spel die alleen via een alternatieve store te koop is, dan hou je uiteraard je rug recht. Je "moet" dus precies helemaal niks. Stop met dit onzin-non-argument.
Nah dat ligt wel wat minder zwart-wit dan dat je dat nu probeert af te spiegelen.

Als je de app nodig hebt om welke reden dan ook en die zit in een alternatieve store dan wordt je indirect wel degelijk verplicht.
Ik zou geen app kunnen verzinnen die ik MOET hebben omdat mijn leven anders stopt of zo. En dat is precies de afweging die je maakt. Blijkbaar is de appstore heilig en de rest is prut. Prima, maar hou dan de eer aan jezelf en koop die app niet uit die prutstore. Ik ken nog geen enkel geval overigens van apps die niet verkrijgbaar zijn in de appstore van Apple. Straks wellicht wat spellen, maar als die in jouw "must-have" apps vallen zou me dat groots en meeslepend verbazen.

Voorlopig is het nog spijkers op laag water zoeken met argumenten die kant noch wal raken.
Ik zou geen app kunnen verzinnen die ik MOET hebben omdat mijn leven anders stopt of zo.
Dat jij het jezelf niet kunt voorstellen maakt het niet een minder valide punt natuurlijk.
Uiteraard, maar dan had een reactie met daarin 2 of 3 "must have" apps wat sterker geweest.
Ik zou geen app kunnen verzinnen die ik MOET hebben omdat mijn leven anders stopt of zo.
Nee ik nu ook niet, maar wat let een Microsoft om zijn zakelijke apps in een eigen appstore te zetten?

MS producten moet je gebruiken voor zakelijke toepassingen, dan wordt je dus gedwongen om die andere store te gebruiken.
Voorlopig is het nog spijkers op laag water zoeken met argumenten die kant noch wal raken.
Het is juist de andere kant van de argumentstie die kant nog wal raakt. Kijk naar appstores op android en denk is even goed na, wat zien we dan?

We zien dat het werkelijkwaar geen drol uitmaakt en de prijzen gewoon hetzelfde blijven. Zelfs als er een perfectly adequate store naast de play store aanwezig is (iedere samsung heeft de galaxy store naast de play store staan), wordt deze amper gebruikt.
[...]

MS producten moet je gebruiken voor zakelijke toepassingen, dan wordt je dus gedwongen om die andere store te gebruiken.
Of je kiest om geen MS producten meer te gebruiken. En dat is precies de afweging die je kan maken. En heb je MS nodig vanwege je werk, dan ga ik er vanuit dat die via Intune o.i.d. worden gepushed. En laat dat eerst maar eens gebeuren. Stel dat MS dat doet en wereldwijd daarmee veel omzet misloopt omdat mensen hun keuzes maken, dan is dat vlot voorbij. Maar dat is allemaal nog niet aan de hand, het is allemaal speculatie wat er in theorie zou kunnen gebeuren. In NL is de alternatieve store al even mogelijk en MS staat nog steeds in de Apple appstore. Het loopt allemaal zo'n vaart niet.
de andere kant van de argumentstie die kant nog wal raakt. Kijk naar appstores op android en denk is even goed na, wat zien we dan?
Dat je keuze hebt om een alternatief te kiezen? Dat één appstore het uit zijn hersens zal laten om exorbitante prijzen aan te rekenen omdat anders de concurrentie zijn kans ziet?
Of je kiest om geen MS producten meer te gebruiken.
Ik had het over situaties waar je het verplicht wordt vanwege de keuze van iemand anders (school, werk) waar jij geen invloed op hebt waarom je privé Microsoft producten zou willen gebruiken is mij een raadsel, maar in welke appstore ie staat is wat mij betreft nooit een zwaarwegend argument.
heb je MS nodig vanwege je werk, dan ga ik er vanuit dat die via Intune o.i.d. worden gepushed.
Dat gebeurt niet vaak, wel eens, maar je hebt dan nog steeds die store nodig voor updates en eventueel andere apps uit de collectie.
Dat je keuze hebt om een alternatief te kiezen? Dat één appstore het uit zijn hersens zal laten om exorbitante prijzen aan te rekenen omdat anders de concurrentie zijn kans ziet?
Nee dat is niet het argument, het argument is dat er meer keuze komt en het goedkoper wordt voor de consument.

Dat is dus exact wat je niet ziet. De prijzen zijn hetzelfde op een paar apps na waarbij de bedrijven het wel moeten doen, omdat het letterlijk hun lobby is. Partijen zoals Spotify.
In NL is de alternatieve store al even mogelijk en MS staat nog steeds in de Apple appstore. Het loopt allemaal zo'n vaart niet.
Tsja. Anders dan die van Epic en altstore is er ook niet echt. Dus dat is ook een non-argument.
Stel dat MS dat doet en wereldwijd daarmee veel omzet misloopt omdat mensen hun keuzes maken, dan is dat vlot voorbij.
Microsoft hoeft zich daar echt niet druk om te maken hoor. Heb je enig idee met wat voor onzin die gasten wegkomen?

MS verdient niks met hun apps in de appstores. Je kunt ze alleen gebruiken met M365 subscription.

Maar kijk het maar lekker aan. Het gaat echt geen klap veranderen en netto ga je er gewoon niks aan hebben. Maar het kost ons consumenten allemaal geld voor geneuzel in de marge.

Ik hoor over twee jaar graag exact hoe dit beter is voor de consument. Ik ben oprecht benieuwd, want ik zie het niet. Er zijn ook zat economen die het daar mee eens zijn.

Er zijn veel meer dieperliggende mechanismen in de economie die er voor zorgen dat dit soort wetgeving eigenlijk helemaal niet zo gunstig uitpakken op lange termijn.

Deze hele wetgeving is niet geschreven met consumenten in het oog. Dus ik snap niet zo goed waarom die voordelen er wel bij worden gehaald aangezien ze helemaal niet interessant zijn. Je zou ze als positieve bijvangst kunnen vangen, maar ook de EU zet daar helemaal niet op in. Niet op korte termijn alsook op lange termijn.

Het boeit ook niet, want partijen zoals Samsung tonen al aan dat het gezever in de marge is voor een paar procent gebruikers. Iets waar je normaliter helemaal niet zoveel geld voor uit gaat geven.
Ieder zijn mening, maar je hoeft geen twee jaar te wachten. Een monopolie-positie is niet OK voor een consument, dat is een algemeen aanvaard iets. Keuze voor de consument is altijd beter voor diezelfde consument, dat hoef ik niet verder toe te lichten hoop ik. Dat diezelfde consument zelf kiest waar hij zijn/haar spullen koopt is dan zijn eigen keuze. Ik doe graag boodschappen bij de Appie, terwijl ik weet dat ik elder goedkoper uit ben. Maar dat is een keuze die ik zelf kan maken uit de vele aanbieders. En ja, dat is erg fijn.
Een monopolie-positie is niet OK voor een consument, dat is een algemeen aanvaard iets.
In een markt waar er geen keuze is wel, maar die keuze is er gewoon. Als je een Android toestel koopt zijn je apps of abonnementen niet ineens magische goedkoper, nee integendeel. Kost je net zoveel. Die monopolie positie voor 15-20% van de markt is totale onzin. Ja Apple is de enige die app distributie mocht doen op iOS, maar nou en? Op Android was dat niet het geval en zijn daar je Apps dan magisch goedkoper door keuze en marktwerking? Nee.
Keuze voor de consument is altijd beter voor diezelfde consument, dat hoef ik niet verder toe te lichten hoop ik.
Doe eens? want dit is echt een onderbuik gevoel scenario wat men graag aandraagt, maar waar men nooit daadwerkelijk een bron voor kan geven. Toon maar eens aan dat meer keuze ook daadwerkelijk beter is. Akerlof's "Market for lemons" legt namelijk al tientallen jaren haarfijn uit dat dit gewoon niet het geval is en dat er voorwaarden zijn. Voorwaarden die in de huidige setups gewoon niet worden gehaald.

Het is namelijk helemaal niet zo meer altijd beter is. De extra keuze komt namelijk wel degelijk met een aantal nadelen. Veiligheid is er daar 1 van. Het is echt ontzettend naïef om te denken dat dit alleen maar voordelen heeft. Er is onderzoek te over die juist aantoont dat meer keuze vaak alleen maar leid tot minder goede keuzes en meer kans op manipulatie. Heck de hele cookiewall discussie en dark pattern gebruik is daar een onderdeel van. https://www.gov.uk/government/publications/online-choice-architecture-how-digital-design-can-harm-competition-and-consumers/evidence-review-of-online-choice-architecture-and-consumer-and-competition-harm

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1066524/Online_choice_architecture_discussion_paper.pdf

Dit is onderzoek wat de Britten hebben gedaan en waar ze een raamwerk met 21 aanbevelingen hebben gemaakt
In this paper we provide an overview of the role OCA plays in consumer and competition protection issues. We present a taxonomy of 21 OCA practices, summarise the existing academic evidence on how they work, and illustrate the potential harm they can cause using case studies of investigations and other work by the CMA and others.6 The accompanying Evidence Review provides a detailed summary of the available academic literature and official reports on each of the practices in the taxonomy.
Dat doe je niet als het allemaal zo positief en duidelijk is dat het altijd beter is. Dat is gewoon ongenuanceerde trijf.

Je moet dit soort dingen echt goed doen wil je er serieus voordeel uit halen en tot op heden is veel wetgeving vanuit de EU op het gebied van digitale zaken uitgemond in een grote clusterf*ck met dark pattern gebruik. Waarom denk je dat er dit soort artikelen komen waarin expliciet benoemt wordt dat het gewoon om een compliance op papier feestje gaat als men niet doorpakt?
There are already several studies on DMA compliance. They focus on indicators to help
in monitoring the effectiveness of the DMA (Feasey and De Streel, 2023; Crémer et al, 2022). They propose measures of how users engage with gatekeepers (output indicators, for example the percentage of apps from gatekeepers that have been uninstalled over a period by consum- ers) and of changes in market conditions (outcome indicators, for example the number of users using a service not provided by a gatekeeper during a relevant period). While relevant for policy, these are not actually indicators of compliance (Carugati, 2023a). Indeed, the DMA requires gatekeepers to make their best efforts to comply by empowering users with rights, but does not oblige gatekeepers to achieve an outcome.
Zie je dan hoe niks zeggend deze wetgeving dan kan zijn voor het netto resultaat?
Ik doe graag boodschappen bij de Appie, terwijl ik weet dat ik elder goedkoper uit ben.
Maar in dat scenario bepaald Appie de prijzen. In dit scenario is het niet de "shopkeeper" die de prijzen bepaald en dan zien we dat de marges en prijzen ongeveer exact hetzelfde zijn (op een paar uitzonderingen na). Dus leuk dat je dan keuze hebt waar je iets haalt, maar je bent dus nauwelijks goedkoper uit (meestal niet). Dan kom ik weer terug op mijn eerste punt, hoe verwacht je dat dit de markt nu ineens gronding zou gaan veranderen als het al tien jaar hetzelfde gekloot is aan de andere kant waar het altijd al kon?
Maar dat is een keuze die ik zelf kan maken uit de vele aanbieders. En ja, dat is erg fijn.
Maar we zien op Android dus al dat dit helemaal niet het geval is en gewoon een wassen neus blijkt. Vanaf dag 1 was het daar al mogelijk en bij de meeste smartphones werd er vanaf dag 1 (of misschien een jaartje later ofzo) een alternatieve appstore meegeleverd. En wat zien we daar dan? Helemaal niks.

Keuze is alleen waardevol als (1) de gebruiker de opties kan begrijpen en vergelijken, (2) kwaliteit betrouwbaar gesignaleerd wordt, en (3) de extra keuze niet leidt tot hogere risico’s of manipulatie.

In digitale ecosystemen zijn die drie voorwaarden juist vaak níet vanzelf waar. Jij kunt door de bomen misschien het bos nog zien, maar hele volksstammen kunnen dat gewoon niet. Dat is keer op keer aangetoond. Digitaal of analoog, het boeit allemaal helemaal niks zolang je die drie voorwaarden niet waar kunt maken. en als je dan ook nog eens op prijs weinig te concurreren hebt dan maakt het al helemaal niks meer uit.
Allereerst: Dank voor de linkjes en je antwoord.

Waarom Android er altijd weer wordt bijgehaald is me telkens weer een raadsel. Het gaat over de monopolie-positite van Apple in het Apple ecosysteem. Daar heeft Android geen enkel raakvlak mee.
[...]

Doe eens? want dit is echt een onderbuik gevoel scenario wat men graag aandraagt, maar waar men nooit daadwerkelijk een bron voor kan geven.
Garages. Om de monopolie-positite van merkgarages af te bouwen is ooit de ISO stekker verplicht gesteld. Daarmee zijn vakgarages ontstaan die tegen een aantrekkelijker tarief jouw auto kunnen onderhouden, uitlezen etcetera zonder dat fabrieksgarantie daarmee teniet wordt gedaan. Dat is een zegen voor de consument geweest. Er kwam keuze waar die-hard aanhangers van hun merk nog steeds hun keuze konden vasthouden, maar anderen bij een goedkopere garage terecht konden. Gezien het succes van de vakgarages was en is er vraag naar.

Of prijzen dalen is inderdaad een heel aardige vraag die we nu niet kunnen beantwoorden. Maar dat is niet het belangrijkste. Het verder stijgen van prijzen wordt voorkomen omdat er concurrenten wachten tot het gat te groot wordt waar zij het voor kunnen doen. Dat is óók winst ...
Waarom Android er altijd weer wordt bijgehaald is me telkens weer een raadsel. Het gaat over de monopolie-positite van Apple in het Apple ecosysteem. Daar heeft Android geen enkel raakvlak mee.
De reden dat dit gebeurd is dat men een situatie wil creëren op iOS die op android al sinds dag 1 kan. Alternatieve appstores, want “dat is beter voor de consument”. Android heeft daar wel raakvlak mee, want android moet dit óók. Het punt is alleen dat het dus niets gaat uitmaken want we zien al tien jaar dat het lood om oud ijzer is.

Iedereen die roept “het is beter voor de consument”, laat dus links liggen dat het op android al tien jaar de defacto standaard is, waar de drempel zelfs nog lager ligt (want galaxy store staat er letterlijk naast) en toch boeit het dus helemaal niets.

Je kunt niet zeggen “de prijzen worden lager” als de concurrent (met het grootste marktaandeel ook nog eens) al aantoont dat het gewoon niet waar is. Al tien jaar lang bewijst android dat het niet uitmaakt op het geheel.
Garages. Om de monopolie-positite van merkgarages af te bouwen is ooit de ISO stekker verplicht gesteld. Daarmee zijn vakgarages ontstaan die tegen een aantrekkelijker tarief jouw auto kunnen onderhouden, uitlezen etcetera zonder dat fabrieksgarantie daarmee teniet wordt gedaan. Dat is een zegen voor de consument geweest. Er kwam keuze waar die-hard aanhangers van hun merk nog steeds hun keuze konden vasthouden, maar anderen bij een goedkopere garage terecht konden. Gezien het succes van de vakgarages was en is er vraag naar.
En precies daar zie je dus het belang van die 3 voorwaarden. De meest belangrijke is denk ik inzicht in kwaliteit als het gaat om garages. Reviews en mond tot mond reclame is daarin belangrijk.
Het verder stijgen van prijzen wordt voorkomen omdat er concurrenten wachten tot het gat te groot wordt waar zij het voor kunnen doen. Dat is óók winst
Maar dat is ook gewoon niet waar. Apple, Google en Samsung bepalen de prijzen niet. Uiteindelijk is dat de developer/uitgever. Als een random app Y morgen besluit €2 duurder te worden, dan gebeurd dit op alle platformen. Ook op de tien nieuw appstores, waarom? Omdat dit zo moet gaan werken. De devs hoeven er straks niets meer voor te doen aangezien andere stores de catalogus over gaan nemen van de Appstore. Daar is hier een tijd terug ook al een artikel over geweest. Uiteindelijk is het de dev die de prijzen bepaald niet de stores.
Als je de app nodig hebt om welke reden dan ook en die zit in een alternatieve store dan wordt je indirect wel degelijk verplicht.
Hoe is dat anders dan nu? 99% van de apps staat alleen in de appstores van Google en Apple, dus ben je verplicht om die appstores te gebruiken.

We kunnen het ook nog hebben over welke apps je echt "nodig" hebt, zoveel zijn dat er niet, de meeste apps zijn uiteindelijk toch een keuze, inclusief WhatsApp en Instagram.

Overigens, als die apps écht nodig zijn dan moeten we ze niet (alleen) onderbrengen bij een commercieel bedrijf. Als ze écht nodig zijn (bv digid of een bankapp) dan zouden ze voor iedereen beschikbaar moeten zijn, niet alleen voor mensen die de gebruikersvoorwaarden van Apple/Google accepteren.

Als ik dan toch gedwongen wordt tot het een of het ander dan installeer ik liever een nette alternatieve appstore (zoals F-Droid) dan dat ik gedwongen wordt om de gebruikersvoorwaarden van zo'n Amerikaanse techreus te accepteren.
Ken je het spreekwoord "Een mens lijdt dikwijls het meest door/van het lijden dat hij vreest"?
- Dat je op verschillende plekken je betaalgegevens moet achterlaten.
Dit is een valide punt voor betaalde apps
- Andere appstores anders met privacy zouden kunnen omgaan
Dat is een valide punt, maar dat is 'kunnen'. Dat zal per appmarktplaats verschillen en is nu nog niets over te zeggen. En eerlijk is eerlijk. Zo fantastisch is de App Store ook niet met je privacy. Je kunt het delen van data volgens mij niet uitzetten in de App Store?
- Apps kunnen toestaan die de iOS richtlijnen voor bijvoorbeeld tracking niet volgen
Dit weet ik niet of dit klopt. Apple doet wel controles op apps. De App Store staat los van regels van het OS zelf. (Zo is het niet iOS die porno niet toelaat, maar de App Store. (Een belangrijke nuance.)) Het is dus goed mogelijk dat die zaken ook wel gecontroleerd blijven worden door Apple. Het staat in elk geval los van de appmarktplaats zelf.
- Je verschillende appstores moet controleren voor je updates/installatie.
Apps updaten gaat transparant (net zoals met App Store). Zoeken naar 'nieuwe apps' is inderdaad een logisch gevolg. Dit kan zowel een voordeel als een nadeel zijn. Nadeel is 'je moet op meer plekken zoeken'. Voordeel kan zijn, dat als de app die je zoekt van een bepaald type is, dat je dan een 'specialistische appmarktplaats erbij pakt'. (je gaat niet naar de Wibra als je een Wasmachine zoekt, en je gaat niet naar de Media Markt als je een pond kaas zoekt.)

Het nadeel van de App Store op dit moment, vind ik de hoeveel 'troep-apps' en 'misleidende apps' erin staan. Allemaal apps die conform de regels van de App Store (blijkbaar) zijn toegestaan, maar wel vervelend. 'Als' er mettertijd appmarktplaatsen komen die een hogere functionele kwaliteitscontrole doen, dan lijkt me dat heel fijn.
Ter volledigheid: Met misleidende apps bedoel ik bijvoorbeeld als je zoekt op ChatGPT. Dan vind je heel veel 'spul' als, 'ChatGTP Nederlands' of AI Chat Bot Nederlands (in de categorie 'troep-apps', allemaal met soortgelijke iconen. Het interesseert de App Store blijkbaar helemaal niets.

Je vergelijking met Steam e.d. is overigens wel een terechte. Ik denk echter dat dit door de aard van het apparaat ligt. Een telefoon is een veel persoonlijker apparaat dat een laptop of een televisie, en hoe het gebruikt wordt. (je telefoon is veelal het eerste en laatste apparaat dat je gebruikt tussen wanneer je wakker wordt en wanneer je gaat slapen.)
Als je op Steam zoekt, zoek je veelal een specifieke game, in plaats van dat je een thema zoekt. Streamingdiensten heb ik voornamelijk het idee dat mensen het vervelend vinden dat ze meer moeten betalen. Als alles op Netflix staat (bijvoorbeeld), en Netflix kost 95 euro per maand, was het ook niet goed geweest.
- Andere appstores anders met privacy zouden kunnen omgaan
Dat is voor mij de belangrijkste reden om juist wel een alternatieve appstore te gebruiken. Ik wil méér privacy.
- Apps kunnen toestaan die de iOS richtlijnen voor bijvoorbeeld tracking niet volgen
Alternatieve appstores zijn niet per se slechter dan die van Apple en Google. De (enigszins) populaire alternatieven die ik ken zijn juist gericht op mensen die veel verder willen gaan met hun privacy en security dan wat de grote massa accepteert.

Bij iOS-apps is het toegestaan om de broncode geheim te houden voor de gebruiker! Zo kan ik onmogelijk zelf controleren hoe een app werkt en of dat veilig is of niet. Ik móet Apple maar geloven en hun standaarden accepteren. Niet dat die zo slecht zijn, maar uiteindelijk is het wel een "one size fits all" oplossing die altijd een compromis zal zijn tussen verschillende belangen (inclusief de kosten).
- Je verschillende appstores moet controleren voor je updates/installatie.
Dat is een kwestie van goede software schrijven. Automatisch updates installeren zou toch al de norm moeten zijn.
Overigens zou ik het liefst hebben dat we appstores splitsen in een front-end en een back-end die via een standaard protocol communiceren zodat één front-end gebruikt kan worden om software uit meerdere bronnen te installeren.
De vraag was wat er mis met andere appmarkplaatsen zou zijn. Je antwoorden gaan tonen niet aan dat er daadwerkelijk iets mis mee is. Omdat je antwoorden er vooral over gaan dat het anders kan zijn (niet perse slechter) of dat de gebruiker moeite kan hebben met meerdere appstores (wat niet in gaat op de vraag of er werkelijk iets mis is met de andere appstores).

Het is aannemelijk dat er verschillen tussen de appstores zullen zijn. Maar dat maakt de appstore van Apple niet zomaar beter. En voor ieder antwoord dat je kan stellen dat het misschien nadelige kenmerken heeft valt het omgekeerd ook te stellen dat ze beter kunnen zijn. Het is maar net wat je uitgangspunten zijn en wat de stores in de praktijk toepassen, zo ook met Apple.

Het moeite hebben met meerder stores wil niet zomaar betekenen dat er dus maar iets mis is met de stores op zich. De moeite gaat namelijk om het meervoud, niet een specifieke store. Waarbij de moeite vaak gaat om voorkeur geen keuze te willen hebben, wat omgekeerd net zo goed kan op gaan als er gebrek aan keuze is.

Op dit moment is er vooral veel onduidelijk over de stores. En afhankelijk van welke duidelijkheid tevreden stelt valt dat ook te stellen voor de enkele store die momenteel gebruikt kan worden. De vraag is vooral hoeveel duidelijkheid er komt zodaf gebruikers zelf een geïnformeerde keuze kunnen maken. Zodat een gebruiker niet hoeft te hopen of het wel zo goed is als Apple of de andere appstores zich voor doen.
Laten we wel wezen: Op Android gebeurt dat ook niet. Bijna niemand gebruikt een andere appstore daar (behalve voor sommige ingebouwde apps van bijvoorbeeld samsung waar de fabrikant het zelf zo regelt). De marktdruk van de play store is gewoon te groot om exclusief op een andere store te gaan zitten en dat zal met apple nog veel meer zo zijn.

De enige uitzondering de epic store heeft dit puur gedaan om een punt te maken in de rechtszaal, niet omdat het daadwerkelijk winst opleverde.
De enige uitzondering de epic store heeft dit puur gedaan om een punt te maken in de rechtszaal, niet omdat het daadwerkelijk winst opleverde.
Nouja Epic heeft ook geen distributiemogelijkheden in de play store en de app store. In beiden zijn ze niet meer welkom. Maar ja, net als Spotify zullen zij een van de weinigen moeten zijn die een punt moeten maken, omdat het anders gewoon nergens op slaat.

Kennelijk hebben datingapps in NL en Korea ook al zulke vage uitzonderingen over afdracht, maar als je dan gaat kijken wat voor prijzen die partijen rekenen dan snap ik niet zo goed waarom dat zo'n probleem zou moeten zijn. 15 euro per week voor wat filter functionaliteit die gewoon basis zou moeten zijn is gewoon afzetterij. Bizar hoe die markt werkt.
Dat kan gewoon hoor? Dit is een alternatieve store die je naast de AppStore kunt gebruiken. Het is niet zo dat je de AppStore niet meer mag gebruiken en hij verdwijnt ook niet.

Het is dus én én, niet óf óf.

Wil je een alternatieve store gebruiken? Prima dan heb je die keuze vanaf nu dus. Wil je dat niet? Ook prima! Dan blijf je gewoon de AppStore gebruiken.

Ik snap niet wat mensen hier voor problemen mee hebben. Meer keuze lijkt me alleen maar positief, niemand dwingt je tot het gebruik ervan.
Laten we dat laatste inderdaad hopen, want met “en en” zal niemand moeite hebben inderdaad.

Het probleem is echter dat “en en” helemaal geen feit hoeft te blijven; niets verplicht developers om niet naar een andere store te gaan. En als jij dan net die app nodig hebt, ben je mooi de sigaar en heb je geen keuze, terwijl het daar juist allemaal om te doen is.

Op Android zien we dit niet gebeuren, en in de EU doet de alternatieve appstore ook helemaal niets, nu ze er bijna twee jaar zijn. Maar het is wel een punt om in het achterhoofd te houden.

Zie bijvoorbeeld de klachten onder elk artikel als een game niet op Steam staat, maar in “Random Launcher X”.

[Reactie gewijzigd door Donstil op 25 december 2025 14:42]

Tja, zo heb ik geen HBO en leg ik me erbij neer dat ik dus geen HBO content kan kijken. Als je je niet prettig voelt om een alternatieve store te gebruiken doe je dat toch simpelweg niet? Rug rechthouden en die app dan links laten liggen. Dat is wat concurrentie als resultaat heeft. Kiest jouw appmaker er niet voor om in de appstore te staan, dan wordt die markt gemist. Marktwerking in optima forma.
Hou het lekker op de apple app store graag.
Jij mag lekker op de Apple app store blijven hoor! IMHO is het fijn om keuze te hebben, ongeacht iemand zijn mening.
Natuurlijk ieder zijn keuze.
Op een gegeven moment zou je toch denken dat Apple gewoon opgeeft en het voor iedereen uitrolt...
Op een gegeven moment zou je toch denken dat Apple gewoon opgeeft en het voor iedereen uitrolt...
Natuurlijk gaat Apple niet gewoon "opgeven" dat is toch een bedrijfsmodel van niets? Elk bedrijf zal zijn research en development beschermen, Apple is daarin uiteraard geen uitzondering.

Je bouwt geen bedrijf op "Ik heb miljarden in research en development zitten, gebruik het allemaal maar voor niets"
[...]Je bouwt geen bedrijf op "Ik heb miljarden in research en development zitten, gebruik het allemaal maar voor niets"
Kan je uitleggen wat je specifiek met dat laatste bedoelt? Wat gebruiken concurrenten "allemaal maar voor niets" op dit moment?
En hun monopolie kwijt raken waardoor hun shareholders minder geld verdienen?
Gaan ze niet doen.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn