Fairphone verkoopt ruim twee keer zoveel smartphones in Nederland

Fairphone heeft zijn smartphoneverkoop in het laatste kwartaal van 2025 meer dan verdubbeld ten opzichte van 2024. Dat komt overeen met het wereldwijde gemiddelde. In het thuisland Nederland deed de fabrikant het nog beter, met een stijging van maar liefst 126 procent ten opzichte van 2024.

Fairphone kondigde halverwege 2025 zijn nieuwste smartphone aan, de Fairphone Gen 6. Dat heeft vermoedelijk bijgedragen aan de forse toename van het aantal verkochte smartphones. De vijfde generatie Fairphone-smartphones kwam al in 2023 uit.

Volgens Fairphone is de gestegen smartphoneverkoop het gevolg van de fors gestegen prijzen van techproducten. Mensen zouden daardoor eerder kiezen voor een product dat lang meegaat en goed repareerbaar is. Fairphone zet sinds zijn oprichting in op het reparatiegemak en de langdurige ondersteuning van smartphones.

In totaal verkocht het bedrijf gemiddeld 83 procent meer producten, waaronder smartphones, koptelefoons, accessoires en reserveonderdelen, zo laat het bedrijf aan Tweakers weten. Verder valt op dat het merk de sterkste groei doormaakte in Frankrijk. Nederland stond eerder nog bovenaan, maar staat nu op de tweede plek.

Fairphone deelt vooralsnog geen concrete financiële cijfers. Normaal publiceert het bedrijf zijn jaarcijfers eind december, maar die van 2025 zijn om onbekende redenen nog niet gepubliceerd.

Fairphone Gen 6 - Ontwerp
Fairphone Gen 6

Door Yannick Spinner

Redacteur

11-02-2026 • 10:53

154

Reacties (154)

154
153
98
10
0
47

Sorteer op:

Weergave:

Dit past ook in wat ik om mij heen merk: vrienden geven aan klaar te zijn met de VS en graag over te stappen naar Europese/Nederlandse merken. Van Android ben je dan niet meteen af, maar het is een stap de goede richting in. Het helpt natuurlijk ook dat Fairphone een goed product heeft neergezet dat lang mee kan gaan.
Je kan ook een Fairphone kopen met /e/OS er op voorgeïnstalleerd: https://shop.fairphone.com/nl/the-fairphone-gen-6-e-operating-system

/e/OS is in de basis natuurlijk wel Android, maar wel “deGoogled”.
Let wel dat /e/OS een fork is van Lineage en Lineage heeft diverse veiligheidsrisico's waaronder (maar niet uitsluitend) het verlagen van bepaalde SELinux policies, gebruik van debugging features die een grotere aanvalsoppervlakte veroorzaken en (in elk geval in het verleden) het verhogen van het Android patchlevel zonder dat er daadwerkelijk patches werden doorgevoerd in Android.

Verder gebruiken zowel Lineage als /e/OS (en andere custom roms) vaak signature spoofing. Het gebruik hiervan ondermijnt het Android beveiligingsmodel voor apps omdat signature verificatie wordt omzeild. Malafide apps kunnen daar ook gebruik van maken en daarmee (in het ergste geval) buiten de app sandbox komen.

(Bron en bron (met dank aan Teek2))

Nu pretendeerd /e/OS ook geen 'hardenend' Android te zijn, al vind ik bepaalde zaken wel serieuze issues. Verder vind ik de mate waarin /e/OS pretendeerd 'deGoogled' te zijn wel meevallen (zie /e/OS site). Bepaalde standaardapps van Google zijn vervangen door andere standaardapps (niet van Google). En verder zijn zaken default Google servers ingesteld op andere servers. Vind ik niet per se heel spectaculaire 'deGoogle' acties die een andere custom rom niet zou kunnen.

Zie ook de reactie van Teek2 verderop.

[Reactie gewijzigd door A4553 op 11 februari 2026 12:50]

Je refereert dat andere custom roms ook niet veilig zijn, maar grapheneOS is wel degelijk een veilige custom ROM en soms ook veiliger dan stock Android.

Ik hoop echt oprecht dat fairphone los komt en een serieuze speler wordt. We moeten echt aan Europese alternatieven werken. Ik ben nu door grapheneOS ironisch genoeg gebonden aan Google Pixel.

Dus goed nieuws dat Fairphone .eer telefoons verkoopt. Hopelijk daarmee meer budget voor development.

En alle Nederlandse instellingen en bedrijven die veelgebruikte apps ontwikkelen moeten hun apps geschikt maken om ook te werken op de-googled telefoons. Het is de nummer 1 reden waarom mensen afzien van een telefoon de googlen, dat apps niet werken.
DeGoogled betekent gewoon dat het OS niet om de haverklap alles doorstuurt naar de Google servers. Of dat spectaculair is of niet, doet er niet toe. Je bent deGoogled of je bent het niet. Verder is het doel natuurlijk dat het deGooglede /e/OS makkelijk werkt, zodat de mindere Tweakert Goden onder ons ook de Tech Bro's achter zich kunnen laten. Al die andere custom roms komen niet standaard op een smartphone die je zomaar kunt kopen in een (online) winkel... Van die kant vind ik het dus best wel spectaculair te noemen.

De beveiligingsissues zijn jammer, echter voor mij - als Tweakert - is de opmerking van @Pyronick hieronder eentje die mij vervuld van grote vreugde! Doch ik hoop dat ze deze beveiligingsissues op kunnen gaan pakken.
Klopt! Maar een hoop zaken zoals Bankieren en DigiD werken dan niet (goed) ivm Google Services. Wel hoop ik dat dat nog een keer native ondersteund gaat worden want het is een mooi OS!
DigID werkt prima op een Fairphone 6 met e/os hoor, en de meeste banking apps ook. Als je twijfeld over je eigen bank heeft murena een mooi overzicht: https://community.e.foundation/t/list-banking-apps-on-e-os/33091
Geldt ook voor GrapheneOS. Alleen betalen met je smartphone lukt dan niet meer (wel geld overmaken etc). De enige app die ik bij GrapheneOS bijna niet aan de praat kreeg was Easypark, maar uiteindelijk via een workaround toch gelukt
Ik gebruik zelf ook GrapheneOS icm een Pixel. Het valt me op hoe weinig apps google services écht nodig hebben. Ik heb een ander profiel met een sandboxed playstore en google services voor de apps die dat echt nodig hebben (Taxi hail apps o.a.). Je hebt alleen wel de google services nodig als je notificaties wilt ontvangen, maar ik vind het juist wel lekker rustig zo ;)
Het enige waar ik tegenaan ben gelopen is als een app specifiek de pixel camera app op vraagt ipv de ingebakken camera app, dan crashed de app of ik krijg een foutmelding.
Hoe heb je Easypark werkend gekregen? Ik kom niet verder dan de stap om het telefoonnummer te controleren. Bericht komt nooit aan.
Kreeg jij ook geen sms met Easypark? Hoe heb je dit opgelost? Bedankt :)

EDIT: Je kan via de website inloggen en dan krijg je de sms wel. Daarna in de app die code gerbuiken.

[Reactie gewijzigd door munitqua op 12 februari 2026 07:59]

Klopt, dat was de truc!
Wat is het verschil tussen Fairphone met /e/OS direct kopen bij Fairphone ten opzichte van bij Murena? Ik heb gehoord dat bij Murena alsnog google services erin zitten, maar wel zeer uitgedund.
Hoe ik het heb begrepen is er geen verschil. De doosjes van de telefoon zijn geopend om te flashen met e/OS, en daarna komt er een sleeve omheen van Murena.

Ik heb zelf de "standaard" Fairphone 6 gekocht, en zelf e/OS geinstalleerd (https://doc.e.foundation/devices/FP6/install) . Zeer eenvoudig te doen, en wordt ook gewoon ondersteund door Fairphone zelf.

Er staat vervolgen "MicoG" op geïnstalleerd zodat je apps gewoon via de Playstore kan kopen. Inloggen met je google account mag je zelf weten.
Okay thanks, zodra mijn telefoon aan vernieuwing toe is ga ik voor Fairphone met /e/OS, dat wil ik al langer maar denk dat het wel te doen is tegenwoordig.

Net ook overgestapt van Signal naar Threema, werkt goed, mijn vrienden en ik zijn er blij mee.
Ah check. Zag namelijk op het forum van /e/os dat de app van de Rabobank niet meer werkt...
De Rabo app werkt prima op mijn FP6 met /e/os. Zelfde geld voor de DigiD app.
Top! En geinstalleerd via Aurora?
Yes, beide zijn via Aurora geïnstalleerd! En ik kan ook gewoon updates van de apps installeren :)

Vorig jaar kwam overigens wel het onderstaande bericht naar buiten, maar hier heb ik dus helemaal niks van gemerkt. Ik vermoed omdat ik het inderdaad via Aurora heb geïnstalleerd, wat de Integrity Checks omzeilt:
nieuws: Rabobank-app werkt niet meer op alternatieve Android-roms vanwege Integrity-api
In dat geval ga ik het gewoon proberen. In het ergste geval flash ik stock android terug :)
Dat is inderdaad altijd nog een optie :)

Let er wel op als je gaat flashen dat de Android Security Patch Level/versie van het OS dat je flasht nieuwer dan de versie op het OS waar je daarvoor op zat (op het moment van de unlock van je bootloader), ongeacht of je e/OS of de stock Android flasht. Ik geloof dat het ook oké is als het dezelfde versie is, maar dat zou je zelf even moeten onderzoeken. De FP6 heeft namelijk anti-rollback protection.
Als je een oudere versie probeert te flashen dan de huidige versie kan dat resulteren in een brick, dus doe een dubbel check ;)

Verder misschien nog goed om te weten: ik heb de bootloader van mijn telefoon na de installatie met gelijk weer gelockt. Heb hem verder ook niet ge-root. :)
Inmiddels geïnstalleerd. Werkt zelfs gewoon via de default app lounge!
Ik ben vrij snel Aurora + Fdroid gaan gebruiken, maar goed om te weten dat de App Lounge ook goed werkt! Ik ga daar toch nog weer eens naar kijken :)
En mooi dat het gelukt is! Veel plezier ermee!
Dat is mss een specifiek geval, hier op mn e/os fairphone 5 doet die het
Rabobank en DigID werken prima op mijn GrapheneOS
Ter bevestiging. Gister mijn Fairphone 6 met /e/OS ontvangen als vervanger van mijn iPhone11. DigID, Rabobank, ING, Berichtenbox werken allemaal zonder problemen.

[Reactie gewijzigd door Jittikmieger op 11 februari 2026 16:54]

DigID werkt prima op een Fairphone 6 met e/os hoor, en de meeste banking apps ook. Als je twijfeld over je eigen bank heeft murena een mooi overzicht: https://community.e.foundation/t/list-banking-apps-on-e-os/33091
Maar hoe actueel is deze lijst? Ik dacht gezien ergens een datum in 2021 gezien te hebben.
De Rabobank heeft ook al ergens aangekondigd dat iPhone of Google Android vereist is voor hun bank-app. Verder is het de vraag of de bank-apps blijven werken of ook hetzelfde eisen als Rabobank.

[Reactie gewijzigd door Hendrik55 op 12 februari 2026 13:16]

no probs hoor bij ING, rabo en triodos
Werkt Rabo wel? Ik heb het laatst nog specifiek aan de klantenservice gevraagd en die gaven aan dat dit niet meer werkt. Dit is namelijk wat me nog tegenhoud om over te stappen.

@lynxie het is niet ongefundeerd, ik heb het notabene van Tweakers zelf: nieuws: Rabobank-app werkt niet meer op alternatieve Android-roms vanwege Integrity-api


Aangeven dat ik ongelijk heb of dat het gewijzigd is, is prima, maar gaat geen woorden als "ongefundeerd" roepen
De Rabobank app kun je updaten via Aurora store en dan werkt het weer. Ik spreek uit ervaring met mijn FP5 met e/os/ en 5 andere Rabo-e/os/ gebruikers in mijn directe omgeving.

(En laten we vooral massaal de Rabobank aanschrijven over deze verpliche Integrity-api. Dat we niet verplicht willen zijn US technologie te gebruiken bij een NL (cooperatieve!) bank.)
Dit is info waar ik wat mee kan @voorstad ! Het kwam voor mij over alsof het volledig onmogelijk gemaakt was.


Dat neemt voor mij de laatste drempel weg om op /e/os te gaan gebruiken!
Het kan ook een toevalligheid zijn. Je kan de check niet uitvoeren zonder dat er uberhaupt voor play services draaien. Het bijzondere is dat als je wel google play services installeert het dus waarschijnlijk niet werkt en zonder werkt het wel.

En groot gelijk dat we en mass de banken in Nederland moeten aanschrijven om de apps werkend te houden zonder google play services
Heb laatst Rabobank app werkend gekregen op de Grapheneos pixel 7. Via de Aptoide app store.
Goed om te horen! Het kwam op mij over alsof het helemaal dichtgemetseld was. Dit neemt voor mij de drempel weg!
In jouw reactie gaf je geen argumenten, ik laat het daar bij. Voor Rabobank zie overige reacties.
Dus Rabo internet bankieren via de app kan ik gewoon doen met een Fairphone 6 /e/OS ?
Betalen via de smartphone in plaats van met de pinpas doe ik nooit dus dat is nog niet zo belangrijk voor mij.
Draai hier nu al een paar maanden e/os (op een pixel 4a). Geen problemen met ASN bank en DigiD app.
Werkt heel vlot allemaal.

Nog niet echt een app tegengekomen die niet werkt.
Hier ook op /e/OS. Kom van CalyxOS af en vrijwel alles werkt goed op beide. Ik ga zeker niet terug naar Google. Uitzonderingen hebben 'pech'. Voorbeeld is de app Too good to go.
Ja het is vreemd dat sommige apps met behoorlijk triviale dingen zo moeilijk doen.

Bijvoorbeeld ook de McDonald's app. Die loopt te zeiken dat hij niet geinstalleerd is vanaf de play store als je hem via aurora store binnenhaalt. Maar so what? Je doet er niet eens betalingen mee. Ik wou hem installeren om zo'n multicolor drinkglas bij mijn bestelling te pakken maar dat kon dus niet. Waarom deze app daar zo moeilijk over doet snap ik niet, ik ken geen andere app die hierop checkt. Als het nu een bank was ofzo dan zou ik het nog een beetje snappen maar dit is gewoon een fastfood appje. En banken doen deze check juist nooit.

Een andere is ChatGPT, die doet een check voor de ingelogde Google user bij het inloggen. Die heb ik niet en dan crasht hij. Dat kunnen ze ook gewoon afvangen en je dan vragen om een gewone inlog met username/wachtwoord (wat de app ook gewoon ondersteunt). Maar die moeite doen ze dan niet. Heel stom want Google (Gemini) is een concurrent van OpenAI en ze vereisen dus dat je daar een account aanmaakt 8)7 Omgekeerde wereld.

Too good to go doet het hier dan wel, vreemd genoeg. Fijne dienst ook en het vermindert verkwist voedsel.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 11 februari 2026 11:50]

Wat betreft de Mac app, Ik denk dat ze dan willen kunnen tracken wanneer je de app installeert en er weer af gooit om te kunnen zien hoeveel gebruikers het puur voor promotie doen. Ofwel hoeveel blijvende databronnen een promotie oplevert.

Ik weet dat bij de NS app (die een tijdje niet werkte zonder play services) veiligheid als excuus werd gebruikt, Hoe en waarom het nu weer wel werkt is onduidelijk, maar komt op mij over als luie en/of onwetende programmeurs
Bijvoorbeeld ook de McDonald's app. Die loopt te zeiken dat hij niet geinstalleerd is vanaf de play store als je hem via aurora store binnenhaalt. Maar so what? Je doet er niet eens betalingen mee. Ik wou hem installeren om zo'n multicolor drinkglas bij mijn bestelling te pakken maar dat kon dus niet. Waarom deze app daar zo moeilijk over doet snap ik niet, ik ken geen andere app die hierop checkt.
Ik zie het als een combinatie van kosten en verantwoordelijkheid. McD wil de ontwikkelkosten laag houden dus volgen ze zoveel mogelijk de adviezen van Google zodat ze daar zelf niet over na hoeven te denken. Als er iets fout gaat kunnen ze altijd zeggen "Ga maar bij Google klagen, die maken de regels". Wat zo'n bedrijf vooral niet wil is dat er gezegd wordt dat het bedrijf een risico heeft genomen door af te wijken van de voorschriften van Google.

Daar kun je als developer lang over debatteren tot de teamleider beslist dat het halen van de deadline belangrijker is dan of de app werkt op de telefoon van wat technerds die toch niet bij McD komen.

Ik denk dat zo'n beetje iedere app dezelfde keuze gaat maken tussen "zelf nadenken en zelf verantwoordelijkheid dragen" vs "blind de voorschriften van Google volgen". Voor de meeste bedrijven is het op korte termijn nu eenmaal goedkoper om zoveel mogelijk door Google te laten doen, al is het maar door de enorme schaal waarop Google werkt. Als er niet snel dringende wetgeving komt om daar een stokje voor te steken zie ik de toekomst somber in voor de alternatieve OS'en die nu nog in staat zijn om Android-apps te draaien. Sterker nog, ik ben bang dat de huidige eisen bedrijven alleen maar meer in de handen van Google & de andere techreuzen drijft omdat alleen die overweg kunnen met de bureacratische vorm van security waar de wet om vraagt, meet nadruk op het bureaucratisch vastleggen van processen en verantwoordelijkheden, meer dan praktische veiligheid. Ik probeer niet te zeggen dat die kant niet belangrijk is, alleen dat het in voor kleine bedrijven onuitvoerbaar is omdat die geen tientallen mensen in dienst kunnen hebben alleen om het papierwerk te doen. Als klein bedrijf moet je hulp zoeken bij een groot bedrijf en in de mobiele markt zijn Google en Apple dan je enige keuzes.
Dit klopt niet, ik test het al weken en tot nu toe draait alles! De voorbeelden die jii noemt en meer. Het helpt alternatieven niet als dit soort ongefundeerde claims continu herhaald worden.
Er zijn ook alternatieven genoeg die wel werken voor betaalverkeer: wise, monese, nexo, Argenta, curve (denk ik, nog niet getest). Allemaal gestest op graphene os.

Als alternatief voor google pay is er garmin pay, qr scanning of zo te horen curve pay ook.

[Reactie gewijzigd door Aardbol_23564 op 11 februari 2026 12:13]

Ik heb zelf een fp 6 met /e/OS, de DigiD en de abn amro app werken prima.
Geen issues met ASN Bank, Florius en DigiD hier op mijn Fairphone 5 met e//OS (zelf erop gezet). e//OS komt standaard met de alternatieve store App Lounge maar ook bv Aurora Store is (net als de bank en DigiD apps) vanuit App Lounge te installeren. Het werkt allemaal prima in "anonieme Google user" modus.
In het begin even gehad dat zowel op DIgID als Triodos de scanner niet werkte, maar beiden hebben dit al gefixed. Enige wat meteen crasht is de Museumjaarkaart app. Maar er is me beloofd dat daar naar gekeken wordt.
Mijn bankapps ( 4 NL banken, 1 niet Europees en credit card) werken naar behoren hoor. Alleen een eHerkenning app weigerde. En, het ene spelletje dat ik heb, werkt niet lekker omdat Play Services niet volledig door MicroG kan worden opgevangen.
Geen last van. Hier een FP5 met /e/OS, en heb de volgende Apps goed werkend:

- ING

- Revolut

- Caixabank ( ik woon in Spanje)

- Openbank

- Paypal

- DigiD

- Overheidsapp van Nederland en Spanje


Kortom, ik zou niet anders meer willen. Samen met Proton VPN werkt ook zelfs nog, behalve Openbank, die vliegt in de stress. Dus die heb ik buiten mijn VPN lopen. De rest werkt perfect, of ik de VPN nu op Spanje, Nederland of bv Zwitserland zet.

Kan het iedereen aanraden😀
Heb jij een FP5 met voorgeïnstalleerde /e/OS? Of heb je die er zelf op geflashed? En (in dat laatste geval) heb je dan de bootloader daarna ge-re-locked?
Ik draai /e/OS (meest recente versie) op een OnePlus 7 tot groot genoegen, maar de app van Revolut vindt dat maar niks. Re-lock van de bootloader zou niet kunnen.
Wel jammer dat die bij Fairpohone weer 50 Eur. duurder is
Zou Google dan sponsoren of is het gewoon meer werk om er een werkende e/OS op te zetten?
Ik vermoed dat er een vergoeding richting Murena gaat?
Voor zover ik begrijp worden alle fairphones met android geleverd. Daar zit ook de nodige test en controle software in wat ze bijvoorbeeld op het einde van de productie lijn gebruiken om te zien of alles werkt.

Dan moet daarna voor ander operating systemen de boel geflasht worden. Daar zijn kosten aan: de apparatuur om het te doen en ook de handling. Tel daar bij dat het ongetwijfeld niet aan het einde van de productie lijn gebeurt, dan moeten deze fairphones ook opnieuw worden verpakt en zo.
Ik neem aan dat die Fairphone met /e/OS wel netjes gebootlockt is; dat is bij de meeste apparaten niet als je het zelf doet.
Ook als je het zelf installeert, kun je de bootlocker weer locken als je klaar bent met installeren, volgens deze informatie: https://doc.e.foundation/devices/FP4 Ik zie er alleen erg tegenop om over te stappen, omdat ik zo weinig energie heb (door mijn autisme). Eigenlijk ben ik geen Tweaker, wel lid hier, maar ik heb helemaal geen energie om ingewikkelde dingen te doen met computers noch telefoons.

*noot: ik link hier de pagina over de Fairphone 4, omdat ik die heb opgeslagen omdat die voor mijzelf relevant is, ik heb een FP4.

[Reactie gewijzigd door FairPCsPlease op 11 februari 2026 14:39]

Als je het zelf flasht, dan is het makkelijk de boel weer re locken. Dus ik denk dat dit ook bij gekochte toestellen gebeurt.
Nog een mooi vooruitzicht voor de toekomst: de SM7635-chip in dit toestel krijgt ondersteuning in de mainline Linux kernel. Dat maakt de Fairphone 6 op termijn een uitstekende kandidaat om als volwaardige Linux-smartphone (postmarketOS, Ubuntu Ports, Sailfish OS, Manjaro ARM, etc) te gebruiken, ook zonder de standaard Android-laag. Voor iedereen die waarde hecht aan open software en zijn hardware zo lang mogelijk wil blijven gebruiken, is dat echt een grote plus.
Want in een Fairphone zit geen Amerikaanse Soc? Ik zou dan eerder verwachten dat uw vrienden voor een Samsung met Exynos soc zouden kiezen.
Hoe amerikaans is die soc als hij gemaakt is in taiwan door tsmc en gebouwd op arm dat ooit engels was maar tegenwoordig van de chinezen of zo?
Arm Holdings is een Brits bedrijf, het Japanse SoftBank is grootaandeelhouder.

De soc van het Amerikaanse Qualcomm (Snapdragon 7s Gen 3) wordt inderdaad door het Taiwanese TSMC gemaakt.

Niettemin zou het leuk zijn als Fairphone voor een volgend model bijv. een Taiwanese MediaTek soc zou overwegen.
Tuurlijk, maar @wiseger doet alsof Amerika de enige met opties is. Zelfs de amerikaanse chips zijn niet bepaald amerikaans.
Als je kijkt naar waar je geld blijft, heb je gelijk.

Maar de macht die de VS via hun producten en diensten uitoefenen, zit juist veel mensen niet lekker. Als de VS exportbeperkingen of -heffingen zou opleggen op Qualcomm producten met bestemming Fairphone/Nederland/Europa, vanwege 'national security', dan heeft dat direct invloed op de productie, kostprijs en/of ondersteuning.
Het zit mij ook niet lekker. Maar dat betekend niet dat we geen opties hebben. We kunnen zonder Amerika. Dan moeten even in zee met taiwan en of china. Niets aan te doen, totdat we zelf iets opbouwen.
Ik geloof nog steeds in wederzijdse handel als manier om vrede te houden. Maar dat wil niet zeggen dat je geen eigen productie achter de hand moet hebben.
Want in een Fairphone zit geen Amerikaanse Soc? Ik zou dan eerder verwachten dat uw vrienden voor een Samsung met Exynos soc zouden kiezen.
Ik lees dit heel vaak als tegenreactie en ik word er een beetje moe van omdat de gemiddelde Tweaker ook wel begrijpt dat je dat niet vandaag of morgen gelijk gerealiseerd hebt. Want misschien zijn die Exynos soc’s ook gemaak met behulp van Amerikaanse software.

Kleine spelers kunnen groter worden door stap voor stap naar eigen ontwerp en productie over te stappen. Je kan nooit 100% vrij zijn van Amerikaanse tech in je supply chain. Nog niet.
Ik weet niet of het wel de doelstelling is van Fairphone om geheel los te komen van Amerikaanse technologie. Het argument kwam van @Staartvin .

De Soc is vrij elementair in een telefoon, een van de belangrijkste onderdelen. Er zijn niet Amerikaanse varianten op de markt die uitstekend functioneren. Dus puur om het argument dat iemand geen Amerikaanse technologie wil gebruiken, dan zou ik verwachten dat iemand kiest voor een niet Amerikaanse telefoon met een niet Amerikaanse Soc erin.

Er zijn genoeg andere argumenten om voor een Fairphone te kiezen, echter alleen het niet-Amerikaanse argument vind ik niet zo sterk.
Dan is het softwareaspect volledig aan je voorbij gegaan. Het is niet de cpu die jouw data verzamelt...
Laat perfect niet in de weg staan van beter. Er zijn maar weinig processormerken waarvan de fabrikant geen kantoor in de VS heeft.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 11 februari 2026 11:33]

Begint met kleine stappen.
Zeker, je bent niet ontdaan van Amerikaans spul, maar niet alles kan in één keer ;-)
Want in een Fairphone zit geen Amerikaanse Soc? Ik zou dan eerder verwachten dat uw vrienden voor een Samsung met Exynos soc zouden kiezen.
Maar met zo'n Samsung heb je dan weer heel beperkte ondersteuning voor custom roms, waardoor het een stuk lastiger is om onder het gebruik van Google Play uit te komen. Dan zit je op softwaregebied dus weer meer vast in een Amerikaans ecosysteem.

Plus de CEO van Fairphone is geen veroordeelde crimineel, zoals de topman van Samsung. Dat kan bij mensen die proberen meer ethische keuzes te maken bij hun aankopen ook nog een rol spelen. ;)
En hoeveel mensen gebruiken custom roms? Ja juist niemand buiten tweakers.. En ik zou niet te hard roepen dat de topman/CEO van fairphone geen veroordeelde is want zoals zo vaak……
Het zijn wel de tweakers die het moeten oplossen als de nood aan de man komt qua ict in het land. Beter dat er nog íemand controle heeft over diens toestellen, hoe groot of klein die groep ook is
Nooit het betere in de weg laten staan van het goede. Je kunt wel puurheid nastreven, maar dan sta je op een gegeven moment zelf twee blikjes aan elkaar te solderen, die verbonden met een touwtje naar twee andere blikjes gaan.

(En is dat wel een duurzaam geproduceerd blikje?).

De Fairphone is duidelijk een andere afslag dan Apple, Samsung of de Chinese merken nemen. De Fairphone 6 is (ik heb er sinds kort 1) ook nog eens zeer adequaat.

Over de combinatie met e/os ben ik nog niet uit, maar het is fijn om eens niet voor Apple of Google te hoeven kiezen.
Dat is een lief sentiment van hen, maar tegelijkertijd ook wat naïef. Fairphone’s HQ is dan wel in Amsterdam, de telefoon komt volledig uit China (inclusief accessoires) en draait standaard op Google Android. Er zijn open-source-alternatieven beschikbaar voor de Fairphone, maar dit is voor het gros van de gebruikers (lees: 99%) niet relevant of bruikbaar.

De insteek die ze hebben qua product- en bedrijfsfilosofie, namelijk dat het lang mee moet kunnen gaan, is dan wel weer mooi.
Kan iemand mij vertellen of ik, als ik de FPg6 koop, ik er op acheruit ga qua camera's? Ik heb nu een iPhone 12 mini...

In reviews staat vaak dat de cameras goed zijn, maar soms ineens de plank misslaan, maar misschien is dat inmiddels opgelost?

[Reactie gewijzigd door teek2 op 11 februari 2026 11:23]

Een Fairphone zal niet de beste specs hebben zoals een camera, maar ik vindt het goed genoeg voor normaal gebruik.
Het is voornamelijk gemaakt voor de duurzaamheid, dat je de usb poort zelf kunt vervangen, dat je de camera zelf kunt vervangen, ...
Als ik vergelijk met de Samsung van mijn vrouw, dan heeft zij een betere camera.
Maar wil ik echt goede foto's, pak ik zelf mijn spiegelreflex camera.

Nu is de Fairphone wel 5 jaar nieuwer dan de iPhone 12 mini, de Fairphone heeft meer megapixels, en is er veel gebeurt qua hard en software.
De iPhone 12 mini is misschien wel beter in situaties met slecht licht, en mogelijk de Fairphone beter in goed licht.
De Fairphone 6 heeft wel een grotere sensor en een iets grotere opening, waardoor hij vaak meer detail en betere ISO-prestaties kan halen bij daglicht.
Het gaat dan voornamelijk over de software afhandeling van de foto, waar Apple ook goed in is.
Nu heb je bij de Fairphone veel vrijheid in camera app of zelfs het hele besturingssysteem te wijzigen, dus daar heb je ook veel meer vrijheid dan bij een iPhone.
En zoals de FP4 en FP5 hebben camera-updates zichtbare verbeteringen in foto-kwaliteit gebracht na diverse updates, wat bij de FP6 ook natuurlijk nog kan gebeuren.
En theoretisch kan Fairphone een verbeterde camera uitbrengen die je zelf er in kan monteren. (tot nu toe nooit gedaan, vaak zit je wel met kleine marges qua afmetingen, het moet dus wel weer passen)

Als je een goede camera wil, en dat is 1 van de belangrijkste dingen, zou ik niet direct voor een Fairphone gaan, maar een nieuwe iPhone, Samsung of een losse camera :)
Dank!

Ja, een losse camera denk ik wel eens over inderdaad, dan heb ik niet mijn gokapparaat in mijn hand als ik foto's wil maken, nog een voordeel ;)
Ander bijkomend voordeel van een losse camera, die hoef je niet iedere zoveel jaar te vervangen, zoals een telefoon + bijna altijd betere lenzen.
Als je een telefoon koopt voor de camera, doe dat dan gewoon. Als je een serieuse camera wenst, ga daar dan voor en houdt dat los van de telefoon.

Maar eerder is het nog de vraag wat jouw definitie is van een betere camera. Resolutie, licht-gevoeligheid, optische kwaliteiten, snelheid, zomaar wat zaken waarop een camera beoordeeld worden. Houdt dat dan graag los van zaken die in de software worden opgelost en zeker los van kunstmatige intelligentie. Die kunnen allemaal in andere applicaties worden opgevangen. Zeker onder android zijn best veel camera applicaties die wonderen verrichten. Tel daarbij de software die naderhand de beelden kunnen 'verbeteren'.
De beste camera is degene die je bij hebt ;) Maar ja, ik wil ook een FairPhone. Het is niet zo simpel vind ik, er zijn altijd afwegingen. Anders zou ik gaan voor een Nederlandse fair geproduceerde iPhone 17 Pro mini met GrapheneOS en een USB-C poort die je ook voor HDMI+USB kunt gebruiken.

[Reactie gewijzigd door teek2 op 11 februari 2026 13:33]

Ik had dezelfde twijfel maar heb toch een Fairphone gekocht. Geen moment spijt van gehad. Niets raars met de camera. Die is gewoon hardstikke prima. Kan ook raw schieten.

Enige minpuntje is dat de sluitertijd niet langer kan dan 8 seconden.

Verder is het gewoon een heel prima telefoon.
Mijn droom combi zou zijn Fairphone + GrapheneOS. Het lijkt me een match made in heaven, maar voor zover ik weet voldoet de hardware van de Fairphone niet aan de eisen die GrapheneOS stelt. Laten we hopen dat ze elkaar in de toekomst weten te vinden.
Wat is het voordeel van GraphenOS ten opzichte van /e/os? Als mijn huidige telefoon de geest geeft, ga ik ook voor een Fairphone en dan met de /e/os rom was het plan. Wat maakt GrapheneOS voor jou de droomcombinatie?
Het zijn veel details, maar in het kort: GrapheneOS is nog een stap veiliger, met vele actieve maatregelen om Google dingen te "containen" en gebruik te maken van tpm/secure enclave achtige dingen. En ze zijn vaak 100% up to date, het is echt hun core focus om mensen (zoals journalisten) veilig te houden, niet om zomaar een android alternatief zonder Google aan te bieden.
edit:
voor hieronder, nogmaals: https://www.androidauthority.com/fairphone-murena-software-response-grapheneos-claims-3579637/ (vond ik net), de e mensen zijn het niet helemaal met de GrapheneOS mensen eens, jammer, voelt toch als friendly fire.

[Reactie gewijzigd door teek2 op 11 februari 2026 11:28]

Top, thanks voor de informatie :)
Ik dacht ook gelezen te hebben dat /e/os hun broncode niet deelde. De fairphone 5 was uit en je kon deze bestellen met e/os/ maar er was geen broncode. Vonden de mensen die lineageOS wouden draaien niet zo prettig.
Veiligheid is een spectrum niet een absolute. GrapheneOS is zeker veiliger. Deze maakt het zelfs bijna helemaal onmogelijk voor pegasus om malware te installeren of om bij de data te komen. Daar verdienen ze zeker respect voor.

Maar veel van ons zijn geen doel van deze instanties aangezien deze aanvallen vaak direct uitgevoerd moeten worden. In dat geval is /e/os veilig genoeg. /e/os krijgt maandelijks nieuwe updates en beveiligingspatches. De bootloader kan met een FP6 gewoon gelocked worden. Dus hun beveiliging is gelijk aan andere telefoonmakers. Het maakt ook gewoon gebruik van de veiligheids features van de Qualcom SoC.

Dus is het veiliger dan Graphene? Nee. Is dat een probleem? Nee, alleen Graphene is als veilig als Graphene. De meeste van ons lijkt voldoende te hebben aan OEM veiligheid.
Features die voor mij heel prettig zijn van GrapheneOS: globale switches voor cameratoegang en microfoontoegang (anders krijgen apps gewoon zwart/stilte toegestuurd), support voor meedere users (internetbankieren doe ik op een andere user dan de rest van m'n apps), Contact Scopes en Storage Scopes (apps kunnen niet bij al je contacts, foto's, folders, alleen degene die je selecteert). Naast de algemene Graphene security features zoals secure element throttling en limieten aan wat de Google apps kunnen.

Wat hiervan ook in /e/os zit weet ik niet. Qua software ben ik iig zeer tevreden met GrapheneOS. Voor de balans: de dev is best wel onredelijk en constant ruzie aan het maken met iedereen, ze beschuldigen van het zwartmaken van GrapheneOS, etc. Dat is echt wel een nadeel, we zouden samen moeten werken in de open source/degoogling space.

[Reactie gewijzigd door jaxxil op 11 februari 2026 11:30]

[...] globale switches voor cameratoegang en microfoontoegang (anders krijgen apps gewoon zwart/stilte toegestuurd), support voor meedere users (internetbankieren doe ik op een andere user dan de rest van m'n apps)
Deze functies waren toch al onderdeel van AOSP zelf? Ik zie wel wat erover staan in de Android documentatie:

https://developer.android.com/training/permissions/explaining-access#toggles
https://source.android.com/docs/devices/admin/multi-user
Een gedeelte van de features die GrapheneOS heeft zitten inderdaad (gedeeltelijk) in AOSP, maar zijn vaak niet of nog niet geimplementeerd in de daadwerkelijke roms die de makers van de telefoons aanleveren. Multiuser support is daar bijvoorbeeld ook eentje van. In dit geval is wat ze leveren dat als er een security/privacy relevante feature in AOSP is, deze ook zsm voor de gebruiker beschikbaar zijn. Hoeveel andere makers ook deze features aanleveren weet ik niet, ik heb niet een dozijn nieuwe telefoons gekocht om het te vergelijken :P

[Reactie gewijzigd door jaxxil op 11 februari 2026 12:16]

Met deze lijst kun je ze redelijk goed vergelijken.
Linus tech tips heeft er ook nog een leuke video over gemaakt een paar maanden terug.
Super handig, thanks!
Dan moet GrapheneOS daadwerkelijk bewegen. Ze kloppen graag op de borst dat hun eisen zo goed zijn, terwijl in werkelijkheid het wel mee valt.


Daarnaast het blijft raar dat een telefoon van één van de grootste anti-privacy bedrijven, de enige telefoon is die aan hun eisen voldoet.
Dat komt omdat mensen vaak privacy en security door elkaar halen. Google is erg slecht met privacy maar wel erg goed met security. Zo goed dat ze inderdaad het de enige smartphone ter wereld hebben die aan de security eisen van Graphene voldoet. Graphene is goed op zowel security als op privacy.
Goh, waarom zou dit gebeuren? Omdat misschien die twee zwaar met elkaar verbonden zijn? Wat heb ik aan zware security als Google alsnog al mijn gegevens heeft en deze verkoopt aan bedrijven die geen goede security hebben?

Verder wil ik erop wijzen dat Google ook niet meer voldoen aan de eisen van GrapheneOS, zeker als we het over snelle updates hebben. Wat hun claim een stuk minder geloofwaardig maakt.
Bij Google heb je daar inderdaad niet zoveel aan, maar privacy is niks zonder security, dus je hebt die goede security wel nodig.
En inderdaad met de laatste beleidswijzigingen rondom de Pixel updates wordt dit ook steeds minder interessant. Vandaar ook dat GrapheneOS bezig is met een eigen smartphone. Helaas dus niet samen met Fairphone omdat die niet aan de security eisen voldoet.
Ik heb even snel naar bronnen gezocht maar kan ze niet meer vinden (was iets op Mastodon of X oid), maar de Graphene mensen vinden dat FF niet snel genoeg is met updates en device drivers. En ze misschien security chips (tpm-achtige dingen) oid. Daarom zijn ze zo blij met de Pixel (iig tot Google dingen ging terughouden). Ik begrijp ook dat ze zelf met een hardware vendor bezig zijn nu.

FF en Graphene zijn ook maar kleine partijen, misschien is het lastig om op andere dingen dan hun core producten te focussen.

Maar ik snap ook niet echt waarom ze niet beter hun best doen voor een goede relatie met FF, het zou voor veel mensen een match made in heaven zijn.
edit:
Hier toch wat gevonden: https://www.androidauthority.com/fairphone-murena-software-response-grapheneos-claims-3579637/ inderdaad het is wat genuanceerde zoals @bigbramel ook aangeeft, zo lijkt het. De informatie voorziening op dit gebied is niet super :)

[Reactie gewijzigd door teek2 op 11 februari 2026 11:30]

Laat wel duidelijk zijn dat FF dergelijke updates wel binnen 4-6 weken uitbrengt. GrapheneOS wil dat per se binnen hooguit 2 weken, iets wat Google zelf ook niet altijd haalt. Ondanks dat wilt GrapheneOS absoluut nadenken om andere telefoons te ondersteunen. Ookal zoals jij al aanhaalt dat Google ook langzamer is/gewoon weg niet uitbrengt. Het maakt GrapheneOS gewoon grote hypocrieten.

En de claim over te zwakke security chips blijkt ook iets te veel zwart-wit geschilderd door GrapheneOS.

Laat ook wel duidelijk zijn dat GrapheneOS veel liever schermt met "haalt onze beveiligingseisen niet" dan met "we zijn maar een klein team".
/e/os werkt ook prima, als je van Google af wil.
Mooi om te lezen dat Fairphone zo in de lift zit. Ik kijk al een tijdje met een schuin oog naar dit merk. Mijn doel is om zoveel mogelijk weg te bewegen van de USA big tech van met name Meta, Google en Microsoft. Maar om iOS in te wisselen voor Android, zie ik toch niet zitten. Zou mooi zijn als daar een betrouwbaar alternatief voor komt waarop bankier apps, etc op blijven werken. Als dat mogelijk wordt op een Fairphone stap ik direct over.
Helaas dat zit er niet in. De markt is en blijft Android en iOS. Wel is het mogelijk om te kiezen voor een Android Open Source Project variant, sommige varianten zijn de-Googled. Wel kan het dan zijn dat het af en toe een uitdaging is om sommige apps werkend te krijgen, maar met de ondersteuning van diverse fora kunt u best ver komen.
het helpt niet mee dat fabrikanten stoppen met de mogelijklheid om de bootloader te unlocken.
Tja, als je voor de grootste spelers gaat wel. Volgens mij zijn Samsung en Google partijen die er niet echt van houden. Maar dan heb je ook nog spelers zoals Sony waar je makkelijk alles open kan gooien. Vaak hebben kleinere fabrikanten zoals Fairphone hier ook totaal niets op tegen.

Maar wij stemmen met onze portomonnee. Als we met z'n alle toch iedere keer voor Samsung gaan dan zal het AOSP landschap veel beperkter worden in vrijheid. De kracht van Android ligt juist in de keuze en die hebben we (nog).
Ik heb zelf een Fairphone (5) met e/OS. Dat is LineageOS met wat zaken om het voor de gemiddelde gebruiker nog wat eenvoudiger te maken, standaard b.v. met microG (die veel Google Play Service calls afvangt en waar mogelijk zonder verbindingen naar Google afrond), en App Lounge (store waar je zowel van F-Droid (enkel open source) als zonder account apps vanuit de Google App store kunt downloaden). Daarnaast is het ook een fijn idee dat ze een ad-blocker voor alle apps hebben. En geen liquid glass :)

Het is geen oplossing voor puristen, maar voor mijzelf een goede middenweg: ik wil ook wel gewoon een werkende telefoon (kwam vanaf iOS). Kan bankieren (ASN, Triodos, Bunq), en ook Digid en Berichtenbox werken.

Enige wat je wel misschien moet missen is de Wallet; ik betaal nog ouderwets met pasjes; ik hoop dat Wero hier in de nabije toekomst verandering in kan brengen.

[Reactie gewijzigd door :murb: op 11 februari 2026 12:03]

Eerst de eigen NFC oplossing om zeep helpen en naar Google & Apple Pay gaan en dan tot de ontdekking komen dat:

nieuws: Rabobank, ING en ABN AMRO zoeken Europese uitweg uit Amerikaanse techgreep

Maar goed, beter ten halve gekeerd.....
ik zit in dezelfde boot, ik zit diep in het apple eco systeem met het hele huishouden maar het bevalt steeds minder goed. De producten, software en sindskort geopolitiek beginnen voor steeds meer frictie te zorgen. dat ik eigenlijk voor het eerst in 15 jaar mijzelf soms afvraag goh misschien eens kijken naar een alternatief als device X aan vervanging toe is. ik zie mijzelf over paar jaar wel overstappen op een android en bijvoorkeur iets als Fairphone of iets dat grapheOS kan draaien.
De repareerbaarheid en lange support zijn erg fijn. Maar de hoofdreden voor mij om een Fairphone Gen. 6 te kopen is toch echt /e/OS geweest. Wat een verademing om los te zijn van G-meuk, zo'n heerlijk rustig gevoel dat niet alles standaard gemonitord wordt. De batterijduur van 2 tot 3 dagen is ook super.

Heb al mijn gangbare apps werkend gekregen op /e/OS. Soms met iets meer moeite (PostNL, TomTom GO), maar dat heb ik er graag voor over. Voor contactloos betalen voldoet de standaard pashouder (3 pasjes).
Wat bedoel je met de standaard pashouder?
Ik bedoel de pashouder van Fairphone zelf. Die moet je er wel los bijkopen.
Dan moet je wel telkens uw pincode nog ingeven...
En 3 pasjes boven elkaar, werkt volgens mij ook niet toch.
Contactloze betalingen met betaalpas gaan t/m €50 zonder pincode, tot een totaalbedrag van €100 of €150 (kan per bank verschillen). Wel zo veilig overigens.

Ik lees hier vaker misverstanden over. De Consumentenbond heeft een overzicht. Over Google Pay met een Android-telefoon: "Bij bedragen onder €50 kun je nu soms nog betalen zonder je telefoon te ontgrendelen. Google is dit aan het aanpassen. Voortaan moeten je voor elke betaling je telefoon ontgrendelen met een vingerafdruk, gezichtsherkenning of een code."

Hoe het met wearables zit, weet ik niet precies. Maar bijv. ABN meldt: "Het volgende geldt voor een smartwatch: om betalingen te doen, moet je elke 24 uur of nadat jij je wearable hebt afgedaan, je pincode opnieuw invoeren."

Inderdaad moet ik het pasje uit de houder halen voor een betaling. Daarentegen ben ik af van problemen waarbij m'n telefoon niet goed door de betaalterminal werd gedetecteerd. En ik selecteer makkelijker de juiste rekening met een ander pasje. Toen ik met de bank app betaalde, ging het regelmatig per ongeluk van de default rekening af.

Belangrijkste voor mij: het voldoet. Ik betaalde altijd met mijn mobiel, totdat ING hun support staakte, maar ben nu gewend aan de pasjes.
Werkt dat ook met internetbankieren (abn), YouTube (music) enz? Is er ergens een overzicht te vinden van wat wel en niet werkt?
Als er eentje uitkomt met iOS, koop ik hem ook :*)
Dan mis je het doel een beetje van Fairphone. 😃
Vooral het reparatiegemak zou al een pluspunt zijn ;)
Dubbel zoveel verkopen in het kwartaal na een product launch in verhouding met een kwartaal waar je al een jaar lang geen product hebt gelanceerd zegt natuurlijk niet zoveel.

Dat gezegd hebbende, de Fairphone 6 is naar mijn mening ook het eerste toeste dat er niet meer uitziet alsof het een gemick wil zijn en een beetje de look heeft van een telefoon voor de prijs waarvoor hij verkocht wordt.
103,053 wereldwijd in 2024

The year 2024 was a pivotal year for Fairphone, as it focused on stabilizing its finances and laying the groundwork for

sustained growth and success.

The company saw a 3% increase in sales volume with 103,053 Phones sold (2023: 100,107), with 76% of the volume coming

from the Fairphone 5 launched late 2023. Revenues remained relatively stable compared to 2023 at €54,350,254 (2023:

€54,723,920), although a new pricing strategy was introduced.


https://www.fairphone.com/wp-content/uploads/2025/11/Fairphone_BV_-_Annual-report-2024-fully-signed-ryq3tdbpptg8mp4hr439b3cu6e.pdf
Ik ben nooit echt fan geweest van Fairphone, omdat ik hun eerste toestellen eerlijk gezegd misleidend vond. Toch moet ik toegeven dat hun nieuwste model met /e/OS me wél aanspreekt.

Vooral als je zo min mogelijk afhankelijk wilt zijn van Google, is dit zeker een interessante optie.
Hoe bedoel je misleidend? Ik heb nog nooit zoveel van een telefoon geweten, zoals hoe, waar en waarvan deze gemaakt is en wat de kostprijs is dan van een Fairphone.
In de titel bedoel je marktaandeel denk ik?
Nee, ze verkochten 126 procent meer telefoons dan het jaar ervoor. Zonder aantallen te noemen zegt dat nog weinig natuurlijk.
Ja en ik vermoed dat het makkelijk bereikt was, want zoveel verkopen ze niet.
In ieder geval wel eentje aan mij en ik ben daar werd tevreden over.
Het klopte in iedergeval niet, want het is aangepast
Waarom zouden ze dat bedoelen? Fairphone verkoopt het dubbele en de verkoop in NL steeg met 126%. Marktaandeel is afhankelijk van de totale verkopen en daar doet Fairphone hier geen uitspraken over.
Nederlandse markt vs markt aandeel in Nederland zijn twee verschillende dingen.

Ze verkopen dus 126% meer, maar dat is niet hetzelfde als de marktaandeel stijgt met 126%. Dat kan lager of hoger zijn afhankelijk van de totale verkoop van telefoons in de markt.
Heel netjes! Ook mooi om te zien tussen de tegenwoordige eenheidsworsten van de (top)merken. In het wild heb ik zelf nog niet gezien, maar als ze (kleine) innovatieve eigenaardigheden weten toe te voegen, dan zal dat wellicht een nog grotere boost geven.

(afneembaar achterkant met een soort houder als voorbeeld)

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn